Laaiste N i SCHUDT UW LEVER WAKKER Politieke achtergrond van de ramp met de Constellation „Franeker" Omgekoman journalisten hadden het Nederlandse standpunt begrepen VAN MARSDIEP TOT IJ Algemene Vergadering van het N.V.V. Hei nieuwe hoek teuws DONDERDAG 14 JULI 1949 (Van onze Haagse redacteur^ De ramp, die de Constellation „Fra- neker" bij Bombay is overkomen, heeft in Den Haag grote verslagenheid ge wekt; in de eerste plaats, omdat men met deernis denkt aan al die slacht offers en hun nagelaten betrekkingen; in de tweede plaats, omdat men onze nationale luchtvaartmaatschappij, de oudste ter wereld, in haar jubileumjaar een betere gang van zaken toewenst; en in de derde plaats, omdat deze ramp er een is van politieke betekenis. I De „Franeker" was het eerste Ne- derlandse toestel, dat gedwongen door maatregelen van de regering van India de reis van Amsterdam naar Batavia via het eiland Mauritius B maakte. De „Franeker" was ook het eerste toestel, dat na zoveel maan den blokkade het eerst weer toestem- I ming kreeg via India te vliegen. Het L was een uitzonderingsgeval. Ofschoon eigendom van de K.L.M., maakte het 3 geen vlucht binnen het kader van de lijndiensten van de maatschappij; het was door het ministerie van Buiten - I landse Zaken in Den Haag gecharterd I voor het vervoer van in hoofdzaak een aantal vooraanstaande Amerikaanse journalisten. Dat zich ook anderen in het toestel bevonden, was een bij- H komstigheid. Deze journalisten waren B van New York naar Amsterdam ko- jffiS men vliegen, hadden hier een paar dagen doorgebracht als gast van mi- Bniste,* D. U. Stikker, waren toen r% doorgevlogen naar Batavia met de Constellation „Roermond", die op de terugreis verongelukte aan de Zuid-Italiaanse kust. i Zij zouden op Schiphol terugkeren om na Indonesië ook Nederland te leren kennen en om hier nog wat ge- I sprekken te voeren over de politieke verhoudingen in het Verre Oosten en West-Europa, teneinde goed ingelicht - terug te keren naar de Verenigde J Staten, waar zij dan zouden gaan schrijven in dag- en weekbladen en spréken voor de radio. Uit telegrammen was reeds geble- ken, dat bij het hele gezelschap een goed begrip was ontstaan voor het Nederlandse streven in en het Ne derlandse standpunt ten aanzien van Indonesië. Een hunner had reeds op zienbarende onthullingen gedaan over het vervalsen van Unci-rapporten. Men hoopte van hem en van anderen nog "Veel, dat aan Nederlands goodwill in de Verenigde Staten ten goede zou komen, te vernemen. In politieke kringen juichte men deze reis in Den - Haag dan ook toe en men had de beste verwachtingen, van de resul- jïtaten. Helaas, die zullen nu (althans '|tep dele) voorgoed in de pen blijven I Men zal zich het bericht herinneren, dat deze groep journalisten Sukarno ja danig in het nauw heeft gedreven j door het stellen van scherpe vragen, ■waarop hij het antwoord schuldig moest blijven. Over het algemeen was deze persreis de Republikeinse zijde van anti-Nederlandse elemen ten maar nogmaals: niets wijst erop dan zou deze ramp, zo meen- d" men, Amerika hebben wakker ge- -chud met het gevolgmaar laat ik verder elke veronderstelling laten rusten. Juist met het oog op deze en andere geruchten is het goed, dat er omtrent de oorzaak spoedig ophelde ring ontsta. Proces tegen Drew Pearson Norman M. Littel, advocaat te Was hington en voormalig tweede procu - reur-generaal in de VS. heeft bij de districtsrechtbank van