LJ vraagt? I Grote voedselvoorraden dreigen in het havengebied te bederven De moed van aartsbisschop Beran R }/EP TOT IJ t Duizenden soldaten werken op de schepen AVONTUUR ESIDENTIE irten L7 JULI 1949 kerk, 10 uur ds, naai); 5 uur ds, ging); 7 uur ds. st); Woensdag.) v. meniache avond- Kapelkerk, 10 uth. kerk (Oude- nevr. Mosterd- geest. Doops- 7an der Sluis. Polman; 5 uur Geref. kerk kt en Bidt, 10 u. Bergum; half 6 van Axel. Extra aptisten gem. <in r evangelist Hof- insamenkomst. ssaintstr., half 10 jav. 8 uur dienst, psb., in W. en B., openluchtpredi- dagav. half 8 bij- Donderdagavond samenkomst in ;ling v. d. Weg Leger des Heiis, r heiligingsdienst; 8 uur verlos- Ned. Leger des 10 uur wijdings- e samenkomst. tus van de heili. (in Valk's lunch- agsschool; 5 uur Rozekruisers- ïpeldienst. ING uur de heer R. laat. rk, 10 uur ds. t, 10 en 5 uur ds. aidhorn. Mara- Ivenhuis van Am- 10.15 uur, ds. vliet (liturgische it Alkmaar 9.16 u. 3ENDIJK. Geref. ddelkoop van St. alman. Doops- Schepman. kerk, 10 uur ds. half 10 (openbare is. Van der Sluis. IE, herv. gem., 10 eref. kerk, 10 uur half 5 dr. Polman. Dorm. 8 en 10 uur 10 uur, ds. Van tie Kerklaan. 10.15 Bruin. Geref. aw aan de Kerk- Meijenfeldt; 4 uur D, herv. gem., 10 irwitz, theol. cand. 10 en half 3 cand. ïur, ds. Meyboom. nst. s. Bekius. UDE. Geref. kerk, 1) en 4 uur (dank- r Bosch van Har- r, ds. Keja. ds. Bosch, herv. gem., geen r, 10 uur en half 3 en Camp, 10 uur mastiekgebouw te Geref. kerk, half delkoop. Svangelisatie in de i. Den Oudsten van a H.Avondmaal) uur, de heer M. J. d. av. 7 u. ds. Post. een woonark inge- oor. De heer A. ationschef aldaar, listrateur. Een seft tijdens de gar- loorden van Texel ngen, wat iets heel gen uit Hippolytus- elen in de spuislui- e water geraakt en Barsingerhorn is een pen door een passe- irdoor zodanig ver- t Centraal Zieken- n de gevolgen is ramsma te Wierin- ang als woongele- a praktijk de be- ■er twee Zweedse t thans de beschik- een „echt" dokters- gevestigd te zijn in ;en, krijgt de Coöp- De Volharding te beschikking over ;etrokken veilingge- een neerzetruimte mijnzaal voor hon- kantoor. De ge- aag besloot het slui- aldaar met een uur brengen op elf uur. wemster Tiny Jon- aanstaande haar ar de Kanaaltocht afstand Zandvoort af te leggen. 13 Beverwijk de laat- en van aardbeien e o.l. school 10 te wig verstoord door- ludi Rijkes in de Ikeveen van een iel en daardoor een i een - bloeding op- huis te Haarlem is i. 30.000 kg. aard- >n 7.20—8.30. rode 1.50. rode bonken 70—6. Havenstaking in Londen duurt voori (Van onze correspodent te Londen) ANDANKS DE bovenmenselijke po- gingen der duizenden troepen, die In een blakende hitte bezig zijn de voedselschepen te lossen in de Conden se haven, ziet het er naar uit, dat Lon den een bijna vleesloos weekend tege moet gaat. De 10 millioen wekelijkse vleesrantsoenen der Britse hoofdstad lopen gevaar aan bederf onderhevig te worden door het eenparig besluit der chauffeurs en sjouwers der grote cen trale vleesmarkt te Smithfield om het door de troepen geloste vlees niet te vervoeren. De koelhuizen aan de ha venkant zullen spoedig niet meer in staat zijn om al het geloste vlees op te nemen, indien de vleestransportman- r.en in hun besluit volharden. Dit Is een onvoorziene factor, waardoor het hoofddoel der afgekondigde noodtoe stand de beveiliging der voedsel voorraden gedeeltelijk dreigt te mislukken. De kans, dat de situatie zich tot ccn algemene industriële staking zou kun nen ontwikkelen, groeit