Nationalistische epidemie in Oost-Europa l BRABAI Nieuw Guinea los van Indonesië is Australie's belang Niets nieuws onder de Zon! Belgische prijskampen van paarden en runderen Spook der werkloosheid doemt op in het beknelde Finland gaafste Nl Adverteert Stockholm in het teken van de sport Kranten, tunnels. gas en staking Vervolg Stadsn BEKWAMI JULI-AA Firma J. Het plan-Molotof bleek een mislukking (Van onze diplomatieke medewerker). {-JET GAAT HET COMMUNISME, in leder geval voor zover het van Sta linistische aard is, ten westen van de grenzen der Sowjetunle weinig oor de wind. De enorme verliezen, die de Belgische communistische partjj by de verkiezingen van Zondag geleden heeft hebben opnieuw bevestigd, dat de leuzen van het Kremlin: strijd tegen het Marshall-plan, stryd tegen het Atlantische Pact en strijd tegen het Amerikaanse „dollar-imperialisme" in de harten der Westeuropese arbeiders geen enkele weerklank vinden. En hoe kan het ook anders? Want terwyi het plan-Marshall in het jaar van zyn bestaan de eraan deelnemende landen tenminste een deel van de vroegere welvaart hergeven heeft, zagen de naties, die het zogenaamde' plan-Molotof als economisch panacee voorgeschreven kregen, hun toch al geringe levens standaard nog verder dalen. De egoïstische economische politiek, die de Sowjetunie ongetwijfeld door eigen moeilijkheden gedwongen tegenover haar satellieten heeft toe gepast en nog toepast, is misschien wel de voornaamste oorzaak van het feit, dat in Oost-Europa de in Rus sische ogen zo verfoeilijke misdaad van het „nationalisme" steeds meer om zich heen grijpt. De lijst van commu nistische leiders, die wegens „Titoïs- me" zijn weggezuiverd of geliquideerd, wordt met de dag, langer. In dit blad heeft men onlangs kunnen lezen.dat zelfs de beruchte Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, de in de Sowjetunie opgeleide Anna Pauker, niet al te vast in de Kremlin-leer schijnt te zijn. Daarnaast nemen de geruchten, dat de grote Dimitrof, eens de chef van de Komintern, in een Russisch sanatorium een geheimzin nige dood aan het sterven is ten ge volge van een niet genoemde ziekte steeds vastere vorm aan. Dit alles volgt op de zelfbeschuldigingen van de Poolse ex-premier Gomulka en de liquidatie van de ex-premiers van Bulgarije en Albanië, Kostoff en Xoxe. Het heeft er veel van weg, dat geheel Oost-Europa reeds met de ziekte is aangetast en dat er te veel bacillen dragers zijn om nog met succes tegen hen te kunnen optreden. Wanneer dit zo is, moet het Oosteuropese imperium van de Russen ten slotte aan de epi demie ten gronde gaan. Moskou, dat het immens gevaarlijke van deze toestand zeer goed inziet, heeft dezer dagen op een geheime bijeenkomst van de Kominform bevel gegeven tot een algemeen economisch offensief tegen de haard van al deze narigheid: Tito's Zuid-Slavie. Maar dit is een riskante onderneming. Want het is duidelijk, dat indien dit offen sief mislukt, het middel ernstiger dan de kwaal zal blijken te zijn. De ge volgen ener mislukking zouden ver buiten Zuid-Slavie, in Polen, in Tsje- choslowakije, in Hongarije en op de Balkan, op voor het Kremlin catastro fale wijze voelbaar worden. Het is onder deze omstandigheden begrijpelijk, dat het Westen bereid is, alles te doen, wat in zijn vermogen ligt, om Tito een handje te helpen. Het onttrekken van de Russische steun aan Tito's gebiedseisen ten aanzien van Oostenrijk heeft niet mogen verhinde ren, dat er tussen Belgrado, Washing ton en Londen economische bespre kingen op hoog niveau tot stand zijn Stockholm staat geheel in het teken van de sport, nu de eerste Wereld- Sport-Tentoonstelling haar poorten heeft geopend en de Lingiade, genoemd naar de Zweedse