De les, die Josje leerde In Bonn wordt getimmerd aan de toekomst van Duitsland avontuur Residentie Politiek geharrewar om de toekomstige hoofdstad Het Radioprogramma Nieuwe Bonnen (Van onze spediale verslaggever). ]>T BONN, de oude universiteitsstad aan de Rijn, wordt in letterlijke zin ge timmerd aan de opbouw van de VVestduitse bondsrepubliek. Er worden mil- lloenenplannen gemaakt en uitgevoerd voor het onderbrengen van de bu reaux der centrale regering en van haar zesduizend ambtenaren. Toen Bonn door de parlementaire raad tot hoofdstad van de bond werd gekozen wist feitelijk nog niemand hoe het mogelijk zou zjjn een regeringsapparaat met alles wat daarbij behoort onder te brengen in een kleine provinciestad. Poli tieke en soms wat erg kleinzielige motleven hebben er de doorslag voor gege ven. In sommige kringen heerst een heilige angst voor Frankfurt, de tweede eandidaat, dat als oude Duitse rijksstad van ouds hoofdstedelijke adsplra- tie» heeft. De kleine meerderheid, die voor Bonn stemde, heeft als voor naamste motief gebruikt, dat het voorlopige karakter der nieuwe regering met het oog op de al-Duitse sentimenten zeer sterk geaccentueerd zou moe ten worden. Daarom wilde men Frankfurt met zijn kapitale allures vermij den, in geen geval mocht de Duitsers in het verre afgesneden Berlijn de in druk gegeven worden, dat men het als hoofdstad van een herenigd Duitsland bad afgeschreven. Inrichting van het regerings centrum zal millioenen kosten HET ARGUMENT sneed naar twee zijden. Een tijdelijke regeringsappara- tuur kan men volgens de practici beter vestigen in een stad, waar de accomo- datie reeds voorhanden is, dan in een stadje, waar zij nog uit de grond moet worden gestampt. De bouwkoorts in Bonn geeft minstens een semi-perma- nent karakter aan de voorbereidingen. Werkelijke oorzaak voor de afkeer van Frankfurt moet dan ook veeleer ge zocht worden in het feit, dat deze stad het centrum is van 't zeer socialistische land Hessen. Het zijn in het bijzonder da christelijke politici uit het Rijnland, die de keuze van Bonn hebben doorge zet. Zij willen het zenuwknooppunt van het nieuwe Duitsland liever buiten de rose atmosfeer van de oude koopmans stad houden en zij verwachten blijk baar van de ietwat romantische sfeer van de Lorelei «en gezondere afstraling op de komende Duitse politiek. Daar komt bij, dat Frankfuurt als zetel van de economische controle der bezetting in een kwade reuk staat. Overigens is het wel duidelijk, dat de Duitsers be seffen dat zij deze controle toch niet ontlopen kunnen door enkele tientallen kilometers de Rijn af te zakken. De meest gangbare „carloon" in de Duitse bladen is namelijk wel die, welke de drie hoge commissarissen afbeeldt met een verhuiswagen, rustig wachtend op het knooppunt van de wegen Bonn en Frankfurt. Met andere woorden: men maakt er zich geen illusies over, dat de commissarissen de Duitse regering op de voet zullen volgen, waarheen zij ook gaat. De Fransman Francois Poncet heeft zo juist al een kasteel laten vor deren, dat onder de rook van Bonn zou liggen, wanneer dit een fabrieks stad inplaats van een wetenschappelijk centrum ware. De Brit Robertson heeft reeds zijn slot Rietgen, niet ver van de Drachenfelds, betrokken. Autoriteiten van een bezetting zijn nu eenmaal geen vliegen die men gemakkelijk van zich afschudden kan. Wat er gebeuren moet. HOEWEL MEN in vele Duitse krin gen begint in te zien, dat al dit gehar rewar om een zo weinig principiële kwestie even overbodig als belachelijk is, is de strijd op het ogenblik weer zeer hevig