Felle strijd verwacht op circuit van Drente J H.M.S. Maidstone tot zinken gebracht *r naar V.S.V.^4 Wel of niet inenten? Record aanial inschrijvingen Kwade dag voor Dick Renooy Vervolg Stadsnieuws Nutsspaarbank te Alkmaar Opheffing O. L. school- NoordteHeerhugowaard ;erucht dat reeds enige tijd s zou de doelverdediger van se Boys, Henk Kramer, voor eniging hebben bedankt en klasser VSV te Velsen heb» ons tot Kramer persoonlijk een en ander te controleren, id is, vertelde reeds 12 jaar te zijn en 10 seizoenen het hebben verdedigd. Met het hij het steeds goed kunnen volkomen onafhankelijk van iie hem nopen eerlang van bestuur dier vereniging lans prijs zou stellen. ;e deelde Kramer ons mede e weken geleden het be de Alkmaarse Boys met zijn in kennis te hebben gesteld, vele voetballiefhebbers spij- ioelverdediger van klasse in midden en noordelijk N.- actie te kunnen zien, doch er zijn vertrek heeft menen 5n, blijft er niets anders :ijn beweegredenen te aan- irwedstrijden van edrijfsvoetbal van Nagengast kwam Dins- n het veld tegen APSV II. n mooie en spannende wed- •bijbeide elftallen niet voor irdeden. Daar de uitslag ge- 11, moesten er strafschop» ien worden. Hierbij bleek dat >ver beter schutters beschik- nduitslag werd 51 voor Nagengast speelt nu verder iezersronde en APSV komt aarsronde. Ook de wedstrijd n eindigde in een gelijk t strafschoppen waren ge- d de stand 44 omgezet in inning voor TSV. Lichtbe ige Huys werd 11. Hier md na het nemen van straf- 6. ;e uitslagen zijn: Ringers II 3; HulskampboysPostillon :rs IChevrolet-boys 21; ■ma 34; CentraFordboys ierduivelsTelefonia 24; ïaarsche Courant 21. De ïhodesiaSlagers ging niet de slagers niet opgekomen 'door komt Rhodesia in de ide en de Slagers in de nde. nd worden twee wedstrij- :ld. Om kwart vóór zeven SOVA en POA elkaar op rrein. Om acht uur volgt op ild de wedstrijd Black Boys spaarbank geeft een courant uit ie van de Nutsspaarbank is opname van het volgen een nieuwe krant verschij- :maar. Het zal echter geen worden, noch een commer- het is een courant zonder ixploitatie en zonder pri- :rre gaf onze spaarbank, in ng met andere een jaar- catie in tijdschriftvorm uit: :ent. De Spaarkrant is een gde editie daarvan, die nu zal kunnen verschijnen, e Spaarkrant zich in de ;s tot de jeugd richt, ligt edoeling, ook mededelingen ers, onderwijzers, clubleiders :men en op deze wijze meer e brengen in de mededelin- spaarbanken, die thans nu rculaire, dan weer per fol- che worden gedaan, i nummer is voornamelijk e présence, opdat alle be nch met haar bestaan ver- nen maken. nummer werd uitgegeven ■rking met enkele andere i. Het ligt in de bedoeling, ar krant, welker algemene er auspiciën van de Stich- ropaganda werd verzorgd, ichting ook de andere niet- i spaarbanken ten dienste hter opereerde te Alkmaar gen vervoegde zich bij een i kantoorbehoeften hier ter onbekend persoon, die ver estelling deed voor Admi- ■au Schilt aan de Voor- bestelde goederen nam hij Achteraf bleek de Voor- Administratiebureau Schilt zodat de rekening niet kon ld. ;nde is thans aangehouden rend zijn practijken ook bij kantoorhandel te hebben Hij bleek zelf inderdaad ten en een goede bekende ;ie te Amsterdam te zijn. g andere winkeliers dezer aaide goederen aan een on- rbben meegegeven, wordt den zich met de politie in :e stellen. oeming Hoofd m-Toussaintschool iening in de vacature van Bosboom-Toussalntschool, staan door de overplaatsing r C. J. Mol naar de Jan ol, bieden B. en W. de ardracht aan: les. onderwijzer aan de voortgezet lager onderwijs an Dijk, hoofd ener open- school te Anna Paulowna. ielje, hoofd ener openbare 1 te Zuid- en Noord-Scher- tellen voor de datum der