In Engeland dreigt thans een alg*emene staking Kupers opent de algemene vergadering te Amsterdam Res identie 4ARSDIEP TOT Ij Souden Kruis De toestand is vrij ernstig Nederland zal Benelux niet verlaten Onze Damrubriek Het N.V.V. is gezond en sterk Conflict over het kerkelijk verbod ter sprake gebracht Pirn, Pam en Pom en TO het Afrikaanse avontuur 'n Sleek of 'n scheut hier en naar kom! ge noq wel Ie boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet... Het Radioprogramma AVONTUUR i Eigen Stoomboot Ondet, rvoerde in Juni 33.504 pass», auto's en 7448 rijwielen. .aand van 1948 waren de oj). 27.401. 1146 en 6719. De trek 1 wordt steeds groter! neenteraad van Barsinger. een geldlening van 70.00Q bouw van zes woningwet- i jaarlijkse vergadering van ïbollenveiling „West-Fries- Bovenkarspel werd omtrent zichten in het bollenvak ge. I, „dat er reden is tot voor- imisme". nmen is een zes-jarig meisje ilippen van haar fiets onder ;auto terecht gekomen en op id Tijdens de nationale impioenswedstrijden te Den de Beverwijkse athleten Suomi) en Van Egmond impioen van Nederland ge- esp. op de nummers discus- n hink-stap-sprong. C Het ie Vitesse treft voorbereidin- een internationale voetbal- tegen een Noorse club Nort- retts. o Bij een militaire e Arnhem is een Beverwijk levensgevaarlijk gewond bij fing van een stuk plastische hem werden beide handen Jranjevereniging te Wormer- t aan het gemeentebestuur lerij van Koningin Juliana n ter plaatsing in de raads- >e heer G. R. Plooyer is be- voorzitter van de voetbal- De heer R. StuurmSn, teur van de N.V. Verenigde ken te Krommenie, is Dins- li 40 jaar aan deze N.V. ver- 99» te voor de Kanker bestrijding r het huldeblijk aan Konin- ilmina gevormd fonds voor •bestrijding zal jaarlijks de n een collecte nodig hebben iil te kunnen blijven. Er i vereniging opgericht, die en zal vinden in contribu ties en collecten. Aan de iters o.a. van Alkmaar /erzocht een collecte te wil- rreiden, welke op 31 Augus- ■orden gehouden. Daarvoor er ter stede een comité wdr- •icht. in de bedoeling dan het- igne te verkopen, daar ge- dat men dit gaarne draagt, -wit-blauw lintje zal dan /ervangen worden door een tje. urgerlijke Stand nGerda, .dochter van K. Ver- Boerwinkel. Johannes, zoon van E. A. Spaans. Christiaan G., Janson en M. A. G. Bakker, den: George Kok, S jaar. Vlarktberichten R, 11 Juli (Exportveiling). Aard- hotse muizen 7—9 en idem kleine H ïen (z. dr.) 90—1,24; stoksnijbonen 1 amsnijbonen 78—93; tuinbonen T- j 13—35; doperwten 11—35; bl. blauw- 5—41; komkommers 6—14; tomaten: idem: bonken 20—32; bloemkool: IS I 15-25 en II 6-12; rode kool m groene kool 5,50—7,50; spinazie lein 16—35; sla 1,50—6,50; andijvie j rber 4—13; rode bieten 6—9; bos- i I; waspeen 16—22; uien 3—9; soep* I selie 1,50—4; rode aalbessen j 3—18; aardbeien 85—1,06; 4—16 en Gele 4—10 p. stuk. R, 11 Juli. Opgave van het aan- e: 56 stuks vette koeien, 68 nuch- n en 18 vette schapen; alles voor GROENTENCENTRALE, aardappelen: eerstelingen 7,60- 5,80—6,50; 700 kg toma- B 28 en C 26; 50.000 kg rode ),50; 5200 kg gele kool 16,30- stuks bloemkool: I A 25 en 1 18,70 1RMARKTBOND, 12 Juli. - 82.000 elen: eerstelingen 7,30—8,70, rode 8,40—8,90, blauwe eigenheimers j eigenheimers 10,50—10,80, saskia r i ngen 3,90—6,50 en kleine 3,80- kg witte kool 13—13,90; 150 kg .9,50; 85 stuks bloemkool I 21—27; J 90; 60 kg tuinbonen 8. 12 Juli. - 42.150 kg Schotse muizen 7—9,20, drie- kleine 3,80-3,90 en blauwe i 9. 11 Juli 1949. Aardappelen Eerstelingen 8.208.50; Drie 6; Bonken 77.50; Eigen- .10. D. De wedstrijd moest toen i. worden verlengd en eerst ;ste minuten van deze verlen- het Hugo-Boys dat na een 'an een Blokkers-back de bal okkersdoel kon plaatsen. 