Pasiran", ontspanningsoord te Surabaja De „Volendam" in December met emigranten naar Australië Nu het hout weer vrij is In Diever davert het van Ibsen Grote voedselv in het havenge II Een complex, enig in de Oosi Si. Panera s Ook Nieuw Zeeland heeft plaais voor Nederlandse boeren en arbeiders Twee landen waar wat te bereiken valt Ouden van dagen op reis Marktberichten Plattelandsbevolking voert met veel succes Peer Gynt op Oudorp Schoolfeest O.L. school aan de Munnikenweg Een mooie avond met The Rijtons en The Jolly Players >^!oord-Scharwoude Kroosmachine voldoet niet Schoorl Predikbeurten VAN MARSDIEP TOT IJ li Duizenden soldaten werken op de schepen Verffabriek Schoen buit-e AVONTUUR TEN ZUIDEN VAN HET MARINE-ETABLISSEMENT, de grote reparatie- inrichting van de Koninklijke Marine te Surabaja, ligt het sportveldencom plex Fasiran. Het bestond reeds vóór de oorlog, maar werd in 1945 in een erbarmelijke staat teruggevonden. Maar zoals overal in Surabaja onmiddellijk de hand aan de ploeg werd geslagen, geschiedde dit ook op Pasiran, al werd daarbij dan ook de ploeg vervangen door een bulldozer. Zoals de situatie thans is, ligt daarin de allereerste plaats een groot voetbal veld, waarachter men een hockeyveld aantreft. Deze beide terreinen, die be dekt zijn met een prachtig vlak gras tapijt, lopen in elkaar over. Men is nu van plan om één doel van het voetbal veld wegneembaar te maken, waardoor één groot veld wordt verkregen, dat geschikt zal zijn voor cricket. Vlak hiernaast is ook nog een korfbalterrein. Om dit gehele complex ligt een gras- baan voor hardloop-wedstrijden van 400 meter lengte, terwijl tevens spring bakken aanwezig zijn, waardoor prac- tisch alle moderne athletiek-nummers kunnen worden beoefend. Moderne Sportschool. Vlak hiernaast is de sportschool ge legen, waar tevens alle sportartikelen, zoals speren, discus, kogels, voetbal schoenen enz. zijn opgeslagen. In de sportschool kan onder leiding van be kwame instructeurs de gymnastiek be oefend worden. Daarvan wordt door ploegen van schepen en inrichtingen een druk gebruik gemaakt. Bovendien kunnen scherm-enthousiasten elkaar daar met sabels en floretten te lijf, om na afloop in het zwembad te duiken, dat vlakbij de sportschool gelegen is. Dit zwembad heeft heel wat zorgen gebaard. Het bassin was lek en het is niet prettig om van 3 meter hoogte in een leeg bad te duiken. Doch dit is nu ook allemaal voor elkaar. Het bad ziet er keurig uit en is gereed om de ma trozen 3e klasse, die bevorderd willen worden, te o itvangen. Bedrevenheid in het zwemmen is namelijk sinds kort een eis voor de bevordering tot matroos 2e klasse. Aan de andere kant van het grote veld staat de Marine cantine, met een flinke zaal, waar danslustigen hun hart kunnen ophalen; regelmatig wordt er ook een filmvoorstelling gegeven. Naast de cantine vindt men het restaurant, waar een overheerlijke hap te verorbe ren valt, terwijl men aan gezellige lees tafels allerlei tijdschriften kan ver- iden. Tussen deze gebouwen is de kegel baan gelegen. Hier wordt onder het ge not van een heerlijk koud glas bier sedert onheuglijke tijden getracht „alle negen" te gooien. En als dit dan einde lijk is gelukt, kan men overgaan tot het eten van een ijsje. In de hoek staat namelijk een machtige ijsmachine, die het tevens mogelijk maakt in de pauze van een filmvoorstelling de bezoekers inwendig af te koelen. Nog meer sportvelden! Dit is voorlopig welletjes, zult U zeggen, maar we zijn er nog niet. Ach ter de cantine lag namelijk nog een groot hobbelig terrein, eenzaam en verlaten, dat sedert lang snakte naar bulldozers. En die bulldozers kwamen er, dank zij de Amphibisch Technische Dienst in het Oosten. Zij schov.en alles weg wat zij tegen kwamen en nu is daar een prachtige vlakte geschapen, waarvan nijvere handen de laatste steentjes verwijderden. Thans is het wachten op het gras, dat hier in de Oost gelukkig nogal snel groeit eü dan is er weer een 2e voetbalveld, terwijl er eveneens twee terreinen ingericht worden voor het beoefenen van bad minton en volleybal. Als dit alles gereed is, heeft men een complex, welhaast enig in de