Hei Amateurtoneel WAT DE THEATERS BRENGEN VICTORIA THEATER: Spionnen aan de Theems. HARMONIE-THEATER Titanenstrijd CINEMA AMERICAIN Are de Triomphe Wat onze voorouders schreven Duivensport Voor ideale reiniging van elk kunstgebitook plastic Langedijk Deze in kleuren opgenomen film geeft inderdaad een titanenstrijd te zien, de strijd van een man, die tegen de achtergrond van opgeblazen tunnels en grote overstromingen vecht tegen de natuur en voor de liefde van een vrouw. De Amerikaanse groot-indus trieel Alexander wil een spoorweg bouwen van zijn mijn haar de kust. Johnny Munroe zal met zijn compag non het werk uitvoeren en wil een brug over de rivier slaan, maai Alex- ander wil een kortere lijn, waarvoor een tunnel gemaakt moet worden. Dat gaat door. Maar er ontstaan nog ande re conflicten als Alexander merkt, dat zijn lieftallige half-Spaanse dochter Maura zich tot Johnny voelt aange trokken en zij geheime samenkomsten hebben. En dan ontwikkelt zich ver der op twee fronten een geweld'ge strijd, na tal van de meest sensa tionele gebeurtenissen, als toch tot de bruggebouw wordt overgegaan. Een overstroming zorgt voor nieuwe moei- lnkheden, maar het eind is een huwe lijk tussen Maura en Johnny, terwijl de oude heer Alexander zich heel prettig troost met de gouvernante van zijn dochter. Een fraaie film vol spanning door John Wayne. Laraine Day als de doch ter, sir Cedric Hardwick als Alexan der en Judith Anderson als de gou vernante uitstekend wordt gespeeld. Het hoofdnummer wordt ingeleid door een verzorgd voorprogramma, waarbij zeer interessante journaals met nieuws uit binnen- en buitenland. Het is geen wonder dat de Cinema tot de laatste plaats bezet was, want Re marque is niet alleen na de eerste, maar ook na de tweede wereldoorlog op de voorgrond getreden en al zal het succes van zijn eerste boek niet overtroffen worden, ook Are de Triomphe heeft zijn uitzonderlijke kwaliteiten. Een film als deze stelt haar bijzon dere eisen, de regisseur kan het boek om technische redenen of omdat hij noodzakelijk moet bekorten, volkomen verminken. Hij kan er ook een goede film van maken en wie Are de Triomphe in de Cinema ziet zal moeten toegeven, dat hij er in geslaagd is van Remarque's werk een boeiend geheel te maken. Dat zit niet alleen in de sfeer waarin deze film speelt, in de spanning van het verhaal zelf, dat zit bovenal in de uitbeelding van de beide grote op de voorgrond tredende figuren, Joan en Ravic, die door artisten als Ingrid Bergman en Charles Boyer vertolkt worden. Het is een genot daarnaar te kijken en te luisteren, mee te leven in het lief en leed van twee mensen, die volko men op elkaar zijn aangewezen en wier samenleven één aaneenschakeling van angst en spanning is, waarbij de wer kelijke geluksmomenten maar van zo uiterst korte duur zijn. De vrouw hoe groot haar liefde ook zijn moge heeft niet de kracht der berusting; de man. de veel sterkere, wordt door het noodlot achtervolgd en kan door poli tieke verwikkelingen als een opgejaagd dier geen ogenblik zeker van zijn vrij heid zijn. Het suggestief spel van deze beiden beheerst de gehele film en het Parijse volksleven is het meest passende dat men zich daarbij kan denken. Ook de figuren voor de minder op de voorgrond tredende spelers zijn met zorg gekozen in het bijzonder de sadist Haase, de Duitse beul, in wiens gelaat alle bestialiteit verstold is, waardoor Europa onder het Nazi-bewind in bloed en tranen heeft moeten leven. Ook voor wie het boek niet kennen is deze film een brok ruwe werkelijk heid, het leven van twee jonge mensen, wier liefde aan de