2. Stad en Omgeving. Moeilijkheden door inwoning AGENDA ZOMERKATOEN Motor-terreinkampioenschappen van Noord-Holland Drie-daags sportfeest in Bath De eindstrijd om het Gouden Kruis «Er is geen geniepiger wapen dan de radio" fleuriQ 25 61 Sierksie renners komen naar Egmond aan Zee In Alkmaar bouwt men moderne kerkorgels VAN MARSDIEP TOT Ij; Hugo-Boys winnaar Mr. A. D. van Regteren Altena, die gisteren de plaats van de politierechter innam, kreeg naast de gewone gevallen van diefstal en mishandeling, die door gaans op de „rol" van de politierechter prijken, twee gevallen van mishande ling te behandelen die voortkwamen uit gedwongen samenwoning. J. K. uit Alkmaar was ten laste ge legd dat hij op 29 Mei zijn bovenbuur man J. J. C. had mishandeld door deze het ijzeren gedeelte van een' hamerj naar h^t hoofd te gooien, waardoor C. een bloedende wonde opliep. Hierna was een worsteling gevolgd. De verdachte en de beide getuigen, dit gisteren voor de groene tafel moes ten verschijnen, bleken niets milder te genover elkaar gestemd te zijn dan eni ge weken geleden en de manier waarop zij hun standpunt verdedigden was ver re van aangenaam. K. vertelde dat zijn bovenburen steeds de radio hard aanhadden en dat zij op de maat van de muziek op de grond stampten. Hierbij kwam, dat de vloerbedekking onvoldoende was. Op 29 Mei, toen de radio weer aanstond, was K. naar boven gegaan en had ge zegd dat hij en zijn vrouw hoofdpijn hadden en hij had zijr. bovenbuurman gevraagd of deze de radio wat zachter wilde zetten. Deze zou hem toen be ledigd hebben en een pressepapier naar hem gegooid hebben. Hierna zou ver dachte het stuk hamer naar C. hebben gegooid, waarna de worsteling zou zijn ontstaan. Getuige C. verklaarde hierentegen dat hij de radio heel zacht aanhad en dat K. hem zonder enige aanleiding bad aangevallen. C. zou geen presse papier hebben aangeraakt. Hij had de hamer tegen het hoofd gekregen op 't moment dat hij zich omdraaide om K. te laten zien dat de radio niet zachter kon. Volgens C. zou ook K. de radio geregeld hard aanhebben. Dit ontlokte mr. Van Regteren Altena de woorden: „Er is geen geniepiger wapen dan de radio". De tweede getuige, die tot voortdu rende ergernis van K. met C. in con cubinaat woont, verklaarde hetzelfde als' de eerste getuige. De Officier, mr. J. C. V. Meischke,. was van mening, dat K. zich teveel door drift had laten leiden. Mr. Meisch ke. die het gooien van de pressepapier niet bewezen achtte, eiste 60,subs. 30 dagen tegen K. De verdediger mr. Smal, keerde zich bijzonder scherp tegen de beide getui gen. die hij hoogst onbetrouwbaar achtte. Hij wees er op dat de tweede getuige geen enkel recht heeft bij C. in te wonen en dat dit een voortduren de bron van ergernis voor K. is. Mr. Smal achtte de tijd gekomen dat de overheid in deze krachtig ingrijpt. Spreker, die zeide sterk de indruk te hebben dat zijn cliënt de waarheid sprak, vroeg tenslotte een lagere boete. Mr. Van Regteren Altena verlaagde de boete tot 40, subs. 20 dagen en gaf zowel de verdachte als de getuigen de raad beter op tg passen daar het een volgende maal waarschijnlijk niet bij 40 zal blijven. Nog meer ruzie. A. M. C. F. was ten laste gelegd dat zij op 31 Mei haar 81-jarige benedon- buurman een klap met een emmer op het hoofd had gegeven, waardoor deze een bloedende wonde had opgelopen. F. verklaarde dat haar benedenbuur man een bijzonder lastige man is en dat hij eerst tot handtastelijkheden was overgegaan. F. had twee getuigen décharge meegebracht, die verklaarden dat zij ook al eens door de oude baas waren aangevallen. De benedenbuurman L. zeide, dat de vrouw op de bovenverdieping zó on handig de was aan het doen was dat het 'water doorlekte en zijn meubels er nat door werden. Hij zou naar boven zijn gegaan om te klagen en had toen een klap met de emmer op het hoofd gekregen. Mr. Meischke vond de slordige ma nier om de was te doen een geniale wijze om L. te treiteren. De Officier eiste tegen F. 60, subs. 30 dagen. De Politierechter, die van mening was dat heiden op onjuiste manier te werk zijn gegaan veroordeelde F. tot 50 boete subs. 25 dagen. Een