Stad en Omgmmg, Alkmaarse kaasdragers op oude „Friese" klok een AGENDA 4 Zwemkampioenschappen van D.A.W werden een succes em. ■IcMei Moos Linneman versloeg Oerlemans in een ronde Bij wie is wachten uitgesloten De sterken voor d zwakken Fock verloor op punten Uitstekende ore, AVONTUUR Prachtig vakwerk van de heer Van Dok J^UST EN VERTROUWEN dat is het eerste waar wij aan denken als wij, mensen van de moderne tijd, ge confronteerd worden met een klok zo als onze voorouders die kenden: de oude Friese klok. Welk een contrast met de uurwerken die thans de huiskamers sie ren! Neen. dan was het vroeger anders. Vroeger, in de jaren rond 18701880, toen in Joure nog tachtig man in de Friese klokkenindustrie werkzaam wa gen. Langzamerhand zakte de belang stelling voor onze oude klokken en om' streeks 1890 was het met de bloei van deze industrie gedaan. Dit wil echter niet zeggen dat er thans geen Friese klokken meer zijn. Dezer dagen zagen wij in de Spoor straat in de etalage van de heer Van Dok, antiquair en klokkenmaker, een van deze oude klokken die bovendien iets heel bijzonders was. Bij deze klok was een mechaniek aangebracht waar' door boven de wijzerplaat twee kaas' dragertjes met een berrie op de tik van de klok voortschreden. Voor de Waag- toren (als achtergrond op de plaat aan gebracht) draaiden zij zich om en lie pen met hun berrie terug. Daar een mechaniek als hierboven beschreven zo zeldzaam is en in de winkel bovendien nog enkele soortgelijke klokken, zij het met een ander mechaniek, hingen, zijn wij de winkel eens binnengestapt en hebben met de heer Van Dok een praat je gemaakt. Rust en vertrouwen, dat gaat uit van oude Friese klokken. Datzelfde gaat ook uit van de man die dagelijks met deze klokken omgaat en wiens levens werk het is geworden er mee te wer ken. De heer Van Dok toonde reeds interesse voor het vak toen hij nog jong was, doch hij kreeg eerst enkele jaren geleden gelegenheid zich geheel aan zijn liefhebberij te wijden. Op onze vraag wanneer de oude klokken weer populair begonnen te worden antwoord de de heer Van Dok dat de interesse vlak vóór de oorlog begon op te leven. In de oorlog was er zeer veel vraag naar. omdat tal van mensen de uurwer ken als geldbelegging beschouwden. Nu zijn het weer de echte liefhebbers die overgebleven zijn en dat zijn er nog heel wat. De Friese klok was van huis uit een familiestuk, waardoor zij de naam ,.grootvadersklok" kreeg. Er zijn nog vele mensen die zo'n familiestuk heb ben en er voor geen geld afstand van zouden willen doen. De naam „Friese klok',' is echter niet geheel juist. De eerste stoelklokken, die op klossen staan, werden hoofdzakelijk in Noord-Holland en wel speciaal in de Zaanstreek en West-Friesland vervaar digd. Het centrum verplaatste zich ech ter langzamerhand naar Friesland, waar de klokken in grotere hoeveelheid werden gemaakt. Zo ontstond langza merhand de naam „Friese klok". Wat betreft het mechaniek van de klok in de etalage zei de heer Van Dok dat dit een uitvinding van hem zelf is. Er zijn wel uurwerkmakers die een mechaniek kunnen repareren doch de kunst van het zelf maken beoefenen zij niet. Dit werk is eigenlijk een voortzet ting van de oude Friese kunst, waarbij z.g. blinde klokken van een mechaniek •worden voorzien. Hoewel de heer Van Dok zijn uitvinding tamelijk eenvoudig noemde gaf hij toe voor het uitwerken van ieder mechaniek maanden nodig te hebben. Natuurlijk wordt er dan andere arbeid tussendoor verricht. Het mecha niek wordt afgeleid van het ankerrad, doch voor het zover is moeten er schetstekeningen worden gemaakt, die op metaal moeten worden overgebracht. Er moeten raderen gesneden worden