opgelaaid. De voorstanders van Frankfurt de scheidingslijn der meningen loopt dwars door verschillen de partijen heen heben hun verlies niet kunnen verkroppen. Zij hebben zich tot een nieuw offensief gezet en laten zich daarbij niet weerhouden door het feit, dat inmiddels reeds vele mil lioenen in Bonn zijn ten koste gelegd. Wat tot nog toe betaald is voor de pro motie van het provinciestadje is im mers slechts een fractie van wat er nog te betalen zal vallen. De post en telefoon alleen zal 32 millioen moeten neertellen om de nieuwe hoofdstad bin nen enkele jaren tot een kabelcentrum te maken. Binnen enkele jaren - voor lopig zullen de politici, journalisten en buitenlanders, die als vliegenzwermen naar de Rijn komen, er zich blijkbaar mee moeten verenigen, dat zij dagen lang op een telefoonaansluiting zullen moeten wachten. Wanneer de laatste pogingen om de in Frankfurt bestaan de accomodaties niet te betrekken, zul len mislukken, en dit is te verwachten, dan zal Bonn een zeer uitgestrekte hoofdstad worden. Het hoofdstedelijk gebied is geprojecteerd over een leng te van vijftig km langs de Rijn en een breedte, die varieert tussen de twintig en de vijftig kilometer. Ver keersproblemen zullen daarbij van doorslaande aard worden. Ook in figuurlijke zin is in de laat ste tijd in Bonn en omgeving nogal wat getimmerd aan de Duitse toekomst en men kan niet zeggen, dat daarbij ge bleken is, dat de nieuwe hoofdstedelij ke aera onder een voorspoedig poli tiek gesternte staat In de parlemen taire raad is gedurende een half iaar zoveel aan politieke vuurvreterij ge daan, dat het achteraf niet overbodig gebleken is de Duitse politici samen te brengen in het paedagogische instituut der universiteit. Velen dergenen, die nog altijd niet hebben afgeleerd in zeer nationalistische termen te denken, heb ben in de laatste tijd aan de gezellige oevers van Vader Rijn getracht politie ke debatteerclubjes op te richten, ten einde elkaar eens te meer te overtuigen van de grootheid van het voormalige Duitse rijk. Men herinnert zich hoe de heren Nadolny c.s. enige tijd geleden in deze streken keuvelden over de kansen, die een verbroedering met de Russen, let wel alleen maar de Russen en niet de communisten!, voor de groot Duitse gedachten zou kunnen beteke nen. Zojuist heeft in Godesberg weer eens een van die dromerige politieke clubjes de lof van „het Rijk" gezongen. Gelukkig deze keer een minder gevaar lijk en meer belachelijk groepje, dat in de internationale pers wellicht een ietsje meer belangstelling kreeg, dan he eigenlijk wel verdiende. Herr Joa chim von Ostau, leider der „Rechtspar tei", later genoemd „Bond voor Duits- lands vernieuwing", had wat mensen bijeengetrommeld. Vooral had hij het gemunt op generaals. Iedereen, die in Duitsland aan de rechterzijde opereert, schijnt tuk op generaals te zijn. Ook al hebben deze heren geen uniformen meer aan, zij kunnen toch door hun naam nog wat nationalistische glanzen over een poli tieke beweging leggen. Maar zelfs de generaals hadden deze keer geen ver trouwen. De enige die kwam was de pur sang nazi-generaal Remer, die de wispelturige dans der denazificatie is ontsprongen, ofschoon hij rechtstreeks verantwoordelijk is voor de mislukking van de Stauffenbergputsch in Berlijn op 20 Juli 1944. Deze heer Remer, toen majoor, had van zijn superieuren op dracht Göbbels te arresteren, doch hij was zo tactvol „Herr Reichsminister" eerst te gaan vragen of deze wél met zijn arrestatie accoord ging. Deze keer gold eens niet het „Befehl ist Befeh|l". Deze Remer had de fijne smaak te ko