haastige wielrenner. Hendrik T. moest terecht staan om dat hij op Hemelvaartsdag wat al te haastig was om aan de start van de Ronde van Noord-West-Nederland te komen. T., die met de trein uit Hoorn kwam, kon bij de controle aan de uitgang het regu van zijn fiets niet vinden. Daar de trein wat over tijd was en T zich nog vóór de start van de wielerwed strijd moest verkleden, liep hij zonder reeu door de controle heen. Dit was riet naar de zin van de ambtenaar D die de fiets wat al te stevig vastpakte, zodat deze beschadigd werd. T. keerde zich hierop tegen de ambtenaar en gaf hem een klap in het gezicht. T., die verklaarde dat hij nog nooit gevochten had, werd conform de eis tot 15 subs. 10 dagen veroordeeld. Onfortuinlijke handelaar. Bijzonder slecht nad P B. uit Ber gen het getroffen. Hij kwam met vrou we Justitia in aanraking omdat hij bij het verhandelen van een ameublement geen open kaart speelde en te veel voorzorgsmaatregelen trof om ontdek king hiervan te voorkomen. Aan 't eind van het vorig jaar vroeg Jan M. hem of hij een ameublement voor hem te koop wist. B. zeide at hij er zijn best voor zou doen doch ver zweeg. dat hij een tweede-hands ameu blement. dat hij bij een boelhuis had gekocht, op zolder had staan. Eerst twee weken later ging B. met dg vier stoelen en twee fauteuils naar M. en zei, dat hij deze nieuw in een winkel in Hoorn had gekocht. Hij had een kwi tantie van de betrokken winkelier bij zich en daar de stoelen er goed uit zagen, besloot M. tot de koop over te g; an. Enige tijd later bemerkte M. dat de stoelen niet zo goed waren als hij had gedacht en toen hij zich met een klacht tot de winkelier wendde bleek dat de ze niets met het hele zaakje te maken had. Ter terechtzitting bleek het dat B. r.iet_ met het handeltje heeft verdiend. I ij had de stoelen voor 105 gekocht, had ze met nieuwe stof overtrokken en ze weer voor 105 verkocht aan H. Hij had dit gedaan omdat hij het a- meublement weer kwijt wilde en in geldnood verkeerde. Hij had tegen M. gezegd dat het een nieuw ameublement was omdat dit een betere indruk maakte. Om de verkoop nog vlotter te doen gaan had hij toen een valse kwi tantie afgegeven. Mr. Meischke vond dit bedrog van zó ernstige aard dat hij 60 subs. 30 da gen eiste. Daar B. nog nooit eerder te recht heeft gestaan, wilde de Politie rechter het nog eenmaal met hem pro beren. De uitspraak was 30 subs. 15 dagen. Hond contra kat. Jan O. uit Beemster was ten laste gelegd dat hij zijn hond, toen deze een kat gepakt had en die stevig heen en weer schudde, opgehitst had in plaats van tussenbeide te komen. Mr. Meisch ke eiste tergen O., die verstek had la ten gaan, 25 subs. 10 dagen. Mr. Van Regteren Altena achtte deze dieren mishandeling echter zó ernstig, dat hij de straf verzwaarde tot 50, subs. 25 dagen. Niet voor verbetering vatbaar. J. E en W. v. d. P., beiden uit Alk maar, moesten zich verantwoorden om dat zij op 18 Mei van een opslagter rein enig zink en een plaat rood ko per hadden weggehaald en dat voor 20 hadden verkocht. De opbrengst van het gestolene deelden zij eerlijk. Mr. Meischke eiste tegen E., die voor de achtste keer terecht stond, 10 subs. 5 dagen eri drie maanden gevangenis straf voorwaarde]'ik met een proeftijd van drie jaar. V. d. P.,'die juist uit de gevangenis ontslagen is, werd door de Officier niet voor verbetering vatbaar geacht en daarom eiste hij tegen deze zes weken gevangenisstraf. De uit spraak was conform de eis. Looddiefstallen. M. A. B. uit Alkmaar stal enige tijd geleden bij een drukkerij hier ter ste de tot drie maal toe een hoeveelheid lood, dat hij voor 20 verkocht. B die nog nooit eerder met de Justitie in aan raking was gekomen, zeide het lood weggenomen te hebben omdat hij een paar schoenen wilde kopen. Hij was al zwaar gestraft omdat hij bij het uitkomen van de diefstallen ontslagen was. B. werd gisteren conform de eis tot 15 subs. 10 dagen veroordeeld. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Titanenstrijd (14 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Spion nen aan de Theems (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Are. de Triomphe (boven 18 jaar). WOENSDAG Bioscopen als op Dinsdag en matiné's om 2.30 uur Pacivolo steravond Deze avond die het karakter droeg van een revue is, zoals we van de Middelbare Handelsschool gewend zijn, uitstekend geslaagd. De organisatie berustte ditmaal bij de oud-leerlingen der school,, wat in verband der over- gangs- en eindexamens niet te ver wonderen is. De voorzitter van „Pacivolo", Rudi Westra, opende met een korte speech, waarna hij direct het woord gaf aan de organisator Jan Meurs, die de di recteur, leraren en bestuursleden der diverse schoolverenigingen van harte welkom heette. Bea Baerken vertolk te een wals van Chopin, Rees Duyff speelde vervolgens een potpourrle, die hem zelfs roc'«; rozen opleverden. Ten slotte speelde de jonge piano-virtuoos en Cor Kramer-Glijnis: Sobre las olas. Aan het einde der revue werden de heer Kesselaar, Kees de Bakker en Jean Fleur namens „Pacivolo" ge huldigd voor hun bijdragen tot het totstandkomen van deze avond. „The Rhythm Sheiks" een stem mingsband van het beste soort, ver zorgde het bal. Tot slot mag nog op gemerkt worden, dat het bestuur in het vervolg wel betere voorzorgsmaat regelen dient te nemen voor de con- tröle in verband met de handhaving van een Intieme sfeer. VOOR KINDER EN STRANDKLEDING VERSCHILLENDE DESSINS WASECHT LICHTECHT ZONECHT p. mtr. STOFFENHUIS LAN GE STRAAT 93 ALKMAAR GESLAAGD Aan de Ned. School voor Coupeurs en Coupeuses te Doetinchem slaagden de volgende leerlingen: voor coupeuse mej. A. L. Hardijzer en voor dames coupeur de heer R. Polk. Voor de tweede maal zal de V.V.V. van Egmond aan Zee onder auspiciën van de K.N.M.V. motor-terreinwed- strijden organiseren. Evenals het vo rig jaar zullen deze races verreden worden om het kampioenschap van Noord-Holland, waarvoor de sterkste terreinrjjders reeds hebben ingeschre ven. De tweede maal. De V.V.V. Egmond aan Zee heeft de organisatie weer ter Hand durven ne men omdat de wedstrijden het vorig jaar sportief en organsatorisch een succes waren. Het ligt in de bedoeling dit evenement jaarlijks te laten plaats vinden en zonder twijfel zal de publie ke belangstelling groeien naarmate dit soort wedstrijden meer bekend gaat worden. Zo'n wedstrijd door de Noord- Hollandse duinen heeft zeker meer aantrekkingskracht voor 't publiek dan 'n wegwedstrijd of 'n sintelbaan- race. Het gaat namelijk niet alleen om zuivere snelheid. Bjj een parcours, zo als wjj dat in Egmond aan Zee kennen wordt het uiterste van rijder en motor gevergd en alleen zij, die over een per fecte rijtechniek beschikken kunnen meedingen naar de kampioenstitel. Het parcours heeft sinds het vorig jaar wel enkele veranderingen onder gaan. Het is iets langer geworden, doch de renners zullen nu minder door het mulle zand moeten ploeteren. Het voordeel hiervan is, dat de snelheden groter zullen zijn dan het vorig jaar, waardoor de strijd ongetwijfeld nog aan felheid zal winnen. Uitstekend parcours. De K.N.M.V.-commissie, die het ter rein heeft gekeurd is van mening, dat het parcours te Egmond aan Zee ideaal is voor terreinwedstrijden. Langs het parcours staan practisch geen bomen, zodat bij eventuele val partijen ernstige verwondingen vrijwel zijn uitgesloten. Ook voor de toeschou wers is het een ideaal parcours, want door het ontbreken van bomen is het mogelijk, wanneer men één van de ho ge duintoppen beklimt, de strijd ge heel te volgen. Rietman en Dick Renooy. Aan de terreinwedstrijden zullen junioren, senioren en hoofdklasse ren ners deelnemen. Alle „grote" mannen op het gebied van terreinraces komen aan de start. Namen als Rietman, Koning, Van Heukelom, Baudoin en Jonkers garanderen een felle strijd in de hoofdklasse van de zware machi nes. Bij de „bromvliegen" zien wij o.m. Dick Renooy, Meijnen en Van Dokkum aan de start verschijnen en ook deze inschrijvingen spreken voor zichzelf. Egmond aan Zee is gereed. In Egmond aan Zee is men reeds druk doende om maatregelen te tref fen om het publiek te ontvangen. Par keerterrein en fietsenstallingen worden in de nabijheid van het wedstrijdter rein aangebracht en de N.A.C.O. zal voor het vervoer per bus zorg dragen. Als