De K.L.M. mag weer over Pakistan vliegen Een rustige dag in de Tour John foster Dulles over Atlantisch Pact het Canadese zeelieden doen voorstel n verstrekt Sukarno? slling wegens >ederdienst dagblad voor alkmaar en omstreken Karatsji ontkent landingsvsrbod voor ^^0f{eijjice resten van de de Franeker ie hebben uitgevaardigd Amerikanen gecremeerd Maar K.L.M. heeft niet gevraagd om opheffing 41 slachtoffers van de Franeker geborgen Geen sabotage Vredelievende woorden van Moh. Rum Het Lagerhuis keurt de noodmaatregelen goed Pearl Harbour" Groot bedrag van Marshallrekening wordt voor wederopbouw gebruikt Hevige vechtpartij in de gemeenteraad van Amsterdam Kapitein Aben hoort 15 jaar eisen e Nederlanders nu eigen- wel zeer duidelijk ge waar, dat de regering Indische Nederlanders ongenade aan de Indone- everen als dank voor de zij tijdens de oorlog aan ;e zaak hebben betoond? dat op grote schaal in »en verspreid is en daar >eft gebaard, eindigt met veg met de tegenwoordi- is ter zake tot het minis- Overzeese gebiedsdelen voordde de woordvoerder lijk, dat het hem „erg i onwaarschijnlijk" voor op de dag was hem terza- t opgelegd, aangezien de 'ragen uit het parlement ïgekondigd waren, zodat t antwoord van de minis- vooruitlopen. Volgens in- i andere zijde zou het be- millioen gulden uitgetrok- le lopende begroting van te Batavia. De teruggave i zou betrekking hebben ockets", waar het Neder- bij gebrek aan voldoende steeds moeilijk te hand- 'eest. istelling wegens broeder- ie lichting 1950 is een re- steld, waaraan het volgen- d: ling wordt verleend aan vene, die ten minste drie ft of gehad heeft, die die- nd hebben bij de land- zeemacht of bij de over- lacht. deze gevallen wordt ge- eren de broeder, die vóór 1949: ste 30 dagen in werkelijke 'eest, of jlge van een na 31 Decem- rleend uitstel van eerste niet of nog geen 30 dagen e dienst is geweest, of ;enot van militair pensioen f ide zijn verblijf in werke- is overleden. n-dienst blijft buiten aan- ls vrijwilliger bij de natio- ils vrijwilliger bij de reser- /aking. jstelling wegens broeder en onder broeders verstaan aders en wettige halfbroe- )f vanwege de ingeschreve- vrijstelling in aanmerking >men, wordt daartoe aan- ,n bij de burgemeester van e, voor welke hij voor de is ingeschreven. Deze aan gedaan worden vóór 15 i49. Ontstaat het recht eerst stus 1949 dan moet de aan- n veertien dagen na 't ont- ;n gedaan. E MINISTERS ZIEK j vernemen zijn de heren I. van Schaik, vice-voorzit- ministerraad, en L. Göt- er zonder portefeuille, we- niet in staat him ambts- te verrichten. bureau administratie Voordam 9, Tel 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Donderdag 14 Tuli 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 163 ALKMAARSCE COOBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 1— per kwartaal plus incassokosten KARATSJI IS AANGEKONDIGD, dat het verbod voor overvliegen van het - i vj»ir..: - /vn O/I TlnnnmRon dnnp territoir van Pakistan door Nederlandse vliegtuigen, dat op 24 December door de regering van Pakistan is afgekondigd, met ingang van heden is opgeheven. Bii informatie bij de KLM werd dit bericht bevestigd voorzover het betreft het gedeelte over de algemene opheffing van het verbod tot overvliegen van het territoir van Pakistan. Indonesië zal nu met Nederland worden verbonden over ie route Amsterdam—Cairo—Karatsji—Bangkok—Batavia v.v., daarbij India, dat het vliegverbod nog niet heeft opgeheven, vermijdende. omdat de KLM géén desbetreffend acsioprogramma OOR HEDENAVOND M I, 301 m. Nieuwsberichten 11 uur. - NCRV: 6.00 Onze Ne ren en korpsen. 6.30 Strijdkrach- ginald Foort, orgel. 7.30 Actueel Programma-proloog. 8.10 Orato- 10.45 Avondoverdenking. 11.15 II, 415 m. Nieuwsberichten j I uur. VARA: 6.20 Piano-duo. lonplaten. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws VPRO: 7.30 Voor de jeugd. 