Oost, Daar kunnen de mannen van de sche pen na een inspannende patrouille of een tijdvak van druk oefenen en mij nenvegen, uitrusten en weer krachten opdoen voor de volgende rit. Mede dank zij het enthousiasme van de Dienst van O. S. en O. en de volle dige medewerking van de autoriteiten, is dit alles mogelijk geworden. Nie mand heeft meer te peinzen: „Wat zal ik vanmiddag of vanavond gaan doen?" Het antwoord is eenvoudig: „Op naar Pasiran. het sport-dorado van de archipel"? U vindt er alles, wat uw hartje begeert! A. VAN NOORTWIJK, Marine-correspondent. EVENALS IN 1948 zal de „Volendam" dit jaar weer als emigrantenschip naar Australië varen. Wij vernemen namelijk, dat deze boot, indien zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, op 16 December zal vertrekken met 1450 personen aan boord, die in Australië of Nieuw-Zeeland een nieuw vaderland hopen te vinden. Dat betekent voor velen, dat zij zich in Australië een bestaan kunnen scheppen, nu de Nederlandse bevolking onrustbarend toeneemt en wel dra de tien millioen zielen bereikt zal hebben, waardoor de strijd om het bestaan hier te lande steeds zwaarder wordt. Australië kan bijna onbeperkt buitenlandse arbeidskrachten gebruiken. Niet alleen geschoolden en geoefenden, maar ook ongeschoolden en dus eveneens jonge kerels, die in Nëederland bijvoorbeeld een administratieve functie hebben vervuld en bereid zijn in het verre land alle mogelijke werk aan te vatten. Physieke geschiktheid is uiter aard een voorwaarde en ook stelt men prijs op goede karaktereigenschappen. Het liefst heeft men er mannelijke arbeiders zonder hun gezin. Vrouw en kin deren kunnen later komen, wanneer de man een goede betrekking en een geschikte woning gevonden heeft. dan op het platteland. Daardoor is het in bijna alle gevallen noodzakelijk, dat de man alleen vooruit gaat. Evenals in Australië, verleent de emigratie-attaché, die zijn standplaats in Wellington heeft en weer de Stich ting Landverhuizing representeert, zijn bemiddeling aan de aankomende Ne derlanders, die er emplooi zoeken. Wanneer zich verscheidene emigran ten voor Nieuw-Zeeland aanmelden om in December met de „Volendam" te vertrekken, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het schip doorvaart. Zijn er te weinig, dan zal op een an dere wijze in doorvervoer van Austra lië naar Nieuw-Zeeland moeten wor den voorzien, hetgeen uiteraard enige moeilijkheden en meer kosten kan op leveren. Goedkopere woningen en meer mogelijkheid tot herstel (Van onze Haagse redacteur) Nu de distributie van gezaagd naald hout en van heipalen is opgeheven, is weer een star op de goede weg naar de vroegere vrijheid gezet. Voortaan zai men bij de huizenbouw onbeperkt hout kunnen gebruiken. Nadat men geleidelijk van 6 m3, via 8 tot 10 m3 was gekomen, kan men thans weer .iet vooroorlogse gebruik van ongeveer 14 m3 per woning ver wachten. Dit geeft het voordeel van een op ruimere schaal aanbrengen van de op het gebied van isolering en warmtegeleiding gunstige planken vloeren en van een verlaging van de bouwkosten door het goedkopere ma teriaal en het mindere arbeidsloon Voorts is thans de mogelijkheid ge opend tot herstel van trappen, vlierin gen, schuttingen, enz., waarvoor voort aan hout vrij verkrijgbaar zal zijn. doch waarbij de prijs van het hout, die in het buitenland drie a viermaal zo hoog is als vóór de oorlog, mede in combinatie met de huurstop, nog rem- t end zal werk De contigentering van de import zal voorlopig wel moe ten blijven voortduren. In 1948 werd ruim 1,1 millioen m3 naaldhout voor bouwdoeleinden geim porteerd en in totaal, met inbegrip van het hout voor de em' allage industrie, ruim 1.400.000 Van officiële ziide raamt men de voor 1949 in te voeren hoeveelheid op 1.700.000 m3; waar*'an circa 1.450.000 m3 voor bouwdoeleinden Het is echter de vraag, of de totale in voer dit cijfe werkelijk zal halen De uit Zweden, Finland en Rusland aan te voeren hoeveelheid vurenhout, die respectievelijk 430 000 287 000 en 147.000 m3 bedragen, worden ongetwij feld aangekocht doch daar de verdere invoer, bestrande uit dennenhout uit Polen, Tsjechoslowakije en