enz. Het eerste werkstuk dat de heer Van Dok maakte beeldde dansende pa ren uit. Toen volgde een mechaniek met ruitertjes die door elkaar liepen. Daarna een met een schildwacht en toen een met verscheidene scheepjes. Dit was echter een bestaand mechaniek. Dat van de kaasdragers té geheel rieuw. Nu heeft deze Alkmaarse uit ÏSÊ® Ten behoeve van de plaatselijke vereniging tot bestrijding van de t.b.c. speelde Zaterdag avond een team van ambtenaren een benefiet wedstrijd tegen een elftal van bouwvakarbei ders op het Alkma,ar-terren. De opkomst van het publiek was bevredi gend. De twee-en-twintig spelers» die binnen de lijnen verschenen behoorden nagenoeg allen tot de eerste elftallen van Alcmaria, de Alk maarse Boys, A.F.C. Alkmaar en Rander§, al waren hier ditmaal spelers van dezelfde club Veelal eikaars tegenstanders. Het publiek had al spoedig de ambtenaren ia Lieftinck en de bouwvakploeg in de „We deropbouw" omgedoopt en smaakte het genoe gen „Lieftinck" met 2—1 het onderspit te zien delven. Na zes minuten gaf Heinis (AFC „Lief tinck", de leiding en even later miste Ever- •teyn (Alcmaria) de kans van de dag om „Lieftinck" gelijk te doed maken. Zelfs moest Kramer (Alkm. Boys) alle zeilen bijzetten om de ambtenaren voor een grotere achterstand te behoeden. Tien minuten vóór rust gaf Badenhuizen (Alcmaria) het leer goed over aan Heinis (AFC), die daarmede de voorsprong van de „Weder opbouw" tot 2—0 vergrootte. Nog kreeg Teigler (Randers) een kans om de Achterstand te verkleinen, doch zijn schot ging naast. Na de rust bleek, dat de ambtelijke voor hoede over te weinig „middelen" beschikte om de in goede conditie zijnde doelman Lakeman (Alkmaar) te kunnen passeren. Nadat Eversteyn en De Ley (Alkm. Boys) vergeefs getracht hadden hadden de kans te doen keren, wist Teigler (Randers) kort vóór tijd de eer van de Lieftinckianen te redden (2-1). (Ontleend aan onze Advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Titanenstrijd (14 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Spion nen aan de Theems (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Are. de Triomphe (boven 18 jaar). DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Na 66 jaar nog eens in Alkmaar Te Alkmaar vertoeft op het ogenblik le heer De Jong, een oud-inwoner van nze gemeente, met de nadruk op 'het voordje „oud", want het té al 66 jaar eleden, dat de heer De Jong Alkmaar erliet. om zich in Engeland te vesti gen. De thans 86-jarige was hier destijds ,'erkzaam bij de firma Coster, waarna .ij journalist in Londen is geworden in Jienst van de Daily Telegraph. t De oude heer voelt zich, ondanks de nspanning van zijn vroegere werk kring, nog bijzonder fit. Hij loopt nog aarsrecht en maakt in Londen vaak vandelingen van 2 of 3 uur. De heer De Jong, die in zijn eentje jp reis is, vond Alkmaar sinds zijn ertrek wel enigszins veranderd, wat e begrijpen is als men bedenkt, dat nze gemeente toen 20.000 inwoners tel- p en er natuurlijk heel anders uitzag an thans het geval is. Hij hoopt Vrij- ag de kaasmarkt te bezoeken en nog ens naar de ruitertjes te kijken, waar- chijnlijk de enige „Alkmaarders" die liet veranderd zijn en nog als vroeger ïun „steekspelen" opvoeren. Wellicht is er dezer dagen nog gele- enheid hem eens over Alkmaar in het al grijs wordende verleden te laten vertellen. vinder het plan eerstdaags een mecha niek te maken waarop de z.g. Volen- dammers, die iedere Vrijdag met hun muziekinstrumenten onze stad bezoe ken, voorkomen. Dë heer Van Dok kreeg van „Gouden handen" een uitnodiging zijn klok in te sturen voor de tentoonstelling te Ede. Dit té wel een bewijs dat men daar, evenals in het