Raedthuis Het Koninklijk Echtpaar viert Gans het volk vereend in dankbare vreugde ONTUUR raer zorg voor aar met IA/BRUNETTA amp o o MDT Bewogen jaren leverden een schat van herinneringen en versterkten de banden tussen Nederland en Oranje PROOI Wf ATII WOENSDAG 6 JULI 1949 r (a.r.) De overige leden, alle iden het voorstel van B. ei» mede tot opheffing der o/t, ord was besloten, tuur van r.k. centrale school -gezet 1.0. verkreeg medewer- r het aanschaffen van 20 hoolbanken. Het bestuur van chool kreeg eveneens mede voor het aanbrengen van ;t waterspoeling en urinoirs. :oe waren hier droogclosets. iraamd op ƒ3200. i, Basserweg B 14, verkreeg nvermogen op zijn verzoek van zijn aanslag ad ƒ3. ten vuilnisophaaldienst. Op van de heer Strooper deel- ter mede, dat elke aanvrage :fing bij onvermogen afzon- l worden bezien en dat het nst is een algemene regel te zodat automatisch onthef- tunnen worden verleend, r kreeg een afwijzende be- op zijn verzoek om onthef- ujn aanslag in deze rechten, van de vuilnisophaaldienst rik zou maken. Idem de heer er. Een verzoek van de afd. van de N.O.V. om een ver- igeling voor verplaatsings- n onderwijzers vast te stel- in handen van B. en W. ge- nadere afdoening, sberg te Alkmaar deelde per nede, dat L. Verhulst zijn ediet geheel heeft afgelost. VH 7902 21 [en in huis hebben, of inen krijgen, staat ge- ij ons is de klant nog st de verzorging, die rdient. Economisch on- atie, grondig schoon- ;r bent U op den duur JF ER m- m [N 1. TEL. 3545-4038 i nbieding KLIJKE JUBILEUM attendehuiskamer- •ess. 160 cm., mass, toelen bekl. n. keuze, vloerkleed, form. 2.20 mdspiegel en schilde- ijs van ƒ495. verd). lish met zware ball- 4 ibank m. aangebouw- ïl. Uitgevoerd in ma le. Compleet ƒ825. -ietbankstel 372.50, e armleggers 725. 16 modelkamers, uur, ook 's Zaterdags nsterdam, Tel. 44573. vanaf de Dam). AP 7 JULI ZULLEN H.M. DE KONINGIN EN PRINS BERNHAKD hun ko- Srperen huwelijksfeest vieren. Een blijde gebeurtenis, waarin het gehele Nederlandse volk van harte zal deelnemen. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar de zonnige dag in Januari 1937. toen het prinselijk paar in de gouden koets door onze Residentie reed en tienduizenden langs de weg geschaard stonden om de bruidsstoet van hun geliefde prinses te kunnen aanschouwen. f Het enthousiasme, waarvan toen werd blijk gegeven en de woorden tot bruid en bruidegom gesproken, bewezen zonneklaar hoe nauw Oranje en Nederland tezamen verbonden zijn en ook hoe de jonge prins zich reeds toen een plaats in het hart van ons volk had veroverd. I WÜ laten een kort verslag van deze grote gebeurtenis hier volgen, opdat men zich nog eens kan verdiepen in het blijde gebeuren op die stralende winter dag, toen twee jonge mensen door de huwelijksband werden verbonden of, om met Vondel te spreken, toen twee zielen gloeiend aaneen werden ge smeed, tesaam verbonden in lief en leed. flUET HUWELIJK van kroonprinses' Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld is op luisterrijke wijze voltrokken te midden van een menigte van tienduizenden jubelende mensen, die uit alle delen van ons land Jnaar Den Haag waren getrokken om het grote feest mee te vieren. Toen in de nacht van 6 op 7 Januari 1937 de feestverlichting te ongeveer 12 uur uitdoofde begon de drukte in de straten van de binnenstad enigs zins te luwen, maar stil zou het die nacht niet worden, want tegen mid dernacht trachtte men reeds een plaats te bezetten langs de route, welke de stoet zou volgen. Gehuld in jassen en bouffantes met dekens om zich heen gewikkeld, zaten de mensen op kleine vouwstoeltjes en sommigen op stukken zeil en dekens, die op de straat gelegd waren. Ven ters met stoven, kooltje^ vuur en etenswaren maakten goede zaken. Tegen vier uur kwamen de eerste