Columbia een rechtszaak aanhangig gemaakt tegen de Amerikaanse radiocommentator en journalist Drew Pearson. Littel eist een schadevergoeding van 300.000 dollar, omdat Drew Pearson in April Littel's goede naam zou hebben besmet door te verklaren, dat Littel naar verluidt als ongeorganiseerd propagandist voor de Nederlandse regering is opgetre den. In een interview met ANP-Aneta heeft Littel verklaard, dat hij' bij ver schillende gelegenheden uiting heeft gegeven aan zijn sympathie voor het doel der Nederlandse politiek, op dezelfde wijz zoals hij dit voor andere kwesties heeft gedaan, doch dat bij nooit in di- nst is geweest van de Ne derlandse regering. autoriteiten van Djokja hoogst onaan genaam. Zij wilden liever niet op de vingers gekeken worden. Gezien dit feit behoeft het niet te verwonderen, dat men in Den Haag al spoedig na het bekend worden van i de ramp hoorde spraken over sabo tage, tijdbommen enz. Er is in feite geen enkele aanwijzing in die rich ting: het slechte weer schijnt de lan ding bemoeilijkt te hebben. Ware het een geval van opze. geweest van de Nieuwe organisatie voor het Sterlinggebied? Er zijn uit verschillende kringen aan wijzingen, dat mogelijk op de conferen tie van, ministers van financien vat het Britse Gemenebest, die gisteren be gon, een voorstel zal worden bespro ken tot stichting van een organisa tie, die voortdurend haar aandacht aan het sterlinggebied zal besteden. Deze organisatie, waarin alle landen van het sterlinggebied vertegenwoor digd zouden zijn, zou haar hoofdkwar tier te Londen hebben, doch voorzitter zou mischien een staatsman uit een van de dominions worden. Naar het schijnt is de reactie op dit voorstel in Britse kringen uiteenlopend. Men gelooft, dat Sir Stafford Cripps niet overtuigd is van het nut van een 'dergelijke organisatie. Boerderij voor de derde maal afgebrand Hoe gevaarlijk de tegenwoordig voor komende hooibroei is, bleek Dinsdag avond toen tengevolge hiervan brand ontstond in de schuur van de landbou wer Mensing, staande aan de straatweg tussen Nijverdal en Rijssen. Spoedig was de schuur met inhoud een prooi van het vuur, dat zich inmiddels ook had medegedeeld aan de in de nabij heid staande hooiberg en boerderij, die tot de grond toe afbrandden. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. De brandweer uit Nij verdal was spoedig ter plaatse. Ook die uit Wierden en Rijssen verleenden assistentie. Wegens gebrek aan water kon men echter weinig uitrichten. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat dit de derde keer is, dat deze boerderij afbrandde. Niets was verzekerd. Op de zes grote lammerenmarkten op Texel werden dit jaar in totaal 10.420 dieren aangevoerd. Een respecta- aantal, dat echter in het niet zinkt, ndien men weet, dat er vóór de oorlog narkten waren met aanvoeren van 7000 (per markt). Woensdag a.s., bij Hun bezoek aan Velsen, zullen koningin Juliana en prins ■Bernhard o.a. een bezoek brengen aan de vishallen te IJmuiden, Na de offi ciële ontvangst ten raadhuize zullen te Velsen-Noord o.a. de nieuw gebouwde ./oningen voor ouden van dagen wor- tien bezichtigd. Tijdens de hierna vol gende rijtoer door Beverwijk wordt (halt gehouden bij de St. Josephtehuizen Voor r.k. ouden van dagen en het Rode Kruis Ziekenhuis voor het in ontvangst hemen van bloemenhulde en op de groentenmarkt Voor een proeve van de Kennemertuinproducten. d De jaar lijkse nationale zeilwedstrijden op 'het Alkmaardermeer zijn vastgesteld op 20. 