schaduwkant van het leven niet tot volle wasdom en schoonheid kan komen. Een film, die met niet mag missen. Een spannende spionnage-film, ver vaardigd door niemand minder dan Fritz Lang, die Stephen Neale in de gelegenheid stelt een complot te ont maskeren, dat de veiligheid van zijn land bedreigt. Stephen, die van moord werd beschuldigd, wordt na twee jaar in vrijheid gesteld, maar hij wordt al direct in een zeer hachelijk avontuur gewikkeld, dat wel heel onschuldig begon, n.l. met het winnen van een taart op een tuinfeest, maar dat ten rlcitte leen geraffineerde spionnage- affaire bleek te zijn. Een ontmoeting met een blinde passagier, het verber gen van een rol microfilm in een taart, een bijzondere séance en de ontmoe ting met Carla Hilfe en haar broer, brengen Neale in zeer grote moeilijk heden. Carla staat hem trouw ter zijde en een liefdes-affaire raadt de gerouti neerde filmbezoeker reeds spoedig. Doch vóór Carla en eNale een nieuw leven kunnen beginnen moet er nog aan heel wat gevaren het hoofd gebo gen worden, maar het einde is niet moeilijk te raden. Ray Milland en Marjorie Revnolds vervullen vlot de hoofdrollen, terwijl diverse bijfiguren op uitstekende wijze getypeerd worden en daardoor de film vol spanning doen volgen. Een paar goede journaals met diverse actuele gebeurtenissen in beeld, leiden met een aardige tweeacter, waarin zang en dans de hoofdschotel vormen, het hoofdnummer, de spionnage film, in. Eqmondbinnen Nieuwe iuidklok ingewijd. Gistermiddag werd door de Deken van Alkmaar de nieuwe Iuidklok van de Rinnegommerkerk ingewijd. Hier bij waren tegenwoordig de Parochie geestelijkheid, de heren van het Kerk bestuur, alsmede burgemeester M. Niele. Een jongenskoor zong toepasse lijke liederen. Moge de nieuwe klok, die de tijdens de bezettingsdagen weggeroofde klok vervangt, een lang tijdperk van vrede en welvaart inluiden. Oterleek Wij lezen in de Alkmaarsehe Courant van 9 Julij 1848 het volgende: Men Verneemt, dat het tweede concours der binnen deze pro vincie bestaande handboogschut terijen dit jaar op den 15den Julij binnen deze stad zal plaats hebben en dat het voornemen bestaat, dat de ~5 gilden, die aan dit concours zullen deelnemen, ztch buiten de Heiloërpoort zul len verzamelen om vandaar, ge kostumeerd en voorzien van hunne vaandels, banieren en verdere insigniën, in plechtstati- gen optocht, voorafgegaan door het corps Muzijkanten der Ste delijke Schutterij en de élèves van de muzijk- en zangschool van het depót van het 2e regi ment Infanterie, zich te begeven naar den Schutters-doelen. Gaan de daartoe langs de Oude Vest, de Hofstraat, de Huigbrouwer- steeg en de Langestraat. De wedstrijd tusschen boog- schutterijen, in de laatste tijden zoozeer ondersteund en opge luisterd,zal, zoo men vertrouwt, ook alhier beschouwd worden als een nationaal ftest, tot op- luistering waarvan gaarne ieder* zooveel mogelijk zal willen mede werken. 40000 aardappelen 7.50 mde 8.208.80, rode bonken 7.50 osnnY 1800 kg drielingen4.50—5.60; •2500 kg blauwe eigenheimers 7.80—8.20. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gre, dochter van J. Blom J. C. Bloothoofd. Johannes Th. J., zoon van J G. Stroomer en G. M. Stam. Thomas D., zoon van F. Kej'a en F. Hoeber. Theodoras A,. zoon van C. Th. Oud en E. M. Karsten. Cornell's, zoon van J. Nat en H. de Jong. Abraham, zoon van A. IJdel en J. Vogelzang. - Geertje, dochter van J. T. Dragtsma en A. Wijn. Pieter, zoon van P. A. Dekker en G. Bos. Anna M. T., dochter van N. G. van der Bijl en E. Poland. Overleden: Elisabeth Poland, 45 jaar, echtgenote van N. G. van