treinen binnen, allereerst die met mi litairen, die deel zouden uitmaken van het afzettingscordon langs de bruidsweg. Tegen vijf uur brachten de treinen de eerste groepen bezoekers en vele extra treinen voerden een overstelpend aantal befangstellenden aan uit alle delen van ons land, die in brede stro men naar de binnenstad trokken. In weinige uren was de gehele route van de bruidsstoet door een dichte men senhaag bezet. Door muziekcorpsen werden vaderlandse liederen gespeeld, welke door het wachtende publiek geestdriftig werden meegezongen. Tegen tien uur marcheerden de gre nadiers en jagers naar het paleis op en vormden daar voor de vleugels de erewacht. Naarmate het vertrekuur van de bruidsstoet naderbij kwam vul de zich het pleintje voor het Konink lijk Paleis met hoge officieren en le den van Hare Majesteits militaire huis. J-JET BRUIDSTOILET van de prinses deed aan een sierlijk Grieks ge waad denken, de sluier was in tulle geborduurd met zilveren rozen, zoda nig gerangschikt, dat men daarin de emblemen van Lippe-Biesterveld her kende. De bruidskrans was van oranjebloesem, gegarneerd met vijf echte briljanten rozen. De manteau de cour, waarvan de sleep vijf meter lang was, werd opgehouden door vier in 't wit geklede bruidskinderen. Twaalf bruidsmeisjes droegen japonnen in 't genre van de bruidsjapon. Toen de koets langzaam het voor plein afreed barstte een daverend ge juich los uit de dicht opeen gepakte mensenmassa. Achter de koets volgde de glazen koets voor H.M. de Koningin en Prinses Armgard, waarna berlines met de bui tenlandse gasten volgden. De stoet werd geopend door een afdeling ko ninklijke marechaussee te paard, ge volgd door een afdeling van het korps rijdende artillerie in de blauwe unifor men met negen trompetters. Plaatsge brek noopt ons een verslag over de samenstelling van de schitterende bruidsstoet verder achterwege te la ten. Met welk een enthousiasme het pu bliek langs de gehele route de stoet begroette, behoeft natuurlijk niet ge memoreerd te worden. Op het stadhuis. "pERWIJL de muziek het Wilhelmus inzette en de troepen de militaire eerbewijzen brachten, betrad het bruidspaar het bordes van het stad huis, in welks trouwzaal het huwelijk door burgemeester De Monchy werd voltrokken. De Haagse burgemeester hield daarbij een rede waarin hij o.a. zeide, dat het wel het hoogste geluk is, dat ons^ mensen beschoren kan zijn wan neer een man en een vrouw elkander in oprechtheid verklaard hebben, dat het hun liefste wens is om voortaan samen hun leven te leiden, schouder aan schouder te staan om samen te dragen wat ieder aan zorgen en ver driet te torsen krijgt maar ook om de vreugde en de heerlijkheid van het leven samen te genieten. Op dit ogenblik zo zeide de bur gemeester o.a. lacht gelukkig nog een blijde zorgeloze toekomst U bei den tegen. Hartelijk verheugen zich Uwe moeders en Uw broer in Uw jong geluk en het zal U goed gedaan heb ben te zien hoe het Nederlandse volk, dat U,prinses, van Uwe geboorte af op de handen heeft gedragen, in deze maanden met U heeft meegeleefd, ge lijk het in deze uren bij honderddui zenden op en lartgs de straten van deze stad, bij millioenen aan de radio toestellen over vier werelddelen ver spreid, U zo nabij tracht te zijn als slechts mogelijk is. Dat Gij, prins Bernhard, thans onze prins der Neder landen, U onmiddellijk gezet hebt aan de bestudering van ons economisch leven door bezoeken aan belangrijke centra in alle delen van ons land, door Uwe arbeid ook aan de instëlling, die het geesteskind was van de eerste koning, heeft grote waardering ge wekt bij de Nederlander wier hart U reeds geopend was, omdat gij hun ge liefde prinses deed stralen van geluk, die Nederlanders wier taal gij al da delijk goed bleek te beheersen, wier aard