05 Dingen van de dag. 8.20 Pro- 9.00 Reportage bijeenkomst van King Cole trio. 10.45 Lezing, foonmuziek. VOOR DONDERDAG JM I, 301 m. Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.15 Pluk 12,33 „De Zevenklapper". Johnny Ombach. 6.15 CNV- 0 Strijdkrachten. 7.15 Nederlandse .30 Actueel geluid. 7.45 De Rege- itings dienst antwoordt. 8.05 Pro- iog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Reisver- „Vrij en Blij". 10.15 De Vaart 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 11.15 Beroemde concerten, i II, 415 m. Nieuwsberichten 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 en Phil Green. 12,34 „De Papa- Musicorda. 6.15 Reportage Tour - 6.45 Successen uit Amerika. 7.15 j Les Gars de Paris. 8.05 In het cht. 8.15 Holland-festival. 10.30 11.15 Lys Gauty zingt. 11.45 aten. ikker en keek met nog gla- naar de bezoeker. ...beronstamelde hij n, welkom in deez' dre- de patiënt Van Hamel zware basstem. je mond niet houdt, Caru- de zuster Veronica, k van haar breiwerk op en ogenblik nieuwsgierig die in de opening van naar, meneer Van Waarden- ep ze, naar hem toekomend. gauw niet, dat u het was. geen bril meer?" ia stapte naar binnen, stel- zijn meisje voor en keek nd naar al de hem ver- nstarende gezichten. Hier en een nieuweling, die hem ver Een oude man met een op keek hem verwijtend eerde hem daarna demonstra- jg toe. het hier?" informeerde ■ween woordvoerder van het Pa- kistanse departement van buitenlandse «aken heeft te Karatsji het Indiase persbericht, dat Pakistan geweigerd had de „Franeker" te Karatsji te laten landen, tegengesproken. [[(Volgens dit bericht moest de Frane ker op het Bombayse vliegveld landen, mdat Pakistan het sinds de tweede olitionele actie in Indonesië ingestel de landingsverbod voor Nederlandse Vliegtuigen niet voor de Franeker had trillen opheffen). De woordvoerder verklaarde, dat de r.M de Pakistanse regering officieus had verzocht om toestemming tot het landen van de Franeker te Karatsji, en dat de regering van Pakistan hierop had geantwoord, dat de nodige toe stemming zeker gegeven zou worden. Dit verzoek is hierop echter niet of ficieel herhaald, aldus de woordvoer- NAAR WIJ van de zijde van de KLM Vernemen, is er geen sprake geweest van een weigering om het landings verbod voor de Franeker op te heffen, Nader wordt gemeld, dat de lijk- «chouwer heeft toegestemd in een ver zoek van de Nederlandse ambassade om de begrafenis van de Nederlandse «lï.chtoffers te doen uitstellen. Gister zijn nog acht lichamen van Slachtoffers geborgen; dit maakt teza men met de drie-en-dertig, welke reeds naar Bombay zijn overgebracht, m to taal een en veertig. Naar de flkerblijf- i«elen van vier der omgekomenen wordt nog gezocht. Loy Henderson, de Amerikaanse am bassadeur te New Delhi, heeft van de 33 reeds naar Bombay gebrachte licha- nen er tien geïdentificeerd, onder wel ke acht van Amerikaanse journalisten. Het stoffelijk overschot van de jour nalisten Knickerbocker en Colving is na een kerkelijke rouwdienst op de begraafplaats te Bombay, ter aarde be steld. Volgens Timberlake, Amerika :as ^consul te Bombay, is het onmogelijk 't '.stoffelijk overschot van de omgekome nen per vliegtuig naar de V.S. over te brengen. In verband met de verwachte aan komst van een aantal deskundigen uit nsterdam en New Delhi ter indenti- [icatie der slachtoffers heeft de lijk— Jschouwer er in toegestemd 't vervoer van de stoffelijke resten der Nederlandse slachtoffers uit het ziekenhuis te Bom- ■•[bay uit te stellen. Ley Henderson, de Amerikaanse am bassadeur te New Delhi, werd heden Jbij de pogingen tot identificatie bijge- Jtaan door drie Amerikaanse journalis ten uit New Delhi. Naar Bombay vertrokken. De heer mr. B. J. Slingenberg, am bassaderaad bij de Nederlandse am- gassade in India, te New Delhi, is in terband met. het verongelukken van de „Franeker" naar