der Bijl. GESLAAGD Onlangs slaagde onze dorpsgenoot, de heer W. Gardenbroek, voor diploma mengen vee voeder. Hij behaalde dit met het hoogst moge lijke aantal punten. De heer J. Godtwaldt slaagde dezer dagen voor een door hem afgelegd examen zuivel- bewerking. Egmond aan Zee OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de protestants- christelijke kinderbeschermingsorgani satie, heeft in onze gemeente opge bracht 155. NIEUWE STRAATNAAMBORDEN. Van gemeentewege is men begonnen met het aanbrengen van keurige nieuwe straatnaamborden. Het is een mooie verbetering en verfraaiing, maar het was dan ook hard nodig! GEEF DE BADGASTEN OP. Nog steeds blijven velen in gebreke cm hun badgasten ter gemeente secretarie op te geven. Volgens de A.P.V. is men daartoe verplicht en de politie is dan ook begonnen met het opmaken van proces-verbaal. Men zij dus gewaarschuwd! KOSTEN PER LEERLING. Bij beschikking van 22 Juni heeft de Minister van Onderwijs bepaald, dat ae gemeente aan het bestuur der chris telijke lagere school over 1949 per leer ling een vergoeding moet toekennen van 29.75. De gemeenteraad had dit bedrag bepaald op 12.76, waarmede de openbare school wél, maar de kleine chr. school niet kon rondkomen. Schoor! De Rijp Ondanks de verschillende tegensla gen en het feit dat er geen lauweren zijn te oogsten, zo lezen we in de „Noord Hollandse Postduif" wordt er doorgegaan tot het eens beter zal wor den. Dit pluimpje op de hoed van de P.V. „de Reisduif" uit de Rijp in het officiële orgaan van de postduivenwe- reld, bewijst dat het enthousiasme bij de duivensportliefhebbers in de Rijp groot is. Vooral de nieuwe leden van de afdeling, die nu ongeveer ruim 20 leden telt, doen hun best, de tot nu toe minder gunstige resultaten te verbete ren. Velen jonge duiven zullen worden ingezet. De eerste africhtingsvluchten zijn reeds gehouden, o.a. Beverwijk on Haarlem, Leiden, Dordrecht en Zeven bergen volgen nog. Op Zevenbergen zal bovendien een onderling concours wor den gevlogen. Hoewel het programma voor de oude duiven bijna is afge werkt, wordt met de meeste belangstel ling uitgezien naar de resultaten van de vlucht op Lyon, welke Zaterdag wordt gevlogen. De heren J. B. Sassen en P. en J. Riteco zullen trachten elkaar de punten te ontfutselen. Ook de strijd om het bondkampioenschap is spannend. Het zal ons benieuwen wie de beste papieren heeft, in dit geval dan de beste duiven. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Pieter I., Willig en Trijntje A. Bakker. Comelis Heddcn en Maria E. Kaandorp, Getrouwd: Cornelis Groeneveld en Eleonora H. Brand. In tegenstelling tot andersluiden de berichten heeft de KLM uit Bari vernomen, dat op 7 Juli niet twee stoffelijke overschotten uit de Roer mond zijn geborgen, doch dat er één geborgen is, dat herkend is als van de telegrafist Post. dat Officiële opening Woensdag a.s. zal de nieuwe weg naar zee officieel worden geopend en krijgt Schoorl een verbinding dwars aoor het mooie duingebied met het strand. Hiermee gaat een lang gekoes terde wens van V.V.V. Noord-Kenne- merland in vervulling. Reeds bij de oprichting in 1909 droomde een, der bestuurders van een weg naar zee; hij zal a.s. Woensdag zijn droom verwezenlijkt zien. Naar wij vernemen is de Commis saris der Koningin uitgenodigd de ope ningsplechtigheid te willen verrichten. Uitgeest BURGEMEESTERSZOON VOND PORTEFEUILLE Het weekblad voor Uitgeest meldt dat de zoon van de burgemeester, Al- bert van de Ven, een portefeuille met 1000 heeft gevonden. Deze bleek het eigendom te zijn van een inwoner van Zuid- en Noord-Schermer, de heer