Vier jaar ir Alkmaars hoofdstraat in het teken van de handel Bij wie is wachten uitgesloten? Twee schepen vermist VAN MARSDIEP TOT IJ Heilooër on if a/s zware AGENDA De Langesiraai was van oudsher de meesi betekende van onze stad Een volk, dat leeft verbetert zijn straten Met man en macht wordt thans gewerkt om de Langestraat haar nieuwe pakje te geven Hei- concert- in de Muziek- tuin Zoals wij gister berichtten, wordt on der auspiciën van het Oranjecomité in de muziektuin een concert gegeven ter gelegenheid van het koperen huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Het concert zal worden geopend door de harmonie „Excelsior", dat van 8 tot half 9 zal concerteren. Daarna zal de Postharmo- nie optreden tot 9 uur. Vervolgens ko men de zangers van „Orpheus" aan de beurt tot half 10 en tot slot de Ver. R.K. Koorzangers van half 10 tot 10 uur. Bij wijze van entr'acte-nummers zullen de Volkszangers onder leiding van de heer Pranger vaderlandse lie deren zingen. Het Oranjecomité ver zoekt ons nogmaals de burgerij op te wekken morgen de vlag uit te steken. Naar wij hedenmorgen nog verna men. zal de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, een korte toespraak houden in verband met het koperen huwelijks feest van het Koninklijk paar. Enkhuizer politie uitgevaren Hedennacht om half twee werd te Enkhuizen bericht ontvangen uit Schokkerhaven (Noordoostpolder), dat een sleepboot, daartoe genoodzaakt door de storm, haar sleep van twee vaartuigen had losgegooid na de vrou wen en kinderen van boord te hebben genomen. Nadat deze vrouwen en kin deren in Schokkerhaven aan wal waren gebracht is de sleepboot weer uitge varen. doch zij is er nog niet in ge slaagd de beide vaartuigen terug te vinden. De Enkhuizer politie te water is eveneens uitgevaren doch heeft tot nu toe evenmin resultaat mogen boeken. Buurtvereniging „Bloemwijk" Het bestuur van de buurtvereniging i Bloemwijk" betuigt haar hartelijke I dank aan de buurtvereniging „Rem- brandt", de muziekvereniging „De Post- I Harmonie", de Alkmaarse Vrijwillige .H Brandweer en verder aan allen die 9 hebben medegewerkt tot het welslagen van de gecostumeerde voetbalwedstrijd, I welke werd gehouden ten bate van de 1 t.b.c.-bestrijding te Alkmaar. De op- I brengst is, na atrek van enige noodza- J- kelijke uitgaven, zoals drukwerk en 1.^1 terreinhuur 433,13. V De gemeenten De Rijp en Jisp kun- 1 nen als witte raven worden aangeduid, 1 omdat daar geen woningnood heerst. I Zelfs staat een groot gebouw „zo maar" I leeg. De patiënten van dr. C. van 1 Dam' te Zaandam hebben ter gelegen- I heid van diens zilveren jubileum als M geneesheer aldaar, een geschenk onder 1 enveloppe aangeboden, bestemd voor I het maken van een studiereis. Aan de vriendschapsbijeenkomst der 1 Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en I Plantkunde te Enkhuizen zullen op 27 I Juli meer dan 500 leden deelnemen. I Te Andijk- West heeft ds. v. d. Poel zijn 1 intrede gedaan als voorganger van de I Ned. herv. gemeenten Andijk-West, I Andijk Oost en Wervershoof. H.M. de koningin en prins Bernhard 1 zullen aan het officiële bezoek aan I Haarlem en Velsen op Woensdag 20 I Juli a.s„ laat in de ochtend, een rijtoer I door Beverwijk verbinden. Bij bag- 9 gerwerkzaamheden in de binnenhaven I van de Hoogovens zijn drie tankmijnen I opgehaald. De politie te Wijk aan H Zee heeft op het strand een dame be- I keurd omdat zijeen tweedelig bad- H costuum droeg. Openbare Werken is toe te schrijven,B maar wij zouden de goede raad willety geven op dit alles niet te diep in til gaan. De practijk heeft overal bewezen, dat als het werk gereed is en de laat. stc arbeiders zijn vertrokken, als men kan constateren, dat er iets veranderd en verbeterd is geworden, de misère, jl welke daaraan vooraf is «gegaan, vrij f spoedig is vergeten. De mens en voor.