Fantastisch mooie, dagenlange treinreis naar de Okanagan-vallei ÜMf Armada in de baai van Penzance ooon Residentie Eindelijk ihuis Wreedheden op Java voor PHILIPS UCHT-MNDVMM beton"")'" Foor ideale reiniging van elk kunstgebitook plastic Hef badplaatsje in vlaggentooi Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma AVONTUUR 134 VP.IJDAG X JTJLI 1949 Vijf mensen gingen naar Canada (3) Om 10.20 uur vertrok onze trein uit New-York en begonnen w« met dertig andere emigranten de lange reis naar Montreal. Kort nadat we op de com fortabele stoelen hadden plaatsgenomen, zette de trein zich bijna onmerkbaar In beweging. Wü deden een aangename ontdekking. Door een druk op een knop zakte de rug van de stoei achterwaarts en dat maakte het ons mogelijk in een gemakkelijke houding een slaapje te doen. Van het traject door de Verenigde Staten zagen wij niet zo heel veel, maar het heuvellandschap waar door de trein zich voortspoedde met zijn in het maanlicht glanzende meren was prachtig. vader en moeder vermoeiend en be sloten we, dat zij zich van kaartjes voor de slaapwagen zouden voorzien. Dit bleek ons in de eerste nacht nog al wat moeilijkheden te bezorgen. Vader en moeder kregen in de slaapwagen contróle van de conducteur, terwijl men ook bij ons kwam. Vader had de kaartjes en wij niet, hetgeen op dat moment vervelend was. Gelukkig werd de zaak weer opgelost. Hierbij bleek weer van welk groot belang het is, dat vooral het hoofd van een emigre- tend gezin zich enigszins de Engelse taal heeft eigen gemaakt. Het traject Winnipeg naar onze bestemming ver in Brits-Columbia was ruim 1150 mijl, dwars door Manitoba en Alberta. Wat wij op deze route zagen, deed al het voorafgaande volkomen in het niet zin ken. Hier werd het grote bergmassief van de Hockey Mountains doorbroken. Onbeschrijflijk mooi was het voortdu rend veranderende panorama. Onder herhaaldelijk dof gefluit van de loco motief slingerde de lange rij wagens zich langs de bochtige spoorlijn, over diepe ravijnen, door grote bossen en langs vele meren. Tot ver beneden ons lag soms de sneeuw nog meters dik, terwijl grote watervallen bruisend om laag stortten. De eerste teleurstelling. In de vroege morgen van de dertien- Toen kwam onze kennismaking met bet nieuwe vaderland en wel in de vorm van een Canadese douanebeamb te aan de grens. De man deed nogal gewichtig, maar bezorgde ons in het geheel geen last. De volgende morgen: Montreal, waar wij, als gold het een vacantiereisje, werden „opgevangen" door twee heren, die ons met veel goe de raad terzijde stonden. De heer Hold- ship van de Canadian Pacific bezorg de ons een goede plaats in de volgende trein, want nu immers begon pas de grote trip van Canada's Oostkust vijf dagen lang dwars door het ontzaglijk uitgestrekte en bijna onbewoonde bin nenland naar de andere kust. Alleen degene, die deze vijf dagen lange route heeft gereisd, kan zich een voorstelling maken van het grootse werk, dat het aanleggen 'van deze gigantische route wel moet zijn geweest. De bijna 3000 mijl lange rails werden in de tweede helft van de vorige eeuw gelegd met bet gemis van al die moderne werktui gen, welke ons heden ten dage ten dienste staan. Uur na uur en dag na dag raasde de trein voort door de uitgestrekte bossen, die als een donkergroen kleed de on afzienbare zee van heuvels en dalen bedekt. Slechts een enkele keer tussen de grotere stopplaatsen in werd die verlatenheid onderbroken door een kleine nederzetting van enkele tiental len woningen. Grillig van vorm en spiegelglad lagen de talrijke kleine en grote meren te glanzen in het zonlicht. Voort ging