frumans „punt vier" in perspectief J.G.ENGELK Ook wij hebben iets on te ruimen! I/RAAG en AANBOD Meisjes weven aan onze welvaart Naar Zo goed als alle textiel zonder pun ten tegen enorme lage prijzen, iandel is nog sieeds de oplossing van alle wereldproblemen VAN MARSDIEP TOT U Tapijifabrieken werken voor de export Het nieuwe boek Scheepvaartberichien' RESTANTEN MANUFACTUREN en JONGENSPAKJES. Op alle prima goederen 10% korting VAN TOT ALKMAARSCHE COURANT Moraal p< centimeiei Probeer d, Recepten van de radio-kookli (Van onze correspondent te New York) JOEN PRESIDENT TRUMAN OP 20 JANUARI J.L. werd ingehuldigd, heeft hij in zijn inaugurele toespraak de punten vastgelegd, die de grondslagen zouden vormen voor zijn beleid. Dat het eerste daarvan samenwerking met de O.V.N. meer het uitspreken van een diepgevoelde wens was dan een pro gramma van practische politiek, is steeds aan elkeen duidelijk geweest. Dat, in het tweede jaar van het Europees Herstelprogramma Engelands dQllar-crisis een gevaarlijke spaak in het wiel van heel het Marshall-plan (punt 2) zou steken was echter niet te voorzien. Terwijl de Amerikanen (terecht) aan dringen op het herstel van gezonde concurrentie op de Europese markt, die .a. zou worden aangemoedigd door multilaterale transacties, heeft het gebrek a.n dollar-reserves Londen ertoe gedwongen een bilaterale overeenkomst van 5 jaar looptijd aan te gaan met Argentinië, de voornaamste leverancier van Engelands vlees. Deze afspraak is voor de Amerikanen dubbel pijnlijk, zij houdt immers in. dat Argentinië nu veel eerder in staat zal zijn Britse export producten te kopen voor sterlingbedragen, dan Amerikaanse goederen, die in dollars moeten worden betaald. Het betekent voorts, dat gedurende de eerste vijf jaar er van vrije concurrentie in de driehoek EngelandV.S.Argentinië weinig ruimte zal zijn. In hoeverre de Amerikaanse gevoelens nog ontzien kun- i worden zal moeten blijken tijdens de besprekingen met Sir Stafford Cripps, larvoor Amerika's minister van financiën John W. Snyder, dezer dagen ar Engeland vertrekt. Maar dit als „dank" voor Amerika's hulp en steun vooral voor de economisch niet onderlegde Amerikaan moeilijk te aanvaarden. INT DRIE betrof de collectieve vei ligheid van de staten van het Atlan tisch Pact; de tekening van het pact door de betrokken ministers van bui tenlandse zaken op 4 April j.l. was ongetwijfeld een mijlpaal. Maar het onnodig lange uitblijven van de ratifi catie ervan door de Amerikaanse senaat waar de meerderheid het met de strekking van het pact eens is heeft in veler ogen het pact terugge bracht tot een afspraak van meer sym bolische dan practische waarde. Punt vier van Trumans proramma was de ver- ziende blik van zijn advi seurs: het behelsde een programma op lange termijn om de onder-ontwikkelde gebieden der wereld te ontginnen door middel van regeringssteun in de vorm van technische hulpverlening aan die gebieden en particulier kapitaal, dat de practische ontginningswerkzaamheden ter hand zou moeten nemen. Dit punt werd eigenlijk geboren uit de drie voorafgaande. Om louter politieke re denen was Amerika n.l. gedwongen zijn voormalige bondgenoten van West- Europa uit de klauwen van Moskou te houden. Dat West Europa tevens een belangrijk afzetgebied voor Ameri kaanse producten vormde, speelde daarbij een rol, maar een secundaire rol. West-Europa was immers tevens een potentieel concurrent op het gebied van industriële productie. Teneinde in laatste instantie te komen tot het spel der vrije krachten bij de economische betrekkingen tussen de V.S. en West-Europa drong Amerika meer en meer aan op het