| al de goede zakenman heeft altijd del neiging vooruit en niet te veel achter zich te kijken. Laten wij hopen, dat I het werk weldra voltooid zal zijn en I dat men daarna met tevredenheid zal I kunen constateren, dat het een ver. betering is gebleken. Wat het rijverkeer in deze betrek, kelijk smalle straat betreft, zal dit zeer zeker het geval zijn. Zal er een feestelijke opening z(jn? JN 1926 is de geasphalteerde Lange. straat door de toenmalige burge- i meester feestelijk geopend. Als we ons goed herinneren, geschiedde dat des tijds op verzoek van een feestcomité uit de Langestraatbewoners, maar het is de grote vraag ot dit ook nu weer zal geschieden. Er is nu niet meer de grote strijd welke er toen tussen oud ?n nieuw werd gestreden. De veran dering van een straat met ouderwetse stoepen en stoepkettingen in eene I niet asphaltdek en trottoirs is nauur-1 lijk heel wat belangrijker dan de verandering van een reeds bestaand j wegdek, waarbij het alleen de vraag j is of het asphalt in blocks of op an dere wijze zal gelegd worden. Boven-1 dien was er toen een andere verhou ding tussen de winkeliers en het ge-1 meentebestuur, in casu het bedrijf van Openbare Werken. Misschien komt men nog tot enig feestbetoon, mis schien ook zullen de winkeliers er prijs op stellen, de gebeurtenis onder ling in vrolijke stemming te herSen-1 ken. Dat alles is van secundair belang. I Waar het ten slotte op neerkomt, is, dat onze stadsdokter de slagader van onze gemeente opnieuw geschouwd heeft, dat de Langestraat met nieuwe kabels, buizen of putten en met een nieuwe asphaltbedekking weer in prima conditie verkeert en in de eerste kwart-eeuw niet meer behoeft te worden opgebroken. Laten wij dit als voornaamste feit stellen en daaraan de hoop koppelen, dat onze middenstand, en dan in het bijzonder die in onze karakteristieke winkelstraat,een nieuw tijdperk van bloei en welvaart tegemoet zal mogen gaan, tot heil van deze zakenlieden, tot heil van onze gehele gemeente, die daarvan financieel in alle opzich ten afhankelijk is geworden. Maar liefst negentiei moeten omroepen om t debet was aan een as schuldig had gemaakt a deze zaak, die door de ringen een ingewikkeh uit Heiloo, Alkmaar en Op een gegeven ogenbl waaraan enkele uren t< van de vermissing bij De verklaringen echte connecties van de beid moeilijk te volgen. In 'c voor de rechtcr-commj; de zitting weer herriepe door om het hardst dat ten elkaar de schuld in Uit al die tegengestel en beschuldigingen Meischke toch voldoent len te kunnen distilere veroordeling te komen, looër Dirk S. eiste de o en drie maanden gevs gens diefstal en tegen mer Andries B. werd een jaar gevangenisstraf De verdedigers me fesp. cliënten dienden gesproken Wie Op 28 December 1948 verdachten van Amster gekomen. S. vertelde da van huis moest halen er B. mee was gekomen o teren. Op die avond v bij de familie G. te H kledingstukken vermist niets van te weten en dat zijn vriend hier we weten. Een getuige had in de buurt van de ir leerd, terwijl zij een stukken ovebr de arm c Dirk S. was Rat orfmog verdachte gaf dit echter Dirk de woning was bi en een aantal kledingst vreemd. Andries B. „kraak" niet mee wilier zoals hij vertelde, nie stukken geïntaeresseerd eens goud of geld te weest. had ik - mee f deze verdachte. Hierna volgden de t klaringen "an een aam se getuigen met betrek! koon van tweedehands Bontmantels, die kv maar, swaggers, een je' s- i en damesmantels, sterdam voor civiele man of de vpoy." gebra getuigen had ooit beg kledingstukk - welpens ko astig konden zijn. De moeilijkheid was. welke verdachte de kle verkocht. Op dit nmt n de getuigen plkaar tege meende dat. de vrienden schuld in de schoenen r „Die spelen met elk; hoedje", zei S., „want c van elkaar". De officier van justi verdachte S. zich schulc aan de kledingdiefsta Alkmaar en Haa km. die