COUPONS ZONDER PUNTEN ST0FFENHUIS Stad en Om AGENDA Tweede Kanr over het N< EEN RIJDEND LABORATORIUM citroëR HBS KOSTII Bergen N H. tel. 2456 - KOOPT IN DE MORGENUREN - Londenaar bezocht na 66 jaar zijn geboortestad Turnlust ziet terug op mooie reis Warenwet-controleur met een primeur langs de weg va „Een ijsje van tien". Keurmeester J. van Ammers, de be- cnde „Zaanse" Alkmaarder, van de Warenwet, koopt geen ijsjes meer van een kwartje. Die grote ijsjes heeft hij niet meer nodig. Eén van 10 is voldoen de. Want de monsters ijs, die hij langs de straten en in de ijs-salons koopt, om ze volgens de voorschriften van de Warenwet te laten onderzoeken, behoe ven niet meer de reis naar Alkmaar te maken. Drie uur 's middags op een Donder- dagmarkt een ijsje gekocht, weet de l eer Van Ammers vijf minuten over drie of de betrokken ijsventer zijn melk en andere ingrediënten wel volgens de regels behandeld heeft. Het laborato- ïium is vlak bij hem. Een rijdend laboratorium, met twee analysten, t.w. de heren J. P. de Beurs cn C. van Dijk uit onze stad gaat met de keurmeester mee. Een primeur. Deze week is dit nieuwe laborato rium, dat een novum voor het gehele land is, voor de eerste maal meegere den. Te dezer stede, waar de kantoren en laboratoria van de Warenwet zijn ondergebracht, heeft men een bestel auto ingericht als hulp-laboratorium. Voorzien van talrijke reageer-buisjes, verschillende reageer-middelen en van branders, die vanuit een stalen cylin der worden gevoed met buta-gas. Buitengewoon tevreden waren de mannen van de Warenwet, die op zo belangrijke wijze medewerken aan de handhaving van de volksgezondheid. Ze zien het laboratorium niet alleen in het belang van de burgerij, die voor al in de zomerse dagen zich te goed doet aan een ijsje, maar ook in het be lang van de ijsverkopers. Immers het ijs wordt zo onderzocht, dat van een vermeerdering van het aantal bacte riën tijdens de autorit naar Alkmaar geen sprake meer kan zijn. Bovendien is het ijs, voordat het thans in het labo- ïatorium komt, niet gesmolten, terwijl dit vroeger wel eens kon voorkomen Ondanks het vervoer in speciale fles sen, die omgeven met een kwiklaag het ijs houdbaar moesten houden. Hetgeen in verband met een te lange tijdsduur niet altijd mogelijk was. Het is de bedoeling, dat het rijdend laboratorium vooral tijdens de zomer maanden in de gehele provincie Noord- Holland boven het IJ gebruikt wordt. Ook des Zondags, omdat vooral dan bij warm weer vele gelegenheids-ijsventers ip de weg komen. De ijsmonsters kunnen dan direct onder de loupe ge nomen worden. Men behoeft niet te wachten tot de volgende dag, wanneer er gewerkt wordt in de laboratoria ter plaatse. Met eenvoudige hulpmiddelen heeft mep de bestel-auto weten in te richten als een laboratorium. Grote kosten zijn er niet mee gemoeid. Maar bovendien betekent deze nieuwe wijze van wer ken een idee van dr. L. H. van Berk, directeur van de Keuringsdienst alhier Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 16 Julij 1849 lezen wij: Gedurende de hondsdagen en op zoodanige andere tijden als 4 Burgemeester en Wethouders zullen kenbaar maken, is het verbonden HONDEN te laten loslopen, al waren die ook ge muilband; tenzij voorzien van Itoodanige traliewerk om den kop, als waarvan het model aan het bureau van den Commissaris van Politie aanwezig is, op eene boete van 3.door den eige naar te betalen, invorderbaar ook zelfs bij lijfsdwang. Voor eigenaar zal worden ge houden