Bombay vertrok ken. Betuigingen van deelneming. De zaakgelastigde van Zuid-Afrika, de heer J. K. Uys, heeft de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken Izijn deelneming betuigd met de ramp 1 De federatie van Ned. journalisten [heeft aan de American Newspaper Guild het volgende telegram gezonden: p Diep geschokt door het lot van onze f Amerikaanse collega's, die tengevolge Jvan de ramp van de Franeker om het I leven kwamen, betuigen wij u met dit zeer ernstige verlies onze oprechte en innige deelneming. verzoek aan de regering van Pakistan had gedaan. De route over Bombay was gekozen door de Amerikaanse journalisten, die ook het oponthoud te New Delhi had den gewenst. Het antwoord van de Indiase rege ring, waarbij deze toestond op India's gebied te landen, was dan ook in eerste aanleg aan de Amerikaanse journalis ten gericht. voor ten Er is „iri het geheel geen grond" het vermoeden, dat de „Franeker' gevolge van sabotage is verongelukt". Aldus heeft A. G. T. Hardy, de pers en publiciteitschef van de KLM voor India en het Verre Oosten, te Bombay tegenóver verslaggevers verklaard. Te Bombay zijn in een gestage re gen de lijken van vijf der met de Fra neker omgekomen Amerikaanse jour nalisten op een Hindoese lijkver brandingsplaats gecremeerd. De eer ste kist, die met olie werd besmeerd en in de drie meter hoge vlammen werd geplaatst, was die van mej. Elsie Dick. De kisten van Nat Barrows, Newton, Hulen en Branyon volgden. Geestelijken van de rooms katholieke, methodistische en presbyteriaanse ker ken verrichtten de rouwdiensten, om dat het niet mogelijk was de gods dienst van elk der verongelukten vast te stellen. De stoffelijke overschotten van Knickerbocker en Colving wer den op een begraafsplaats te Bombay begraven. Aan de vijf overige Ameri kanen is de laatste eer nog niet be wezen, omdat er nog geen instructies uit Amerika zijn ontvangen. Woensdag zijn nog acht lijken op de heuvel van Ghatkopar gevonden. DE KAREL DOORMAN 1 SEPT. WEER IN DE VAART Het Nederlandse vliegkampschip, de „Karei Doorman"; dat reeds geruime tijd buiten dienst is, zal met ingang van 1 September weer in de vaart ko men. Vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië tegen het einde van dit jaar" De leider der Indonesische delegatie, Moh. Rum, heeft een verklaring afgelegd waarin hij, na een uitvoerige beschrijving van de situatie te "Djokja, onder meer zeide: „Het nieuwe stadium, waarin thans het Indonesische vraagstuk verkeert, vergt wijsheid, tact en discretie. Er bestaat een gezonde politieke atmosfeer, welke een uitvoering van de verklaring van 7 Mei voorstaat. Ingewikkelde vraagstukken, zoals die betreffende de staking der vijandelijkheden, worden ernstig overwogen, opdat men in staat zal zijn, een bevredigende regeling te bereiken. Ik vertrouw er op, dat er een bevredigende oplossing ten aanzien van het vraagstuk van het staken van het vuren zal worden bereikt." Moh. Rum besloot als volgt: „Met als basis de Nederlandse verklaring en de recente gunstige ontwikkelingen in Indonesië kunnen wij thans met vertrouwen vooruitzien naar het ogenblik waarop in overeenstemming met het vastgestel de tijdschema de Rondetafel-conferentie za plaats hebben en de Nederlanders en de Indonesiërs hun doel zullen bereiken, namelijk de vestiging van de souvereine en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië vóór het einde van dit jaar." Het Lagerhuis heeft Woensdagavond met 435 tegen 4 stemmen de procla matie van de noodtoestand in Enge land, bedoeld om de Londense haven staking te breken, onderschreven. An thony Eden steunde de regeringsmaat regel namens de conservatieven, hoe wel hij verklaarde, dat zijn partij ze ker voorbehoud maakte t a.v. de wijze waarop de regering de situatie had aangepakt. 