K. van Tiel. Overgelukkig nam hij de portefeuille weer in ontvangst. Van een beloning wilde de heer v. d. Ven niets weten. PERSONALIA De heer W. van Rijn is geslaagd voor het diploma brood- en banket- bakkersbediende. De heer J Leek is benoemd tot se cretaris-penningmeester van het wa terschap Dorregeester Polder, als op volger van de heer W. Groot. Broek op Langendijk Bedankt voor beroep De heer A. H. Nijkamp, hulppredi ker te Markelo, heeft het op hem uit gebrachte beroep naar Ballum aange nomen en derhalve bedankt voor dat van de Ned. Herv. Gemeente hier ter plaatse. Besommingen IJmuiden De aanvoer van Vrijdag was 100 kisten kabeljauw, 110 schelvis, 60 schol, 10 bot, 10 schar, 20 wijting, 5 hake, 15 poon, 16 poon, 16 tong, 5 tarbot en 25 kisten diversen. Prijzen per kg: gr. tong 2,30; gr. midd. tong 2,30;' kl. midd. tong 2,30—2,20; kl. I tong 1,95; kl. II tong 1,40—1,30; tarbot I 1,80—1,60. Prijzen per 50 kg: gr. gul 33; kl gul 28—13; schar 30—21; bot 28—25; tar bot IV 32; tongschar 55; gr. schol 49; midd. schol 48,50—48; kl. schol 35,50—33; gr. schel vis 42—32; kl. schelvis II 17,50—15; midd. schelvis 37—34; kl. schelvis 29—26; poon 6,40—6; kl. haai 24—17; wijting 16—15; horsmakreel 5.50. Prijzen per 125 kg: gr. hake 1,12. Besommingen: KW 104 f 6530. MANIFEST VAN COMMUNISTEN IN NOORD-KOREA De Noordkoreaanse communisten heb ben een manifest verspreid, waarin verklaard wordt dat in geheel Korea in September algemene verkiezingen zul len wórden gehouden onder auspiciën van Noord-Korea. Duizend exemplaren van het manifest waren toegezonden aan leden 'van de VN-commissie en aan leden van de volksvertegenwoordiging van Zuid-Korea. De president vati Zuid-Korea heeft verklaard dat het manifest „van Russiche origine" is. Tast de natuurlijke kleur van Uw kunstgebit niet aan! 'PRODENTA AMERSFOORT M P 395 Gaat U ook naar de Westfriezendag? De Wetsfriezendag welke zich in een steeds toenemende mate van belangstelling mag verheugen wordt dit jaar 1 Augustus a.s. te Hoorn gehouden. Ook aan de Langedijk bestaat er belang voor, getuige het feit, dat liet aantal inschrijvingen zo groot is, dat men met een volle autobus naar' Hoorn denkt te vertrekken. Op de tentoonstelling zal de Langedijk ver tegenwoordigd zijn met een tweetal oude kis ten, welke jaar en dag de voormalige gemeen te-secretarie thans dienst Sociale Zaken van Zuid-Scharwoude hebben gesierd. Een en ander is voor het West-Friese Ge nootschap, afdeling Langedijk, en voor zijn voorzitter, de heer Zeeman, ongetwijfeld een stumilans het werk op dit gebied krachtig boort te zetten. Volksdansers naar Soestdijk Vandaag, Zaterdag 9 Juli, is het voor de Langedijker volksdansers een grote dag. Want een tiental hunner zal deelnemen aan het de- filé, dat ter gelegenheid vap het 12V2-jarig hiifelijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard te Soestdijk zal plaats vinden. Aan het bestuur der VW was het verzoek gericht hieraan te willen medewerken, aan welk verzoek door de WV graag gehoor werd gegeven. Niettemin was het nog niet zo erg eenvoudig, want de bullen worden schaars en de zijden petjes moet men langzamerhand met een lantaarntje gaan zoeken. Maar ondanks de moeilijkheden, die zich hebben voorfgedaan, is men er in geslaagd de dansgroep naar de eis aan te kleden. Bij het défilé zal de vlag van Broek op Langendijk plus het Langedijker wapen worden meegedragen. Ongetwijfeld bestaat er een grote belang stelling voor deze gebeurtenis, maar waar slechts een twaalftal deelnemers kan worden toege laten, is verdere deelname uitgesloten. Schoolreisje in combinatie