Kort Bestek mdelingen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Manoeuvres der Westeüropese vloten werden een groot succes Zaterdag 9 Juli .1949 rte vlag aan 5 mast DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Inval in communistisch hoofdkwartier te Sydney en relletjes in de stad Regering wil einde maken aan de staking der mijnwerkers Geen devaluatie als het Pond keldert Ook in Amsterdam demonstraties tegen „Het ijzeren gordijn" Wel dom Hef blijft koel De late waarheid Knickerbocker over de feiten in Indonesië Geschenken van de volken van het Koninkrijk voor Vorstelijk Echtpaar Plechtigheid in Huis Ten Bosch ig van het Nederig, jde over perfectionist iommigen de naturalist oord zette de minister r. Th. R. J. Wyers, no|', aven, die bij naturalises ïgelegd, uiteen, beweer.) aantal illegale strijders, ;ie heeft aangevraagd ;r is, dat hij zal over. ef te verlagen voor hen, Nederland wonen en dat verklaring van de com.[;, gevaardigde, de heer, dat bij een eventuele? Rusland, de Nederlandse e partij van hun mede. n kiezen, voorzichtigheid orden met hen, die na itie lid van de C.P.N. ram de desbetreffende i hierna aan. h van, onze speciale ■rslaggever) acht bloot gestaan te erhaaide aanvallen door vijandelijke duikboten, tonvooi der Westelijke ,ag Noordwaarts. Op de Spaanse kust naar het en zich zes Britse duik- 1 gedurende de nacht en morgenuren aanvallen eerste aanval op wam van de Sirdar, Bel Trespasser schaduwden aarbij de Andrew werd le Trepsasser bleef ech. kt. Verderop lagen drie achten, die in de vroeg ij inval uitvoerden. Twe eërs wisten de waai. f de wachters in .de lucs.1 :orte te verschalken. ZiK tormpedo's af, die rake' s de boeg van de Anzor ie schoten. Beide laatste en ongezien. Hiermede tone reeds voor de vijfde: erd. De Britse duikboten! relijke successen. Ise duikboot Tijgerhaai aanval van de dag uil het Britse vliegkamp- De oorlogsbodem kreeg lervolle vermelding van aip. Van de andere Ne- irzeeboot Zeehond werd amen. ijager Piet Hein laadde ilie over van de tanker na de Piet Hein kwam iser Diadem aan de I oefening heeft goede iworpen. ede maal tijdens de gt- ■lootmanoeuvres van de ,en inspecteerde het op- Lt een helicopter, die s van de Implacable, de Iets veranderd, maatj meer wind is gekomen) ai is te noemen. ■loot stoomde daarna in naar de ingang van het zag men kleine tonijn- ■ergen tussen de reuzen n en kruisers. Het con- -zaggend zijn weg naar terwijl beschermende erboven vlogen. Het keer werd drukker convöoi het Kanaal na- ot moest herhaaldelijk raaiden zwarte wimpel aan de mast, ten teken, andse duikboot Zeehond evaar opleverde. Dezr 1. nog niet ontdekt. SERING LAAT 12 LE VAARTUIGEN BOUWEN. ordt medegedeeld heeft een aantal Nederlandset' de bouw van 12 pal igen opgedragen, die be-j r de dienst in de Over-! elen. loprogramma t HEDENAVOND I, 301 ot. Nieuwsbericht! uur. - KRO: 6.20 Actuali-I, jdkxachten. 7.15 Klankbeeld! d van Hertog Jan. 8.05 Wij Klankbeeld. 9.15 Hilversuöl 3.45 Industrialisatie-vraagstuk-H its-orkest. 10.30 Omroep-kJ'H Avondgebed. 11.15 Sympl'0', II, 415 m. Nieuwsberichte®! uur. - VARA: 6.15 De Var ilvestri-kwartet. .00 Denk -' j lO: 7.30 Voordrachten. 7.3'jl 8.05 Gramofoonmuziek. 8.oü| juist verschenen. VARA-1 t. en wij draaien. 9 1 rland 10.00 Buitenlands week*! Swing and sweet. VPR^-I ng. - VARA: 11.15 Concerif IR ZATERDAG I, 301 m. Nieuwsberichte®! i 11 uur. - KRO: 8.15 PMf 12.33 TT-races. 12.45 An«;| 00 Strijdkrachten. 2.15, 2"l 6.05 Actualiteiten. 6.15 :rzicht, 6.30 Strijdkrachtes-1 langs de Evenaar. 7.30 Victel it. 7.45 Voor de Nederland®1! 