1 De Wereld der Vrouwen Duitse vrouwen krijgen genoeg van hun Amerikaanse echtgenoten AKKERTJES Het regent Kuebler begint Marinelli te bedreigen dacht DAT l ik niet achaupferen daar gaaihe h^DAK ^mé 'wmmm Een vrij mens pynei* w zenuwpijn,kiespijn Lichter en luchtiger voor de Parijse dames Probeer dat eens, Mevrouw i Recepten van Kers, Henk de Hoog achtervolgd door pech Het nieuwe boek -k ^AklO W vJA tJÈjMU MAG L^L. meê. ER ZIT GEEK MOTOR IN 0 WÉE .JÉ F HERINNER MIJ vlak na de be vrijding, een ietwat rommelige ver gadering waarin wij gezamenlijk pro beerden iets cultureels en vriendschap pelijks op te richten. Het was een zeer gemengd publiek: middelbare scholie ren zaten naast grijze dames van goe den huize, en met elkaar hadden we een waarlijk kinderlijk plezier alleen al in het feit, dat we hier na vijf jaar 20 maar weer zaten te vergaderen en op te richten. Toen gebeurde er iets penibels. Een dame vroeg het woord, io'n kennelijk enthousiaste vrouw vat boven de dertig, die ogenblikkelijk desverlangd bereid is met een span doek in een optocht te gaan lopen of met brochures te venten. „Mijnheer de voorzitte"", zei deze lieve argeloze, „mag ik misschien een vraag stellen?" Het mocht weer na vijf jaar. ,Ziet' u.' ging de dame voort, „hoe komt 't toch dat er telkens weer oor log komt? Hier zitten we nu allemaal bij elkaar en we menen 't echt goed en dat is in andere landen toch net zo. En toch zijn er altiid die militairen die beslist willen vechten. Kan daar nu niets aan gedaan worden?" Het was ontzettend. Ik bedoel de eenparige grijns, waarmee 't gezamen lijk manvolk de voorzitter vol leedver maak aankeek. De voorzitter hoestte en verklaarde dat deze kwestie ietwat té gecompliceerd was om hier uit de doekjes te doen Ik kroop bijna onder mijn stoel. Daar zat nu de leende consequentie van de stelregel: Ik doe niet aan politiek. Een vrouw met een behoorlijke schoolop leiding en een stevige dosis goede wil maar die van haar leven nog nooit de moeite had genomen om na te den ken Die op tijd braaf een vakje rood had gemaakt, maar nimmer beseft had dat aan dit voorrecht ook zekere con sequenties zijn verbonden. Die zélfs na viif jaar angst en waanzin nog ver baasd wakker werd met een onnozel: Hè waar komen toch al die oorlogen vandaan? O nee, ik ben niet zo kortzichtig om te beweren dat wij vrouwen, als een ling en in vereniging, de krachten zou den kunnen keren die een oorlog doen uitbarsten. Wij zouden het even goed met een cycloon of een aardverschui ving kunnen proberen. Maar wel heb ben wij de plicht, als bewust levende mensen in een vrij land ons rekenschap te geven van die krachten. Want, zegt John Steibeclf in De vliegenvanger: De kuddemensen win nen de veldslagen, maar de vrije men sen winnen de oorlogen. Iedere vrouw, die bewust en gemotiveerd haar stem uitbrengt, is een vrij mens, die verder kijkt dan de eigen huismuren. Zij heeft belangstelling voor wat er in haar ei gen gemeente, haar eigen provincie, haar eigen land gebeurt. Zij zal daar mee niet tevreden zijn, en vanzelf zich gaan bezig houden met het wereldge beuren, dat grote schaakbord waarop de witte stukken er altijd zo slecht voorstaan. Hoeveel zullen er zo geweest zijn, bij de laatste verkiezingen? Val de grote rest niet hard: waar zouden zij die Be wustheid en die motivering vandaan halen? Onze vrouwenbladen die houden zich vooralsnog bezig met slob- broekjes, boterbiesjes, thuis permanent en alles-voor-het-zonnebad. Een enkel waagt zich hoogstens nu en dan aan een zachtgekookt stukje over Eleanor Roosevelt of de bedrijvigheden van de UNO. Wie breekt er eindelijk eens met deze vriendelijke kinderkamersfeer? Het wordt nu toch tijd, dat we