De leerlingen van de hoogste klassen der christelijke school hebben dit jaar wel t uitzonderlijke reis gemaakt. Het schoolreisje beperkte zich gewoonlijk tot Amsterdam, maar dit jaar stond Arnhem op het programma. Dit werd mogelijk gemaakt doordat een aantal scholen voor gezamenlijke rekening een extra- trein hadden gecharteerd. De reis is tot volle bevrediging verlopen en zal een volgend jaar misschien tot herhaling aanleiding kunnen geven VVV roept helpers op Waar op gegronden redenen de verwachting gekoesterd wordt, dat in he komende seizoen dc trip Alkmaar—Langedijk een beduidende be langstelling zal ondervinden, roept de WV-hel- pers-sters) op om als gids te fungeren. Het VVV-bestuur verwacht, dat iedereen, die voor werk zich beschikbaar kan stellen, eeen handje zal helpen. als culturele factor van het maatschappelijk leven O VER DE VRAAG, HOEVEEL AMATEURTONEELVERENIGINGEN er in ons land zijn, lopen de meningen van de deskundigen sterk uiteen. On danks het feit, dat een nauwkeurige opgave verkregen moet kunnen worden door informatie bü de gemeentelijke autoriteiten, heeft men dit nagelaten of zijn deze gegevens niet altijd betrouwbaar. Uit het rapport van de Neder landse Amateur Toneel Unie blijkt, dat er ongeveer 2000 verenigingen in Nederland geregeld uitvoeringen geven, doch uit het rapport van Prof. Dr. B. Hunningher, eertijds raadsadviseur bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en thans cultureel attaché bij de Nederlandse Ambassade te Washington, zou blijken, dat er 4000 amateurtoneelverenigin- gen in Nederland zijn. Aangenomen, dat de waarheid in het midden ligt. dan is een getal van 3000 verenigingen, die gezamenlijk tussen de 30.000 en 60.000 actieve leden omvatten, toch wel zeer respectabel. Wat dit wil zeggen, begrijpt een ieder en het vestigt tegelijk de aandacht op de hoogst belangrijke taak, welke in de meeste gevallen nog in het geheel niet wordt beseft, tenzij er leiders op staan, die zich, meer nog dan tot nu toe, van deze taak bewust zijn. Voort durend zal op hetzelfde aanbeeld moe ten worden gehamerd: een stuk met geestelijke waarde aan het publiek brengen en dat stuk zo goed mogelijk vertonen. Jaren zullen er voorbij gaan, voordat resultaten geboekt kunnen worden, doch het is een belangrijk werk, waarvoor bet waard is zich in te zetten. Het is ook een ondankbaar werk, omdat de amateurtoneelspeler in het algemeen meer hecht aan persoon lijk succes dan aan het zich in dienst stellen van de kunst en helaas is het publiek ten plattelande opgevoed in het denkbeeld, dat een opvoering door de plaatselijke vereniging betekent, een avond van goedkoop amusement met het beruchte bal na, terwijl de „notabe len" zich aan deze uiting van volks cultuur nog maar al te weinig gelegen laten liggen. Stuk en spel. Het stuk en het spel, daar komt het op aan. Vooropgesteld, dat het amateur toneel kan bijdragen tot de culturele verheffing van de bevolking, dient de amateurtoneelvereniging zich dus in de eerste plaats rekenschap te geven van de keuze van het stuk. Dit wil niet zeggen, dat de vereniging niet eens een stuk zou mogen opvoeren, dat louter als amusement bedoeld is; natuurlijk wel. Doch een amateurtoneelvereni ging, die zichzelf respecteert, zal naast haar tol aan het amusement ook die aan de cultuur moeten betalen. Scha kelen wij de buurtverenigingen en analoge clubjes uit, die alleen maar bestaan omdat er van tijd tot tijd be hoefte bestaat aan een feestavond met wat toneel erbij, dan blijft toch over die grote meerderheid van vereni gingen, die meer dan één uitvoering Laat ik doorgaan