J Het herbouwde Troelstra-oord officieel geopend op de Mient van dank Jeugdraad ingers Zn. omgezet' Egmond aan Zee krijgt een Directeur van Gemeentewerken Intrede predikant Predikbeurten Het Kroos was voor de Langedijker !?aad weer een probleem Marktbericht Warmenhuizer raad benoemd een hoofd van de O.L.-School De raad van Obdam verdubbelde de Kleuter schoolsubsidie HMOTim laar het afvoergat in wasbak bleef ruiken, was de penetrante van 'een verstopt en verschaald af- asuthter. Maar daar as nóg een luchtje, dat scheiden geurde: Jk er ook." We hoef- niet te lang te rui- Daar zagen we hei le grond gerolde stuk heerzeep al. Het zil- rpapier stak schel af gen de bruine veters de daagse schoenen, 'e gingen er even tkelijk bijliggen. Het te prettig om verder slapen. De rinzige, ikke lavendel geur de zweetdampen uit duistere diepten van schoenpunten over- rste. Onder de zach- wollige, afbetaalde ens lagen we. Een del vaag zonlicht viel omlaag. Precies in gorgelkommetje, 'et gebarsten oortje sterde er confuus m beneden klonk 't :ame, wat weemoe- bakker ju" van de kster, die de lucifers kon vinden. Ineens daar nóg een geluid, nog bij ons 'n angst- wel opwekt, nu nog, ren. Het zware bas- geluid trok met 't te silhouet van de iele kar voorbij. De van de schillen- die eens overtui- de tanden in onze ten zette. Twee ande- silhouetten: agenten de dagdienst gingen richting van de po- <ost om de hoek. In Ifde richting ver en een enkele late De lantaarns gin- uit. wekker danste gil- op het nachtkastje, was ochtend. T. het gezin van de de Mient blijft de houden. Wij verhe- die sinds 1940 de Ir. v. d. Kuip beheer- ontslag had genö- eigen bedrijf wilde aat. Hij had daar- g van de heer Van en de verhouding ik normaal. Het viel 15 van de bedrijfs- dat ten behoeve van tankopen waren ge niet uit het salaris in. Controle bracht auduleuze handelin- I over een vrij ruim ouder had geduren- ;r behoorlijke admi- ntröle van enigerlei lfstandig („op goed zaak gedreven. Hij rbare practijken t« 1 sinds het tweede en voornamelijk in ijding. De heer Van g in de nodige can- ïoten, heeft de man luid kwijt geschol- beuren van Woens- van het feit, dat el gelegen woning komen voor de itocht voor Ouden ernaar wenst langs elijke dank uit te yale medewerking, vele autobezitters, en gaven „in na- ideren, die het mo- akt, dat aan ruim n onder begunsti- omerweer een on- rd bezorgd. Even- Jnnen nog worden Kuilboer, Block- ïaar. art vóór zeven en van de Grote onze oude stad itmaal speciaal de n om de jeugd- hans zal voorgaan lirecteur van de p der Woodbroo- wie zal beter uit ictie tot de jonge- n richten, of niet kerkelijk, niet voorbijgaan >nd luisteren naar vinden wij bezie- laatselijke bedrij- 44 opgerichte aan- ingers en zoon heden eentrans- 1 afwachting van euring. N. V. Ringers iirectie van de van de adjunct- Bosch tot dusver- atroon te A'dam, vroegere firma 1 zal voorlopig hte N. V. Ringers iderd worden vol- Ged. Staten aanmerkingen, dienovcreenkom- Pe gemeenteraad vergaderde Woensdag avond in bijzondere zitting. Met het oog op de verbouwing van de raadszaal werd namelijk vergaderd in de burgemeesterskamer en het waa een gelukkig toeval, dat wethouder de Graaff en de heer H. van Pel juist verhinderd waren, zodat de raad en petit comité doende ruimte had. Burgemeester Niele handelde in snel tempo de volgende punten af. De rekening 1945 was van terugontvangen met enkele Besloten werd de rekening stig te wijzigen. Verschillende posten van de begroting 1948 waren door allerlei omstandigheden over schreden tot een totaal bedrag van 86.000. De raad kon zich hiermede zonder discus- lie verenigen. Besloten werd op de begroting voor 1949 ten bedrag uit te trekken van 1059, voor leermiddelen enz. voor de bijz. christelijke school. De eerste wyziging van het uitbreidingsplan was van Ged. Staten goedgekeurd terugont vangen. Inmiddels bleken reeds weder 2 na dere wijzigingen van het plan uoodzakelijkj o.a, in verband met de bouw van een me- taalwarenfabriek, de bouw van 28 woningen, de bouw van een badhuis en de verbouwing van hotel Bellevue. De raad verenigde zich zonder discussie toet de voorgestelde plannen. Besloten werd aan de heer