vader der gymnastiek Ling, voor de deur staat. De Wereld-Sport-Tentoonstelling is een klein half uurtje van het centrum van de stad, in een van de vele uitge strekte parken schilderachtig gelegen. Vooral de ingang doet merkwaardig aan. Men heeft getracht het gevoel, dat een beoefenaar der rhythmische gym nastiek overkomt, door een wel tien meter hoog gevaarte van stokken en kogels plastische vormen te geven. In de hallen hebben vooral Zweden tentoongesteld. Het internationale ka rakter komt door de vertegenwoordi ging van een tiental landen, o.w. Joego slavië, naar voren. Onze driekleur vindt men in de „Hal der Naties", bo ven een foto van mevr. Fanny Blan- kersKoen, die door schaatsenrijders en fietsers wordt geflankeerd. Talrijke fabrikanten van sportartike len hebben deze gelegenheid benut om hun productie tentoon te stellen. In het bijzonder moet worden genoemd een huis-voetbalspel, dat zelfs door Gun nar Gren, het lid van het Zweedse elf tal, wordt beoefend. Dit spel bestaat ti'. een rechthoekige houten lijst die op de grond wordt gelegd, twee keer elf blokjes en een houten bal, die met een soort cricket stok van blokje naar blokje in het vijandelijke doel moet worden geslagen. De tegenstander is aan slag, wanneer de bal geen blokje van de speler heeft geraakt. Het spel kost Kr. 22,50. Vanzelfsprekend heeft men bijzon dere aandachtbesteed aan de door Ling gepropageerde lichaamsontwikke ling, nu 55 landen vertegenwoordigers naar de Lingiade zenden, die op 27 Juli door het opmarcheren van de 15.000 deelnemers in het stadion zal worden geopend. De bedoeling der deelnemers is niet het (vaak ongezonde) najagen van records. Er moet echter vermeld wor den, dat twee Australiërs, die liftende via Afrika naar het Noorden kwamen, hiermede een record hebben behaald De laatste etappe, de 900 mijl van Nairobi naar Stockholm, legden zij vliegend in 17 uur af. De jongens wa ren echter in het bezit van een aanbe veling, ondertekend door de Australi sche premier, Ben Chiffley en de mi- •ster van buitenlandse zaken, Evatt. gekomen, waaruit voor Tito, naar thans reeds vaststaat, een nog aan zienlijker economische steun zal voort vloeien dan hem op het ogenblik on der de toonbank al toestroomt. De vergelijking tussen plan-Marshall en plan-Molotof, die zich juist nu zo sterk opdringt en zo ongemeen gun stig ten voordele van het eerste uit valt, doet de Amerikanen zich sinds kort afvragen, wat er gebeuren moet na 1952, wanneer er geen plan- Marshall meer zal zijn en de Europese landen, naar de naderende economi sche depressie aantoont, waarschijn lijk toch nog niet geheel op eigen be nen zullen kunnen staan .Hoewel men niet bereid schijnt, de Marshall-hulp na die datum voort te zetten, is men evenmin geneigd, de bereikte succes sen in de waagschaal te stellen door de handen van Europa af te trekken. Ernstig overweegt men nu, de Mars hall-hulp na 1952 zo nodig te vervan gen door ondersteuning van bepaalde Europese valuta's, zoals bijvoorbeeld het pond sterling, opdat het mogelijk zal zijn, deze in dollars om te wisse len. Dit plan, dat Europa ten minste voor een deel in staat zou stellen, zijn importen uit de dollargebieden te blij ven betrekken, heeft veel aantrekke lijks en ongetwijfeld zal men er in de komende tijd nog meer van horen. De minister Van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft heden middag te Parijs besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers der Marshall-landen over de moeilijkheden met het betalingsverkeer met Engeland. Sir E. Hall Patch, Britsch adviseur (1); minister D. XJ. Stikker; Sir Stafford Cripps en de vertegenwoordiger der Ver. Staten, Averell Harriman, na de conferentie. Eiland van grote