4500 man troepen in Londense haven Met ingang van heden zullen 4500 man troepen in de Londense havens worden gebruikt voor het lossen van schepen en de bediening der haven installaties. Gisteren werden 2300 mi litairen voor deze werkzaamheden ge bruikt. Kruisvuur van vragen in de Senaat John Foster Dulles, de republikeinse woordvoerder voor buitenlandse aan gelegenheden, heeft in het debat van de Amerikaanse Senaat over het At lantisch Pact aangedrongen op goed keuring van het Pact, dat hij „een es sentieel bestanddeel" van de algehele vredesstrategie noemde. Volgens Dul les, die voor het eerst in de Senaat sprak, is sinds 1945 bij verschillende gelegenheden de oorlog gevaarlijk dichtbij geweest. Het Pact kan de VN. bevrijden van „een last en zorg, die de organisatie nooit bestemd was te dra gen", aldus Dulles. Volgens Dulles vrezen de tegenstan- Invloed op Londense havenstaking? De vakvereniging van Canadese zee lieden, welker staking geleid heeft tot de sympathiestakingen in de Londense havens, heeft minister-president Attlee telegrafisch om tussenkomst verzocht. De vakvereniging bood aan om een op lossing van de kwestie tot stand te brengen op basis van het contract van vorig jaar. Dit betekent, dat de vak vereniging de eisen om loonsverhoging heeft laten vallen, welke bij de onder handelingen waarbij de werkgevers loonsverlaging voorstelden werd.ïn gesteld. De vakvereniging heeft .aan het Ca nadese ministerie van arbeid vier voor waarden .voorgelegd voor de bescher ming van de zeelieden, die sedert Maart j.l. gestaakt hebben in havens over de gehele wereld. Deze voorwaar den zijn dat aan de stakers in buiten landse havens zal worden toegestaan hun schepen thuis te brengen. Voorts dat tegen hen geen discriminerende maatregelen worden genomen, dat alle lonen, die zijn ingehouden, met de minst mogelijke vertraging zullen worden uit betaald en dat in de toekomst alle ver vangingen geregeld zullen worden door middel van het nationaal arbeidsbu reau zonder discriminatie vanwege sta kingsactiviteit en waarbij aan ervaren zeelieden de voorkeur wordt gegeven Andijker in Amsterdam verongelukt Omstreeks kwart over vijf gister avond is de 45-jarige Van der Leek uit Andijk bij een poging om op het Haarlemmerplein te Amsterdam op eeh rijdende tramwagen van lijn 12-te springen, gevallen en onder de tram gekomen. De man werd verbrijzeld. Amerika's militaire steun moet 1450 millioen bedragen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken verklaarde op een pers conferentie gekant te zijn tegen elk ■voorstel pm 't militaire steun-program der Amerikaanse regering ter onder steuning van 'het Noordatlantisch Pact, dat i450 millioen dollar zou moeten kosten, te verlagen- Herinner U... Ook de Nederlandse marinelucht vaartdienst heeft deelgenomen aan de manoeuvres van de Westelijke Unie. Het BelgischNederlandse convooi, op weg naar Penzance, maakte in het Kanaal reeds kennis met onze Mitchells, die op de ochtend van de 29e Juni een aanval lanceerden. De Belgische jagers, wier hulp door het convooi ingeroepen werd, arriveerden pas vijf minuten nadat de twe.-de aanval van de Mit chells had plaats gehad. Ook onze Fireflies deden aanval len op de vloot. Een dezer aanvallen werd ingezet op een avond om 20 uur. De vloot was hierop niet in het minst verdacht, omdat zij instructies had ge kregen, dat de aanval om 21 uur zou beginnen. De fout in dezen zat bij de admiraal in Porthmouth. Toen deze de Nederlanders er op uur te vroeg waren, seinde de com mandant van de. Fireflies laconiek terug „Herinner u Pearl Harbour!" Hulp a§n getroffen gebieden en drooglegging Zuiderzee Een bedrag van 240 millioen gulden van de speciale Marshall-rekening is vrijgegeven voor de financiering van vier belangrijke wederopbouwprojec- ten in Nederland. In deze speciale Marshall-rekening bij de Nederlandse Bank stort onze regering de tegen waarde in guldens van de dollarhulp die als schenking