met de dag. naarmate de havenstaking voortduurt. Het eind hiervan is nog niet in het zicht. Indien de twee bewuste, door de stakers als „zwart" verklaarde Cana dese schepen, waar de hele staking om draait, een bederfelijke lading hadden bevat, zouden zij prioriteit gekregen hebben om door de troepen 'gelost te worden en dan hebben kunnen vertrek ken, waarmede het gehele probleem opgelost zou zijn. Dit is echter niet het geval. Hun lading bestaat uit hout, graan en suiker, zodat er geen sprake van is, dat men hier troepen voor zou gebruiken. De regering kan n.l. niet toegeven aan de eis der stakers om de ze schepen uit de haven te doen ver wijderen. Het uit vijf man bestaande officiële noodcomité, dat de leiding der gehele haven nu in handen heeft, heeft op dracht voet bij stuk te houden in het regeringsstandpunt, dat de stakers hun arbeidswetten hebben overtreden door onderscheid gemaakt te hebben in de aard der te lossen schepen. Volgens hun arbeidsreglementen waren zij ver plicht alle schepen zonder discriminatie te lossen, dus ook de twee Canadese schepen. Het havengebied ziet er intussen uit als een onafzienbare grote militaire zone. Radio-auto's van het leger staan op alle sleutelposten en brengen van minuut tot minuut verslagen uit over de toestand aan het ministerie van oorlog in Whitehall. Gewapende politie staat op de loopplanken van alle sche pen als maatregel tegen eventuele sabotagepogingen. Het aantal opgehou den schepen is nu 140. Meer dan 13.000 stakers staan met de handen in de zakken toe te kijken hoe in hun hemdsmouwen werkende garde-officieren zij aan zij met hun manschappen meezwoegen aan het werk op de schepen. Het enige onder scheid tussen officieren en manschap pen is het khaki drillhemd, dat de eersten dragen. De soldaten zelf wer ken met ontblote bovenlichamen. Londen leeft mee met deze troepen, die dit ongewone werk in de moorden de hitte goedschiks en zonder morren verrichten. Busladingen Amerikaanse toeristen kijken met respect naar het inspirerende voorbeeld der Britse of ficieren die zich niet te hoog voelen om ook de zware vleeskarkassen op hun nek te nemen of als sneeuwpoppen rond te lopen na een onwennige om helzing met een meelzak. De gehele Londense politiemacht zal Zondag worden opgeroepen, wanneer de 13.000 havenstakers van dokland naar de Londense West End zullen marcheren om een demonstratie te houden in het waardige Trafalgar Square. ^LSOF DE Londenaren nog een extra verzetje nodig hadden, heeft men nu in Centraal Londen een 2000 pond zware Duitse onontplofte bom ontdekt op 20 meter afstand van het University College Hospital, één der grootste zie kenhuizen in de hoofdstad. Het ge vaarte, dat in 1942 gevallen is, was destijds door zes betonnen vloeren van een meubelmagazijn heengeslagen, recht tegenover het hospitaal. Men had het bestaan ervan vergeten, totdat men deze week begon de ruïnes van het ge bouw op te ruimen. Er werden 360 patiënten uit het hospitaal geëva cueerd, 250 per brancard, de rest in rolstoelen of strompelende. Geniet roe pen wat zou Engeland beginnen zon der zijn soldaten zullen proberen om het ding te demonteren. Het zal Zondagmorgen, al dan niet gedemonteerd, worden opgegraven. In dien men het tegen die tijd niet onscha delijk heeft kunnen maken, zal tijdens het vervoer der bom, die van het aller zwaarste Duitse type is, het boven- en ondergronds verkeer in Centraal Lon den worden stopgezet, gas en electri- citeit worden afgesneden, om het ding