strategische betekenis (Van onze Haagse redacteur) Het feit verdient hier te lande alle aandacht, dat het Australische parle ment zich kort geleden uitvoerig heeft bezig gehouden met de betekenis van Nederlands Nieuw Guinea als, gelijk het liberale Kamerlid Hughes zich uit drukte „Indonesië eenmaal commu nistisch is geworden". Men ziet daar die mogelijkheid derhalve onder ogen, ondanks Van Royen en Rum, ondanks federalisme, ondanks duizend-en-een feiten, die wijzen op andere krachten JTEN TAXAMETER kende het oude Rome al. Daar waren huurkoetsen, waaraan een vernuftig bronzen appa raat bevestigd was, die vertellen kon den hoeveel stadiën (mijlen) de wagen had afgelegd bij zijn aankomst. De koetsier hoefde dan maar de.... steen tjes te tellen, die in het apparaat vie len na zoveel wiel-omwentelingen. Elk steentje was dan een mijl. Inderdaad was men in die oude tijden vaak heel knap in het bedenken van zulke ingewikkelde technische zaken, die met de eenvoudigste middelen op gebouwd moesten worden. Keizer Theophilus, die van 829 tot 842 in Kon- stantinopel (Byzantium) regeerde had naast zijn troon twee gouden leeuwen staan. Als de keizer zitten ging verhie ven de leeuwen zich een weinig en stieten een gebrul uit. En dat alles had den Griekse handwerkslieden in elkaar geknutseld. De krant kende men natuurlijk ook al in de Romeinse tijd. Caesar stelde in 59 v. Chr. de zogenaamde acta diurna, later ook wel de acta urbis in, vrijwel letterlijk te vertalen met dagelijkse handelingen en gebeurtenissen van de stad. Deze „kranten" brachten officieel en gewoon nieuws. Er waren in die tijd al heel wat burgers, die hun geld verdienden als correspondent van die bladen, door het nieuws uit Rome naar de provincie te zenden. Toch was er een groot verschil in verspreiding van die Romeinse couranten: zij werden namelijk niet in honderdduizenden ge drukt, doch slechts in een enkel exem plaar geschreven! Bliksemafleiders 'hebben wij aan Benjamin Franklin te danken; dat weet iedere schooljongen. Toch zetten de Egyptenaren al masten met gouden spitsen op de stadstorens. Ook is het bekend, dat op de grote tempel van Jeruzalem gouden spitsen stonden en koperen buizen en goten, die contact met de aarde hadden en aldus een voortreffelijke bliksemgeleiding vorm den. Het graven van tunnels is een uiter mate nauwkeurig werk. De ingenieurs die spoorwegtunnels in het bergland projecteerden, weten daarvan mee te praten. Meestal begint men het werk van twee kanten en dan is de moeilijk heid om op dezelfde plaats uit te ko men. Daarvoor is een indrukwekkende verzameling meetinstrumenten zeker nodig. Toch waren de ingenieurs van koning Hiskia in Jerusalem al zo knap, dat zij in de laatste eeuw voor Chris tus' geboorte een tunnel bouwden, thans bekend als de Silva-tunnel, met een zelfs voor onze moderne bouw meesters verbluffende juistheid van berekening. Toen de beide schachten bijeenkwamen bleek er een hoogtever schil van slechts 30 cm te zijn. In Pa lestina werden in de grijze oudheid meer tunnels gegraven; die bij Gezer ging tot 30 meter diepte en was zo breed als de Londense Underground^ Gas als brandstof kenden onze voor vaderen ook al. In zijn kronieken be richt de Griek Ktesias, dat in de vijfde eeuw v. Chr. de Griekse huizen van Karamanie verwarmd werden door ei branding van aardgas. En ge moet niet denken, dat de staking een uitvin ding van deze tijd is. Al was het nog maar even vijftig jaar geleden, dat de c -ste stal"'""' in ons land geregistreerd werd. zowi Livius als Ovidius vertel len al van stakingen. De merkwaardig ste was die van de muzikanten in 311 v. Chr. in Rome. Zij genoten elk jaar op staatskosten een grote feestmaaltijd, doch in dat