3 De gewone man. 8.20 Lid' phonisch dansen. 9.00 5 Kryisklankpuzzle. 10,00 M®| .30 Koorzang. 11.20 Avon«'| TI, 415 m. Nieuwsbericht! B en 11 uur. - VARA: 8.1; orkest. 1.20 Malando. 6.1- T-races. 6.30 Liedjes en JJ rtistieke staalkaart. VPR lema. 7.45 Boekbespreking- igen van de dag. 8.15 3® 'romenade-orkest. 8.45 X Socialistisch commentaar. 10- imePn. 10.25 Nieuwe fli«e"ï een zonnetje door Johan J0 hytlrme. 11.35 Edmundo BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 146e Jaargang No. 159 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 pier maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Geheime en geuniformde staatspolitie heeft onverwacht een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Australische communistische partij te Sydney. Het doel van de inval is niet bekend ge maakt. De huiszoeking dnurde 3y2 uur. Een beambte verklaarde hierna: „Wij hebben iets gevonden, waarnaar wij lange tijd hebben gezocht". De be ambten waren gemachtigd boeken, re keningen en andere documenten in be slag te nemen in verband met moge lijke overtredingen van de wettelijke bepalingen, die in verband met de mijnstaking zijn uitgevaardigd. Op grond van deze bepalingen is het ver boden de 23.000 stakende mijnwerkers financieel te steunen. Voor het gebouw van het Hof van Arbitrage in Sydney is gedemonstreerd door vakverenigingsleden in verband met de uitspraak tegen de tweede secretaris van de metaalbewerkersbond, Phillips, die tot zes maanden gevange nisstraf is veroordeeld omdat de bond geen gevolg heeft gegeven aan een ge rechtelijk bevel tot terugbetaling van de gelden, die voor steun aan stakende mijnwerkers zouden zijn gebruikt. Voor hetzelfde feit zijn een districtssecreta ris van de bond en de bond zelf tot geldboeten veroordeeld. Het kwam tot schermutselingen met de politie. Uitroepen als „blijf van onze vakbondsmensen af" en „weg met Chifley" (de premier van Australië) weerklonken. Na een uur slaagde de De Nederlandse gulden Het ministerie van financien verzoekt ons mededeling te doen van het na- Volgende: Naar aanleiding van een door een buitenlands persbureau verspreid be richt, waarin verklaard wordt, dat men er van Nederlandse officiële zijde geen twijfel over laat bestaan, dat de gul den staat of valt met het Pond Sterling en waarin verder o.m. wordt opge merkt, dat in gesprekken met finan ciële en economische autoriteiten werd verzekerd, dat de Nederlandse regering zich kan aansluiten bij de Britse mi nister van financiën, die zich tegen devaluatie heeft verklaard, doch in dien er iets gebeurde, waardoor het Pond zou zakken, de gulden vrijwel zeker zal volgen, wordt door het Ne derlandse ministerie van financiën ver klaard, dat men van die zijde catego risch ontkent, dat dergelijke medede lingen zijn gedaan. politie er in dp straat voor het gebouw te doen ontruimen. De vakbonden van mijnwerkers en havenarbeiders zijn ook beschuldigd van „belediging van het hof" omdat zij in gebreke zijn ge bleven door hen gebruikte en door de regering „bevroren" gelden aan de rechtbank terug te betalen. Laurence Sharkey, de secretaris van de communistische partij in Australië, heeft naar aanleiding van de huiszoe king te Sydney verklaard: „De arbei derspartij heeft haar masker laten val len. Thans is datgene gebeurd, waar voor de communistische partij het volk steeds heeft gewaarschuwd". De huiszoeking en de actie tegen sta kers en vakbonden noemde hij „een verontrustend afdrijven naar de poli tiestaat en fascisme". Duitse „Zwartfront"-leider geeft het niet op Otto Strasser, de leider van de Duitse „Zwartfronf'-beweging, welke in 1930 met Hitier brak, heeft voor de zesde maal om een paspoort verzocht voor terugkeer naar Duitsland uit Canada. Op vorige aanvragen van Strasser werd afwijzend beschikt omdat de bezet tingsautoriteiten in Duitsland Strasser niet terug wensten. Strasser, die ter stond na de breuk met Hitier uit Duits land wegging, heeft op een boerderij in Nieuw-Schotland gewoond. Hij wil in Duitsland een beweging van zijn aanhangers, de „Liga voor Duitse her leving", gaan leiden. Verkeersregeling uif de lucht bij T.T.-races Evenals het vorig jaar zal de rijks politie te Assen, in samenwerking met de wedstrijdorganisatie der TT-races, van 'n vliegtuig gebruik maken om van de lucht uit toezicht te houden op de regeling van het verkeer na afloop der wedstrijden. Daartoe zal een tweemo- torig Cessna-toestel van Aero Holland boven Assen in de lucht zijn. Nadat de eerste middagvoorstelling van de film „Het geval Gouzenko" (Het ijzeren gordijn) in het Rialto- theater te Amsterdam rustig was ver lopen en bij de tweede voorstelling twee vrouwen verwijderd werden, was het gisteravond ontzettend druk op de Centuurbaan voor het theater. Duizen den meest jonge demonstranten ver drongen zich in de buurt van de bios coop. Toen de hoofdfilm enige tijd draaide moesten enkele tientallen jongemannen en vrouwen met gummi knuppels door de politie uit de zaal verwijderd worden. Een der recher cheurs werd door een klap met een militaire riem aan het hoofd gewond. Uit een zijstraat kwam een groep de monstranten met een spandoek. Zij werden door een politiejeep uit elkaar gegooid. Later trokken drie agenten te paard met lange knuppels op deze de monstranten af, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. De politie, onder de persoonlijke leiding van hoofdcom missaris H. A. J. G. Kaasdrager, bleef de situatie voor het theater meester. Buurman van Vreeden benoemd tot leger commandant Bij Koninklijk Besluit van 8 Juli is benoemd bij het KNIL tot lt. gene raal, commandant van het leger en hoofd van het departement van Oor log in Indonesië de met de waarne ming van het legercommando in In donesië belaste generaal-majoor "an de generale staf van het KNIL, D. C. Buurman van Vreeden. Door arbeiders van de gemeentelijke reinigingsdienst te Hengelo werden in het huisvuil twee granaten gevon den. De projectielen bleken nog vol komen intact. Blijkbaar heeft iemand zich er van willen ontdoen en ze domweg in de vuilnisbak, gedepo' neerd Olietank van Nederlands schip ontploft Donderdagnacht is in het Kattegat (Denemarken) een ruwe-olietank van 't Nederlandse motorschip „Eljo" ont ploft. Het schip is op eigen kracht de haven van Kopenhagen binnengeko men. De machinist, die zich op het ogenblik van de ontploffing in de ma chinekamer bevond, is in een zieken huis opgenomen wegens brandwonden en een zenuwschok. De brand, die op de ontploffing volgde, kon door de be manning worden bedwongen. In het begin van de week zag het er even naar uitdat het warm zomer- weer zou gaan wordenmaar het bleef bij één dag, namelijk Maandag i waarop ook in Noord-Holland een i zomerse temperatuur werd bereikt, het kwik steeg boven 25 graden Cel sius. Dit week-end zal het weer bepaald r worden door een uitloper van het ge- bied van hoge luchtdruk bij Ierland, die al weer onder invloed van her nieuwde depressie-activiteit op de Oceaan in Zuidwestelijke richting terugtrekt. Het weer zal dan ook koel blijven, waarbij wolken af en toe van de Noordzee binnen trekken. Maar op het midden van de dag is de kans op wat zonnig weer groot. Na Maandag neemt