het langs hoge rood- en blauw-kleurige rotsen, door tunnels en over speciaal voor de spoorweg opge worpen dammen en dijken. Winnipeg. In Winnipeg was voor de overige emigranten het grootste deel van hun reis voorhij. Wij namen afscheid van hen en zij vertrokken naar de dicht bij gelegen plaats van bestemming. Winnipeg vierde juist zijn vijf en zeventig-jarig bestaan. De huizen wa ren kleurig versierd. Zo groot en mooi het station is, zo klein en bijna armoedig is de city zelf. Hier hangt overduidelijk de sfeer van het roem ruchte verleden van de moedige pio niers. De meeste huizen zijn van hout en staan slordig door elkaar gebouwd. Het maakte op mij de indruk of ik nu zelf een van die mannen was, die wij vroeger op de wild-westfilms te Zien kregen. Het leek alles eerder een weerzien dan een eerste kennisma king. De drukkende hitte in deze prairiestad deed ons weer gauw naar het station terugkeren. Voor ons betekende Winnipeg slechts dat het eerste deel van het treintraject ei op zat. Vier treinnachten hadden we nog voor de boeg. Hoewel de ligstoelen prettig waren, werd de reis vooral voor de Juni bereikten we de „spiraaltun nels. Twee cirkelvormige tunnels zijn in het hart van de rotsmassa's uitge boord. Hierdoor moest op vrij korte afstand een groot hoogteverschil over wonnen worden. De tweede tunnel liep over een lengte van acht mijl onder de Mount Macdonald door. Een korte pe riode van duisternis en ook deze won derlijke werken lagen weer achter ons. Van de Canadian Pacific stapten we over in een „gewone" trein, die ons dan tenslotte na enkele uren afzette op de plaats van bestemming: Vernon. Een vrij corpulent man met een erns tig gezicht stapte op ons af op het kleine station en wij maakten voor 't eerst kennis met onze nieuwe werk gever. Het ging alles heel vlot, totdat moeder vroeg naar onze woning en we de eerste teleurstelling te overwinnen kregen toen ons werd verteld, dat ons huis door onvoorziene omstandigheden nog niet vrij was gekomen. Gelukkig bleek er in het dal een huis tijdelijk ieeg te staan en wij konden dan daar wel zolang intrekken. Dat namen wij aan en even later toerden we in de auto van de „baas' de stad uit en de Okanagan-vallei in. Ons nieuwe wereldje lag daar vóór ons, gesierd door het frisse voorjaarsgroen en omzoomd door de donker beboste berghellingen van de Rockies. Het viel alles nog geweldig mee. We vonden niet alleen een huis, maar ook nqg een tafel en een paar stoelen, terwijl met behulp van de baas ook al gauw een paar bedden in elkaar waren gezet. We sliepen 's nachts uitstekend en dat was maar goed ook, want er zal nog heel wat te beredderen zijn. GOVERT J. DE JONG. World Telegram meldt: William H. Newton schrijft in een bericht in het World Telegram over de aankomst van het eerste bataljon Re publikeinse troepen te Kota Gede, dat ongeveer 100 man op blote voeten aldaar aankwamen onder commando van de 29-jarige majoor Sardjono, die door de Japanezen is opgeleid. Hij schrijft voorts, dat verscheidene weken geleden een Nederlandse pa trouille van 4 man in de rimbu in een hinderlaag viel nabij deze plaats. Twee uur later vond een Amerikaanse waar nemer van de UNCI drie van van hen. Hij deelde hieromtrent mede: Wij vonden drie soldaten, zij waren in de maag doorstoken met puntige bamboestokken, die door de rug naar buiten kwam. Hun gezichten waren gestriemd. Wij konden niet het lichaam van de vierde soldaat vinden, doch wel diens neus. De Republikeinen ontkennen hard nekkig dat hun troepen dergelijke wreedheden begaan. „Dat moeten enige bandieten geweest zijn", zo zeggen zij. „Dat is propaganda