in ng aan hun college over te Wü weten dat 't vorig jaar op de rechte stukken van het Circuit van Drente voor de zware Gilera snelheden van bijna 210 km per uur werden getimed. Wat moet 't dit jaar worden nu de inschrijvingen beter zijn en de Races om de grote prijs van Nederland (Dutch TT) een onderdeel vormen van de wereld kampioenschappen zowel voor de merken als voor de renners. Het puikje van de Engelse rennners en de allerbesten uit Italië komen Zaterdag te Assen in de baan de teams van Norton, Velocette, A.J.S., Gilera en Guzzi zullen elkaar iedere centimeter van het lange traject met de grootste felheid bekampen. Tal van prachtige races werden er al in de voorbije jaren op dit circuit verreden, maar er is alle aanleiding om te veronderstellen dat de races van 1949 alle bestaande re cords zullen slaan. niet weer op een 350 cc'er mag rijden in de 500 cc. klasse), Hoek, Knijnen burg en Pellikaan op BWM, de gebroe ders Veer op Triumph en Jac. Schot op Norton. We kunnen er niets aan doen, maar we denken werkelijk, dat deze moe dige jongens in het verschrikkelijke Engels-Italiaanse duel geen kans zul len hebben hun eigen race uit te rij den. Laten een Piet Knijnenburg, een Driekus Veer, een Pellikaan deze som bere verwachting volledig de bodem inslaan; de races zullen er des te in teressanter door worden. WAT DOEN ONZE RENNERS? Interessant is de vraag, wat onze Nederlandse renners in dit selecte ge zelschap zullen presteren. Lo van Rijs wijk op Velocette wist verleden jaar de vijfde plaats in dit internationale gezelschap te bezetten. Lo Simons, Poel, Burik, Van der Laan en Hoek komen eveneens op Velocette uit, ter wijl onze Piet Knijnenburg en Henk Pellikaan op A.J.S. rijden. Zullen zij Het wordt ongetwijfeld een kwade dag voor onze nationale kampioen in de 125 cc. Dick Renooy. Zijn machine kan practisch niet stuk en hij heeft ook wel de beschikking over zoveel routine, dat hij een zeer goede kans heeft wederom de eerste plaats te be zetten. Toch zal deze plaats fel worden be twist, want de Italianen komen naar Assen en zij nemen twee Mondials, drie Morini's en drie M.V's mede. De be lijders zijn Nello Pagani, Gianni Leoni, Oscar Clemencich, Masetti, Magi, Ma- tucc., Ubiali en Bertoni, namen waar van verleden jaar verschillende sterk de aandacht hebben getrokken, terwijl zij die nog niet eerder in Assen uitkwa men, uitstekende getuigschriften heb ben. Dan komen de Spanjaarden Llobet en Mila op Montesa, een drietal Oos tenrijkers op Puch, en dan een vloot Eysink's, die stuk voor stuk worden bereden door renners, die in het verle den hun sporen hebben verdiend. Re nooy staat derhalve niet alleen in deze stormvloed van Italianen, Spanjaarden en Oostenrijkers, doch dat is ook no dig. Dan is er in deze klasse nog een serie inschrijvingen van „individuelen" waarbij o.a. een Dupont met J. L. O. Verleden jaar had deze renner zo'n mooi watergekoeld fietsje, geheel om- manteld en dit jaar is hij naar Duits land geweest om de beschikking te krijgen over een fabriekskarretje. Het is hem gelukt een fabrieks-J.L.O. te krijgen. Let dus eens op wat deze Alk maarse knaap gaat doen! GUZZI: EEN GEWELDIG KANON. Wanneer men de deelnemers-lijst van de 500 cc bestudeert dan komt men onder de indruk van het grote aantal prominente figuren, die daarop voor komen en die een duidelijk beeld vor men van het duel dat tussen Engeland en Italië zal worden uitgevochten. Het driemanschap van de Norton kennen we; daaraan behoeven we ver der dus geen aandacht te schenken. Manager Joe Graig zal zijn mannetjes wel weer zodanig instrueren, dat er een goede gooi wordt gedaan naar de eerste plaatsen. Wat de Norton verder evenwel