3e verheugde Hugo-Boys-spe- pporters (heel Heerhugowaard «elopen) uitgedanst en gehost ikte de heer Sougé, voorzitter fdeling Noord-Holland, het Kruis met een toepasselijk n de winnaars uit. De win* het vorige jaar, SRC, kreeg nneringsmedaille, terwijl de m Hugo-Boys als persoonlijke ig een verkleind Gouden speldje kregen. De vereni- •tanen mocht de dank van de gé ontvangen voor de prima e van deze wedstrijd, ens de heer Sougé waren van lingsbestuur mede aanwezig Duives, van Kétel, Dr. Wil* Bartels. Onze correspondent te Londen telefo neert ons: Na een weekend van massa-vergade ringen der 10.000 stakende Londense havenarbeiders hebben dezen Maandag besloten geen gehoor te geven aan het ultimatum der regering om weer aan het werk te gaan. Zü houden voet bij stuk om twee Canadese schepen te blij ven boycotten en eisen nu, dat beide schepen uit de haven verwijderd wor den. Op voordracht van de Engelse ministerraad heeft de Koning een noodtoestand geproclameerd, die Maan dag door Attlee in het Lagerhuis is voorgelezen. Deze noodtoestand, die om middernacht van kracht werd kan het beste vergeleken worden met een nationale non-militaire staat van be leg. Het hoofddoel is de beveiliging der voedsel- en watervoorziening en der transport- en andere primaire diensten. Deze toestand zal voorlopig een maand duren. Elke ingevoerde noodmaatregel zal binnen 7 dagen door het parlement moeten worden be krachtigd. Na een maand zal het par lement de noodtoestand zo nodig weer kunnen verlengen. De noodmaatregelen zullen niet al leen op de Londense havens, maar ver der ook op alle hoofdindustrieën en openbare diensten van toepassing kun nen zijn. Dit laatste is nodig om de si tuatie in hand te hebben, ingeval er door verdere communistische agitatie andere stakingen zouden uitbreken in solidariteit met de havenarbeiders. Een algemene staking wordt niet uitgeslo ten geacht. Onder deze noodtoestand zullen alle normale vakbondreglementen verval len. Troepen en vrijwilligers zullen te werk gesteld worden in de havens en zullen, indien nodig, ook naar alle industrieën en openbare diensten ge dirigeerd kunnen worden. De gegaran deerde minimum werkweek in de havens zal tijdelijk vervallen. Spe ciale voorzorgsmaatregelen zijn al ge nomen voor radioverbindingen door hei gehele land, ingeval normale com municaties tot stilstand mochten ko- r.ien. De overheid is nu bevoegd om openbare gebouwen en zelfs privé- huizen te requireren om er troepen en vrijwilligers in onder te brengen of als opslagplaatsen te gebruiken. De politie heeft nu de macht om winder proces-verbaal tot de arrestatie over te gaan van lieden, die het werk van troepen en vrijwilligers mochten be lemmeren. Stakingsleiders, die in hun opruiende houding volharden, zullen zonder meer gearresteerd kunnen wor den. Buitenlandse oproermakers zul len onmiddellijk gedeporteerd kunnen worden. Pas Maandag is de volle ernst van de toestand eerst goed tot het Engel se publiek doorgedrongen. In Londen zelf hangt een vreemde spanning. Men voelt zich als in een belegerde stad. De Londenaren zijn zwijgzaam. Men heeft geen woorden meer om zijn af keer en verachting voor de houding der havenarbeiders uit te drukken, die door hun zinloze, stompzinnige solidariteit met de communistische Canadese Zeemansunie reeds onher stelbare schade hebben toegebracht aan het juist nu zo vitale exportpro gramma, Engelands enige levensader. Men beseft nu, dat deze onofficiële Londense havenstaking slechts de dekmantel is van een zorgvuldig com munistisch beraamd plan tot sabotage van Engelands industrieën. Even dui delijk ziet men, dat dit een directe, communistische georganiseerde aanval is op de Britse vakbonden, wier lei ders voor het merendeel een de zijde der regering staan, maar wier leden door de communistische stakingslei ders tot het uiterste tegen hun eigen vakbondleiders opgehitst worden. De Britse procureur-generaal Sir Hartley Shawcross sloeg in zijn rede van Zaterdag de