van de Nederlan ders". De functionarissen van het State Departement en de hoogste ver tegenwoordigers van de Verenigde Na ties waren altijd bereid de Republikei nen te geloven en aan te nemen, dat zij nergens schuldig aan zijn, aldus het World Telegram- is één middel, dat MUGGEN fRfe en VLIEGEN radicaal uitroeit, 0.D.I-POEDER de pfactische', voordelige stuiizak 65 cenf Op veler verzoek sluit de inzend» termijn niet op 2 Juli doch op 2 Augustus a.s. Voor een vlotte vaststelling der beloningen is het aan te bevelen tóet tot de laatste dag te wachten mét) inzending van Uw formulier. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ- VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN' Aardbeien-courses op de Alkmaarse baan Het is a.s. Zondag 3 Juli voor de vijfde maal in dit seizoen dat de Paardensportver. „Vooruit" paarden- courses organiseert. Eigenlijk viert de vereniging daarmede dus een lustrum, waarom werd besloten de wedstrijden de naam te geven van „Aardbeien- courses". De meest bekende soorten van deze vrucht staan in het program ma vermeld, zoals Amazone, Dutch Evern, Moulin Rouge e.d. Natuurlijk is die benaming van die courses niet het voornaamste, wel echter het aantal ingeschreven paarden en pikeurs. Welnu, ook daarover kan de vereniging tevreden zijn, want niet minder dan 83 paarden staan inge schreven. Een record-aantal dus, waar onder de meest bekende dravers. Mooi weer, een vlot draaiende tota- lisator, benevens de groeiende be langstelling voor de paardensport, zul len ook nu weer een groot aantal be zoekers naar het Alkmaarse Sportpark trekken. Nieuw bevel van John Lewis John L. Lewis, het hoofd van de „United Mineworkers", heeft de arbei ders in de bruinkoolmijnen bevolen na afloop van hun arbeidscontract (gister avond) drie dagen per week te werken in plaats van geheel te staken. Dit is een afwijking van de traditionele poli tiek van „geen contract, geen werk". De onderhandelingen over een nieuw contract zijn aan de gang. JOURNALIST VEROORDEELD De Haagse journalist L. de R„ die geweigerd had voor de rechtercommis saris als getuige de bron van een zij ner berichten te noemen, is door de arrondissementerechtbank te Den Haag veroordeeld tot f 50 subs. 10 dagen. De rechtbank achtte beroep op over macht niet aanwezig en wees er op, dat bij arrest van de hoge raad geen beroepsgeheim van de journalist wordt erkend. De eis was 1 maand voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en f 100 subs. 10 dagen. GEEN ALGEMENE VERKIEZINGEN IN WEST-BERLIJN. De Kommandatura van de drie be zettende mogendheden in West-Berlijn heeft prof. Ernst Reuter, de burgemees ter van West-Berlijn, officieel meege deeld, dat verkiezing van Berlijnse waarnemers voor het Westduitse parle ment niet is toegestaan. De Russen vlagden niet Het heeft Woensdag in Den Haag de aandacht getrokken, dat de Sowjet- russische ambassade ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bern- hard niet de vlag had uitgestoken. De ambassade is gelegen aan de Alexan der Vogelweg in het diplomatenkwar- tier tussen de Belgische ambassade en het Noorse gezantschap, die beide uiteraard wel de wellevendheid had den eer te betonen aan het Kon. Huis. In tegenstelling tot de Russische ver tegenwoordiging hadden andere Oost- Europese legaties wel de vlag van de gevel hangen. Vanwege het ministerie van Buiten landse Zaken is telefonisch aan de Russen medegedeeld, dat dit als een onvriendelijkheid jegens een lid van ons Kon. Huis zou moeten worden be schouwd. Een uur later was echter de vlaggestok nog leeg Koning Leopold golfde in Frankrijk Koning Leopold