Franse vloot zwakke schakel in de Westerse macht ter zee Schermerhorns Raad verbetert het brandweermateriaal Potersafzet vormt in Heerhugowaard ook een groot probleem avontuur Res identie MARSDIEP TOT IJ Li mm en Manoeuvreseen timmeren aan de weg Nationale Reserve telt nu 7000 man Voergraan misschien vrij voor eigen bedrijf Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avoniuur De Rijp Siompeioren Hoofdingelanden benoemd Hei Radioprogramma bekend spoorwegman te Scha teer W. Dekker verliet na 38 in de N.S. Hem werd een afscheid bereid, teer S. I. de Vries te Amster- :t een klok geschonken voor de Duitsers geroofde) caril- aorn. Thans wachten nog vijf >p een schenker. In een bij- dtting heeft de gemeenteraad khout aandacht geschonken :ilveren jubileum van de heer nk, secretaris dier gemeente, tag zal het propaganda-vaar- mdersteng" Hoorn bezoeken boord een gezelschap Noord burgemeesters. B. en W. van llen hen officieel ten stadhui- iger In verband met de nen restauratie van de toren Herv. kerk te Bovenkarspel, rans in steigerwerk geplaatst, rote tur. "eesten is te Venhut- 0 jarig bestaan van de aldaar gymnastiekver. „Adolf evierd. ezelschap leden van het Ge- 1 van Wapen- en Geslachts- be ocht Enkhuizen, wat ge- ig met een officiële ontvangst uize. De kerkeraad van de rv. Gemeente te Enkhuizen proef genomen met een ge- agavond. e Kloosterstraat te Beverwijk in één der jongste nachten tpartlj, waarbij de vechters- :h tegen de politie keerden, deze genoodzaakt werd enige win ichoten te lossen. Op 'ak Haarlem-Uitgeest ontstond ige vertraging in de treinen- het breken van een stroom- bij het station Velsen-IJmui- Met autobussen werd in het erkeer voorzien. n Te k werd een warme hulde he- mej. Taams die 40 jaar de jol aldaar als onderwijzeres In dezelfde plaats werd een :ar teerd". Het dier was 'n t-'lucht uit een beverfokkerij maakte er sindsdien z'n werk iet avondlijk duister kippen- i bezoeken. de Hilko zeepfabrieken te werden twee arbeiders door nde stoom zwaar gewond. U Th. Ris te Krommenie werd gehuldigd bij gelegenheid van rig jubileum in dienst van de enigde Blikfabrieken n De Monnikendam verwierp met men een voorstel van B. en igevraagd ontslag te verlenen gemeente-secretaris; de voor- lde meae, het besluit van do r vernietiging te zullen voor- I Te Purmerend reed een kin met een baby van acht in het Noordhollands Ka- vater; een heer en een dame gekleed te water en wisten t van de verdrinkingsdood (Ongecorrigeerd) vorstelijk paar naar Beverwijk Koningin en Prins Bernhard n het officiële bezoek aan en Velsen op Woensdag 20 aat in de ochtend, een rijtoer erwijk verbinden. ip op mijn gelopen üenlegger „Coldewey" is he- n bij het lichtschip Elbe 2 op gelopen. Het schip is in zin- istand en heeft onmiddellijke ocht. Later meldde het eén cplosie aan boord. tIGE ECHTVERENIGING. Juli a.s. hoopt 't echtpaar J. 1 en C. Zonneveld—Nuyens echtvereniging te her- bruidegom is 76 en de bruid ren. Uit het huwelijk werden en geboren, waarvan er nog zijn. BANKBILJETTEN VAN 25,- VERMIST van de justitiële politie te Haarlem :ht onmiddellijk bij de politie aan- indien men bankbiljetten van van de serie 7 AZ. Van deze nog niet is uitgegeven, zijn tussen Juni 438 nieuwe bankbiljetten te Aan hen, die inlichtingen wordt f 1000,— beloning toe- NCEZONDEN verantwoordelijkheid Red.) ils pakhuis ingericht de Redacteur, aanleiding van het gebeurde ïi op de Mient, zou ik willen het aan uw bureau bekend, i de Breedstraat 13, een huis, 1 als woon- en winkelhuis is nu weer voor pakhuis is in- erwijl het, met een kleine ng weer als woonhuis kan worden. EEN DER BUREN. ibben hierover informaties en bij de wethouder voor de vesting, die ons