betreft kan ook weer van een „vloot" worden gesproken, want er zijn niet minder dan tien Engelsen die op deze machines zullen starten. Briggs, Fry en Scott noemden we reeds bij de 35t cc, waarin op Velocette wordt ge reden, doch bij de zware jongens zitten ze op Norton. Bills en Frith blijven in deze klasse hun Velocette trouw, Gra ham en Frend hebben de enorme AJS- racers tussen de knieën. Maar dan komen die onstuimige Ita lianen. Acht Gilera'sc en drie Guzzi's en speciaal die Guzzi's zijn de aan dacht waard. Ze hebben reeds aan eni ge races deelgenomen waar ze een verschrikkelijke snelheid ontwikkelden Enrico Lorenzetti, Bruno Bertachini en Guido Leonie zullen deze geweldige RIJRICHTING ^TRIBUNES -WEGEN RONDENBORDEN 1 krn een rol van betekenis gaan spelen, of zullen zij in het gigantische gevecht, dat de grote Engelse groepen onder ling gaan uitvechten, kansloos ten on der gaan? Wat zullen voorts Driekus Veer en zijn 'broer gaan doen? Het merk, dat deze knapen zullen berijden is nog niet bekend, maar men ver wacht, gezien de wijze waarop zij in het verleden vaak een fabrieksmachine op de kop hebben weten te tikken, dat zij ook nu met iets bijzonders voor de dag zullen komen. De A.J.S.-rijder R. L. Graham op zijn snelle machine. De journalisten werkten rustig door (Van onze speciale verslaggever a/b H.M.S. Maidstone) Op het ruime dek, waar aan boord van de Maidstone de officiershutten zijn gelegen, het dek, dat „cabin flat" wordt genoemd, worden eigenaardige geluiden gehoord, geluiden, die men eerder zou verwachten in de kantoorruimte van een groot bankgebouw op een druk uur. of in welk ander kantoor dan ook, maar zeker niet in de officiersverblijven van een onderzeebootmoederschip. Hier, achter elke gesloten deur, achter ieder, zacht meewuivend gordijn, ratelen dé schrijfmachines, want hier worden de artikelen en de verhalen geschreven, die de Vijftien journalisten aan boord van de Maidstone aan hun typewriters'ont worstelen. Arhtur J. Bell, winnaar der 500 cc.-klasse op Norton in 1948, ook dit jaar weer van de partij. kanonnen berijden en dan kan men er zeker van zjjn, dat er uit gehaald wordt wat er in zit. En dan dat enor me aantal Gilera's, allemaal bereden door Italie's beste renners. Verleden jaar zagen we reeds welk een enorme snelheid deze vier-pijpers konden ont wikkelen, doch ze draaiden toen stuk. Volgens Moto Gilera komt zulks dit jaar niet meer voor. Wanneer we dan evenwel aan de rechte stukken van het parcours den ken waar verleden jaar reeds 206 km. werd getimed, dan staat ons dit jaar wel een bijzonder gebeuren te wach ten. De Ortueta uit Spanje dient natuur lijk ook gememoreerd te worden. Ver leden jaar lag hij uitnemend in de course, doch hij kreeg met pech te kampen. Ook nu kan dus weer goed werk van deze knaap worden ver- Wacht. S. Jensen uit Nieuw-Zeeland verschijnt op een Grand Prix Triumph, evenals trouwens de bekende With- worth en dan hebben we weer onze Nederlandse renners, waarvan een ze vental voor deze klasse heeft inge schreven, n.l. Lo van Rijswijk op Ve locette (hoewel hier nog een vraagte ken bij geplaatst moet worden, wijl Lo Wie dan door de gang tussen al die kamertjes loopt, hoort een dozijn ty pewriters tegelijk ratelen in 'n rhyth- misch geluid en wie zo onbescheiden is om een wuivend gordijn opzij te schuiven en een blik naar binnen te werpen, ziet een man in hemdsmou wen, gebogen over zijn machine te midden van zijn paperassen. Er zijn er, die hun tijdelijk verblijf een per soonlijk cachet hebben weten te ge ven, zelfs zijn er bij, die een foto van hun vrouw of van hun verwanten op tafel hebben staan. Hun bagage is netjes opgeborgen in laden en kasten en