het hoofd van het ge zin, in wiens huis, loods, stalling of op wiens erf de HOND ten wiens aanzien de in het vorig ar tikel vermelde bepaling niet zal zijn in acht genomen, zich ge woonlijk ophoudt. De losloopende Honden, die op de vermelde tijden gevangen kunnen worden, zullen door de daartoe gekwalificeerde perso nen worden medegenomen en gedood, indien zij binnen twee maal vierentwintig uren bij de Politie niet zijn gereclameerd en tegen betaling van f 2.voor bewaring en voeding, onver minderd de boete, zijn terug genomen. De HONDEN, die niet of niet gevoegelijk kunnen gevangen worden, zullen door de hier boven gemelde personen dade lijk worden doodgeslagen. 1TT" T.-— ■- een besparing op de monsterkosten. Vroeger betaalde men een kwartje voor een portie ijs. En 20 tot 30 monsters per dag namen de keurmeesters al gauw. Thans kan men volstaan met een hoe veelheid, die men voor 10 cents koopt. Een besparing van 15 cents per mon ter. Maar ook en dat is veel belang rijker een verbetering in de werk wijze van de keuringsdienst, die door zijn preventieve arbeid waakt over de gezondheid van ons volk. Bloemwijk naar Bergen Begunstigd door prachtig zomerweer werd met een 140-tal kinderen van de buurtvereniging „Bloemwijk" Woens dagmiddag een uitstapje gemaakt. Met de tram van 1.10 uur ging de reis naar Bergen, waar de kinderen bij de Spar- relaan uitstapten. De groteren maakten daarop een mooie duinwandeling en de kleinsten gingen naar het Speelduin. Nadat de ouderen daar ook gearriveerd waren, werd er van beide groepen een foto gemaakt. Met bussen werden de kinderen daarna vervoerd naar de speeltuin „De Bedriegertjes", waar ze zich buitengewoon wisten te amuseren. Natuurlijk werden er tractaties uitge reikt. Met de tram van half zeven uit Oost dorp werd de reis naar huis onderno men. Bij aankomst werden door de heer Jonker, woorden van dank ge sproken aan het bestuur en het dames- omité. Hierna werden de kinderen nog getracteerd en konden de diverse ouders hun opgetogen, zij het niet al te schone kroost, mee naar huis ne- Alkmaarders naar de Kaagweek Aan de Kaagweek, „het" zeilevene- ment in Nederland, zal ook een aan tal Alkmaarders deelnemen. In de Valkenklasse A zullen de heren S. v. d. Meer en H. Kirkenier uitkomen. De heren J. Keizer, K. Erdtsieck er J. v. d. Stadt komen uit in de 12-vt-jollen en in de drakenklasse zullen de' heren J. W. Broersma fen R Visser starten. Wij zijn belangstellend hoe de vertegen woordigers van de A.R. en Z.V. de Alk- maarse kleuren zullen hooghouden. Het zal niet eenvoudig zijn om een goed figuur te slaan want niet minder dan 330 jachten staan voor de Kaag week ingeschreven. De beste verwach tingen koesteren wij van de heren S. v d. Meer en H. Kirkenier, die reeds menige eervolle prestatie in de Valken klasse behaalden. Zij zullen.de volgen de week echter te kampen hebben met 44 concurrenten en deze behoren waarlijk niet tot de slechtsten. Ook de deelnemers in de Draken- I klasse en de 12-vt-jollen zullen een sterk veld tegenover zich zien. Wij wensen de Alkmaarders veel succes, maar bovenal een sportieve kamp. Toelatingsexamen Murmellius Gymnasium Voor het toelatingsexamen van het Murmellius Gymnasium slaagden de volgende candidaten: Allda L. G. Be- lonje, Brigitte Bruining, Elsje Gerver, Henriëtte Hamburger, Hendrik A. Hey- koop, Willem J. Luinge, Willemina Schenkeveld, Diederika A. Vis, Frans van Voorst, Herman v. d. Wall Bake, Molly Wesdorp, Carrien Wytema, Mar- ja Hoytink en D. J. Sieswerda, allen uit Alkmaar. Voorts slaagden: Hendrik de Boer, Johanna v. d. Brink, Jan H. J. Burger, S. Taco Cnossen, Hanny E. H. Cohen, Frank Disse, Reinold Disse, Fer dinand Driessen, Gerrit Frens, Hendrik v. 