van Belgie Is, naar gemeld wordt, te Tresserve bij Aix- Les-Bains ln Frankrijk aangekomen, waar hij verblijft bij prinses Clementi ne. zijn tante. Na een partij golf te hebben gespeeld vertrok de koning weer naar Genève. DE LTTCHTMANOETJVRES IN ENGELAND Eén van de grootste formaties bom menwerpers, die ooit in een gchijn- oorlog werden gebruikt, heeft giste ren Birmingham, „het aanbeeld van Engeland, vernietigd". De operatie werd uitgevoerd in het kader van de „Exercise Foil", de ge combineerde operatie van luchtvloten van de Westeuropese Unie en de V.S. ter beproeving van moderne verdedi gingen. KRING NOORD-HOLLAND „RODE KRUIS" Bij K.B. is aan de.heer Ernst Crone op zijn daartoe strekkend verzoek eer vol ontslag verleend als kringcommis saris van het Nederlandse Rode Kruis in de kring Noord-Holland. Tot kringcommissaris is thans be noemd mr. A. E. C. de Groot van Embden te Heemstede. Koning Paul van Griekenland heeft Alexandres Diomedes (partij loos) belast met de formatie van een nieuw coalitie-kabinet. Geval van nekkramp in marine-kamp bij Hilversum In verband met een geconstateerd geval van meningitis (nekkramp) in het marine-opleidingskamp te Hilver sum wordt dit kamp thans in quaran taine gehouden. Ouders en familie leden van de bemanning moeten er dus op rekenen, dat zij hun zoons of echtgenoten a.s. Zaterdag en Zondag niet zullen zien. Voorlopig zal t.m. Maandag 4 Juli geen persoonlijk con tact met de bemanning van het kamp mogelijk zijn. In verband hiermede zal dus ook de Ouderdag, die op 4 Juli zou worden gehouden, niet door kun nen gaan. Vakbondleider met dood bedreigd De voorzitter van de Australische mijnwrkersbond, William, heeft de politie in kennis gesteld van een brief, uitgaande van „zeven vakbondsleden", waarin hij met de dood wordt bedreigd, als hij vóór 5 Juli geen einde maakt aan de staking van de mijnwerkers. NEGENDE ROOFOVERVAL OPGEHELDERD De berichten over de opheldering van de serie roofovervallen in de hoofdstad zijn mede aanleiding ge weest, dat de centrale recherche een negende roofoverval, waarvan geen aangifte was gedaan, tot klaarheid heeft gebracht. In Maart werd in het centrum van de stad een man over vallen en beroofd van zijn portefeuille met 35 gulden. De dader kon Donder dag worden aangehouden. Tast de natuurlijke kleur van Uw kunstgebit niet aan! PRODENTA AMERSFOORT ENGELSE RAKETPROEVEN IN AUSTRALIË In Augustus zullen in Midden-Au stralie op grote schaal proeven wor den genomen met raketten, die per schip uit Engeland worden aange voerd. Men wil de uitwerking der ra- ketten beproeven op het 1920 kilo meter lange terrein. De Westeuropese marine-manoeuvres (Van onze speciale verslaggever). PENZANCE, Juni. Het is feest in Penzance, feest, omdat oorlogsschepen van vier naties verzameld zijn in de wijde Mounts Bay, die als uitgangspunt zal dienen voor de grote manoeuvres, die Zondag beginnen. De hele stad is versierd met vlaggen en wimpels, met reeksen gekleurde gloeilampjes, met bloemen en opschriften en iedereen spreekt over het hoge bezoek, waarnaar reikhalzend wordt uitgezien. Maarschalk Montgomery arriveerde vandaag, Prins Bernhard wordt Zondag verwacht en het is niet onmogelijk, zo gaat het gerucht, dat ook een lid van de Engelse koninklijke familie naar Cornwall zal komen, waarbij de naam van Phillip op ieders lippen is. Het eerste schip dat arriveerde was het Franse voorraadschip Fort Beau Harnoist, vanmorgen vroeg gevolgd door de tanker Black Ranger en het Britse moederschip voor onderzeeboten Maidstone. Omstreeks 8 uur doemden langgerekte silhouetten op aan de Zui delijke kim, de grijze