hun bed wordt iedere morgen op gemaakt door de steward, die om zeven uur een mok Engelse thee bin nenbrengt, bestaande uit veel melk en weinig thee. Want theezetten is iets. waarvan een Brit geen verstand heeft, al gaat hij nog zo prat op de Engelse tea-parties. Ruimte is er genoeg. Ieder heeft een grote hut voor zich alleen en bo vendien ligt een dek lager een ver trek, dat als werkkamer bedoeld is en dat door niemand wordt gebruikt. Men prefereert blijkbaar de eigen hut, die inderdaad na enkele dagen al iets vertrouws heeft en waar men zich thuis voelt. De cabin-flat van de Maidstone is een internationaal wereldje op zich zelf geworden. Er wordt Engels ge sproken en Frans, Nederlands en Ita liaans, en zelfs maakt een der colle ga's zich in het Afrikaans verstaan baar, hoewel zijn Engels vlotter be grepen wordt door ons Nederlanders dan zijn wonderlijk kinderlijk aan doende Afrikaans. Want daaruit kan ek nie wijs wor nie. De weg naar de verschillende ver trekken wordt aangegeven door keu rige bordjes met punaises vastge prikt overal waar maar gelegenheid is. „To the press-room" staat er en „To the bath-room". En „This way up to deck". En wie het dan nog niet mocht weten behoeft maar te vragen om op zijn wenken bediend te worden. Een heek belangrijke wegwijzer leidt naar de wardroom. Want in die wardroom worden de maaltijden ge bruikt. Wie kennis gemaakt heeft met de Engelse keuken, zal het on middellijk met ons een zijn, dat de tafel op dit oorlogsschip een verge lijking met die aan de wal e.ansrijk kan doorstaan en er verre bovenuit komt. Dat wil echter nog niet zeg gen, dat de Britten weten, hoe ze de Nederlandse marinesnert moeten klaarmaken of de bramstaglopers met dobbelsteentjes spek. Een Engel se keuken blijft een Engelse keuken en het hoofdbestanddeel blijft water. Soms komt het voor, dat iemand een bad wil nemen. Dan schiet hg in zijn regenjas badmantels behoren nu eenmaal tot overbodige ballast en hij kruipt in de badkamer. Dan is het met z'n privé-leven gedaan. Want de journalistieke badkamer van de Maidstone is een driepersoonsaange- legenheid. Omgeven door vier licht groen geschilderde stalen wanden staan daar drie enorme badkuipen, levensgroot met warm en koud water en alles wat er nog verder btjbehoort. Dan wil het wel eens gebeuren, dat drie mannen tegelijk in het water dui ken, en dat de conversatie drietallig wordt. Zodra men zich niet verstaan baar weet te maken, schakelt ieder een vanzelf over op Engels en zelfs de Italianen en de Fransen weten zich aardig te redden, al hebben zij voor talen weinig gevoel. Overigens geldt in de badkamer de regel, dat wij hier meisjes onder elkaar zijn en niemand geneert zich voor een ander. Soms, als de zon heel lekker schijnt, en de ~7 r°yaal uitgereikte zeep over vloedig schuimt, daveren de vier wan den van een lied, waarvan de woorden verschillend klinken, maar waarvan de melodie dezelfde is. Waaruit nien ziet, dat zelfs in het bad de gedachte aan de Westelijke Unie wordt verwe zenlijkt Tot zinken gebracht. Tijdens de vaart naar het Zuiden werd ons schip door een Franse on derzeeër getorpedeerd en tot zinken gebracht. Toch varen we rustig ver der. Dit is geen oorlog. Alle kanonnen zijn afgedekt en onbemand. Er klin ken geen schoten, er worden geen dieptebommen uitgeworpen, alleen de radar-antennes draaien onophoude- hjk en de seiners op het vlaggedek hebben de handen vol met het hijsen en strijken van kleurige vlaggen De dokter aan het woord Y'AAK IS ER nog wat weerstand tegen de inenting. Een gezond kind ziek te maken, al is het ook nog zo weinig, een moeder doet het toch niet graag. En pokken? Pokkenepidemieën behoren in West-Europa tot