herstel vaif de vrije handel. En men heeft in de V.S. uit het merkwaardig verloop der gemeenteraadsverkiezingen in Neder land, de parlementsverkiezingen in Belgie en Canada waarbij in alle drie gevallen de liberale partijen met de grootste winst zijn gaan strijken de conclusie getrokken, dat de koers, die Washington economisch stuurt ook buiten het grondgebied der V.S. door tallozen met sympathie wordt gade geslagen. Niettemin maakt niemand zich hier ook maar enige illusies over het Euro pees dollartekort na 1952, wanneer het Marshall-plan formeel ten einde zal zijn gelopen. Een conservatieve schat ting raamt West Europa's dollartekort tegen die tijd op 2000 k 3000 millioen dollars voor de Marshall-plan landen. Algemeen heerst het inzicht, dat men de belastingbetaler niet langer kan vragen dit voor zijn rekening te nemen En, in dit land waar men voor parti culier initiatief alsnog veel respect heeft, zint men op middelen om Euro pa's problemen p te lossen niet alleen door verlaging van tariefmuren en een terugkeer tot vooroorlogse economische stelsels, maar voornamelijk door par ticulieren ertoe te krijgen hun dollars in Europese industrieën te beleggen Amerika heeft echter uit de ogen schijnlijk onontwarbare complexen problemen ten aanzien van Europa's economie de les geleerd, dat men ook elders markten kan bouwen voor Ame rikaanse producten. Daarvoor heeft men de zg. onder-ontwikkelde gebieden van Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Zuid -Oost Azie op het oog. Noem het niet ogenblikkelijk „economisch impe rialisme", want het karakter ervan wordt niet bepaald door imperialisti sche overwegingen. Onze voorvaderen en die der Britten, die in het Verre Oosten gingen koloniseren, deden dat in eerste instantie in het belang van eigen land en volk. Zelfs al groeide daaruit later een gevoel van mede verantwoordelijkheid voor de gekoloni seerde volkeren (door Kipling „White Man's Burden" genoemd), de economi sche belangen van het moederland waren, begrijpelijkerwijze, primair. £)E AMERIKAAN redeneert heel an ders. Hij realiseert zich, dat het met arme volken slecht zaken doen is. Zijn statistieken vertellen hem, dat in Canada en West-Europa waar, voor de oorlog, het gemiddelde jaarinkomen per hoofd der bevolking 389 bedroeg, elk levend wezen voor bijna 6 per jaar aan Amerikaanse producten kocht. In een groep minder ontwikkelde lan den, waar de levensstandaard lager en het gemiddelu inkomen per hoofd der bevolking aanzienlijk lager 154 was, kocht elkeen slechts voor 1.25 aan Amerikaanse goederen; ten aanzien van de onder-ontwikkelde landen (ge middeld inkomen 41) bedroeg het laatste cijfer 0.69. De welstand van een land kan niet alleen worden afgemeten uit de dicht heid der rookpluimen die van de fa brieksschoorstenen opstijgen. Voor er fabrieken .:unnen zijn, die efficiënt kunnen werken heeft men de hulp no dig van een bevolking die geschoold is, een opvoeding heeft genoten, in goede gezondheid verkeert en een innerlijke stuwing kent, die het werken animeert. Om dit laatste in een aantal landen te bereiken hieft President Truman in eerste instantie aan het Congres een bedrag van 45 millioen gevraagd, te besteden voornamelijk aan opvoedkun dige en technische doeleinden. Daar mee hoopt r> regering de belangstel ling van particulier kapitaal te stimu leren. Particulieren zijn, uiteraard, op winst ;uit. Men kan niet verwachten, dat zy 'n grootscheeps progTamma van volks opvoeding zullen lanceren in een vreemd land, waarvan de .rente" wel licht eerst twee generaties later kan worden opgebracht. Het particulier ka pitaal is derhalve uitsluitend bestemd