jaar besloot de overheid het privilege om redenen van bezuini ging te schrappen. De muzikanten gin gen toen in staking en trokken alle naar Tibur, w .arschijnlijk ook om hun onontbeerlijkheid in de hoofdstad goed te doen gevoelen. De Romeinse magis traten bezonnen zich op een list; zij zonden afgezanten naar Tibur, die er in slaagden om alle muzikanten in een dagenlang drinkgelag beschonken te krijgen. Toen .wamen de Romeinen met een colonne vrachtwagens, waar zij de laveloze muzikanten op thuis brachten. Met dwang weliswaar, doch het privilege werd terstond in ere her steld, zodat deze oudste staking „ge wonnen" we.-' door de werknemers. En nu we toch op deze luchthartige nieuwtjes, die geen nieuws zijn. zijn terecht gekomen, is ook vermeldens waard, dat r> regie van applaus, zoals L'-tler en andere moderne dictatoren die invoerden als achtergrond voor prekers of "an officiële plechtigheden, ook al in hot Romeinse Keizerrijk be stond. Nero huurde vaak 5000 lieden, die klappen - ïoestcn en hun bijval luide uitschreoi-- Vn wanneer een van Nero's gunstelingen .'ets in het open baar presteren moest .Dit legertje van beroeps-aunlaudisseurs stond onder trenge discipline; hun leider genoot een jaarwedde van 40.000 sertertiën. Eén ding is er zeker gelijk gebleven coor alle eeuwen: het kinderspeelgoed. Ook de kindertjes van de Romeinen on Grieken snoeiden met ponpen, reden op hobbelpaarden, hadden een bal en een springtouw en hielden van schommel en draaimolen. „Zwarte Piet" kenden ze alle ook, en het paedagogiseh ver werpelijke: „pas op voorwas even eens een angstaanjagend begrip. Eeuwen na de Punische oorlogen drei gen de Romeinse moeder nog met: .Pas op, anders komt Hannibal je halen!" in de Archipel; krachten, waarop Ne derland meent te kunnen bouwen. Vanwaar nu deze belangstelling in die verre Zuidoosthoek van de wereld? Wel, de Australiërs, die ternauwer nood ontsnapt zijn aan een Japanse overheersing, die zij op eigen kracht niet hadden kunnen verhinderen, ma ken zich nu bezorgd over de mogelijk heid, dat binnen enige tientallen ja ren ten Noorden van hun grondgebied maar dan heel wat dichterbij! een tweede sterke staat zal ontstaan, goed gewapend, anti-blank, oorlogs zuchtig en evenals Japan in mankracht tien maal zo sterk als het eigen land: Indonesië. En althans sommige Austra liërs geven blijk van de verwachting, dat Ruslands invloed te Batavia wel dra groter zal zijn dan die van Neder land.... Het geen verontrust. Bolwerk voor Australië. ^?AT NU NIEUW GUINEA betreft, dit grote eiland is voor de verde diging van Australië van het grootste belang. En dan in het bijzonder de Noordkust, waarlangs vrijwel alle scheepvaartlijnen tussen de Australi sche en de Oost-Aziatische havens lo pen, waarlangs het water (in tegen stelling tot de Zuidkust) vrij van rif fen is en zeer diep, zodat het in tijden van gevaar niet door mijnen kan wor den afgesloten. Het kan echter in oor- logs tijd door vliegtuigen van de kust af worden gecontroleerd. Dit laatste nu is juist het zwakke punt in Australie's strategie. Immers, Australisch Nieuw Guinea (de Ooste lijke helft van het eiland) is half ko lonie, half trusteegebied. Het Zuidelij ke deel van de Oostelijke helft is ko lonie; daar regeert Brisbane tussen twee haakjes: de inboorlingen hebben daar niets te vertellen, hetgeen de Australische steun aan Djokja tot een nogal schijnheilige vertoning maakt voor honderd procent. Het Noordelij ke deel is een vroegere Duitse kolonie, na de Eerste Wereldoorlog door de Volkenbond als mandaatgebied aan Australië in beheer gegeven. Na de Tweede Oorlog, toen de Japanners, die er zich hadden genesteld, er weer uit verdwenen waren, kwam dit gebied onder beheer