meedeelde, ewuste perceel reeds 15 jaar fsruimte in gebruik is. Het rheen een kruidenierszaak ruimte. Thans wordt het tot schilderswerkplaats voor Molenaar in de Breedstraat. hier bedrijfsruimte betreft, thouder niet bevoegd zich mengen. Red.) (Van onze speciale verslaggever a/b H.M.S. Maidstone) PENZANCE, Juli. „Operation Verity", dat is de naam, waaronder de gecombineerde vlootmanoeuvres der Westelijke Uniegenoten, in marine kringen bekend staan. Gelijk zovele vroegere operaties tjjdens de tweede wereldoorlog, heeft ook deze onderne ming een codenaam gekregen, „Verity waarheid, en inderdaad, het is de harde waarheid, die geleid heeft tot een zo groots opgezet vlootprogramma, als dit blijkt te z(jn geworden. Men is zich ervan bewust geworden, dat slechts eenheid onder de landen van West- Europa die veiligheid kan bieden, die gewenst is en waarnaar zozeer wordt verlangd. Een veiligheid, die als men afgaat op de publieke opinie, op de gesprekken, die men hoort en voert, nog lang niet bereikt is. Men voelt zich niet veilig. .1 die angst wordt slechts veroorzaakt door één woord, door het v oord communisme, door het woord Rusland. Die angst uit te bannen is mede een der belangrijkste doelstellin gen van deze manoeuvres. Zij zullen tevens jn niet geringe ma te als vlagvertoon kunnen gelden. Een ieder, die het machtige schouwspel heeft gadegeslagen van de verenigde vloten van vier landen, saamgestroomd in een toch zo monumentale baai als Mount's Bay is, ontkomt niet aan de indruk van macht en kracht. Inmiddels blijft het onmiddeUijke doel, de maritime strijdkrachten der Westelijke mogendheden te oefenen in het gezamenlijk verdedigen van een convooi tegen aanvallen uit de lucht en door onderzeeboten en in het vegen van mijnen. In de jongste oorlog is ge bleken, dat die samenwerking nog lang niet perfect was, overigens geen wonder, omdat er voordien nimmer ge legenheid was tot gelijktijdig oefenen en coördineren der afweermaatregelen. Thans nu de Verenigde Vloten saam- gestroomd zijn in de baai der Pezance, I.ebben de oefeningen een aanvang ge nomen, zij het dan ook nog niet op zulk een grote schaal als straks in de Golf van Biskaje en het Kanaal het geval zal zijn. Voornamelijk oefent men zich in dat onderdeel van de dienst, dat de Brit ten „signalling" noemen, en dat alles omvat, wat verband houdt met de on derlinge verbindingen, met de codering en decodering van berichten, met het doorgevens van orders en commando's en met het begrijpelijk maken van wat de leiding wil. Of dit door middel van vlaggeseinen gaat, met seinlampen of via de draadloze telegrafie, is om het even. Het gehele ingewikkelde samen stel valt onder het begrip „signals". Een hooggeplaatst Britse marine officier gaf tegenover mij als zijn me ning te kennen, dat de gehele toe komst van de Westeuropese Unie af hangt van het al dan niet welslagen van deze manoeuvres. „Hiermede wordt tegenover de rest van de wereld oan de weg getimmerd", zeide hij. „en als dit mislukt, zal ons prestige een onherstelbare klap zijn toege bracht, die misschien eerst na jaren te herstellen zal zijn en dan zal het waarschijnlijk te laat wezen". Dat is ook een van de redenen, waarom de Britse admiraliteit niets nalaat, om openbaarheid te geven aan de operatie „Verity". En slechts die gebeurtenis sen, die om veiligheidsredenen geheim moeten blijven, ontgaan ons, persmen sen. Toch is er één punt, dat wellicht van zeer groot belang kan zijn, en waarop ik hier dan ook de aandacht wi! vestigen. En dat is nu juist die kwestie van de „signals". Een Engels collega, die even toevallig als ik de bijzonderheden te horen kreeg van een reeds plaats gehad hebben signal- oefening, seinde de feiten aan