't Hof, Pieter Hop, Magdalena de Jong, Rebecca v. d. Lugt. Jacob R. Nij- dam, Marchje Ovinge, Marcel Philippo, Elisabeth Polm, Elly Schotten, Elsje Schuil, Bastiaan Silvis, Hendrik Ver- kuyl. Afgewezen 7 candidaten. Sproeten? SPKUTOL Aanrijding Gistermiddag veroorzaakte een mo torrijder in een ogenblik van onoplet tendheid een vrij ernstig verkeers ongeval. Toen om kwart over één een wiel rijder over de Kanaalkade reed in de richting van de Friese brug, werd hij plotseling aangereden door een hem achterop komende motorrijder. Zowel de fietser als de bestuurder van de motor kwamen te vallen, waarbij laatstgenoemde een hoofdwonde op liep. Op advies van dr. Lojenga werd de motorrijder door de G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. Na verbonden te zijn kon hij naar zijn woning worden vervoerd. Van het ongeval werd proces-ver- baal opgemaakt. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 u.: Berlin expres (boven 18 j.); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De vrouw uit Sjanghai (boven 18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Canyon Passage (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret Dansante ZONDAG Bioscopen: zie Zaterdag, aanvang 2', 4.30, 7 en 9.30. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag, aanvang 8 u. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN ALKMAAR. Rem. geref. gem., half elf. ds. Van Dalfsen van Amsterdam. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. WEST- GRAFTDIJK, 10 uur, candi daat Brouwer. GRAFT, geen dienst. DE RIJP, av. 7 uur, ds. Kastein. GROOT SCHERMER, 10 uur, de heer Albertz. STOMPETOREN, Vrijdagav. half 8 zangdienst m. m. v. kerkkoor o.l.v. de heer Keuning. met muurvaste ligging ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 17 Juli zal de apotheek van de heer Hartong van Ark in de Lange- straat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN. Op Zondag 17 Juli zijn de huisartsen dokter G. J. Sluijmer, Emmastraat 36 (tel. 3193) en dokter Koppejan, Oude gracht 186 (telef. 2382). „Cosfuum-examen" Voor het „Costuum-examen", dat op 13 en 14 Juli is gehouden zijn de vol gende candidaten geslaagd: Annie da Bakker, Annie van den Berg, Tini Biankendaal, Hannie Dekker, Nel v. d. Iasert, Ria de Groot, Gree Kooiman, Fien Kuiper, Martha Makkes, Nel Mooi, Jo du Pau, Ida Pietersma, Annie v. d. Post, Rie Ploeger, Lina Rosier, Agnes Stet, Corrie Stolk, Agaat Smiers, .Grada Teunissen, Jo v. d. Togt, Martha Thoes, Rie Vendel, Alie Vreker, Femia Velt huis, Rie Zonneveld. ENTEGEN ONGEKEND LAGE PRIJZEN LANGESTRAAT 93 TELEFOON 4326 - ALKMAAR I AANVANG: MAANDAGMIDDAG 1.3Q UUR „Op 15-jarige leeftijd, dat was in 1876, ben ik bij de firma Coster in Alkmaar in dienst getreden." vertelt ons de heer Levi Isaac de Jongh als wij in de ge zellige huiskamer van mevrouw Vet-Elzas in de Langestraat een praatje met hem maken. De oude heer Is een beetje hardhorend, maar overigens in prima conditie, wat trouwens wel blijkt als hij ons met een zekere trots vertelt, dat hij nu op 86-jarige leeftijd naar Alkmaar is gekomen om nu hij „vacantie" heeft ndg eens een kijkje te nemen in de stad waar hjj op de Laat is geboren. Gewoond heeft hij in de Breedstraat tegenover