Engeland vermindert invoer uit Amerika met honderd millioen Pond Sterling VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Kamerdebat zodra Djokja het accoord heeft bekrachtigd Dertiende etappe van de Tour onder brandende zon verreden Bomaanslag tijdens redevoering van India's president Nehroe „Amerika's blunder in Indonesië" Vrijdag 15 Juli 1949 146e Jaargang No. 164 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voormalige Nazi's in Israel Communistische infiltratie in de Katholieke kerk Kleine blokkade werd plotseling opgeheven UNCI over besprekingen in Indonesië Senaafsdebafi- over I Atlantisch Pact Republiek aanvaardt accoord Van Royen-Rum „Ga terug, Nehroe!" Na de ramp van de „Franeker" Chef. Maar woord BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten Nog minder suiker, tabak, metalen en hout aML BJJIXSE MINISTER VAN FINANCIëN, Sir Stafford Cripps, heeft Donder- 1/ dag het tweedaagse debat in het Engelse Lagerhuis over de economische toestand geopend. Engeland zal in verband met het dollartekort zijn invoer, die met dollars betaald moet worden, met 100 millioen ponden moeten verminderen. Dit zal met zich brengen, dat het suikerrantsoen wordt verlaagd en dat suiker werken weer gerantsoeneerd zullen worden. De regering zal voor andere rant soenen boter, vlees en bacon bepaalde verhogingen bekend maken. Het bedrag van 110 millioen dollar, dat oorspronkelijk voor tabak beschikbaar was Esteld, zal met 20 millioen dollar verminderd worden. sultaat zal hebben, dat de andere lan den van het sterlinggebied onmiddel lijk zullen overgaan tot het nemen van dezelfde maatregelen ten aanzien van de invoer uit het dollargebied, als waartoe Engeland heeft besloten. Hij deelde nog mede, dat hij thans met de Amerikaanse en de Canadese regering besprekingen voert over maatregelen op korte termijn ter verbetering van Engelands dollarpositie, dochdat er geen voorstellen zijn gedaan inzake nieuwe financiële hulp. Nadelig saldo met dollar- gebied hedraag 160 millioen Pond ■Sir Stafford deelde mede, dat het Britse nadelige saldo met het dollar- gebied volgens de huidige berekeningen 160 millioen ponden bedroeg, d.i. 30 jÈllioen ponden meer dan de regering had voorspeld. De minister was van mening, dat het nieuwe intereuropese Iwtalingssehema tot een belangrijke verbetering zou leiden van de Britse goud- en dollarpositie ten opzichte van Belgie, vergeleken met het vorige jaar. Ook met Zwitserland zou er een soort gelijke verbetering tot stand komen, wanneer dit land tot het plan toetrad. Het grootste deel van het goud- en dollartckort in het eerste .halfjaar was het gevolg van kleinere ontvangsten uit het dollargebied, al is het ook ten dele Bborzaaht door grotere uitgaven van het Ver. Koninkrijk en bepaalde an dere landen. Het nadelige saldo van het sterlinggebied met het dollargebied be draagt op het ogenblik op jaarbasis 600 millioen pond of anderhalf maal de totale goudreserves van het gebied. Het zal niet mogelijk zijn zoveel ka toen uit het dollargebied. in te voeren als de Britse regering had gehoopt, doch er zal in ieder geval niet minder worden ingevoerd dan het vorige jaar. Van de overige grondstoffen, waarvan de invoer zal moeten worden beperkt, zijn non-ferrometalen, hout, papier en pulp de voornaamste. Ten aanzien van eventuele verdere beperkingen van het benzineverbruik zijn nog geen beslis singen genomen. Ondanks de nieuwe beperkingen zullen er echter voldoende grondstoffen beschikbaar zijn om het huidige productieniveau van Groot- Brittannie te handhaven. jHTCRIPPS SPRAK de hoop uit, dat de Conferentie van de ministers van finan ciën van het Britse Gemeenebest tot re- De Israëlische politie, die jacht maakt op een illegale organisatie tot het binnensmokkelen van niet-Joden in Israel, zal misschien binnenkort belangrijke Nazi's kunnen identifice ren, die naar Israel zijn gevlucht om aan veroordeling in Europa te ont komen. Volgens een gewoonlijk