met mijn statisti sche gegevens, want uit de cijfers hier boven vermeld en uit die, welke vol gen, spreekt ten duidelijkste de enorme invloed van het amateurtoneel in het maatschappelijk bestel in Nederland. De bovengenoemde prof. dr. B. Hun ningher schat het aantal voorstellingen, dat het amateurtoneel jaarlijks in het openbaar geeft, op 10.000. Indien wij dit getal' met enige korrels zout ne men, dan blijft het toch een treffend feit, dat het aantal amateurtoneelvoor stellingen ongeveer vijf maal zo groot is als het aantal voorstellingen van het gesubsidieerd beroepstoneel, d.w.z van de vijf grote gezelschappen van ons land. En nu het aantal bezoekers. Voor het jaar 1947 mag met enige zekerheid worden geconstateerd, dat ruim 25.000.000 personen een amateurtoneel voorstelling hebben bezocht, een getal, dat wordt ontleend aan het bedrag van de geïnde vermakelijkheidsbelas ting. Deze millioenen toeschouwers vindt men voornamelijk in de provincie, om dat immers in de grote steden het be roepstoneel een groot publiek tot zich trekt. Ten bewijze hiervan geef ik U het aantal Amsterdammers van de eerstgenoemde groep, dat 200.000 be droeg, dus nog niet één procent van het machtige geheel van 25.000.000. Vooral het platteland. Welke conclusies mogen wjj uit bo venstaande sprekende cijfers trekken? In de eerste plaats, dat zich speciaal in de provincie een millioenenpubliek be vindt, dat het amateurtoneel beschouwt als een van zijn belangrijkste culturele genietingen. Meer in het bijzonder op het platteland leven duizenden en nog eens duizenden mensen, wier enig con tact met het toneel in het algemeen be staat in de uitvoeringen van de plaat selijke amateurtoneelvereniging. per jaar geven en, die een vast publiek van kunstlievende leden om zich heen hebben verzameld. Deze verenigingen behoren er bij de opstelling van haar jaarprogramma re kening mee te houden, dat minstens één stuk van artistieke waarde ten tonele wordt gebracht. Laat men mij nu niet met het afgezaagde argument aan boord komen, dat het publiek weg blijft als men niet een vrolijk stuk op voert; de ervaring heeft wel beter ge leerd. Het is een ronddraaien in een vicieuze cirkel: door steeds maar toe te geven aan de slechte smaak van het publiek, wordt deze ook nimmer opge voed tot een betere. Toegegeven: de bestuurderen van de verenigingen moe ten over enige zedelijke moed beschik ken, maar als zij deze dan ook tonen en het aandurven om met een behoor lijk stuk voor de dag te komen, dan zal blijken hoeveel dank zij van hun pu bliek oogsten. En Iaat het twee, drie, vier keer mis zijn, die ene keer, dat het raak is, loont de moeite, vooral om dat men dan plotseling beseft iets te hebben bijgedragen tot de opvoeding van zijn vrienden en kennissen en van zichzelf. Maar waar zijn dan die goede stuk ken? Dit is de steeds weer terugkeren de vraag, waarvoor elk bestuurslid van een vereniging zich ziet gesteld. Aan gewezen als hij is op de catalogi van de z.g. toneelfondsen, kan ik hem niet kwalijk nemen, dat hij het zoekt in een safety first politiek en zich blijft hou den aan de successtukken van het ama teurtoneel of de afleggertjes van het beroepstoneel. Er bestaat echter een Nederlandse Amateur Toneel Unie met als een van haar voornaamste organen een bibliotheek, die ten dienste staat van de aangesloten verenigingen. Het werk van deze bibliotheek begint reeds vruchten af te werpen en vooral voor een vereniging, aangesloten bij de NATU geldt niet meer het excuus, dat men geen behoorlijke voorlichting heeft bij de keuze van het stuk. Welk stuk? Wat voor stuk moet