spijker op de kop met zijn verklaring, dat de Londense sta king door Moskou gedirigeerd wordt, inet het doel een dermate omvangrijke industriële onrust in Engeland te agi teren, dat de toestand rijp zal worden voor een eventuele communistische dictatuur. Honderd-en-twaalf schepen liggen in tussen lamgelegd in de Londense ha vens door deze rampzalige wilde sta king, die nu reeds 14 dagen duurt. Zo als bekend, ligt de oorzaak van de staking in het feit, dat ruim 10.000 havenarbeiders hoofdzakelijk beho rend tot de stuwadoorsunie weigeren om op Canadese schepen te werken. Zij hebben zich solidair verklaard met de overwegend communistische Canadese Zeeliedenunie, die in een dispuut ge wikkeld is met Canadese scheepseige naren en met de internationale Zee liedenvereniging. De twee Canadese schepen, die de aanleiding tot de sta king vormden, zijn de Beaverbrea en de Argromont, die beide reeds twee maanden in de Londense havens opge houden zijn, met ongeloste ladingen graan, hout en meel. Om deze twee schepen draait de hele situatie. Tenzij de stakers deze schepen los sen, zullen zij niet voor werk op an dere schepen gemonsterd worden, hoe wel zij wel bereid zijn op andere niet- Canadese schepen te werken. Het werk van de 15.000 andere Lon dense havenarbeiders, die piet in sta king zijn en tot de transportarbeiders bond behoren, is vrijwel stilgelegd door de staking der 10.000 stuwadoors. Hoe wel de Stuwadoorsunie een communis-' tische secretaris-generaal heeft, Tick Barrott geheten, bedraag het percen tage communisten nauwelijks een der de van het aantal stakers. De rest is merendeels opgezwiept door communis tische propaganda, hetgeen de hele si tuatie des te tragischer maakt. Een klein percentage der stakers zou niets liever doen dan het werk hervatten, maar is bang door hun communistische makkers afgeranseld te worden, indien zij de staking zouden breken. Men vreest, dat deze fatale staking snelle ontwikkelingen zal hebben. De chauffeurs der vleespakhuizen hebben reeds verklaard dat zij geen vlees zul len vervoeren, dat door troepen gelost is. Deze actie zal waarschijnlijk over slaan op andere wegtransportmannen, in welk geval de spoormannen, die nog steeds hun 5 opslag per week eisen, zich daarbij vermoedelijk zullen aan sluiten. De daarop volgende industriële groepen, op wie na hen deze communis tische propaganda gericht zal worden, zullen naar men meent de mijnwerkers en textielarbeiders zijn. De regering ziet zich nu voor de grootste industriële crisis geplaatst sinds 1926, toen een gelijke situatie tot een algemene staking leidde en eindig de met het aftreden van het Kabinet. Naar ik verneem zal de Batavierlijn in ieder geval haar passagiersdienst tussen Londen en Rotterdam blijven doorvaren. Deze schepen zullen dan echter zonder stukvracht varen. Het Batavier-vrachtschip „Oranjepolder" ds door de staking opgehouden te London- Bridge. Wat de Hollandse Stoomboot mij. van Amsterdam betreft, die teza men met de Batavier 80 tot 90 procent der wekelijkse Nederlandse vracht diensten op Londen verzorgt, op de werf van deze maatschappij vond het werk Maandag nog doorgang. Er werd nog gelost, maar men verwacht, dat ook daar alles spoedig zal stilliggen. Zowel de H.S.M. als de Batavier zullen per dag honderden ponden sterling schade lijden aan hun in Londen opgelegde schepen. In bevoegde Belgische kringen acht men de geruchten over een Neder- lapds voornemen tot uittreding uit de Benelux, die in het buitenland de ron de hebben gedaan, ongegrond. Men is in deze kringen juist van mening, dat de voorbereiding der Unie normaal op gunstige wijze wordt voortgezet, even als de besprekingen over Belgische credieten aan Nederland. Ook van officiële zijde wordt het gerucht, als zou Nederland ervan af zien een economische unie met Belgie te sluiten, absurd genoemd. Moens de