reeds zeven veroor de rug heeft is een e pen. Opmerkelijk is. ve ficier, dat sinds dezf ingesloten, de kledingdi onze omgeving rcgelmo een einde hebben gene en drie maanden was di Dat de A sterdamse «h-ies B., debet zou zijl één van boven r-noe zou moeten verdwijnen en dat de nieu we straat een moderner, maar geheel ander cachet zou krijgen. Regeren is vooruitzien. Als het le ven voortgaat en de tijd verstrijkt, kan men de wijzers van de klok niet tegen- hpuden. Men kan het wel. maar maakt dan doelbewust van zijn stad een „ville morte", een openluchtmuseum van ou de architectuur en Alkmaar wenste nu eenmaal niet te worden gerangschikt onder de oud-Hollandse stadjes, die al leen bezocht worden omdat zij de schoonheid van het verleden in onge schonden staat bewaard hebben. Bewaart het en spaart het zoveel mo gelijk op plaatsen waar het de groei en ontwikkeling der stad niet kan scha den, maar sloopt het noodgedwon gen waar het In het hart der stad de bloedsomloop belemmert en het a- demhalen onmogelijk maakt. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De vrijgezel en 't bakvisje (tot 14 jaar on der geleide)Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De zwarte pijl (14 jaar). Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Ba lalaika (18 jaar). Canadaplein, 2 en 8 uur: Circus Strassburger. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De vrijgezel en't bakvisje (tot 14 j.o.g.) Victoria Theater, 8 uur: De zwarte pijl (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Balalaika (18 jaar). Canadaplein, 20 uur: voorstelling Circus Strassburger. Het ,,Hoog geëer< genoot opr Het lijkt allemaal zo klap met een lange ri; woorden en soms een en de paarden in circ draaien een pirouette, dig in draf, kortom d< wat de wens is van Elly burger. Hoeveel uren ken zullen echter voo: voordat het nummer ii een duizendkoppig put kan worden. Hoeveel liefde moeten de dre: ,om de fraaie paard/u te maken aan de mensi dit beseft zal de uitstel proeven, welke Circ biedt, met de groots waarnemen. Zo is het met de p met de wonderlijke leni zeeleeuwen, de leeuwer mers welke het rijk g gramma van Strassburj voorzet. Steeds weer nieuwe r riaties brengen is de g de Strassburgers. Dit j« wonderwel in geslaagd eerde publiek" ziet een gramma dat zelfs de i circusbezoeker van be boeit. Alkmaar P; Van Donderdag 7 Jül maar Packet de passaj sterdamZaandamAl! tour gaan onderhouden schijnlijk, dat deze boe vacantieweken zal vare Geslaag De heren A, van 't L en J. Butter te Heiloo Gem. Universiteit te A het propaedeutisch ex kunde. de grond werd gedrongen of daarop werd gelijkgestreken, waarna een groot deel der straat nog alleen op het wegdek wacht. Wij hebben daarna enige dagen die wals en de daarbij behorende arbeiders gemist en al is het tempo waarin gewerkt werd dan ook bijzonder vlug, het is duidelijk, dat men niet opschiet als het werk door een of andere oorzaak half vol tooid moet blijven liggen. Ontstemming J)AT HEEFT NAAR ons ter ore kwam, onder de Langestraat-winkeliers wel enige ontstemming gewekt. Men heeft daar trouwens meer protesten geuit, zowel tegen het tijdstip waarop deze werkzaamheden werden uitge voerd als tegen de omstandigheden dat men van gemeentewege nergens in gekend was. De winkelstand erkent gelukkig in deze tijd de klant weer als koning, maar men bedenke daarnaast, dat de winkelstand zelf de koning van de Langestraat is en dat het voor de mid denstand van zeer grote betekenis is als tegen de tijd, dat de vacanties be ginnen en de stroom van touristen reeds enkele weken naar Alkmaar is getrokken, de hoofdstraat in het teken van versperring en vernieuwing staat, waarbij vele zaken door hun betrek kelijke ontoegankelijkheid tijdens het cpbreken, der trottoirs ongetwijfeld schade hebben ondervonden. Wij weten niet in hoeverre men dit alles