als bedrijfskapitaal voor nieuwe of be staande ondernemingen in de onder- ontwikelde landen; en teneinde te ga randeren, dat de Amerikaanse geld schieter niet zal worden uitbetaald in waardeloze munt van een onontwik keld land, is de regering tevens bereid het dollarbedrag van het in onder-ont wikkelde landen gestoken kapitaal te garanderen. Het principe van „punt 4" is derhal ve kerngezond. Het is bepaald geen kwestie van altruïsme. De motivering van het plan is in de eerste plaats: Amerika's eigen belang. Maar tegelij kertijd is het van ontegenzeggelijk be lang voor het onder-ontwikkelde land om zijn bevolking een beter, gezonder en in menig opzicht rijker leven te ga randeren, onder de eigen politieke lei ders. Men moet dit niet zien als een fantastisch plan om de koppensnellers in de rimbu vooruit te helpen, dat zij in hun lemen hutten een modern tele visietoestel hebben staan. Maar met --ne in de Zuidamerikaanse staten, de nieuwe, zich sterk ontwikkelende gebieden, als India, Pakistan en Indo nesië kan men geleidelijk aan het le venspeil en levensgeluk van de bevol king helpen verhogen. De recente ervaringen met Europese landen van hog. beschaving en redelijk hoog inkomsten-peil hebben de Ameri- aanse bele gr s er nog niet toe ge bracht zich in grote drommen aan te melden teneinde aan de verwezenlij king van punt vier hun steentje bij te dragen. Daarbij komt b.v., dat de ge ruchten die lopen over de ervaringen van de Liberia-maatschappij, opgericht door de voormalige Staatssecretaris Edward Stettinius, niet aangemoedigd zijn. Hier was een bedrijf, dat zelf de exploitatie van grote streken in Libe ria ter hand ging nemen en dat na en kele jaren reeds met grote moeilijk heden te kampen heeft. Wellicht ook. omdat het voorbereidend opvoedkun dig werk achterwege bleef. Het principe van „punt vier" is der halve kerngezond, maar de perspectie- zijn niet uitbundig groot. Dicht bij huis, in Brazilië b.v. durft de Ameri kaanse zakenman zo'n gokje wel eens wagen. Maar de belangstelling voor India, Pakistan en andere landen van Zuid-Oost-Azie is nog zeer beperkt. Dit geldt ook voor Indonesië, waarvoor de Amerikaanse zakenman minder warm loopt dan de bodemrijkdommen zouden rechtvaardien. De toekomst van „punt vier" is nog steeds onherroepelijk verbonden aan het ontwarren van de Europees econo mische knoop. Slaagt' men daarin tot welzijn van Europeanen en Ameri kanen dan zulen de mannen van New York, licago, New Orleans en San Francisco wel iets verder de rim bu intrekken. Maar eerder zeker niet. •V De toenemende belangstelling voor de Landbouwhuishoudschool te Scha gen voor de nieuwe cursus meldden zich 76 leerlingen maakt vergroting van het schoolgebouw gebiedend nood zakelijk. Te Hoorn nemen de plannen om de jaarlijkse harddraverij weer in het cen trum der stad (op de Turfhaven) te houden, steeds vastere vorm aan. Daar voor is echter f 2500 nodig, waarvan de helft echter in een ommezien bijeen kwam. 't Ziet er naar uit, dat 7 Sept. een ouderwetse Hoornse harddraverij dag wordt. Met vuurwerk tot besluit, De gemeenteraad van Sijbekarspel be schikte, door een vergissing van een der leden bij het stemmen, met 43 stemmen afwijzend op een subsidie aanvrage van de Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Heilige Naam. Te Grosthuizen is met enige plechtigheid door het dochtertje van wethouder Groot de eerste steen gelegd voor vier gemeentewoningen. 