Fernig, minister van buitenlandse han del in het demissionaire kabinet en verantwoordelijk voor de tenuitvoer legging van het plan-Marshall in Bel gie, heeft tegenover Belga verklaard, dat de onderhandelingen tussen Ne derland en Belgie actief worden voort gezet. Kousenfabriek te Hilversum door brand verwoest Vannacht is de kousenfabriek „Sal vo", welke in het centrum van de ge meente Hilversum aan de Noorderweg ligt, slechts een honderd meter van het Hilversumse station aan de overzijde van de spoorlijn, door een bijzonder felle brand totaal verwoest. De brand werd omstreeks half twaalf door om wonenden ontdekt, toen plotseling een steekvlam door een der bovenramen naar buiten schoot. Even later stond het voorgedeelte van 't gebouw, waar in o.a. een aantal nieuwe, kostbare ma chines stond opgesteld, reeds geheel in vlammen. De brandweer stond voor een hopeloze taak,"daar vele zeer brand bare stoffen als wol, garens en een grote partij kousen voor de vlammen een gemakkelijke prooi vormden. En kele uren na het uitbreken van de brand was er van het grote fabrieks pand niets meer over dan enkele brok ken muur. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld, evenmin als de schade, welke echter zeer omvangrijk is. De schad' wordt door verzekering gedeeltelijk gedekt. De „kleine blokkade" te Helmstedt Van Britse zijde te Berlijn wordt ver nomen, dat de Sowjetrussische autori teiten te Helmstedt Zondag vier tot zes Duitse vrachtauto's per uur door lieten. Voor het grensstation stond echter neg een rij van 50 vrachtwagens te wachten. De Britse autoriteiten hebben nog geen antwoord van de Russen ontvan gen op hun protest tegen de „kleine blokkade". Wegens grondmist moest de activi teit van de luchtbrug gisterochtend worden stopgezet. De goederentreinen uit het westen komen ongehinderd en op tijd te Berlijn. Als tegenmaatregel tegen de houding van de Sowjets bij Helmstedt houden de Britten alle vrachtautoverkeer naar de Sowjetzone op, totdat alle wagens met goederen voor Berlijn zijn door gelaten. Dit werd echter later tegen gesproken. Ook bü Frankfort. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de Sowjetrussische autoriteiten aan de g1 ens van de Amerikaanse zone sinds Vrijdag geen enkele vrachtwagen met goederen voor Bei lijn hebben doorge laten. MASSA-ARRESTATIES IN SPAANS MAROKKO? Uit Tetoean (Spaans Marokko) zijn berichten binnengekomen over massa arrestaties en ontdekking van geheime wapendepots. Vroegere berichten uit Casablanca gewaagden van een door de Spaanse en Franse autoriteiten inge stelde strenge censuur van berichten uit het betrokken gebied. Locomotief in IJmuiden te water Maandag omstreeks acht uur is bij de kleine vuurtoren van IJmuiden een locomotief van d.e rijkswaterstaat, die 20 tons betonnen blokken naar het open water vervoert, te water geraakt. Het locomotiefje, dat ongeveer 10 ton weegt, duwde een lorrie met een be tonnen blok voor zich uit. De machi nist, C. Dijkhuizen, kon eraf springen doch liep door de val een hersenschud ding en een ribbenfractuur op. Een drijvende bok heeft het locomotiefje gelicht. Zes-assige locomotieven voor Ned. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen beslo ten alsnog tot aankoop 10 6-assige electrische locomotieven met een snel heid van 180 km. bij een Franse fa briek. De leveringen begint in Sep tember 1951. NEEF VAN DE ENGELSE KONING IN NEDERLAND Gister arriveerde uit Londen de Earl of Harewood, een neef van de Engelse koning, op Schiphol. De Earl of Harewood zal een week in Nederland blijven. Hij is speciaal overgevlogen om enkele manifestaties van het Holland-festival bij te wonen. DAMRUBRIEK Oplossing probleem 72. Zwart 10 schijven op: 7, 8, 9, 10, 12, 15, 17, 18, 26, 35. Wit 10 schijven op: 20, 21, 23, 24, 31, 00 07 OQ 44 48 Oplossing:' 1. 44—40 (35x33); 2. 48— 42 (18X29); 3. 