het ver leden. Maar dit is alleen zo, omdat de inenting een gebruik is geworden en bijna alle inwoners een of meer dan een keer ingeënt zijn. Met de verplichting tot inenting is bij ons een weinig de hand gelicht, na dat een tijdlang onaangename ver wikkelingen na inenting bleken op te ti eden. Toen echter was vastgesteld, dat deze zich nooit vertoonden na in enting op zeer jonge leefijd onder hel jaar heeft men de verplichte inenting weer ingevoerd. Slechts met eer doktersattest of op grond van reli gieuze overtuiging kan men van deze verplichting worden vrijgesteld. Daar bij moet wel bedacht worden, dat het nuttig effect van de inenting voor de gehele bevolking evenredig is aan het percentage der bevolking, dat zich er aan heeft onderworpen. En diphterie? Inmiddels is door de veeljarige inenting van grote bevolkingsgroepen het reële gevaar voor pokken wel sterk afgenomen. Anders liggen de verhoudingen met diptherie. Nog steeds zijn zowel ziekte als sterf gevallen aan deze infectieziekte be trekkelijk hoog. De inenting geeft een zeer behoor lijke weerstand tegen deze ge vaarlijke kinder ziekte. Men moet zich het mechanisme van de onvatbaarheid als volgt voor stellen. In onze gemeenschap komt welhaast iedereen in zijn jeugd wel in aanraking met de diphteriebacil Bij een algemeen goede gezondheid wordt een klein aantal van zulke ziektekiemen wel door het organisme vernietigd. Onder het mom van een geringe verkoudheid verloopt dan zo'n geringe diphterie-infectie. Daarna heeft zich dan een onvatbaarheid ont wikkeld, die gewoonlijk voor de rest van het leven duurt. De pasgeborene heeft in zijn bloed, dat geheel pit het moederlijk bloed bestaat, de antistoffen meegekregen legen alle infecties, die de moeder in haar le^en heeft doorgemaakt. Lang, zamerhand vervangt het jonge orga nisme het geërfde moederlijk bloed echter door eigen gefabriceerd bloed. Tegen de leeftijd van 6 a 8 maanden is dit proces geheel voltooid en op die leeftijd is de zuigeling dan ook vat baar voor alle infectieziekten die hij in het eerste halfjaar slechts bij hoge uitzondering oploopt. Voorzichtigheid met de niet-ingeënte baby is dan ook geboden, tot de inenting de onvatbaar heid weer heeft opgewekt. Bescher ming tegen ziekten, die de moeder niet heeft ontmoet, kan men dus ook bij de zuigeling niet verwachten. Wat nu diphterie betreft, er be staat een zeer betrouwbare proet om aan te tonen of iemand nog vatbaar is voor deze ziekte. Valt die proef posi tief uit, dan is het dus geboden zo'n kind in te enten. Daarbij wordt eerst een kleine hoeveelheid ziektekiemen in de huid gebracht. Het lichaam be gint dan onmiddellijk tegenstoffen te fabriceren. Daarna brengt men een iets grotere hoeveelheid diphteriebal- len binnen, waarop een wat sterkere reactie van het lichaam volgt. De daardoor verkregen onvatbaarheid blijft enkele jaren bestaan om na l1^ 2 jaar langzamerhand af te ne men. Herhaling om de 2 jaar van de Schich-test (zo heeft de proef, waar door de vatbaarheid wordt aange toond) is dan ook noodzakelijk bij schoolgaande kinderen, vooral in tij den van vermeerderd optreden dei- ziekte, zoals we die nu sinds de oorlog beleven. Een voorbehoedende inenting tegen roodvonk bestaat nog niet. Wel kan daarbij, evenals trouwens bij diphte rie, serum van herstellende zieken met succes worden toegepast, zodra de ziekte geconstateerd is. Helaas bestaat er nog niet voor alle kinderinfectieziektes een deugdelijk middel. Tegen de zo gevreesde kinder verlamming bijvoorbeeld is van epi demiologisch standpunt gezien nog geen therapie bekend. (Ongecorrigeerd) De f 25.000 is er uit! Op nummer 17794 van de Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen. Volksmilities