zijn blad, omdat ook hij van mening was. dat het welslagen van de onder neming-Waarheid slechts het best met de waarheid gediend kan zijn. Welnu, er hapert iets. Er hapert iets bij de signals, die voor elke marine van vitaal belang zijn. De Belgische vloot kunnen wij daarbij gevoeglijk buiten beschouwing laten. Zij toch bestaat slechts uit kleinere schepen, als mij nenvegers en een enkel escorteschip. Over blijven dus de Britten, de Fransen en de Nederlanders. Sinds de tijden, waarop wij de Engelsen op leven en Z.K.H. prins Bernhard en veld- maarschalk Viscount Montgomery of Alamein hebben een bezoek gebracht aan de vloot der Wester se Unie. V.l.n.r. Montgomery, Z.K.H. prins Bernhard en de op perbevelhebber der gecombineer de vlootoefeningen, admiraal Sir Rhoderick McGrlgor. dood op zee bevochten en hen zelfs van de oceanen wegvaagden, is veel veranderd. Van verbitterde vijanden zijn wij nauw verbonden geallieerden geworden, hechter vereend dan ooit. Dit verenigd zijn is ook in de marine zeer duidelijk te merken. Sinds de oor log zijn tal van termen overgenomen en wat nog veel belangrijker is ook de technische installaties en moderne hulpmiddelen werden gecoördineerd bij beide vloten. Zo is het bij de Neder landers en bij de Britten. Niet echter bij de Fransen. De Fransen hebben keurige schepen, moderne vaartuigen, die de toets der critiek tenvolle kun nen doorstaan. Ze hebben echter één ding niet. Zij missen ten enenmale de „sea-mindness" van de Nederlanderen de Engelsman. Hun ontgaat veel van wat hier gebeurt en van wat nog te gebeuren staat. Zij voelen het niet aan en zij begrijpen het niet. Dit is een der feiten, der ontstel lende feiten, die aan het licht kwamen bij de signals-oefening'en dezer dagen. Het staat vast, dat als de Westelijke maritieme strijdkrachten de systemen en de technische uitrustingen handha ven, die zij thans gebruiken, hun ge hele samenstel, hoe ingenieus ook, door een paar handige experts in een half uur te ontrafelen zou zijn en daarmee waardeloos gemaakt. Het staat tevens vast, dat de Ne derlanders ingesteld zjjn op de Britse systemen en er mee om weten te gaan. Het staat ook vast, dat de Fransen er tittel noch jota van snappen. Er is een mogelijkheid, dat de nieuw ste Amerikaanse vindingen op het ge bied van codering en decodering en van uitrusting snelle verbetering in de toestand zouden kunnen brengen, maar Maar Het gehele vraagstuk staat of valt met dit maar. Maar men aarzelt om de Fransen deze systemen in handen te geven. Reeds deed men in de jong ste oorlog ervaring op met Asdic en Radar. De met deze apparatuur uit geruste schepen vielen voor wat Frankrijk betrof, de Duitsers zonder lag of stoot in handen, waardoor de vijand onmiddellijk kennis kon nemen van deze afweermiddelen. Hier kwam dus liet eerste zwakke punt aan het licht. De Franse vloot vormt de minst duurzame schakel in de keten van Westerse vloten. Niet door hun onwil, maar door hun non chalance en hun gemis aan maritiem bewustzijn. Hierin verbetering te bren gen en wel op zeer korte termijn, zal het wachtwoord willen zijn. Zelfs als ;ïit het enige zou blijken, dat door Ope ration Verity aan het licht zou ko men, zouden de manoeuvres toch reeds hun nut hebben gehad. Een gewaarschuwd man telt nu eenmaal voor twee! Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van, wet tot wijziging van de begroting van het ministerie van Oorlog van 1948. In de memorie van toelichting leest men o.a.: „De regering heeft zich in verband met het huidige internationale politieke bestel verplicht gevoeld een aantal maatregelen te nemen, ten einde bet gezagsapparaat zo nodig met vrij willige krachten te kunnen versterken. In de Kon. Landmacht worden hier toe gevormd een Nationale Reserve en een Reserve Grensbewaking der Kon. Marechaussee. Aan de Nationale Reserve zal moeten worden opgedragen naast andere orga nen van de staat, de orde en rust te genover elke bedreiging te handhaven. De kosten voor de kleding, uitrus ting en opleiding van de vrijwilligers kunnen niet worden, bestreden uit de gelden, die bij het 8ste hoofdstuk zijn toegestaan. Ter uitvoering van een en ander wordt voor dit doel op voor 1948 alsnog een bedrag van 3.6 millioen gulden aangevraagd. Binnenkort zal ook voor het dienstjaar 1949 een sup pletoir wetsontwerp ter zake worden aangeboden. De Nationale Reserve telt nu 7000 man. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat voor de voergranen rogge, gerst, haver en gemengd gewas van de oogst 1949 geen leverings plicht meer aan de telers zal worden opelegd. Deze soorten graan zouden dan onbeperkt voor vervoedering in het eigen bedrijf mogen worden ge bruikt. Een plan daarvoor is in studie, aldus de Volkskr. Voorts zijn peul vruchten en zaken van de oogst 1949 niet meer aan beperkende bepalingen gebonden. Geleidebiljetten voor ver voer zullen niet meer worden ge- bi uikt. MEER PAARDENROOKVLEES OP DE VLEESBON Met ingang van heden is op een bon voor 100 gram vlees inplaats van 100 gram paardenrook vlees, 150 gram paar- c'enrookvlees verkrijgbaar. Voorts zal men op een bon voor 100 gram vlees desgewenst 100 gram pekelspek kun nen kopen. NOG GEEN OVEREENSTEMMING INZAKE OOSTENRIJK. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken voor Oosten rijk zijn er te Londen voor de tweede ming te bereiken over de interpretatie van de instructies der grote vier ten aanzien van de kwestie der minder heden. POST VOOR DE ZUIDERKRUIS. Het troepentransportschip „Zuider kruis", op weg van Indonesië naar Nederland, zal op 16 Juli de haven Port Said aandoen. Er bestaat gelegen heid de opvarenden correspondentie te laten toekomen, mits deze uiterlijk 10 Juli ter post bezorgd wordt. STAKING BEDREIGT AUSTRALIË. De eerste minister van Australië heeft verklaard, dat het economisch leven een algehele ontwrichting na dert als gevolg van de mijnstaking die reeds een week aan de gang is. KERKSTRIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE Nejedly, de Tsjechoslowaakse minis ter van onderwijs, heeft in een toe spraak tot katholieke pelgrims te Sa- sava een tijdlimiet gesteld voor de „uit eindelijke nederlaag" van de kerkelijke hiërarchie in Tsjeehoslowakije. In Juli moet de kerk.verliezen. BOSBRANDJES OP DE VELUWE Op de eerste echt zomerse dagen zijn bos en heide op de Veluwe aan vele kanten belaagd. Niet minder dan 19 maal kraaide de rode haan en als de Veluwse bosbrandweer niet zo paraat was geweest zou zonder twijfel iedere brand een zware tol van het natuur schoon hebben geëist. Nu bleef de scha de tot geringe afmetingen beperkt. Burgemeester W. J. Driessen opende Vrijdag de raadsvergadering en deelde mede dat afwezig waren de heren Plugboer, Hartog en wethouder Broer- sen wegens ziekte. Hij sprak de hoop uit dat de heer Broersen weer spoedig hersteld zal zijn, ai laat dit zich zo niet aanzien. Het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde leden van de raad leverde geen moeilijkheden op. Besloten werd het gemeente-perso neel een vacantiegratificatie van 2 proc. van het jaarsalaris toe te kennen. Ged. Staten zonden 'n schrijven tot het her zien of intrekken van de in 1948 vast gestelde verordening op opslagplaatsen in verband met de onlangs opgestelde Provinciale verordening. De burge meester wees er op dat dit inhield dat personen die buiten de gemeente een opslagplaats misbruiken of ontsie ren, bij Provinciale verordening