42—38 (33x42); 4. 37 X48 (26X28); 5. 24x4, (15x24), 6. 4 X7! En nu nog het volgende eindstandje van de heer H. J. Toepoel te Alkmaar. Zwart 2 schijven op: 27 en 36. Wit 3 schijven op: 10, 23, 47. Wit aan zet speelt 104, zwart 27 32, wit 4—15, zwart 3237, gedw. wit 23—19, zwart 37—42 gedw. (op 37—41 zou 1510 volgen), wit 47x 38, zwart 3641, wit 1914!! en wint. Op 4146 volgt 1510 en op 4147 volgt 1410!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 73 van J. C. Ie Bleu. Zwart 10 schijven op 4, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 20, 21, 22. Wit 10 schijven op: 15, 24, 25, 29, 30, 32, 33, 34, 39. 41. Wit speelt en wint. Amerikaanse en Canadese studenten aangekomen Zondag is de „Volendam" van de Holland-Amerika-lijn, komende van Quebec, te Rotterdam aangekomen met 1444 Amerikaanse en Canadese studen ten aan boord, die een bezoek aan Europa komen brengen. De studenten zijn bij de ontscheping namens de Ne derlandse regering welkom geheten door minister Stikker en later nog door de ambassadeur der Ver. Staten, dr. H B. Baruch, de burgemeester van Rot terdam, mr. P. J. Oud en de Ambassa deur van Canada, de heer P. Dupuis. De studenten, die allen weer op 31 Augustus'huiswaarts keren, zullen al len in Nederland blijven. Slechts 350 hebben Nederland als einddoel, anderen gaan naar Engeland, Scandinavië, Duitsland, Oost-Europa, Frankrijk, Zwitserland en Italië, maar allen zul len toch óf aan het begin óf aan het eind van de reis ten minste één week in de lage landen vertoeven. GRIEKSE PARTISANEN TER DOOD VEROORDEELD Dertig Griekse partisanenleiders zijn door een militair gerechtshof te Laris- sa ter dood veroordeeld. Zij zijn be schuldigd van samenzwering tegen de staat. Twee der beschuldigden kregen resp. levenslang en 17 jaar gevangenisstraf, straf. De negentiende algemene vergade ring van het NW is Maandagochtend geopend met een rede van de verbonds voorzitter, Kupers. De vergadering zal vier dagen duren. De grote zaal van „Krasnapolsky" in Amsterdam was feestelijk versierd met bloemen en affiches en geheel bezet met de talrijke afgevaardigden uit het binnenland en de vele buitenlandse gasten. De heer Kupers zeide o.m. dat het NW groeide tot een ledental van 365.000. Dat betekent een groei van ruim 50%. Inmiddels is het ledental verder gestegen. Het bedroeg op 1 Mei 1949 373.101. De vakcentralen, waarme de in het raam van de raad van vak centralen werd samengewerkt, stegen ook sterk in ledental. Zo nam het le dental van de Katholieke arbeidersbe weging toe van 183.000 tot 268.000. Dat is een groei van 46%. Voor het Chris telijk Nationaal Vakverbond bedroegen deze cijfers respectievelijk 94,000 en 147.500 dus 56%. In grote lijnen kan men dus zeggen, dat de sterkteverhou ding tussen deze drie vakcentralen ge lijk is gebleven. De EVC heeft het tem po van deze groei niet kunnen bijhou- DSf jaar een gunstige hooi oogst De hooibouw is voor de veehouder zeer belangrijk. Voor meer dan een half jaar betekent hooi de hoofdscho tel voor het vee. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat elke vee houder elk jaar opnieuw alle krach ten verzamelt om de hooioogst zo goed mogelijk te doen slatin, nog te meer in een tijd zoals thans, waarin krachtvoeder schaars en duur is. Een zeer belangrijke factor is bij de hooiwinning het weer, dat in onze lage landen helaas dikwijls te wensen overlaat, zoals ook dit jaar. Er is een een behoorlijke hoeveelheid hooi ge wennen. Ook de kwaliteit is goed Ge brek aan zon heeft echter nogal wat „pit" in het hooi gelaten. Vele veehou ders volgden dan ook de voorzichtige weg bij het optassen in de bergen en plaatsten een gedeelte aan klampen, in verband met gegronde vrees voor overdadig broei. En dit ondanks er ge>en spat water tijdens de oogst ge vallen was. Toch komen er ook ver scheidene gevallen van „spitten" voor. Daar