eens afkomen van dat ergerlijke: Het is ver van mijn bed hoor. En van het bescha mende: dat zoveel vrouwen stemmen wat manlief haar heeft voorgezegd. SASKIA Gedrang op de markt der Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want "AKKERT JES'verslaan alle/ pijnen snel en zeker. Weiger namaak. he!pert direct echtscheidingen (Van onze correspondent te New York) Reno, de hoofdstad van Nevada en befaamd echtscheidingsoord, heeft al tijd veel mensen tot zich getrokken. De laatste tijd is de belangstelling voor deze plaats echter al bijzonder groot. Aan de deuren van het gerechtshof hangen kleine witte borden met de woorden „Men spreekt Duits". Dat is geen overbodige mededeling, want Reno is overbevolkt met Duitse „Mad- chen", die op korte termijn van hun Amerikaanse echtgenoot wensen te scheiden. Reno handhaaft de echtscheidingswet van de staat Nevada, hetgeen betekent, dat de persoon, die zich van knellende huwelijksbanden wil ontdoen, zich zes weken in Nevada moet vestigen en daarna op iedere plausibele grond de scheiding door een van de drie rech ters kan laten uitspreken. In New York kan dat alleen maar op grond van be wezen ontrouw door een der partners. Dit verwijt heeft men tot de Duitse oorlogsbruidjes, zelfs in Reno, nooit kunnen richten. Naar Reno komen al leen oorlogsbruidjes, die het huwelijk moe zijn en die van tevoren met hun ega over de scheiding en de geldelijke afwikkeling terdege van gedachten hebben gewisseld en het tenslotte eens zijn geworden. Want Reno is niet be paald goedkoop. De prijzen, die men CR ZIJN van die plaatsen in ons oude Europa waar de duizenden Amerika nen, die dit werelddeel overstromen, nog iets leren kunnen van mode en mo dellering. Eén van die plaatsen is Parijs. Waarom het Parijs is, weet eigenlijk niemand. Misschien omdat van alle vrouwen ter wereld juist de Parisienne het meest haar vriendinnen wil verblin den met nieuwe vondsten en nog origi neler creaties. Misschien ook wel alleen, omdat de hitte en somtijds benauwde atmosfeer van deze metropolis elke vrouw en zeker de vlotte frangaise noodzaken dagelijks haar verfom- Roer er eventueel een eidooier door en breng dit sausje op smaak met wat zout, peper, wat sogpen- aroma en met enkele druppels ci troensap. Roer door dit sausje de stukken gaar vlees en wat gehakte peterse lie. Dien dit vleesgerecht op met nieuwe aardappelen en komkom mer sla. SCHOTSE KERRY RIJST (in Schotse vertaling „pilaw" Vierhonderd gram rijst, ander halve liter water, 150 gram spek, 300 gram gehakt, 40 gram boter, 2 sla-uitjes, 2 afgestreken lepels kerry, 1 geschilde tomaat, gehakte de radio-kookleraar GESTOOFDE NIEUWE AARDAPPELEN. (Zeer smakelijk voor de koffietafel) Een restant gare koude nieuwe aardappelen, liter melk, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, gehakte peter selie, zout, peper, wat fijne noot- muscaat, 1 geschilde tomaat en wat soepen aroma. Snijd de gare aardappelen aan dikke schijfjes, smelt de boter, roer hierop de bloem en maak hiervan met de melk een mooi klontvrij melksausje. Breng dit sausje op smaak met peterselie, wat zout en wat soepen wat zout, fijne peper, wat noot- aroma. muscaat en soepen aroma. Roer er voorzichtig de schijfjes aardappel, de fijn gehakte tomaat en de gehakte peterselie door. Laat het geheel enkele ogenblikken zachtjes stoven. Doe het gerecht op een schotel, strooi er eventueel wat hard ge kookt ei over en geef er dunne filets nieuwe haring, brood met boter bij. Eventueel een flink theelepeltje Breng het gehakt op smaak met zout en peper, fijne nootmuscaat en maak er kleine balletjes van (als een stuiter), breng deze met het water (recept) en iets zout aan de kook en laat dit