buitenland, belang stelt in deze hernieuwde tak van uurwerk makerij. De heer Van Dok is echter niet op de uitnodiging ingegaan daar hij het ogenblik om zijn uitvinding bekend te maken nog niet gekomen acht en dat is zeer goed te begrijpen. Burgerlijke stand Geboren: Neline M., d. v. F. van 't Sant en A. T. M. Brouwer: Willem A„ v. C. J. Janssen en J. M. den Nijs; Frank, z. v. P. J. Hoorn en M. Moelaert; Petronella M„ d. v. J. J. van der Meer en E. G. Dekker. Overleden: Johaqnes J. Roobeek, 51 jaar, geh. met M. van Hooff; Anto- nius Kager, 47 jaar; Cornells J. Jansen, 76 jaar, geh. met J. C. Kroese. Cabaret ten bate van de t.b.c.-bestrijding Het personeel van „Het Gulden Vlies", dat reeds herhaalde malen blijk heeft gegeven op de bres te staan voor de belangen van de tbc-patiënten, heeft opnieuw een lofwaardig initiatief genomen. Aanstaande Zaterdag name lijk zal in Het Gulden Vlies een cabaret-voor stelling worden georganiseerd, waarvan de ge hele opbrengst ten goede zal komen aan de tbc-bestrijding. De artistieke leiding berust bij Audré Carrell, die ook met zijn conférences een deel van het programpia zal vullen. Verder wer ken mede De Morali's met acrobatiek, de ca baretière Marianne v. d. Berg, Tonny Willem- 1 sen, piano en Jan en Toby Heins met ope rette-varia. De voorstelling begint om acht uur en na he cabaret-programma wordt de avond besloten met een bal met attracties, onder lei ding van Jack Smit, met muziek van Aldert Dekker's Dansorkest. Geslaagd Mej. G. de Boer, alhier, is geslaagd voor coupeuse aan de Ned. School voor coupeurs en coupeuses te Doetin- chem. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexa- men scheepsbouwkundig ingenieur on ze stadgenoot, de heer J. A. Korteweg; voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur slaagden onze stadge noten G. H. v. d. Bogaerde, P. J. A. Vlas en B. D.Wielinga, en tevens de heer W. J. P. Veltman uit Bergen. Jongetje aan brandwonden overleden Vrijdagmiddag vond er aan de Kool tuin een tragisch ongeluk plaats, waar van het driejarig zoontje van de fa milie K. het slachtoffer werd. Het jongetje liep spelenderwijs achteruit en kwam in een emmer heet water te vallen. De vader tilde het kind direct uit het warme water en dompelde het in een emmer met koud water. Het kind, dat zeer ernstige brandwonden opliép, is naar het Centraal Zieken huis overgebracht, waar het Zaterdag is overleden. Aanvaring Zaterdagmiddag kwam een salonboot van de Alkmaar Packet, ter hoogte van de Eilands- wal, bij het keren in aanraking met een aan de wal gemeerd schip, waardoor dit uit het water werd gelicht. Bij het terugzakken brak een opbouw, waar op enige platen ijzer lagen. De platen vielen in het ruim, waardoor enige zich aldaar be vindende fietsen en huishoudelijke artikelen werden beschadigd. Daar er zich op dat ogenblik niemand aan boord bevond, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Polifiezwemwedstrijden Donderdag a.s. worden in het Zomer- bad door district West van de Neder landse Politie Sportbond belangrijke zwemwedstrijden verzwommen. Aan deze wedstrijd zal worden deelgenomen door Den Haag. Rotterdam, Haarlem, Bloemendaaï, Velsen, Amsterdam en de Rijkspolitie Alkmaar. Gepoogd zal wor den de records op de. 500 m borstcrawi, 400 m schoolslag en tien maal vijftig meter wisselslag estafette te verbete ren. Er wordt gezwommen in klasse A, B en C. De wedstrijden, die 's namid dags om een uur beginnen, zijn georga niseerd door de Rijkspolitie Alkmaar. AANGEHOUDEN Door de politie werd een 65-jarige inwoner van Alkmaar aangehouden die zich schuldig heeft gemaakt aan misdrijven, omschreven in art. 245 249 van het Wetboek van Strafrecht. Een geweldige snoek Gisteren ving de heer J. Suk in het Noord- hollandskanaal nabij de Reiniging een snoek, die een lengte had van één nieter en elf cen timeter. Het gewicht viel, naar verhouding van de grootte, iets tegen. Het dier woog acht tien pond en drie ons. De heer Suk slaagde er eerst na veertig minuten in de snoek op het droge te brengen. De heer Ottenbros, sechetaris van het CNHV, gaf het beest op voor de KRO-hengelcom- petitie. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U. dank zij onze „Kousen-Service"! Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uilzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden. ALKMAAR Voor het eerst sinds twee jaar heeft de Alkmaarse Krachtsport Vereniging Sport Staalt Spieren Zaterdagavond in café Tom Nationale bokswedstrijden v-or amateurs georganiseerd. In zijn openingswoord zei de heer Groot dat dit waarschijnlijk de laatste wedstrijden zouden zijn di1 S.S.S. hier ter stede zal organiseren. Het gemeentebestuur heeft gemeend de bokssport onder de sen- satievoorst.ellingen te moeten rang schikken, weshalve 33 y2 pet. vermake lijkheidsbelasting geheven dient te worden. Dit percentage plus de gebrui kelijke aan de Nederlandse Boksbond ersehuldigde acht procent van de recette en de daarmee onvermijdelijk gepaard gaande andere onkosten, ma ken een weder-organiseren van boks wedstrijden tot 'n onmogelijkheid. De heer Groot sprak er verder zijn ont stemming over uit dat boksen met sen- süt'esnert wordt be'iteld. Het circus dat toch sensatie in optima forma is, behoeft „slechts" twintig procent van de recette te betalen. Besprekingen om tot verlaging -n het percentage voor bokcdstrijden te komen, zijn reeds ngevangen. Wat de wedstrijden zelf betreft, er zijn in totaal negen ontmoetingen ver werkt, die niet alle tot een onverdeeld succes voor S S S, hebben geleid Slechts twee van de vijf wedstrijden waarin de Alkmaarse boksers zijn uitgekomen resulteerden in een overwinning In de eerste partii kwam G Zwanen burg (Sct<=:) tegen J Mus (Hoornse Boksclub) voor drie ronden van twee minuten in de ring Het is geen groots gevecht tussen beide middengewieh'en geworden, daarvoor was het technisch verschil tussen beide boksers te groot. Zwanenburg won rppds in de eerste ronde door interventie van de scheids rechter. In de bantam-partij kwamen S. Oerlemans (Hoornse B.C.) en Schre- gardus (Boksschool Groothuis, A'dam) tegen elkaar uit. Na drie ronden werd het pleit, op punten, ten voordele van laatstgenoemde beslecht. J. Folkers (S.S.S.) bond in de derde partij de strijd aan tegen L. Cittert (Groothuis). Ook 'dit werd geen vlammend succes voor de Alkmaarder. Reeds in de eerste ronde ging Folkers tegen het canvas en bij de vijfde tel redde de gong hem. Cittert won door opgeven van Folkers. De weltergewicht T. Veenstra (SSS) won verdiend van G. Jansen (Groot huis). Ondanks zijn lange reach werd de Amsterdammer keer op keer in de touwen gejaagd. Zijn heftig tegen offensief in de tweede ronde, strandde h.rhaalde malen op de stop counter van onze stadgenoot, die een goede partij bokste. De laatste partij vóór de pauze ging tussen de lichtgewichten II Fock (SSS) en Th. Ruijter (Groothuis) Een gevecht tussen een fel boksende Ruijter en een wat verkennende tegen stander. Hierdoor verzamelde de Am sterdammer' in de eerste twee ronden zoveel punten, dat de later beter bok sende Fock deze achterstand niet meer kon inlopen. De Amsterdammer won na de vierde ronde op punten. De eerste Mehtgewicht ontmoeting na de pauze won Achthoven (Groothuis) op nunten var Wijngaard (SSS) Een goede partij, niet geheel vlekkeloos, doch 't aanzien ten volle