regen uitbleef, heeft men elke dag kunnen werken zoals men wilde en behoefde er niet extra arbeid be steed te worden aan het omzetten van oppers, e.d. Dit is, mede dank zij de steeds verder doorgevoerde mecha nisatie en intensievere bedrijfsvoe ring, de oorzaak geweest, dat de oogst een vlug verloop heeft gehad. Nu ziet de veehouder uit naar een fiinke regen voor zijn weiland, waar het gras, als gevolg van de lang aan houdende droogte, zeer schraaltjes is geworden. «1 fi JfTril fej Puur geneeskracht voor Uw huid 110. De negers denken, dat zij een oude vijand van hen, „Iwan de Ver schrikkelijke" in de kooi gevangen hebben en zegevierend trekken ze naar de tijgerval op. Pim, Pam en Pom weten niet wat er allemaal aan de hand is. In de verte horen ze een dof krijgsgejoel. Het schijnt nader te komen, want het rumoer wordt al lui der en luider. Maar als de negers de tijgerkooi bereikt hebben valt er plot seling een stilte. En dan horen de drie broertjes een stem. Een vreemde stem! „Zijt ge daar, „Schrik der Wil dernis?" Pim, Pam en Pom kijken el kaar verbaasd aan. Wat zullen ze nu beleven? „Geeft ge U over „Iwan de Verschrikkelijke?" klinkt het weer. Pim is de eerste, die weer bij zijn positieven is. „Gunst, ik wist niet dat we zó beroemd waren", merkt hij op. Enals hij geen antwoord krijgt van zijn broertjes, gaat hij vrolijk door: „Wat denken jullie ervan? Nu we toch iedereen* wakker hebben ge maakt, kunnen we ook dat kippetje wel verder oppeuzelen". En opgewekt zet hij zijn tanden in het n.alse boutje. Koninklijke farrtiü® naar Engeland H.M. de Koningin, Z.H.K. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zullen in het White City Sta dion te Londen de National Horse Show, die daar van 22 t/m 29 Juli wordt gehouden, bijwonen. De moge lijkheid bestaat, dat de Prins Donder dag 28 Juli ook deelneemt aan een dressuurproef. OOK IN HAARLEM FILMRUMOER Zondagavond is het ook te Haarlem bij de vertoning van de film „Het ge val Gouzenko" tot ongeregeldheden gekomen. Drie leden van de commu nistische fractie in de gemeenteraad hebben bij de burgemeester geprotes teerd tegen de wijze van optreden der politie. Vijf of zes agenten traden te gen één man op. Zij verzoeken de bur gemeester de inspecteur, die voor de verwondingen, toegebracht aan een zekere Visser uit Haarlem, waardoor deze een oog zal moeten missen, ver antwoordelijk is, disciplinair te straf fen. De Amerikaanse marine is thans be zig haar vliegtuigen uit te rusten met een nieuwe geheime vinding om duik boten met Schnorkelapparaten, die zeer lang onder water kunnen blijven, on schadelijk te maken. den. „Ik ben er van overtuigd, dat de EVC nog geen 100.000 leden heeft". Tijdens de verslagperiode zijn de fu sie-onderhandelingen met de Eenheids- Vak-Centrale mislukt. NW en R.K. Kerk. Sprekende over het conflict met de Katholieke organisaties naar aanleiding van de rede van Vermeulen in Genève, zeide Kupers, dat de gemoederen ge lukkig al wat kalmeren. Er worden nu besprekingen gevoerd tussen de bestu ren van de drie vakcentralen, teneinde de onderlinge samenwerking te blijven bestendigen. Om evenwel een nog al eens voorkomend misverstand uit de weg te ruimen, alsof het NW de vak centrale van de onkerkelijke werkne mers zou zijn, stel ik er prijs op te verklaren dat het NW nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, dat het 't bisschoppelijk verbod onrecht vaardig en grievend vindt. Van zijn op richting in 1906 af heeft 't NW zich krachtig gekeerd tegen anarchistische, syndicalistische en later communisti sche tendenzen in de arbeiderswereld. Het heeft nimmer enige Marxistische of materialistische wereldbeschouwing aangehangen of gepropageerd. Het heeft evenmin ooit iets gedaan of geschre ven, dat als tegen het geloof gericht kan worden aangemerkt. Minister Joekes spreekt. Minister