Oostenri|k hoofdzakeli.' door de vraag geregeld wordt, is het .mede tengevolge van de in dit voorjaar door toevallige omstan f .heden 1 elijk "rote vóri'-r -ad waarschijnlijk, dat he, totale kwantum van de invoer beneden de officiële ra ming blijft. Hoofdzaak is echter, dat men door het meerdere houtgebruik goedkopere woningen kar bouwen en dat zij, die hout wensen te kopen, dit vrij kunnen IN TEGENSTELLING met bijvoor beeld Canada staat niet van de voren vast wie de werkgever van de immi grant zal zijn. Dit behoeft echter niet af te schrikken, want de Nederlandse emigratie-attaché in Melbourne, die er optreedt als de vertegenwoordiger van de Stichting Landverhuizing Neder land in Den Haag, het centrale orgaan van de Nederlandse emigratie, staat er klaar om de nieuwkomers te helpen, althans wat de landbouwers betreft. Door zijn bemiddeling is meestal spoedig een werkgever te vinden. De industrie-arbeiders kunnen er een dankbaar gebruik maken van wat men in Nederland „arbeidsbureaux" zou noemen. De landbouwers hebben in zo verre nog een voordeel, dat men in Australië ook echtparen aanvaardt. De emigratie naar Australië onder vindt helaas moeilijkheden door het gebrek aan vervoersgelegenheid. Wel vertrekken Nederlanders druppelsge wijs met Engelse boten, doch zij moe ten in de duurdere klassen reizen aan gezien de lagere klassen steeds volle dig bezet zijn met Engelse emigranten. Uiteraard maakt dit de overtocht kost baarder. Zij, die van Australië hun tweede vaderland willen maken, krijgen nu in December een goede gelegenheid zich er te vestigen. Verscheidene Nederlan ders gingen reeds vóór. Zij zijn bijna zonder uitzondering propagandisten voor emigratie naar dit land. „Over het algemeen kan ik de kansen zeer guns tig noemen," schrijft één hunner. En verder: „In Australië werkt men niet meer dan 40 uur per week; er is een aanzienlijk aantal ondernemingen, die 36 uur per week laten werken. Dit is een gevolg van de belangrijke invloed der vakverenigingen. Overwerk betaalt voor het eerste uur per werkdag 50% meer, daarne 75% meer. Zaterdags en Zondags wordt niet gewerkt. Wordt men (al naar de aard van het bedrijf) in de gelegenheid daartoe gesteld, dan betaalt het Zaterdagse werk 150% en het Zondagse werk 200% van de ba sis-lonen, die door de vakverenigingen worden vastgesteld" „Met de lonen komt iedereen uit (ze ker de Nederlanders)" schrijft deze landgenoot voorts en hij verzekert, dat een geschoolde arbeider gemakkelijk 8 pond per w-ek verdiend Nieuw-Zeeland. NIET MINDER WELKOM dan in Australië zijn de Nederlanders in Nieuw-Zeeland, een voor emigratie uitermate geschikt land, dat door de Nederlandse arbeiders en boeren nog veel te vaak over het hoofd gezien wordt. Om te beginnen wilde Nieuw-Zee land in December 1948 gaarne honderd boerenjongens opnemen, doch tenge volge van de korte termijn van voorbe reiding waren de Nederlandse emigra tie-autoriteiten slechts in staat om er negentien te sturen. Dat was te be treuren, want Nieuw-Zeeland is een prachtig land met een heerlijk klimaat. Men heeft hier grote behoefte aan werkkrachten, niet alleen geschoolden, maar zelfs geoefenden. De Nederlan ders zijn er zeer gezien. Daarbij zijn de lonen uitstekend, men verdient er. zelfs in de landbouw, 60 per week en overwerk wordt uitbetaald. De sociale voorzieningen zijn er de beste van de wereld. Zodra de emigranten in het productieproces zijn opgenomen, ko men zij in aanmerking voor allerlei soorten sociale bijstand, zoals ziekte en invaliditeitsuitkering en eventueel werklozenuitkering. Ook in de land bouw houdt men zich stipt aan de acht urige werkdag In deze bedrijfstak kun nen. behalve alleenstaande personen, ook enkele gezinnen geplaatst worden. Een tegenwerkende factor voor emi gratie naar Nieuw-Zeeland is de nij pende woningnood, in de steden erger Woensdag is door onze ouden van dagen en de oudjes van St. Pancras-Zd en een gedeelte van Oudorp een reis gemaakt door enkele mooie gedeelten van ons klein landje. Om ongeveer half negen werd met 5 volle bussen de reis aanvaard. Na een prachtige rit door het mooie landschap van Noord-Holland, waarin van