welingelich te bron te Haifa is een voormalige consulaire ambtenaar in Bratislava (Tsjechoslowakije) die verantwoorde lijk zou zijn voor het naar de doden kampen zenden van vierhonderddui zend Joden, in Israel zijn aangekomen, ■waar hij door de politie geschaduwd wordt. Het onderzoek naar deze zaak zal misschien leiden tot nog meer iden tificaties. In Vaticaanse kringen sprak men als zijn mening uit, dat het Pauselijk de creet, waarbij communisten worden ge ëxcommuniceerd, tevens doelde te slaan op de „meelopers", die het com munistische beleid en de communisti sche propaganda steunen. Het decreet wordt in alle talen der wereld vertaald en zal dagelijks door Radio Vaticana worden omgeroepen. Bijzondere aandacht zal worden be steed aan de Oosteuropese landen. Volgens welingelichte Vaticaanse kringen is één der voornaamste rede nen voor het decreet het gevaar van 'n communistische vijfde colonne, die zich „in Katholieke organisaties had ge drongen en misschien zelfs in het orga nisme van de Vaticaanse Staat". Volgens dezelfde bron heeft de kerk verborgen aanhangers" onder de com munistische aanhangers, zelfs in de Sowjetunie. =r De Van Royen—Rum overeenkomst Eerst dan mededelingen over Staakt het vuren'' De Tweede Kamer is Donderdag van één uur tot bijna half acht in comité- generaal bijeen geweestOm vijf mi nuten voor half acht is de openbare vergadering geopend. De voorzitter, de heer Kortenhorst, deelde me de, dat de geheimhouding was opge heven voor de volgende mededeling: De kamer heeft met instemming kennis genomen van de mededeling Zonder opgaaf van redenen Een Britse leidende functionaris aan de controlepost te Helmstedt heeft Reuter telefonisch meegedeeld, dat de Russen de beperkingen „plotseling londer nadere uitleg" hebben opge heven. Donderdagmorgen kwamen ongeveer 40 vrachtauto's per uur door de Sow- Ïjetrussische controlepost, zo deelde hij met'. „De Russen voeren de controle zo snel mogelijk uit, maar er is nog een achterstand van 50 vrachtauto's. ■Het versnelde doorlaten van auto's begon, nadat een hooggeplaatst Sowjet- I .1 missisch officier een bezoek had ge bracht aan de dienstdoende functiona ris van de Sowjet-contrólepost. s J He auto's werden niet onderzocht, Öleen de papieren gecontroleerd. Veel chauffeurs hebben drie dagen met hun auto gewacht. Volgens een Britse offi ciële woordvoerder te Berlijn is het Brits? militaire bestuur nog niet te- Vpden, „omdat alle andere overgangs punt in tussen de zones nog gesloten zijn' Te Batavia is een communiqué uitge geven van de UNCI waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „De leden van de commissie geven met voldoening uitdrukking aan de ontwikkelingen sedert het begin op 14 April van de huidige besprekingen tus sen de betrokken partijen en zien met vertrouwen uit naar het bijeenkomen van de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag begin Augustus. De commissie is van mening, dat alle aan de huidige be sprekingen deelnemende partijen de Nederlanders, de Republikeinen en de UFO elkaar kunnen gelukwensen met de vorderingen die het'gevolg zijn van hun voortdurende pogingen om een rechtvaardige oplossing van de bestaan de geschilpunten te bereiken". Op de derde dag van het debat in de Amerikaanse Senaat over het At lantisch Part verklaarden zich drie senatoren vóór en één tegen het pact. olgens Robert C. Hendrickson zou ■weigering, het verdrag te ratificeren, if;00,, communistische dictatuur hel- pen Hij pleitte voor een Federale ®Jme tussen de staten onderling en stelde een overeenkmnst van verdrag- n.ogendheden voor, die zouden moe- ■ten onderzoeken, „hoe wij ons kunnen herenigen in een grote Atlantische KJnie van vrije mensen". fLeider der Karens gesneuveld Volgens Burmese persberichten is Sa v Ba Oegji, de leider van de twee en een half millioen Karens in Birma j en voorzitter van de Karen-unie, in een gevecht tussen Karens en com- muni sten gesneuveld van de regering, dat