be keurd kunnen worden. Zou hier binnen de kom behoefte aan bestaan, dan zal men hierop nader terugkomen. De heer Muntjewerff (PvdA) wees er op, dat verscheidene mensen mest- faalten en rommel op hun erf hebben en hiermede hinderlijk zijn voor buren. De burgemeester herinnerde er aan dat dergelijke dingen op 10 meter van de straatwg moeten blijven, doch een ver bod van opslag op eigen erf zou leiden tot het niet kunnen uitoefenen van het bedrijf. Hierna ging de hele raad ac- coord met het voorstel. Voorstel tot wijziging van de salaris- en loonverordening, in verband met een herziening van de lonen voor het schoonhouden van de gemeentegebou wen en tot het vaststellen van de pen sioengrondslag van de schoonhouder tot een bedrag van 1006,De burge meester lichtte toe dat hiermede de heer De Jong als schoonhouder van de O.L. school, raadhuis en gymnastieklo kaal in vaste dienst der gemeente komt met recht op pensioen. Z.h.s. aangeno men. Ingekomen was een verzoek van de hulpverlening voor Chr. Nat. onderwijs tot het ontvangen van gelden vooi' het aanleggen van electrische verlichting ad 325,Aangezien de Inspecteur van het lager onderwijs de verlichting onvoldoende had bevonden stelden B. en W. voor een 4-tal lichtpunten per lokaal te doen aanbrengen en het be drag toe te staan. Alzo werd besloten. Eveneens werd besloten tot het toe staan van een bedrag van 158,48 voor aanschaffing nieuwe leermiddelen voor de O.L. school. Een voorstel tot het vaststellen van een reglement op de rechtstoestand van de secretaris en de ontvanger werd z.h.s. aangenomen. Ingekomen was een verzoek van de Proefsehooltuin te Hoorn om subsidie. B. en W. stelden voor, evenals in 1948, een bedrag van i 10 beschikbaar te stellen. Wethouder Mantel wees er op dat z.i. dit bedrag voor de gemeente wat hoog is. Totaal bedragen de subsi dies der gemeenten slechts 450. Rond om Hoorn zijn tal van gemeenten die kunnen bijdragen doch dit niet doen. De burgemeester stelde Voor dit bedrag tóch te verlenen, waarmede de gehele Raad accoord ging. Ingewilligd werd het verzoek van de Ruitervereniging Schermerhorn om het gebruik van het sportterrein met een jaar te verlengen. Goedgekeurd werd de opgave van de hulpvereniging voor Chr. Nat. onderwijs van de uitgaven van de betreffende school tot een be drag van 2003.91, Enige begrotingswijzigingen werden goedgekeurd en ook de begroting van het burgerlijk armbestuur. Besloten werd tot verhuur van 59 are tuingrond aan de tegenwoordige huurders P. 104. Pepi trekt zich niets aan van de pochende woorden van Pim. Hij weet wel, dat Pim het goed meent, al is hij af en toe een beetje een op schepper. En Pim mag dan thuis in Dierendorp een hele held zijn, van een oerwoud weet hij toch maar heel weinig af. Daar weet Pepi beter over mee te praten. Die is per slot van re kening in zo'n bos geboren. „Goed, goed", zegt hij tegen zijn pochende vriend. „Jij mag de aanvoerder we zen, maar ik zal je dan wel vertellen hoe je doen moet!" „Nu aanvoerder", roept Pom een beetje spottend, „kun je me nu ook vertellen, waar ik wat te eten kan krij gen? Ik rammel van de honger!" „En ik ook!" roept Pam. Maar Pim geeft hen geen antwoord. Hij heeft zijn neus in de lucht gestoken en snuffelt.... „Ik ruik...." zegt hij dan. „Een kip- penkluif", rijmt Pepi, die het ook ge roken heeft. „Maar dat is niet pluis, zo vast als een huis!" voegt hij eraan toe. „Ach jij bent veel te achterdoch tig", roept Pim. „Vooruit jongens erop af!" Kluft en A. de Vries voor de tijd van 6 jaar. De heer Muntjewerff merkt op dat de huur van 100 hoog is. B. en W. stelden voor over te gaan tot aanschaffing van 100 meter brand slang. De burgemeester zeide dat ge bleken is bij