3? In Enkhuizen is de tweejarige Peter tje Rood onopgemerkt in een nabij de ouderlijke woning gelegen sloot geraakt en jammerlijk verdronken. V Het bezoek aan de jeugdherberg in slot Assumburg te Heemskerk is dit jaar groter dan ooit te voren. In het eerste halfjaar brachten ruim 8500 trek kers de nacht door in deze romantische omgeving. (Van onze speciale verslaggever) RAPPE MEISJESVINGERS leggen in Moordrecht dag in dag uit ontelba re knopen van veelkleurige wol om de strak gespannen scheringdraden en langzaam groeien onder haar handen fraaie, dikke tapijten, die eens de goed gemeubileerde huiskamers der gegoe de burgers of de salons van onze Oceaanschepen zullen sieren. Per vier kante meter bevatten de kleden 16.000 tot 90.000 knopen, naarmate het weef sel losser of vaster is. De arbeidsters vervaardigen niet alleen rechthoekige tapijten, maar ook kleden Van grillige vormen, passend op de onregelmatige vloeren, waarvoor zij bestemd zijn. Turend op kleine werktekeningen zor gen zij ervoor, dat elke kleur op zijn goede plaats terecht komt en dat de dessins ontstaan, die kundige ontwer pers hebben uitgedacht. Knopend verdienen zij deviezen, want de kleden die de Koninklijke Verenigde Tapijtenfabrieken fabrice ren zijn voornamelijk voor de export bestemd. Tot 1940 stond de fabriek in Rotterdam. Toen viel zij als slachtoffer van het meedogenloze Duitse bombar dement. In Moordrecht, het rustige plaatsje aan de Hollandse IJssel bij Gouda, dat enige touwslagerijen bezat en waar men dus geschikte arbeids krachten meende te kunnen vinden, verrees een nieuw fabriekscomplex In 1942 was het gereed. De bezetters na men er bezit van en na de bevrijding vonden ook de Canadezen er nog enige tijd huisvesting. Doch niet zodra kwa men de gebouwen weer ter beschik king, of men liet alles opknappen de militairen hadden er duidelijke spo ren achtergelaten en men begon met de productie. Thans is het een le vendig en interessant bedrijf, een be langrijke nationale industrie, die aan verscheidene handen werk geeft en de buitenlandse markt en voor een gering deel ook de binnenlandse van degelij ke tapijten voorziet. Ook in Deventer heeft de K.N.T. nog een fabriek, doch een gedeelte van de productie is overgebracht naar het stille Zuidhollandse plaatsje. De Deventer-tapijten komen tegenwoordig uit Moordrecht, uit een fabriek, die wat de kantoor-, teken- en admini stratieve ruimte betreft opvallend ar tistiek en wat de fabrieksruimten aan gaat ruim, luchtig en licht is ingericht. Wonderlijke machines. Wonderlijke machines heeft men er. De geknoopte tapijten zijn niet alle handwerk. Met behulp van ingenieuze mechanieken vervaardigt men ze ook machinaal. Aan de kwaliteit doet dit niets af en ook de schoonheid heeft er weinig onder te lijden. Wanneer echter bijzondere figuren in de tapij ten geweven moeten worden, zoals wa pens, emblemen, monogrammen, enz., dan bedient men zich van handwerk, doch overigens naderen de machina le bewegingen zo griezelig de mense lijke manipulaties, dat de ondeskun dige toeschouwer er stil van wordt... Bij de machinale vervaardiging van geknoopte tapijten nemen de werktui gen de dessins over van geponste kaar ten, die door het apparaat glijden, zoals de met gaatjes volgeprikte bladen door de pierementen. Het is alles even ver nuftig, zoals ook in het tweede ge deelte van de fabriek, waar uitsluitend cocosmatten en -lopers gemaakt wor den. Grote pakken stijf in elkaar geperst cocos-garen, door de Brits-Indiërs met de hand gesponnen, komen de fabriek binnen. Als brede, sterke lopers met gezellige, frisse motieven erin, verlaat de grondstof de gebouwen. Daartussen ligt het proces van verven, drogen en weven op de grote machinale weefge touwen, die een capaciteit hebben van 50 tot 70 meter per dag. De tapijtindustrie, die zich in het tegen de Hollandse