I De ramp met de Franeker 'ONTUUR VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Kapitein Aben voor zijn rechters Republikeinsetroepen moeten weg uit gebied van Sumatera Timur Kort Bestek 's met ie DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Aantal doden bedraagt vijf en veertig Ook in Frankrijk havenstaking? Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst boven Gilze-Rijen Londen en Tiio doen zaken 28 Doden bij geheim zinnig vliegtuigongeluk stige botsing dagen toen de heer Ver- er auto naar de wedstrijd JZW te Waarland begaf, bij #e Hengstman in bot- aldaar wonende heer Jn. ze werd met zijn rijwiel nd gesmakt en liep ver- rwondingen aan het hoofd aanwezige geneesheer sen lichte hersenschudding Vervoer naar het St. kenhuis te Alkmaar bleek gerlijke Stand i: Johannes C, z. van P 3 M Roeland. Elisabeth, d. raat en A Schipper. Anna J L Ranzijn en M DruQ. ;h J M, d. van A A Over- Zuurbier. Jacobus P J, z. oenland en C Borst. Nico- »n C Bol en G R Böhm. M, z. van J Ursem en A J, z. van G Buisman en sabeth C A, d. van A E Oudhuis. Theodorus A, aod en A C Groot. Johan- n G J Klaver en C C Bij- S, z. van N J Blauw en drianus N M, z. van A U M Oudeman. Cornelis J Schuitemaker en T C Thomas J M, z. van N J Leijen. Anna M, d. van A Groot. •ouwd: N Sijs en C G E van Schagen en C M vd: C N Sijs en C G Sin- l e n: Simon J Smit, 2 jaar, nit en C Berkhout. Catha- 58 jaar, Anna Deken, 32 note van AA W Over men te Alkmaar. Anna n, 2 weken, d. van J L M Druijven, overleden te vindt 't Vissertje gezondheid dus, ;uwe. Komaan, bijzonder mals arkomen van pokken m ssie en het geregelde en ons land wordt met linderen beneden 2 jaar :lijke is de vaccinatie vaccinatie elke 2e argens 9.30 uur in het sntraal Ziekenhuis, na teloze revaccinatie van den uit Indonesië ver- de Gemeentelijke Gezondheidsdienst J. LOJENGA. irgerr de kwaal en maakt r. Bestrijdt de oorzaak van jke last en folterende jeuk. Je heldere D.D.D.-vloeistof de poriën doordringt en ten doodt, zodat de huid dellen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: 5 J. BIJLSMA en C. KRAK at, waarop hij gevangene iie hoek in", zegt hij. ïer aan, anders zitten we De Lange's dreigementen gemaakt. Hoofdredacteur: A KAPTEIN Woensdag 13 Juli. 1949 146e Jaargang No. 162 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 oent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f i— per kwartaal plus incassokosten Commissie van onderzoek vertrokken ■j Omtrent de ramp van de „Franeker" die gisteren nabij Bombay tegen een heuveltop vloog, bij welke ramp vijfen- veertig mensen het leven verloren, kan thans nog het volgende worden ge- meld: Met het KLM-lijntoestel onder gezag- Voering van G. J. de Haas vertrekt vandaag naar Cairo een commissie Van de KLM. In Cairo zal het gezel schap overstappen op de „Schiedam", die hen naar Bombay zal brengen. Van deze commissie maken onder meer deel uit ingenieur Lugten van de technische dienst KLM, de heer A. Steenstra Tous- saint, hoofd van de juridische dienst Van de KLM, de heer dr. J. J. Fürstner en dr. Knechtman van de medische dienst KLM en ir. Falkenhagen van de "'Rijksluchtvaartdienst. In haar laatste boodschap heeft de verongelukte Constellation aan het vliegveld Santa Cruz toestemming ge vraagd om te landen. Het toestel kreeg het sein veilig kort na 9.15 uur plaatselijke tijd. Daarna heeft men geen antwoord van het vliegtuig meer ontvangen. ij Volgens luchtvaartautoriteiten te Bombay blijkt uit de laatste gegevens, dat de punt van de linkervleugel van het toestel de helling raakte, waardoor •het vliegtuig kantelde, hevig heen en 'Jfweer zwaaide, in tweeën brak en neer- «Btortte. DE PASSAGIERS. De passagierslijst van de „Frane- Jker" was als volgt: E De