versnaperingen en rook- werk een dankbaar gebruik gemaakt werd, arriveerde men om ongeveer half elf in de nieuwe Deyl waar onder de bomen in de prachtige tuin voor koffie was gezorgd, die in dank werd aanvaard. Tegen twaalf uur werd de reis vervolgd door het Westland met zijn vele warenhuizen en broeikassen, wat voor de meesten altijd nog een machtig gezicht was. Om kwart vóór 2 werd de Willemskade te Rotterdam be reikt en met Spidoboten werd 'n tocht door de havens gemaakt. Deze tocht tussen allerlei vrachtboten, oor logsbodems, torpedojagers en onder zeeërs zal bij onze oudjes wel een on vergetelijke indruk hebben nagelaten. Op de boot, die geheel voor onze dorpe lingen was gereserveerd, was een gids aanwezig waardoor allen volledig op de hoogte werden gesteld aangaande de nationaliteiten der boten enz. enz. Hier na werd de Maastunnel bekeken. Eerst de roltrappen bij de ingang voor de voetgangers, waarvan door de oudjes geen gebruik mocht worden gemaakt met het oog op het grote gevaar hier aan verbonden als men niet meer zo rap ter been is. Ook reden de bussen nog een keer heen en terug door de tunnel, wat door allen zeer op prijs werd gesteld. In restaurant „Pomana" werd de inwendige mens versterkt door een goed verzorgd diner. Dit liet zich vanzelfsprekend uiterst best smaken, waarna de reis naar huis werd aan vaard. Bij de spoorweghalte alhier had zich inmiddels opgesteld het Fanfarecorps Irene en zo werden de oudjes onder muziek wederom het dorp ingehaald. De commissie, die deze tocht met vele hoofdbrekens heeft georganiseerd, mag terugzien op een zeer geslaagde dag en ook de milde gevers (sters) hebben waar voor hun gift gezien. WARMENHUIZEN, 15 Juli. 44650 kg aardappelen. Eigenheimers 7 7.80. Schotse muizen 79.10, drielingen 45.30, kleine 3.904. 106 stuks bloem kool 9.10—13. NOORDER MARKTBOND, 15 Juli. 90.000 kg aardappelen. Eerstelingen 78.30; rode Eerstelingen 7.408.60; Eigenheimers 78.90, blauwe Eigen heimers 7.508.40; drielingen 4.30 5.70; kleine 4.20—4.40. 2200 kg witte kool 13.40—13.50. (Van. onze réizende redacteur) Burgemeester J. C. Meyboom, die aan het hoofd staat van de 31.555 in woners der Drentse plattelandsgemeen te Diever, verbaast er zich niet meer over, als het raadslid H. Daleman tij dens de bijeenkomst van de gemeente raad zijn betogingen doorspect met ci taten uit de werken van klassieken van de wereldliteratuur als Willem Shakes peare en Henrik Ibsen, want tenslotte wordt hij bijna dagelijks bij het ont bijt al om de oren geslingerd met be roemde woorden van deze en andere beroemde mannen; mevrouw N. Mey boomVeltman heeft er wel voor ge zorgd, dat hij er aan gewend is ge raakt. Overigens blijft de levendige belang stelling voor grote toneelschrijvers in dit afgelegen oord, waarvan vele in woners nimmer een treinreis hebben gemaakt en nog nimmer een echte schouwburg hebben -bezocht, niet be perkt tot dat ene raadslid en de burge meestersvrouw. Integendeel, zij strekt zich uit tot alle lagen van de bevolking. Dr. L. D. Broekema spreekt erover met de ieugdige veekoper Berend Bel, de timmerman G. Folkerts met de onder wijzeres Mada Zijlstra, ds. D. T. Rut gers met de jeugdige Jantina Figeland, die de dochter is van de koffiehuishou der aan de Brink. Dit zijn dan nog maai enkele grepen. Twee jaar lang gonsde het Shakespeare door Diever, nu davert het Ibsen. Het is begonnen ergens ver weg in een universiteitsstad, waar de student L D Broekema uit geestdrift meedeed aan het studententoneel; met zoveel geestdrift, dat hij een tijdlang als fi gurant ging fungeren in de troep van Albert van Daisum. alvorens hij zich als dorpsarts in dit stille Diever ves tigde. Hij was ervan overtuigd, dat het nu uit zou zijn met de liefhebberij maar dat was het niet, want het toeval wilde, dat hij er een ijverige Oranje vereniging aantrof, die wel eens iets anders wilde op Koninginnedag dan de traditionele optocht met versierde boe renwagens met een allegorische inslag. Overleg en inschakeling van de plaat selijke toneelvereniging leidde ertoe, dat op 31 Augustus 1946 in een ge in proviseerde openluchtschouwburg in oe bossen de „Midzomernachtsdroom" werd opgevoerd die zó insloeg, dat de voorstelling een jaar later vijf maal herhaald moest worden. Jantina Figeland, die de hoofdrol vervulde, wordt door de dorpsbewoners nog steeds Puck genoemd en Shakes peare's beeltenis haar geschonken door eer bewonderaar, siert nog haar kamertje. Ir, 1948 werd De Storm Opgevoerd in Burgerdijk's vertaling. Men kreeg er zeveel plezier in, dat men in de afge- Begunstigd door fraai zomerweer, maakten de oudere leerlingen een schoolreisje naar Arnhem, georgani seerd door de Nederl. Spoorwegen. Volop is daar genoten van het boot tochtje op de Rijn en een bezoek aan Westerbouwing met z'n prachtig pa norama op de Betuwe. Vandaar brachten de bussen de kinderen via de mooie omgeving van Oosterbeek naar Burgers Dierenpark, een uitgezocht plekje natuurschoon voor mens en dier. De speelgrage jeugd had al daar volop gelegenheid tot vermaak in de uitgebreide speeltuin. Vandaar ging het wederom per bus naar Sons- beek, dat ook op 't gebied van natuur schoon veel heeft aan te bieden. Een wandeling over hoog en laag was voor ieder een lust. In Sonsbeek ver zamelden de groepen zich en gingen allen stationswaarts, waar de extra lcindertrein reeds wachtte en de jeug dige reizigers precies op tijd te 8.11 in Alkmaar afleverde. De N.S. had wederom een goede beurt gemaakt, de reis was keurig verzorgd. Dinsdag waren de lagere klassen aan de beurt. Volop is er genoten bij de Bedriegertjes te Bergen, in de speeltuin te Schoorl en van een be zoek aan het hoge speelduin en ten leste het mooie strand te Camperduin. Om zes uur ging de schare, mis schien ietwat vermoeid, doch opgeto gen huiswaarts. Een woord van dank aan de leden der feestcommissie, die hun beste krachten gaven aan deze goedge slaagde schoolreisjes en aan de milde gevers, die de commissie in staat stelden deze uitstapjes financieel mo gelijk te maken. ONDERWIJZERES BENOEMD Mej. C. de Graaff te Oudorp is be noemd tot onderwijzeres aan een chr. school te Stellendam. De Rijp lopen winter binnenshuis Sarivarius' Paraphrase" op dit drama ten tonele voerde. Dit jaar greep men naar Ib sen's Peer Gynt. Nog steeds is dr. Broekema de ziel van de opvoering, of liever het hart en i ziel beide. Hij is de regisseur, leidt de repetities, vindt een oplossing voor alle moeilijkheden. Zijn rechterhand is des burgemeesters echtgenote, een ta lentvol speelster, die haar loopbaan be gon als journaliste en zich nu op het schrijven van teksten voor het platte- landsopenluchttoneel toelegt. Het derde lid van het stuwende driemanschap is het hoofd der school A. Andreae, die ook aan de organisatie deelneemt en de sensatie van het jaar is het meespe len (nog wel in de titelrol) van ds. D. T Rutgers, de jonge, orthodox-her vormde predikant, die, ware hij be roepsspeler geworden, zeker succes in grote steden zou hebben weten te boe ken, zó boeiend draagt hij dit stuk voor, bijgestaan o.a. door zijn echtgenote, mevr. J. C. B. Rutgers-Feenstra, die als Solvejg enige 'uitstekende zangnum mers weggeeft. Dan zijn daar verder boeren, middenstanders, landarbeiders, jongens en meisjes, 60 in getal, zonder uitzondering inwoners van hetzelfde corp. Zij vormen met meer of minder talent een prachtig geheel, dat met gro te overgave werkt aan deze taak, die hier reeds als een jaarlijks weerkeren de maatschappelijke plicht wordt be schouwd. Dezer dagen heb ik een opvoering bi gewoond. Zij begon om half tien, r,a het invallen van de duisternis. Alle 800 plaatsen waren verkocht, zodat zich tegen de avond een dichte menigte door het dorp naar de bossen spoedde. Het theater bleek te zijn ingericht tus sen twee heuvels, begroeid met vlieg- dennenhout en eikenhout en versierd met louter veldtijm. Het amphibithe- ater bevond zich onder de bomen Er heerste doodse stilte toen Peer met moeder Aase opkwam en het spel be gon en die stilte, die aandacht, bleef geboeid tot half twaalf; toen was er een pauze tot middernacht. Het zou laat worden, maar slechts een enkeling vertrok. Het werd één uur, wéér een pauze, om kwart vóór twee doofden de lichten voor het laatst. De 800 bezoe kers waren méér dan voldaan. Ruim 