de kans op regen Weer toe, zodat er helaas nog geen warm zomerweer verwacht kan wor den. De Amerikaanse journalist H. R. Knickerbocker, die na zijn reis in In donesië 'n tournee door Zuid-Oost Azie maakt, hield te Singapore een redevoe ring voor de radio, waarin hij als zjjn mening te kennen gaf, dat de Neder landers er toe zjjn gedwongen, Indonesië te vlug te verlaten. Hij zeide, dat de Nederlanders er lang genoeg hadden willen blijven om de bevolking te ont doen van de grote hoeveelheid wape nen, die na de Japanse capitulatie in haar handen is gekomen. Overal in het Oosten levert het communisme grote moeilijkheden op juist in die gebieden, waar deze bewapening in handen is ge vallen van onverantwoordelijke ele menten onder de bevolking. Knickerbocker zeide verder, dat „de hysterische openbare mening" in de Verenigde Staten en de Verenigde Na ties de Nederlanders er toe hebben ge dwongen, Indonesië prijs te geven voor dat zij hun doel hebben kunnen berei ken, hetgeen belekerit, dat president Sukarno het bewind zal overnemen met een bevolking, waarvan de helft van wapens is voorzien, hetgeen onvermij delijk zal leiden tot een onoverzienbare schade en verwarring gedurende de ko mende twee of drie jaren. Ook dit jaar extra uitkering voor werknemers Door het College van Rijksbemidde laars is ook voor het jaar 1949 aan de ondernemers vergunning verleend tot het zonder voorafgaande toestemming van genoemd college toekennen van extra-uitkeringen bij voorbeeld ter gelegenheid van de vacantie tot een totaal bedrag van 2 pet van het jaar loon. Aan het verlangen van de Raad van Vakcentralen, een algemeen verplichte vacantiebijslag van 2 pet van het jaar loon in te voeren, kon geen gevolg worden gegeven, omdat, nu nog tal van goederen en diensten aan prijsregelin gen zijn onderworpen. Het opleggen van een dergelijke verplichting zou een prijsverhogende uitwerking hebben, welke thans ongewenst moet worden geacht. De ,,Piet Hein" vestigde een record De ANP-verslaggever, die de vloot- manoeuvres aan boord van de „Piet Hein" heeft meegemaakt, seint uit Weymouth het volgende: Aan boord van het vlaggeschip van de Comman der in Chief werden besprekingen ge voerd door de commandanten van alle schepen en de stafofficieren om de re sultaten van de manoeuvres te bespre ken.. Voordat de besprekingen begon nen herdacht admiraal McGrigor de gesneuvelde adelborst eerste klasse Van Breen. Inmiddels is bekend gemaakt, dat de „Piet Hein" een record heeft gevestigd bij het olietanken in volle zee. De tijd tussen het overschieten van de lijn en het „klaar voor pompen" bedroeg 8 minuten. Dit is de snelste tijd, die ooit bij het tanken in zee werd gemaakt. Natuurlijk zijn de leden van de be manning van de tanker en van de Piet Hein trots als pauwen op deze presta tie, waarvoor grote waardering op de Britse vloot bestaat. In zes groepen zijn 98 van de sinds Donderdag in de baai van Weymouth verzamelde schepen in de loop van Vrijdagmiddag weggestoomd. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond: In de nanacht op en kele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Overigens overwegend droog weer met voornamelijk in de ochtend veel bewolking, maar later op de dag hier en daar doorbrekende zon Meest zwakke wind. hoofdzal'-elij uit Noorde lijke richtingen Weinig verande ring van temperatuur. Sjanghai „vierde feest" Te Sjanghai is met een reusachtige optocht de verovering van de stad'door de communisten gevierd Aan de op tocht werd deelgenomen door een vijf honderdduizend mensen, soldaten, stu denten en arbeiders. Zij droegen