Joekes, die na Kupers het woord nam, zeide o.m. dat twee wets ontwerpen getuigen van de belangrij ke plaats die de vakorganisaties inne men. Het zijn het ontwerp wachtgeld en werklozenverzekering, hetwelk de minister als een belangrijke stap ziet op het gebied van de sociale politiek. Als dit bereikt is, zal de gehele wer kende bevolking een garantie hebben' tegen de werkloosheid. Ten tweecle de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarvan het ontwerp, naar de minister hoopt, binnenkort in de Kamer zal worden behandeld. Namens de PvdA-fractie in de Twee de Kamer sprak vervolgens de heer Burger. Na deze toespraken kregen de buitenlandse gasten gelegenheid de congressisten toe te spreken. Welk mens bij zijn volle verstand zal het zo ver laten komen? Zulke aanwij zingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimule ren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zirh niet vast zetten Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen be lemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 801 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - KRO: 6.00 Amuse mentsorkest. 6.20 Reportage Tour de France. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Rhythm.-sextet. 7.30 „Dit is leven" 7.45 Rubriek 8.05 Viool en piano. 8.12 Omroeporkest. 9.18 Vragen van deze tijd. 9.35 Zangrecital. 10.00 Omroep- Kamerórkest. 10.45 Avondgebod. 11.15 Gra- mofoonplaten. 11,25 Viool en piano. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Culturele ontwikkeling. 7.05 Edith Piaf zingt. 7.15 Lezing. 7.30 Anny Gould zingt. S 05 Westeuropees commentaar. 9.00 Vrolijk p*ogramma. 9.15 Buitenlands overzicht. 9.40 Metropole-orkest. 10.20 Korte hoorspelen. 10 35 Piano. 11.15 Gramofoonmuziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Ie deum laudamus. 12.33 Trio-fantasia. 1.15 „Vrij" en Blij". 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Reginald Foort, orgel. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Pro gramma-proloog. 8.10 Oratorium „Samson". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avond concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8.15 Symphonie-orkest. 12.00 Accordeola. 12.38 Hammond-klanken. 1.20 Gevarieerd program ma. 6.20 Piano-duo. 6.40 Uit het land van Bel Canto. 7.00 Lezing. 7.15 Het nieuws uit In donesië. - VPRO: 7.30 Voor de Jeugd. - VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Prome nade-orkest. 9.00 Reportage. 10.00 King Cole trio. 10.15 Cot Steyn's orgel-ensemble. 10.45 Klankbeeld. 11.15 Gramofoonmuziek. 142 DOOR TJEERD APE MA „Van Ginkel zal hij wel blijven he ten", zei Steensma, „maai dat chauf feursbaantje op die vrachtwagen zal hij wel aan de kapstok kunnen han gen. Er ligt een betrekking in Rijks dienst voor hem klaar en u mag we) voortmaken met inpakken, want er kan ieder ogenblik bericht komen, dat u naar Den Haag moet verhuizen". „Is u nou lollig?" vroeg de vrouw verschrikt, „of „Waarachtig niet!" zei Steensma. „Ik meen het in volle ernst. Als u zo vriendelijk wilt zijn een klein beetje op zij te gaan. zal ik misschien even binnen kunnen komen". „Nou!" riep mevrouw Van Ginkel vorschnkt. „Dat is nou ook wat! Daar blijf ik maar midden in het deurgat staan. Maar u zegt ook zulke rare din gen. Is het werkelijk allemaal waar?" „Op mijn woord", verzekerde Steensma. Hij ging naar binnen en vertelde in het kort, wat zij verlangde te weten. „Is de politie nog hier geweest?" vroeg hij. „En óf", zei mevrouw Van Ginkel. „Ze hebben alles onderste boven ge haald en alsmaar gezegd, dat ze wil den Weten, waar u zich verstopt had Nou, dat begrepen we wel, maar we hebben natuurlijk niks laten merken. Loopt u nog gevaar, meneer, omdat u in zo'n postbode-pakkie. „Ik ben tot nu toe nog een vogel in geleende veren geweest", zei hij glimlachend „Vanaf morgen hoop ik mij weer in mijn eigen