een bepaalde vereniging nu kiezen? Laat mij U met een voorbeeld duidelijk trachten te maken hoe het niet moet. Toen ik vóór de oorlog het genoegen had vele jaren op het Drentse platteland te wonen, blonk een van de verenigingen in het dorp uit in het geven van stukken, waarin vrijwel uitsluitend schatrijke dan wel hoogadellijke lieden ten tone le werden gebracht. Niet alleen kon deze eenvoudige boerenbevolking zich niet verplaatsen in de mentaliteit van bovengenoemde personen, maar wat veel erger was, men had zich een be paalde voorstelling gevormd van de uit te beelden figuren en bracht deze als volslagen caricaturen op het toneel, hiermede de lachlust opwekkend van een klein gedeelte van het publiek en een verwrongen beeld gevend aan de grote meerderheid van de toeschouwers. Ried men een dergelijke vereniging aan zich te bepalen tot stukken, die op het platteland spelen, zoals Fabricius er meerdere heeft geschreven, dan be schouwde men dat verre beneden zijn waardigheid en meende men, dat der gelijke vertoningen geen succes zouden hebben bij de leden en donateurs. Uit twee andere voorbeelden moge blijken, welk een belangrijke artistieke waarde juist het amateurtoneel kan hebben ten aanzien van het te verto nen stuk. Ter gelegenheid van het con gres van de NATU in Groningen werd enkele jaren geleden de premiëre ge geven van Defresne's Onbewoonde Eiland, Allen, die deze vertoning bij woonden, waren diep getroffen door de onbevangen wijze, waarop dit Neder landse stuk werd gespeëld. Het centra le Groningse gezelschap gaf een voor stelling, die zo zuiver was en zo recht streeks tot het hart sprak, dat men de grootste bewondering kreeg voor het stuk. Welk een teleurstelling, toen ik enige tijd later hetzelfde werk gespeeld zag door het beroepstoneel, natuurlijk technisch veel beter, maar ontdaan van de ontroering, welke de ongeschoolde amateurs in dit stuk hadden gelegd, dat juist zijn waarde vindt in eenvoud en oprecht gevoel. En ten slotte nog een enkel woord over een van de mooiste stukken uit de hedendaagse toneelliteratuur, „Our Town" van de Amerikaanse schrijver Thornton Wilder Het beroepstoneel heeft dit stuk nooit tot een werkelijk succes weten te brengen, maar er blijft mij een opvoe ring bij van een amateurgroep in Am sterdam, die zo ontroerend was, zo ar geloos, zo zonder enig „theater", dat 't niet anders kan, of de schrijver van dit stuk, dat van alle tijden en van alle volkeren is, moet het juist zo hebben bedoeld. Dit is de kracht van het amateurto neel. Met ai zijn gebreken kan het be paalde stukken ten tonele brengen, waartoe het beroepstoneel menigmaal niet bij machte is. Naar deze stukken moeten wjj zoeken; deze moeten wjj aan ons publiek vertonen. Dan zal het amateurtoneel zijn bestaansrecht als een culturele factor in het maatschap pelijk leven steeds opnieuw kunnen be wijzen. 3. DE BLIECK Belgie tegen devaluatie Naar aanleiding van het a.s. bezoek van de Amerikaanse minister van Fi nanciën aan Brussel voor het voeren van financiële besprekingen, wordt van gewoonlijk goedingelichte Belgi sche zijde vernomen, dat Belgie zich zal verzetten tegen eventuele pogin gen tot devaluatie van de Belgische frank. SYRISCHE TROEPEN WORDEN TERUGGETROKKEN. De militaire wapenstilstandscommis sie van Syrië en Israel heeft besloten, dat de Syrische troepen zullen worden teruggetrokken uit het gebied ten Wes ten van de oude Palestijnse mandaats- grens. Het besluit betreft het gehele gebied met uitzondering van een vijf kilometer Strook in het Zuiden, waar over nog verdere onderhandelingen ZEEPOST