in Oostduitse fabrieken? Het Berlijnse blad „Sozial-Demokrat" schrijft, dat aan alle Duitse ministeries van binnenlandse zaken in de Sovjet zone opdracht is gegeven voorbereidin gen te treffen voor de vorming van „volksmilities" in de grotere genatio naliseerde industrieën. Mannen van 18 to< 45 jaar, die werkzaam zijn in die industrieën, zullen zich daartoe moeten aanmelden. Militairen naar Londense havens George Isaacs, Brits minister van arbeid, heeft medegedeeld, dat de re gering had besloten onmiddellijk mili tairen naar de Londense havens te zen den voor het lossen van belangrijke le vensmiddelen. Er werden ook nog an dere maataregelen overwogen. Alle Britse schepen in havens aan de Oostamerikaanse kust zullen geboycot worden door de internationale vak vereniging van zeelieden, die verbon den is met de American Federation of Labour. De b.oycot is bedoeld als représaille op de weigering van Britse havenarbei ders om op Canadese schepen te wer ken. Een anti-Amerikaanse betoging van studenten te Sjanghai is door de plaatselijke overheid verboden. De an ti-Amerikaanse gevoelens bij de bevol king van Sjanghai komen steeds meer tot uiting, als gevolg van de dagelijkse luchtaanvallen der nationalisten, die hierbij gebruik maken van toestellen van Amerikaanse of Canadese makelij, waarvan de piloten door de Amerika nen zijn opgeleid en die bommen uit- merpen van Amerikaans fabrikaat. MAANDOVERZICHT JUNI 1949 In de loop van de maand Juni werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 297.987,80 (v.j. f 268.151,42) en terug betaald f 299.222,19 (v.j. f 293.525,63) al zo minder ingelegd dan terugbetaald f 1234,39 (v.j. f 25.374,21). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.872.315,37, bedraagt thans f 11.172.500,28 (v.j. f 10.546.676,41). Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 143 (v.j. 105). Ingetrokken werden 125 boekjes (v.j. 94). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 26470, bedraagt thans 27007 (v.j. 25798). Van dit aantal behoren 17431 (v.j. 17000) aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 6403 (v.j. 5942) aan personen of instellingen elders geves tigd en 3173 (v.j. 2856) aan schoolspaar- ders.. Onder de in Juni nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 13 (v.j. 12) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1). In Juni bedroeg het aantal posten van inleg 3794 (v.j. 3201) dat van te rugbetaling 1893 (v.j. 1892) tezamen 5687 (v.j. 5093). De lediging in de loop van de maand Juni van 554 (v.j. 327) spaarbusjes le verde een bedrag van f 8.261,42 (v.j. f 5388,aan kleine sparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 4564, bedraagt thans 4883 (v.j. 3969). Nieuwe aanwinsten O.L.B. LIJST 10 IN HET NED. VERTAALDE ROMANS B44.6 Berberowa: Tsjaikowski. B79.7 Boyle: Lawine. B86.7 Bristow: Als de ka toen rijpt. 3 din. F44.6 Franken: Claudia. I. - F44.6c Franken:. Claudia en David. II. G96.3v GuIIvaag: Voor het geluk geboren? H29.1 Harpole: Achter het masker van de chi rurg. L49j Lewis: Ja, ik ben 'n neger. M80.3r Morgan: De reis begint. N44.1m Nordhoff en Norman Hall: Met bestemming Marseille. P91.ö4 Prouty: Liefde's tederheid. - S58.7t Seton: De turquoise. S94.8r Stein beck: De rode gpony. T28.5 Thiess: Caruso. - W42g Wells: De geschiedenis van meneer Polly. VLAAMSE LETTERKUNDE EN ROMANS 819 G39 Gilliams: De man voor het ven ster. 1943. 819.3 B63.4 Bloei: verhalen. 819.3 B73 Boon: Vergeten straat. 819.3 C14.7 Cantens: Ergens is het lente. 819.3 G99 Gijsen: Het boek van Joachim van Baby- Ion; 819.3 G99t Gijsen: Telemachus in het dorp. 819.3 M33.7g Matthijs: De gouden vogel. *819.3 T34ab Timmermans: Adriaan Brouwer. 