heer H. van Merle, mevr. S. D. J. van MerleSelderbeek; de heer M. Mansbergen, Amsterdam; de heer G. A. Rincker, Voorburg; mevr. A. van .OphuysenMuller, Rotterdam; de theer C. S. Stelling; de heer F. L. J. M. Scheepens, dir. Ind. Handel Mij.; 1de heer R. J. Lansman, de heer H. H. Jvan der Vegt (bekend musicus); Imevr. W. F. van der VegtVan Unen; mevr. N. J. S. Kooyman; de heer H. C. Milius, Utrecht; de heer Jan Stuart, Valkenburg; mevr G. M. van LeeuwenTen Doesschate; de heer A. Harteveld, 's-Gravenhage; de heer H. van Ginkel, Haarlem; 'de heer J. E. Bloemink, Aalsmeer; de heer Roman Show, mevr. Roman Show, beiden uit Kanton; de heer A. E. Pilgrams, K.L.M.-vertegenwoordiger te Singapore. Dit is de lijst der passagiers, die in Batavia zijn ingestapt. De mogelijk heid bestaat nog, dat sommigen wel licht vóór dat het vliegtuig veron gelukte, in één der luchthavens de „Franeker" hebben verlaten. Bekende passagiers. Reuter meldt, dat zich onder de passagiers bevonden Richardson, chef operaties van de K.L.M.,. Albert Pil grams, vertegenwoordiger van de K.L.M. te Singapore en de Amerikaan Lynn Mahan. De heer Mahan, die de Amerikaanse journalisten op hun reis vergezelde, was Relation Adviser van de Nederlandse regering voor Ame rika. De stoffelijke resten van 33 slacht offers werden gisteravond laat naar het Gemeenteziekenhuis van Bombay vervoerd. Vandaag zal een gerechtelijk onderzoek plaats vinden. Deelneming H. M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben aan de KLM een tele gram van deelneming gezonden en ver zocht hun rouwbeklag aan de nagela ten betrekkingen der slachtoffers te willen overbrengen. Uit alle delen der wereld komen blijken van medeleven. Zij had een voorgevoel William Matthews van de Ari zona Star vertelde Reuter in Ma nilla, dat hij en mrs. Brandon, verslaggeefster van de Newyork Herald Tribune, te Singapore de „Franeker" verlieten. Hij had be sloten van Manilla naar huis te rug te keren. „Mrs. Brandon wil de de reis aan boord van de „Fra neker" voor niets ter wereld voortzetten, omdat zij een voor gevoel had dat er een ramp zou gebeuren", aldus zeide Matthews. De vliegramp herdacht in de Tweede Kamer Gistermiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Ka mer heeft de voorzitter Dr. Korten- horst namens de Kamer zijn diep medeleven betuigd met het ontstel lende vliegtuigongeluk met de „Fra neker". Als een bijzonder tragische omstandigheid noemde hjj de dood van de Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een oriëntatiereis door Indo nesië maakten. De minister-president dr. W. Drees sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. De Amerikaanse journalisten, het personeel van de K.L.M., die wij uit eigen ervaring ken nen als voortreffelijke werkers, Ne derlandse functionarissen, zij allen, zo zei dr. Drees, zijn het slachtoffer van hun plichtsbetrachting geworden. Onze gedachten gaan uit naar hen, die zijn achtergebleven en naar de K.L.M. Gezagvoerder Van der Vaart *j* Arnoldus Marceli van der Vaart verd op 4 Mei 1916 te Hillegom ge- Jboren. Hij behaalde de diploma's 5- "jarige H.B.S. B en in 1936 het eind diploma van de rijksopleiding voor '.verkeersvlieger. Verder was hij in het „bezit, van het vliegbrevet en navigator 2e klasse. Hij heeft de militaire dienst Verricht als reserve tweede luitenant bij de luchtstrijdkrachten. Hij was Binds vijf maanden gehuwd. ■^Hubert Knickerbocker f een groot journalist 51-jarige Amerikaanse journa list Hubert Knickerbocker werd tot de bekwaamste Amerikaanse oor- ^Hogscorrespondenten gerekend. Over ide gehele wereld genoot hij grote bekendheid als autoriteit op het ge bied van buitenlandse zaken. Zijn boek over Europa „To-Morrow Hit ler's?" was een van zijn werken, die Hpp grote schaal gelezen werden. I Aan het begin van de tweede we reldoorlog publiceerde Knickerbocker de grote bedragen, die Göbbels, Gö- 1 ring, Hess, Ribbentrop, Ley en Himm- ler in het buitenland geïnvesteerd hadden. Göbbels noemde deze publi- latie een leugen en daagde Knicker- 'ocker uit de bewijzen te leveren. On middellijk antwoordde deze met de publicatie van de namen der agenten, van wie gebruik was gemaakt, de bedragen der verborgen gelden in totaal 34 millioen goud-dollars en de wijze, waarop deze geïnvesteerd waren. Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: meer bewolking met een geringc- kans op onweer. Lagere tempe raturen. Zwakke tot matige winö hoofdzakelijk tussen Noordoost er Zuidoost. Voor het Zuiden var het land: meer bewolking met hier en daar een regen- of onweers bui. Iets lagere temperatuur. Veranderlijke wind. Hij bracht illegalen en spionnen naar Zweden De 42-jarige Hilversummer F. J. M. Aben, ex-NSB-er, moest zich Dinsdag voor het' Amsterdams bij zonder gerechtshof verantwoorden voor zijn daden tijdens de bezetting. Hjj maakte in, dienst van de Java Sumatra Handel Maatschappij als kapitein van een kustvaartuig diver se reizen van Delfzijl naar Zweden en terug. Hem was ten laste gelegd, dat hjj gedurende 3 jaar van de bezetting aan Hauptsturmfüehrer Walter Mül- ler van de S.D. en Kriminal-direktor Schreieder van de Duitse contra- spionnagedienst in Den Haag inlich tingen en stukken zou hebben ver strekt, die betrekking hadden op de geallieerde oorlogvoering en de Ne derlandse ondergrondse strijd. Voorts wordt hij ervan beschuldigd de spion Anton van der Waals op z(jn schip te hebben meegenomen naar Zweden en hem daar onder een valse naam te hebben geïntroduceerd bij Neder landse autoriteiten en hem vervol gens op de terugweg te hebben afge zet in Kiel. „Delfzijl-Splel" De 54-jarige directeur van de Java Sumatra Handel Mij, de heer A. A. Pothoven, deelde als getuige mede, dat hij in opdracht van zijn voorma lige Verwalter Aspar de verdachte op het kustvaartuig had moeten aan stellen als kapitein. Hjj had toen de indruk, dat de Duitsers een NSB-er een baantje wilden bezorgen. Maar later vertelde verdachte hem dat hij spionnagediensten verrichtte voor de Duitsers. Volgens deze getuige voer den dezen een geraffineerd „Delfzijl- Spiel" op. Hij had eenmaal aan boord van verdachte's schip een Nederlands illegaal aangetroffen n.l. jhr W. A. Gevers Deynoot, die met volledige in stemming van de SD naar Zweden ontvluchtte, hoewel de Duitsers zeer goed wisten, dat hg daar goed werk zou verrichten voor de illegaliteit. Het voordeel, dat de SD er in zag, was dat Gevers in Zweden verdachte als betrouwbaar Nederlander zou in troduceren. Spionnen naar Engeland. Hauptsturmfüehrer Walter Miiller deelde mede nimmer in uniform met verdachte te hebben gesproken. Zon der hem voldoende in te lichten over zijn eigen plannen trachtte hij Aben te gebruiken als bemiddelingsfiguur tussen de Nederlandse autoriteiten in Zweden en de SD in Den Haag. Dikwijls liet Müller toe, dat een hon- Dr. van Royen Zaterdag naar Djokja? Uit Djokja ontvangen berichten meld den, dat aldaar verwacht wordt, dat dr. Van Royen Zaterdag naar Djokja zal reizen. Kringen van de Nederlandse delegatie te Batavia konden dit bericht niet bevestigen. Bouwen tot 500 gulden vrij Naar het Vrije Volk verneemt, is binnenkort een beschikking van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting te verwachten, waarin be paald is, dat voor bouwwerken, die minder dan f 500 bedragen, geen ver gunning meer nodig aal lijn. derdtal illegalen naar Engeland via Zweden ontkwamen, alleen om tus sen hen ook een Duitse spion naar Engeland te smokkelen. Bij zulke ge legenheden botsten Müllers wel eens met die van de thans weer in Duits land verblijf houdende Kriminal- direktor Schreieder, die in de meeste gevallen, volgens getuige, de Enge landvaarders meteen wilde laten ar resteren. Verdachte zelf erkende „fouten te hebben gemaakt", maar ontkende deze willens en wetens te hebben be gaan. De omstandigheden hadden hem daartoe gedwongen, zo zeide hij. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond van havenarbeiders, heeft een oproep tot zijn leden gericht om over te gaan tot een sympathiebetuiging met de Londense stakers. Het heeft zijn le den „in overweging gegeven een vorm te vinden van strijd tegen Britse schepen, welke door stakingsbrekers en troepen zijn geladen". Het ver bond, dat 80 procent van de Franse havenarbeiders onder zijn leden telt, weigerde bijzonderheden over de voor gestelde actie bekend te maken. DE GRENS EGYPTE-CYRENAICA IS GESLOTEN Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van oorlog en marine heeft verklaard, dat de grens van Egyp te met Cyrenaica is gesloten. Egypte zou tot deze maatregel zijn overgegaan omdat Cyrenaica niet de drie Egypte- naren heeft uitgeleverd, op wier hoofd door de Egyptische regering een prijs van vi enderd pond is gesteld op grond ..n beschuldigingen van terro ristische activiteit. De bemanning van de „Franeker", die bij de ramp nabij Bombay om het leven is gekomen. Bovenste rij v.l.n.r.: M. v. d. Vaart (gezag voerder; C. L. van Kooy (2de be- stuurder); P. Zeeman (3de be stuurder); J. W. Hoogland (lste telegrafist); P. den Daas (2de tele- ■afist). Onder 'e rij v.l.n.r.: H. H. xi. J. Fronczek (lste boordwerk tuigkundige; J. W. Dalman (2de boordwerktuigkundige); Verhagen (steward); mej. Graf (stewardess) en mej. Bruce (stewardess). Wonder boven wonder: géén persoonlijke ongelukken I Op het vliegveld Gilze-Rijen zijn gisteren twee toestellen van het type Harvard, namelijk de B39, bestuurd door lste luitenant vlieger A. W. Wij ting en de B92, bemand met luitenant vlieger J. H. J, Kort, bij hun oefenin gen boven het vliegveld met elkaar in botsing gekomen. De B39 vloog ogenblikkelijk in brand. De luit.-vlieger Wijting wist zich met zijn parachute te redden. Het brandende toestel stortte langs de Rijksweg BredaTilburg neer. De B92 was genoodzaakt op het vlieg veld een buiklanding te maken en werd licht beschadigd. De beide vlie geniers bleven ongedeerd. Otto Abefz staat terecht Te Parijs is het proces begonnen te gen Otto Abetz, vroeger Hitiers am bassadeur in Frankrijk. Hij wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan moord, roof, massa-deportatie en het martelen van gevangenen. Gisteren is de acte van beschuldiging voorgelezen, die 84 pagina's telt. Naar verwachting zal het proces twee weken duren. Drie vroegere Franse premiers Daladier, Reynaud en Flandin zullen waarschijnlijk getuigen. Het hof bestaat uit een president en een jury van zes Franse legerofficieren. Vliegtuig stort neer op de Tourmalet Een vliegtuig, dat de Ronde van Frankrijk volgde, is neergestort op de Pas van de Tourmalet. De bestuurder werd hierbij levensgevaarlijk gewond, de enige inzittende passagier was op slag dood. „Ter voorkoming van Nederlandse lichtvaardigheid" Belangrijke verklaring van Dr. Mansur De Walinegara van Sumatera Timur, dr. Mansur, heeft te Medan een be langrijke verklaring afgelegd, waarin onder meer gezegd wordt: „De recente verklaringen van mr. Rum en drs. Hatta, waarin wordt ge zegd, dat de Republikeinse troepen zich onder géén beding zullen terug trekken uit de thans door hen op Java en Sumatra ingenomen posities, terwijl voorts de Republiek in feite blijft vast houden aan het principe van de drie toekomstige deelstaten, nopen mij tot het afleggen van de volgende verkla