de laatste oeening van de brandweer, dat de slangen in slechte conditie zijn. Op 'n vraag van de heer Muntjewerff of zoveel slangen ineens nodig zijn, antwoordt de voorzitter dat dit zeker nodig is bij een boerderij- brand. Hij hoopte binnen afzienbare tijd tot een regeling te komen met Alk maar voor onderlinge bijstand bij brand. Dan dient het materiaal uniform te zijn aan dat van de Alkmaarse brandweer. Alkmaar zal dan de brand wel bestrijden, doch wij dienen toch de naastgelegen panden te beschermen. Na deze toelichting ging de raad accoord met het voorstel. Bij de rondvraag vroeg de heer Muntjewerff hoe het staat met de bouw van een urinoir. De burgemeester zeide dat de gemeenteopzichter te zwaar be last is met de woningbouw, doch hoopt in de volgende vergadering met een voorstel te komen. De heer Muntjewerf wees op de gro te snelheid, waarmede de deelnemers aan sterritten voor motoren door het het dorp racen. Hij achtte dit een ge vaar voor de kinderen. De heer Out merkt op dat de kinde ren op dat uur behoren te slapen. De voorzitter achtte die grote snel heid overdreven. Indien men een 40 km snelheid heeft, lijkt dit al zeer snel. Spr. was het er mee eens dat sterritten geen snelheidsritten zijn, doch betrouw baarheidsritten. Hij zegde toe dit punt nader te zullen bezien. Hierna sluiting, waarna de Raad in comité ging. Voetbalnieuws Zondagavond speelde .A.V.V. de Rijp II haar tweede nederlaag wedstrijd tegen Graftdijk I op het A.V.V.-ter- rein. Beide ploegen zette direct alles op alles om de overwinning te beha len, zodat het vooral vóór de rust een felle en vlugge wedstrijd werd. De aanvallen gingen over en weer. Bij een schermutseling voor doel zag de oud A.V.V.-speler Hoek op een gegeven ogenblik kans de bal onhoud baar in te schieten, waardoor Graft dijk de leiding nam. Dezelfde speler maakte even vóór de rust gebruik van een misverstand in de A.V.V.-verde- diging en zette het tweede goaltje. De rust ging in met 02 in het voordeel van Graftdijk I. Dit was A.V.V. II te bar. Het eerste kwartier na de rust was het te zien, dat de spelers vóór de rust wel wat boven hun krachten hadden gespeeld. A.V.V. wist zich echter het eerst te herstellen. Steeds zat zij vóór het doel van de Graftdijkers. Tot vier maal toe werd een schot op het doel gelost, maar het was de paal of de lat, die de heren dwars zat, totdat Kieft met een zuiver schot de achterstand ver kleinde en er 12 van maakte. Na een kwartiertje maakte Wim Zee er nog een mooie doelpun bij, zodat de stand weer gelijk was. Nu ging het spel nog wat over en weer, maar door goed verdedigend spel kwam er geen verandering meer. Met 22 eindigde deze de meeste tijd vinnig gespeelde wedstrijd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna A„ dochter van J. Nib- bering en A. Nieuweboer. Overleden: Hendrika M. Franx, wed, van H. Rinkema, 83 jaar, won. te Haarlem. De L.T.B. afdeling Heerhugowaard- Noord vergaderde Vrijdag in café „De Hengstman". Voorzitter Oudeman opende deze vergadering met een hartelijk welkomstwoord in het bij zonder tot Pastoor Borsboom en de heer Jac. Groen uit Alkmaar, die in deze vergadering sprak over de poters- afzet voor het komende seizoen. Bij de ingekomen stukken werd medegedeeld, dat de omzet van de veiling over maand April bedroeg f 241.832,40 en over Mei f 109.525,35, waarvan f 12.417,80 in de kas is ge vloeid. Door het bestuur der N.M.- bond is in overweging genomen om 20 000 nieuwe kisten te laten maken ten behoeve van f 40.000. De inventa- usatiebiljetten zullen bij de ieden aan buis bezorgd worden. Van het T.B.C.- fonds was bericht ontvangen, dat ver dere acties om te komen tot de op richting van een zelfstandig T.B.C.