het museum, waar zijn va der een loterijkantoor had en de jon gen wel eens meenam als hij naar Eg- mond aan Zee moest, heen en terug wandelend .natuurlijk, want van tram metjes of bussen was in die tijd nog geen sprake. Jeugdherinneringen De oude heer moet zijn Alkmaarse herinneringen nog een beetje bij el kaar zoeken en als hij wat vertelt gaat het in een mengelmdes van driekwart Hollands en een kwart Engels wat niet te verwonderen is als men van zijn zes eh tachtig levensjaren er een zes en zestigtal in Londen gewoond heeft. Ja, hij is in Alkmaar geboren en daar op school geweest en na lang en ern stig nadenken herinnert hij zich ook nog de namen van zijn onderwijzers. Hij was op school aan de Nieuwe Sloot die toen nog niet gedempt was, er was een onderwijzer Reiziger waarvan hij zich de naam te binnen kan brengen, maar het'hoofd van zijn school heette Zeilemaker en er was ook nog een klasse-onderwijzer. die Karseboom heette en bij dé leerlingen in de ze ventiger jaren minder geliefd schijnt te zijn geweest aangezien er destijds plannen bestonden om hem in de Nieu we Sloot te gooien, welke drama al leen verhinderd is geworden doordat hjj op het fatale ogenblik onvindbaar was. Andere schoolherinneringen, neen, hij heeft er niet veel meer, het ligt alles in het grijs verleden en als je bijna negentig bent begint het ge heugen zijn scherpe kanten te verlie zen. Hij bleef vijf jaar bij de firma Coster en ging toen naar Amsterdam waar hij aan een Joods blaadje, de Echo, -Werkte, tot hij er ruzie kreeg met de uitgever, een orthodoxe Israëliet en besloot naar Londen te gaan waar zijn broer een handel in groenten dreef. Van zijn zetterstijd aan de Alkmaar sche Courant hèrinnert hij zich de hoofdartikelen van oud-minister Van der Kaay, van de heer Bruinvis en van de heer Cohen Stuart. In Lond.en kwam hij op de zetterij van de Workmanspaper, een socialis tisch blad en later bij de Daily Tele graph, tot hij het zettersvak voor goed vaarwel zegde omdat hij artikelen voor diverse Engelse bladen ging schrijven, waarmede hij later zijn kost verdiend heeft tot hij op 65-jarige leeftijd gepensionneerd werd. Dat hij Alkmaar erg veranderd vond is te begrijpen. Toen hij uit het station kwam verwachtte hij aan beide zijden weiland te zien, kwam tussen de hui- zeh terecht en moest de weg vragen of hij nog nooit hier geweest was. Al wat de mens gelukkig deed zijn in zijn leven, wordt in zijn herinnering glanzender dan het was en ongemak en displezier vervagen snel en worden grif en graag vergeten. Turnlust ziet terug op een glanzende trip en de dames en heren gymnasten denken niet meer aan hun zeezieke heenreis, aan hun vermoeidheid af en toe en aan de soms bijna ondragelijke hitte, die er tussen de heuvels van Bath kon hee-sen. Zij weten alleen nog hoe zij in de trein door Hollands wei den schoven op een trieste dag, die plotseling werd opengebroken door een feestelijke zon en hoe felle klaprozen, bloeiend op de resten van puinhopen onder Castricum, het onoverwinnelijke leven symboliseerden. En zij herinne ren zich de afvaart in de Rotterdamse haven, waar de Oranje Nassau lag bij een decor van kranen en schepen, meeuwen en wolkenflarden. En toen, onder .een witte maan in de zon, de tros werd losgegooid en het water in witte golven kolkte onder de kiel, kre gen zij de sensatie van het kind in de trein en was het alsof andere schepen la?igs voeren en de Oranje Nassau stil lag. Zij weten niet meer van zeeziekte, deze