IJssel aangedrukte, stille dorpje Moordrecht vestigde, is een belangrijke industrie. In 1947 be stonden de Koninklijke Nederlandse Tapijtfabrieken 150 jaar. In al die tijd hebben zij tot de welvaart van vele arbeiders en in zekere zin ook tot die" van ons land bijgedragen. Het fruitringetie dat zo héérlijk op de tong Ug EEN NIEUWE ROL VAN DE FAAM FRIS ALS FRUIT Marktberichten ALKMAAR, 15 Juli. Schotse mui zen 79; kleine 46; slabonen z. dr. 96112; 'stoksnijbonen 90106, stamsnij- bonen 7287; tuinbonen 69; peulen 630; doperwten 826; blauwschokkers 3037; komkommers 620; tomaten A 2027, bonken 20; bloemkool I A 20— 30, I 12—18, II 6—10; rode kool 6—15.30; spinazie 1220; postelein 1218; sla 150 650; andijvie 516; rabarber 613; bieten 6; bospeen 720; waspeen 822; uien 810; soep 610; selie 610; rode bessen 3244; klapbessen 3035; per ziken 416; aardbeien 80105; druiven Alicant 1.50, witte 1.89. WARMENHUIZEN. 16 Juli. - 55.900 kg aardappelen: eigenheimew 7,20—8,30, Schot se muizen 7—9,20, drielingen 3,80—5,70 en kleine eerstelingen 3,90; 250 kg tuinbonen 6,10—8; 30 stuks bloemkool 8,10. NOORDERMARKTBOND, 16 Juli. - 83.000 ke aardappelen: eerstelingen 7—8,20, rode eer stelingen 7,60—8,70, blauwe eigenheimers 7,50—8, eigenheimers 7,40-8,70, saskia f 7,30 en drielingen 4,40—6,30; 40.000 kg witte kool 12,90-15,90. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 16 Juli. 88.000 kg aardappelen: eerste lingen 7,j0—8,40, blauwe eigenheimers 7— 7,50 eD drielingen 6,20-6,50; .400 kg toma ten: A 30, B 27—29 en C 24; 1400 stuks bloemkool: A 28,40-29,90 en I 17,20-21,60; 16.000 kg rode kool 6-7,70; 3000 kg gele kool 6-7,70. H. Meeusen: Publiekrecht en Onroerend goed. - Uitg. De Toorts, Heemstede. De schrijver, hoofdambtenaar der gemeente Haarlem, heeft zich met het schrijven van dit beek voorgesteld een handleiding te geven voor al degenen die te maken hebben met het bouwen in de meest uitgebreide zin, hetzij ten behoeve van hun beroep, hetzij als eigenaar of huurder. Uit deze doelstelling vloeit een beperking voort, die in de titel niet te vinden is: wie menen mocht in het boek gegevens aan te treffen, van belang voor verkoop, verpach ting en beheer van landerijen, zal teleurge steld worden. De term „onroerend goed" is daarom te ruim gekozen, het boek had beter „bouwrecht" of iets dergelijks kunnen heten. Is men eenmaal met deze onverwachte be perking verzoend, dan zal men in het boek vele nuttige gegevens aantreffen. De schrijver is speciaal doorkneed in de Woningwet en de daarmede samenhangende onderwerpen, waarbij zijn boek het kader van een handlei ding te buiten gaat en interessante beschou wingen geeft, soms van polemische aard, zo waar hij het stelsel van uitgifte van bouw terrein in erfpacht bestrijdt. Hiernaast krijgen tal van andere wetten, die voor bouwexploi- tanten en voor eigenaars en gebruikers van gebouwen van belang zijn, een beurt. He: kan wel niet anders of de critische lezer vindt hier een teveel,, daar een tekort. Zo ware bij de uitvoerige behandeling van de Woon- n-imtewet een korte verwijzing naar de mo gelijkheid om een „vordering" bij de rechter aan te tasten op grond van misbruik van recht op haar plaats geweest; de simpele ver wijzing naar de wettelijke uitschakeling van de rechter doet aan de juridische werkelijk heid geen recht. Voorts vinden wij wel de regeling betreffende de huurverhoging we gens inwoning, maar niet het Huurprijsbesluit zelf met zijn aanvullende regelingen, zodat de grote betekenis van de Prijzenbureaux voor Onroerende zaken niet tot gelding komt. Bij de bespreking van de Onteigeningswet valt het accent iets te veel op de