ring: De Negara Sumatera Timur zal zich in géén geval neerleggen bij een over eenkomst tot staking van het vuren welke niet inhoudt, dat de thans op Sumatera Timur geïnfiltreerde Republi keinse troepen uit dit gebied zullen worden teruggetrokken. Mocht de Ne derlandse delegatie met de Republiek een overeenkomst betreffende het staken van het vuren aan gaan, die aan bovenstaande voorwaarde niet voldoet, dan zal Sumatera Timur deze overeenkomst voor haar gebied niet erkennen en zal haar veiligheidbatal jons en alle andere tot haar beschik king staande machtsmiddelen blijven inzetten om deze geïnfiltreerde troepen uit de Negara te verdrijven. Hierbij worde opgemerkt, dat het aantal van de geïnfiltreerde troepen sinds het sluiten van het Van Royen Rum accoord door infiltratie uit Atjeh belangrijk is toegenomen. Het afleggen van deze verklaring lijkt mij des te meer noodzakelijk, teneinde te voorko men, dat de Nederlandse delegatie wederom in lichtvaardig optimisme, De diplomatieke correspondent- van de „Daily Telegraph" schrijft, dat bin nen veertien dagen de totstandkoming van een vijfjarig handelsverdrag tus sen Groot-Brittannie en Joegoslavië zal worden bekend gemaakt. Het zou een ruilverkeer ten bedrage van 4000 millioen pond sterling omvatten. "•gernhard Shaw, het 93-jarige las tige kind, is door de Russen uit genodigd naar Moskou te komen voor een litteraire plechtigheid. Hij schreef: „Het spijt me, jongens, maar'ik ben te oud. Het spijt me vooral voor jullie, want als ik in Rusland stierf zouden allen, die me haten (en dat zijn er heel wat) jullie plotseling een zeer warm hart toedragen". Shaw kreeg ook een uitnodiging uit Italië om een bij drage te schrijven in een herden kingsalbum voor Manzoni. Daarheen schreef de oude scherpslijper: „Ik be ken openlijk, dat ik nooit een regel van Manzoni gelezen heb. Maar ik ken wel de treurmuziek, die Verdi bij zijn overlijden heeft gecomponeerd. Als jullie willen, dat ik die in Rome kom zingen, dan ben ik tot je dienst". Franse bladen weten te melden, dat Rita Hayworth (sinds kort prinses Khan) een baby verwacht En Ty rone Power, de filmheld die drie maanden geleden huwde, heeft met gepaste trots bekend gemaakt dat er in Januari een klein Powertje komt. En nu we toch in de familiekring zitten tc kletsen zal u misschien de verklaring van fotograaf Heinrich Hoffman voor een zuiveringshof inte resseren Hij vertelde dat Adolf Hitler en Eva Braun tot den einde toe vrien den waren in strikt-platonische zin De Führer beschouwde zich als een zo „einmalige" verschijning, dat de ge dachte aan een kind hem als heilig- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii schennis tegenover kwam. Sint Adolf. zichzelf voor- "DL New-Yorkse ingezetene Arnold Frankenstein heeft naamsveran dering aangevraagd, omdat ij iedere dag door grappenmakers wordt opge beld, die het monster te spreken vra gen In Kansas werd mevrouw Crosner, die in haar Chrysler door een bos reed, aangehouden door een gent- leman-boef. Hij beroofde haar van al- Lekker ija-m>»rtje, AMdtt! les wat waarde had, gebood haar uit te stappen, kuste haar zacht op de wang met de mededeling dat zij erg op zijn moeder leek en verdween met de auto Raymond Steller, een me lancholische Londenaar, kreeg er zijn echtscheiding dóór toen hij aanvoerde dat zijn vrouw hem met melkflessen op het kale hoofd sloeg, pannen op hem kapot timmerde, zijn tanden had uitgeslagen met een bezem en hem aan één been de trap had afgetrokken. De vrouw verklaarde dat ze hem alleen maar een beetje levendiger had willen maken. Hij is zo stom als een os, zei de lieverd. **£)e heer Tsjekedi Kjama, regent van de Bamangwato's in Beets- juanaland, heeft in Londen een blan ke typiste gehuwd. Zijn