turners, zij weten alleen van een hartelijk welkom in Bath en zij weien nauwelijks meer dat er geturnd moest worden aan geïmproviseerde toestellen, zij weten nog slechts dat zij zo heer lijk hebben gedraaid en ze denken aan al de handtekeningen die zij hebben moeten zetten in de verzamelboekon van Engelse kinderen en aan de enthousiaste bijval van 't publiek. En zr wilden niet eens meer een ander paard dan die rare knol, die hun 1er beschikking stond: ze draaiden immers en het ging goed. Het driedaagse Carnaval met zijn Kermesse d'été, dat de Bath voetbal club geld in het laatje moest toveren, bracht vermoeiende dagen voor de gymnasten, maar zij weten het nauwe lijks meer, zij herinneren zich alleen hun succes en hun populariteit. Gedurende de tijd waarop de Alk maarse gymnasten niet moesten optre den, werden er tijdens dat carnaval allerlei spelletjes gedaan en demonstra ties gegeven. Een uur of zes achtereen was men drie dagen lang in Twerton Park en men zag er een babyshow, waarover wij reeds hebben bericht, men zag er een vliegtuigmodelclub de monstraties geven met eigen gemaakte modellen, voorzien van een dieselmo tortje. die men aan een lijn liet rond vliegen en die men met de hand, via die lijn, loopings kon laten maken. Er was een wielrenwedstrijd met speed- wayfietsen, een wedstrijd in het goal- schieten en een wedstrijd van gecostu- meerde kinderen, waarbij een meiske uit Bath zich als een Alkmaarse Turn- lustgirl had gekleed; in een hoek van het terrein werd gekegeld en meisjes van de Spa School of Dancing para deerden geüniformeerd, op militaire wijze met slaande trommen over het veld en vijf van haar demonstreerden een tapdance op een verhoging; er was een ballonwedstrijd en een rode-kruis- tent, men kon er ijs eten en gesponnen suiker, er was een theetent en men kon er loten kopen en er was een heuse kermis, die ook na de voorstellingen op het sportpark open bleef. Alkmaarders allround sportlui. Aan verschillende wedstrijden, die naast de turndemonstraties der Alk maarders ter gelegenheid van het jaar lijkse carnaval van de Bathvoetbalclub waren georganiseerd, deden ook Alk maarse gymnasten mee, zij het dan bui ten mededinging. En zij hadden succes. In de hardloopwedstrijd werd de 100 yards heren gewonnen door J. Volger; de 100 yards dames door Tiny Wiese. Bij de 80 yards voor heren boven 40 jaar was het de Turnlustveteraan Jac. Smit die de eerste en directeur Van Zoonen die de derde plaats bezette. In de driebanenrace behaalden mevr. R. HenkeSchakelaar met Ineke Kohier en H. Dekker met Ali Blokker een eer ste plaats; J. Volger met Emmy de Vries, P. van Heugten met P. de Boer en mevr, K. Groen—Jes met Tiny Mooy bezetten een tweede plaats. Directeur v, Zoonen, die ook aan een der heats van deze race mee zou doen er. die bij een oefening met zijn partner, Leny de Boer, mooie successen had geboekt, zo dat hij hoopvol aan de start verscheen, viel reeds na enkele schreden, tot groot vermaak van Turnlust, mét zijn partner als een hulpeloos driebenig paar op het geelgeblakerde gras van Twerton Park. In de achteruitlooprace werden eerste plaatsen bezet door mevr. N. WeimarMadderom en Emmy de Vries. In de hardloop draad in naald wed strijd werd mevrouw R. Henke Schakelaar eerste en Emmy de Vries tweede. Eerste in de zakloopwedstrljd werd P. de Boer, tweede: Pa van Heug ten, derde: Emmy de Vries. In de finale van de driebenenrace bezetten H Dek ker met Ali Blokker een tweede