- fonds zullen worden stopgezet. Ter ge legenheid van het 50-jarig Priester feest van de Bisschop Mgr. Huibers stelde het hoofdbestuur de L.T.B. voor cm op die datum de Kathedraal te versieren. De kosten zouden f 2.000 bedragen. Door iedere vereniging zal dan f 0.15 per lid moeten worden be taald, wat spontaan werd aangeno men. Hierna begon de heer Groen zijn geanimeerde bespreking aangaande de potersafzet. Spr. raadde en keurde het ten zeer ste af om in het vervolg nog maar éénmaal onder de vastgestelde prijs te verkopen, vooral wat betreft de eerstelingen. De winst hiervan vloeit allemaal in de zak van de handel. Nog steads is men momenteel bezig om te komen tot een afdoende maat regel, wat hopelijk één dezer dagen tot een oplossing zal komen. Volgens spr staat het er dit jaar niet zo slecht voor wat betreft de eerstelingen. Voor de keuring zijn er dit seizoen belangrijk minder opgegeven dan het afgelopen jaar. Tenslotte deelde de heer Groen nog mede, dat de L.T.B. nimmer het plan heeft gehad om een eigen regeling te treffen en mocht dit mogelijk in de toekomst nog eens ge beuren, dan zal dit gedwongen zijn. Ook de houding der handelaren in de afgelopen periode werd druk bespro ken. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door de meesten gretig gebruik werd gemaakt en hierbij werden enkele reeds besproken punten nog eens extra duidelijk toegelicht. Zo kwamen er uit de vergadering, bij monde van de heer Jac. Bleeker, stemmen naar voren, die een eigen verkoopcombinatie wilden oprichten, dan de afd. Heerhugowaard-Noord, omdat de poters uit H.H.W.-Nrd. door de handelaars geprefereerd worden boven andere poters. Eindelijk werd tol stemming overgegaan en de uitslag was, dat 4 leden zich aansloten bij de Z.L.T.B. 21 bij de Combin. H.H.W.- Noord en 18 bij de Centr. Comb. L.T.B. De andere leden wilden zich liever voorlopig vrij houden. Maandag 4 Juli had in café Jan Zwart de stemming plaats voor 3 Hoofdingelanden van het Waterschap „De Schermer". Er werden 173 stembiljetten uitge reikt, waarvan de stemmen als volgt waren verdeeld: G. Govers Kz. 132 stemmen; M. J. Groot 113 stemmen; P. M. Bürmann 94 stemmen; P. Mantel 74 stemmen. De 3 eerstgenoemde heren zijn benoemd verklaard. Er werden 64 volmachten ingeleverd. OPBRENGST COLLECTE De anjercollecte bracht in deze ge meente f 49,35 op. VOOR DINSDAG. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsbeiichten om 6, 8 en 11 uur AVRO. 6.15 Tom Erich (piano). - 6.30 Lezing. - 7.00 gr.pl. - 7.25 Zang en piano. 7.45 Het werk van de Parlementaire Enquette Commissie. 8.05 In het radiozoeklioht. 8.15 Schots militair or kest. -< 8.45 „Circusleven". 9.00 Motro- pole orkest. - 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Parijse wafels. 10.20 Bresser kwar tet. 11.15 Dansmuziek uit Scheveningen. 11.45 Peer Gynt suite. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO.: 6.00 Amusements orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrach ten. 7,15 Kwartiertje guitaar. 7.30 „Dit is leven". 7.45 Rubriek. - 8.05 De gewone man. 8.12 Kamermuziekconcert. 9.05 Vragen van deze tijd. 9.20 Radio Philhar- monisch concert. 10.45 Avondgebed. 11.15 gr.pl. VOOR WOENSDAG HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 Wal- senprogramma. 12.00 Accordeola. 12.38 Johan Jong (orgel). 1.20 Miller sextet. 6.20 Pianoduo. 6.45 Westeuropese com mentaar. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. VPRO: 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Raad van kerken in Nederland. - 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Omroep-orkest. 9.10 Per luchtpost, hoorspel. 10.15 Zomer avondprogramma. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 De liik-kit. 11.45 Richard Tau- ber zingt. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten 7 8, 1, 7, 8 en 11 uur. NCRV: 8.15 Te deum laudanus. 12.00 Promonade-orkest. 1.15 „Trio fantasia". 6.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Pianoduo. 7.30 Actueel gelüid. 8.05 Pro gramma proloog. 8.15 Aansluiting met Con certgebouw. - 10.30 NCR V-kwartet. - 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Operetteselecties. WITSAl FABRIEKEN APELDOORN 136 IN DE DOOR TJEERD ADEM A „Zezeker, Excellentie", zei de portier met een eerbiedige buiging. De minister glimlachte, toen hij van de portier naar de verblufte agent keek. „Komt u maar met mij mee, mijn heer", zei hij tot Steensma. „Ik zal u tussen Scylla en Charybdis veilig naar mijn kamer loodsen". IN HET HEILIGE DER HEILIGEN In de stijlvol gemeubileerde werk kamer van de minister brandden hout blokken in een grote open haard, waarvoor enkele clubfauteuils ston den. Zijne Excellentie verzocht Steensma plaats te nemen, verontschuldigde zich een moment om vlug enkele poststuk ken door te zien, welke op zijn schrijf tafel gelegd waren en zette zich daar na eveneens in een fauteuil bij het haardvuur. Hij schoof een kistje sigaren naar de bezoeker, stak er zelf ook een op en keek Steensma een ogenblik zwij gend aan. „Ik meen te hebben opgemerkt, dat u niet is, wat u schijnt te zijn", zei hij glimlachend. „Inderdaad, Excellentie", antwoord de Steensma, „ik heb niets met de Posterijen te maken. Mijn naam is Steensma, ik ben scheepsbouwkundig ingenieur en op het ogenblik zonder betrekking. Ik kom bij u in opdracht van de heer Van Waardenburg van het gezantschap". De minister knikte. „Ik zie met belangstelling uwe toe lichting tegemoet", zei hij. Steensma haalde de grote gele en veloppe uit zijn binnenzak. „Allereerst, Excellentie", zei hij. „zou ik mij van mijn opdracht willen kwijten, u deze stukken persoonlijk te overhandigen". Hij loosde inwillekéurig een zucht van verlichting op het moment, dat de minister ze van hem overnam en het tot hem doordrong, dat hij hier mede aan zijn opdracht voldaan had Dg minister stond op en maakte aan zijn schrijfbureau de enveloppe open „Een moment, mijnheer", ?ei hij verontschuldigend. Hij liet zijn ogen vlug over enkele bladen van het omvangrijke dossier gaan en bleef enige minuten gefasci neerd lezen. „Een buitengewoon belangrijk rap port", zei hij. „U is er toch van over tuigd, meneer Steensma, dat dit rechtstreeks van onze gezant komt?" „Deze ring moet dat bevestigen, Excellentie", zei Steensma, de ring van zijn vinger schuivend en voor de minister op tafel leggend „Natuurlijk", zei de minister, „zo v/as onze afspraak". Hij. streek een ogenblik met een ge baar van vermoeidheid met de hand over het voorhoofd, waarna hij zich weer in de fauteuil zette. „Vertelt u mij in het kort alles, meneer Steensma", zei hij „Ik wil graag weten onder welke omstandig heden deze stukken in uw bezit zijn gekomen". Steensma vertelde en de minister luisterde oplettend zondei hem een enkele keer in de rede te vallen. Zo nu en dan keek hij de verteller met zijn scherpe blik even recht in de ogen, maar hij verstond in de per fectie de kunst van luisteren en was na een kwartier blijkbaar volkomen georiënteerd. „Ik geloof, dat ik u, namens de re gering. thans reeds hartelijke dank mag betuigen, mijnheer Steensma". zei hij, „voor de wijze, waarop u deze moeilijke opdracht ten uitvoer ge bracht heeft". „Dank u. Excellentie", zei Steens ma, „maar er waren enige toevallige omstandigheden, welke mij fortuinlijk deden zijn. Wat de heer Van Waar denburg gedaan heeft, verdient onge twijfeld meer waardering". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3