Geheel Nederland defileert Zaterdag in Soestdijk Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tweede Kamer betuigt instemming met Raad van Europa Souvereiniteitsoverdracht wellicht nog op 1 Januari 1950 Het Atlantisch Pact zal Duitslands deelneming in Europa bevorderen Van Zeeland gaf pogingen op Woensdag 6 Juïi 1949 146e Jaargang No. 156 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Vorstelijke Koperen Bruiloft Gaat Wysjinki heen? Zeeland bouwt op! Dr. Prees verleent interview aan Merdeka Anak Agung over positie der B.F.O. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A $APTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, L— per kwartaal plus incassokosten Nadat Vrijdagmiddag te Den Haag het nationale huldeblijk aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden zal zijn aangeboden, zullen'onder leiding van het betreffende landelijke comité Zaterdag een tweetal defilé's in de tuin van het koninklijk paleis te Soestdijk worden gehouden. De defilé's bestaan uit een défilé voor volwassenen op Zaterdagochtend half elf en een défilé voor de jeugd 's middags om drie uur. Er nemen deputaties van landelijke organisaties aan deel. Kleurige deputaties uit alle rangen en standen In bonte afwisseling zullen de onder delen van het leger, brandweer, PTT, I Nederlandse Spoorwegen van wegwer- jker tot hoofdstationschef in beroeps- jfi kleding defileren. Maar ook de Gere- I formeerde vrouwenverenigingen in 50 J a 60 verschillende klederdrachten uit I het gehele land, evenzo de vissers bevolking, het reddingwezen, de hen- I gelaars, professoren der universiteiten, [zowel als de vendelzwaaiers, de kyno- logen met hun Hollandse rassen, de I Alknaaarse kaasdragers, de burger- I luchtvaart, landelijke ruiters* binnen- schippers en studentencorporaties en J nog tientallen andere organisaties zor- j gen voor een grote verscheidenheid van klederdrachten. Tot zelfs het Ne- -# derlandse voetbal-elftal in oranjetrui neemt onder leiding van Karei Lotsy Zes ton oorlogsschade voor Kloosterling-onderwijzers De minister van onderwijs vraagt J gelden aan voor een tegemoetkoming in de door in communauteit levende B leerkrachten geleden schade tenge- 3 volge van de destijds door de bezet- tende macht gelaste korting van 40 procent op de salarissen. De bezettende macht heeft ingaan de 1 Maart 1941 een korting van 40 procent gelast op de salarissen van de in communauteit levende leer- S krach ten bij het onderwijs. De op grond daarvan getroffen regeling jj' heeft gegolden tot en met 15 Sep tember 1944. De regering acht het billijk belanghebbenden in de door hen I geleden schade tegemoet te komen voor de helft. Hiermede is voor het 'f. lager onderwijs, het voorbereidend ho- 1 ..ger en middelbaar onderwijs en het nijverheidsonderwijs in totaal een be drag van 600.000 gemoeid. aai) het défilé deel. De 80 groepen wor den met koffie en broodjes in de pa leistuin ontvangen, waar de Koninklij ke Miltiaire kapel, de Marinierskapel en de Baarnse muziekvereniging Cres cendo concerteren. Onderwijl brengen sportvliegers van hoog uit de lucht evenzo hun groet. Kid Dussart Europees kampioen De Belgische lichtgewicht Dussart heeft de Europese kampioenstitel ge wonnen doordat zijn tegenstander, de titelhouder Billy Thompson (Enge land), in de zesde ronde gedisquali- ficeerd werd. Het gevecht was op 15 ronden bepaald. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „The United Nations World Magazine" heeft Wysjinski zich als minister van buitenlandse zaken „on geschikt en een mislukking" getoond en is hij aanzienlijk in de achting van politburo gedaald. Het is niet uitge sloten dat hij moet aftreden. Wysjinski suggereerde Russisch-Franse toenadering Volgens het Amerikaanse tijdschrift „The United Nations Word Magazine" heeft de minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie Andrei Wysjinsky zich tegenover zijn Franse collega Schuman tijdens de Parijse conferentie in de „meest diplomatieke taal" erover uitgèldten, dat de Sov jetunie een Frans-Russisch Pact zoals dat in 1935 tussen Stalin en Laval we rd gesloten, zou verwelkomen, indien Frankrijk nu en dan in de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken met de Sovjetunie zou mee stemmen. Deze bedekte uitnodiging zou be tekenen, dat de Sovjetunie zich scherp zou distancieren van de activiteit der Franse communistische partij. Schuman zou er echter geen twijfel over hebben laten bestaan, dat Frank rijk aan de zijde van Engeland en de Ver. Staten stond. Drie doden bij auto-ongeluk in Brabant Dinsdagmorgen kwam op de rijks straatweg Heeze—Geldrop bij Eindho ven een luxe personenauto in botsing met een autobus van de Nederlandse Spoorwegen. Drie van de vier inzit tenden van de personenauto, die totaal vernield werd, kwamen om het leven. Het waren de 39-jarige mevr. A. M. P. K. en de 38-jarige heer P. K. uit Am sterdam en de bestuurder, die men niet J kon identificeren, daar hij niet in het I bezit van papieren was. De vierde in- j zittende zekere P. uit Eindhoven werd I ernstig gewond. De wagen, een huur» j auto, slipte op de natte weg bij het remmen voor een wielrijder en werd toen door de bus gegrepen en in een sloot gedrukt. Socialistische Unie van Cen traal O.-Europa gevormd Aan het einde van een twee-daagse conferentie te Londen hebben sociaal democratische ballingen uit Polen, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Hongarije en Joegoslavië de vorming van een Socialistische Unie van Centraal- Oost-Europa bekend gemaakt. unie zal in October te Parijs een nieuwe conferentie hou&en, waarop een constitutie zal worden aangeno men. Voorzitter van de nieuwe orga- nisatie is de Tsjech Villen Bernard. K.L.M.-Convair had pech (Van onze Haagse redacteur) Dinsdagmiddag kreeg het lijntoestel van de K.L.M dat om 4 uur van Schip hol opgestegen was met bestemming Londen, boven de Noordzee storing In de rechter motor. De gezagvoerder is toen met zijn machine, een Convair, vliegend op één motor teruggekeerd naar de luchthaven. De passagiers zijn een uur later opnieuw vertrokken en behouden aangekomen. Weerbericht Weersverwachting tot Donder dagavond: Voor de Noordelijke provincies: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele lichte buitjes. Matige tot krachtige wind tussen Noord west en Noord. Weinig verander' van temperatuur. Voor het overi ge deel van het land: Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Wei nig verandering van tempera tuur. Nog geen overdreven verwachtingen (Van onze parlementaire redacteur) Het federalistische streven naar Europese eenheid heeft zijn voorlopige bekroning gevonden in de oprichting van een Raad van Europa met een Ministersconfereentie en een Assemblée, welke laatste men een Europees Par lement zou kunnen noemen In Augus tus komt het voor de eerste keer in Straatsburg bijeen. Een eerste belangrijke stap is gezet. Men staat echter nog aan het begin; er zullen talrijke moeilijkheden overwon nen moeten worden, voordat eindelijk en dat zal wel in een verre toekomst zijn via een Europese federatie de Verenigde Staten van Europa tot stand zijn gekomen. De talrijke sprekers in de Tweede Kamer, waar Dinsdagmiddag de goed keuring van het Statuut van de Raad van Europa, ondertekend op 5 Mei j.l. in Londen, aan de orde was, waren zich