zich tot Uwen eenvoud aange trokken gevoelde. Alsdan hebt Gij bei den aan ons volk de hand gereikt en het heeft die met graagte gegrepen. Hij besloot met de woorden: Neemt gij U voor in het leven, dat gij thans samen beginnen gaat, allereerst el kander te dienen, in trouwe toewij ding aan Uwe moeders Uwe kinder lijke liefde te blijven schenken en om U heen in het volk temidden waarvan gij leeft, de zegen te verspreiden van Uw medeleven en Uwe belangstelling, dan zult gij de daad, die gij heden hebt verricht als de beste, de mooiste van Uw leven blijven beschouwen. De plechtigheid in de kerk. JN DE KERK volgde daarna de plech tige inzegening door professor Ob- bink en ds. Weiter. Plaatsgebrek dwingt ons een be schrijving van het kerkgebouw met zijn talrijke illustere belangstellenden thans achterwege te laten. Na het vo tum, uitgesproken door de hofprediker prof. dr. Obbink, klonk plechtig de zang der gemeente door het ker'i- gebouw: Dankt, dankt nu allen God met blijde lofgezangen. Vervolgens hield prof. Obbink een rede waarin hij er o.a. op wees, welk een onstuimige geestdrift over geheel Nederland losbrak bij het vernemen van de zo geheel onverwachte verlo ving van onze beminnelijke prinses Juliana en hoe de vreugde opnieuw oplaaide, toen ons volk gelegenheid kreeg kennis te maken met de prins. O aldus de professor als al die mensen, wier ogen op U zijn gericht in dit plechtige uur het eens vermochten het levensgeluk, dat zij U toewensea- voor U tot werkelijkheid te maken, beider leven zou één stralende vreug de zijn. Uw eerste daad na uwe officiële echtelijke verbintenis is, dat gij te midden der christelijke gemeente U komt stellen voor Gods aangezicht om Zijn zegen af te smeken over de ge sloten huwelijksband. Of ons leven rijk is of arm hangt niet af van de veelheid van aardse goede ren, noch van het getal der vóór- en tegenspoeden, die wij op onze levens weg ontmoeten, maar van de vraag of wij ons leven met zijn blijde en smar telijke ervaringen mogen zien in het licht der eeuwigheid, dat is het licht van Gods liefde. U gedragen te we ten door de liefde en de gebeden van ons .volk moge reeds een lichtend sppor zijn om uwe levensweg, maar de zekerheid, dat uw vader in de hemel weet wat gij van node hebt zelfs eer gij Hem bidt en dat Hij in U ook ons volk wil zegenen, zij U een sterkende gedachte. Daarna verrichtte de oud-hofpredi ker ds. Weiter de inzegening, waarna prof. Obbink de ceremonie verrichtte van het verwisselen der ringen. Onmiddellijk daarna zette het orgel de zegebede in, welke staande door allen werd meegezongen: U zeeg'ne God Hij stelt U tot een zegen Gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw wegen Uw aardsch, Uw eeuwig lot O God verhoor En schenk ons deze bede Toon hen Uw gunst, doordring hen van Uw vrede Licht met Uw licht hen voor. Bij het aanbieden van de huwelijks bijbel zeide prof. Obbink ten slotte: De kerkeraad biedt U deze bijbel aan in het vertrouwen, dat hij voor U zal zijn een lamp voor Uw voet en een licht op Uw pad. Dat gij veel daarin zult lezen en er kracht uit putten. De gemeente zong vervolgens Halle luja, eeuwig' dank en eere, waarna door het koor tot slot Psalm 138, de lofpsalm van Sweelinck werd gezon gen. De vorstelijke bruidsstoet begaf zich daarna, door duizenden toegejuicht, naar het koninklijk paleis. Dag van vreugde. TA, DAT IS niet alleen voor deze beide vorstenkinderen, maar voor het gehele Nederlandse volk een dag van grote vreugde geweest. Het jonge paar keerde na een kort verblijf in Polen in ons land terug en nam zijn intrek in het mooie witte pa leis in Soestdijk, dat sindsdien -ook na de troonsbestijging van prinses Ju liana het koninklijk paleis is geble ven. Een toekomst vol blijde beloften lag voor het jonge paar