over de overeen komsten van 22 Juni wanneer deze ook door de Republikeinse regering be krachtigd zijn, voor de, Ronde-Tafel conferentie, een openbare gedachten- wisseling tussen Regering en Kamer zal kunnen plaatsvinden; dat verdere punten van belang eerst op de Ronde Tafel-conferentie zelf aan de orde zul len komen; dat bij de vorenbedoelde openbare gedachtenwisseling de Rege ring de Kamer zal inlichten over de uitvoering van de overeenkomst tot staken van het vuren in Indonesië. De kamer verklaart zich bij herha ling voor de snelle totstandkoming van vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, gevormd door gelijk waardige deelstaten op de grondslag vgn een onbelemmerd zelfbeschik kingsrecht der Indonesische volken. Truman wil niet aan Franco lenen President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie zijn afkeuring- uitgesproken over het voor stel uit het Congres om Spanje vijftig millioen dollar van de Marshall-gelden te lenen. Het voorstel was van de toe wijzingscommissie van de Senaat. President Truman verklaarde met de meeste nadruk, dat hij hierin niet zou toestemmen. Op de vraag waarom hij het voorstel afkeurde, antwoordde Tru man, dat de V.S. op het ogenblik ,niet op vriendschappelijke voet met Spanje stonden". Negenenzestig renners startten te Toulouse Evenals Woensdag is ook Donderdag de strijd pas ontbrand op vijftig kilo meter van de finish. Een meedogenloze zon blakerde de wegen en de ver schroeiende hitte smoorde al de offen sieve driften in de kiem. Met 289 kilo meter voor de boeg werd om half acht te Toulouse gestart door 69 renners van wie Desbats (Centrum-Zuid-Westen) een paar uur later wegens maagpijn moest opgeven. De overigen bleven ge zellig bij elkaar en peddelden voort met een matig gangetje. Een gesloten overweg bij Saint Pons (123 km) gaf aan Chepat, Deprez, Geus, Camellini, Martin, Keteleer en De San- ti gelegenheid de rest van het peloton achter zich te laten. Bij nader inzien vonden zij het echter veel te warm om door te zetten en ze lieten zich dan ook zonder tegenstand inlopen. Zo werd Montpellier bereikt zonder dat er eigenlijk iets gebeurd was. Maar bij het verlaten van de stad kwam er leven in de brouwerij. Na een spurt voor een premie ging Emile Idee met een door met Ausenda aan zijn wiel. De grote heren in het peloton reageer den niet, behalve Lambrecht die samen Benzine een halve cent goedkoper De oliemaatschappijen in Nederland hebben besloten met ingang van heden, 15 Juli, de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 cent op 25 y, cent per liter. Prinses Wilhelmina schenkt twee ton aan Vrouwencomité H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft aan het bestuur van de tentoonstel ling „De Nederlandse vrouw 1898- 1948" doen mededelen, dat zij heeft besloten een som van f 200.000 ten goede te laten komen aan de arbeid van het Nederlandse Vrouwencomité, het contactorgaan der Algemeen Lan delijke vrouwenorganisaties. Dit be drag is een deel van de gehele actie groot f 290.000, zijnde het geschenk van alle Nederlandse vrouwen in bin nen- en buitenland aan Prinses Wil helmina ter gelegenheid van haar' gouden regeringsjubileum. Het Nederlandse Vrouwen-comité beraadt zich thans over de wijze waarop dit bedrag het best aan zijn doel zal kunnen beantwoorden en zal hiervoor waarschijnlijk een afzonder lijke stichting in het leven roepen. Het Republikeinse Kabinet heeft Donderdagavond in zijn te Djokja ge houden zitting de Van RoyenRum- overeenkomst aanvaard. Over de uit voering van het bevel „Staakt het vu ren" werd nog geen beslissing geno men. 