A. Wijker voor d» herbouw van zijn afgebroken perceel aan de Smidstraat, te verkopen 252 M2. grond aan de Trompstraat k 3,50 per M2. voor de bouw van een woning en 264 M2. a 1,50 achter de woning, voor de bouw van een timmermanswerkplaats. Daar de prijsbeheersing bezwaar maakte tegen de prijs van 3.50, waarvoor aan de heer Wagner een perceel van 600 M2. ver kocht was aan de Wilhelminastraat, besloot de raad de prijs te verlagen tot 3 per M., door de prijsbeheersing, als maximumprijs vastgesteld. Aan het gemeentepersoneel werd, te reke nen vanaf 1 November 1948 een tijdelijke bij slag op het salaris verleend van 4.50 per maand en een tijdelijke kindertoeslag van 0,25 per week per kind, te' rekenen vanaf het tweede kind en wat de eerste bijslag be treft, voorzover het salaris minder dan 312,50 per maand bedraagt. Eveneens werd besloten, overeenkomstig de richtlijnen der regering aan het gemeente- personeel voor 1949 een gratificatie toe te kermen van 2 pet. van het salaris tot een maximum van 50, voorzover het salaris min der dan i 4020 per jaar bedraagt. De heer G. Groen, verzocht uitbetaling van deze gratificatie vóór de vacantie der be trokkenen te doen geschieden. De voorzitter Begde dit toe. Goedgekeurd werd een aanvrage van het bestuur der r.k. lagere school voor de aan leg van een speelplaats met tegels vóór de school en het plaatsen van een muur om de speelplaats, voor een bedrag van 3600. De heer L. Wijker verzocht uitbetaling van bet verschil in salaris en militaire bezoldiging gedurende zijn diensttijd en als dit niet mo gelijk was volgens het ambtenarenreglement verzocht hij dit dan met terugwerkende kracht te herzien. De voorzitter lichtte toe, dat de heer Wijker werkzaam was voor de afde ling wederopbouw ter gemeente-secretarie. Als hij niet in dienst gegaan was, zou hij toch ontslagen zijn geworden, doordat zijn functie overbodig werd. Daarom bad hij geen recht op vergoeding. Wethouder Zwart voelde er wel voor het reglement dan, althans voor de toekomst, te herzien. De voorzitter was van mening, dat hetgeen de heer Wijker wilde, n.l. wijziging met te rugwerkende kracht volkomen uitgesloten was. Waar bovendien de regeling, zoals die luidt, volkomen logisch is, achtte hij ook wijziging voor de toekomst uitgesloten. De raad kon zich hiermede tenslotte verenigen. Egmond aan Zee krijgt een Directeur- Gemeentewerken. Meer dan een uur debatteerde de raad ver volgens over het voorstel van B. en W. tot in stelling van de functie van directeur van ge meentewerken of gemeente-architect. B. W. achtten dit noodzakelijk, althans in de toekomst. De gelegenheid deed zich nu voor hiertoe over te gaan en dan te benoemen een functionaris van het intercommunaal bureau voor de wederopbouw, die voorlopig bij dat bureau gedetacheerd zou blijven,^ maar tevens gedeeltelijk in gemeentedienst kon komen en na afloop van de wederopbouwwerkzaamheden geschat op 5 jaar volledig in gemeente dienst zou kunnen komen. B. en W. stelden daarom voor in deze vergadering in principe te besluiten tot instelling van deze functie en dan in de Juli-vergadering over te gaan tot benoeming. De heer J. Koeman kantte zich zeer sterk tegen dit voorstel. Hij achtte het denigrerend voor de gemeente-opzichter, die hij liever, als hij het werk niet af kon, een assistent erbij zou geven. Hij wenste de gemeente echter niet met een nieuwe last te bezwaren en over 5 jaar opgescheept te zien met een weder- opbouwkracht. De heer F. Snoeks informeerde of de assis tentie van de heer Wijker voor de opzichter niet voldoende was en sloot zich by de heer Koeman aan. De voorzitter was van mening dat kracht met meer diploma's nodig was voor instelling van een grondbedrijf, aanleg van riolering, het maken van exploitatie-rekenin gen enz. Men moet voorts de toekomst van Egmond aan Zee niet bekrompen zien, het moet in de rij der badplaatsen een eerste plaats innemen. Er zijn talrijke aanvragen van buiten, van mensen die zich hier willen ves tigen en ook van badgasten, die een zomer woning willen zetten. Daarom moet men geen kruidenierspolitiek voeren. Er is een volledig bevoegd© kracht nodig om van Egmond aan Zee een behoorlijke badplaats