schimmen van de vliegkampschepen Implacable en Vic torious, welkom geheten door het bulderende geschutsvuur van de Maidstone. kende samenwerking tussen de vier landen. De spoorwegen geven vier dagen lang goedkope retours uit en zelfs wor den vanaf het vliegveld St. Just rond vluchten boven de vloot georganiseerd, die een half uur duren. Door de admi raliteit werd een bedrag van 400 uit getrokken voor qitstapjes met de bui tenlandse zeelieden en tal van automo bilisten hebben aangeboden opvarenden in de omgeving rond te rijden, waar voor zij extra benzine zullen ontvangen. Inmiddels arriveren steeds meer be zoekers. Iedere trein, iedere bus en iedere auto brengt nieuwe passagiers naar Penzance, de stad die gouden dagen beleeft. Sinds V. J.-dag was het hier niet zo druk, vertelde ons een geboren en getogen bewoner. Vier dagen lang zal het feest zijn, voegde hij erbij. Zo leeft Penzance in afwachting. Helaas werd het geduld niet beloond, want op dit moment, vier uur namiddag, is de vloot nog slechts zeer verwijderd zicht baar en de vier of vijf schepen, die van morgen arriveerden, moeten de aan dacht van het publiek gevangen hou den, daarbij geholpen door de jagers, die in razende vaart over de baai scheren, afkomstig van vliegbasas aan de wal. Het eskader Nederlandse Fireflies, ge- stationneerd op het vliegdekschip The seus, is nog niet in zicht geweest. De voor anker liggende schepen, zelfs al zijn het er slechts enkele, vormen een machtig gezicht in de enorme baai. Tientallen motorsloepen kruisen tussen de grijze rompen om de communicatie te onderhouden tussen de schepen on derling en met de vaste wal en vlak voor ons, onbekommerd om de drukte in hun domein, koersen twee melkwit te zwanen met zes grauw-gele jongen door het water en men weet niet wat een krachtiger indruk maakt: de trotse oorlogsschepen of de niet minder fiere vogels op de voorgrond. Honderden belangstellenden sloegen vanaf de brede boulevard het schouw spel gade, hierheen gelokt door een groots opgezette propaganda van de admiraliteit, het stadsbestuur en de Kamer van Koophandel in Penzance. Niets is nagelaten om het de opvaren den van de schepen zo goed mogelijk naar de zin te maken. Feestelijkheden en recepties zijn georganiseerd, concer ten zullen plaats vinden, er staan bals in de openlucht op het programma evenals voetbalwedstrijden en zeilwed strijden voor de boulevard. Schilden in de winkeletalages roepen in vier talen een welkom toe aan de bezoekers, waarbij het Vlaams en Hollands krom en vol fouten zijn, maar goed bedoeld en daarom een bewijs van de uitste- Post voor Indonesië Er bestaat gelegenheid zeepost te verzenden naar Indonesië met het m.s. „Oranje", dat 4 Juli van Amsterdam vertrekt. Deze moet zo spoedig mo gelijk worden gepost. Het m.s. Oranje zal de haven Ville Franche aanlopen. Er bestaat gele genheid luchtpost voor de opvarenden naar deze haven te sturen. Laatste datum van ter post bezorging 6 Juli a.s. FRAUDE BIJ PARIJSE PAARDENRENNEN Een grootscheeps bedrog in de wed denschappen op de paardenwedrennen te Parijs is te Wenen aan het licht ge komen. Twee personen, die voorzien waren van ontvangtoestellen van het leger vingen de uitslagen van de wed rennen te Parijs op en konden aldus op het winnende paard wedden, voor' dat het nieuwsbureau de officiële uit slagen had ontvangen. Zij zijn gearres teerd. 