pluimage te vertonen. Ze hebben mijn kleren toch niet meegenomen?" „Alles hangt nog in de kast, me neer" zei mevrouw van Ginkel. „Prachtig", zei Steensma. „Dan kom ik me morgenmiddag even verkleden. Doe mijn groeten aan uw man en zeg aan Albert, dat hij morgenmiddag met oom en tante mee mag naar een speel goedwinkel. Ik geef hem de grootste olifant op wieletjes, die ooit in Leiden verkocht is". „Tante?" vroeg mevrouw Van Gin kel verrast. „U gaat toch zeker niet trouwen met dat vaatje buskruit, dat hier eens op visite geweest is?" „Gelukkig niet", zei- Steensma. „Die heb ik, dank zij uw goede hulp, nog kunnen ontsnappen. Ik hoop u morgen mijn aanstaande vrotlw voor te stellen Ik ben er zeker van, dat u tevreden over mij zult zijn. Krijgt u nog goede berichten van Annie?" „Uitstekend", zei mevrouw Van Gin kel. „De volgende week mag zij thuis komen, meneer Smit". „Steensma" verbeterde hij. De chauffeursvrouw lachte. „Ik kan het niet allemaal meer ont houden", zei ze. „De politie zocht u hier nog onder een heel andere naam Morgen verschijnt u misschien wel als politieagent en dan heet u Jansen". Steensma glimlachte. „Hoe is 't met die meneer hierover?" vroeg hij. „Die is foetsie", zei mevrouw Van Ginkel. „De dag, nadat t' vertrokken was, is hij inenen verdwenen". „Met achterlating van een treurende hospita", zei Steensma deelnemend. „Niks hoor!" riep de chauffeurs vrouw. „Ze heeft de kamer al weer verhuurd. D'r woont nou een jonge dansleraar en elke middag kun je de gramofoon horen. Dan neemt ze privaatles en as je boven uit 't zolder raam kijkt, kun je ze allebei door de kamer zien zwieren". „O zarte Sehnsucht, süsses Hoffen", citeerde Steensma. „Wat zegt u nou?" vroeg de vrouw verschrikt. Steensma stond op en liep glim lachend naar de deur. „Nogmaals mijn groeten aan de heer des huizes", zei hij. „Ik hoop hem morgen eens thuis te treffen. En ver geet niet mij te waarschuwen als An nie thuis komt. Ik wil haar zeggen hoezeer ik mij over haar genezing verheug Ik zal er voor zorgen, dat ditmaal de mooiste bloemen mijn tolk zullen zijn". BLOEMEN VOOR ZUSTER BLANCA Een week na de dag, waarop de minister een officieus bezoek aan Warmond en Leiden gebracht had, liepen ir. Steensma en zijn toekom stige echtgenote als twee grote, zor geloze kinderen door de residentie. Zij zouden die dag zogenaamd uit Parijs arriveren. Steensma zou. als gast van Storm, die nacht in zijn eigen huis slapen en voor Astrid had hij een kamer besprbken in het voor name hotel, waarin hij op de avond van zijn verjaardag zijn vrienden een sBupertje had geboden. Ook nu weer had hij daar voor die avond een tafel gereserveerd en Storm opgedragen allen te inviteren. „Je kunt je niet voorstellen, Astrid", zei hij, „welk een rustig gevoel het geeft weer in je eigen kleren te kun nen lopen, niet meer de beklemmende gedachte te hebben, dat je overal ge volgd wordt en niet langer in span ning te leven, doordat je weet, dat je voortdurend in gevaar verkeert. Hgt is, nu dat mij van afgenomen is. of ik weer een kind ben, dat zich in alles wat het ziet en hoort kan ver heugen. Wat is het leven mooi, Astrid en wat zijn je ogen vandaag weer stralend blauw!" „Dat komtzei Astrid. „Neen", zei hij, „zeg dat maar niet meer. Ze bewijzen alleen maar, dat het zonnetje in jezelf aan alle kanten naar buiten straalt". Ze liepen naar het ziekenhuis en Jelle Steensèma kocht in een bloemen winkel een grote bouquet ontluikende rozen. „Kijk, mijnheer Van Waardenburg!" zei de ziekenhuisportier even later met een glimlachje van herkenning. „U heeft ons dus nog niet vergeten?" „Integendeel", zei Steensma. „Wil je eens informeren of zuster Blanca ons kan ontvangen?" De portier drukte op het knopje van een huistelefoon, deelde het ver zoek mee en luisterde. (Wordt vervolgdi

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3