te maken. De heer Koeman achtte dit laatste niet af hankelijk van de aanstelling van een derge lijke kracht. Bovendien zit men over 5 jaar vast, terwijl de bedoeling wel zal zijn, deze kracht ook te benutten voor Egmond Binnen. Daardoor werkt men steeds meer in de richting van samenwoning, waarvan hij zich een pertinent tegenstander verklaarde. De voorzitter vreesde eerder, dat de Eg- toonden op den duur bij een grotere ge meente gevoegd zullen worden, als zij hun Kaken niet zelf goed regelen. Dan blijven het kleine gemeenten zonder groeikracht. Bo vendien is men nu afhankelijk van anderen voor het maken van rioleringsplannen, uit breidingsplannen enz., hetgeen een vlotte Werkwijze niet ten goede komt. Bergen en Casctricum hebben wel bouwbureaus met 8 k 9 man en Egmond aan Zee kan er 'dus toch zeker wel 3 gebruiken. Wethouder Zwart zag voor de nieuwe functionaris na 5 jaar ook een voldoende taak, als men alleen maar eens rekent, dat dan met spoed begonnen moet worden met krotoprui ming, waartoe nu geen gelegenheid is, om dat de herbouw voor moet gaan. P* ^€er Koeman handhaafde zijn mening, 'i gruwde van de langzame gang van zaken de wederopbouw en de hoge kosten van ambtenaren, waardoor ,een woning het dub bele kost van de aanbestedingssom. De voorzitter meende, dat het toch ook moeilijk was na de oorlog orde te scheppen in de chaos in het land. Men verwijt wel eens ook hemzelf terwijl men niet weet hoeveel moeite er gedaan is, om iets tot stand te brengen, wat nu eenmaal niet altijd lukt. Wethouder Zwart wees er nog op, dat als men 50 jaar geleden zo vooruitziend geweest was om een behoorlijk bureau van bouw- en woningtoezicht op te richten, Egmond aan Zee er nu heel wat behoorlijker uit zou zien dan nu. Na nog enige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Koeman onthield zich van stemming. Bij de rondvraag verzocht o.a. de heer Koe man voortaan te voorkomen, dat tijdens het badseizoen alles overhoop ligt, zoals nu door het werk op het Pompplein, terwijl de heer Snoeks meer efficiency bepleitte bij gemeente werken, waar nu 6 man arbeiden zonder merkbaar resultaat, terwijl n.b. 3 man de vuilnis-auto bedienen. C(lDi Al HJfJL. heeft -MrffilriA geert elftal sijn *--■ V - f voorkeur hij scheert zich uitsluitend 1 met nationaaKP^ AH E FA FABRIEKEN'APELDOORN NtEDE In de feestelijk met talloze bloem stukken versierde nieuwe confersatie- zaal sprak de voorzitter van het be stuur van het Troelstra-crord, de heer Kupers, Donderdagmorgen om 11 uur een welkomstwoord tot de vele geno digden en belangstellenden, die deze officiële opening bijwoonden. Het nieuwe Tröelstra-Oord is van alle moderne gemakken voorzien en zo gebouwd en ingericht, dat het zeker niet met lege handen?" Zo wil de hij ook hier, als genodigde, niet met lege handen komen en daarom had hij vijf grote, fraaie houten elec- trische lampen voor de recreatiezaal meegebracht (applaus). Ir. Van Oppen bracht de gelukwen sen over van Minister In 't Veld. De ze had persoonlijk op de uitnodiging gezet, dat hij er gaarne gebruik van zou maken, als er geen bijzondere ver- thans tot de schoonste vacantieoorden hindering was, maar die was er helaas maal» tr-v •urore»!rl tforolronJ mort Hirtffpn - ter wereld gerekend mag worden. Zal het des zomers als vacantieocrrd dienen, tijdens de andere jaargetijden zal het tevens een studieoord zijn en dus mede daardoor een culturele taak vervullen. Dank bracht spr. aan architect Mul der, die een schoon geheel schiep, want er zit synthese in dit fraaie, moderne gebouw. Helaas is alles niet klaar gekomen, door de schuld van de EVC, die een stucadoorsstaking pro clameerde. Zo is de kinderspeelzaal niet klaar, maar hópenlijk zal het al tijd mooi weer zijn, zodat die nooit gebruikt hoeft te worden (hilariteit). Verder zullen, er nog gemakkelijke stoelen in de conversatiezaal moeten komen, want wie op het strand ge luierd heeft wil graag in een gemak kelijke stoel wat uitrusten (gelach). Zo is er meer dat nog voltooid moet worden. Inmiddels verdienen vooral da heren Asman, de aannemer en Van Dugteiren, secretaris-penningmeester van het Troelstra-Oord, alle lof voor hun energiek aanpakken, om alles