daarvan terdege bewust. Ook was men niet blind voor de onvolkomen- rieden, die nog aan het statuut kleven, doch over het prachtige initiatief om de Europese staten tot een blijvende vruchtdragende samenwerking te bren gen, was men vol lof. Behalve natuur lijk de communisten. Dit was dan ook de enige principiële critiek. Achtereenvolgens verklaarden mej. dr. M. A. M. Klompé (KVP) en de heren mr. J. J. R. Schmal (CH), dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR), mr. P. J. Oud (WD), jhr. mr. M. van der Het is verboden Bij verordening van B. en W. is het voortaan verboden zich aan het strand te Heemskerk in badpak op te houden. Aan per sonen van 14 jaar en ouder is het tevens verboden zich in zee te begeven. Goes van Naters (PvdA) en Ch. J. I. M. Weiter (KNP) zich met de ratifi catie van het statuut accoord. Eerstgenoemde waarschuwde tegen ,te hoge verwachtingen en vestigde er de aandacht op, dat men niet alleen vruchten kan plukken, maar ook of fers zal moeten brengen. Zij was voor opneming van West-Duitsland in de Raad van Europa en liet doorscheme ren, dat zij evenmin afkerig was van toelating van Spanje. Griekenland en Turkije. Wat het land van Franco be treft, verschilde mr. van der Goes van Naters radicaal met haar mening. Wan neer men een totalitair land opneemt, vond de socialistische fractieleider, ver moordt men daarmede de zaak. Mr. Oud pleitte vooral voor een oe- noeming van leden van de raadgevende vergadering door de Staten-Gen. en op perde zelfs 't denkbeeld om de benoe- mingswijze in een gemeenschappelijke vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer te doen vaststellen, "oor de Assemblée in Straatsburg had hij er vrede mee, dat de regering de afgevaardigden aanwees. Ook mr. Van der Goes van Naters voelde wel wat voor de suggestie van mr. Oud, hoewel hij aan een benoeming door de Staten-Generaal minder gewicht hechtte. Een tweede punt, dat in de debatten cp de voorgrond trad, was de be voegdheid van de Assemblée. Volgens het statuut is zij een raadgevende. .Dat is maar goed ook" ,zei de heer Welter, want als haar een uitgebreider macht toekomt, dan zijn botsingen te voorzien. Uiteraard verschillen de meningen hierover nog al. Op den duur zal de Raad van Europa wetgevende bevoegd heid moeten bezitten, maar als voor zichtige Nederlanders staan de meeste Kamerleden thans nog op het stand punt: langzaam aan, dan breekt het lijntje niet! Niet ten onrechte, zo komt het ons voor. De Raad van Europa is nog een teer plantje, waarvan men de groei misschien wel mag stimuleren, maar in geen geval forceren. Intensief wordt door de Zeeuwen gewerkt aan de wederopbouw van hun door de oorlogshandelingen geteisterd land en hun steden. Middelburg, dat zeer te lijden heeft gehad, vertoont een beeld van noeste arbeid en veel van wat geschonden werd, is weer hersteld of wordt gerestaureerd. De foto boven toont het stadhuis op de markt te Middelburg, dat aan de voorzijde bijna gereed is. Het stuk van de toren, dat is blij ven staan, is in zijn oorspronke lijke vorm gerestaureerd. Ook het dak is klaar. Foto onder: De „Lange Jan" staat in een korf van metalen steigers. De uitwendige restauratie van de Herv. Kerk (op de achtergrond) is b:ina voltooid. Hits Ronde-Taf el-conferentie op 1 Augustus begint en niet langer dan twee maanden duurt Het Republikeinse dagblad „Merdeka" publiceert een interview van zijn thans in Nederland vertoevende hoofdredacteur de heer Diah, met de minister president dr. Drees. Dr. Drees verklaarde: „Het is mijn ernstige hoop, dat wij binnen zeer korte tijd een definitieve regeling kunnen bereiken, waarbij een zo goed mogelijke samenwerking tussen Indonesiërs en Nederlanders tot stand wordt gebracht". Dr. Drees hoopte, dat de Republiek zo spoedig mogelijk een besluit zou nemen ten aanzien van de deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie. Hij noemde 1 Augustus als richtdatum voor de aanvang en hoopte dat de con ferentie niet langer dan twee maanden zou duren. De souvereiniteitsoverdracht aan de V.S. van Indonesië zou dan vóór I Januari geschieden. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der Bijeenkomst Federaal Overleg hield de minister-president van Oost-Indonesie, Anak Agung, te Makasar een persconferentie. Hij ver klaarde, dat de politiek van Oost- Indonesie steeds is gebaseerd ge weest op de synthese van alle bevol kingsgroepen en regeringen in geheel Indonesië, teneinde een hechte en na tionale eenheid te bereiken voor de huidig nationale strijd. „De BFO is door de commissie der Verenigde Na ties voor Indonesië aanvaard als ver tegenwoordigster der gebieden buiten de Republiek. Door dit alles is het duidelijk, dat de BFO thans als een vrij-staande organisatie en samen met de Republiek kan strijden voor de nationale idealen". Terreur. Een sterke bende deed een aanval op de theefabriek en het emplacement van een onderneming ten Noord- Westen van Tjiandjur. De bende droeg helmen, waarop de letters „M F" waren aangebracht, zodat aanvankelijk werd gedacht, dat er 'n Nederlandse patrouille naderde. De aanval werd afgeweerd door de on- dernemingswacht en drie militairen. Een trein van Cheribon naar Tji- kampek is door een bende aangeval len. De bewaking en militaire reizi gers sloegen de aanval af, zonder dat er gewonden vielen. Op de openbare grote weg te Malang is een 22-jarige Europeaan op klaarlichte dag neerge schoten, hetgeen in df laats1"" dagen de tweede moord in een der hoofd- Debai over ratificatie in Senaat der V.S. begonnen Senator Tom Connally, democratisch voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft in de Amerikaanse Senaat het debat over het Atlantisch Pact 'geopend. Hij drong aan op ratificatie als een „vitale stap vooruit voor het bewaren van de wereldvrede'. Hij zei, dat het pact een „vlammend teken voor iedere aggres sor" was om uit het Noordatlantisch gebied te blijven. Het verdrag zou geen onderschrijving betekenen van de ko loniale politiek van een der onder tekenende mogendheden. Ten aanzien van Duitsland zei hij, dat tot nog toe „een constructieve op bouw van West-Duitsland moeilijk was Qriezelige zenuwscheuten om te be ginnen. In Zanesville (Ohio) heeft een 44-jarige oud-militair een record verbeterd. Hij liet zich in een kist twee meter onder de grond begraven en wist zich in die positie 44 dagen, 23 uur en 20 minuten te handhaven. Het vorige record (van een stadgenoot) werd met drie dagen geslagen. Een luchtkoker vormde de enige verbin ding met de buitenwereld en op het tijdelijke graf stond een bus, waarin de vele bezoekers entreegeld voor de lugubere vermakelijkheid konden de poneren. Natuurlijk lopen er ook buiten Amerika nog een boel zotten rond en in Duitsland bijvoorbeeld wordt dat steeds erger! Over 20 jaar zijn de gestichten daar overbevolkt; drankzucht, ontucht en handel in ver dovende middelen hebben een schrik barende omvang aangenomen. In Noord- rijn-Westfalen alleen al zijn 20.000 vrouwen van vluchtige zeden, die in schuilkelders en stations rondzwerven; afschuwelijke ziekten grijpen om zich heen en duizenden gevallen van rugge- mergaandoeningen vullen ziekenhuizen en krankzinnigengestichten. New Mexico schijnt wat gezonder te zijn: daar woont Peter Woodbine, een zon derling van 115 jaar, die in een boshut verblijft