101. Het is Pim Pam en Pom ge lukt om ongemerkt de „Salmiak" te verlaten. EnPepi is dolgelukkig zijn drie vriendjes weer te zien. „Wat een bof! Wat een bof! Maarvoor de kapitein een reuze sof", roept hij opgewonden uit. Ja, de kapitein weet nog van niets. Hij ligt nog rustig op één oor in zijn kooi te slapen. En het is zaak voor de drie broertjes om zich nu maar zo vlug mogelijk uit de voe ten te maken. Want de kapitein is een ongemakkelijk heer, als hij eenmaal kwaad is. Dat weten jullie! En Moe der Woeffie? Hoe gaat het daar mee? Nu die weet er ook nog niets van. dat haar drie zoontjes al weer op stap zijn. In een oerwoud nog wel! Moeder Woeffie leeft nog in de veronderstel ling, dat haar drie rakkers weldra weer thuis zullen zijn, want ze heeft zo juist het telegram gekregen, dat de kapitein haar gestuurd heeft. „Nu kunnen we ze met een maandje weer thuis verwachten", zegt ze vrolijk te gen Wetsnavel, die op haar schouder zit en ijverig meeleest. VOOR VRIJDAGAVOND EN VOOR ZATERDAG. HILVERSUM II: Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 De VARA felici teert. 6.45 Omroepkoor. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 „Steun wettig gezag". VPRO: 7.30 Voordrachten. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Röntgen kwartet. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. VARA: 9.00 Men vraagt en wij draaien. 9.30 Johan Jong orgel. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10 15 Swing and sweet. VPRO Avondwij ding. VARA: 11.15 Johann Brahms concert, HILVERSUM I: Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.15 E. J. Brugman. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Het studenten leven. 8.05 Programma proloog. 8.15 Piet CNV jubileert. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Beroemde concerten. 11.50 gr. platen. HILVERSUM II: 415: Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Malando. 1.20 Metropole orkest. 6.15 Liedjes en melo dietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 7.30 Lezen in de bijbel. 7.45 mevr. Anne H. Mulder. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Accordeola. 8.45 De golfbre ker. 9.45 Socialistische commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Nieuwe flitsen. 10.40 Orgelspel. 11.15 Gevar. program ma. HILVERSUM I 301: Nieuwsberichten om 7. 8, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Ochtend concert. 12.33 De zevenklapper. 1.00 Strijdkrachten. 6.05 Actualiteiten. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd krachten. 7.25 Amusementsorkest. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.05 De gewone man. 8.30 Lichtbaken. 8.45 Klankbeeld. 9.00 Orkest zonder naam. 9.45 Kruisklank puzzle. 10.00 Promenade orkest. 10.30 Koorzang. 11.20 Fhilharm. orkest. IN DE TJEERD ADEM A „Zo, zo", zei de man een beetje ver baasd. „Bent u daar nog?" „Natuurlijk", zei Steensma. De portier streek zich vermoeid met de hand over het voorhoofd en trok een gezicht of hij door duizend zor gen gekweld werd. „Dat's waar ook", zei hij, „u wou iemand spreken". Hij greep naar een bloc-note met geperforeerde blaadjes en maakte zich gereed een vragenlijstje in te vullen. „Wie wou u spreken?" „De minister". De portier deed een greep naar zijn buik. „Haha.... haha,... die U goed!" „En wie is u?" „Brievenbesteller Marcusse uit Den Haag". „Zo en waarover wou u spreken?" „Kwestie van staatsbelang", zei Steensma. „Zet er maar op, dat ik namens een gezantschap kom". De portier haalde een hagelwitte zakdoek te voorschijn en droogde zich demonstratief de ogen af. „Laat me niet zo lachen", zei hij, de hand bezwerend op zijn schudden de buik leggend. „Ik heb waarachtig vanmorgen nog wel wat anders aan mijn Hij voleindigde de zin niet, maar greep verschrikt naar de hoorn van een huistelefoon, die waarschuwend bromde. „Zeker meneer Gevers", zei hij. „Ik zal er voor