had kunnen voorkomen, noch of er door gemeenschappelijk overleg tussen de uitvoerders en zij die zich thans gedupeerd voelen een betere verstandhouding zou zijn ontstaan. Wij kunnen evenmin beoordelen in hoeverre de stagnatie al dan niet aan JJR IS IN VERLOOP VAN JAREN op middenstandscongressen en bij vele andere gelegenheden gezegd, dat de middenstand de kurk is waarop onze natie drijft en dat geldt natuurlijk ook voor Alkmaar. Alkmaar is centrum stad van een brede omgeving, van een welvarend achterland en het is vanzelf sprekend, dat Alkmaar in de loop der tijden de winkelstad bij uitnemendheid is geworden. De middenstand heeft onze stad veroverd en vanzelfsprekend heb ben vooruitziende zakenmensen getracht zich daar te vestigen waar het hart van de stad klopt, dat is in haar hoofdstraat, de Langestraat. Veel oud stedenschoon moest daaraan ten offer vallen, veel, dat men zo graag in onge schonden staat voor het nageslacht had willen bewaren, maar als het waar is, dat een volk dat ieeft aan zijn toekomst bouwt, moet men de bakens verzetten als het getij verloopt en zal men door bouwkundig-operatief ingrijpen datgene moeten verwijderen, dat handel en verkeer nodeloos belemmert en de natuur lijke ontwikkeling van een oud-Hollandse provinciestad tot een welvarend centrum van handel en industrie kan belemmeren. Dat heeft men in Alkmaar begrepen en de grote strijd tussen behoud van oud stedenschoon of levens ruimte voor een steeds groeiende koopmansstad is ruim 36 jaren geleden in onze raadszaal, in couranten en op talrijke vergaderingen van belanghebbenden gestreden en heeft destijds geleid tot asphaltering van de Langestraat, een be sluit waarvan de juistheid in verloop van tijd afdoende is bewezen. De Langestraat in de 19e eeuw. (Afgeheeld naar een foto van 1865). De Langestraat zoals oudere Alk- maarders die gekend hebben. JOEN SCHRIJVER DEZES een dertig tal jaren geleden in Alkmaar kwam, had deze straat nog haar bij zondere bekoring. Hier rijden zich de grote panden aaneen, waarin de nota belen dezer stad woonden of gewoond hadden, al was toen de strijd tussen oud en nieuw reeds begonnen en had de Langestraat al vele winkelpanden, bij wier bouw op ruimte voor etalages en portieken was gerekend. Maar het oude stadsbeeld domineer de nog, het wegdek bestond uit de niet gemakkelijk begaanbare maar zeer artistieke „kinderhoofdjes", tal van patriciërshuizen hadden prachtige .blauwe" stoepen en overal zag men nog trapjes en stoepjes met kettingen, de een weer een beetje hoger dan de ander, zodat -van een trottoir nog niet gesproken kon worden. Door de „kinderhoofdjes" liepen dé rails van de stadstram, een paarden tram, die er van buiten heel nuchter uitzag en van binnen iets van een ge zellig bekleed scheepsroefje had, een trammetje, dat van de Mient naar het station reed met een zó matig vaartje, dat zelfs oudere heren onder het rij den gemakkelijk op het achterbalcon konden klimmen en dan door de con ducteur en de bestuurder, die wegens het „drukke" verkeer met een grote koperen bel werkte, bij naam en dik wijls bij voornaam welkom werden geheten, omdat het toen nog de tijd was, dat iedere Alkmaarder zijn stad genoten van. oudsher kende. Dat alles heeft geduurd van 1925 of 1926 tot in de jaren, dat er steeds meer van die oude voorname patriciërshui zen onder slopershanden vielen en verbouwd werden tot winkelzaken, waaronder die voor het textielbedrijf altijd een voorname plaats hebben in genomen. Regeren is vooruitzien JN DIE TIJD HEEFT men er aan ge dacht de Langestraat te gaan as falteren en het behoeft geen betoog, dat dit op groot verzet van de» behou dende elementen is gestuit. En niet alleen van de behoudende elementen, maar voor een zeer groot deel van de liefhebbers van oud steden schoon. die voorzagen wat er gebeuren zou, die wisten, dat hier veel