NAAR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN Naar Indonesië vertrekt op 13 Juli a.s. het s.s. Waterman. Met dit schip kan zeepost worden meegezonden, mits deze uiterlijk 10 Juli is gepost, Naar Suriname vertrekt op 22 Juli het s. s. Cottica. Uiterlijk posten 20 Juli. Scheepvaartberichten Almdijk, Antwerpen—Vera Cruz, passeerd» 7-7 Beruda Annenkerk, R'dam—Brisbane, passeerde 7-7 Finisterre. Bloemfontein, 7-7 van Port Elisabeth naar Kaapstad Borneo Java—New York, 8-7 te Halifax Grootebeer A'dam—Batavia, 7-7 100 mijl west-noord van Colombo Heelsum, Singapore—Engeland, 8-7 te Port Said Mataram, Java—R'dam, 7-7, 20 uur, in Anderhalf graadskanaal Oranje, A'dam—Java, passeerde 7-7 Kaap St Vincent Kota Inten, lava—R'dam, 7-7, 2-3 uur, 21 mijl oost Kaap Serrat. Schiedijk, Java—New York, 8-7 te Colombo Slamat, Java—R'dam, 7-7 van Pori Soedan Utrecht, 7-7, 7 uur, van New York naar Bombay Van 't Hoff, 7-7, v.m., van Kaapstad, wordt 22-7 te St. Vincent verwacht Weltevreden, 6-7 van Norfolk te Galveston Wieldrecht (t), Abadan—Port Elisabeth, passeerde 7-7 Co- moro-eilanden Zuiderkruis, Java—R'dam, 7-7 in Middefl Indische Oceaan. Albireo, 8-7 .van R'dam te Antwerpen - Britsum, R'dam—Savona, passeerde 8-7 Gi- bialtar. Langkoeas, R'dam—Java, passeerde 7-7, 12 uur, Dondrahead. Nederland (t), Bahrein—R'dam, 7-7 ter hoogte van Djeddah - Rijnkerk, R'dam-Japan, 8-7 te Genua Sunetta (t), Purfleet—Aden, passeerde Peniche Tiba, Antwerpen—Santos, 7-7 50 mijl oost van Pernambuco. Abbedijk, 6-7 van New York naar Buenos Aires Axeldijk, 6-7 van Havana te Lake Charles Averdijk, 7-7 van Philadelphia te New York Leerdam, 7-7 van Boston te Norfolk Arnedijk, New York—R'dam, 8-7 te Antwerpen - Delftdijk, R'dam-Norb Paci fic, 7-7 van Vancouver Prins Willem II, R'dam—Cuba, passeerde 7-7 Scilly Prins Willem van Oranje, 6-7 van Montreal naar Chicago Prins Maurits, 6-7 van Montreal te Chicago. Alnati, R'dam—Buenos Aires, 8-7 te Ant werpen Alena, 7-7 van Beunos Aires naar R'dam. Marktberichten ALKMAAR 8 Juli (Exportveiling). Aard appelen: Schotse muizen 9,50—11 en idem kleine 4,50—6,50; slabonen (z. dr.) 1,30—1,42; stoksnijbonen 1,06-1,15; stamsnijbonen 80-91; tuinbonen 7—11; peulen 13—52; doperwten 20 —42; bl. blauwschokkers 40-45; komkommers 6-14; tomaten: A 32-46; tomaten: bonken 22-29; bloemkool: IA 24-43, I 15-26 en II 6—12; rode kool 20; groene kool 5—8; spinazie 11—38; postelein 32—38; sla 1,506 andijvie 5-10; rabarber 4-13,50; rode bieten 4-7; bospeen 6—16; waspeen 8—16; uien 10—14 (kg) en 5—9 (bos); soepgroenten 5—11; selie 3-7; rode aalbesen 32-52; zwarte bessen 1,00; perziljfn 5—14,50; frambozen 36 per doos; aardbeien 72-1,00; pruimen: Ontario 3-10 en gele 4-11. WARMENHUIZEN, 9 Juli. - 60.400 kg. aardappelen: Schotse muizen f 7.50f 8.80, drielingen f5.40f 6.40, f 7.50—8.80, drielingen 5.406.40, kriel 4.104.70, Eigenheimers 8.60. NOORDERMARKTBOND, 9 Juli. - 97.000 kg aardappelen: eerstelingen 7,50-9. drielingen 4,10—5,90, kleine 3,70—3,90, rode eerstelingen 7,50—8,40, blauwe eigenheimers 9,10—10,50 en eigenheimers 11-12,10; 500 bos uien 5; 750 kg rabarber 7,30; 170 stuks bloemkool: I 21-23. Gelegenheid tot BIJ LADING van een INBOE DEL naar Utrecht, Zeist, Arnhem of richting. JAC. KOOP, Meubeltrans porten. Tel. '2166, Alkmaar JONGE HENNEN alle rassen 10 w. 4.50, 12 w. 5.en 14 w. 5.50 p. st. Khaki Campb. Eenden 4.— p. st. PlulmveebedrUf „Sumatra" Veenendaal. Alléén voor le klas REPARATIE aan Uw defecte stof zuiger, óók voor om bouw, naar het beken de adres VOORDAM 2, Firma Gebr. DE VRIES, Telef. 2161.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3