men zeggen, dat hij gekomen was om de hand der verzoening te reiken aan de verzetslieden. Schacht was ook uit genodigd, doch hij schijnt het te heb ben afgeleerd zich met politieke dilet tanten in te laten Ook de industie- elen, die geld voor het nieuwe rechtse front zouden moeten leveren, waren niet komen opdagen. Evenmin de heer Goebel, de onbetwiste dictator over het millioenenheer der vluchtelingen, die zijn waardevolle politieke stem nog niet verkocht heeft, ook al hebben al le partijen er om gesmeekt. Het hele feest is derhalve een fiasco geworden en van de toeleg om onafhankelijke candidaten naar voren te brengen zal wel niet veel terecht komen. „Deutsche Aktion". Nog merkwaardiger politiek geluid heeft enkele weken geleden in de aula der Bonner universiteit geklonken toen dt heer Prinz zur Luöwenstein-Amer- bach zijn program kwam ontvouwen. Deze oude Centrum- en „Reichsban- ner"-man is in 1934 uitgeweken naar de Verenigde Staten en doceerde daar ge schiedenis aan de universiteiten van Virginia en Nebraska. Hij is nu een „Deutsche Aktion" begonnen, ietwat vaag gefundeerd op de gedachte aan een herstel van het Duitse rijk. Sym bool zijner beweging is niet minder dan de gouden rijksadelaar. De nieuwe federale regering kan volgens de prin selijke theorie niet erkend worden, om dat zij niet souverein is, evenmin de bondsraad omdat onder een bezetting geen vrije verkiezing mogelijk zou zijn. Alle gebiedsafstand sedert 1 Augustus 1914 wij herhalen 1 Aug. 1914! moet worden afgewezen De prins wil de historische grenzen van het rijk hersteld zien. Vanzelf sprekend moet hij ook van het Roer statuut als „gecamoufleerde gebieds afstand" niets hebben. De prins schijnt te dromen van een christelijk avond land met Duitsland als centrum en hij was grootmoedig genoeg om volle rechtsgelijkheid te garanderen aan alle landen, die zich om Berlijn zouden willen groeperen. Het schone sprookje, verteld door de prins zelve, oogstte luide bijval van de „Demokratische Hochschulgruppe" van Bonn, die on getwijfeld een „marchenhafte"-avond gehad heeft. Als het niet verandert zal de nieuwe Duitse regering in dit dromenland moeten beginnen met te bouwen op zo harde realiteiten als de bezetting met haar statuten, de economie met haar be perkingen, de geeselijke verwarring van brede massa's en het alom ge kweekte wantrouwen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - KRO: 6.15 CNV-kwar tier. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Actueel geluid. 7.45 De Re- gerings-Voorlichtingsdienst antwoordt. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Reis verhaal. 9.30 „Vrij en Blij" 10.15 De Vaart dei Volken. 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde concerten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 6.15 Reportage Tour de Francet. 6.45 Succes uit Amerika. 7 15 Lezing. 7.30 Ler Gars de Paris. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Holland-festival. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 The Skymasters. 11.15 Lys Gauty zingt. 11.45 Gramofoonplaten. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Te deum laudamus. 12.15 Metropole-orkest. 1.15 „Mandolinata". 6.00 NCRV-koor. 6.15 Lezing. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Actueel geluid. 7.45 CMB-kwar- tier. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Omroep- oikest. 9.15 Lezing. 9.35 Ensemble „Selecta" '0.05 Orgelconcert. 10.45 Avondoverdenking. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6. 8 en 11 uur. - VARA: 8.15 Operette-Selecties. - AVRO: 12.00 Joop Walvis, orgel. 