van de Verenigde Staten wordt ontvangen. Het grootste deel van de 240 milli oen gulden, n.l. 181,8 millioen, zal worden gebruikt voor de bouw van ar- wees, dat ze een^ beiderswoningen in de verwoeste ge bieden van Limburg, Walcheren en de Betuwe, alsmede o.m. in Rotterdam, Arnhem en Nijmegen. Rouwbeklag van de Koningin j Koningin Juliana heeft het volgende telegram gezonden aan de familieleden i van de omgekomen Amerikaanse jour nalisten: „Ik zend u dit blijk van mijn diepstgevoeld medeleven met uw groot verlies. Uw echtgenoot en zijn kame raden zijn gestorven bij de uitvoering van de nobele taak om voorlichting te geven aan de verwarde wereld Zijn en hun heengaan betekent een ernstig verlies voor hun beroep en voor de gehele wereld". WEERBERICHT Verwachting tot Vrijdagavond: Jannacht op verschillende plaat sen tijdelijk mist. Morgen over dag wisselende bewolking. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van tempera tuur. Rechercheurs met gummi knuppels contra communisten Kort na de opening van de raads vergadering van Amsterdam, Woens dagmiddag, deed de voorzitter, mr. Am. J. d'Ailly mededeling van een in gekomen stuk van tien CPN-raadsle- den „over het beestachtig optreden" van de politie in verband met de ver toning van de film „Het geval Gou- zenko" en waarin de raad wordt voor gesteld „tegen dit optreden te protes teren en er bij de burgemeester op aan te dringen, het verder vertonen van genoemde film te verbieden". De voor zitter zeide hierover geen discussie toe te laten en over te gaan tot de orde van de dag. De heer Seegers (CPN) riep luide, daarbij hard op tafel slaande, „daar toe hebt u niet het recht. U over schrijdt uw bevoegdheid". De voorzit ter hamerde, trachtte de heer Seegers het woord té ontnemen, schorste na enkele minuten de zitting en liet de tribune sluiten. Na heropening riepen de communis ten opnieuw: „We laten ons als raads lid het recht niet ontnemen: u is bui ten de orde". De voorzitter: „Hierover wordt niet beraadslaagd. Ik breng het voorste] in stemming het stuk niet in behandeling be nemen". De CPN-leden „Wij wensen onze stem te motiveren" „Fascistische methoden!" Tijdens de stemming bleven de CPN-leden luide roepen. De voorzitter deelde mede dat zijn voorstel met 23 tegen 12 stemmen was aangenomen. Toen het rumoer daarna niet bedaarde schorste de voor zitter de zitting voor de tweede maal. Toen de zitting opnieuw werd her opend kwam een tiental rechercheurs in de zaal om op order van de voor zitter de heer Seegers uit de zaal te verwijderen. De heer Brandenburg (CPN): „Maar jullie blijven er af". Hebben jullie honden bij je? Schalkhaarmethodes". Toen aan de order van de burgemees ter gevolg werd gegeven, ontstond een hevige vechtpartij; met stoelen werd gegooid, de rechercheurs sloegen met gummiknuppels en dreigden met re volvers. Minutenlang duurde dit ge vecht waaraan ook enkele vrouwelijke CPN-leden deelnamen. Na heropening bleek de heer Seegers tq zijn verwij derd. De CPN-leden begonnen op nieuw luide te roepen om het woord. Voor de vierde maai (bijna een uur duurde het rumoer) Schorste de bur gemeester de zitting tot 4 uur; Daarna kreeg de heer Van Wijk (CPN) gelegenheid een verklaring af te leggen. De communistische woord voerder gaf uitdrukking aan de scher pe veroordeling zijner fractie van de schending der rechten van de raad, welke rechten de voorzitter zich toe eigende. Daar het optreden en de aard van het optreden der politie niet door de overige raadsleden werd veroor deeld zal, zo verklaarde spreker, de communistische raadsfractie de zitting" uit protest verlaten. Hierna begon de raad met de behan deling van de agenda. Voor de drooglegging van de Zuider zee, met name ter financiering van de werkzaamheden voor het in cultuur brengen van de Noord-Oost-polder, is 30,3 millioen gulden bestemd. Voorts zal 17,5 millioen