schoons De Langestraat in de 18e eeuw. (Naar een aquarel-tekening van C. Pronk.) De grote strijd. Schrijver dezes heeft in die tijd in de Alkmaarsche Courant in diverse ar tikelen een pleidooi voor de vooruit gang moeten houden en zich moeten keren tegen allen, die uit schoonheids overwegingen de stoepen wilden be houden waardoor een rustige wande ling langs de steeds menigvuldiger wordende winkels onmogelijk werd ge maakt. Hij heeft daarbij de strijd moe ten aanbinden met mannen als Arthur Verbeek, de kunstschilder, die verrukt van het Alkmaarse stedenschoon was en bovenal met de door hem ter hulp geroepen dr. Henri Polak, die in inge zonden stukken hartstochtelijk voor 't behoud der schoonheid van Alkmaars voornaamste winkelstraat heeft ge pleit. Hoe deze strijd, die ook door diverse groepen in de Raad werd gestreden, zou eindigen, was niet moeilijk te voor spellen. Wilde Alkmaar geen „ville morte" worden, dan zou het met zijn tijd moeten meegaan, dan zou helaas veel van dat prachtige stedenschoon moeten verdwijnen. Het is verdwenen en de Langestraat }s er inderdaad ondanks de schep ping van vele moderne winkelpanden niet mooie rop geworden. Laten wij liever zeggen, dat zij een geheel ander cachet heeft gekregen. Zij is de winkelstraat bij uitnemendheid,^ de straat waar vrijwel huis aan huis de puien van moderne zaken verrezen, zaken wier uiterlijk daarna opnieuw herhaaldelijk verandering onderging omdat de oude etalages niet meer vol deden en een nieuwe portiekindeling het bekijken van alles wat de zaken man aan de straatzijde kon presenteren steeds weer gemakkelijker maakte. Nadat burgemeester Wendelaar op 28 April 1926 het lint doorknipte van de geasphalteerde Langestraat en zijn gelukwens aan de winkeliers door de heer Ben Kuijper was beantwoord, heeft de stad een geheel ander aan zien gekregen en is het voor ieder die haar bezoekt duidelijk, dat zij in oude grachtjes en straten en vele nog mooie oude panden in alle stadsdelen nog wel haar vroegere schoonheid bewaard heeft, maar dat zij daarnaast 'n bloeien de koopmansstad is geworden, het han delscentrum van een welvarende streek van meer dan honderdduizend inwo ners, die op de Alkmaarse zaken op vrijwel elk gebied zijn aangewezen. Wie ziet hoeveel winkels Alkmaar telt vraagt zich wel eens met verwondering af of al die zaken van elkander moe ten leven, maar hij bedenke dan, dat hier niet alleen door de Alkmaarders gekocht wordt, maar naar verhouding misschien nog wel het meest door hen, die niet in deze gemeente verblijf hou den. De nieuwe asphaltering. W/IJ WETEN NIET voor welk aantal men destijds een goede asfaltering gegarandeerd heeft, maar het staat vast, dat nu na 23 jaren, de asfalt - blocks worden verwijderd en de straat een nieuw wegdek zal krijgen. Enkele maanden geleden zijn de trottoirs op gebroken om alles wat zich daaronder bevond gas, water, kabels en rio lering na te kijken en zo nodig tc vernieuwen, waarna de tegeltrottoirs overal 15 cm smaller opnieuw gelegd zijn. De asfaltblocks zijn door de N.V. Wegenbouwmaatschappij te Utrecht verwijderd en het voornemen bestaat ze te smelten en als vloeibaar asfalt op het ingewalste wegdek te brengen, waarmede men over ongeveer drie weken gereed hoopte tè zijn. Men heeft dezer dagen gezien hoe de ver hitte ,mastiekbrei door geroutineerde wegenbouwers over de' straat werd uitgespreid en door een grote wals in 1*OEN OP 28 APRIL 1926 de Lange straat geasphalteerd werd, heeft de heer Nannes Gorter, destijds correspon dent van het Handelsblad hier ter ste de, een speciale courant uitgegeven, de zogenaamde Langestraat-courant, waar in de toenmalige archivaris onzer ge meente, de heer Dresch, een interessan ts beschouwing over de betekenis van dezer straat voor onze stad heeft gege ven. Hij heeft daarin o.a. medegedeeld, dat dit stadsdeel als het oudste