formaliteiten ten koste van van een uiteenzetting van de beginselen, die door de jurisprudentie aan vaard zijn voor de berekening van de scha deloosstelling. Deze opmerkingen doen intussen niets af aan de waardering die de schrijve: voor zijn vaak zeer heldere samenvatting van de wettelijke voorschriften toekomt. Een iets dui delijker indeling in hoofdstukken en paragra fen ware het werk ongetwijfeld nog ten goede gekomen. H. S. NIEUWSDIENSTEN IN SJANGHAI VERBODEN De communistische autoriteiten te Sjanghai hebben de Britse en Ameri kaanse voorlichtingsdiensten in de stad bevel gegeven de nieuwsversprei- ding te staken. Als reden werd opge geven, dat Groot-Brittannie en de Verenigde Staten geen diplomatieke betrekkingen met de communisten on derhouden. VEESMOKKELARIJ AAN DE GRENS Een grote smokkelaffaire aan de Ne derlandsBelgische grens tussen Bo- cholt en Maaseyk is aan het licht ge komen. Nederlandse koeien werden met behulp van douanebeambten in Belgie tegen zwarte guldens verkocht. De Ne derlandse recherche had de smokke laars reeds opgespoord en thans heeft de Belgische justitie twee personen aangehouden. Eén van hen is de ont vanger der douane te Loozen. VERKLARING VAN CANADESE VAKVERENIGINGEN. Canadese vakverenigingen van spoor wegarbeiders hebben de Britse pre mier, Attlee, en Deakin, secretaris van de Engelse bond van transportarbei ders, getelegrafeerd, dat zij de staking van de Canadese zeeliedenunie veroor delen. Zij voegden er aan toe, dat de staking van de Londense havenarbei ders „kennelijk gebaseerd was op verkeerde inlichtingen over de kwes tie en communistische propaganda". PRINSES WILHELMINA OPENT PSYCHIATRISCHE INRICHTING. Prinses Wilhelmina heeft Vrijdag te Leidschendam de Hervormde psychia trische inrichting „Hulp en Heil" van de stichting geopend. De Prinses ver klaarde gaarne de inrichting te ope nen, omdat het als het ware een voort zetting is van de arbeid van haar lieve moeder, die voor het werk der stichting een warm hart had. Zij hoopte, dat de patiënten de in richting niet zullen verlaten zonder er vrede, geloof en liefde gevonden te hebben. VAN EGMOND WINT TE LONDEN Bij de AAA-kampioenschappen, die in het White City Stadion in Londen zijn gehouden won de Beverwijker Henk van Egmond (DEM) de titel in het nummer hink-stap-sprong. Van Eg- mond. die als enige Nederlander deel nam, sprong 14.33 m. Tweede Werd de Brit Davies met 14.32 m en derde Cross eveneens een Engelsman, met 14.14 m. Amerika verlaagt1 voorlopig zijn militaire uitgaven De Amerikaanse senatoren hebben besloten voorlopig de voorgestelde mi litaire uitgaven in het huidige behs. tingjaar met 1250 millioen dollar te verminderen. Volgens een senator heeft de toewijzingscommissie van de Senaat de door het Huis van Afgevaardigden aan de luchtmacht toegekende gelden met 799 millioen dollar verlaagd. Het doel van deze bezuinigingen is ae be groting in evenwicht te brengen. Aalsum, R'dam-Calcutta, passeerda 14-7 Gi braltar - Aletta (t), 13-7 van Batavia te Balik Papan Alhena, 14-7 van Santos naar Rio de Janeiro Alphard, 14-7 van R'dam te Ham burg Andijk, 14-7 van New Orleans naar Londen Antonia (t), 13-7 van Singapore naar Bangkok Coryda (t), Casablanca—Aden, 15-7 te Port Said Cottica, Paramaribo-Amster dam, 15-7 te Plymouth Johan van Oldea- bamevelt, A'dam—Batavia, 14-7 te Port Said Kota Inten, Java—R'dam, passeerde 14-7, 6 uur, Finisterre Lekkerkerk, Calcutta—R'dam, 14-7 te Colombo Molenkerk, Japan—R'dam, 15-7 te Suez - Ovula (t), 13-7 van Iloilo te Cebu Polyphemus, 14-7 van Limham naar A'dam. Saidja (t), 14-7 te Miri Schiedijk, Java—New York, 14-7 te Aden