21, 22 en 23 Augustus. Dinsdag a.s. speelt de Hoornse voet balclub Always Forward een wedstrijd legen de Deense club Verum Bold- klub. De familie Engel te Hoorn ontving bericht, dat haar in Indonesië onder de wapenen verblijvende zoon bij een auto ongeluk het leven had verio ren. In Hoogwoud bestaat het voor nemen om het sinds 1936 aanhangige dempingsplan uit te voeren. Hierdoor zal het dorp een gans ander aanzien krijgen. V Het bezoek van prins Bernhard aan de Zaanstreek op Dinsdag a.s. omvat o.a. bezichtiging van de Verkade's fa brieken, ntvangst ten stadhuize. lunch te Wormerveer en een rijtoer Aan de lunch zullen o.a alle burgemeesters der Zaangemeenten aanzitten De heer Alb Klut. die gedurende een halve eeuw werkzaam was bij de firma Storm, van Bentem en Kluyver te Wormerveer, is begiftigd met'de ere medaille (in zilver) verbonden aan de •'Jrde van Oranje Nassau. De heer H. Oosterhuis werd voorzitter van het N.V.V. De algemene vergadering van het NW ging -Woensdagmiddag over *ot dt. verkiezing van de nieuwe voorzit ter. Als zodanig werd mei; algemene stemmen benoemd de heer H. Ooster huis, de huidige vice-voorzitter, terwijl het dagelijks bestuur verder als volgt werd samengesteld: J. G. Suurhoff, 2e voorzitter en redacteur; K. Korte Jr., Algemeen secretaris; J. Landman, pen ningmeester; A. Vermeulen, P. de Vries en J. Berger, secretarissen. Koos Vorrink komt thuis Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid die op 17 Januari met een speciale missie naar Scandinavië vloog en daarbij in een klein Aero- Holland vliegtuig in de buurt van Nykobing neerstortte, zal Zaterdagf middag per vliegtuig naar ons land te rugkeren. Hij wordt om ongeveer 16.30 uur op Schiphol verwacht. De heer Vorrink is geheel genezen, maar zal tot 1 September nog rust hou den. Ook Praest naar Italië Het Deense elftal raakt zijn beste sptler, de aanvalsleider Carl Aagt Praest, kwijt. Evenals Faas Wilkes heeft de Deen een contract getekend voor een Italiaanse club. Praest gaat naar Juventus. Hij heeft zich voor drie jaar aan deze club ver bonden. Praest ontvangt een som van ruim 65.000 gulden ineens, een maandsalaris van 600 gulden plus een premie voor elke gewonnen en gelijkgespeelde wed- s' ijd. Het contract verplicht Juventus a'-eneens Praest een auto te geven. VERSE HARINGSEIZOEN BEGONNEN Het verse haringseizoen is voor IJ muiden begonnen. Nadat de\ afgelopen weken reeds kleine hoeveelheden ver- se haring door de trawlers waren aan gevoerd, zijn Woensdag twee boten met een aanzienlijke hoeveelheid van dit zeebanket aan de afslag gearri veerd De IJmuiden 9 .Haarlem" bracht 1000 kisten haring binnen en enige an dere vissoorten en besomde daardoor voor de totale bank 31.750. Hiermede wordt geacht, dat het verse haringsei zoen op de Noordzee is begonnen. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raak' verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regeien. CARTER'® rwcpPILLETJES. Toespraak van Minister Drees Op de algemene vergadering van het NW was de eerste minister, dr. W. Drees tijdens de ochtendzitting in Krasnapolsky aanwezig. Nadat hij de behandeling van enkele agendapunten had bijgewoond, besteeg hij het podi um om de scheidende voorzitter E. Kupers en het scheidende verbondsbe- ctuurslid, C. van der Lende, toe te spreken. Spr. zeide het NW te hebben leren kennen en naar waarde schatten". Dr. Drees gewaagde