nu de weergoden de organisa toren gunstig gezind zijn, is er niets, dat het welslagen van deze tweede terreinkampioenschappen van Noord- Holland in de weg kan staan. Districts-kampioenschappen Ned. Bond tot redding van drenkelingen In het Bad Groenendaal te Heem stede zijn gister de districtskampioen schappen gehouden van het district Noord-Holland van de Nederlandse Bond tot redding van drenkelingen. Het is daarbij opgevallen, dat over het algemeen te weinig het gekleed zwemmen wordt beoefend, terwijl ook het verschil in voorschriften menig maal tot het maken van fouten leidde. De uitslagen waren als volgt; pop- duiken dames: 1 Haarlem 8 p., 2 Haar lem 7'/s, 3 Heemstede 71/;,. Voor heren: 1 Haarlem 8p., 2 Haarlem 8, 3 Heemstede 8. Estafette 4 x 25 m. met drenkeling (dames): 1 Alkmaar 2.52.6, 2 Alkmaar 3.02.4. Voor heren: 1 Haar lem 2.25.4, 2 Heemstede 3.01.6, 3 Alk maar 3.10.5 Wisselslag-estafette 4 x 25 m. (dames): 1 Haarlem 1.53.9, 2 Alk maar 1.54.6, 3 "Alkmaar 2.03. Voor he ren: 1 Haarlem 1.33.5, 2 Alkmaar 1.42.9, 3 Haarlem 1.52.1. In de 100 meter schoolslag (dames) blonk vooral Nel de Waard uit. De uitslag was: 1 Alk maar 2.09.8, 2 IJmuiden 2.16.2, 3 Haar lem 2.18. Voor heren: 1 Amsterdam 1.47, 2 Haarlem 1.50.6, 3 Amsterdam 3.07.6. Alle nummers werden gekleed gezwommen 50 m. vrije slag (dames): 1 Amsterdam 49.7, 2 Alkmaar 53.2, 3 Alkmaar 1.06.2. Voor heren: 1 Amster dam 38, 2 Haarlem 43, 3 Haarlem 46.1. 50 m. rugslag (dames): 1 Haarlem 1.15.8, 2 Alkmaar 1.21, 3 IJmuiden 1.24. Voor heren' 1 Haarlem 1.07.2, 2. Haar lem 1.19.2, 3 Haarlem 1.24.4. 50 m. zij slag (dames): 1 Amsterdam 58.7. 2 Haarlem 1.05. 3 Haarlem 1.09. Voor heren: 1 Haarlem 44, 2 Haarlem 50.4, 3 Haarlem 53. (Van onze speciale verslaggever) Het programma, dat de dames en heren van Turnlust tijdens het drie daagse sportfeest in Bath brengen, be gint met rhythmische oefeningen door de dames. De sierlijke bewegingen der meisjes in haar uniforme flatteuse witte jurkjes worden daarbij tot een harmonische beweging. Daarna volgt het brugwerk van de dames. Voor een ademloos publiek maken zjj handstanden, achteropzetten, kelder- keeps en pirouettes op een knappe en stijlvolle wijze. Bij het groepswerk *van dames en heren tezamen zien wij hand - en zweefstanden, bruggen op de grond en spagaatzitten, lenig en krachtig werk met een driemanstoren als letterlijken figuurlijk hoogtepunt. Dan volgt het paard-voltige-werk der heren: scharen, inkeren en kringflanken, vlot en op een prettige manier gedaan. De hoepel oefeningen der dames, waarbij zij in een lenige looppas opkomen, de hoepels boven het hoofd dragend, is een sier lijk geheel van gelijkmatige hoepel en lichaamsbewegingen, waarbij de hoe pels voor en achter langs het lichaam worden gezwaaid, op zij, omlaag, om hoog en terug tot een harmonische en elegante demonstratie. En dan zien wij, behalve de molendraai en de buikdraai, ook nog de reuzenzwaai en de dislogue van een krachtige beheerste herengroep aan de rekstok. De oefeningen met de bal zijn opgenomen in het karakteristiek Alkpiaarse tafereel, dat de Kaasmarkt heet. Een kaasdrager met een Alk- maarse vlag komt op het terrein, ge volgd door een tiental dames, twee aan twee, dart komen twee kaasdragers met een berrie kaas en daarna volgt nog een tiental dames. De twintig kazen zijn twintig voetballen, die, een voor een, door de kaasdrager de meisjes worden toegeworpen, die dan met haar ballen een gracieus spel spelen met een fraaie apotheose. Zij werpen de ballen weer naar de kaasdragers terug en ma ken, met de dribbelende kaasdragers een ronde over het terrein en vertrek ken in de zelfde formatie als waarin zij kwamen. Het publiek reageert enthou siast. De meisjes geven een demonstralie vol veerkracht en souplesse aan de rin gen en wij zien van hen vóór- en ach- teropzet, keepen, stutten, rollen, salto's en schroefsalto's, beheerste en stijl volle oefeningen. Bij het brugwerk van de heren zien wij het- z.g. handstand pak-pak, stutten en pirouettes van steun tot steun, een sobere demonstra tie van stijl en spierbeheersing. Dl knotsoefeningen van de dames zijn plezierige