Slamat» Java—R'dam, passeerde 14-7, 12 uur, Malta Sloterdijk, 14-7 van Belawan naar Phuket Stad Alkmaar, 14-7 van Immingham naar Phi ladelphia - Stad Dordrecht, 15-7 van Stettin naar Nederland. Stad Haarlem, 14-7 van Vlaardingen te Lulea Stad Maassluis, R' dam—Lulea, passeerde 15-7 Holtenau So crates, 15-7 van Huacho te Puerto Chicatna Tabinta, 17-7 v.m. van Quecbeo te R'dam verwacht, ontschepingen 8 uur v.m. - Tosari, R'dam—Batavia, 14-7, 19 uur, van Marseille Vvaterman, R'dam—Batavia, passeerde 14-7, 15 uur, Ouessant Waiwerang, A'dam—Batavia, 14-7 van Aden Willem Ruys, R'dam—Bata via, passeerde 15-7 Sabang Zuiderkruis, Tava-R'dam, 15-7 n.m. te Suez verwacht. Alcinous, 13-7 van A'dam te Glasgow Arnedijk, 14-7 van R'dam te Bremen - Ak- krumdijk, 14-7 van R'dam te Mobile Blom- mersdijk, 14-7 van Rdam te New York Delftdijk, 13-7 van Portland Or naar $an Francisco Duivendijk, Vancouver-^-R'dam, 14-7 te Balboa (dokken) Ena (t), 15-7 van Abadan te Suez Fermsum, 14-7 van R' dam te Lulea Jaarstroom, 14-7 van Duala naar A'dam Luna, A'dam—Piraeus, 15-7 te Gibraltar Muiderkerk, 15-7 van Taeoradi naar Port Bouet Tarakan, Java—New York, 15-7 te Port Said Zonnewijk, 14-7 van Beira naar Mozambique Alphaca, 13-7 van Sao Francisco naar Montevideo. Annenkerk, R'dam—Brisbane, 15-7 van Ge nua Edam, 15-7 van R'dam naar New York - Laurenskerk, 15-7 van Coconada te Ma dras Meerkerk, 14-7 van Manilla te Sin gapore. Molenkerk, Japan—R'dam, 15-7 te Suez Ridderkerk, 15-7 van Brisbane naar Sydney. Meer dan een jaar geleden vertrok een gezelschap jonge kunstenaars zonder een cent op zak per jeep van de Amsterdamse Dam voor een wereldreis. Het waren Hans KaartJack KellingaFred Zuidwijk en Wim Hart. Zij had den het plan onderweg hun kost te verdienen met musiceren. Dit blijkt goed te zijn gelukt want op het ogenblik vertoeft het gezelschap in Johannes- burg, waar enige cabaretvoorstellingen werden gegeven. De Nederlandse consul te Johannesburg, mr. Van Hattem, begroet het viertal in de jeep. ZEER VOORDELIG EN ZONDER PUNTEN!! Het grootste voordeel en reclame by Demoso is: Vanaf Maandag 18 Juli n.m. 2 uur t.m. Zaterdag 30 Juli naar LAAT 128' ALKMAAR. KERKWEG 6, LIMMEN. tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 een Te koop aangeboden Moderne piano's (eiken enz.), schrijfmachines (Remington enz.), Jaarsma haarden enz. Alles z.g.a.n. Voor elk aannemelijk bod. Dek ker, Spoorstraat 5, Alkmaar. Venterswagen (handwagen) met opstel. Verdronkenoord 58, Alk maar. Pracht moderne eiken of zwarte kast piano's. Tegen zeer billijke prijs. Leeuwenhoekstraal 5 Opel Olympia, 1936, 4 o.d.k. of ruilen tegen Ford 2 of 4 o.d.k., niet ouder dan 1936. K. Vethaak, Kanaaldijk E 18, Alkmaar. Een 1-pers. eiken ledikant met spiraal, grote baby-commode en kindertafeltje met 2 stoelen. Na 6 uur: Geestersingel 46. Geyser, compleet met douche. Te bevragen: Kennemerstraatweg 444, Heiloo. Pracht badkuip z. g. a. n. en brandkasten (Lips enz.); voor elk aannemelijk bod. Dekker, Spoor straat 5, Alkmaar, Twee eiken leunstoelen, 3 eiken stoelen met armstoel en 1 pitch- pine linnenkast, samen f 100,—. De Kubus, Elzenlaan 8, Bergen aan Zee. O.k. Supreme, 250 cc, kk, als nieuw. Karei Bos Jr., Mient 7, Alkmaar. Z.g.a.n. kinderledikantje met verchroomde stang en gordijntje. C. de Grand, Waagplein. Avondtoilet (nw). iets aparts, mt 42, kleur wit. Peereboom, Hof plein 49 (winkel), Alkmaar. Vier voor-oorl. inmaakpotten k f 3,— en 20 weckflessen (IAft liter) f 0,30. Nassauplein 8. Een prima radio in pracht kast f 85,—, Nieuwpoortslaan 44, Alk maar. Ook Zondag. Pracht eiken lits-jumeaux met spring-matrassen, compl. f 