'Tijdens een rede van Nehroe, minister-president van India, te Calcutta is een bom geworpen naar een politiepost op het terrein van de bijeenkomst. Twee politiebeambten werden gewond. De bom werd geworpen kort nadat Nehroe zijn rede begonnen was. De toehoorders leverden een man aan de politie uit, die de aanslag zou hebben gepleegd. Na dit incident zette Nehroe zijn rede voort. Enkele uren te voren ontploften in Calcutta drie andere bommen. In zijn rede voering deed Nehroe een beroep op zijn talrijke toehoorders om zich kracht dadig tegen de communistische dreiging te verweren, en er niet door op de vlucht te gaan. Het beroep van de minister-president werd met groot gejuich ontvangen, en deze zette zijn '•edevoering rustig voort, nadat hij de politie had verzocht de demonstranten met rust te laten. Toen Pandit Nehroe naar het Go vernment House terugkeerde, werd langs de route een jonge man met een geladen revolver aangetroffen. Deze vuurde drie maal op een politie-agent. Verenigde Siaien hebben hun kans gemist, schreef thans omgekomen journalist Pjet Amerikaanse blad „Washington Daily News" (een van de „Scripps Howard" bladen) publiceerde het eerste van een reeks van vijf artikelen van de met de „Franeker" omgekomen correspondent Burton Heath. De artikelen zullen alle posthuum verschijnen. De titel van het eerste artikel, opgemaakt over de gehele frontpagina, luidt: „Onze blunder in Indonesië". De schrijver zegt o.m.: „De diplomatie van de Verenigde Staten heeft een andere zeer grote blunder in het Verre Oosten begaan. Nadat wij China verloren hebben, gaven wij nu aan Moskou de gelegenheid, waarop het zat te wachten, om in Indonesië een gebied dat zal blijken de sleutel te zijn in een Pacific-oorlog door te dringen. Onlangs hebben wij door middel der Verenigde Naties de Nederlanders gewongen Indonesië vrijheid te geven op een zo snelle en plotselinge wijze, dat in de komende vijf jaren, waarin beslist zal worden over het al of niet uitbreken van een derde wereldoorlog, er in Indonesië geen stabiele regering zal zijn. Er was een kans om hier een dergelijke regering te krijgen. Maar de Verenigde Staten hebben deze gelegenheid welbewust laten voorbijgaan en hun gehele steun gegeven aan een groep, die twijfelachtige bedoelingen heeft en nog meer twijfelachtige bekwaamheid bezit". Weerbericht Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt m-t plaat selijk enkele regenbuien Mer en daar onweer Meest zwr' wind hoofdzakelijk uit richtin^n tus sen Oost en Zuid. In het binnen land overdag iets lagere tempe raturen. Belgische Koningskwestie nog steeds het middelpunt De volksraadpleging als middel tot oplossing van de koningskwestie, die, naar men thans wel met zekerheid mag aannemen, deel uitmaakt van het programma, dat Van Cauwelaert aan socialisten en liberalen heeft voorge legd, is volgens welingelchte kringen het programmapunt dat voor de so cialistische partij het moeilijkst te ver teren is. De socialistische instanties, die Van Cauwelaerts voorstellen be studeren, maken een gereserveerde in druk. Men verwacht, dat de socialisten, indien zij zich bij een beroep op kiezers zouden neerleggen, in elk ge val zullen verlangen, dat een bepaald percentage zou worden vastgesteld, hetgeen zou betekenen, dat de koning slechts in zijn rechten hersteld zou worden, indien het aantal stemmen voor zijn terugkeer uitgebracht, dat vastgestelde percentage bereikt. DEENSE GEZANT IN NEDERLAND GAAT NAAR NOORWEGEN De Deense gezant, te 's Gravenbage, de heer Mathias Wassard, is met in gang van 1 September benoemd tot ambassadeur te Noorwegen. Zijn standplaats aal Oslo zijn. Nehroe was naar Calcutta gegaan voor een onderzoek naar de oorzaken van de politieke onrust en geweldple gingen in die stad. Bij zijn aankomst werd hij enerzijds toegejuicht doch van andere zijde werd hem toegeschreeuwd „ga terug, Nehroe". Tegendemonstraties Een duizendtal personen woonde een tegendemonstratie bij, welke van link se zijde was georganiseerd. Een sterke politiemacht bewaakte het plein, waar deze demonstratie werd gehouden, doch kwam niet tussenbeide, ofschoon de demonstratie in strijd was met een of ficieel uitgevaardigd verbod. De politie heeft te Calcutta verschillende huizen doorzocht, dertien personen aangehou den en een grote hoeveelheid