1.15 Promenade-orkest. - VARA- 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Wayne King en or kest. 7.00 Reportage. 7.15 Briefwisseling langs de draad. - VPRO: 7.30 Toespraak. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Hongaarse liederen. 8.30 Gees telijk leven in Amerika. 8.55 Zo juist versche nen. VARA: 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Tohan Jong, orgel. 10.00 Bui tenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet - VPRO: 10.45 Avondwijding. VARA: 11.35 Tsjechische Philharm. orkest. KBHH lift? I?:; V#:y C;'SS f Het was de laatste dag voor dePaas- vacantie. Die dag verliep altijd wat rommeliger dan de overige schoolda gen. Kastjes moesten worden uitge ruimd, schoolboeken ingeleverd en inkt potten leeggegoten. Gelukkig dan ook," dat meester altijd het laatste uurtje vóór de bel luidde ging voorlezen. Deze keer had hij he over oude en nieuwe Paasgebruiken. Jos zat maar met een half oor te luisteren. Wat hem aanzijn hart ging, was, dat hij vóór schooltijd bij het knikkeren vijf van die prachti ge glazen bammen had verloren. Maar plots trof een zin van het verhaal zijn oor. Even luisteren toch! Ging dat over een vuurtje; een groot nog wel? Vuurtjes stoken was zijn lust en zijn leven. Zo ergens de „fik" in steken, jongens, dat was nog eens iets. Hoor, daar vertelde meester verder. Vroeger schenen de mensen het ook al zo mooi te vinden, om met Pasen grote hout vuren te ontseken. Toch eens weten, hoe ze dat deden. En zonder het zelf te merken, zat Jos al gauw met een jT~ ~T '"'Vs 'i t >'i - ?W- hoog rood kleurtje gespannen te luis teren naar het boeiende verhaal. „Hè", riep hij wat teleurgesteld, toen het tijd was, op te ruimen, „is het uit?" „Ja jongens", zei meester, „maar dat zul je toch zeker niet erg vinden, want je weet: je hebt nu veertien dagen va- cantie. Maar mocht je dat niet beval len, dan wil ik gerust een stapel huis werk meegeven'!. Niemand voelde ech ter daarvoor en met veel lawaai, ge lach en gestommel liep de derde klas leeg om buiten in dolle uitgelatenheid de vacantiepret alvast in e zetten. Jos liep stil met zijn twee broertjes aan de band naar huis. Steeds moest hij aan dat Paasvuur denken. Da was prach tig! Zo iets moest hij thuis kunnen doen. Dat was nog eens wat anders dan de „fik" in een paar kranten ste ken. Moeder zat aan tafel al op de jongens te wachten. Er werd vlug ge geten, want ze had 's middags nog boodschappen te doen. „Wil ik dan op de broertjes passen en wat met ze spelen?" vroeg Josje behulpzaam. „Dat vind ik nog eens aardig", zei moe opgetogen, „om mij zo lief te wil len helpen". Je maakt maar pleizier. Als je maar goed op je broertjes past". Moeder ruimde vlug op en vertrok terwijl Josje ging spelen achter het huis, een buitenhuisje, dat wat opzij van de weg tussen hoge bomen in lag. „Jongens", riep Jos tegen zijn broer tjes, „help eens mee. Jullie moet alle maal kleine takje bij elkaar zoeken. We maken daar een berg van en gaan Paarvuurtje spelen". „Ja", riepen de kleinen verrukt en ijverig droegen ze takjes en ook hooi aan, om een fijn „fikkie" te stoken, zoals zij het noem den. Maar de wind hadden ze niet mee. Elke lucifer, die Jos erbij hield, woei direct uit. Wacht, hij wist wat. Vlak erbij wapperde de droge schone was aan de lijn. Vlug een wasknijper en een stuk papier genomen en dit aan de bovenste takken vastgeknepen. Nu sloop hij stil naar de schuur en goot uit de petroleumbus een flinke scheut over zijn houtstapel. Toen hij daarna een lucifer aanstreek, laaide een felle vlam recht omhoog. Het