waard. Hierna kwamen de halfzwaargewichten F. v. d Horst (Hilversum) on A. v. d. Velde (Groothuis) in de ring. De in uitsteken de stiil boksende leerling van Groot huis won deze match hoewel hij haar vooral in de derde ronde niet ca deau kreeg verdiend op punten. De laatste ontmoeting vóór de hoofdpartij werd een trieste aangetégenheid. De Weltergewicht Rethlem (Groothuis) kwam uit tegen W. Pietersma (Hoornse B.C.) De Hoornaar kwam, door de long reach van zijn tegenstander vrijwel nie' aan bod. Het pleit voor hem dat hij het uithield tot de scheidsrechter de strijd in de derde ronde liet staken wegens te groot overwicht van Betlem. De hoofdpartij van de avond, de ont moeting tussen M. Linneman (Groot huis) en P. Oerlemans (Hoornse B.C.) is in zekere zin een teleurstelling ge worden. Zeer zeker niet door de kwaii teiten van Linneman, want zoals deze maar net negentienjarige knaap bokste was een volkomen rechtvaardiging van zijn uitzending naar de Olympische Spelen 1948 in Londen. Een soepele bokser, deze jongen met een prima in casseringsvermogen, die een demon stratie gaf van tactisch en technisch boksen zoals men maar zelden bij ama teurs van zijn klasse ziet. Een puncher met knap voetwerk waarvoor het moei lijk is een waardige tegenstander te vinden. Hij zag tegenover zich de wei nig elegant en met moed der wanhoop boksende Oerlemans die eerder een fighter is dan een stiilbokser. Reeds in de eerste ronde was het pleit beslecht. Oerlemans, hoe moedig hij ook zou heb ben willen vechten kon niets tegenover de Nederlandse kampioen 1948 stellen wat de Amsterdammer ook maar een ogenblik in gevaar zou kunnen bren gen. Keer op keer ranselde de kleine kampioen met zijn droge directen de verdediging van de Hoornaar open Iedere tegenaanval liep dood op de stop counter van de Amsterdammer. Het werd een spel van kat en muis waarin Oerlemans herhaalde malen in de touwen werd gedreven en dat ten slotte zijn einde vond toen Linneman kort vóór de gong zijn tegenstander met een felle rechtse hoek tegen het canvas joeg. Dit brak het moreel van de Hoornaar die, tot zichtbare teleur stelling van de kampioen, hierna de strijd opgaf. Wij schreven het reeds de resultaten wat de overwinningen voor S.S.S. be treft waren niet onverdeeld gunstig, maar waar het hier slechts ging om het boksen als sport alleen, mogen de resultaten tot voldoening strekken. De door DAW Zaterdagavond in het Zomerbad georaniseerde zwemkam pioenschappen van de Kring Noord- Holland benoorden het IJ van de Kon. Nederlandse Zwembond, zijn een vol ledig succes geworden. Er was voor deze wedstrijden, waaraan de beste Noord-Hollandse zwemmers en zwem sters deelnamen, een grote publieke belangstelling. DAW had een aantrek kelijk programma samengesteld; naast de vaak spannende wedstrijden bracht de A.R.B.twee aardige pantonimes, er was een waterpolowedstrijd tussen DAW en Neptunus, welke wedstrijd in een 31 overwinning vcror de Alk maarders einigde, er was schoonsprin- gen en laest but not laest was er, bij een feeënrieke verlichting, figuur- zwemmen. Aan de wedstrijden werd door vier verenigingen deelgenomen: DAW dit Alkmaar, De Ham uit Krommenie, Neptunus uit Zaandam en Nereus uit Zaandijk. DAW bleek verreweg de meerdere te zijn; zij behaalde zes van de acht titels. Opvallend was weer het zwemmen van de DAW-er Ad Boxem, die kort geleden een ongeval kreeg en gisteren voor het eerst weer uitkwam. Hij wist beslag te leggen op drie medailles en had een groot aan deel in het winnen van de lauwer krans door DAW. Na afloop reikte DAW's voorzitter, de heer F. Boxem na een korte toe spraak de medailles aan de diverse deelnemers uit, waarna de