van de Inter national Treesteeship Council, een on derdeel van de UNO, die het beheer ervan opnieuw aan Australië opdroeg. Er werd evenwel een controlecommis sie ingesteld, waarin o.m. China, India en Rusland zitting hebben. De leden van deze commissie hebben te allen tijde toegang tot het gebied, hetgeen indirect wil zeggen, dat Rusland ken nis kan nemen van de versterkingen, die Australië er zou willen aanleggen. Tijdens het mandaatschap was het maken van versterkingen verboden; (Van onze correspondent te Brussel). JN DE MAAND JUNI is er gemeenlijk grote bedrijvigheid in de Eeuwfeest paleizen van Heysel bij Brussel. Dan vinden de jaarlijkse prijskampen van het Belgische trekpaard en de tweejaarlijkse van het Belgische stamboekvee plaats. Het middenpaleis met een zijvleugel van dit tentoonstellingscomplex, een erfenis van de Brusselse Wereldtentoonstelling van 1985, wordt geheel inge nomen door de prachtige dieren en door hen, die ze komen keuren of be wonderen. De „prijskamp" van het Belgische trekpaard is een waar nationaal feest. Dan verschynen in de stad ieder jaar dezelfde aanplakbiljetten, waarop een vorstelijke hengst In draf staat afgebeeld, die de gouden linten van de eerste prijsdrager laat wapperen. Drie dagen lang. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, ditmaal de 10de, 11de en 12de Juni, duurt dit feest. circuspaarden, terwijl de muziek hen aanvoert. Prachtig fokvee. yAN 1819 Juni was het een heel ander schouwspel in de Eeuwfeest paleizen: „De Nationale prijskamp voor fokdieren der Belgische Runder rassen". Dit is dus een 2-jaarlijks „con cours". Dit jaar waren er 815 beesten ingestuurd en er zouden er nog meer zijn aangenomen, wanneer die toch al zo geweldige en doelmatige stallen van het Tentoonstellingspaviljoen nog meer dieren hadden kunnen bevatten. Verschillende streken van Belgie hebben verschillend stamboekvee ge fokt. Daar is het rode ras van West- Vlaanderen, het rood-bonte van Oost- Vlaanderen, het Kempisch ras, het ras van de Kleistreek van Midden-Belgie en Condroz, dat van de Ardennen en tenslotte het ras van het land van Her- ve. In dit laatste is veel Nederlands bloed en het lijkt op ons zwart-witte vee. Het Nationaal Verbond der Vee kweeksyndicaten had deze prijskamp georganiseerd. Slechts stamboekvee der koeien wier melkproductie gedu rende 300 dagen door de Federatie ge controleerd was, mochten aan de grote kampen deelnemen. De heer O. Orban, minister van Landbouw, woonde Zon dagmiddag het uur der bekroning bij. Er is thans in Belgie een verhoogde belangstelling voor de veeselectie te constateren. Men wete hoezeer van een goede selectie de kostprijs afhangt en hoe de verwezenlijking van de Bene lux een verscherpte concurrentie voor het Belgische boerenbedrijf met zich brengen zal. Aan de andere kant is de runderteelt hier van groot belang voor de Belgische landbouw. In 1939 bracht zij 4 milliard francs op van de totale Belgische landbouwproductie, die toen op 10 milliard werd geschat. Men stel le zich die veeteeltbedrijven hier voor al niet te groot voor. Van de 250.0ÖÖ stallen zijn er 98.000 die er slechts 1 koe, 54.000 die er 2 koeien, 39.000 die er 3 koeien op na houden! De koe een machine? yjAAR laten we niet zo nuchter zijh als een vee-arts in één van de gro te Brusselse couranten die Van oordeel was, dat een koe slechts een levende machine mag zijn en men niet op haar uiterlijke vorm mag letten. Ze moet slechts het product zijn van econo mische berekeningen. Hierdoor krijgt de „neo-zoötechniek" zin. Ondertussen ben ik blij. dat het Bel gisch volksinstituut de teelt niet zo prozaïsch opvat. Want die machtige rood-bruine stieren van West-Vlaande- ren, de grijs-witte van