propa gandamateriaal in beslag genomen. Een politieman is later aan de verwondin gen, welke hij bi het ontploffen van de bom had opgelopen, overleden. met Leveque de achtervolging inzette. Ook Teisseire. Muller en nummer zes van het algemeen klassement de Belg Dupont waagden even later een kans, met het gevolg dat een kopgroepje van zeven man ontstond dat over 15 kilo meter ruim een minuut uitliep. Elkaar prachtig aan de kop aflossend wisten de vluchtelingen hun voorsprong ge leidelijk te vergroten. Te Lunel-Viel (257 km) bedroeg die 1 minuut 50 sec. en in steeds sneller vaart ging het in de richting van Nimes. Jammer genoeg kreeg Leveque een lek bandje, waar door hij terugviel in het peloton, ter wijl wat later Muller eveneens wegens bandenpech moest lossen. De vijf an deren arriveerden met ruim 4 minuten voorsprong op de hoofdgroep op de boulevard Jean Jaures te Nimes waar Idee, die het meeste werk had verzet, de vruchten mocht plukken van zijn inspanning: hij won de sprint vóór Lambrecht, Dupont, Ausenda en Teis seire. Aangezien er voor de eerst-aan- komende van deze etappe een speciale premie van 100.000 francs was uitge loofd heeft hij een goede dag gehad. Ook de Belg Dupont heeft reden tot tevredenheid. Men had hem Woensdag in de algemene rangschikking abusie velijk achter Ockers gezet, welke fout inmiddels is hersteld. Uitslag 13e etappe 1 Idee (lie de France) 8 uur 29 min. 04 sec., 2 Lambrecht (Belgie) op een halve lengte, 3 Dupont (Belgie B), 3 Ausenda (Italië), 5 Teisseire (Frank- rijk), 6 Muller (lie de France) 8 uur 30. m. 48 s., 7 Diederich (Luxemburg) 8.33.20, 8 Kuebler (Zwitserland), 9 Van Steenbergen (Belgie), 10 Ockers (Bel gie), 11 Dos Reis (Centraal Zuid W.), 12 Brule (lie de France), 13 Het grote peloton met alle favorieten, behalve Brambilia en Marinelli. Desbats heeft tijdens de etappe opgegeven. Na de 13e etappe luidt het algemeen klassement: 1 Magni (Italië B) 84.30.23, 2 Fachleitner (Z. O. Fr.) 84.32.33, 3 Marinelli (He de France) 84.33.04, 4 Dupont (Belgie B) 84.37.34, 5 Kuebler (Zwitserland) 84.40.37, 6 Ockers (Belgie A) 84.41:52, 7 Cogan (W. N. Fr.) 84.42.25, 8 Bartali (Italië A) 84.42.57, 9 Coppi (Italië A) 84.44.39, 10 Robic (WN Fr.) 84.45.46, 11 Tacca (lie de Fr.) 84.47.48. 12 Lambrecht (Belgie A) 84.52.20. Communistische activiteit in Rotterdam In verschillende deien van de stad- vooral in de buitenwijken, zijn de com munisten zeer actief geweest met het aanplakken van bulletins, waarin ge protesteerd wordt tegen wat genoemd wordt het „fascistisch optreden" in de Amsterdamse gemeenteraad en de Rot terdamse arbeiders worden aange spoord eveneens hun protest te laten horen. Tegen enige plakkers werd pro ces-verbaal opgemaakt. Hier v°1®t een waar verhaal over vy» q len. De muizen, die met honderddui- een bijzonder kort geding, dat K QVT d6ST6k zenden het gewas in de Betuwe ver- gevoed wero voor een Duits zuive- nielen, gaan een kwaaie naaste toe- ringshof. Terecht stond de vroegere liiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii komst tegemoet. In wanhoop heeft het S.A.-man Friedrich Geyer, die in het bestuur van de polder Beusichem be- vuur van zijn verdediging uitriep: „Ik Jrootste rnilitaire oefeningen aller Ca- sloten de ianderijen onder water te zet. wil doodvallen, als de tegen mij gerich- nacJese tijden houden. Sedert meer ten_ Het wordt dus zwemmen of ver te verklaringen juist zijn". Een secon- dan een maand viei in Zwitserland geen zuipen. Het laatste is min of meer de de later zonk hij inderdaad dood ter regen meer^ en dat is de langste droog- bedoeling. Van het bestuur. Prinses aarde. Onder normale omstandig- tePeriode sinds 171 jaar. De Vlis- Beatrix heeft op het landgoed Gooilust heden overleed in Nijmegen de beken- singse jeugd is te gast geweest op de in aanwezigheid van de Koningin, te- de beeldhouwer Everaers, een hakker Britse torpedojager „Gabbard"; Michiel- geiy^ met zeVen andere meisjesde van de