ongeveer 5 min. zachtjes koken. Schep het gehakt uit de bouillon, doch houd ze warm. Snijd het spek aan, kleine dobbel steentjes, snipper de sla-uitjes, werp de dobbelsteentjes spek bij Sambal Oelak door het melksausje de bouillon, voeg de boter bij het zal de smaak aanmerkelijk ver hogen. VARKENS BLANQUET (Een heerlijk vleesgerecht) Vierhonderd gram varkenslapjes, wat zout, peper, anderhalve liter water, 1 klein sla-uitje, 30 gram spekvet en fruit hierin de rauwe rijst goud-bruin van kleur, voeg er de gesnipperde ui en de kerry bij en laat dit dan nog even zachtjes doorfruiten. Werp de gefruite rijst met ui en kerry bij de bouillon, breng dit al boter, 40 gram bloem, wat gehak- roerend aan de kook, sluit de pan te peterselie, wat citroensap en wat en laat het nu op een laag vuur soepen-aroma zachtjes gaar worden.. Snijd het vlees aan kleine stuk- Roer er vervolgens, met een vork, en, reng deze met het water, wat iuchtig de gehaktballetjes door en zou en het gesnipperde sla-uitje breng het geheel goed op smaak aan de kook en laat het vervolgens met zout en soepenaroma. zacntjes koken, ongeveer 45 min. tot het vlees gaar is Doe de kerry-njst °P een schotel, Werp het vlees op'een zeef, doch le® er de tomaat' aan zeer dunne vang de bouillon op. Smelt de bo- Plakies gesneden, over, en bestrooi ter, roer hierop de bloem en maak het §eheel met gehakte peterselie, hiervan met de bouillon een mooi Geef daarbij verse aardappelen en klontvrij sausje. komkommersla. faaid en doorweekt toiletje door een frisser te vervangen. Dit maakt het de mode al heel een voudig. Hoe dunner japonnetje, hoe be ter. Hoe meer openingen, hoe prettiger. Het kan heet zijn in Parijs. Dagen, waarop de thermometer op de bescha duwde en ijsgekoelde caféterrassen nog meer dan 100 gr. F. aanwijst, zijn er niet zeldzaam. Dan ziet men meer ny lons dan japonnetjes, dan ziet men meer shorts dan rokken in Parijs. Opvallend is de lange split in de nieuwste „new-look" modellen, van vo ren of van achteren, maar altijd ver ge noeg open om lucht te verschaffen in de nauwste kokers. Want nauw zijn nu de rokken in de zomer. Wellicht kan (of wil) mademoiselle het gewicht van zo veel meters stof in deze rvarme tijd niet torsen! Sluiten kan men de meeste splitten niet. Daar wordt voor zomertoiletjes niet op gerekend. Er zijn rokken, waar van de delen ver over elkaar heenvalr len, zodat de benen normaal wel bedekt blijven, maar er zijn ook modelletjes, waarbij de ene helft de andere slechts met een zoombreedte overlapt en dan wordt er vooral op de fiets veel vrouwelijk schoon ten toon gespreid. Gewaagde halslijn EILASIE, de split vindt men niet al leen meer in de rok; ook de hals moest er dit keer aan geloven. Diep uitgesne den zijn de meeste blouses en japonnen. De halsvorm verloopt veelal van vier kant of ovaal in een extra V daaronder. Ook ziet men modelletjes in crêpe de chine of rayon, de Franse kunstzijde, met een halslijn, die de schouders gro tendeels bloot laat en van voren met een diepe split gesloten kunnen worden. Let wel: kunnen worden, want de Pa risienne laat die rits of zoveel knoop jes als ze maar wil heel onbezorgd open. C'est trop chaud, n' est pas? C'est trés chaud. Op en top! EN DAN de hoedjes! Brede randen doen opgeld in Parijs. In de felle zon verlangt men schaduw, nietwaar? Veel stro, vrijwel geen vilt, want dat is winterdracht. Het zwart overheerst. Trouwens de Parisienne geeft veelal aan zwart de voorkeur boven lichte kleuren. In elk geval dienen het ge dekte tinten te zijn, waarin zij zich be weegt. Felle, opvallende dessins vindt men vandaag de dag alleen bij de heren: een overhemd moet liefst hardgeel zijn, oranjerood of pauwblauw