van de talrijke moei lijkheden, die het NW sedert zijn op richting heeft meegemaakt en herin nerde aan de grote tact, die de organi satie bij de nieuwe verhoudingen in de „onstuimigheden" van de na-oorlogse tijd heeft vertoond. De leiders wisten het hoefd koel te houden. Sprekende namens de regering zeide de minister-president, dat het voctr haar van grote waarde geweest is aan het hoofd van het NW mannen te we ten van het kaliber, het karakter en de bekwaamheid van de scheidende lei ders. „Wij zijn nog steeds arm in Neder land", zo zeide hij, Dat deze jaren zo ziin verlopen als thans het geval is, is voor een aanzienlijk deel te danken aan de medewerking van de leiders der arbeidersbeweging, die de juiste combinatie wisten te vinden van strijd, constructieve arbeid en opbouw. Spr. had ook met genoegen geleeen dat het wijze beleid bij de geschillen tussen de drie vakcentrales heeft overwonnen en dat in practische samenwerking de gemeenschappelijke arbeid zal worden voortgezet" De minister president ziet in de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie nieuwe mogelijkheden voor de arbei dersbeweging. De verbondsvoorzitter gewaagde in zijn antwoord aan de minister-presi dent van de „geestelijke band, die al tijd tussen de partij en de vakbewe ging is gebleven". De heer Kupers stelde er prijs op de ministerraad te doen weten, dat het NW de bestaande band met de rege ring ten volle wil handhaven. „Een breuk met de regering zou funest zijn en weinig minder dan een nationale ramp". Voorstel aangenomen Na de voortgezette behandeling van het voorstel „bedrijfstaksgewijze op bouw der vakvereniging", uitgaande van de algemene Nederlandse Metaal- bewerkersbond, werd het zonder het door „Mercurius" ingediende amendement aangenomen. De da tum van ingang werd echter gewijzigd in 1 Januari 1951. De secretaris van het Verbondsbe- stuur, A. Vermeulen, hield daarna zijn inleiding over „de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie". Prins Bernhard woont marine-oefeningen bij Woensdagmorgen arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard in gezelschap van zijn adjudant, de heer Steinmetz, en C. W Th baron van Boetzelaer in Wemel- dinge. De Prins werd begroet door de burgemeester, de heer C. N. F.' van Sas. Direct daarna begaf de hoge gast zich aan boord van de motorsloep .Neptunus" van de Koninklijke Ne derlandse Marine, die de Prins naar Hi Ms. onderzeeboot „Zeehond" bracht. Onder bevelvoerend c ommandant luitenant-ter-zee le klasse, baron Mackay, zullen met de „Zeehond" in de Roompot oefeningen worden ge houden. Marine-duikers naar de „Roermond" Een ploeg duikers van de mijnen- diénst der Koninklijke Marine onder leiding van luitenant ter zee van spe ciale diensten 2-de klasse J. P. H. Juijs- kens vertrok gistermoren per speciaal KLM-toestel naar Bari, teneinde daar te trachten, de wrakstukken van de verongelukte Constellation „Roer mond" te bergen. Alle opvarenden van „Kota Inten" worden ontsmet Aangezien er zich geen nieuwe pok- kengevallen op het troepentransport schip „Kota Inten" hebben voorge daan, zullen ten aanzien van de op varenden van het schip, dat op 18 Juli te Rotterdam wordt verwacht, geen quarantaine-maatregelen worden genomen. Niettemin zijn de medische autoriteiten van mening, dat het als voorzorgsmaatregel in het belang van de volksgezondheid wenselijk is, dat alle opvarenden aan een ontsmetting "■orden onderworpen Deze