plaats en J. Volger met Emmy de Vries een derde plaats. In de finale 50 yards achteruitlopen werd J. Volger eerste, Emmy de Vries tweede en Ineke Kohier derde, Nederlandse populariteit. De demonstraties van Turnlust trok ken tijdens het driedaagse sportcarna- val wel de grootste massa publiek naar Twerton Park en het meest populaire nummer van de gymnasten was wel hun kaasmarktspel. Overigens blijkt uit allerhande ge sprekken, die men zo hier en daar met Britten voert, dat de Nederlanders uitermate populair zijn in Engeland. De Nederlandse soldaten, marinemensen én luchtstrijdkrachten hebben zich tijdens de oorlog goede vrienden van de En gelsen getoond en hun gedrag stak gun stig af bü da' van de Amerikanen cn Polen, waarmee de Brit ook veel te maken had. Zij hebben een prima in druk in Engeland achtergelaten en het stijlvolle voorbeeld van moed, dat prin ses Wilhelmlna destijds, als koningin van Nederland, in Engeland gaf, heeft niet nagelaten indruk te maken op de Britten. De Hollanders hebben hun Gistermorgen was hij op de kaas markt en daar had hij eerst het ge voel gekregen, dat hij weer in een oude, vertrouwde omgeving was geko men. De ruitertjes zaten nog op dezelf de paardjes als vroeger, de klaroen blazer was een oude kennis en de kaasdragers met hun witte pakjes en hun gekleurde hoeden waren nog niets veranderd met deze restrictie natuur lijk, dat deze er geen van allen in zijn Alkmaarse tijd hadden gelopen. Alleen, er was meer volk, er was meer belangstelling, maar alles was veel te vroeg afgelopen want in zijn tijd werd er 's avonds om 10 uur nog kaas gedragen en er zal toen dus wel iets meer op het marktplein hebben gelegen dan tegenwoordig het geval is. Londen is duur, een goede sigaar kost er 3 en een pakje behoorlijke sigaretten onggveer 1,80. Dat alles is in Hollans! veel goedkoper. Holland is mooi en als een echte tourist was hij dezer dagen naar het Gooi gegaan en had zich in Volendam laten fotografe ren met een Volendams meisje aan de arm, waarvan hij in Londen zal ver tellen, dat het zijn dochter was omdat men zich daar nu eenmaal geen Hol landse meisjes zonder mutsen en klom pen kan voorstellen. Een wandelaar De krasse oude heer wandelt van Londen naar Woburn en terug, een afstand van vijf uur heen en terug en hij schrijft zijn prima gezondheidstoe stand allereerst daaraan toe, dat hij al tijd veel heeft gewandeld, de gezondste en natuurlijkste sport welke men zich kan denken. De volgende week gaat hij met de Batavieriijn terug, alleen, zoals hij is gekomen. Hij hoopt later nog eens te komen maar kan niet precies zeggen in welk jaar dat zal zijn. Een benij denswaardig optimisme en een benij denswaardige gezondheid en vitaliteit als men tegen de negentig loopt en op zijn eentje een reis naar het buiten land gaat maken. Good Luck mr. De Jongh and the best greetings to your second home- country. populariteit in Engeland verdiend en de Alkmaarders van Turnlust hebben die in Bath verhoogd door hun pres taties en door hun correct gedrag. Meisjes, die geen woord Engels spra ken, bestelden fluitend een gramofoon plaat van het nonnenkoor uit Casanova en een lachende winkelier floot mee en haalde onmiddellijk de plaat die de meisjes wensten. En er stond een stu dent met een open mes achter een dei- meisjes om de kwast van haar muts te snijden, want die mutsen, daar waren de lui uit Bath tuk op, maar er is geen muts en geen kwast in Bath gebleven, alleen het model van een muts