dan, evenals in oorlogstijd, in razende vaart buiten Londen te brengen en daar tot ontploffing te brengen. Wij zagen drie dozijn genietroepen, die het gevaarte moeten uitgraven, gezellig om de bomkrater zitten thee te drinken, met hun benen over de rand van het 20 mete- diepe gat bungelend, waarin de bom onder aan al gedeeltelijk zichtbaar is. Zij staan onder het commando van mijoor Brown, een expert op het gebied van het opruimen van bommen. Intussen zit dit deel van Centraal Londen met alle deuren en ramen wagenwijd open voor het geval dat de bom zich niet volgens de plannen zal gedragen. Verffabriek Schoen buiten vervolging Donderdag werd in het gebouw van het Kantongerecht te Haarlem de laat ste zitting gehouden van de bijzondere Kantonrechter (afhandeling tribunaal- zaken) Het werd een happy ending, want de laatste beschuldigden, drie leden van de directie van de verffabrieken Pie- ter Schoen te Zaandam, hoorden het tegen hen gewezen advies van het Haarlemse tribunaal vernietigen en de tegen hen uitgebrachte beschuldiging vervallen verklaren. In September 47 was de directeur, Pieter Schoen, tot 'n boete van zes ton en ontzetting voor de tijd van tien jaar uit het recht om een leidende functie in de verfbranche uit te oefenen veroordeeld. De adjunct-di recteuren W. H. E. Wolff en P. Doves v/aren resp. 25 en 15 mille boete opge legd. De Kantonrechter overwoog bij zijn vonnis, dat het streven naar rechtsge lijkheid tnet zich brengt, dat Schoen niet op een andere wijze behandeld moest worden dan de andere verffabri- kanten, die hetzelfde hadden gedaan en "iet waren vervolgd. Antwerpen grootste petroleumhaven van Europa Er zal te Antwerpen een tweede pe- troleumraffinaderij worden gebouwd, en wel door de Standard Oil. Het „Laatste Nieuws" weet te melden, dat deze installatie grotere omvang en ca paciteit zal hebben dan de eerste, tot de bouw waarvan verleden jaar werd besloten door de Anglo-Iranian en de Belgische maatschappij Petrofina. De raffinaderij van de Standard Oil zal haar grondstof betrekken uit Ve nezuela, de Brits-Belgische uit het na bije Oosten. Volgens het blad zullen de beide raffinaderijen Antwerpen tot de grootste petroleumhaven van Europa maken. BRITSE SLAGSCHEPEN NAAR DE RESERVE-VLOOT Door de Britse Admiraliteit is bekend gemaakt dat de slagschepen „Anson" dat aan de gecombineerde vlootma- noeuvres van landen der Westerse Unie heeft deelgenomen en „Howe" aan de reserve-vloot zullen worden toege voegd. In de bekendmaking wordt gezegd dat het verminderen van het aantal slagschepen „in eerste linie" het moge lijk zal maken méér mijnenvegers, fre gatten en torpedobootjagers volkomen gevechtsklaar te houden. DE AANVOER VAN GEZOUTEN HARING Volgens de dienst der Ned. Haring- controle werden er in de week van 27 Juni t/m 2 Juli j.l. in totaal 11365 kantjes haring in ons land aangevoerd, waaronder zich 10696 kantjes „Maatjes" en 669 kantje „Steurharing" bevonden Vanaf het begin van de teelt (17 Mei) t/m 2 Juli j.l. bedroeg de aanvoer 47.965, zijnde dus 7523 kantjes minder dan het vorige jaar op dezelfde datum het ge val was. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 16 en L 16 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 16 kan men kopen; een overall of een werkpak van drill, keper cf satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 16 kan men kopen; een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H 15 en L 13 t.m. L 15 blijven voorlopig geldig. Twee doden bij auto-ongeluk Bij sluis O in Den Bosch is gister morgen om acht uur een bestuurder van een personenauto door de afslui ting gereden bij de brug aan de Zuid- Willemsvaart, terwijl deze brug om hoog stond. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Op zijn kop stortte de wagen in het water. Men slaagde er in een elfjarig meisje te redden. De an dere inzittenden, de ouders van het kind, n.L het echtpaar Vrij uit Waal wijk, bleken helaas verdronken, nadat men de wagen na veel moeite naar boven had gehaald. NIEUW BEROEP VAN TRUMAN OP STAALINDUSTRIE President Truman heeft Woensdag een nieuwe boodschap gericht tot de drie belangrijkste staalmaatschappijen (United States Steel Corporation, Repu blican Steel en Bethlehem Steel), die eerder besloten vandaag in partiële staking te gaan. Truman legt hierin de nadruk op de ernstige gevolgen van de onderbreking der staalproductie 'en spoort de drie maatschppijen aan, zijn „vreedzame re geringsvoorstellen" te aanvaarden. GEEN AMNESTIE VOOR OOSTENRIJKSE NAZI'S Door de coalitie-regering onder lei ding van Leopold Figl was besloten amnestie te verlenen aan de voorma lige Oostenrijkse nationaal-socialisten; ook de socialistische ministers hadden zich met dit besluit verenigd. Er rees echter verzet onder socalistische afge vaardigden, als gevolg waarvan de so cialistische ministers overstag gingen en zich tegen het amnestie-besluit uit-" spraken, dat thans niet zal worden uit gevaardigd. KOOPVAARDIJVLOOT VAN ISRAEL WORDT UITGEBREID De koopvaardijvloot van Israel zal de volgende maand met een tweetal vrachtschepen van ca. 10.000 ton wor den uitgebreid. Verder ligt het in de bedoeling zo spoedig mogelijk een pas sagiersschip van pl.m. 17000 ton. voor de dienst Haifa-New York, en tevens nog een vaartuig van ca. 10.000 ton voor de vaart in de Middellandse Zee, aan de vloot toe te voegen. Ziekenfondsen en huisartsen De besprekingen, die de ziekenfonds raad in het American: Hotel te Amster dam heeft gehouden, hebben tot ge volg gehad, dat de onderhandelingen tussen de ziekenfondsen en de huis artsen over de ziekenfondshonoraria der huiasrtsen zullen worden hervat. Intussen zijn maatregelen genomen, waardoor In afwachting van het resul taat dier onderhandelingen de mede werking van de huisartsen aan de zie kenfondsen wordt voortgezet. PASPOORT VEREIST VOOR PRIVé- REIZEN NAAR BELGIE De ANWB deelt, naar aanleiding van de vele vragen, die hieromtrent regel matig worden gesteld, mede, dat voor privé-reizen naar Belgie en Luxemburg nog steeds een paspoort vereist wordt. Dit paspoort dient afgegeven of ver lengd te zijn na 1 Januari '46. doch mag sindsdien verlopen zijn. Slechts zij, die in groepen reizen hebben onder bepaal de voorwaarden geen paspoort nodig en kunnen gebruik maken van een zgn. collectieve lijst. Tineke jonkers' laatste training Tineke Jonker, die dit jaar zal trachten het Kanaal over te zwemmen, zal Zon dag een poging doen de afstand Zand voortWijk aan Zee vice versa af te leggen. Alles bij elkaar is dit 34 kilo meter, zodat deze afstand groter is dan de afstand DoverCalais. Mocht de poging slagen, dan zal dit de laatste grote oefening voor de Kanaaltocht zijn. De Zandvoortse reddingsbrigade on der leiding van kapitein Van Bremen zal Tini begeleiden. Haar trainer, de heer De Ruyter, schat dat de tocht twaalf uur zal duren. MINISTER VAN SCHAIK HERSTELD Naar wij vernemen is mr. J. R. H. van Schaik, vice-voorzitter van de mi nisterraad en minister van Binnen landse Zaken adsinterim, zo