20 autobussen en vele tientallen perso nenauto's brachten de bezoekers terug naar hun haardsteden, die sommigen pas tegen het ochtendgloren bereikten. Een paar uur later, toen de dag weer begon, rinkelde te Diever.het Drentse Oberammergau, al weer de telefoon, voor het bespreken van plaatsen voor de volgende voorstelling Dinsdagavond waren de klanten van de NKB winkelier fa. Kaptein te de Rijp, in de gelegenheid te profiteren van de feestavond welke gegeven werd in café Blokdijk, 's Middags waren de kinderen uitgenodigd, deel te nemen aan de feestmiddag, welke in samen werking met de fa. J. Kreb uit Groot schermer, een collega NKB-er werd aangeboden. Voor de kinderen trad Jan Klaassen en familie in levende lijve op en ver maakte de jeugd op een wijze die hen nog lang bij zal blijven; tevens viel de tractatie heel goed in de smaak. Ook de avond voor de groten werd een waar feest. Voor haar leden heeft de Nederland se Kruideniers Bond Enkabé het ca baret-gezelschap The Rijtons en The Jolly Players geëngageerd, dat een tournée maakt door Nederland, met de cabaretrevue „Confetti". Dit gezel schap van beroepsspelers, met Jan van Oost en J. vd Hof accordeonisten, en Anthonie Versluis conferencier, Ma ry Bosch zang en voordracht, Bep Koe dam en Fred Kemp cabaretiers, brengt een avond vol hoogstaande kunst en humoristische voordrachten,die wij zelden in ons dorp zagen. Met een uitgebreid programma waar mee bijna vier uren werden gevuld, waarin men genoot van de prachtige uitgevoerde muzieknummers van de bekende accordeonisten, afgewisseld door ten tonele gebr^phte sketches, waarbij men van harte kan lachen, ga ven zij een buitengewoon mooie avond, Vooral willen wij hier noemen Fred Kemp, die ons deed denken aan de beste radio-revue-spelers. Zijn geba renspel was schitterend. Na afloop dankte de heer Littooy, de impressario voor de getoonde be langstelling en feliciteerde de fa. Kap tein met deze succesvolle feestavond. De heer Jac. Kaptein dankte de me dewerkenden voor hun buitengewone prestaties. Bovendien bood hij de enige vrouwelijke medewerkster, Mary Bosch een ruiker bloemen aan. Het Vrije Volk meldt, dat de Dins dag gehouden demonstratie met de kroosmachine van de firma Verburg te Noordscharwoude werd gegeven naar de mening van de vele belang stellenden, vertegenwoordigers van polder-, gemeente- en veilingbestu- ren, niet de oplossing gebracht heeft voor de bestaande moeilijkheden. De machine, een omgebouwde kleine baggermachine, die zowel voor bag geren als voor kroo6vlssen gebruikt kan worden heeft een te kleine capaciteit en is, doordat zij gebouwd is rond een vaartuig, niet gemakke lijk om er b.v. mee langs het dorp te varen. MEDEMBLIK, 13 Juli. 82000 kg. aardappelen grote 7.20—7,70, drielingen 4,20—4.70, kriel 4—4,10; rode Eerstelin- gen grote 7.20—7.40; Eigenheimers 7.40 —7.70; blauwe Eigenheimers 7.408.10; Bintje 7; Bloemkool I B 1212.20; Aal bessen 34. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jitse F., zoon van de Boer en Th. Leistra. Tine, d tv. Butter en G. Zijp, Marianne W„ d v H. E. J. J. A. Hartman Kok ■in H. M. Davies. Ondertrouwd: K. v. d. Pol W. Grim. Gehuwd: P. Blom en A. E. Bak kr-r. Overleden: P. Duin, oud 60 ja ren (overleden te Alkmaar); H. van I.ienen, oud 79 jaren; D. Lodder, oud 77 jaren. VOOR ZONDAG 17 JULI 1949 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur dj I Wesseldijk (H.Avondmaal)5 uur ds, I Den Oudsten (dankzegging)7 uur ds, I Wesseldijk (jeugddienst); Woensdagav. half 8 tot 8 uur oecumenische avond- wijding, vrij toegang. Kapelkerk, lo uur ds. Dikboom. Luth. kerk (Oude gracht), half elf, mevr. Mosterd— Schendelaar van Oegstgeest. Doops. gez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Geref. kevls (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 u. ds. Kok van Noord-Bergum; half 8 student J. de Feijter van Axel. Extra collecte kerk. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hof huis; half 8 jongeliedensamenkomst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half lo en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst, Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B 3 uur jeugdclub; 4.15 openluchtpredi- king in de Hout; Dinsdagav. half 8 bij bellezing Houtweg 14; Donderdagavond half 8, evangelisatiesamenkomst in Waakt en Bidt, zendeling v. d. Weg van Driebergen. Leger des Heiis, Limmerhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlos singsbijeenkomst. Ned. Leger dei Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdings- dienst; 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (in Valk's lunch room), half elf Zondagsschool; 5 uu» godsdienstbijeenkomst. Rozekruiseri- j genootschap geen tempeldienst. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur. de heer R Kaptein, theol. candidaat. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur Bekius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds, I Van der Beek van Zuidhorn. Mara- natha, half elf ds. Evenhuis van Am-1 sterdam. BERGEN AAN ZEE, 10.15 uur, dj. Heidema van Hoogvliet (liturgischs dienst). Vertr. tram uit Alkmaar 9.16u. BROEK OP LANGENDIJK. Gersf kerk, 9 uur ds. Middelkoop van SI Pancras; half 3 dr. Polman. Doop gez. kerk, 10 uur da. Schepman. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 (openbare belijdenis) en 7 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt half 5 dr. Polman. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst. HEILOO, herv. gem., 10 uur, ds. Van Santen. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur, de heer J. G. de Bruin. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerk laan), half 9 ds. Von Meijenfeldt; 4 uur leesdienst. HEERHUGOWAARD, herv. gem., 10 uur de heer J. H. Marwitz, theol. cand. Geref. kerk, half 10 en half 3 cand. i Wiersinga van Baarn. HENSBROEK, 10 uur, ds. Meyboom. KOEDIJK geen dienst. LIMMEN, 2 uur, ds. Bekius. NOORD SCHARWOUDE. Geref. kerk,! 10 uur (H.Avondmaal) en 4 uur (dank-' zegging), dr. Van der Bosch van Har derwijk. OTERLEEK, 10 uur, ds. Keja. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., geen dienst. Geref. kerk, 10 uur en half 8 leesdienst. SCHOORL, Groet en Camp, 10 uur I dienst in het gymnastiekgebouw te Catrijp, ds. De Jong. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, half elf en 3 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN. Evangelisatie in de I herv. kerk, 10 uur ds. Den Oudsten vac j Alkmaar (H.Doop en H.Avondmaal). VEENHUIZEN, 10 uur, de heer M. J. I de Jongh, theol. cand. WARMENHUIZEN, av. 7 u. ds. Post, Te Den Helder is een woonark inge richt als VW-kantoor. De heer Al Gouda, vroeger stationschef aldaar, treedt op als administrateur. Eenl Helderse schipper heeft tijdens de gar nalenvisserij ten Noorden van Texell een zeepaardje gevangen, wat iets heej zeldzaams is. V Een 13-jarige jongen uit Hippolytu.-- hoef is bij het hengelen in de spuislui- j zen te Den Oever te water geraakt en| verdronken. Te Barsingerhorn is een Ij 7-jarig meisje gegrepen door een passe rende auto en daardoor zodanig ver wond, dat zij in het Centraal Zieken huis te Alkmaar aan de gevolgen isj overleden. Dr. Tamsma te Wierin-; gerwerf, die jaren lang als woongele genheid en voor zijn praktijk de be schikking had over twee Zweedse noodwoninkjes, heeft thans de beschik king gekregen over een „echt" dokten- huis. Na sinds 1919 gevestigd te zijn in enkele houten loodsen, krijgt de Coop-1 Marktvereniging „De Volharding te Wognum weldra de beschikking over een van steen opgetrokken veilingge bouw, omvattende een neerzetruimte j van 700 m2, een afmijnzaal voor hon derd kopers en een kantoor. De ge meenteraad van Zwaag besloot het slui tingsuur der café's aldaar met een uur te verlengen en te brengen op elf uur. De Zaandamse zwemster Tiny Jon kers zal Zondag aanstaande haar I voorbereidingen voor de Kanaaltocht beëindigen door de afstand Zandvoort —Wijk aan Zee v.v. af te leggen. 