ba nieren en rode sterren, sloegen gong en cymbaal, zongen en riepen leuzen uit en voerden na het vallen van de duis ternis ook lantaarns mee van allerlei vorm en soort De kop van de optocht werd gevormd door enkele duizenden militairen. Er reden ook tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Een Seafury van de luchtmacht tijdens de vlootmanoeuvres der Westerse Unie onderneemt een aanval op het „Nederlandse escor- iteringsvaartuig „Johan Maurits". West-Berlijnse spoorweg arbeiders krijgen Westmarken De onder Sowjetrussische controle staande directie der Duitse spoorwegen is begonnen de lonen der spoorwegar beiders uit de Westelijke sector van Berlijn voor 60 procent in Westmarken uit te betalen, zoals hun was toegezegd in de regeling, waardoor de staking de zer spoorwegarbeiders werd beëindigd. Door het gemeentebestuur van West- Berlijn is medegedeeld, dat alle maat regelen zijn getroffen om de rest van de lonen der West-Berlijnse spoorweg arbeiders, die zij in Oostmarken krij gen uitbetaald, te doen omwisselen voor westmarken. RUSSISCHE AMBASSADEUR MET VERLOF De ambassadeur der USSR, de heer V. A .Valkov, doyen van het corps di plomatique, is met verlof naar Moskou vertrokken en zal in September van dit verlof terugkeren. Als doyen van het corps zal gedurende die tijd optre den de ambassadeur van Frankrijk, de heer Jean Riviere. Om kwart over twee arriveerde liet koninklijk paar gistermiddag in Den Haag, waar namens het gehele volk het nationale huldeblijk ter gelegenheid van hun koperen huwelijksfeest zou worden aangeboden. In snelle vaart reed de hofauto met de Koninklijke Standaard voorop door de straten luid toegejuicht door vele Hagenaars, die zich langs de route hadden opgesteld. Geruime tijd voor de aankomst van de koningin en prins Bernhard arri veerden de genodigden in het Huis ten Bosch. Daaronder bevonden zich jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Staat en vice-president van de Raad van State, minister-president dr. W. Drees, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal en de commissarissen van de ko ningin. Ook de voorzitters en secreta rissen van de provinciale comité's wa ren aanwezig. Namens heel het Rijk. Toern het hoge gezelschap zich in de Japanse zaal had verzameld, hield de voorzitter van het comité Nationaal Huldeblijk, mr. L. A. Kesper, commis saris der koningin in de provincie Zuid- Holland een rede, waarin hij zich tot het koninklijk echtpaar richtte. Na dat de heer Kesper koningin Juliana en prins Bernhard elk afzonderlijk had toegesproken en de vreugde van het volk bij het koperen feest had geuit, wees hij op het défilé, een voor oude ren en een voor jongeren, dat voor het vorstelijke gezin zal worden gehouden. Op dit ogenblik, aldus de heer Kes per is ons de eer beschoren U een ge schenk aan te bieden, een geschenk waarvoor grote belangstelling is ge toond en waarvoor de bijdragen zijn gevloeid uit Nederland, uit Indonesië, uit Suriname, van de Nederlandse An tillen en vele andere landen. Het ge schenk is tweeledig: In de eerste plaats mogen wij U vragen te willen aan vaarden een nieuwe parkaanleg rond het Paleis Ten Bosch. Dat Uw moe der, onze zo vereerde prinses Wil- helmina, er in heeft toegestemd prof. Bijhouwer bij de uitwerking van de plannen te adviseren, heeft ons tot gro te erkentelijkheid gestemd. Het tweede deel heeft meer een huiselijk karakter. Wij hebben gemeend, dat dit geschenk zou moeten bestaan uit een verzame ling, die een aanvulling vormt van een in bezit zijnd Mêissen-servies en uit een antiek Hollands servies van de