Henegouwen, en het lichtere Herve-ras waren méér dan machines, toen ze in optocht, met zware stap, de ronde maakten door de arena. Natuurlijk, het paard heft het hoofd soms hoger, zelfs de z.g. koudbloedpaarden, en nadert ons daardoor meer dan het rundvee. Maar behalve dat dit 10e concours van het Belgische rundvee heel langzaam was voor de fokkers, schonk ze ons ook een aesthetisch genoegen. Prachtig vee op Brusselse keuring Van alle Belgische provincies is het schone stamboekpaard naar Brussel gevoerd. Boeren, kwekers, landadel, verdringen zich voor de „rings", waar de dieren gekeurd worden en vullen de tribunes. Dit jaar was hef 't 54ste concours. Ingesteld werd deze prijs kamp in 1885 door ridder, kolonel Heinderick van Theulegoet, teneinde eenheid te brengen in de Belgische paardenteelt. Het is gelukt. Nu beho ren de twee Belgische paardenrassen, het Ardense ras en het Belgische trek paard (Cheval de trait Beige), waar in veel Brabants en Vlaams bloed is saamgekomen, tot de mooiste in hun soort. Dit jaar het vierde na de oorlog (het eerste vond plaats in de abattoirs van Anderlecht) namen er 450 paarden aan deel. Export. PJET BELGISCHE TREKPAARD is ook in het buitenland zeer gezocht, o.a. in Denemarken en Amerika bestaan groepen van fokkers die zich met de teelt van dit type bezig, houden. Als men de exportcijfers der verschillende jaren vergelijkt, ziet men dat de uit voer der paarden die na de eerste oor log een inzinking vertoonde, in 1929 opnieuw een hoogtepunt bereikte. Thans is het cijfer weer dalend tenge volge van de internationale financiële toestand en van de concurrentie die de tractor het paard aandoet. Men hoopt echter de export weer op te voeren. En die dieren verdienen het. De laat ste dag, de Zondag, wanneer allen ge keurd zijn, is de mooiste van de prijs kamp. Dan zijn de rings verwijderd en de enorme zaal van het Eeuwfeest- Paleis tot een arena gemaakt. Daar draven de prijswinnaars over het zand, aangevuurd door de „trolteurs" in het wit gekleed, de zweep in de hand. De bekroonde hengst rent voor bij, de zware benen uitgooiend als een beer. Dan volgen de voor hun kroost bekroonde merries (de beste fokpaar- den) en de merries met hun veulens. Tenslotte de groepen van vier merries, van acht merries, van twaalf uit één stal, links en rechts voorgeleid en vast gehouden door vier mannen. Ze zwen ken en draaien in die lange rijen als maar deze vorm van trusteeship heeft niet veel waarde meer. De Verenigde Staten, die andere voormalige Duitse kolonies in trusteeship hebben ont vangen, hebben met succes de voor waarde bedongen, dat de contrölecom- missie geen toegang heeft tot de stra tegische gebieden, maar Australië is daar niet in geslaagd. Los van Indonesië. j^AAR komt dan nog bij, dat de Ame rikanen te Hollandia en te Merauke op de Noordkust van Ned. Nieuw Gui nea vliegvelden hebben aangelegd be nevens op het eiland Morotai. Stel je voor, redeneren de bezorgde Austra liërs, dat een ultra-rood Indonesië deze vliegvelden in gebruik neemt en Rus land de eigen vliegvelden bovendien tot in de details kent. Zien zij spoken? Misschien. maar deze dingen spelen een rol in de Australische politiek en het is goed, dat wij het hier weten. Mocht het Australische parlement deze zomer naar rechs zwenken en daar is een grote kans op dan zal Austra lië een politiek voorstaan, waarbij Nw. Guinea, ook al om de olierijkdommen op dat eiland, die men gaarne bevei ligd ziet, los gemaakt wordt van In donesië. Koren op de communistische molen (Van onze correspondent te Helsinki) Madat de Finnen de levensmiddelen en thans ook het textiel van de bon konden doen en ook de voorziening van grondstoffen enigzins is gewaarborgd, doemt