en wandelingetjes van 100 kilometer maakt om fit te blijven. Alom bazuint hij uit, zo oud en gezond te zijn omdat hij nooit in z'n leven getrouwd is geweest niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^ou zit daar wat in, vrienden. Dat zou ook rabbi Gersom ben Juda u uit de doeken hebben kunnen doen, die een eind maakte aan de veelwijve rij onder de Jemenitische Joden. Die mochten nog heel lang twee vrouwen hebben en de rabbi zelf ging hen aan vankelijk in die puntenvrije aanschaf voor. Hij had één vrouw, die heel wat ouder was en één, die heel wat jonger was dan hijzelf. De oudere trok alle zwarte haren uit zijn schedel om hem ouder te doen lijken, de jongere plukte er alle grijze uit om hem jeugdig te doen zijn. Binnen een jaar was 'ie kaal. In Peru werd een wandelaar door een motorrijder van de sokken gere den; gewond bleef hij liggen en kreet om hulp. Drie mannen kwamen voorbij, beroofden hem tot op zijn hemd en #4«at Ouwerwets weertje, Theodoorl gingen verder. De man heeft nog een halve dag gewacht op de barmhartige Samaritaan, die daarna behoorde te komen. Maar die had vermoedelijk wat anders aan z'n hoofd. Q In een universiteitsblad uit Montana vind ik (voor goede verstaanders) de volgende advertentie: „Te koop 2-persoons auto, die geschikt blijkt voor gezellige uit stapjes. Eigenaar heeft thans kinder wagen harder nodig en zit om geld verlegen". jyjet die atoombom is het ook al een ouderwetse geschiedenis. Die kunnen ze naar 't museum brengen. De Amerikanen hebben nu een gas uitge vonden, dat de vechtlust van hele le gers tegelijk kan verlammen. Soldaten, die er een snufje van binnenkrijgen gaan huilen als buikpijnkindertjes of ze rollen zich op hun rug van de lach. Het gas verwekt dorst en het kweekt binnen een kwartier zoveel sentimen tele gevoelens, dat strijders hun wa pens weggooien en om hoepels en knikkers beginnen te roepen. Vrederijk met gaswolkjes. Wat een waereld. wat een tijd! In het Engelse stadje Twi ckenham deelde de dokter aan zes t.b.c.- patiënten mede, dat zij nog hoogstens een jaar te leven hadden Dat is twin tig jaar geleden. Gisteren is de eerste inderdaad gestorven. Door een auto ongeluk. In Bremerhaven zijn twee der grootste Duitse marine-dokken op geblazen door de Britten; het derde gaat «r ook nog aan. geweest wegens de vrees, dat Duitsland te sterk kon worden voor de veiligheid van de Europese geallieerden. „De grotere eenheid en veiligheid, welke het pact onze Noordatlantische bondge noten zal verzekeren, zal er zeer toe bijdragen om dëze vrees te verkleinen en de weg te bereiden voor grote deel neming van Duitsland in de West- er opese zaken". Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Tweede luit. D. M. Driebergen, Venlo- Blerick. Sold. T. H. M. Ververgaert, Venlo. Serg. A. Rijsdam, Oegstgeest. Sold. Ie kl. J. H. Bedaux, Tegelen. Sold L. Bos, Brunssum. Sold. A. C. M. van Dongen, Eindhoven. Sold. J. A. M. van Griensveen, Deurne. Sold. M. van Happen, Eindhoven. Sérg. A. W Schut. 's-Gravenhage. Sold. J. H. J. Albers, Wanroy. Van het K.N.I.L. sneuvelden 12 in heemse militairen. straten was. De twee daders werden een half uur later gepakt. In de Si- lindung-vallei wordt een zware ter reur uitgeoefend door een bende, waarbij zeven Japanners zijn aange sloten. De bende bedreigt iedereen die met de Nederlanders wil samenwer ken, houdt rooftochten en voert exe cuties uit. Ontspanning tussen Russen en Amerikanen in Duitsland? J. McCloy, die aangewezen is als eerste Amerikaanse hoge commissa ris in Duitsland, heeft verklaard ze ker te geloven, dat de Russen eerlijk de vriendschappelijke betrekkingen met de andere bezettende