zo ver klaar te krijgen (applaus). In het bijzonder heette spreker hierna welkom Ir. van Oppen, als ver tegenwoordiger van minister In 't Veld, de directeur de heer Klijssen en de heer Van Marie, van bouw- en woningtoezicht van Amsterdam, de heer Spijker, hoofd van het wederop- bcuwbureau Noordholland-West, dr. Hamaker en de heer Broekman van de Ver. Ziekenzorg, de gemeente-se cretaris van Egmond aan Zee en de heer Hakke van het bestuur van het NVV. Mevrouw Van Eysden bracht hierna n.kele zangnummers ten gehore, o.a. het lied van het NW en oogstte luid applaus. Bijzonder viel hierbij de goe de accoustiek van de conversatiezaal op. Verschillende sprekers. Verschillende sprekers voerden hierna het woord. O.m. sprak de ar chitect, de heer Mulder uit Amster dam, de de moeilijkheden memoreer de, waarmede men tijdens de bouw te kampen had. Die werden echter opgelost, o.a. door de medewerking van het Ministerie van Wederopbouw en het gemeentebestuur. Hij dankte zijn medewerkers, de aannemer As- man, de firma Heringa en Wütrich, de heren De Graaff en P. Zwart en C. Broek en de firma's Rietveld en Hin- kens.en het bestuur van het T.O. voor het vertrouwen. De heer Kupers sloot zich aan bij deze dank aan genoemden en betrok hierin ook de firma's Jacobs, Philip pe, Buna en Bierdrager, die allen te- samen de muurschilderingen in de kinderspeelzaal aangeboden hadden, voorstellende de sprookjes van Grim en anderen. De firma Heringa en Wütrich bood een electrische klok aan en een wind wijzer, die hópenlijk altijd mooi weer zal voorspellen! Het hoofdbestuur van de Bond van Spoor- en Tramwegper soneel, van mijnwerkers, van de ar beiders in de branche voedings- en genotmiddelen en in de grafische vak ken, bood een radiotoestel aan. De vrouwenbond schonk een gong, de Bestuurdersbond een aanvulling van de bibliotheek. Al deze geschenken waren bijzonder welkom. Namens het bestuur van het NVV sprak de heer Van der Lende. Hij bracht in herinnering een gedicht uit een oude jaargang van „De Timmer man" over het spelen van de arbei derskinderen. Daarheette het nog: „De straat is hun speelplaats, de goot is hun bad". Nu hebben de kinderen straks een prachtige speelzaal in het mooie Troelstra-Oord. Dat stemt tot verheugenis over het gedane werk, de strijd, die gestreden is voor de ar beider, wiens vacantie vroeger zijn werk was, terwijl anderen wèl recht op vacantie hadden. Het bestuur van het NVV verheugt zich dat het T.O. schoner is herbouwd dan het was. Eigenlijk moest er veel meer wor den afgebroken om 't schoner te kun nen opbouwen! (gelach). Spr. was eens ergens uitgenodigd met de boodschap: „Je trapt het hek maar crpen" en kreeg op zijn verwonderde vraag waarom, ten antwoord „je komt toch wèl. Schilderij aangeboden. Namens de commissie uit de hoofd besturen bood de heer Faanstra een schilderij aan van de schilder Schrier. Hierin is symbolisch uitge drukt de vreugde van de vakbonden over dit vacantie-oord en de band, die de bonden met het T.O. verbondt en men ziet er het verwoeste T.O. en het herrezen T.O. op. Tenslotte spraken o.a. nog Ir. Dr. Hamaker en Ir. Hakke, namens de bond van liquidateuren, die er o.a. in geslaagd was uit het oude T.O. nog een fraaie barometer te redden, die hi' voor het nieuwe gebouw aanbood met de wens, dat deze altijd op mooi weer zou blijven staan tijdens de va cantie. De genodigden verenigden zich hier na aan een gezellige koffietafel en werden daarna in de gelegenheid ge steld het fraaie en moderne, nieuwe Troelstra-Oord te bewonderen. Alles is er practisch en modern ingericht en werkt er toe mede, de gasten een aangename vacantie te bezorgen. Er kunnen juist 12 dozijn gasten gehuis vest worden, op keurige kamers, met duinen en zij zullen er zonder twijfel schitterend uitzicht over de zee of de een prettige vacantie kunnen door brengen, met alle comfort, die een hotel kan bieden, voor een pension- prijs van 4,25 per'dag. Ursem Het is Zondag voor de Prot. bevol king van Ursem een heuglijke dag. Dan zal n.l. in de N.H. Kerk na een vaca ture van ongeveer 25 jaar de voor de gezamelijke gem. Obdam, Hensbroek en Ursem beroepen predikant Ds. Mei boom zijn entree prediken. Het kerk koor Hensbroek-Obdam zal enige lie deren ten gehore brengen, zodat een en ander een feestelijk tintje zal hebben. VOOR ZONDAG 3 JULI 1949 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom, 5 uur ds. P. P. J. Monster v. Bussum; 7 uur Herv. Jeugdraad, Jeugd dienst ds. A. v. Biemen Bentveld, ond. „Waar vinden wij bezieling"; Woens dagavond 7.308 uur: Oecumenische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur, ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), 10.30 uur dr. A. H. Haentjes van Baarn. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. A. J. v. d. Sluis (coll. restauratie fonds).. Geref. kerk, 10 uur dr. Pol man, 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Oud- kath. kerk, in de Luth. kerk, Oude gracht, 8.30 uur dienst. Ned. Cbr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 u. Jeugd club, 4.15 uur Openluchtpr. in de Hout. Dinsdag 7.30 uur Bijbelkring, Houtweg 14; Donderdag, 7.30 uur, evangelisatie samenkomst. Spr. Ev. J. Dammuller. Leger 'des Heils, Limmerhoek 40,10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur Verlossingsbijeenkomst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur Wijdingsdienst, 8 uur openb. samen komst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Roze- kruisersgenootschap, centrum Alkmaar, Oudegracht 114, geen tempeldienst. OMGEVING AKERSLOOT, 10.30 uur, ds. A. van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bekius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. v. d. Beek van Zuidhorn. Maranatha, 10.30 uur, ds. Bremer. 23 Juli Week End: „Jonge kerk". BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 u. leesdienst voorb. H.Avond» uur ds. van Andel van Vlaar- dingen. Chr. geref. kerk, 10 en 3 uur ds. v. d. Lingen. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds Post. Geref. kerk, 9.30 en 7 uur, ds. v. d. Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. von Meyenfeldt; 4.30 u. dr. Polman. Oudkath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. HEILOO, herv. gem., 10.30 uur ds. Plug. Evangelisatie Kerklaan, 10 u. ds. P. J. Mackay van Haarlem. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerir- laan), 8.30 uur ds. von Meyenfeldt, 4 uur leesdienst. HEERHUGOWAARD. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, ds. v. Andel van Vlaar- dingen. KOEDIJK, 10 uur, de heer A. Slager. LIMMEN, 9 uur, ds. A. van Santen. OTERLEEK, 7 uur, de heer Albert? OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem. 10 u. ds. Leendertz. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, de heer Dammuller v. Alkmaar. WARMENHUIZEN, 7 uur n.mds. Post. Beemsier Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. van G. Weenink en A. Klaassens. Johanna Maria, d. van Th. L. Boots en van C. M. Twint. Gerardina Alida, d. van G. Schaafsma en A. J. van Ros- sum Jan, z. van H. Bruijnes en van F. E. Merkus. Nicolaas Theodorus Maria, z. van P Roet en van M. E. Nibbering. Ondertrouwd: Cornell's Groene véld, 24 jaar en Eleonora Hendrika Brand, 22 jaar. Getrouwd: M. J. E. Huiseuga, 26 jaar en M. Blees, 23 jaar. Overleden: Maarten Nierop, 69jaar, echtgenoot van E. Winkel. Willem Kluft, 87 jaar, weduwnaar van Maartje Moerbeek. Donderdagavond belegde de raad van Langedijk onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas een verga dering, waarbij reeds bij de ingekomen stukken een bron van langdurige dis cussie werd aangeboord. Het betrof nl. een aanbod van de heer Beers te Broek op Langendijk om gedurende de eerstkomende vijf jaren het kroos voor rekening van de gemeente te ruimen. B. en W. stelden voor om aan adres sant mede te delen dat het kroosrui- men niet voor rekening van de ge meente, maar voor rekening van het Geestmerambacht zal geschieden. Eén en ander gaf echter stof tot uitvoerige gedachtewisselingen, waarbij ook de demonstratie van een door de fa. Post- sumus geconstrueerde machine ter ta fel kwam. De raad kon ook deze maal in deze kwestie nog niet beslissen en besloot zijn oordeel voorhands op te schorten tot via de demonstratie, wel ke thans definitief op 12 Juli a.s. is vastgesteld. De vereniging „Proefschooltuin West- Friesland" krijgt f 25 subisidie. Het