open en niemand zag nog de schaduw, de dreiging van het oorlogsgeweld, die weinige jaren later geheel ons werelddeel in rouw en vertwijfeling zou brengen. H.M. de Koningin vertrok toen naar Londen, Prinses Juliana ging met haar beide kinderen, Prinses Beatrix en Prinses Irene over wier geboorten ons volk zich zo van harte verheugd had naar Canada. Prins Bernhard heeft vanaf het eerste ogenblik in die benarde tijd getoond, dat hij in alle opzichten een der onzen was gewor den en aan zijn activiteit, zijn steun aan het illegale werk en zijn mede werking aan onze definitieve bevrij ding, kunnen wij slechts met grote dankbaarheid terugdenken. In Canada -waarheen zich voor korte tijd ook H.M. de Koningin en Prins Bernhard begaven, werd in 1943 prinses Margriet, het petekind van onze koopvaardij, geboren en nog een maal leefde ons volk met spanning met het prinselijk gezin mee, toen het ■Y: Prip::: Juders Prinses Juliana, toen zij 7'/, maand was. vierde prinsesje, de kleine Marijke, in 1947 het levenslicht aanschouwde. De troonsbestijging, JN 1948 HEEFT H.M. Koningin Wilhelmina, na een en over het algemeen gelukkige regeringstijd, afr stand van de troon gedaan en de rust gevonden welke Haar na een periode van intens medeleven met haar land en haar volk zo van harte gegund werd. Nog klinkt in onze oren de klare stem van haar dochter, thans H.M. Koningin Juliana, toen zij in de Nieu we Kerk in Amsterdam de eed van trouw aan haar volk aflegde en beloof de datgene te zullen doen wat een goed vorst verschuldigd is te doen. Een zware taak werd op haar jonge schouders gelegd, maar wij behoeven er niet meer op te wijzen, met welk een liefde en van wijsheid getuigend beleid zij zich daarvan tot dusverre heeft gekweten. Zij bleef in alle op zichten de moeder van het prinselijk gezin, zij is daarnaast geworden onze landsvrouwe, die in woord en daad getoond heeft een moeder voor geheel ons volk te zijn. Ook naar Z.K.H. prins Bernhard gaan in deze dagen onze gedachten in grote dankbaarheid. Door zijn belang stelling voor de sport en daarnaast voor onze handel en industrie, door zijn persoonlijke tegenwoordigheid bij elke belangrijke gebeurtenis waarbij een deel van ons volk ten nauwste is be trokken, door zijn beschermheerschap van tal van verenigingen en organisa ties, heeft hij zich een blijvende plaats in de harten van ons volk veroverd. Donderdag 7 Juli zal in ons konings huis de dag herdacht worden, dat twee jonge mensen him levens aan elkaar verbonden om samen te werken tot heil van onze staat. Mogen nog vele en gelukkige jaren daarop volgen moge voor 't koninklijk gezin, H.M. de Koningin, prins Bern hard en onze jonge, geliefde prinses jes, een tijdperk van voorspoed en ge zondheid zijn weggelegd, tot zegen voor hen allen en voor ons volk,dat zich zo nauw met ons Oranjehuis weet verbonden. Het Prinselijk Paar op de dag van de ondertrouw Prinses Juliana en Prins Bernhard verloofd Prins Bernhard's eerste kennismaking met het Nederlandse volk. Het Paar verlaat na de huwelijksvoltrekking het Haagse stadhuis. Voj venuffen tk hhjik' taak V t<. mogen Dcccoibci K} '/K m'iHxkfrro»zijn /'jfk' «orluchti&c IVm* fkrnfard l,eop>!d l'VakTfk Kvt'fbüitijulf»'- Caerr k.irvi Ckxlfctód Hetéf va»- Upjk -Bk'btcrkUf W Ikrv kiminkhfkt.' {Unshod juhaaa I fHHbC kmma Mark- WHiklmau der N'eikr- iiwkii, Erinst* v;u> OriojÊ .Ikreogm V.M Mtx'kkkhus^, tit/ en/. HET ORS'J EI-IJK BIU IDSIWAR HEIL Proclamatie der ondertrouw brengen hem in de ka- ot. Jannie loopt door ?aan maar weer een Det", zucht ze. En of, geen oog dicht doen, Op de huwelijksreis in Polen Hei grote moment in de Grote Kerk te Den Haag, de huwelijksvoltrekking Het Prinselijk Paar met Zijn eerste baby, Prinses Beatrix.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5