ontsmet- ring, welke zich ook uitstrekt over Kleding en bagage, zal uiteraard enige dagen duren en te Amersfoort in de kazernes aan de Leusderweg ge schieden. Carel Scharten, Het Verloren Paradijs. - (A. J. G. Strengholt, Amsterdam 1948.) Dit gedenkschrift over zijn kinder jaren is uitgegeven ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de be kende auteur. Deze aanleiding zowel als de uit dit boekje blijkende piëteit jegens dat verleden sluiten kritiek uit. Toch mag, nu deze stof aan de open baarheid is prijsgegeven, men zich bij een aankondiging niet onthouden van een enkele aanduiding ten gerieve van het lezend publiek. Vat Scharten vertelt over „het enige kind in een grote familie van oude mensen" is uiteraard belangrijk voor hemzelf en voor zijn familie, waarover hij in een anecdotisch relaas omtrent oom en tantes, neven en nichten uit weidt. Voor de buitenstaander krijgt dergelijke lectuur echter eerst beteke nis, wanneer zij een objectieve waarde vertegenwoordigt, hetzij als studie-ma teriaal voor de Kinderpsychologie, het zij als historische bijdrage omtrent een bepaald tijdvak, hetzij om de bijzondere sfeer of visie. De waarde van Schartens geschrift ligt niet zozeer in deze din gen, doch beperkt zich vrijwel tot de documentaire bijzonderheden, die als gegevens voor een eventuële biografie betreffende de auteur te pas kunnen komen. K. v. d- Geest: Ponker Hendrik onder de Rovers. - H. P. Leopolds Uitgeversmij. Dit is nu eens een 'jongensboek zoals er geen twaalf in het dozijn gaan. Het verenigt vele goede kwaliteiten in zich en mag worden aangeduid als een boek waarvan onze jongens zullen „smullen". Zij zullen het in één avond uitlezen. Immers het verhaal is uitermate span nend door de grote reeks avonturen die jonker Hendrik beleeft in gezelschap van een groep rovers die in de Napo leontische tijd ons land en het Duitse Rijnland onveilig maakte. Aan het slot blijkt de roverhoofdman een heel wat minder slecht mens dan men had ver ondersteld, wat o.a. blijkt uit de wijze waarop hij de jonker het minder juiste van zijn ontvluchting onder het oog brengt, 't Is hierdoor dat de schrijver zijn boek ook uit opvoedkundig oog punt verantwoord doet zijn. B. Klaus Mann, Tsjaikofski. - (An- dries Blitz, Amsterdam z.j.) Eduard van Beinum, die de door Jan Wormhoudt vertaalde Pathetic Sym phony met een woord vooraf inleidt, meent, dat de muziekliefhebber met meer spanning en respect naar een werk zal luisteren, wanneer de compo nist hem ook als mens vertrouwd is geworden. De lectuur van Klaus Manns biografische roman doet ons hieraan twijfelen. Wij vrezen, dat het genot van de muziek vertroebeld zal worden door bijgedachten aan de oorsprong daarvan. De smart, die volgens dit verhaal Tsjai kofski zich tot taak had gesteld in schoonheid -te veranderen, wordt door zijn levensbeschrijver niet tot zoiets verhevens gemaakt als Romain Rolland dit ten opzichte van Beethoven gedaan heeft. De in zijn Russische onbeheerst heid en om zijn perverse aanleg naar onze zeden als persoonlijkheid weinig aantrekkelijk kunstenaar is door de iet wat gezwollen stijl en de naar het ge- exalteerde en macabere neigende geest van zijn biograaf bovendien nog om huld door een hem niet flatterende slui er, die ons doet afvragen, of wij soms niet meer Klaus Mann dan Tsjaiwofski ontmoeten. Met dit al blijft het boek op zichzelf boeiend genoeg om een ver taling te rechtvaardigen. Moeder worden