bleek noodzakelijk, dat nog enige klei ne wijzigingen worden aangebracht in de aankoop der gronden ten behoeve van het uitbreidingsplan. Slootdemping. Van de bewoners van de Ambachts- dijk was een verzoek binnengekomen om de doodlopende sloot daar ter plaatse te dempen De raad was van oordeel, dat aan dit verzoek gehoor moest worden gegeven, mits de sloot over de gehele lengte gedempt zou worden, dus ook het gedeelte belenden de aan het perceel van de heer D. Borst, die echter niet bereidt in de kos ten van dit werk bij te dragen per strekkende meter, gezien voor hem de kosten dan zijn belangen te bovenzon den gaan. Na één en ander overwogen te heb ben, deed de heer Stoop een compro mis-voorstel, waarop de voorzitter ver klaarde dat B. en W. het standpunt van de raad: de hele sloot of niets dem pen overnamen. De kosten werden ge raamd op ca. f 500, waarvan 50 pet. ten laste van de gemeente komt. Wegverbreding. De raad ging accoord met een voor stel om de gevel van het pand bewoond door de heer Dongelmans te Zd.-Schar- woude nabij de Kromme Brug twee meter achteruit te plaatsen. Men meen- NOORDERMARKTBOND. Aanvoer 1 Juli. 14000 kg aardapp, Eerstelingen f 8f 9.30, drielingen f 4.80f 5.70, kleine f 3.40—f 4.10, rode eerstelingen f 8.10f 8.70, blauwe eigenheimers f 9.30—f 12.80, witte eigenheimers f 14.90, 750 kg rabarber f 5.90, 1500 kg rode kool f 12, 540 stuks bloemkool Ia f 24, I f 17—f 18. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE BROEK OP LANGENDIJK, 30 Juni 1949. 175000 kg aardappelen: eerstelingen 8—8,50, drielingen 57, kriel 3.504.40; 500 stuks bloemkool: sort. I 21.80, sort. I aftv. 6—10; 1400 kg rabarber 6.20-7.30; 400 kg gele kool 15—15.10; 6000 kg rode kool 15.10—17; 1200 bos peen 7—7.80. WARMENHUIZEN, 1 Juli 1949. 31350 kg aardappelen: grove Schotse muizen 8—8.40; gewone Schotse muizen 8—9.40; drielingen 4.20—7.60; kleine S.60—4.70; 78 stuks bloem kool 13.10-14. OBDAM, 30 Juni. Schotse 8; rode Schotse 88.30; rode bonken 8.-; drie lingen 4.806.10; kriel 3.904.80, blau we Eigenheimers 10.4010.60. MEDEMBLIK, 29 Juni. 231.000 kg aardappelen, grof 88.40; groot 8— 8.50; drielingen 3.806.70; kriel 3.30 3.70; rode Eerstelingen, gr. 910.60; blauwe Eigenheimers, gr, 1111.30. de, dat de kosten ad 1 6275 geen belet sel mochten vormen, deze aanzienlijke verbeterig tot stand te brengen. Het viel sommige leden van de raad als een ietwat onaangename verrassing, dat de kosten van het baggerwerk de raming hadden overschreden, maar ook zij waren wel gedwongen hun goed keuring te hechten aan een tweetal suppletoire begrotingen, waarbij deze aangelegenheid werd geregeld. De gemeenterekening '46 welke zon der meer onder de hamer doorging, sloot met een batig saldo voor de ge wone dienst ten bedrage van f 32.649.50 en een nadelig saldo van de kapitaals- dienst, groot f 13.751.84. Aan de heer Marbus werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Waar de één gaat, moet een ander komen en daarvan werden met alge mene stemmen de heren Doekleer en vd Velde als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand benoemd. Als laatste punt der agenda fun geerde een voorgestelde salaris- en loonverordening. Nadat op verzoek van de heer Stoop de raad in comité was geweest, kwam men ook met deze overigens voor weinigen belangrijke materie in het reine. BEDEVAART. Aan de Jubilé-bedevaart naar Heiloo welke door St. Christophous georgani seerd wordt, zullen ook Langedijkers deelnemen. De deelnemers vertrekken om 8 uur vanaf de Burg. SPORTDAG Door DW is op 10 Juli a.s. een grote sportdag georganiseerd, welke op het sportveld te Noord-Scharwoude zal worden gehouden. Ongetwijfeld zullen deze turndemonstraties een bezoek waard zijn, want DW heeft een te goede reputatie om die niet gestand te zullen doen. Woensdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemees ter H. Nolet. Van mevr. Vogelaar was een schrijven binnengekomen dat zij wegens vertrek uit de gemeente, niet aanwezig kon zijn en als lid van de raad bedankte. De voorzitter deelde 1948. Daar geen algemene regeling voor het rijkspersoneel is getroffen werd het verzoek afgewezen. Aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam te 's-Gravenhage werd 10 sub sidie verleend. mede, dat in de vacature-mevr. Voge- De minister van O., K. en W. heeft laar volgens de oude lijst de heer A. Kroon opvolger is. Een verzoek was ingekomen van de vereniging „Proefschooltuin W.