spelen van fraai buigen de en strekkende lichamen, van dan sende bewegingen en van mooi rhyth- misch en gelijk wentelen en wenden van de knotsen, alsof die aan de lenige handen der dames waren vastgehecht. Deze fraaie demonstratie wordt om haar vlotte elegance en haar feilloze Kampioenschap van Alkmaar en omstreken le klasse. Dat de laatste loodjes nog steeds het zwaarst wegen ondervond de koploper „de Haas", die zijn partij van Ravenstijn verloor en door de winst van Slot met deze de eerste plaats voorlopig moest delen. Met nog slechts elk 2 ronden te spelen, hebben dus deze sterke spelers wel een bui tengewoon mooie kans op de titel. Van de eventuelp verdere misstap pen zal N. Oud profiteren. Zijn pun- ten-aantal is gelijk, hem rest echter nog alleen de slotronde. De stand is: y de Haas en Slot. ieder 9 gespeeld en 13 punten: 3 N. Oud 10 gesp. 13 punten. 4 Kruider 10 gesp 12 punten, 5 Ravenstijn 11 gesp. 12 punt., 6 M. Oud 9 gesp. 10 punt., 7 Woonijk 8 gesp. 7 pnt., 8 Toenoel 10 gesp. 7 pnt., 9 Hemels 7 gesp. 6 pnt.. 10 Jorna 9 gesp. 6 pnt., 11 de Bree 9 gesp, 6 pnt. en 12 Smolenaars 7 gesp. 3 pnt. Deze week spelen SlotHemels en de HaasToepoel. In de 2e klasse geven de spelers el kaar wel heel weinig toe. er zijn maar liefst 6 kampioenscandidaten. Stand aldus: 1 Bijwaard 12 gesp. 16 pnt., 2 Stam 8 gesp. 1? pnt., 3 Langras Jr. 9 gesp. 12 pnt., 4 Peerdeman 9 gesp. 12 pnt., 5 Langras Sr, 10 gesp. 12 pnt., 6 Hemmelder 8 gesp. 10 pnt. De kop van de 3e klasse wordt ge vormd door Miedema 11 gesp. 14 pnt. en'de Wijn 10 gesp. 11 punten. Hier is Miedema dus practisch „bin nen". Nog slechts enige weken en we zullen de 3 nieuwe titelhouders kun nen begroeten. Heropening Kapperssalon Hedenochtend om tien uur vond aan het Groot Nieuwland de heropening van de herenkapsalon Jong plaats. Toen er kort geleden een en ander in de winkel gerestaureerd moest wor den, meende de heer Jong dat het tijd was om tegelijk de hele winkel te la ten opknappen. De scheidingsmuur tussen de heren salon en damessalon werd weggebro ken waardoor de herensalon bijna tweemaal zo groot is geworden. Nu kunnen zo nodig vijf klanten tegelijk worden geholpen. Mocht dit nog te weinig zijn, dan is aan de rechterkant van de zaak naast de parfumerie-afde ling een comfortabele gelegenheid om te wachten. Het interieur van "de win kel is in een lichte tint gehouden waardoor de zaak nog ruimer lijkt dan zij al is. stijl door het Engelse publiek bijzonder geapprecieerd, evenals het kwieke spel van rhythmisch springen, spreiden en sluiten in de vrije Oefeningen der da mes die van een verbverende charme zijn. Ook de dames demonstreren haar oefeningen op het paard, op dezelfde wijze als de heren het doen. Het slot stuk van dit programma wordt ge vormd door het humoristische Circus Renz. Een prachtige serie individuele prestaties op het gebied der acrobatiek, waarbij o.a. een der meisjes zich ach terover gebogen, als een ceintuur om haar broer heenwindt, luiden het paar- denprogramma in. Twaalf meisjes met hoeven, pluimen en staarten galopperen als Hollandse paarden de piste in waar hun meesteres in rijbroek en laarzen de zweep hanteert. Met rinkelende bel len maken zij daar achten, rondjes en molens en dansen een soort polonaise. De dieren zijn prachtig gedresseerd en blijken te kunnen rekenen en tellen, tenminste wanneer hun meesteres hen met suikerklontjes verwent. Het Circus Renz is niet alleen een humoristische, maar evenzeer een char mante harmonische prestatie, die aller aangenaamst is om te zien. Benoemingen fathers Mill Hill Zondag na de priesterwijding van 30 neomisten werden op het moeder huis van de congregatie van de H Jozef te Mill Hill (Engeland) de be noemingen voor de Nederlandse fathers en broeders der congregatie be kend gemaakt. Daartoe behoren de broeders Winnifred Veldhuis te Be verwijk, broeder Guido Schouten te Alkmaar (of Hoorn), broeder Willi- bald Slijkerman te Bergen. Velen zullen zich hebben afgevraagd, wat dat grote mysterieuze gebouw aan 't Wolfpad wel te betekenen had. Van morgen zijn we in de gelegenheid ge steld het raadsel op te lossen. Het is de montagehal