oude school. Westelijke bla- 'ies nakomelingen kregen limonade en padvindersbelofte afgelegd. Kabouter den in Berlijn brengen het bericht, dat taartjes en ze mochten zelfs met lucht- af de Russen vijf Lelpziger studenten ter afweerkanonnen en lanceerbuizen spe- dood hebben gebracht, omdat zij een aanslag pleegden op Tsjoeikof, de Sow- j et-militair gouverneur. Het hoog gerechtshof van Georgia (voor de helft uit negerbevolking bestaande) heeft vastgesteld dat ook negers lid van een jury kunnen zijn. Totdusver mochten ze alleen verdachte wezen. De scho ne filmster Jennifer Jones heeft voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in Genua „ja" gezegd tegen de produ cer David Selznick. En in Kopenha gen heerst een enorme mottenplaag. Volgens mottendeskundigen een gevolg van de schaarste aan motballen in de oorlogsjaren. Qanada neemt het zekere voor het onzekere en gaat in Alaska de Ze zeggen dat de Amsterdamse gemeenteraadsleden allemaal har nassen gaan dragen. JTn hier, vrienden, is dan weer het bericht waarnaar u hebt uitgeke ken. U dacht natuurlijk nog altijd, dat de Franse gebroeders Montgolfier de luchtballon met warme lucht hadden uitgevonden? Hoe achterlijk. In 1726, 57 jaar eerder dan de Fransen, ging reeds een Rus met zo'n verwarmd ding de lucht in. Aldus meldt ons radio-Moskou. Voor de Leeuwarder tuchtrechter stond een Geref. kerk terecht omdat zij grond had verpacht zonder een schriftelijk contract. De dominee ver klaarde zich tot leek, de kerkeraad wist ook weinig van wereldlijk recht af en de rechter stuurde tenslotte de verte genwoordigers van de kerk met een standje nasar huis. De politie van Bombay heeft haar cpsporingswerkzaamheden in de heu vels van Ghatkopar gestaakt daar men va»' men1-." dat de lichamen van de drie nog vermiste omgekomenen geheel verbrand zijn. Wel worden de hellingen nog door de politie bewaakt en is een beloning uitgeloofd voor het vinden der lichamen. Gisteren heeft een offici ële commissie van onderzoek de plaats van de ramp bezocht. In het Bombayse stadhuis is een rouwdienst gehouden voor de 45 slacht offers van de „Franeker". Ongeveer 1000 personen woonden de diénst bij. Morardji Desai, lid van het Bombay se gemeentebestuur verklaarde dat „de ze verschrikkelijke tragedie de trotste en machtigste mens nederig en onder worpen aan Gods wil moet maken". De Amerikaanse ambassadeur, Hen derson, die evenals vele andere leden van het Corps Diplomatique en voor aanstaande personen aanwezig was, dankte de regering en het volk van In dia voor hun „medeleven en behulp zaamheid om de gevolgen van de tra gedie te verzachten". Mrs. Brandon maakt een eind aan geruchten. Mrs. Brandon van de „New York He rald Tribune" heeft zelf een eind ge maakt aan de geruchten, dat zij gewei gerd zou hebben verder dan Singapore te vliegen, omdat zij het voorgevoel had, dat er iets zou gebeuren, door te Hongkong te verklaren dat zij geen sabotage vermoed had en niet het plan had de gehele terugreis met het gezel schap te maken, daar zij gebonden was door een te voren vastgelegd verblijf van drie maanden in het Verre Oosten. Duikers te Bari hebben succes Duikers hebben het lichaam van de 14-jarige Willem van Dort uit het wrak van de KLM-Constellation „Roermond" uit de zee bij Bari opgehaald. De dui kers pogen het wrak te lichten en de acht lichamen, die nog vermist worden naar de oppervlakte te brengen. Het stoffelijk overschot van de tele grafist Post zal heden, na een rouw dienst in de Protestantse kerk te Over- schie, op de begraafplaats „Hofzicht" aldaar ter aarde worden besteld. Er zal een delegatie van de vlieghaven Schip hol aanwezig zijn. PAUL ROBESON IS COMMUNIST Manning Johnson, een neger en voormalig lid van de communistische partij in de Verenigde Staten, heeft verklaard dat Paul Robeson lid is van de communistische partij en dat hij een „Zwarte Stalin" onder de negers wil worden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1