0 Vandaag worden te Beverwijk de laat ste speciale veilingen van aardbeien gehouden. V Het reisje van de o.l. school 10 te I Zaandam werd droevig verstoord door dat de 10 jarige Rudi Rijkes in de speeltuin Oud-Valkeveen van een draaiend speeltuig viel en daardoor een hersenschudding en een -bloeding op liep. In het ziekenhuis te Haarlem 's de jongen overleden. Havenstaking in (Van onze correspodent te Lóndei Ondanks de bovenmenselüke gingen der duizenden troepen, ln een blakende hitte bezig zijn voedselschepen te lossen in de Lond, ie haven, ziet het er naar uit, dat Li den een bijna vleesloos weekend te; moet gaat. De 10 millioen wekelij] vleesrantsoenen der Britse hoofdsl lopen gevaar aan bederf onderhevig worden door het eenparig besluit i chauffeurs en sjouwers der grote ci Irale vleesmarkt te Smithfield om door de troepen geloste vlees niet vervoeren. De koelhuizen aan de venkant zullen spoedig niet meer staat zijn om al het geloste vlees op nemen, indien de vleestransportmi ren in hun besluit volharden. Dit een onvoorziene factor, waardoor hoofddoel der afgekondigde noodt stand de beveiliging der voed' voorraden gedeeltelijk dreigt mislukken. De kans, dat de situatie zich tot algemene industriële staking zou ki nen ontwikkelen, groeit met de c naarmate de havenstaking voortdui Het eind hiervan is nog niet in zicht. Indien de twee bewuste, door stakers als „zwart" verklaarde Ca dese schepen, waar de hele staking draait, een bederfelijke lading hadi bevat, zouden zij prioriteit gekre hebben om door de troepen 'gelost worden en dan hebben kunnen vertr ken, waarmede het gehele probic opgelost zou zijn. Dit is echter niet geval. Hun lading bestaat uit hi graan en suiker, zodat er geen spr van is, dat men hier troepen voor gebruiken. De regering kan n.l. i toegeven aan de eis der stakers om ze schepen uit de haven te doen wijderen. Het uit vijf man bestaande offici noodcomité, dat de leiding der gel: haven nu in handen heeft, heeft dracht voet bij stuk te houden in regeringsstandpunt, dat de stakers I arbeidswetten hebben overtreden d onderscheid gemaakt te hebben in aard der te lossen schepen. Volg hun arbeidsreglementen waren zij plicht alle schepen zonder discrimin: te lossen, dus ook de twee Canad schepen. Het havengebied ziet er intussen als eën onafzienbare grote milit: zone. Radio-auto's van het leger st op alle sleutelposten en brengen minuut tot minuut verslagen uit o de toestand aan het ministerie oorlog in Whitehall. Gewapende po: staat op de loopplanken van alle sc pen als maatregel tegen eventu sabotagepogingen. Het aantal opgeh den schepen is nu 140. Meer dan 13.000 stakers staan de handen in de zakken toe te kij hoe in hun hemdsmouwen werke garde-officieren zij aan zij met manschappen meezwoegen aan werk op de schepen. Het enige one scheid tussen officieren en manset pen is het khaki drillhemd, dat Donderdag werd in het gebouw het Kantongerecht te Haarlem de 1 sie zitting gehouden van de bijzoni Kantonrechter (afhandeling tribun zaken) Het werd een happy ending, wan laatste beschuldigden, drie leden de directie van de verffabrieken ter Schoen te Zaandam, hoorden tegen hen gewezen advies van Haarlemse tribunaal vernietigen er tegen hen uitgebrachte beschuldi vervallen verklaren. In September was de directeur, Pieter Schoen, tc boete van zes ton en ontzetting voo: tijd van tien jaar uit het recht om leidende functie in de verfbranche te oefenen veroordeeld. De adjuncl recteuren W. H. E. Wolff en P. D waren resp. 25 en 15 mille boete o legd. De Kantonrechter overwoog bij vonnis, dat het streven naar recht lijkheid in et zich brengt, dat Scl niet op een andere wijze behan moest worden dan de andere verffé kanten, die hetzelfde hadden gedaai niet waren vervolgd. OBDAM 14 Juli. 30.000 kg. aard appelen, Eerstelingen 7.208.30, rod1! Eerstelingen 8,20—8.50. rode bonken —7.60, drielingen 3.70—6. DOOR TJEERD ADEM A Laten we alsjeblieft deze heer] herfstdag niet bederven, door nog ger aan hem te denken". WELKOM IN DE RESIDENTII „Jelle", zei Astrid, toen ze v buiten in het gouden zonlicht lie „ik moet je wat bekennen". „En dat is?" vroeg hij, terwij] haar arm nog vaster tegen de drukte en glimlachend op haar n keek. „Ikik zie er wel een beetje genop je vrienden te ontmoeten. je, ik ken ze helemaal niet en ik t beginnen ze te bedriegen. Stel je dat ze over Parijs beginnen. Ik helemaal niets van Parijs en wat ik dan zeggen?"

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6