mogendhe den willen hernieuwen. Refererend aan besprekingen met generaal Tsjoei- kof te Berlijn zeide McCloy: „Ik heb in Tsjoeikofs houding niets opge merkt, dat op het tegendeel zou wij zen". Op de vraag of hij van plan was het initiatief te nemen tot besprekingen met de Russen antwoordde McCloy: „Ik denk dat ik, wanneer de gelegen heid zich zou voordoen, de eerste stap zou doen". Europa heeft1 nog meer Amerikaanse hulp nodig In een telegram uit Parijs aan de „New York Times" wordt gezegd, dat vooraanstaande Franse financiers- en economen voornemens zijn de Ameri kaanse minister van financiën, J. W. Snyder, mede te delen, dat de Ver. Staten een nieuwe poging in het werk moeten stellen, welke een aanvulling zou moeten zijn van het plan-Marshall, om de Europese handel met de Ver. Staten in evenwicht te brengen. Dit moet geschieden door Amerikaanse in vesteringen in Europa en in de over zeese bezittingen van Europa of door hulp aan het intereuropese betalings systeem door middel van dollars of het gebruik van goud. Geen nieuwe ziektegevallen op de „Kota In ten" Van militaire zijde wordt gemeld, dat zich geen nieuwe ziekte-gevallen aan boord van de „Kota Inten" hebben voorgedaan. Het schip zal vermoedelijk 16 Juli te Rotterdam aankomen. Indien zich geen nieuwe gevallen meer zullen voordoen zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie op normale wijze hun woonplaatsen bereiken. Mocht echter tijdens het laatste gedeelte van de reis een nieuw ziektegeval voor komen, dat wederom op pokken ge lijkt. dan wordt quarantaine van alle opvarenden noodzakelijk geacht. Uit voorzorg worden hiertoe de infanterie- kazernes aan de Leusderweg te Amers foort ontruimd OLIE IN ONZE BODEM. In de omgeving van Stieltjeskanaal zijn door de N.A.M. twee nieuwe put ten geboord Een put hiervan toont aan, dat de productieve laag van het Schoo- nebeker veld zich in westelijke richting voortzet. Binnenkort zal met een derde proefboring worden begonnen. Belgische Kabinetscrisis duurt voort De Belgische katholieke politicus Paul van Zeeland, die eindeloze moeite ge daan heeft om een kabinet te vormen, dat direct de slepende koningskwestie zou oplossen, is niet geslaagd. Behalve de socialisten hebben ook de liberalen hun steun onthouden. Gisteren heeft hij de opdracht aan de Prins-Regent terug moeten geven. Vermoedelijk is thans de katholieke oud-voorzitter van de Kamer, Van Cauwelaert. aan de beurt. Nadat Paul van Zeeland tegenover de journalisten had verklaard, dat hij zijn taak als kabinetsformateur had neergelegd, voegde hij er aan toe: „De katholieken blijven er echter bij dat de koningskwestie zonder verwijl moet worden opgelost. Op dit punt is onze houding onwrikbaar. De C.V.P. zal alle wettelijke middelen te baat nemen, welke een einde kunnen maken aan het koningsprobleem". Export van tomaten naar Engeland beperkt Nadat gedurende twee dagen de export van tomaten naar Engeland was vastgesteld op 70 pet van de voor export goedgekeurde tomaten is dit kwantum thans teruggebracht op 30 pet. Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen heeft ter voorkoming van een eventuele verdere inzinking van het prijspeil van dit product be paald, dat de ophoudingsprijs 20 cent per kilogram voor alle sorteringen zal bedragen. De vergoedingsprijs voor de kwekers zal nog nader worden vastge steld. RIJKSGEBOUWEN ZULLEN OP 7 JULI VLAGGEN Naar wij vernemen zal ter gelegen heid van het 12 y2-jarig huwelijk van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op Donderdag 7 Juli door de departementen en andere Rijksge bouwen worden gevlagd. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1