geknetter van het droge hout, dat Volop brandde, deed de jongens gieren van pret. Maar owee, daar raakte een lekkende vlam aan een theedoek van de was, die aan de lijn te drogen hing. In een oog wenk stonden doeken en kledingstuk ken in lichterlaaie. Moeder was bij het uitgaan bij de buurvrouw aangegaan, die een eind verderop aan de weg woonde, en had haar gevraagd, een oogje op de jongens te houden. Juist was buurvrouw de kippen aan het, voeren, toen een brand lucht vanaf de weg tot haar doordrong. Ongerust liep ze het pad af om te zien, vanwaar dit kon komen. Het moest wel. bij Josje zijn. Ze snelde de weg af en bereikte het achtererf om nog juist de kraakheldere was in vlammen te zien opgaan. Een ijlings gevulde emmer met water mocht niet meer baten. Slechts zwartverkoolde lappen vormden het armzalige overschot, dat Josjes moe der van haar wasgoed terugvond. Ze kon wel huilen. En Josje zelf niet min der. Sindsdien heeft hij een heilige schrik voor alles, wat vuur is. Nooit zal hij meer iets in de „fik" steken, al zouden het ook maar oude kranten zijn. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 112. Buiten de tijgerval staan de negers nog steeds met een ernstig ge zicht naar de kooi te staren. Maar dan roept de aanvoerder een paar mannetjes bij zich en geeft fluiste rend enige bevelen. De tijger moet nu eenmaal gevangen en voorgeleid worden voor Zijne Majesteit. Koning Boko. Even later wordt er een ladder tje tegen de kooi gezet en één van de moedigste negers klimt naar boven. Een groot net sleept achter hem aan. Want de koning heeft bevolen, dat de tijger levend en wel voor hem ge voerd moet worden. Maar de negers zijn doodsbenauwd voor de oude tijger en daarom heeft de dappere aanvoer- besloten om een net in de kooi te gooien en daaronder het ondier te vangen. Hij moest eens weten, dat daar in de kooi drie kleine hondjes zitten, in plaats van een oude, boze tijger! PRIJSRAADSEL. Voor kinderen beneden 12 jaar. Deze week krijgen jullie drie vragen te beantwoorden. Bekijk ze maar eens goed. Ze zijn heus niet moeilijk. 1. Mijn geheel bestaat uit drie let tergrepen. Het eerste deel wordt op straat voortgeduwd. Het twee de wordt op het hoofd gedragen. Mijn geheel word in de kamer neergelegd. Hoe heet ik? 2. Keert men de naam van een voedzame drank om, dan brengt hij de dood aan menig dier. Hoe heet die drank? 3. Wanneer mijn eerste letter een R is, ben ik een mooie, vaak geu rige bloem. Verander nu de R in een D, dan ben ik een ding waar je veel kleine dingen in op kunt bergen. Met B ben ik helemaal niet vriendelijk en met T ben ik een meisjesnaam. De oplossingen kunnen vóór Zondag, 24 Juli worden gezonden naar het bu reau van dit blad. Onder de inzenders van goede oplossingen worden vijf mooie boeken verloot. ONZE MEDEDELINGEN. Mej. Visser in Den Helder, wij dan ken U hartelijk voor de grote doos met zilverpapier die U voor de zieken hebt gezonden. Het is een flinke bijdrage voor onze zilverpapierverzameling, waarmee wij erg blij zijn. Ellie Karseboom, P. L. Takstraat 4, Alkmaar, wil graag corresponderen met een meisje uit een andere plaats. Haar leeftijd is 10 jaar. Wie kan Nelly Deurloo, Groote Dost 31, Hoorn, aan foto's of plaatjes van de Koninklijke Familie helpen? Wil Gerard Schmidt, in Den Helder, nog even zijn adres en het verzoekje voor de mededelingen opgeven? Trijnie Bosman, Hofdijkstraat 30, Beverwijk zoekt een correspondentie vriendinnetje. Zij is 11 jaar oud. Van wie kreeg ik een doosje met het opschrift „250 sigarenbandjes?". Har telijk dank. OPLOSSING PRIJSRAADSEL. Het bleek niet moeilijk voor julli» te zijn om de verborgen bloemennamen op te sporen. Tot dusverre is er nog geen enkele verkeerde inzending ge komen.' De namen waren: 1. Lelie. 