voorzitter van de Kring, de heer Zethoven, op zijn beurt de door DAW gewonnen lauwerkrans aan de Alkmaarders overreikte, waarbij hij DAW dankte voor de goed geslaagde organisatie van deze wedstrijden. De eindstand van de telling voor de DAW-lauwerkrans toonde, dat DAW op het ogenblik veruit de sterkste vereniging boven het IJ is: 1. DAW 2635,9 pt., 2. Neptunus 2757,2 pt. Nereus 2876,1 pt. De wedstrijden. De 50 m schoolslag-jongens werd 'n overwinning voor W. Hietberg van Nept. die deze afstand vlinderde in 37.De 2e t.e.m. de 5e plaats was voor DAW: H. de Jong 41,4, C. Zut 42,2, S, Fraaij 42,5 en B. Ekkel 42,9. Mej. R. Nieuwenhuizen van Nereus werd kampioene op de 50 m rugslag- dames in 42,4 op de voet gevolgd door de DAW-sters E. Stor 44,2, L. Verheul 44.6 en J. Piersma 44,8. Een grote kans op de eerste DAW overwinning ging verloren, toen H, Ouwehand op de 50 m borstcrawi meisjes bij het keren uitgleed en E. de Boer van Neptunus moest laten schieten. Deze won in 33 7 'Gen goede tijd, het koude water in aanmerking genomen; 2e werd H. Ouwehand in 36,2. F. Rentenaar en K. Martens wer den hier 4e en 5e in 38,6 en 40,2. De 100 m rugslag-heren bracht Ad Boxem de eerste van zijn drie titels. Rustig trok hij er tussenuit en won met ruim verschil in 1.20.de 2e plaats latend aan C. Goedhart 'van Nereus in 1.29,7. Een groot DA W-succes werd de 50 m borstcrawl-jongens. De Utrechtse DAW-er H. Willemse won dit num mer in 32.gevolgd door zijn club genoot H. de Jong in 32,9. B. Ekkel en S. Fraaij bezetten de 4e en 5e plaats (34,9 en 35.—.). De enige Alkmaarse dames-kring kampioene werd mej. E. Stor, die na felle strijd de 100 m schoolslag wist te winnen in 1.32,3 van de Neptunus- dame C. Schoen (1.35.Pas op de laatste 25 m kon de Alkmaarse er tus senuit trekken, toen haar reserves groter bleken. De 3e en 5e plaats wa ren eveneens voor DAW, n.l. H. Boxem 1.37.N. de Waard 1.38,2 en J. Piersma 1.39,1. De 50 m rugslag-meisjes werd een Neptunus overwinning: A. Koebolt won in 47,2, op de voet gevolgd door H. Ouwehand 48,1 en F. Rentenaar 49.—. De 100 m borstcrawi werd een ge makkelijke overwinning voor Ad Boxem in 1.04,5; rustig nam hij de keerpunten met de ..Kiefer"-methode, gleed met 'n verbluffend gemak door het water en tikte met grote voor sprong aan in 1.13,9, waarmee hij zijn persoonlijk record aanmerkelijk ver beterde! Een volledig DAW-succes werd de 50 m rugslag-jongens: le werd tot ieders verrassing C. Zut in 43,2, ge volgd door B. Ekkel in 46,6. De groot ste verrassing was wel F. Bielfeld, die derde werd in 47,2. De derde dames-titel ging weer naar Neptunus na felle strijd, die pas op de laatste meters werd beslist, won E. de Boer in 34,9 van de DAW-sters T. v Latum (35,6) en H. Ouwehand (35,7) Museumdirecteuren bezichtigden de Grote Kerk Gister bracht een groep buitenland se museumdirecteuren een bezoek aan Alkmaar onder leiding van de direc teur van het Rijksmuseum, jhr. Roëll. Zij bezoeken mede in gezelschap van de heer Ton Kaat, secretaris én dr. Scheurleur, conservator van het Rijksmuseum op uitnodiging van onze regering diverse historische ge bouwen in ons land. In Alkmaar werd gedurende pl.m. 1 uur een bezoek ge bracht aan de Grote Kerk, die aller bewondering heeft getrokken. Het ge zelschap bestond uit pl.m. 20 man, die met dienstauto's van het Rijk ver schillende gemeenten van ons land bezoeken. De uitnodiging van onze re gering geschiedde uit erkentelijkheid, omdat deze directeuren allen iets uit hun bezit hebben afgestaan voor de tentoonstelling „Uit de schatkamer der middeleeuwen", welke thans te Amsterdam wordt gehouden. Hoewel zij niet in de prijzen vielej verdienen de volgende