90,—; pr. divan z.g.a.n. f 55,—. G. de Wit, Schoutenstraat 17; Tel. 3219 Een Remington schrijfmachine, in zeer goede staat. Adres: Cur- tiuslaan 9 (post Alkmaar); Tel. 2393. Een ovale mahoniehouten tafel, in prima staat. Kennemerstraat weg 169. Te koop gevraagd Gebruikte rijwielen met of zon der banden. Nierop, Heerenstraat 10; Telefoon 3827, Ook In de heren- en kinderkleding, meubelen, bedden en tapijten zjjn de prijzen nu ongelooflijk laag. Overtuigt U zich en U gaat naar: LAAT 114—118 PAYGLOP 16—1. ALKMAAR. De goedkoopste vorm van reclame is dagblad-reclame. De advertenties, geplaatst in deze courant, worden door duizenden koopkrachtige lezers van A tot Z gelezen. Zorgt er voor dat deze koopkrachtige lezers ook Uw advertentie onder de ogen krijgen. T\e laatste maanden zijn wij ir land wel grondig met de m de weer. De beeldromans zijn baan, maar gelukkig hebben weer werk aan de winkel iïi schilderijen, boeken en badpal die B schijnt wel een bij uitsel letter te zijn. In Tilburg is de van Lady Chatterley aangehoi Rotterdam zijn de onbedekte wen van Kees van Dongen var blieke muren gehaald, in Hei en Den Haag zijn B. en W. ee tocht tegen de „onwelv: gtrandkledlj" begonnen. Tot nu toe hebben wij wel eerbiedig gedacht, dat burge: zich voornamelijk bezig hielc het doorknippen van linten wegtrappen van voetballen, aeld met het debatteren over branding en duplexwoningen. na lezing van bovenstaande t kunnen wij weer rustig voort' het besef, dat de moraal ta o; land nog altijd een voorwerp - houdende zorg der overhe uiterlijk althans. Alleen lijkt het ons toe, i vroede schepenen in dezen 1 diligent genoeg zijn. Die blote wen van die decadente Kees rijs staan nu wel netjes met 1 zicht tegen de muur, maar de nen we het toch niet hij late Iaat dat museum Boymans nu gte weer zonder blozen be: zijn hoe zit het met die an bandige instellingen als het huis en het Rijksmuseum? D: ben lichtmissen als een zekere en Rembrandt portretten va lei Olympische dames laten o; levensgroot nog wel, met geei kledij dan een lintje in haar bol. Om van Suzanna die zom mantel uit de kuip stapt r zwijgen. Was het niet beter d schaamdheden voor klinkende zen naar Amerika te verk onze eigen fatsoenlijke murei hangen met dergelijk aai regentessen met ringkragen oren, mitsgaders onaanstotelij) schappen en eerbaar rund- ei vee? En wat die boeken betreft kon ook nog wel een tikje gi Als wij burgemeester waren - op openbaar fatsoen gestelde te, wij hingen de oudste w zolang onze ambtsketen om t ens met een groot gemeent in de Openbare Leeszaal en MACARONI FAVOR Een pond macaroni (elli y pond gepelde gekookt len, y liter melk, 40 gram gram bloem, y kleine ui, peper en fijne nootmusci wat peterselie, 2 eetlepel en 3 4 zure augurken. Kook de macaroni in ru en iets zout gaar, laat de op een vergiet goed uitle Maak van de melk en een klontvrij mengsel, 1: onder toevoeging van de 1 de kook en laat het saus Ogenblikken zachtjes d Neem dit sausje van het breng het op smaak met per en fijne nootmuscaat natte peterselie goed fijn, in de punt van een d droog en roer het groent lievocht met de sla-saus sausje. Hak de ui en de gai en roer deze met de gare door het sausje. Hak dan i zeer fijn, doe het gerect schotel en strooi er de ge gurk over. Geef er aarda en sla of komkommer bij. TUINBONEN MODI (groentenschotel) Drie kg tuinbonen, wat flinke scheut melk, wate spek, wat bonenkruid, wa enkele druppels soepenar Dop de tuinbonen en d ken. Om de kleur mooi houden, zo vlug mogelijk ken met iets zout en me veer een half uur). Laa dichtgedekt in een vergiet

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 10