2. Astgr. 3. Jasmijn. 5. Sering. En hier komen dan de prijswinnaars van deze week: Martin Verhagen, Baanstraat 17, Be verwijk. Tini Beuling, A. 65, Berkhout. Alie Bakker, Landbouwstraat 2, Ju- loanadorp. Beppy Tenkink, Oudegracht 37, Alk- maar. Gefeliciteerd allemaal. De boeken worden toegezonden. KORT EN KRACHTIG. Kleine Frits is op school niet alleen haantje de voorste bij het spelen en revotten. Neen, ook in de les zet hij zijn beste beentjej voor. De onderwij zer mag hem dan ook wel, vooral om zijn rake antwoorden. Laatst kreeg Frits een beurt bij de taalles. Glunde rend, de armen keurig over elkaar, wachtte hij de vraag van meester af. „Maak eens een korte' zin, Frits". Di-, reet klonk het antwoord: „Het paard trekt de wagen". „Goed zo. Zet die zin nu eens in de gebiedende wijs" En vlug kwam de heldere stem van Frits: „Hort sik!" De klas gierde en zelfs meester kon zich niet goed houden. Die Frits ook. Voor jongens en meisjes beneden 12 jaar. Hallo, jongens en meisjes, wij beginnen deze week met het briefje van Metta Borst. Wat heb jij een gezellig schoolfeest gehad, Metta! Het was jammer, dat het weer nog niet warm genoeg was om van het strand te kunnen genieten. Ik vond he leuk om een verslag van de tocht te lezen. - Beppie Tenkink, je hebt dat takje Jasmijn heel mooi getekend. Staat er ook een Jasmijnstruik bij jullie thuis in de tuin? - Ina Jongen, natuurlijk bedank ik je voor die postzegels. Ik was er heel blij mee en het was helemaal niet gek. Als ieder kind één gebruikte postzegel stuurt, heb ik, na het beantwoorden van de brieven een hele berg postzegels ep mijn schrijftagel liggen. Alle beetjes helpen, hoorl Vaak genoeg stuurt een kind maar één postzegel en daar ben ik blij mee. Jammer dat ik nu niet verder meer op je gezel lige, lange brief in kan gaan, maar de volgende keer beter, Ina! - Ellie Karseboom, de vorigs keer kwam ik tot de ontdekking, dat jouw verzoekje niet onder de mededelingen stond. Nu j heb ik er beter om gedacht, hoor! Kijk maar eens. - Tom Haasbroek, hartelijk dénk voor Het pakje met zilverpapier. Wij waren er blij mee, Tom! Dick Winder, jij zucht dus nog 11 onder de repetities, arme ziel. Ik hoop voor je, dat de vacantie spoedig aanbreekt. Nog ever vossen, Dick! Die vacantieplannen van jou zijn lang niet mis. Waar ga je zeilen? Op het Alkmaardermeer? „Meikoningin", hoe bevalt het je in Heiloo? Ben je al gewend aan je F nieuwe woonplaats? Ja, zo'n raadsel waar jij om vroeg, komt binnenkort ook weer in de |j „Jeugdkoerier". - Noortje v. d. Rest, wat een gezellige dag heb jij gehad met de Zonclag- p school. Je bent zeker op de Zondagschool van mijnheer Timmer. Is het schoolreisje ook zo gezellig geweest? Ik was erg blij met de postzegels, Noortje. Wel bedankt, hoor!. „Koning Voetbal", natuur'ijk ben je welkom bij ons. Je lievelingssport is zeker voetballen. Ben je ook lid van de voetbalclub? Ja, zilverpapier sparen wij cp voor de t.b.c.