van de firma Pels en Zoon, orgelbouwers alhier. Deze grote zaal is 11'/'smeter hoog, 20 meter lang en 10 meter breed. Hier worden de orgels compleet en speelbaar opgesteld en door ingenieur B. Pels tot in ieder détail be proefd en gecontroleerd, en wel met de meest moderne apparaten, zoals de Or- sillograaf, welke het voortgebrachte geluid zichtbaar registreert. De firma welke in 1903 is opgericht heeft sinds- die talrijke orgels geplaatst o.m. in. de r.k. kerkmuziekschool te Utrecht en vele plaatsen in Nederland. In 't bui tenland, in Frankrijk Abdy Citau, in Luxemburg, vijf orgels in Zuid-Afrika, enz. In deze grote montagehal, gebouwd door architect de Boer, onder techni sche adviezen van geluidsingenieur B. Pels, staat nu compleet opgesteld het grootste kerkorgel dat door de firma werd gebouwd en is bestemd voor de St. Hippolytuskerk te Delft. Het nieu we orgel heeft drie klavieren, 53 re gisters en niet minder dan 3807 pijpen. Het is gebouwd volgens het Electrisch systeem. De organist staan de meest moderne speelhuipen ten dienste. Voor het verbinden van de klavieren en het combineren van registers heeft hij plus minus 64 knoppen e.d. Talloze combi naties op de meest verscheiden wijze zijn te verkrijgen. Toen we dit prach tige instrument beluisterden kwam voor ons het volgende vast te staan. De tijd dat de kerkorgels min of meer de minder veredelende invloed ondergin gen van de bioscooporgels, of het be ruchte „Hammond"-instrument, is voor bij. Er is meer sprake van ..orgelbouw kunst" in de strikte zin van het woord, trots alle technische volkomenheid. Het scheppende element is weer terugge keerd en wellicht nog in ruimere vorm dan vroeger. Het merkwaardige is wel d .t dit nieuwe instrument geen speciaal uitgesproken karakter heeft, maar ver schillende stijlen, ook de oudere Barok enz in zich vertegenwoordigt. Zijn oudere of romantische orgels meer geschikt voor een bepaald genre uit de orgel-literatuur. Op dit instrument kan men de hele gamma vanaf Buxtehude. via Bach tot zelfs Messiaen doorlopen en elk werk de juiste kleur en nuance geven. De klank van het orgel is voor naam en sonoor. Nergens treft men scherpte, zoals bij mixtuur- en /-om- petregisters wel eens kan voorkomen. We hebben deze montagehal weer verlaten in de overtuiging dat we hier ter stede een modern bedrijf hebben wat in de ontwikkelingsgang van de orgelbouw inderdaad een rol speelt. Ingenieur Pels heeft in zijn laborato. rium weer wat nieuws in petto op het gebied van vrije combinaties, wat we bij latere orgels wel in toepassing zul le zien gebracht. Het niei've orgel is voor de firma Pels een groot succes, voor de organist die het krijgt te bespelen een artistiek ideaal en voor degenen die er naar luisteren een constant muzikaal genot. M. S. OPBRENGST COLLECTE SANATORIA. De sanatoria Sonnevanck, Zonneglo ren en Zonnestraal verzoeken ons de bruto-opbrengst van de op 9 Juli ge houden collecte te willen vermelden, welke f 1436.41 bedraagt. Texels Eigen Stoomboot Ond<» neming vervoerde in Juni 33.504 pasafi giers, 1685 auto's en 7448 rijwielen, j de zomermaand van 1948 waren de ferg resp. 27.401. 1146 en 6719. De naar Texel wordt steeds groter! *De gemeenteraad van Barsingy. horn sloot een geldlening van 70.000 voor de bouw van zes woningwet. woningen. Op de jaarlijkse vergadering van| de Bloembollenveiling „West-Fries, land" te Bovenkarspel werd omtrent'/j d vooruitzichten in het bollenvak ge.:j constateerd, „dat er reden is tot voor.| zichtig optimisme". Te Limmen is een zes-jarig meisje' door het slippen van haar fiets onder een vrachtauto terecht gekomen en ep slag gedood Tijdens de nationale athletiekkampioenswedstrijden te Dep Haag zijn de Beverwijkse athletet Postma (Suomi) en Van Egmond (DEM) kampioen van Nederland ge. worden, resp. op de nummers discus.' werpen en hink-stap-sprong. Q Hei; Castricumse Vitesse treft voorbereidin.; gen voor een internationale voetbal wedstrijd tegen een Noorse club Nort- strand-Indretts. Bij een militaire oefening te Arnhem is een Beverwijk- se militair levensgevaarlijk gewond de ontploffing van een stuk plastische springstof; hem