zonder vrees door Granthy Dick Read. Uit het Engels vertaald door de art sen H. SchmidtLedeboer en A. L. C. Schmidt. - Uitgave Scheltema en Holkema's Boek handel, Amsterdam. Veel Nederlandse artsen zal dit boek je, dunkt me, uit het hart gegrepen zijn. Het oorspronkelijKe is een reactie op de, vooral in de Anglo-saksische landen, zo veelvuldig toegepaste nar cose bij iedere normale bevalling vooral de hedendaagse Amerikaanse vrouw eist een, door narcose, vrijwel pijnloze baring. Dit verlangen is te begfijpen, er is echter een groot bezwaar. Deze me thode brengt namelijk grote gevaren mee, zowel voor moeder als kind. In Nederland is dit verlangen nog lang niet zo algemeen, maar toch komt ook hier de vraag naar een pijnloze beval ling steeds meer naar voren. Dit boek je wil nu, vooral de a.s. moeders duide lijk maken, dat de baring een natuur lijk proces is en dat een nagenoeg pijn loze baring mogelijk is. wanneer de angst er voor wordt weggenomen. Door duidelijke inlichtingen en goede raad gevingen trachten de schrijver en de vertalers dit doel te bereiken, 't Is zo als de uitgevers zeggen een boekje on ontbeerlijk voor elke arts, vroedvrouw, verpleegster en vooral ook voor elke a.s. moeder. VUURGEVECHT TUSSEN POLITIE EN ANTI-COMMUNISTEN In de nabijheid van Castelnuovo, in de voormalige Italiaanse provincie Istria, is een vuurgevecht geleverd tussen leden van de Joegoslavische staatspolitie en anti-communistische elementen, als gevolg waarvan vijf le den der politie waaronder een ka pitein van de Joegoslavische geheime politie en vier anti-communisten zijn gedood. INDONESIË IN STILLE-OCEAANUNIE? Volgens de Philippijnse onderminis ter van buitenlandse zaken, zullen Siam, Indonesië en mogelijk ook Birma worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij de anti-communistische Stille-Oceaanunie, waarover Tsjiang Kai Sjek en de Philippijnse president, Quirino, dezer dagen besprekingen hebben gevoerd. De gerestaureerde gebouwen van de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn Woensdag door Z.K.H. prins Bernhard officieel heropend. Ongecorrigeerd) Dr. Van Royen gaat naar Djokja De Nederlandse delegatie heeft be kendgemaakt, dat dr. Van Royen een uitnodiging ontving voor 'een bezoek aan Djokja op Zondag a.s. Dr. Van Koijen heeft de uitnodiging aanvaard, die hem gelegenheid zal bieden kennis te maken met Sukarno en andere Re publikeinse leiders, waarmede hij tot dusverre nog niet in contact kwam. Het is de bedoeling, dat enkele leden van de Nederlandse delegatie dr. Van Royen op zijn reis naar Djokja verge zellen. Kleine blokkade plotseling opgeheven Een Britse leidende functionaris aan de controlepost te Helmstedt heeft Reuter telefonisch meegedeeld, dat de Russen de beperkingen „plotseling zonder nadere uitleg" hebben opge heven. Donderdagmorgen kwamen ongeveer 40 vrachtauto's per uur door de Sow- jetrussische controlepost, zo deelde hij mee. „De Russen voeren de controle zo snel mogelijk uit, maar er is nog een achterstand van 50 vrachtauto's. Spoorwegpersoneel te Manchester blijft langzaam aan doen Vertegenwoordigers van 3800 spoor wegarbeiders van 9 goederendepöts in Manchester en Salford hebben na een geheime vergadering van acht uur be sloten hun langzaam-aan tactiek voort tb zetten om kracht bij te zetten aan hun eis tot een loonsverhoging van tien shilling per week. Remmen van auto weigerden Tengevolge van het plotseling weige-' ren van