goed als hersteld. Hij hoopt over enige dagen zijn werkzaamheden te kunnen hervat ten. GOUVERNEUR PETERS NAAR NEDERLAND Naar uit Willemstad wordt gemeld zal gouverneur Peters Dinsdag per vliegtuig naar Nederland vertrekken voor algemeen overleg. Hij wordt ver gezeld door zijn echtgenote. ITALIAANSE KAMER KEURT STATUUT RAAD VAN EUP.OPA GOED De Italiaanse kamer van afgevaardig den heeft Woensdagavond met 263 stemmen vóór het statuut van de Raad van Europa goedgekeurd, nadat com munisten en linkse socialisten de ver gadering hadden verlaten. 209 NIEUWE WONINGEN IN MEI In de maand Mei werden volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 3279 woningen voltooid. Daarvan kwamen in Noord- Holland (zonder Amsterdam) 209 wo ningen gereed. In April van dit jaar werden in onze provincie 419 woningen voltooid. HET M. S. „NIGERSTROOM" Het m.s. „Nigerstroom" van de Holl. West-Afrikalijn zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, op 2 Aug. van Amsterdam, via Antwerpen en Bordeaux, naar de Westkust van Afri ka vertrekken. (Van onze diplomatieke medewerker) T\E TOTALITAIRE STAAT is ondenk- baar, wanneer hij niet van ieder zijner onderdanen de totale loyaliteit eist. De Duitse nazi-staat deed dit en verkreeg haar door internationale or ganisaties, als bij voorbeeld de Vrij metselaarsloges, buiten de wet te stel len en door bijna iedere vorm van or ganisatie onder beheer of controle van de nazi-partij te stellen kerken, jeugdgroepen, verenigingen van vrou wen, culturele en handelsorganisaties en zelfs de broederschappen der stu denten, die reeds extreem nationalis tisch gezind waren. Mussolini's fascisme ging op dezelfde wijze te werk, behalve ten aanzien van de katholieke kerk, waartegenover om voor de hand lig gende redenen een andere tactiek werd toegepast. En nu doen de satellieten van de Sowjet-Unie het. Na de vervol ging van kardinaal Mindszenty in Hon garije en de protestantse geestelijken in Bulgarije, ziet thans aartsbisschop Beran zich op gruwelijke wijze door de Tsjechoslowaakse politie geïntimideerd. Het is geen loyaliteit, in de zin, die wij aan het woord hechten, welke de totalitaire in dit geval de commu- Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 113. Nu gaan we eerst eens een kijkje nemen aan het hof van Koning Boko. Ook de koning is wakker ge worden van het gebelVol verwach ting vraagt hij zichzelf af, of zijn on derdanen nu inderdaad zijn oude vijand, de tijger, gevangen zullen heb ben. Eerst wil hij nog proberen om een beetje te slapen, maar hij voelt dat het niet zal gaan. De koning is te zenuv/achtig. „Vrouw!" roept hij dan ook tegen de koningin, die nog rustig slaapt, want zij heeft niets gehoord. „Vrouw! Wordt eens wakker, de bel heeft geluid!" Ce koningin draait zich een beetje knorrig om. „Nu wat zou dat? Zet af die wekker dan!" „Nee, nee, je begrijpt het verkeerd. De bel uit de tijgerval heeft geluid". Meteen zit de koningin rechtop in bed en kijkt Koning Boko met glinsterende ogen aan. „Zou de tijger gevangen zijn?" roept ze. Want ze heeft er al zo lang op gevlast om een tijger als huisdier te hebben. nistische staten eisen. Het is krui perige onderdanigheid. En het is om deze reden, dat aartsbisschop Beran's herhaalde betuigingen van zijn „loya liteit" aan de Tsjechoslowaakse staat, terwijl hij tegelijk met veel dapperheid de rechter, van zijn kerk verdedigt, zo tragisch zijn. Want aartsbisschop Beran en de communistische president Kle ment Gottwald praten over geheel ver