werden beide handen afgerukt. De Oranjevereniging te Wormer. veer heeft aan het gemeentebestuur een schilderij van Koningin Juliana aangeboden ter plaatsing in de raads zaal. q De heer G. R. Plooyer is be-i noemd tot voorzitter van de voetbal.! club ZFC. De heer R. StuurmSn i adj. directeur van de N.V. Verenigde' Blikfabrieken te Krommenie, is Dim dag 19 Juli 40 jaar aan deze N.V. vei j bonden. Collecte voor de Kanker bestrijding Het voor het huldeblijk aan Konin gin Wilhelmina gevormd fonds voor de kankerbestrijding zal jaarlijks de gelden van een collecte nodig hebben om op peil te kunnen blijven. Er wordt een vereniging opgericht, die; haar gelden zaj vinden in contribu- ties, donaties en collecten. Aan dej burgemeesters o.a. van Alkmaar is thans verzocht een collecte te wil-l len voorbereiden, welke op 31 Augus l tus zal worden gehouden. Daarvoo: zal ook hier ter stede een comité wor den opgericht. Het ligt in de bedoeling dan het zelfde insigne te verkopen, daar ge bleken is, dat men dit gaarne draagt Het rood-wit-blauw lintje zal dar evenwel vervangen worden door eer. oranje lintje. Burgerlijke Stand Geboren: Gerda, .dochter van K, Ver weel en J. Boerwinkel. Johannes, zoon vaitj T. Swidde en E. A. Spaans. Christiaan G,| zoon van P. Janson en M. A. G. Bakker, Overleden: George Kok, 3 jaar. Marktberichten ALKMAAR, 11 Juli (Exportveiling). Aard-I appelen: Schotse muizen 7—9 en idem kleinefl 4-6; slabonen (z. dr.) 90—1,24; stoksnijbonen 99—1,14; stamsnijbonen 78—93; tuinbonen 7-1 11; peulen 13—35; doperwten 11—35; bl. blauw schokkers 35—41; komkommers 6—14; tomaten: j A 30—40; idem: bonken 20—32; bloemkool: IA 28—40, I 15—25 en II 6—12; rode kool! 20—21,50; groene kool 5,50—7,50; spinaziefl 8- 32; postelein 16—35; sla 1,50—6,50; andijvieS (5—12; rabarber 4—13; rode bieten 6—9; bos-f peen 13—23; waspeen 16—22; uien 3—9; soep-B groenten 1,50—5; selie 1,50—4; rode aalbessen| 42—48; perziken 3—18; aardbeien 83—1,06; pruimen: Ontaria 4—16 en Gele 4—10 p. stuk.1 ALKMAAR, 11 Juli. Opgave van het gevoerde vee: 56 stuks vette koeien, 68 nucli-l tere kalveren en 18 vette schapen; alles vocij de Centrale. LANGENDIJKER GROENTENCENTR ALE, 70.000 kg aardappelen: eerstelingen 7,60- 8,60 en drielingen 5,80—6,50; 700 kg toma ten: A 29, B 28 en C 26; 50.000 kg ïofttl kool 18-19,50; 5200 kg gele kool 16,30-j 1.7,60; 800 stuks bloemkool: IA 25 en I 18,70| NOORDERMARKTBOND, 12 Juli. - 82.000! kg aardappelen: eerstelingen 7,30—8,70, rode eerstelingen 8,40—8,90, blauwe eigenheimer) 8,10—10,40, eigenheimers 10,50—10,80, saskia-j 7,50, drielingen 3,90—6,50 en kleine 3,80-1 4,40; 2500 kg witte kool 13-13,90; 150 kgj. rode kool 19,50; 85 stuks bloemkool I 21—27;" 62 Vg kg slabonen 90; 60 kg tuinbonen 8. WARMENHUIZEN, 12 Juli. - 42.150 kgl aardappelen: Schotse muizen 7—9,20, drie-I lingen 3,90—5,70, kleine 3,80—3,90 en blauwe] eigenheimers 9. OBDAM, 11 Juli 1949. Aardappelerl 78; Rode Eerstelingen 8 208.50; Drie lingen 5.506; Bonken 77.50; Eigen heimers 9.10. Onze correspondent te Lo neert ons: Na een weekend van mai ringen der 10.000 stakend havenarbeiders hebben dezi besloten geen gehoor te ge ultimatum der regering oe het werk te gaan. Zij houc stuk om twee Canadese schi ven boycotten en eisen nu schepen uit de haven verw den. Op voordracht van ministerraad heeft de K noodtoestand geproclameerd dag door Attlee In het I voorgelezen. Deze noodto om middernacht van krach het beste vergeleken word nationale non-militaire sta leg. Het hoofddoel is de der voedsel- en watervoo: der transport- en ander diensten. Deze toestand ze een maand duren. Elke noodmaatregel zal binnen 7 het parlement moeten krachtigd. Na een maand s lement de noodtoestand zo kunnen verlengen. De noodmaatregelen zuil leen op de Londense haven der ook op alle hoofdind openbare diensten van toet nen zijn. Dit laatste is nodi 4uatie in hand te hebben, door verdere communistis andere stakingen zouden i solidariteit met de havenar algemene staking wordt ni ten geacht. Onder deze noodtoestand normale vakbondreglement len. Troepen en vrijwillige werk gesteld worden in d< zullen, indien nodig, ook