-Fries- land" te Hoorn, om een subsidie voor het jaar 1949. B. en W. stelden voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer G. Mosch vond dat jammer, gezien het nuttige werk dat door deze instelling wordt verricht. Hierna werd besloten 10 subsidie te verlenen. Ingekomen was een verzoek van de Stichting „Gezinszorg" te Oude Nie- dorp, om een subsidie in de salariskos ten van gediplomeerde gezinsverzorg sters en van gezinshulpen voor het jaar 1949. De stichting heeft ten doel het verlenen van tijdelijke huishoudelijke hulp in gezinnen, welke deze om me dische en/of sociale redenen behoeven. De gevraagde subsidie bedraagt 25 pet. in de salariskosten van gediplomeerde gezinsverzorgsters en 40 pet in de sala riskosten der gezinshulpen te bereke nen naar het aantal werkdagen dat zij in de gemeente hebben gewerkt. De heer Mink vroeg of dit een R.K. instelling was, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. De heer Mink betreurde dit en zou het prettiger vin den als het een algemene instelling was om hieraan subsidie te verlenen. De voorzitter merkt op dat hij het niet kan helpen dat de heer Mink dit be treurt. Zonder meer werd de gevraag de subsidie verleend. Verzoek van de Bond van Ned. Over heidspersoneel te Amsterdam om vast stelling van een vacantietoeslag voor het jaar 1949 gelijk aan de gratificatie regeling, welke voor het overheidsper soneel werd getroffen voor 1947 en goedgekeurd dat de enige O. L. school in deze gemeente gedurende het jaar 1949 in stand kan worden gehouden, ook al is het aantal leerlingen minder dan 50. De minister van Wederopbouw heeft medegedeeld dat de huur van de vier woningwetwoningen welke voor rekening dezer gemeente in aanbouw zijn, is vastgesteld op 4.60 per week. In deze huurprijs zijn de kosten van water niet begrepen. Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een gemeente-werkman en de benoeming van een hoofd der o. 1. school, waar voor de raad in comité ging. Na voortzetting der vergadering werd stemming gehouden voor de be noeming van een gemeente-werkman. Hiervoor werd gekozen de heer N. S. Nannes met 4 tegen 2 stemmen. Twee stemmen werden uitgebracht op de heer G. Groot. Daarna volgde de benoeming van een hoofd der openbare lagere school. De voordracht luidde als volgt: 1. W. G. Vellinga te Beemster; 2. B. D. Staal te Lutjewinkel; 3. H. Klinge te Jutphaas. Nadat tweemaal was gestemd behaal den de heren Vellinga en Staal een ge lijk aantal stemmen. Hierna volgde stemming tussen de heren Vellinga en tSaal. Weer volgde een gelijk aantal stemmen en daarna werd geloot. Het lot viel op de heer Vellinga. Deze is dus benoemd tot hoofd der o. I. school. Een aanvrage van de woningbouw vereniging „Warmenhuizen" om voor schotten en bijdragen ingevolge de wo ningwet voor de bouw van twee arbei derswoningen. Voor dit doel werd voorgesteld een gedeelte grond te ver kopen groot 624 m2 voor de prijs van 2,60 per m2, zijnde de kosten van bouwrijp gemaakte grond. Verder aan grond- en bouwvoorschot te verlenen een bedrag van 22.000 of zoveel min der als voor de uitvoering van het bouwplan nodig zal blijken; een en an der onder voorbehoud van de verkrij ging van de door de gemeente van het rijk te vragen geldelijke steun in de vorm van bijdragen ter gedeeltelijke voorziening in de ongedekte jaarlijkse exploitatiekosten. Alzo is door de raad goedgekeurd. In gezamenlijk overleg met B. en W. van Harenkarspel was een ontwerp opgemaakt voor een gemeenschappelij ke regeling van het bouw- en woning toezicht en de dienst der gemeente werken in de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen. Het bevreemdde de heer Mink dat de raad hier buitengesteld wordt en hij oordeelde dit niet juist. De voorzitter zeide, dat het practisch niet anders uit voerbaar is. Als de beide raden zouden worden ingeschakeld zou Harenkarspel 11 en Warmenhuizen 7 stemmen heb ben. De heer Roozendaal meende be