gulden wor den besteed voor de ontwikkeling van de landbouw en wel hoofdzakelijk voor de verbetering en de droogleg ging van reeds in gebruik zijnde lan derijen, waardoor naar verwachting de productie kan worden verhoogd, Ten slotte zal 10,4 millioen gulden worden besteed voor de wederopbouw van Walcheren. Hij wist wat hem te wachten stond Woensdag heeft het Amsterdams bijzonder gerechtshof het onderzoek in de zaak tegen de 42-jarige Hilversumse stuurman Aben voortgezet. Ter sprake kwam de arrestatie van Aben in 1944. Einde 1943. zo hadden de getuigen ge zegd, hadden zij hem in Stockholm overreed een reis naar Engeland te maken om daar met de Nederlandse regering contact op te nemen. In feite vertrouwden zij hem niet langer en stuurden de illegale werker L. A. Flan- tua met hem mede. De reis verliep voorspoedig en het schip kwam veilig in Engeland aan. Daar werd de ver dachte onmiddellijk gearresteerd en aan een uitgebreid verhoor onderwor pen. Gisteren zeide hij geweten te heb ben welk gevaar hem dreigde. Hij staafde dit met een brief, die in het dossier lag en die hij op de bootreis reedsgeschreven had aan zijn vrouw. Daarin stond, dat hij naar Engeland ging. omdat men hem er van verdacht 22 Nederlanders aan de SD te hebben overgeleverd. Hij schreef volkomen onschuldig te zijn en dit misverstand te willen ophelderen. De advocaat-fiscaal eiste desniette min 15 jaar gevangenisstraf met le venslange ontzetting uit de kiesrech ten tegen hem. Hij was van mening, dat zucht tot geldverdienen de ver dachte had gedreven tot het verlenen van spionnage-diensten aan de vijand De raadsman, mr. K. R. Beks, wees er op, dat verdachte bijna 4 1/2 jaar cellulair gevangen heeft gezeten en eerst het laato^Jaar tezamen met an deren is opgesloten. Hij verzocht het hof de uiterste clementie te betrachten. ders van het verdrag, dat de andere le den een blanco cheque zal verschaffen ter verkrijging van militaire hulp van de V.S. Dulles achtte dit voorbarig. Hij teunt het Pact, omdat het naar zijn mening vermindering van Amerika's zware last van militaire uitgaven zal nogelijk maken. Wanneer het Westen de Duitsers geen oehoorlijke en hoopvolle toekomst kan 'erschaffen, aldus Dulles, is het bijna /.oker. dat zij een onderwerp van koe- tiandel zullen vormen tussen de ,Sow- jetunie en West-Europa en daaruit zou een tijdelijk Russisch-Duits verbond Bunnen voortkomen. Op de rede van Dulles volgde een kruisvuur van vragen. In antwoord op een vraag van de Republikein Taft zei Dulles, dat naar zijn mening het mili tair hulpprogamma geheel onafhanke lijk zou zijn van het Pact, doch dat een si.eciale clausule, inhoudende dat het Pact geen verplichting tot het leveren van wapenen bevat, gewenst noch nood zakelijk zou zijn. Hij sprak tegen, dat het f'act de Se naat van het recht zou beroven, te be slissen, wanneer de veiligheid van Amerika wordt bedreigd. Het Pact zal net Europese koloniale stelsel steunen en de politieke en economische con- f.töle van Engeland, Frankrijk en Ne derland vergroten, aldus Dulles. Op een vraag van Senator Wherry antwoordde nij: „Naar mijn mening bestaat er absoluut geen verplichting wapenen aan welk 'land ook maar te geven. Ik geloof, dat vele landen geen wapenen zullen ontvangen." Vermindering van E.C.A.- foulp aan Msderland Da ECA heefl Dinsdag medegedeeld, dat een eerder verstrekte toewijzing aan Nederland voor de aankoop 'an tarwebloem in de Verenigde Staten in hei tweede kwartaal van 1949 tot een bedrag van 613.000 dollar is geannu leerd. NIWIN VERZENDT 120 RIMBU- KISTEN Met het troepentransportschip „Wa terman", dat met militairen uit Rot terdam naar Indonesië vertrok, verzond de Niwin 120 rimbukisten voor de mi litairen op de buitenposten in de tropen. Belgische kabinetscrisis in een nieuwe fase Van Cauwelaert doet voorstellen aan socialisten en liberalen. Te Brussel heeft