van onze gemeente kan worden beschouwd. In 1885 vond men hier bij graafwerk een menigte beenderen van jong vee, slagtanden van wilde zwijnen, fluitjes van gebakken aarde, een houten haar kam en van beenderen vervaardigde schaatsen, waarna bleek, dat dit be hoorde tot dezelfde voorwerpenheeks als- uit de Friese terpen, uit tal van Frankische nederzettingen en Friso- Frankische woonplaatsen voor de dag waren gekomen. Zij werden afkomstig geacht uit een tijdperk, dat tussen de 5e en 10e eeuw is gelegen. Alkmaars historieschrijver Simon Ei- kelenberg rekende de Langestraat tot de oudste straten van Alkmaar en ver haalt, dat deze in 1442 Breedstraat ge naamd werd. Uit een koonakte staat evenwel vast. dat zij in 1493 reeds de naam Langestraat heeftgedragen. Zij was de voornaamste der stad en is dat altijd gebleven. In de 16e eeuw was zij reeds aan twee zijden bebouwd; zij vormde de verbinding tussen de ou de Mient en de Grote Kerk en ontleen de voor een groot deel haar betekenis aan ons fraaie stadhuis, de zetel van het stadsbestuur. Zij stond niet in het teken van de winkelstand, maar in dat van de vele patriciërswoningen omdat in de regententijd en nog lang daarna, Alkmaars voornaamste ingezetenen een huis ln de Langestraat bewoonden Hier was destijds het huis der abdij van Esmond, benoorden d» Sint Lau- renskerk, dat bewoond werd door pro curators en rentmeesters der abdii. het zogenaamde Hoge Huvs. dat een hoge stoep had Dan was er o.a. het „reket of graaffelijkheyd van Hollands rent- meestershuysinge", een drie huizen breed perceel voorzien van een toren. Naast de abdij had de graaf van Eg- mond een huis en tal van voorname fa milies bezaten hier prachtige panden. Van de andere percelen noemen wij nog het twee panden brede huis „Coul- ster", waar de rentmeester woonde en het „Moriaanshoofd", één van de zeer weinige panden, welke nog in de oor spronkelijke staat zijn gebleven, het fraaie gebouw waar nu de Openbare Leeszaal en het archief der pemeen'e zijn gevestigd, een huis. dat uit de ja ren 1718 tot 1728 dateert en ook het pariciërshuis. tot voor kort b-woond door de familie Van dnr Fccn d- T :,1e destijds gebouwd voor burgemeester De Dieu. een pand. dat tot in deze dagen gespaard is gebleven, maar. nu het als woonhuis is verlaten, wel ingeschakeld zal worden in de percelen welke als winkelhuis of kantoor in gebruik zijn. Er woonden ook ambachtslieden Neen, bij uitstek winkelstraat is de Langestraat in het verleden niet ge weest, omdat er ook velen woonden die een ambacht of bedrijf hadden. Hier waren de voorname herbergen geves tigd, hier stonden op de hoep van de Hoogstraat twee banken van lening, de grote en de kleine vlak tegenover el kaar waarbij op de puibalk was ge schreven „Hier leend men op de stok". Het zal er wel enigszins anders toe gegaan zijn dan in de banken, welke men er in deze tijd aantreft, waar ook wel geleend zal worden maar zeker niet op de stok. Er woonden verder een uurwerkmaker, een beeldhouwer, eeh boekdrukker, diverse goudsmeden een van de oudste beroepen een sloten- en messenmaker, kistenmakers, een bakker, een poelier, schoenmakers, kleren- en hoedenmakers en zelfs een lombardhouder. Hoe de Langestraat er destijds uit zag, welk een pracht van een Oud-Hol landse straat zij was, kan blijken uit de hierbij gepubliceerde tekening van C. Pronk, die van 1691 tot 1759 leefde en het stratenbeeld in al zijn oude schoonheid voor 't nageslacht bewaard heeft. Een hier eveneens opgenomen foto uit 1865 geeft al een heel ander beeld .Het lijkt of de straat eenvoudi ger is geworden en natuurlijk zal zij in die tijd al veel van haar oude schoon heid verloren hebben, wat niet weg neemt, dat zij toen onder de hoofdstra ten van oude provinciesteden nog een der allermooiste moet geweest zijn.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2