de remmen heeft een vracht auto, bestuurd door J. K. uit Almelo, gistermorgen op de brug over het Overijssels kanaal te Almelo een aantal voetgangers en fietsers aangereden. De 27-jarige ongehuwde mej. B. Reurink uit Aadorp werd door de bumper van de vrachtwagen in de rug geraakt en nagenoeg op slag gedood. Anderen, die zich op de "brug bevonden, trachtten zich in veiligheid te stellen door op een leuning van de brug te gaan hangen, doch twee personen merkten de auto te laat op en werden eveneens aangereden. Zij liepen vrij ernstige verwondingen op. ITALIAANS OPLEIDINGSSCHIP NAAR ANTWERPEN Naar wij vernemen zal in de tweede helft van Augustus het Italiaanse op leidingsschip „Amerigo. Vespucci"een bezoek aan Antwerpen brengen. Het is een groot zeilschip van 3543 ton met hulp motorvermogen. Doorgaans be vinden zich aan boord van dit schip 400 keppen bemanning en 150 adel borsten. DE KWESTIE CHARLES EYCK Naar wij vernemen zal het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen geen commentaar leveren op het aanbod van Charles Eyck aan kunst critici en schilders gedaan, om een „be ter inhuldigingsschilderij" te vervaar digen dan dat hij zelf schilderde. NOORDERMARKTBOND, 14 Juli. - 90.000 kg aardappelen: eerstelingen 7,50—8,20, rode eerstelingen 8,50—8,80, eigenheimers 8—8,30, blauwe eigenheimers 7,40—9,00 en drielingen 3,80-6,10; 3200 kg witte kool 13,20-14,40. OBDAM, 13 Juli 1949. 32.000 kg aardappelen 7.108 10; rode eerstelin gen 8.30—8.70; rode bonken 7.10—7 30; 320.000 kg blanke bonken 6.707j80; blauwe eigenheimers 8.60—8.90; 1200 kg drielingen 5.30—5.90; 2200 kg zilver- nep 28—30; drielingen 10j 200 kg tuin bonen 8 INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Charles Eyck daagt zijn critici uit In Uw blad van 13 dezer heeft U bet bericht opgenomen, dat Charles Eyck, die het kroningsschilderij ver vaardigde, veel critiek heeft onder vonden en zijn critici uitgedaagd heeft een beter schilderij te maken. Hoe kan men een dergelijke uitda ging nu accepteren? Stel, dat men dit wél zou doen, wie zal dan uitmaken welk schilderij ten slotte het beste is? Hoe zou de heer Eyck zich voor stellen in dat g?val tot een voor allen bindende uitspraak te kctmen? F. BERG (Inderdaad kan van critici ook van critiserende schilders niet ver langd worden, dat zij zelf iets beters 2ullen scheppen dan een kunstwerk, dat zij ter beoordeling krijgen. Dat is bovendien hun taak niet. Wanneer inzender een definitief antwoord op zijn vragen wenst, zal hij zich het beste tot de heer Charles Eyck zelf kunnen wenden. - Red.) Scheepvaartbarichten Alhena, Buenos Aires—R'dam, 12-7 van Mon tevideo Annenkerk, R'dam—Brisbane, 12-7 te Genua Barendrecht (t), 12-7 van Kuweit naar R'dam. Friesland, 11-7 van Baltimore te New York Grootebeer, A'dam—Batavia, passeerde 12-7 Sabang, 13-7 te Belawan ver wacht Johan van Oldenbarnevelt, A'dam— Batavia, passeerde 12-7 Malta Kota Inten, Jova—R'dam, passeerde 12-7, 20 uur, Sagres Leuvekerk, R'dam—Calcutta, 13-7 te Bombay - Mataram, Makassar—R'dam, passeerde 12-7, 8 uur, Kaap Güardafui Muiderkerk, 12-7 van Accra naar Tacoradi Nederland (t), Per zische Golf—R'dam, passeerde 12-7 Kreta Nigerstroom, West-Afrika—A'dam, 12-7 te Ta coradi Oranje, A'dam—Batavia, 12-7 te Port Said Oranjefontein, 12-7 van Hamburg naar A'dam Perna (t), Havre—Curacao, passeerde 12-7 Ouessant Prins Tohan Willem Friso, Montreal—Hamburg, passeerde 12-7 Bel Isle Ruys, 12-7 