onderdanen hebben er bezwaar tegen, de witte koningin te accepteren en het parle ment van Zuid-Rhodesie heeft thans aan Londen geadviseerd Tsjekedi als regent te ontslaan. Waarmee Londen dus een Engelse vrouw als ongeschikt voor koningin zou moeten verklaren.... De staatsuitgeverij te Moskou heeft het 24ste deel van de volledige werken van Lenin in de handel gebracht. O Het Handelsblatt in Dusseldorf maakt zich ongerust over de vermindering van de Marshallhulp en zegt dat deze voor al voor West-Duitsland „catastrophale gevolgen" zal hebben. zonder vooraf overleg gepleegd te heb ben met de betrokken gebieden, een overeenkomst aangaat waarbij de be langen van bepaalde gebieden in ern stige mate in gevaar worden gebracht. Teneinde misverstand te voorkomen wens vik nadrukkelijk te verklaren, dat ik de grootste bewondering heb voor het vrijheidsstreven van de Republiek, welk streven geheel dat van de Negara Sumatera Timur is, en dat deze Negara gaarne bereid is schouder aan schouder met de Republiek te blijven strijden om met gezamenlijke krachten de vorming van de vrije en onafhankelijke Ver. Staten van Indonesië te verwezenlijken. De Negara Sumatera Timur wenst zich daarbij, evenals de Republiek, te hand haven als een zelfstandige deelstaat en zal nimmer dulden, dat een deel van haar gebied door troepen van een an dere deelstaat geïnfiltreerd blijft". Vechtpartij de oorzaak? Uit Los Angeles wordt gemeld, dat een vliegtuig van de Standard Airlines nabij de top van de bergpas Santa Su sanna brandend is neergestort. 28 per sonen vonden de dood en 18 andere werden gewond. Even vóór het onge luk had de gezagvoerder per radio ver zocht om de aanwezigheid van de po litie op een vliegveld in de buurt in verband met ruzie aan boord van het vliegtuig, waarbij een passagier werd geslagen. De piloot seinde kort voordat hij te Long Beach (Californie) zou lan den, dat hij van koers veranderde en naar het nabijgelegen Burbank vloog. Hij verzocht de politie zich naar het vliegveld te begeven omdat er hevig gevochten werd in het toestel. De pi loot vroeg een van de passagiers te la ten arresteren. Het vliegtuig was uit New York vertrokken. Overlevenden verklaarden, dat de vechtpartij begon toen een mannelijke passagier hyste risch werd omdat het vliegtuig door een storm vloog. Hevige brand te Zaandam In de voormalige rijstpellerij „Fe niks" te Zaandam, heeft 'n felle brand gewoed. In de afdeling, dig aan de Zaanland- se bussenhandel is verhuurd en waar deze firma duizenden cartonnen en houten'vaten had opgeslagen, brak om half acht brand uit. De vrijwillige brandweer van Zaandam rukte met groot materiaal uit, vooral omdat uit breiding van het vuur naar belenden de percelen, waar onder andere een teerfabriek is gevestigd, niet denkbeel dig was. Met 9 stralen ging de brand weer het vuur te lijf en slaagde erin na anderhalf uur de brand te beperken tot de opslagplaats van de Zaanlandse bussenhandel. Deze opslagplaats, die gedeeltelijk van hout was, is echter totaal uitge brand en de opgeslagen vaten zijn eveneens in de vlammen opgegaan of hebben een dergelijke waterschade ge kregen, dat zij niet meer voor gebruik geschikt zijn. De totale schade aan ge bouw en inhoud wordt geschat op on- veer f 40.000. t Het vermoeden bestaat, dat onvoor zichtigheid met een brandende sigaret de oorzaak van de brand is. ITALIAANSE BOUWARBEIDERS STAKEN In Italië zijn een millioen bouw- en metaalarbeiders In staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Zevenhonderd me taalarbeiders begonnen een 24-uur sta king, die tot middernacht zou duren. In het Noorden, in de steden Milaan, Genua. Turijn e.a. begonnen 300.000 bouwarbeiders een staking.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1