heeft Turnlust er gelaten. Het meisje dat haar muts in Bath op straat verloor, kreeg haar terug van de politie en de student met het mes kreeg geen kans zijn snood plan te volvoeren. Turnlust herinnert zich plezier en vriendschap, prachtig weer en Veel suc- èes De Alkmaarse gymnasten trokken huiswaarts vanaf Carfax Hotel, in hun uniformen marcherend over Pulteney Bridge, waar öp de brug boven de Avon, winkels zijn gebcruwd, iets wat in Europa alleen daar en in Florence te zien is, en in de straten stonden de mensen stil, het winkelpersoneel Uep naar buiten en kantoormensen ver drongen zich voor de ramen der geb-u- wen, om Turnlust vaarwel toe te roe pen. Dertig dames en tien heren hebben tien mooie dagen gehad. Maar wat die dames betreftdat vrouwen won derlijke wezens zijn, bleek uw verslag gever eens te meer in Londen, toen wij p -ecies op tijd kwamen om de wacht te zien aflossen. Weet u wat de reactie was van een der damesgymnasten op dit met veel Engels ceremonieel vol trokken schouwspel? „Vreselijke kou- we ogen had ie", zei ze Nu vraag ik u toch. Maar van de andere kant wil uw verslaggever, wiens vlegeljaren gelar deerd werden met het merg der klas sieke humanoria, wel bekennen, dat hij zich tijdens Turnlust's Engelse reis, alle schone Homerische epitheta herinnerd heeft op deze Olymp vol lenige godin nen. Afscheid schoolhoofd Nadat de leerlingen van de Bosboom Toussanlschool uitgezonderd de hoog ste klasse, gistermiddag om drie uur juichend het schoolgebouw hadden ver laten, had in de zesde klas een bijeen komst plaats van het onderwijzend per soneel en enkele leden der Oudercom missie om afscheid te nemen van de heer C. J. Mol Jr., die, zoals men weet, na (je grote vacantie als hoofd is be noemd van de Jan Ligthartschool. Juist heden is het 10 jaar geleden dat de heer Mol Alkmaarder werd en ais hoofdonderwijzer aan de B.T.-school werd aangesteld. Hem werden ten af scheid enkele liederen 'toegezongen waarna de heer Pool, één der onderwij zers, namens de leerlingen'een piano lamp en namens het onderwijzend per soneel een boek aanbood. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer H. Koppelaar, overhandigde een vierkleu renpotlood namens de ouders en dankte de heer Mol voor alles wat hij in de loop der jaren voor de kinderen en voor het openbaar onderwijs heeft ge daan. De heer Pool gaf nog een over zicht van de bijzondere kwaliteiten van de heer Mol en bracht de dank van het onderwijzend personeel voor de steeds prettige samenwerking. Nadat de kin deren persoonlijk afscheid hadden ge nomen van hun scheidende hoofdonder wijzer. bleven de aanwezigen nog enige tijd bijeen. Uitstapje kinderen oud-illegale werkers Een 36-tal kinderen uit Alkmaar en omgeving, wier vaders als illegale wer kers tijdens de bezettingsjaren gevallen zijn, maken heden per autobus een uit stapje naar Rotterdam waar" o.a. de Maastunnel en de Diergaarde bezocht worden. Mevr. Greidanus, die aan de kinderen altijd zoveel zorg besteedt, was door familieomstandigheden verhinderd de kinderen te vergezellen. Thans wordt de tocht onder leiding van „Pierre" gemaakt. N.V.ALKMAARSE WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHAN DELING Alleen de commur zijn er legen De Tweede Kamer heeft Vrl dag vijf uren besteed aan de ling van het wetsontwerp tot ring van het Noordatlantisch ondertekend te Washington oi 1949 De behandeling is niet gebracht en zal Dinsdag word. ^De'heer Weiter (KNP) no pact het symbool van