met hel afstekende motieven. Uiteraard heb ben deze „chemisettes" korte mouwen. Draagt men een das, dan is deze van schreeuwende allure, en geheel be werkt met de meest uiteenlopende fi guren. van giraffes en kikvorsen af tot complete landschappen toe. Het blijkt, dat die uitzonderlijke mo de bij de heren zeer in de smaak valt en de duizenden vreemdelingen, die zich thans rond Eiffeltoren, Etoile en Champs Elysées verdringen, haasten zich stuk voor stuk naar de grote ma gazijnen, waar deze creaties aan de lo pende band verhandeld worden. Het zal nog wel even duren eer deze dracht naar het kille Noorden over waait. betalen moet voor het hotel, de advo caat en het proces zijn enorm. De gronden van echtscheiding zijn meestal „geestelijke vervreemding", „verschillende levensopvatting" of „moeilijkheden met de familie van de man". Een Duits oorlogsbruidje uit Bremen, dat met een ex-sergeant en tegenwoor dig directeur van een rijwielenfabriek in Denvor trouwde, kwam met een nieuw argument, nl. „niet uit te houden heimwee". Waar deze Duits-Amerikaanse huwe lijken hoofdzakelijk op stranden, is het verschil in levensopvatting. Nadat de nieuwtjes van de Nylonkousen, de tele visie, de cosmetica, de eigen auto en de electrische koelkast er af zijn, komt bij heel veel Duitse vrouwen de neiging tot scherpe critiek naar boven. Wat ontrouw betreft, staat het re cord op naam van de Engelse vrouwen, de Duitse vrouwen daarentegen tonen een bekrompen burgerlijkheid, die sto rend is voor het huwelijksgeluk. De liefde van de echtgenoot bekoelt meest al, wanneer zijn Duitse vrouw zo dik wijls met haar gedachten in de „Hei mat" vertoeft en nog maar nauwelijks ingeburgerd, hem al met smeekbeden begint te overladen om haar familie naar Amerika te laten overkomen. (Door onze mode medewerkster) Het regent, het sputtert en spat. Maar Janneman kan het niet deren, want Mammie maakt een stevige cape voor hem. Hier ziet U het patroontje voor desleeftijd van 2 jaar. In het voor- baantje maakt U een split, dat U met een patje afwerkt. Tegen de voorkan te naait U een beleg, dat U desge wenst ook kunt aanknippen. Bij het aanbrengen van de knoopsgaten denkt U er toch aan, dat de cape voor jon gens naar rechts, voor meisjes naar links moet sluiten? Bij het verbinden van rug en voorbanen de schouders als aangegeven even inhouden. Van de kap stikt U de middenachternaad dicht en maakt naar hetzelfde patroon een voeringkap. Alleen neemt U hierbij de stofvouw middenachter en de naad bo venop. We st'kken de kappen met de g-ede kant tegen elkaar, draaien ze om en stikken de buitenrand nog eens door. De halsrand blijft open, want daar zet U de halsrand van de cape tussen. U kunt ook een kraagje van dubbele stof op de cape maken en de kap met een paar manteldrukkers on der de kraag bevestigen. Voor het knippen kijkt U eerst even of de leng te wel naar Uw zin is, en indien mo gelijk maakt U er een' flinke zoom in, want de kleuter groeit wel, maar de cape niet. Waarschijnlijk vermoeid van de etap pes, maakten de 87 renners, die Vrij dagochtend te La Rochelle waren ge start, het zich aanvankelijk nogal ge makkelijk. Bij Libourne, toen er nog 60 kilome ter moesten worden gereden was het Desbats, die ertussenuit trok en aange moedigd door de duizenden langs de wegen wist hij een voorsprong te ne men van 1 min. en 15 sec. maar uit het peloton sprongen vijf mannen weg, Diot, Tacca, Blanc, Impanis en Peverel- li. De strijd was natuurlijk nadelig voor Desbats en op 30 km van Ordeaux werd de vluchteling ingehaald. Een eindsprint tussen van Steenbergen en Lapebie moest tenslotte uitmaken wel ke renner de etappe van La Rochelle naar Bordeaux won. Tot ieders ver