porce- yANDAAG vragen een paar Franse vrouwen onze bijzondere aan dacht. Niet vanwege hun charme; in dat geval zou ik eerbiedig hebben ge zwegen, vrienden. Neen, het zit zo: er werden de laatste tijd in Frankrijk nog al wat juwelen vermist. De politie stond voor een kruis van een raadsel, maar ze heeft het opgelost. Ze greep twee blonde slankigheden in het per- manenthaar, te weten Marie Riffaulten Anne Roth, die zich anderhalf jaar onledig hielden met het verzamelen van juwelen. Ze hadden er samen al een kasteel van gekocht en ze zaten net bij een notaris een tweede kasteel te kopen, toen de rechercheurs binnen kwamen. Uit met het spel en zwemmen in tranen. Yvonne Perrault in Ga ronne had een ander geval aan de hand, n.l. een bakkersknecht, die haar op Zaterdagavond de bons gaf. Nam ze niet. Dezelfde nacht kwamen zes potige jongens, onder commando van Yvonne, haalden hem uit z'n bed. bonden hem aan handen en voeten en verdwenen in Westelijke richting. De bakker, die doof is en niets had gehoord, heeft vier weken naar zijn knecht gezocht Giste ren kwam hij terug. Getrouwd met Yvonne sinds veertien dagen. Van 19 tot 23 September krijgt Nederland be zoek van een groep Engelse parle mentsleden. o De gemeente Oss zal van 22 Juli tot en met 6 Augustus op feestelijke wijze het feit herdenken dat haar voor 550 jaar door Johanna van Brabant stadsrechten werd verleend. Later werd het de residentie van Toon de Soep en Bijs de Sijp. n«ll!ll!lllllllllllllllll!lllll!lll!lll!llllll[lll!llllll!l!lll!ll!llll[lllli:illlll!llll!lllll!l!lllllllll!l!!lllllll]l!ll QE KUNT er blij om zijn, dat uw geboorte achter de rug is. In deze tijd, met televisie en zo, is dat ook geen hapje. Gisteren zaten er in Londen 200 artsen op een televisiescherm te kijken naar de aankomst van een nieu we wereldburger in het academisch ziekenhuis. Kwartslampen als eerste levenslicht. En maar brullen, jongens! Op de kermis in Eindhoven zal wei nig beneveling 'n. Het gemeentebe stuur doet de café's om 2 uur in de middag dicht. Koele hoofden in de d aaimolens. In Amerika is de tarweoogst zo gezegend overvloedig, dat men al vrachtschepen als silo's "iet gebruikr Alles zit overvol. Maar er sterven in deze wereld nog altijd as?'S3AW-? Theoaoor, laai mij nou's effe de burgerlijke stand leeen. duizenden onschuldige kinderen van honger! Als eerste in Europa is op Schiphol een nieuwe installatie voor het controle, en van vliegtuigapparacu- ren in gebruik genomen. En Rotter dam, ook niet achterlijk, verlaagt de belasting op spo wedstrijden van 35 tot 20 procent. In Den Haag zou een operette worden opgevoerd, maar de speler Kalman Knaak kwam vlak voor zijn optreden verklaren, dat hij zich geen woord meer kon herinneren. Zijn ^-tipuron was hoepelpn Gelukkig was Jozef Baar bereid voor 'm in te sprin gen en alles ging van een leien dakje J7EN 56-jarige man te Kiel is lot twee weken gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij het vlees van de hond van Lijn vriendin heeft opgegeten die hem de zorg over haar hond tijdens een afwezigheid h?d opgedragen. Oe man verkl 'arde. dat hij zich na deze maaltijd veel beter voelde Hü - met een ietv-at blafferig geluid. Me near Oswald Mosley de Engelse Mus sert, haalt Spaanse les bij Franco zwart handel in de Westelijke van Duitsland is tot een mini mum teruggelopen: diepe depressie onder de zwarte Pieten. En wist u dat er in Nederland een bond is van den, die hot roken verafschuwen? Zij v bben zich tot do regering gewend cm t houden van rookwedstrijden (w:e eeft de la -gste askeo 1?) te veldlieden, omdat er „een