zorgen, mijnheer". Hij hing de hoorn weer op en wend de zich tot een juist binnenkomend jongmens, die een vlijmscherpe vouw in zijn pantelon had en kanariegele handschoenen droeg. „Is meneer Van der Laen al op zijn kaemerf" vroeg het jongmens. „Zeker, meneer Van Stralen", zei de portier. „Nummer drie en veertig, meneer". „Jae, jae, dankje portjé, dat is be- kand", zei het jongemens, naar de trap gaande. De portier keek weer naar zijn bloc-note en wendde zich met een van vermoeidheid getuigend gebaar tot Steensma. „Wees zo goed en hou me niet lan ger op", zei hij gereserveerd. „De mi nister is er niet en bovendien.. ik heb vanmorgen toch geen tijd voor die geintjes." Hij sprong zijn glazen hokje uit en liep met haastige schreden op een oude, dikke heer af, die juist door een chauffeur uit een grote glimmen de auto werd gehesen. „Goede morgen, baron", zei hij buigend. „Morgen, portier, is de secretaris generaal „Het spijt mij, baron", zei de por tier, „meneer is op het moment niet aanwezig. Wanneer u misschien met de referendaris...»}" „Goed, goed", zei de baron. „Dien me even aan, wil je?" „Zeker, baron", zei de portier. „Neemt u alstublieft plaats". Hij schoof bijna eerbiedig een stoel naar voren. De baron zette zich of hij op een schaaltje eieren ging zitten en keek met een verveeld gezicht van de te genover hem zittende postbode naar een maandkalender en een lange lijst met telefoonnummers, welke in de portiersloge hingen. Hij haalde een reusachtige zakdoek te voorschijn en snoot omvangrijk zijn neus, terwijl zijn wandelstok met gou den knop met een knetterende slag op' het carket viel. Steensma raapte hem, op en bood hem de verliezer aan. „Dank je, beste vrind", zei de baron. Hij poetste nog even aan zijn grijze knevel en propte zuchtend van in spanning de zakdoek weer in een achterpand van .zijn jacquet. De portier daalde de trap af. „De referendaris zal u graag ont vangen, karoo", vet 14 beleefd. „Mag ik u even voorgaan?" De baron viste met vinger en duim in een vestzak, goochelde er een gul den uit en drukte die de portier in de hand. „Dank u, dank u zeer, baron", zei de portier met een buiging. Hij ging in begrafenistempo de dikke man vóór de trap op en maakte ergens boven, duidelijk hoorbaar een deur voor hem open. Steensma dacht na en begreep, dat hij geen schijn van kans zou krijgen zelfs de een of andere referendaris te spreken als hij niet door minstens twee lakeien uit een Hispano Suiza werd gehesen. Dan nog zou zijn postbodecostuum allesbehalve een introductie voor een particulier gesprek in het heilige der heiligen blijken. Hij besloot een andere weg te volgen en dacht met voldoening aan het spreekwoord, dat geld alle deuren kan openen. „Hoor eens, Mijer", xei de portier tenwteOBMDd. „Ik heet geen Mijer", zei Steensma stug. De portier keek op zijn bloc-note „O nee, Marcusse, nou enfin, dat doet er niet toe, u begrijpt zeker wel, dat er geen sprake van is. En boven dien, ik heb 't al gezegd, de minister is er niet". „Man", zei Steensma, „wees niet zo vervelend. Ik moet werkelijk de minister spreken". „Dan moet u een audiëntie aan vragen", zei de portier. „Volgende week Dinsdag misschien, maar dan moet u een formulier invullen. Hebt u kennis aan een van de heren?" „Het spijt me", zei Steensma. „Tja", zei de portier, ,,'t Spijt mij ook beste man, maar nou heb ik toch werkelijk geen tijd meer". Hij greep weer naar de hoorn van de huistelefoon, die een waarschu wend geluid liet horen. „Zeker, meneer Van der Haagen, ik zal er direct een bestellen". Wordt varrotfld).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5