DAW-sters vermelding: T. Prijs 38,4. L. Verhei 38,7, H. Boxem 42,2, J. Piersma 42( en N. de Waard.43. T. Schot van DAW toonde dat het| vertrouwen in haar gesteld, niet teel onrechte was geschied. Na felle strijd» wist zij vechtend de tweede prijs uitl liet water te slepen in de voor haat f goede tijd van 45,4. C. Schoen vanj Neptunus won in 44,2. Zeer spannend was de laatste serie R van de 200 m schoolslag-heren, loj m lang lagen G. Gerkens van De Ham en de DAW-er A. Boxem zij aan zij, Toen trok de Alkmaarder er lang. zaam tussen uit, vergrootte zijn voor. sprong gestadig en won in 3.04,5. Ger. kens noteerde 3.13,8. Ook om de 3e ea 4e plaats werd hevig gestreden, hoe- r wel dit niet zo opviel omdat het in schaduw geschiedde van de „grote twee". Het waren de DAW-ers C. Zut I en W. Bloothoofd, die elkaar niet» toegaven. Zij aan zij vochten zij, doch de eindspurt van B. was iets sneller: 3.17,7 tegen 3.18. Op de 3x50 m wisselslag estafette, dames was L. Verheul niet opgewas-l; sen tegen R. Nieuwenhuizen van Ne-1 reus. Toen DAW's schoolslagzwemster E. Stor te water ging lag zij zeker 4 1 m achter. Scherp zwemmend liep ze I slag na slag en toen T. v. Latum te water moest was de acherstand tot 11 m teruggebracht. Mej, v. L. haalde! eruit wat erin zat en smaakte het ge noegen DAW zijn 5e kampioenschap te bezorgen. Totaaltijd 2.06,2. Nereus noteerde 2.10,6. De tweede ploeg van DAW, die in 2.12,6 derde werd, be stond uit H. Ouwehand, N. de Waard en T. Prijs. De spannendste race van de avond I was de laatste. A. Boxem had DAWÏ op de rugslag van de wisselslag esta-j fette-heren een kleine voorsprong bef zorgd, die door de Neptunusman BoS op H. de Jong- „vlinderend" werd in gelopen, hoewel laatstgenoemde zich tot het uiterste verzette. Toen H. Wil lemse als laatste man startte lagen beide ploegen weer gelijk. Tot het ui terste gespannen, wist Willemse een fractie van een seconde eerder aan te tikken, waarmee DAW ook op dit nummer Kringkampioen was gewor den. DAW 1.51,8, 2. Neptunus 1.52, Hij had er trek in! Toen wij Zaterdagmiddag het een en ander gadesloegen bij de oefeningen van de gefingeer de windhoos die over Heiloo was gekomen, tijdens de jubileum feesten van het Rode Kruis, afd. Heiloo, werd onze aandacht ge troffen door een jongeman, die z.g.n. zwaar gewond op één van de terreinen was neergeploft. Dit jongmens ging op een gegeven moment zo te keer, dat omstan ders veronderstelden, dat hij in derdaad zwaar gewond moest zijn. Wat was echter het geval? Hij had z.g.n. ook een gebroken been. Men had er een kunstbeen neergelegd; een hond zag dit, en ging ermee vandoor Het hulpgeroep had tot resultaat dat even later het kunstbeen weer naast zijn goede benen lag. Er werd natuurlijk hartelijk ge lachen! De roofoverval in het postkantoor te Schagen Naar verluidt zal de zaak van J. S., verdacht van de roofoverval op het postkantoor in Schagen Dinsdag 19 Juli a.s. door de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar worden behandeld. Dierenbescherming Zaterdagavond is een ±- 4 maanden oud hondje zwervend in de omgeving van de Baanstraat aangetroffen. Ken tekenen: zwart-witte vlekken, bruin zwart kopje, reu, en breed leren hals bandje om. Het is een aardig hondje en buitengewoon vriendelijk. Eigenaar of liefhebbers worden ver zocht het diertje zo spoedig mogelijk te halen bij C. Verwer, Inspecteur die renbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Ter beschikking zijn een rode en 2 zwarte poesen. inuëiiS'sS Tjwitsalax TEGEN Til VERSTOPPING ""issiSS?SSsSsSSBBmhsSS ZWITSAL Fabrieken Apeldoorn Marktberichten LANGEDIJK. 11 Juli 1049. Langedij- ker Groentencentrale. 