de informateur Van Cauwelaert de journalisten medege deeld dat zijn bemoeiïngen in een nieuwe faze zijn getreden, doordat hij voorstellen heeft gedaan aan de socia listen, die hij vandaag ook aan de li beralen zal doen. Hoewel zo nodig een regering van twee partijen zou moeten worden gevormd, zou een regering der drie partijen beter beantwoorden aan behoeften van het ogenblik, aldus Van Cauwelaert. De informateur verklaarde voorts, dat de koningskwestie het moeilijkste probleem is. Aangezien Leopolds on mogelijkheid tot regeren geëindigd is, moet deze kwestie tot een oplossing gebracht worden. KNAAPJE VERMIST TE ZAANDAM Een 5-jarig jongetje uit Zaandam wordt sinds Dinsdag vermist. Buren hebben het ventje om half negen nog gezien op de brug van de Prins Hen drikkade. Men heeft gedregd, doch tot dusverre zonder resultaat. Magni behoudt de gele trui Om kwart over één gingen gistermid dag 69 renners te Luchon van start. De Fransman Caput ontbrak op het appel, hij had moeten opgeven wegens bloed zweren. Na het zware karwei van de Py~ reneën voelden de renners vandaag weinig voor krachttoeren. Emile Idee maakte echter een uitzondering want hij ging er tot twee maal toe van door, eerst met Dos Reisen daarna met Brignoie aan zijn wiel. Maar in het Italiaanse kamp was men waakiaam en drie, vier groenhemden stoven .hen on middellijk achterna en riepen hen tot de orde. Na de passage van Martres— Tolosane (74 km) kreeg Verhaert offen sieve neigingen. Nu was het De Santi die zijn wiel pakte zodat de Belg, die 15 seconden voorsprong had gekregen, Volgens de correspondent van de „Times" te oedapest zijn in de schoot van de Hongaarse communistische par tij „min of meer ernstige meningsver schillen" ontstaan. De Tour de France-renners, die oan bergétappes zijn gewend, ko men nu in hun element. Het heu vellandschap heeft plaats gemaakt voor de hergen en de „klimmers" kunnen hun rivalen ver achter zich laten. V.l.n.r. Magni, Fach- leitner, Irtvpanls en Biagonni. zijn poging niet doorzette. Pas in de buitenwijken van Toulouse kwam er een splitsing in het peloton. Twaalf renners, met Van Steenbergen, Kant en Kuebler als leiders, sprongen weg en stormden ongeveer een halve minuut vóór de overigen de baan van het Stadion op. Daar klópte de snelle Rik van Steenbergen zonder moeite met drie lengten Marcel Kint en ie Nizerhy. Het klassement van de 12e etappe luidt: 1. Van Steenbergen (Belgie A) 3.32.10; 2. Kint (Belgie A); 3. Le Ni zerhy (West-Noord Fr.); 4. Kuebler (Zwits.); 5. Hendrickx (Belgie B); 6. Martini (Italië B); 7. Dos Reis (Cen trumZ.W.Fr.); 8. Remoulux (Cen trumZw Fr.); 9. Ockers (Belgie A); 10. Geminiani (Frankrijk A); 11. De- ledda (Z.O. Fr.); 12. Schotte (Belgie A), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Een halve minuut later kwam een groot peloton binnen waartoe Magni, Coppi, Bartali, Robic en alle andere kopstukken behoorden. Het algemeen klassement na de 12e etappe: 1. Magni (Italië B) 75.57.03; 2. Fachleitner (Z.W.Fr.) 75.59.13; 3. Mari- nelli (11e de France) 75.59.44; 4. Kuebler (Zwits.) 76.07.54, 6. Ockers (Belgie A) 76.07.54; 6. Dupont (Belgie B) 76.08.30; 7. Cogan (W.N.Fr.) 76.09.07; 8. Bartali (Italië A) 76.09.37; 9 CooDi (Italië A) 76.11.19; 10. Robic (W.N.Fr.) 76.11.27. VATIC A AN CONTRA HET COMMUNISME Het Vaticaan heeft gedreigd katholie ken, die willige aanhangers van het communisme zijn. in de ban te doen. Het Vaticaan heeft nu ook gedreigd alle Katholieken, die 't communisme ti achten te rechtvaardigen of die zijn 1-teratuur drukken verspreiden of le zen, de heilige sacramenten te onthou den. Deze drastische maatregel werd genomen door het hoogste kerkelijke orgaan voor geloofszaken, de heilige nneregatie van het heilig officie. Het besluit werd gepubliceerd in het I officieele orgaan van het Vaticaan. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1