de drei een nieuwe oorlog en een i klacht tegen de organisatie enigde Naties, welke deze drei heeft kunnen voorkomen. In verenigde hij zich met het strategisch opzicht betreurde ontbreken van Spanje. De heer S c h m a 1 (CH) vor gelijke preventieve werking pact de aantrekkelijke zijd Heeft, wilde hij weten, Nedai een genoegzaam hoge prijs toetreding weten te bedingen? klaarde zich vóór goedkeurln De heer Burger (Arb.) v< dat zijn fractie het pact ono op stellige wijze aanvaardt, moet niet gezien worden als rantie voor de wereldvrede, or de machtsverhoudingen onder regeling is getroffen. Het is ei stellend feit, dat we ons moeten organiseren. Dat Span toegelaten juichte spr. toe. De heer de K a d t (Arb.) dat het noodzakelijk is een maken tegen wereldvijand nc land. Op sociaal en economis' moet een welvaartsbasis gevoi den vóór gezegd kan worde: een macht is, welke tegen iede of tegen ondermijningspogii stand is. Aansluiting bij het p belang en daarom moeten we Amerika kan ook zonder ons, kunnen niet zonder Amerika. De heer Bruins Slot van oordeel, dat voor het be Westerse samenleving nieuwe treffende politieXe, militaire mische samenwerking dringe zakelijk is. Het pact begroet' een specimen van zodanige s. king met instemming. Maar rikaanse politiek in Indonesië strijdig aan de Amerikaanse p Europa. De heer Gortzak (CPN een aanval op de heer de Ka vervolgens aan te herinneren vetorecht In de organisatie d< opgenomen op voorstel van Roosevelt. Spr. bestreed omst verdrag, opmerkend, dat het t Slachtoffers van „Franeker" ter aarde De stoffelijke resten van slachtoffers van de ramp „Franeker" zijn Vrijdag op graafplaats van de Engelse Bombay ter aarde besteld, werd in de rouwkamer van kenhuis een algemene lijkd houden. Onder de begravei zijn die van de Amerikaans list H. R. Knickerbocker. Er zijn speciale jcrurnaalf: de ramp gemaakt door de van de regering van India, weekeinde in India in roulat gebracht en later naar het land gezonden zullen wordei Het onderzoek naai De groep Nederlandse li digers is uit Amsterdam te deskundigen en K.L.M.-vert aangekomen om deel te ne hot door de regering van I: stelde onderzoek naar de r; de „Franeker". Het vliegtui het gezelschap gezeten w; voor de landing op het Santa Cruz over de plek var Opnieuw twee lichamen Gisteren heeft de politie speurtocht op de heuvel vai par opnieuw twee lichamen inzittenden der „Franeker" Men heeft thans 44 der s kunnen bergen, doch van 1 lijk overschot van de 45ste ontbreekt ieder spoor. PLAATSVERVANGEND CD DE MARINESTAF Met ingang van 1 Juli is nacht F. J. Kist eervol ontl rijn functie als plaatsvervar van de marinestaf. Tot opvol noemd kapitein ter zee A. die -een dezer dagen met „Oranje" uit Indonesië in is aangekomen. BELGISCHE MILITAIRE IN NEDERLAND Van 19 Juli tot 20 Augus op het vliegveld Leeuwardei over enige perioden in totaa tairen van de Belgische luch stationneerd worden. Zij zul oefeningen gaan houden b( land, daar deze oefeningen c ment in Belgie niet mogelijk DENEMARKEN VOORA1 RAAD VAN EUROI In Kopenhagen is bekenc dat Denemarken, als eerste betrokken landen, bij de B: ring de ratificatie-oorkonde lidmaatschap van de Raad v heeft gedeponeerd. DEVIEZEN VOOR FRAI De ANWB deelt mede, dat ogenblik voor het verkrijgt toeristendeviezen voor Frai zo grote belangstelling blijkt dat bij de afgifte vertragi» treden. De aanvragers zulle rekenen op een wachttijd vier weken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2