een nieuwe moeilijkheid op, die de communisten niet bepaald ongele gen komt: de werkloosheid. Einde Maart werden in dit land met zijn vier millioen inwoners ruim 50.000 werklo zen geregistreerd. Men verwacht ech ter, dat dit aantal gedurende de vol gende winter nog zal oplopen en men vreest zelfs, dat het record-aantal werkzoekenden dat in 1932 werd ge teld, nl. 92.000, nog zal worden over schreden. De socialistische regering laat na tuurlijk niets achterwege, om dit spook te bannen. Voor het budget-jaar 1949 heeft de Rijksdag reeds 240 millioen Finse Mark voor de bestrijding dei- werkloosheid goedgekeurd. Dit bedrag bleek evenwel veel te weinig te zijn Omdat de catostrophale toestand vlugge hulp noodzakelijk maakte, werd dit uitgetrokken bedrag zonder de Rijksdag er in te kennen, liefst tien keer uitgegeven, nl. 2356 millioen Fin se Mark. Dit beleid, alsmede het verschil van mening hoe het vraagstuk der werk loosheid moet worden aangepakt, leid de tot een crisis. Tenslotte werd de po litiek van minister-president Fager- holm met 94 tegen 92 stemmen, dus met de kleinst mogelijke meerderheid, goedgekeurd. Dit kon slechts gebeuren, omdat de 38 communisten met tranen in hun ogen de socialisten, die over 54 der 200 zetels beschikken, steunden. Dus slechts door de communisten en de afwezige burgerlijke volksvertegen woordigers (Fagerholm heeft zijn zieke mannen zelfs met brancards laten ha len) kon de socialistische regering in het zadel blijven. Zwakke positie der communisten. De communisten zijn uiteraard be vreesd door een nieuw kabinet op bre dere basis geheel op de achtergrond te worden gedrongen. Overal bespeurt men, hoe zwak zij al eigenlijk op hun voeten staan. Bij de laatste bijeenkomst van alle vakverenigingen in Helsinki konden de communisten niet één voor stel tegen de wil van de socialisten in doe Hen, omdat nagenoeg alle vak verenigingen door de socialisten wor den geleid. Een communistische spreker ver klaarde onlangs, dat het aantal leden van zijn partij 57 000 bedroeg. We laten in het midden, of Öit cijfer juist is en merken slechts op, dat de socialisten ruim 80.000 leden hebben. D« commu nistische pers staat er ook niet al te best voor.. De bladen „Vapaa Sana" en „Työkansan Sanomat", die, volgens hun eigen opgaven, vier jaar geleden met ""sp. 44.000 en 70.000 exemplaren verschenen, kunnen zich thans met een oplaag van resp. 18.000 en 20.000 exemplaren nog net staande houden. Het grootste sociaal-democratische blad, de „Suomen Sosialidemokraatti" komt daarc itegen nog met 45.000 exemplaren uit. De Russen weten blijkbaar nog niet. welke politiek zij in dit land aan hun kwetsbare flank moeten inslaan. Ze kunnen soms over kleinigheden val len, zoals b.v. nu. over het hoofd zien. dat ex-president Ryto, die in 1946 als oorlogsmisdadiger tot tien jaar tucht huis werd veroordeeld, wegens zijn slechte gezondheidstoestand werd ont slagen. Het ontbreekt de communisten voor al aan goede leiders. En het ziet er naar uit. dat de overgebleven fanatici in hun machteloze woede tot andere dan demo-ratische middelen hun toe vlucht willen --men. Er wordt reeds gewag gemaakt van geheime bijeen komsten die plaats zouden vinden in huizen met dubbele uitgangen. Derge lijk gedoe valt natuurlijk in een land. waar nog iedereen vrij voor zijn me ning mag uitkomen, onaangenaam op. En toch hebben de communisten Fa gerholm moeten steunen, om niet ge heel op de achtergrond te worden ge drongen. Ze men nu echter, dat ie werkloosheid, die gedurende de winter weer zal toenemen, hun nieuwe krach ten brengt. Daarom besteedt Fager holm aan het werkloosheidsvraagstuk Het Juni-nummer begint met een ge ïllustreerd artikel over van het kerk gebouw te