grepen te hebben dat in deze zaak de burgemeester ook stemgerechtigd is. Bij voorkomende gevallen zou deze dus de doorslag kunnen geven doch spr. hoopte, dat, zoals wij van hem gewend zijn, hij onpartijdig zal blijven. De voorgestelde regeling werd aangeno men. De heer F. Lingerak meende dat hij zijn hondje heeft voor de handel, wat zeer in twijfel werd getrokken. Hij kreeg geen ontheffing. Aan C. Huiberts en Jn. Ruiter werd voor een half jaar ontheffing verleend. Bij de rondvraag wilde de heer Mink nog even naar voren brengen de be sprekingen die met de raad en Ged. Staten hebben plaats gehad over res tauratie van kerk en toren. Hij vond het jammer dat niet meer bereikt is kunnen worden. Spreker had gehoopt dat een en ander nogmaals in de raad was gekomen en dat de tegenstanders zich hadden bedacht. Nogmaals deed hij een beroep op hen hun standpynt te wijzigen. Hierna sluiting. De raad der gemeente Obdam kwam ender voorzitterschap van burgemees ter De Boer in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer De Wijs. Besloten werd aan de heer W. V. Dek ker medewerking te verlenen aan de bouw van een woning. Tevens hoopte men nog in staat te zijn door toeken ning van een toeslagje op het bouw volume om een woningwetblokje van twee woningen ad 271 m3 per woning te laten verrijzen. De heer v. d. Woude kocht destijds van de gemeente een perceel bouw terrein met de bedoeling een woning te bouwen. Door verschillende omstan digheden kon deze bouw echter geen voortgang vinden. De raad besloot thans het terrein weer terug te kopen, voor dezelfde prijs. Door toevoeging van een strookje terrein hoopt men zo de beschikking te krijgen over twee bouwterreinen. De verordening vleeskeuringsdienst werd redactioneel gewijzigd. Kleuterschoolsubsidie verhoogd Van het bestuur van de R.K. kleu terschool te Obdam was een verzoek ingekomen om de subsidie te verho gen van 3.50 op 8.per leerling. Ook het bestuur van de R.K. kleuter school te Spierdijk verzocht verhoging. Het bestuur van de school te Obdam had zijn verzoek gefundeerd op een ingezonden exploitatierekening, waar bij tenslotte voor twee leerkrachten resteerde 712.80 per jaar. B. en W. meenden dat de post schoonhouden der lokalen ad 250 per jaar wel wat ruim gesteld was en stelden daarom voor de subsidie te verdubbelen, d.w.z. te brengen op 7.per leerling. De verhoging zou dan dienen te gelden voor alle leerlingen uit de gemeente die kleuteronderwijs genieten, al is dit ook buiten de gemeente. De raad kon zich hiermede verenigen. Van R.K. voetbalvereniging St. Vic tor was een verzoek binnengekomen tot verhoging van de jaarlijkse subsi die van 100 op 400. De vereniging motiveerde haar verzoek met verho ging van exploitatiekosten tengevolge van uitbreiding van het aantal jeugd spelers, waardoor een nieuw jeugdter- rein moest worden aangelegd met meer landhuur, meer kosten bij de bond, etc. Het voldoen van de gehele vermake lijkheidsbelasting, waartegen het be stuur der vereniging geen bezwaren aanvoert, drukt evenwel zwaar. B. en W. hadden bij andere gemeenten ge ïnformeerd naar de steun die van ge meentewege gegeven werd. Besloten werd het voorstel van B. en W. te aan vaarden om 300 aan St. Victor te ge ven met het oog op de terrein-uitbrei ding en 100 aan de vereniging te Spierdijk, doch alleen voor het lopende jaar. Bij de begroting 1950 zal de zaak opnieuw onder de hamer komen. Op voorstel van de heer De Boer zal verzocht worden bij subsidieaanvragen de exploitatierekening ter inzage te ontvangen. De gemeente bezit, als behorende tot de indertijd door het R.K. schoolbe stuur gestorte waarborgsom, nog een obligatie Amsterdam ad 1000. Beslo ten werd het stukje te verkopen. De „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam" kreeg 10 subsidie. Goedgevonden werd de bouw van 'n brug met schoei ing openbaar aan te besteden en straatwerken in eigen beheer uit te voeren. De heer Commandeur verklaarde zich hier tegen en wenste alles aan te be steden. ONDERHANDSE VERKOOP. Bij onderhandse verkoop is in eigen dom op de heer N. Munster Jz. over gegaan het woonhuis van de heer H Ootes Obdam.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3