van Manilla te Hongkong Saran- gan, 11-7, 18 uur, te San Francisco Sibe- roet, R'dam—Batavia, passeerde 12-7 Finisterre - Stad Leiden, R'dam—Calcutta, 13-7 te Port Said Waterland, A'dam—Buenos Aires, 12-7 te Santos Westland, A'dam—Buenos Aires, 13-7 te Rio de Janeiro Willem Ruys, R' dam—Batavia, passeerde 12-7, 15 uur, Minicoy - Zuiderkruis, Java—R'dam, 12-7, 10 uur, v an Aden. Alnati, R'dam—Rio de Janeiro, passeerde 13-7 Madeira Corila (t), 13-7 van Curacao te Valparaiso Tiba, 12-7, 9 uur, van Antwerpen te Santos Woensdrecht (t), 13-7 van Sheer- ness te Aruba. Besommingen Ijmuiden De aanvoer aan de Rijksvisafslag bestond Woensdag uit: 1930 kisten haring, 3853 schol, 360 schelvis, 180 kabeljauw, 700 makreel, 90 tarbot, 20 griet, 140 wijting, 40 poon, 30 koolvis, 20 haai, 60 bot, 5 schartong en 50 kisten diversen. De besommingen waren: 1 trawler f 31.750; IJM 57 „Medan" f17.740; IJM 117 „Beatrix" f7400; HD 79 f3500; KW 162 f4300; IJM 241 f160; 226 f290; 276 f400; 249 f67; ?13 f 165; 203 f345; 53 f900. Prijzen per kg: zalm 9; tarbot I 2,10— 65; gr. tong 2,65—2,45; gr. midd. 2,55—2,25; kl. midd. 2,60-2,40; kl. I 2,10-1,80; kl. II 1,60—1,40; heilbot 2,30—2,10. Prijzen per 50 kg: gr. schol 57-49; midd. 45,50—20; kl. 37-8; bot 23,50-10,50; schar 27,50- 10,50; mulle 4,90; tongschar 52; tarbot II 94— 82 tarbot III 75—67; verse haring 26—14; makreel 17-10,50; gr. gul 35-32; kl. gul 20- 7,50; wijting 17-3,60; poon 9,50—2,50; kl. koolvis 17—14; haai 7, gr. schelvis 32—31; midd. 37,50-31,50; kl. 18,50-10; kl. II 14,30 -5; horsmakreel 3,60-3; kl. haai 17—12. Prijzen per 125 kg: gr. leng 58-57; gr. koolvis 36,50—21; kabeljauw 152—75; gr. wolf 104. AANVOER VAN HARING STIJGENDE Gisteren bestond de aanvoer in de vishallen voor een belangrijk deel uit verse - haring. Zo voerde de trawler „Haarlem" 1000 en de „Medan" 800 kisten van dit smakelijk visje aan. Over het algemeen gaat men zich wat meer toeleggen op de haringvangst, niet alleen door stoomtrawlers, maar ook door loggers. Voor export zijn de huidige prijzen nog te hoog en blijft de consumptie voorlopig beperkt tot het binnenland. Een groot kwantum komt nu te recht in de rokerijen, stomerijen en bakkerijen. De eerstvolgende dagen verwacht men een grote aanvoer, doch dalende markt. Marktberichten ALKMAAR, 13 Juli (Exportveiling), Aard appelen: Schotse muizen 7-9 en idem kleine 4-6.50; slabonen (z. dr.) 90-1,06; stoksnij- bonen 90-1,09; stamsnijbonen 75-88; tuin bonen 5,508,50; peulen 835; doperwten 11 -22; bl. blauwschokkers 35-37; komkommers 12-30; tomaten: A 36-52 en idem bonken 30; bloemkool I A 22-37, I 15-20 en II 6- 12; rode kool 15,30-18; groene kool 5; spi nazie 6-14; postelein 5-13; sla 1,50-8,00; andijvie 5 13; rabarber 613; rode bieten 6-8; bospeen 7-15; waspeen 8-14; uien 2-7; soepgroenten 6-11; selie 5-10; rode aalbessen 32—50; kruisbessen 8—22; perziken 4-14; frambozen 35-51 per doos; aardbeien 0,75—3,10 per slof. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 14 Juli. 67000 kg aardappelen: eerste- lingen 8-8,70, drielingen 6,10-7,10 en bl. eigenheimers 7,80-9,10;. 475 kg tomaten: A 31, B 28-31 en C 26-27; 500 stuks bloemkool: IA 19,30 en 13,10; 46.000 kg gele kool 11,70-14; 30.000 kg rode kool 7,80-15,30. WARMENHUIZEN. 52.000 kg aardappe len: eigenheimers 8,30-9,10, Schotse muizen 7-9,40, drielingen 4-5,40 en kriel 3,80-3,90; 150 kg rode kool 8,10.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5