60.000 kg lingen 5.80—6.60; 500 stuks bloemkool A 36,30, I 25,90—26,30, I(afw.) 13—14; 35000 kg rode kool 19,70—21,40; 1300 kg gele kool 16.20—16.40. W ARMENHUIZEN, 11 Juli 1949. Aanvoer 14.000 kg aardappelen. Schot se muizen 78,30, drielingen 5,606,40, kleine 3,604,80; bloemkool, 70 stuks 20,10. NOORDSCHARWOUDE, 11 Juli '49. Noordermarktbond. Aanvoer 65.000 kg aardappelen, eerstelingen 7,388,70, drielingen 3,905,80, kleine 3,703,90, rode eerstelingen 8,509,10, blauwe ei genheimers 10,3011, eigenheimers 11.41 •11,70. MEER DAN HONDER de motorraces om d< een grauw wolkendek d: Drente. De upper ten va snelheden door de bochte: Adembenemend was de strijd in de halve liter kl sen op deze afstand hun de Gilcra's en Guzzi's no| niet bestand tegen topsne het echter anders. Voor h erepalm in de zware klas heldskanon, de vier fylin zijn A. J. S„ eerste werd Artie Bell werd vorig jaa Met slechts enkele val zonder uitzondering go< roet meer dan 100.000 langs het circuit en begi ideale weersomstandighed grote prijs van Nederlanc de 19e Nederlandse TT, i succes voor dc organisat den. En dat in dit ,machti renners, dat in de werel krijgen is, onze lande slechts met zeer beschei( tevreden moesten stellen, succes niets af. Deze Dutch TT was de meting voor het wereldka dat in zes dit seizoen te moetingen in iedere klass toegekend aan de rijder, te overwinningen en dus punten behaalt. Zaterdag reeds wereldkampioen in klasse, omdat hij het pri de derde maal de race te voren had hij in Man en reeds behaald en aangezi slechts in 5 der 6 wedst programma staat, kan renner zijn puntenaantal ren. Maar toch was de t van deze Dutch TT de volle Nello Pagani, die glansrijk dc 125 cc won, dien een sensationele re voor de in Bern geleden de zwaarste klasse en L' In de laatste ronde met rijkunst voorbij schoot ot de finish te passeren. Met spanning had men raar het gevecht tussen Guzzi, A.J.S., Norton en de 500 c.c. klasse. Do de duizenden toescho een plaatsje in de nabijl start hadden veroverd, t ter de laatste seconden breken van de grote stri Vier, drie, twee, een. spoten de deelnemers. V en Articiani op hun Gile op A.J.S. en Bob Foste: volgden met enkele cetv schil. Ook de andere dee! men goed weg. De Neder nenburg, Pellikaan, Poel de Veer zaten midden i peloton, doch spoedig zo worden. Al spoedig^ maakten d lianen en Graham zich rige achtendertig renners werd duidelijk, dat, beho dere omstandigheden, ee drie de eerste prijs zou b vijfde ronde kreeg Artici en begon de tweekamp ti en Pagani, een kamp, die zou duren. Randen lang maakte een gemiddelde snelheid per uur, maar bij het ir laatste ronde zag men, d eerst het uiterste gaf. I derogen op de Brit in e: kort vóór het einde in passeren. Met de snelste na de oorlog op het vei asphaltcircuit is gedraaid kroon op zijn werk van haalde in die laatste ror middelde van 150.86 km km meer dus dan de snel verleden jaar was gedra: Bovendien kan Pagani overwinning in de 125 c. zelfde middag jiad beha in deze lichte klasse reed pioen noemen, want hie races op het programma er al twee heeft gewonr Zo heeft dan de Gile de gestelde verwachtinge dit duel van de A.JIS. DOOR TJEERD A D E M A „Wilt u nu verteil Steensma?" vroeg hij. blieft. Ik stel er prijs i weten, hoe uw bezoek aa is verlopen." Steensma vertelde en Waardenburg glimlachti rig bij het verhaal van pogingen om tot het hei gen door te dringen. „Ik had er om moeten hij, „u een introductie v: vrienden mee te geven kaartje'van een kamerl meeste departementspor velschrift en zou heel wa u hebben geopend." Ir. Steensma gaf uitv sprek met de minister v „Een prachtmens," zei

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2