industrieën en openbare dirigeerd kunnen worden, deerüfe minimum werkwe havens zal tijdelijk verv ciale voorzorgsmaatregelen nomen voor radioverbindii hej gehele land, ingeval n< municaties tot stilstand m nen. De overheid is nu t openbare gebouwen en zi huizen te requireren om ei vrijwilligers in onder te 1 als opslagplaatsen te geb politie heeft nu de macht proces-verbaal tot de arr< te gaan van lieden, die he troepen en vrijwilligers n M Iemmeren. Stakingsleiders, opruiende houding volhart zonder meer gearresteerd k den. Buitenlapdse oproern len onmiddellijk gedeporte worden. Pas Maandag is de volle de toestand eerst goed tot se publiek doorgedrongen, zelf hangt een vreemde sp; voelt zich als in een bele De Londenaren zijn zwijg heeft geen woorden meer keer en verachting voor der havenarbeiders uit 1 die door hun zinloze, e solidariteit met de con Canadese Zeemansunie re stelbare schade hebben aan het juist nu zo vitale gramma, Engelands enige Men beseft nu, dat dezi Londense havenstaking dekmantel is van een zorg munistisch beraamd plan van Engelands industrieën dclijk ziet men, dat dit communistische georganise is op de Britse vakbonder dors voor het merendeel der regering staan, maar door de communistische ders tot het uiterste teger vakbondleiders opgehitst De Britse procureur-g Hartley Shawcross sloeg ir van Zaterdag de spijker op zijn verklaring, dat de Lo king door Moskou gedirigi met het doel een dermate industriële onrust in Engel teren, dat de toestand rijp voor een eventuele coi dictatuur. Honderd-en-twaalf schepi tussen lamgelegd in de Lt vens door deze rampzalig' king, die nu reeds 14 dagt als bekend, ligt de oorza; staking in het feit, dat havenarbeiders hoofdza rend tot de stuwadoorsunie om op Canadese schepen ti hebben zich solidair verkl overwegend communistisch Zeeliedenunie, die in een Er waren ruim 2000 toeschouwers op het Spartanen-terrein te Wognum aan wezig, toen de beide finalisten Blok kers en Hugo-Boys het strijdperk be traden. Het was wel een toevallige samen loop van omstandigheden, dat evenals vorig jaar, ook nu weer twee clubs uit de tweede klasse van de Afdeling zich in de finale geplaatst hadden en waar van ook nu weer één elftal kampioen van zijn afdeling was geworden. Scheidsrechter Hartland heeft deze middag geen moeilijke taak gehad en al was de spanning er tot de laatste minuut in, zijn leiding was mede oor zaak, dat deze finale er één is gewor den van groot formaat. Toen de rust aanbrak hadden de Blokkers een 1—0 voorsprong door hun gevaarlijke midvoor, doch na de ranja kwam Hugo-Boys sterk in de aanval en het gelukte midvoor Pancras uit een goede voorzet met een kopbal gelijk te maken (11). De wedstrijd moest toenl 2x7)4 min. worden verlengd en eerst in de laatste minuten van deze verlen- ging was het Hugo-Boys dat na een blunder van een Blokkers-back de bal in het Blokkersdoel kon plaatsen. Nadat de verheugde Hugo-Boys-spe-,, iers en supporters (heel Heerhugowaaró was leeggelopen) uitgedanst en gehos1 a waren, reikte de heer Sougé, voorzitter I van de afdeling Noord-Holland, het I Gouden Kruis met een toepasselijk I woord aan de winnaars uit. De win-l naar van het vorige jaar, SRC, kreeg? haar herinneringsmedaille, terwijl det spelers van Hugo-Boys als persoonlijke j herinnering een verkleind Gouden Kruis als speldje kregen. De vereni-1 ging Spartanen mocht de dank van i' I heer Sougé ontvangen voor de prima organisatie van deze wedstrijd. Behoudens de heer Sougé waren va" I het Afdelingsbestuur mede aanwezig j de heren Duives, van Ketel, Dr. Wil* j mink en Bartels. DOOR TJEERD APE MA „Van Ginkel zal hij wel ten", zei Steensma, „maai feursbaantje op die vrach Hij wel aan de kapstok t gen. Er ligt een betrekkii dienst voor hem klaar en voortmaken met inpakkei kan ieder ogenblik bericht u naar Den Haag moet vc „Is u nou lollig?" vroep verschrikt, „of „Waarachtig niet!" zei 5 „Ik meen het in volle ZO vriendelijk wilt zijn beetje op zij te gaan. zal even binnen kunnen kom' „Nou!" riep mevrouw verschrikt. „Dat is nou oo "lijf ik maar midden in 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2