wondering was het de Fransman La pebie die etappe winnaar werd. Men zag, dat Van Steenbergen zich van de groep los maakte en enkele lengten voorsprong nam. Tot verba zing van iedereen richtte Van Steen bergen zich in de laatste bocht op en liet Lapebie passeren, blijkbaar den kende, dat hij er al was. Toen hij zijn vergissing had bemerkt ging hij Lape bie, die uit Bordeaux afkomstig is. weer achterna maar op de streep scheelde het toch altijd nog een wiel. Veel pech. Henk de Hoog is langzamerhand be kend geworden in de Tour als een specialist, die onmiddellijk na de start van de etappe een lek bandje krijgt. Ook Vrijdag maakte hij daarop geen uitzondering en reeds na 5 km moest hij repareren. Gelukkig voor hem bleef het in het peloton rustig en dus was het voor hem en voor de Ruiter, die hem hielp, vrij gemakkelijk om weer Zo juist verschenen: „S T U DI O", het maandblad voor mensen, die graag gezellig uitgaan! lnd(one»)ie. Een Tropenjournaal door Louis Vrooland. - Uitgave Scheltens en GiItay, Amsterdam. Dit is nu eens een echt duidelijk en waar boek over Indonesië. Volgens de titel is het een reisjournaal, maar het is in werkelijkheid veel meer dan dat. Het geeft een zeer goede kijk op de tegenwoordige toestanden in Indonesië, 't Is niet zo'n traditioneel reisverhaal met afgezaagde oude Indische moppen. Neen, het geeft een bijzonder juiste kijk op mensen en gebeurtenissen. De schrijver bereist Indonesië in alle rich tingen en zet daarbij ogen en oren steeds goed open. We bezoeken met hem Java, Madura, Bali, Celebes, Oost en West-Borneo en Deli, niet zo maar als oppervlakkig tourist, maar we ko men zowel in achterbuurten als in pa leizen. we spreken met allerlei mensen, militairen, ambtenaren, ministers, na tionalisten en oud-Indisch-gasten. In dat wat de schrijver „het probleem" noemt kiest hij geen partij zoals ook al uit de titel blijkt: Ind(ones)ie (met twee haakjes). Zowel de progressieve „Ir.donesie" zeggers als oudere „Indie" mensen komen tot hun recht, want oud en nieuw wordt steeds op objectieve wijze tegenover elkaar geplaatst. Zo kan dit boek ons helpen, om ons zelf een oordeel te vormen over datgene wat zich daar ginds aan de evenaar aan het voltrekken is. Het is bovendien vlot geschreven, geeft een goede milieuteke ning en is verlucht door mooie foto's Een boek dus dat alle aanbeveling ver dient. De Laatste Ronde door A. den Doolaard. - (A. J. G. Streng- holt, Amsterdam z.j.) Waarom van deze eersteling van de inmiddels zoveel rijper geworden schrijver een nieuwe druk moest wor den uitgegeven, zal niet ieder duidelijk zijn. Is het misschien om bij het her lezen gelegenheid te geven tot het con stateren van het snelle vervlieten van literairef mode en smaak? Moeilijk valt het thans nog de jon gensachtige opsnijderij te waarderen, die twintig jaar geleden de bewonde ring wekte bij de lectuur van dit „span nend" verhaal, waarin sportief en ero tisch jagerlatijn om de voorrang vech ten, en dat alleen reeds om de als ernst opgediende zotheid van het uitgangs punt tot een wanproduct was gedoemd. Wel toont Den Doolaard reeds in deze eerste ronde zijn bekwaamheid als sti list en verteller, welke echter eerst la ter in De Herberg met het Hoefijzer hem in de literaire renbaan mee aan de kop zou brengen. Maar of hijzelf, nu hij op zulk een belangrijk oeuvre kan bogen, met de herdruk van de anti quarisch geworden proeve gediend zal zijn? te* Een peloton passeert tijdens de zesde etappe van de Tour de France, die van St. Malo naar Les Sables liep, een kruis voor gevallenen in de omgeving Van St. Grave. bij te komen. Maar daar bleef het niet bij. De Hoog kreeg een tweede lekka band, maar nu juist op het ogenblik, dat het gevecht in de laatste tientallen kilometers fel onbrandde. Ditmaal bleef Pauwels achter om onze onge lukkige landgenoot te helpen. Door de jacht vooraan konden beiden de groep niet meer inhalen en kwamen zij met ruim een kwartier achterstand binnen, tezgmen met een viertal Belgen. Uitslag achtste etappe. 