verderfelijke invloed van uitgaat op ons volkskarakter en omdat het ongezond is". Neem een droppie. Op Huis ten Bosch te Den Haag heeft Vrijdagmiddag de aanbie ding plaats gevonden van het huldeblijk van het Nederlandse volk aan H.M. Koningin Juliana Z.K.H. Prins Bernhard ter ge legenheid van het koperen huwe lijksfeest. Onze Vorstin en Haar gemaal bezichtigen een maquette van het huldeblijk. leinfabriek te Oud-Loosdrecht. Mocht na verwezenlijking van de parkaanleg blijken, dat de bijeengebrachte som niet ten volle besteed is, dan zullen wij het op prijs stellen met U in overleg te mogen treden omtrent de bestem ming van het overblijvende. Het geschenk van de Marine. Een deputatie van de Koninklijke Marine, bestaande uit kapitein-luite nant ter zee L. J. Goslings, majoor-te legrafist F. A. F. F. van Lokven, mari nier der eerste klasse J. S. de Die, ma troos der derde klasse J. M. Luys en mar va der tweede klasse A. Eeijsten, boden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een geschenk aan in de vorm van een 340-delig drinkservies. Het is bestemd om aan boord van het Koninklijk jacht „Piet Hein" te wor den gebruikt. Het heeft de Koninklijke Marine hij- zonder* verheugd, dat onze Landsvrou we en haar Echtgenoot de wens te ken nen hebben gegeven om als geschenk voor hun 12®^-jarig huwelijk het glas werk, bestemd voor 't gebruik op het jacht „Piet Hein" en geheel vervaar digd volgens het model, van dat wat door de Duitsers vernield werd, temo gen ontvangen. Bij de aanbieding van het geschenk werd een in blauw en wit uitgevoerde casette overhandigd, waarin zich een exemplaar van elk onderdeel van het servies bevond. Alle leden van het personeel der Koninklijke Marine van hoog tot laag hebben financieel aan dit geschenk bij gedragen. Taft tegen het Atlantisch Pact? De 'Amerikaanse senator Robert Taft, voorzitter van de politieke commissie der Republikeinse partij, heeft ver klaard, dat hij mogelijk tegen de rati ficatie van het Atlantische pact zal stemmen, omdat hij het waarschijnlijk acht, dat het pact niet gescheiden kan worden van het voorgestelde program voor militaire hulp aan Europa. Verzachting der gevangen schap van Petain bepleit De schrijver van hoofdartikelen in „Le Monde", Remy Roure, een verzets man, heeft zijn instemming betuigd met het verzoekschrift, dat de advocaten van maarschalk Petain enige dagen ge leden aan de president der republiek hebben gericht om verzachting van het lot van de gevangene van het eiland Yeu Remy Roure schrijft dienaangaan de: „Wij menen, dat uit een oogpunt van menselijkheid en zonder daarom de aan de maarschalk opgelegde straf onmenselijk te achten, het verzoek van Petains verdedigers bezwaarlijk over het hoofd kan worden gezien en dat aan Petain moeilijk een gunstiger ge vangenisregime geweigerd kan wor den. Dat men hem zijn dagen elders dan in een vesting late eindigen". NEDERLAND OP DE JAARBEURS IN KEULEN. Naar wij vernemen, is het de bedoe ling, dat een representatieve Neder landse tentoonstelling wordt gehouden op de Najaarssmesse' in Keulen, die van 18 tot 31 Augustus duurt. Deze ex positie zal worden ondergebracht in het Staten-Huis De Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duitsland belast zich met de inrichting van de stands. In aansluiting op de Algemene Messe wordt op 31 Augustus in Keulen een Hollandse dag gehouden. Des morgens blijft de Nederlandse expositie open ten behoeve van speciaal daarvoor ge nodigde bezoekers en des middags zul len verschillende sprekers het woord voeren.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1