-bestrijding. Wil je mee helpen? - „Margriet'ook jij bent welkom bij ons. Zie maar eens wat ik aan „Koning Voet- ba!" die hier juist boven jouw naam staat, over zilverpapier schreef. - Erica Scholten, har telijk dank voor de vele postzegels, die jij mij zond. Ik ben er blij om dat jo Cootj'e aan wat buitenlandse postzegels kunt helpen. Heeft zij al wat meer postzegels van ander.e kinderen ont vangen? Wat leuk dat Gootje en jij naast elkaar zitten op school. Jan Vonk, prettig dat je mee gaat doen. Ben je al naar Utrecht geweest? Ik hoop, dat je er de volgende keer eens over vertelt, |an! - Robbie Zomerdijk, wel bedankt voor de sigarenbandjes. Hoe is het school reisje geweest? Hebben jullie veel plezier gehad? - Gerda Lievendag, dat zal een prettig dagje voor je worden. Je gaat ook in Rotterdam naar de Diergaarde, is 't niet? Ik hoop, dat je mij er eens iets over wilt vertellen. Truusje en Alphons Schermer, ja, ik had een pret- I tige vacantieweek Dank je wel voor je aardige briefje, Truusje. Ik hoop, dat jij ook- zult genieten in je vacantie. - Eric Hakker, wat schrijf je op gewichtig papier, jongen. Je antwoord is goed. - Willy v. d. Gulik, wel gefeliciteerd! Ik vind, dat je veel gekregen hebt en zoveel lokkers en vruchten. Heerlijk was dat. - Joost Haak, je schrijft heel mooi en zo duidelijk. Arend de Geus, ie hebt het goed gedaan. - Louis Eilerman, je ben^t een flinke jongen, maar je voornaam kan ik niet goed lezen. Wil je nog eens je naam schrijven? - Willy Huyg, wat Leuk dat jij een schoolreisje naar Arnhem hebt gemaakt. Ik kan mij nog best herinneren, dat ik daar ook eens naar toe ging met een schoolreisje. Wij zijn toen ook naar het park Sons* beek geweest0 Ben jij nog over de kettingbrug gewandeld en natgespoten door de bedrieger tjes? - Hans Brak, ja hoor, het adres was goed. Wat heb jij mooie vacantie-plannen, zeg! - G. Duyn, schrijf je mij je voornaam ook eens? Ik heb de aardige tekeningetjes bewonderd, die je bij de oplossing maakte. - Afra Lodewijks, goed zo, meisje, je bent welkom. Ben Pi het krullekopje, dat je' hebt getekend? - Martha Koster, dank je wel voor het zilverpapier. Ik ben er erg blij mee. Zo'n groot aquarium als je vadeï heeft heb ik niet, Martha. Het zal wel heel mooi zijn met zoveel tropische vissen er in. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 24 JuH. Voor allen een hartelijke groet van TANTE IET. 144 IN DE DOOR TJEERD ADEM A „Best", zei zuster Veronica. „Er wordt hier nog vaak qver u gespro- ken, meneer Van Waardenburg. Dat wil zeggen door onze stamgasten na tuurlijk. Enkelen hebben ons alweer verlaten. Dat wisselt zo met de dag". „Dat zie ik", zei Steensma rondkij kend. „Hoé is 't feest van de zilveren bruiloft verlopen?" „Schitterend, meneer", zei de pa tiënt Biersteker. „Ik moet u nog wel bedanken, ook namens mijn vrouw voor de prachtige bloemen. Jansen had zo'n mooi vers gemaakt". „Prachtig!" zei Jansen, zichzelf prijzend. „We hebben allemaal twee boter hammen met suiker gekregen!" riep een man, die zijn hoofd juist onder de dekens vandaan gehaald had. „Dat liegt ie!" riep1 de dikke Go- vers, „eentje met suiker en eentje met koek. Is 't geen waar, zuster?" „Govers!" vermaande de zuster. Ze wendde zich glimlachend tot het ionge meisje. „,'t Zijn op den- duur net grote kinde- "en". zei ze, „maar lastig...." „Is dat uw vrouw, mor eer?" infor meerde Jacob Bos, op Astrid wijzend „Mijn meisje!" legde Steensma uit Ouwe Bos ging op de rand van zijn bed zitten en haalde een grote kope ren hoorn uit zijn nachtkastje. „Die he'k op m'n verjaardag van m'n kinderen gekregen" zei hij trots Hij zette de trompet aan zijn oor -n richtte de opening op Steensma. „Wazeidu?" „Mijn meisje!!!" herhaalde Seensma fortissimo. „Een mooie naam", prees Bos, ter wijl hij zijn instrument liet zakken. „Een oomzeggertje van mijn heet ook Betsy". „Je mag die waldhoorn wel eens laten nakijken!!" riep Steensma. Ouwe Bos bracht het instrument haastig aan zijn rechter oor. „Wazeidu?" Steensma glimlachte. „Je oren wor den er niet beter op, Bos!" „Daar hebbie gelijk in", zei Bos. 