819.3 W21.1dd Walschap: De dod in het dorp. is historisch. DIEFSTAL UIT GELDKISTJE Dezer dagen in uit een ijzeren geld kistje, dat in het kantoor van een Alk maarse grossier stond, een bedrag van f 122 gestolen. De dader is tot nu toe nog niet aangehouden. Vermoed wordt dat de diefstal is gepleegd door een on bekend gebleven persoon die stempels te koop bood AFDRUKKEN VAN ACTEN Naar de Staatscourant van 6 Juli meldt, zijn afdrukken van acten ver zonden betreffende diverse Naamloze Vennootschappen. Daartoe behoren die van de N.V. Handelsonderneming „Ve- dela" Jac. van de Laarschot te Alk maar. Nieuwe Niedorp MOTOR-ONGEVAL Toen de kapper T. de Jong ter hoogte van de Ned. Herv. pastorie op een motor reed, had hij het ongeluk een hond voor het wiel te krijgen. Een aanrijding was onvermijdelijk, met het noodlottig gevolg dat de heer De Jong tegen de straat smakte en enige tijd bewusteloos bleef liggen. Met twee ernstige hoofdwonden moest hij per brancard weggebracht worden. Grote belangstelling voor Delftse millioenen- tentoonstelling De oude kunst- en antiekbeurs te Delft blijft zich in een grote belangstel ling verheugen. Tot nu toe zijn er 6.000 bezoekers genoteerd. Zeker 2000 kwa men er uit het buitenland. De totale waarde van de in het museum Prinsen hof ondergebrachte kunstwerken wordt geschat op meer dan zes millioen gul den. ENGELS OPLEIDINGSSCHIP IN ONS LAND. Woensdagmiddag is te Vlissingen het opleidingsschip „Galma" van de Britse marine aangekomen met een bemanning van elf koppen van wie negen zeecadetten. Dit scheepje meet 75 ton en staat onder commando van It. comm. J. A. Goodbrand. KONINGIN EN PRINS ARRIVEREN 19 JULI TE HAARLEM. H. M. de Koningin en Prins Bernhard komen 19 Juli te Haarlem aan en zul len des avonds half negen door het Provinciaal Bestuur worden ontvangen in het Provinciehuis aan de Dreef. De wetgevende vergadering van Texas heeft de eerste specifieke anti lynchwet in de V.S. goedgekeurd, als zwaarste straf kan de doodstraf worden gegeven. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid Red.) Bij raadsbesluit van Maandag 4 Juli j.l. werd de openbare lagere school te Heerhugowaard-Noord opgeheven. Is er thans reden om die o.l. school plots op te heffen tegen 1 Sept. a.s. In genen dele. Zij is vanaf '43 een tweemansschool en zal dat de eerst komende jaren blijven. Tot 1954 is zij reeds verzekerd als tweemansschool volgens berekening. Vanwaar die plot. selinge haast? vraagt elke belang hebbende. De motieven tot deze in-' grijpende daad zijn niet zeer duidelijk. Of zou het zijn, dat de mogelijkheid tot vestiging van een R.K. land- en tuinbouwschool die plotselinge haast veroorzaakt? Het ligt althans in de bedoeling de o.l. school te Noord die bestemming te geven. Het heeft er al dus de schijn van, alsof die o.l. school aan de belangen van eventueel R.K. land- of tuinbouwonderwijs wordt ge offerd. De burgemeester kon de plan nen van het gemeentebestuur voor de leden der Partij van de Arbeid en het lid der Christelijke fractie niet aan nemelijk maken. Vreemd, dat het ge meentebestuur in de afgelopen jaren die haast niet toonde, daar de burge meester in de raadszitting verklaarde, dat alleen het waarachtig belang van het openbaar onderwijs de opheffing thans noodzakelijk maakte en niet de vestiging van een land- en tuinbouw school in dat gebouw. Ondanks een hele uiteenzetting over voordelen van de centrale o.l. school in de toekomst in een nieuw schoolgebouw, kon deze de tegenstemmende heren blijkbaar niet overtuigen. Op zijn zachtst uitge drukt beseften deze heren wellicht, dat niet alles klopte en er iets niet juist was. Geen der negen leden