Midden-Beemster, waar de gemeenteleden elke Dinsdagavond be zig zijn om met staalborstels het dood- geverfde hout tot nieuw glanzend le ven op te wekken. Mr. J. Belonje ver telt bijzonderheden over het bekende hotel-café De Roode Leeuw te Schoorl. Hoe een stelphoeve uit Zuid Scharwou- de verhuisde naar het Nederlandse Openluchtmuseum kunnen we ook al in dit fraaie blad gewaar worden. Hoe de „zaadjes" Enkhuizen redden is een bijzonder interessant verhaal van K. Norel. Het grote feest van het Historisch Vennootschap „Oud West Friesland", dat komende is. wordt met een uitvoe rig en zeer aantrekkelijk programma aangekondigd. Allemanswerk en Op Doorreis com pleteren als steeds de gevarieerde in houd, welke opnieuw verlucht werd met tekeningen en mooie foto's, waar van we noemen, die van de oliemolen ,,'t Geduld" te Oost-Knollendam, ge bouwd in 1948 door Piet Vel Jr. de meeste indacht. Hij hoopt thans het gehele piobleem door meer of min der kunstmatige werkverschaffing uit de wereld te helpen. Vele van zijn te genstanders zijn daarentegen de me ning toegedaan, dat de Finse Mark naar beneden moet men spreekt zelfs van 15 oct! Zo zou men dan de mogelijkheid hebben, met het buitenland te concur reren, want de exporteurs ondervinden thans door de te hoge prijzen de mees te last. Men redeneert in deze kringen dus als volgt: goedkopere Mark toenemende export meer werk minder werklozen nog minder com munisten. En dat is dan toch wel de moeite waard, om over een verande ring van de wisselkoers na te denken (Nadruk verboden1 D.A.W. naar Za Zondag 3 Juli houdt Ner zellige, snelle badje „Z; Zaandijk Kringwedstrijden ben plotseling meer belar nu D.A.W. de Zaterdag et in het Zomerbad te Alkmai kampioenschappen organist heeft dit belang voor een tie ingezien en schreef niet 40 leden voor deze wedsl goed weer vertrekt de k: fiets om 12 uur van het Ca Aan een voorspelling ove kunnen wij ons niet wagi de juiste sterkte van de schrijvingen niet kennen, vast, dat de Alkmaarders - singen kunnen zorgen, gezi ijver waarmee DAW de la traint. De jeugd leeft Vol trots kwamen dezer jongens van het Rode Dor zelf zelf noemden, bij een d- leden van de Alkmaarse Ve Bestrijding der Tuberculose f 10,16 afdragen. Dit was 1 van een door hen georganis mis". Bravo jongens! Goed (Ongecorrigeerd) Vijf Franse parach omgekomen Vijf Franse parachutisten leven gekomen bij een ontp! ke zich Donderdag voordee oefenterrein van een vloot basis in Engeland. Nog z> Franse parachutisten zijn [- wond. Schip na aanvarit Westerschelde gezi Hedenmorgen zijn in de ter hoogte van Kadzand tv. met elkaar in aanvaring ge de 545 ton metende „Mai komende van Antwerpen Noorse stoomschip „Ragnhi groot 2000 ton, op weg nai pen. De „Marie Flore" zo: dellijk. De bemanning boord genomen van de Brovig", die haar reis naar heeft voortgezet. De eerste van de „Marie Flore" wort Chauffeur door zan< gedood Hedenmorgen is de 27-jar feur van een zandauto, R. v. de haven van Oudeschild oi recht gekomen tussen de kal zandgrijper, waarmede zand schip op zijn wagen werd g man werd zeer ernstig aan d- wond en overleed spoedig, heeft de kraandrijver, toen h te, dat v.d. V. onder de gri; aan de verkeerde handle Het slachtoffer was gehuwd van twee kinderen. grot, voor Keukengordijnc LM Fa. L. NIJMAN 4 vraa en een GEVOR1 Hofdykstraat 9 „Schildersbyenl Zo juist Handdoeken (rood, bla Moltondekens (wit) Herenoverhemden met Fantasieschortjes (gro' Heren fantasiesokken, Inter], damescamlsoles Herensinglets (interlot Herensportbroeken (in1 Prachtige jongensspow Khaki jongensbroeken, Jongensoveralls, verscb Mooie links geweven d Zwembroeken (alle m; LAAT 114—118 i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6