schillende soorten van loyaliteit. Wat aartsbisschop Beran meent, is, dat hij loyaal is aan de Tsjechoslo waakse staat en de geestelijke tradi ties van de Tsjechische en Slowaakse volken, maar dat hij daarnaast het geestelijk leiderschap van de paus erkent. Wat president Gottwald en de communisten menen, is, dat aartsbis schop Beran en zijn katholieke volge lingen niet tegelijkertijd trouw kunnen zijn aan een Internationaal kerkelijk leider in Rome en aan hun eigen staat. Het verschil gaat zelfs nog verder. Een betuiging van loyaliteit van de zijde van de aartsbisschop is niet ge noeg, want zijn loyaliteit is niet slechts verdeeld, maar er is bovendien de aan wijzing, dat hij een keuze in de zaak heeft, als een vrij individu. De commu nisten houden er hardnekkig aan vast, dat er geen keuze en geen alternatief mag zijn. De staat is alles en de wereld lijke macht van de staat schuift de geestelijke macht van de kerk ter zijde. De twee kunnen niet naast elkaar le ven; de een moet aan de ander onder danig zijn. Dit is het, wat bedoeld wordt met kruiperige loyaliteit en het is de moe dige weigering, deze te geven, die ge leid heeft tot de gruwelijke toestand, waarin aartsbisschop Beran zich thans bevindt. De aartsbisschop zelf ziet dat zeer goed in. Onlangs vertelde hij zijn congregatie, kort vóór communistische agitatoren de dienst verstoorden: „Het is volkomen duidelijk, dat het geschil punt geen betrekking heeft op een overeenkomst tussen kerk en staat. Wij hebben te doen met een poging om de rooms katholieke kerk te onderwerpen aan een ideologie, die anti-christelijk is, die de vervanging van het christendom door het comir/inisme preekt en voor de staat het recht in zaken van geloof, geweten en moraal opeist iets, wat geen christen kan toestaan. Het is een tragische moed, waarmede aartsbis schop Beran en de Tsjechoslowaakse katholieken zich verzetten, want hun eventuele offers zullen waarschijnlijk voor niets gebracht worden. De com munistische monotheïsten staan de aan bidding van een andere god niet toe. D« Australische mijnwerkersstaking Naar de kolengebieden in New South Wales zijn aanzienlijke politie- versterkingen gezonden ter bescher ming van het transport van daar aan wezige kolenvoorraden door de rege ring. Het transport zal per spoor ge schieden. De mijnwerkers zijn sinds *7 Juni in staking. Een aantal aanbiedin gen van kolenleveranties van overzee wordt thans bestudeerd. Kolen zijn dringend nodig voor het handhaven van de gas- en electriciteits levering. Tengevolge van de staking liggen vele industrieën stil en treedt schaarste aan allerlei op. SPANJE LEENT 15 MILLIARD FRANCS IN FRANKRIJK Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat enige Spaanse en Franse banken een over eenstemming hebben gesloten, krach tens welke de laatste credieten zullen openen, die Spanje in de gelegenheid zullen stellen industriële machinerieën in Frankrijk te kopen. Een bedrag van 15 milliard francs wordt genoemd. PARTISANEN-ACTIVITEIT IN OOSTZEE-LANDEN Volgens het onder Britse contröle staande blad „Tag" wordt er in Est land, Letland en Litauen activiteit ont plooid door partisanen, die Sowjetrus- sische militairen aanvallen en aansla gen doen op de verbindingen. Deze partisanentroepen zouden bestaan uit anti-Sowjetrussische Oekrainers, Po len, Balten en Duitsers. Sommige een heden zouden welbewapend zijn. De drie dagen oude staking van Italiaanse bouwvakarbeiders heeft zich Donderdag met 100.000 man uitgebreid, zodat ln totaal thans bijna 750.000 ar beiders in staking zijn Hoe krijg ik een stijgende omzef Hoe bereik ik op een snelle en af doende wijze mijn afnemers Welk dagblad zal ik daarvoor nemen Bovenstaande vragen worden opgelost door het plaatsen van Uw reclame In dit blad Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 NCRV- koor. 6.15 Lezing. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Actueel geluid. 7.45 GMB-kwartier. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Omroeporkest. 9.15 Lezing. 9.35 Ensemble „Selecta". 10.05 Orgelconcert. 10.45 Avond everdenking. 11.15 Selecties. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Wayne King en orkest. 7.00 Reportage. 7.15 Briefwisseling langs de draad. - VPRO: 7.30 Toespraak. 8.05 Hongaarse liederen. 8.30 Geestelijk leven. 8.55 Zo juist verschenen. VARA: 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Johan Jong, orgel. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. VPRO: 10.45 Avondwijding. VARA: 11.15 Tsjechisch Philharmonisch-orkest. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.03 Piano-duo. 1.00 Strijdkrachten. 6.05 Actualiteiten. 6.15 Journalistiek week overzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Katho liek Thuisfront. 7.25 Guus Jansen, piano. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Gramofoonplaten. 9.00 Or kest zonder naam. 9.45 Kruisklank-puzzle. 10.00 Promenade-orkest. 10.30 Koorzang. 11.20 Residentie-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8.15 Eddy Duchin, piano. 12.00 Jan Vogel en oikest. 1.20 Malando. 6.15 Reportage Tour de France. 6.30 Liedjes en melodietjes. 7.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 7.30 Dr. R. Mie- dema. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Omroep-orkest 8.45 WV—Vara. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Flitsen. 10.40 Twintig minuten Parijs. 11.15 Louis Levy en orkest. 145 DOOR tjeerd adem a Laten we alsjeblieft deze heerlijke herfstdag niet bederven, door nog lan ger aan hem te denken". WELKOM IN DE RESIDENTIE „Jelle", zei Astrid, toen -ze weer buiten in het gouden zonlicht liepen, „ik moet je wat bekennen". „En dat is?" vroeg hij, terwij] hij haar arm nog vaster tegen de zijne drukte en glimlachend op haar neer keek. „Ikik zie er wel een beetje te genop je vrienden te ontmoeten. Weet je, ik ken ze helemaal niet en ik moet beginnen ze te bedriegen. Stel je voor, dat ze over Parijs beginnen. Ik weet helemaal niets van Parijs en wat moet ik dan zeggen?" Steensma lachte hartelijk. „Maak je daarover maar geen zor gen", zei hij. „Als ze daarover begin nen, betrek je mij maar in het ge sprek en dan zal ik wel vertellen, wat ze willen weten. Begrijp je wel, dat het juist erg gewichtig is, dat we uit Parijs arriveren! De romantiek van het weerzien zou volkomen verdwenen zijn, als ze wisten, dat we niet uit Pa rijs, maar uit Leiden kwamen". „Maar je vriend Storm", bedacht Astrid. „Die is volkomen georiënteerd", ver zekerde Steensma. „Je zult eens zien, hoe enthousiast hij er aan meewerkt om de lui er in te laten lopen". Zijn blik gleed over de slanke hals van het naast hem voortstappende meisje. „Weet je wel. Astrid", vroeg hij, „dat de minister ons een huwelijks geschenk beloofd heeft? Wat mij be treft is het een parelsnoer. Dat zou prachtig staan om je mooie halsje". „Och, wel nee,, Jelle!". riep het meisje verschrikt, „het zal natuur lijk iets anders zijn. Ik bedoel iets voor onze huishouding. Iets wat ze dan gewoonlijk geven „Dan wordt het vast een olie-en- azijn stel", zei Steensma glimlachend. „Een neef van mij, die verleden jaar getrouwd is, heeft er acht-en-twintig gekregen en nog zeven peper-en-zout vaatjes". „Jelle!" riep Astrid, „is dat niet je vriend Storm? Hij kijkt zo verschrik kelijk. „Waar?" vroeg Steensma rondziende, „Die lange man met dat hoedje",, wees Astrid. Steensma lachte. „Als je Storm een maal gezien hebt, vergeet je hem nooit meer", zei hij. „Hij draagt nooit een hoed en hij heeft een buik als een bierbrouwer". Hij keek glimlachend naar het stra lende naar hem opgeheven gezichtje „Liefste", zei hij, „ik zou je hier midden in de straat wel een zoen wil len geven, als al die vervelende men sen Weet je wat we doen? We gaan di rect naar het station. Dat is de enige plaats, waar je....'* „Maar Jelle, 't is toch nog veel te vroeg", zei het meisje. „Stel je voor, dat je vrienden ons daar zien lopen, voordat de trein binnen is!" „Die zijn er nog lang niet", zei Steensma. „Kom maar mee, meiske!" Hij kocht voor een dubbeltje twee kaartjes en bracht haar op het per ron, waar juist met daverend geweld een trein uit Amsterdam onder de kap reed. „Blijf hier een ogenblik", zei hij, „dan ga ik daar onder de klok staan. Als de mensen uit de coupe's komen, loop je met de grote stroom mee naar de uitgang. Ik kom je dan van de an dere kant tegemoet en ik heet je met een stevige zoen welkom in de resi dentie". „Maar Jelle", protesteerde het meis je verschrikt. „Doe het nou maar, Astrid". zei hij glimlachend. „Ik zie geen kans ie an ders een zoen te geven en je weet niet half, hoe ik er naar loop te ver langen". Het meisje lachte en kwam hem even later blozend van verlegenheid in een stroom van zich naar de uit gang spoedende reizigers tegemoet. Hij opende zijn armen en drukte een twintig meter lange filmzoen op het verlegen naar hem opgeheven ge zichtje. „Kom gauw mee", zei hij, „dan gaan we naar het andere perron. Daar komt juist de trein uit Dordrecht binnen". Zij herhaalden het spelletje als zor geloze kinderen, begroetten elkaar enthousiast als er een trein binnen kwam en namen hevig afscheid als er een vertrok om elkaar vijf minuten later weer glimlachend op een andere hoek van het perron terug te vinden. „Jelle!" zei Astrid opeens, verlegen blozend. „Die man daar Zij wees met haar blonde hoofdje in de richting van een bejaarde krui er, die rustig op de rand van een hand wagen vol koffers zat en blauwe rookwolkjes uit de steel van zijn pijpje zoog. „Wat is er met hem?" vroeg Steens ma nieuwsgierig. „Hij heeft ons al drie keer afscheid zien nemen", zei het meisje, „en toen ik straks voor de vierde keer aan kwam, gaf hij me een knipoogje. Ik durf niet meer, Jelle". „Kom dan maar mee naar de wacht kamer", zei hij berustend. Hij kocht een courant en enkele Franse tijdschriften aan de kiosk en nam ze mee naar de kleine wacht kamer, vanwaar zij naar buiten kon- c'en kijken zonder zelf direct te wor den opgemerkt. Terwijl het meisje de illustraties bekeek, viel zijn oog op een bericht in de Haagsche Courant, waarin hij do naam van de jonker zag staan. „Astrid!" riep hij verheugd, „kijk eens hier!" Hij wees haar de mededeling, dat Jhr. mr. J. J. van Waardenburg, at taché bij een gezantschap bij Konink lijk Besiuit benoemd was tot Officier in de orde van Oranje Nassau. „Dat heeft hij verdiend", zei Steens ma enthousiast. „We zullen hem van daag nog een telegram sturen". Het meisje knikte. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7