van de R.K. fractie heeft een mond open gedaan, een stekelige opmerking van de wethouder, de heer Tromp, liet er geen twijfel aan bestaan, hoe weinig in werkelijkheid het openbaar onder wijs hem ter harte gaat. De concen tratie van de scholen werd een beetje al te mooi voorgesteld, te mooi om waar te zijn, zou gezegd kunnen wor den. Na opheffing der school te Noord gaan voorlopig de kinderen in de zeer oude school te Zuid en dan zijn er plan- nen voor de bouw van een nieuwe openbare schooltenminste als het aantal leerlingen voldoende stijgt, in de ogen des heren. Heerlijk vooruit zicht voorlopig voor de kinderen van Noord, die uit een betrekkelijk nieuwe school plaats kunnen nemen in de Zuidschool! De aan de rand der grote gemeente wonende leerlingen kunnen vervoer verlangen of elders plaats zoeken. Bovendien heeft men ervaring van concentratie reeds éénmaal op gedaan en ^rel in 1939. Ze bleek ten enenmale een mislukking. De geringe vergoeding voor vervoer der leerlingen van gemeentewege moest aangevuld met een zeer groot bedrag, bijeenge bracht door voorstanders van open baar onderwijs. Tot aller grote vreug de, vooral van hen, die belang hadden by de wederopenstelling van de school te Noord, vond zulks in Mei 1943 plaats. En nu wil het gemeentebestuur zonder noodzaak opnieuw die toestand in het leven roepen ter wille van Over dit noodlottige raadsbesluit voor hen, die het treft, zou veel meer gemeld kunnen worden. Voorhands is het gewenst niet dieper op deze zaak in te gaan. Volkomen begrijpelijk zullen zowel raadsleden als ouders van schoolgaan de kinderen in beroep gaan. Met dank voor de opname. EEN VOORSTANDER VAN DE OPENBARE SCHOOL. Purmerender markt PURMEREND, 5 Juli. Aangevoerd 364 runderen, waaronder 92 vette koeien, 4 stieren, 331 nuchtere kalve ren, 106 schapen en 44 vette varkens voor de levering. 103 melk- en kalf- koeien 550800 (stil)150 geldekoeien 375 580 (matig); 6 nuchtere kalveren (fokkers) 30—60 (stug); 15 stieren 350 550 (stil); 212 schapen 4870, 578 lammeren 26—40 (kalm); 49 bokken en geiten 10—50 (stug); 774 biggen 40— 67.50 (kalm); 6 fokzeugen 280—375 (goed); 56 paarden 400—700 (kalm); 500 oude kippen en hanen (rode en witte) 1,60—1,80 p. kg., 600 blauwe 2— 2.20 p .kg.; 13700 jonge hanen (rode en wite) 1,50—1,70 p. kg., 3200 blauwe 2— 2.10 p. kg.; 300 jonge hennen 46 p. stuk; 650 eenden 1,25—2 p. stuk; 350 konijnen 0.50—6 p. stuk; 40 ganzen 4— 6.50 p. stuk; 3500 kipeieren 0.13—0.13'/s p. st.; 2000 eendeneieren 0,11 p; st. Purmerender markt- overzicht Al was het aanbod van runderen minder groot, de handel was er niet beter op. De landerijen zijn met de warme dagen er niet beter op gewor den. Toch was de levering van vette koeien niet zo groot als men door bo vengenoemde weersgesteldheid had verwacht. De" handel in verse melk koeien was heel stil. Een goed wei- debeest was wel prijshoudend. Er was geen jong vee. De fokkalveren onder gingen hetzelfde lot. Hef, was op de schapenmarkt niet veel beter, daar schijnt de gang er ook uit te zijn. Voor de levering komt wat meer los. Met de lammetjes hezelfde, de prijzen zijn door de export wel wat opgedreven. Ooien blijven beter gevraagd en bren gen ook betere prijzen op dan de rammen. Een min of meer trage gang kregen we ook te zien op de biggen- markt. De liefhebberij voor de bokken en geiten schijnt wel geheel weg te zijn, het blijft daar maar week aan week een stugge boel. En de paarden markt gaf ook nog geen verbetering voor 't leven te zien; het vertier komt van de doders. De pluimveemarkt was weer goed bezet maar de handel was niet beter en de prijzen over 't geheel lager.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3