't Is een hele vooruitgang!" Zuster Veronica ging naar hem toe, stopte hem onder de dekens en zette de koperen hoorn weer rechtop in het nachtkastje. „Ik weet niet bij welke opkoper zijn familie die pollepel gekocht heeft", zei ze, „maar hij verstaat nou nog veel minder dan vroeger. Hij is er te vroeg uit geweest en nou moet ie weer in zijn bed. Aardig, dat u nog eens even kwam kijken, mijnheer Van Waardenburg". Steensma glimlachte en haalde zijn portefeuille tevoorschijn. Twintig ogen volgden nieuwsgierig elk van zijn bewegingen De man met de slaapmuts had zich weer omge draaid en staarde hfem stomverwon derd aan. Precies zo moest hij als kleine jongen naar een goochelaar hebben gekeken. „Zuster" zei Steensma, een biljet van vijf en twintig gulden tevoor schijn halend, „ik ben vandaag een gelukkig mens en ik wil graag, dat anderen het ook zijn. Zou u hiervoor hij omvatte het zaaltje met een handgebaar voor al uw patiënten...?" „Lang zal ie leven!" zong de patiënt Van Hamel met zijn Turkse trom- stem. Hij sloeg er de maat bij met zijn thermometer en sperde zijn tan deloze mond wijd open van vreugde. Toen grijnsde hij goedig naar de gulle taGzoGkcr. „Van Hamel zorgt altijd voor een toepasselijk liedje", zei zuster Vero nica. ,(Rij denkt dat hij erg muzikaal is, want hij heeft vroeger met een draaiorgel door de stad gelopen" Ze glimlachte en drukte Steensma hartelijk de hand. „We zullen er een echt gezellige avond van maken, mijn heer Van Waardenburg", beloofde ze. Steensma knikte en stak groetend zijn hand op. „Allemaal het beste, mannen!" riep hij. Hij keek glimlachend naar de over al spontaan omhoog gestoken handen, nam afscheid van de zuster en wan delde met zijn meisje naar de uitgang van het ziekenhuis. Op de hoek van de gang, dicht bij de voordeur, stonden drie heren, die in een geanimeerd gesprek waren en druk gesticuleerden. De heer in het midden keek op, toen Steensma en zijn meisje passeerden, staarde hem een ogenblik verbaasd aan en liep met uitgestoken hand op hem toe. „Ach, meneer Van Waardenburg", zei hij, „dat is een prettige verrassing". Steensma keek hem aan of hij een opgeblazen kikker zag, keerde zich demonstratief om en leidde Astrid snel in de richting van de buitendeur. „Er zijn handen, die men niet zien moet en stemmen, waarnaar men niet moet luisteren", zei hij, toen zij vra gend naar hem opkeek. „Maar Jelle", zei ze,was je niet onbeleefd?" „Dat was dokter Van Loon", zei hij, „de man, die financieel het meest van me geprofiteerd heeft en die de eerste v/as, die mij niet meer wilde kennen (Wordt vervolgd» voor het tijdvak van 17 Juli t/m 30 Juli 1949 j Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 221 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 222 Vlees (A, B) 300 gram vlefi 223 Vlees (D) 100 gram vlees 226 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstlozf kaas 227 Algemeen (A, B) 125 gram koffie 232 Algemeen (B) 200 gram kaas ot 250 gram korstloze kaas 234 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummert geven de kaarten aan, waarop de t>!' treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, MD, MF, MH 908 (bjjz. arbeid, s» moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt ma' de letter S. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Juli a.s. worden gebruikt- De bonnen 205. 207, 208. 209, 210, 211. 212, 213, 215, 216, 217, 218 én 219 Alge meen der bonkaarten voor voedings middelen kunnen vernietigd worden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6