1 Lapebie, Fr., 7.27.22; 2 Van Steen bergen, Belgie A, op een halve lengte; 3 Tacca, lie de France; 4 Didout; 19 De Ruiter, Ned.; 85 De Hoog, Ned.; 86 Pauwels, Ned. Algemeen klassement. 1 Marinelli, It. de France, 52.17.8; 2 Kuebler, Zw. 52.25.40; 3 Tacea. lie da France, 52.32.52; 4 Magni, Italië B, 52.34.15; 5 Dupont, Belgie B, 52.34.24; 6 Ockers, Belgie A, 52.35.28; 7 Bartali, Italië, 52.37.29; 8 Cogan, West Noord, 52.40.14; 9 Camellini, Zuid Oost, 52.41.00; 10 Lapebie, Frankrijk, 52.42.42; 44 Da Ruiter, Ned., 53.06.37; 81 Pauwels, Ned., 54.07.50; 86 De Hoog, Ned. 55.33.06. De tijdelijke niet-uitreiking premies voor woningsplitsing Het Tweede Kamerlid de heer Beer- nink (CHU) heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk vragen gesteld in verband met de mededeling, dat aan de ge meentebesturen een circulaire zou zijn gezonden waarin wordt verklaard dat de aanvragen voor premie bij woning splitsing, welke thans binnenkomen tot 1 Januari 1950 in portefeuille moeten worden gehouden in verband met het uitgeput raken van de dèartoe bestem de geldmiddelen. Hij vraagt, indien dit juist is, of deze gang van zaken met moet worden betreurd, nu deze me thode om meer woonruimte te krijgen in een grote behoefte blijkt te voorzien en of het niet mogelijk is, dat uitge trokken bedrag op de begroting van 1949 te verhogen, opdat op ruime schaal toepassing der premieregeling mogelijk zal zijn. Twee Nederlandse militairen door T.N.I. vermoord Op de aanwijzingen van een land bouwer werd nabij Buitenzorg het graf gevonden van twee Nederlandse mili tairen, die sedert Zondag in het Bui- tenzorgse werden vermist. Een drietal onderofficieren was Zondag van Bata via naar Buitenzorg gegaan en wandel de daar in de omgeving. Doordat zij onbekend waren met de plaatselijke si tuatie zijn zij in onveilig gebied te recht gekomen en werden overvallen door een bende, onder leiding van een kaptein der T.N.I. Een hunner, de sergeant-majoor Kouwen, werd door deze kapitein naar Buitenzorg terug gestuurd om te onderhandelen over da uitlevering van twee door de Neder landers gevangen genomen leden van de T.N.I. Hij kwam te half twee des nachts te Buitenzorg aan, waarna een uitgebreid onderzoek werd ingesteld in de door hem aangewezen omgeving. Tenslotte werd een graf ontdekt, waar in zich de onherkenbaar verminkt» lijken van de twee tochtgenoten bevon den. Nadere onderzoekingen hebben aangetoond, dat hier een pas sinds kort in het Buitenzorgse opererende bend» aan het werk is geweest. Bijeenkomst vier commandanten van Berlijn De vier commandanten van Ber lijn zullen Dinsdag bijeenkomen om de maatregelen te bespreken „ter nor malisatie van het Berlijnse leven", zo meldt het Duitse nieuwsbureau. Donderdag kwamen de commandan ten bijeen om de besprekingen voor te bereiden. DE MATERIëLE OORLOGSSCHADE IN INDONESIË De Nederlands-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen en -geïnterneer den (NIBEG) heeft zich met een re quest tot de minister van 'Financiën en de overige ministers, mede-onder tekenaars van het bij de Tweede Ka mer aanhangige ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden gewend, waarin de bond er op aandringt door wijziging van art. 2 van het wetsont werp alsnog de in Indonesië gevallen schade in de ontworpen regeling te betrekken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5