Tweede Kamer gunstig gestemd over het Noordatlantisch Pact jGangsterbende in Kopenhagen Waarde van psycho-technisch advies Alleen de communisten zijn er tegen Slachtoffers van de „Franeker" ter aarde besteld Nederlands convooi op Sumatra overvallen Amerikaanse methoden in de Deense hoofdstad Onder leiding van zakenlieden De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag vijf uren besteed aan de behande ling van het wetsontwerp tot goedkeu ring van bet Noordatlantisch verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949 De behandeling is niet teneinde gebracht en sal Dinsdag worden voort. S<De heer W e 11 e r (KNP) noemde het pact het symbool van de dreiging van een nieuwe oorlog en een felle aan klacht tegen de organisatie der Ver enigde Naties, welke deze dreiging niet heeft kunnen voorkomen. In beginsel verenigde hij zich met het pact. In strategisch opzicht betreurde hij het ontbreken van Spanje. De heer Schmal (CH) vond demo- gelijke preventieve werking van het pact de aantrekkelijke zijde ervan. Heeft, wilde hij weten, Nederland wel een genoegzaam hoge prijs voor zijn toetreding weten te bedingen? Hij ver klaarde zich vóór goedkeuring. De heer Burger (Arb.) verklaarde, dat zijn fractie het pact onomwonden op stellige wijze aanvaardt. De UNO moet niet gezien worden als een ga rantie voor de wereldvrede, omdat voor de machtsverhoudingen onderling geen regeling is getroffen. Het is een teleur stellend feit, dat we ons defensief moeten organiseren. Dat Spanje niet is toegelaten juichte spr. toe. De heer de Kadt (Arb.) betoogde, dat het noodzakelijk is een front te maken tegen wereldvijand no. 1, Rus land. Op sociaal en economisch gebied moet een welvaartsbasis gevormd wor den vóór gezegd kan worden, dat er een macht is, welke tegen iedere aanval of tegen ondermijningspogingen be stand is. Aansluiting bij het pact is ons belang en daarom moeten we het doen. Amerika kan ook zonder ons, maar wij kunnen niet zonder Amerika. De heer Bruins Slot (AR) was van oordeel, dat voor het behoud der Westerse samenleving nieuwe en doel treffende politieke, militaire en econo mische samenwerking dringend nood zakelijk is. Het pact begroette hij als een specimen van zodanige samenwer king met instemming. Maar de Ame rikaanse politiek in Indonesië is tegen strijdig aan de Amerikaanse politiek in Europa. De heer Gortzak (CPN) richtte een aanval op de heer de Kadt, om er vervolgens aan te herinneren dat het vetorecht in de organisatie der V.N. is opgenomen op voorstel van president Roosevelt. Spr. bestreed omstandig het verdrag, opmerkend, dat het tegen Rus land gericht is. Hij noemde het een middel om een derde wereldoorlog door te voeren. Mejuffrouw K1 o m p e (KVP) merkte o.m. op, dat president Roosevelt inder daad het vetorecht heeft voorgesteld, maar zulks in het vertrouwen, dat er geen misbruik van zou worden gemaakt en nu zijn nagenoeg alle landen ter wereld door Russische veto's getroffen. Zij merkte verder op,, dat alle ontwape ningsplannen steeds zijn gestrand, om dat de Sowjetunie geen controle wilde toestaan. Zij bestreed de mening als zou het verdrag aggressief zijn. De heer Korthals ("VVD) achtte de resultaten van de UNO verre van gunstig. Z.i. is het zeer juist gezien bepaalde staten nu samen te brengen. Ook naar zijn mening behoort Spanje niet thuis in het pact. Ernstig betreurde hij het wapenembargo en in dit ver band gaf hij te kennen, dat het besef moet doordringen, dat wat wij in In donesië doen van belang is voor de Westerse beschaving. De embargo's zul len moeten worden opgeheven. Spr. vroeg nog, welke invloed Nederland op de concrete uitwerking der militaire plannen heeft en tenslotte betoogde hij, dat ons land zijn plicht zou verzaken, wanneer het zijn steun niet aan dit ver drag zou geven. De stoffelijke resten van 21 der slachtoffers van de ramp met de „Franeker" zijn Vrijdag op de be graafplaats van de Engelse Kerk in Bombay ter aarde besteld. Tevoren werd in de rouwkamer van het zie kenhuis een algemene lijkdienst ge houden. Onder de begraven resten zijn die van de Amerikaanse journa list H. R. Knickerbocker. Er zijn speciale journaalfilms over de ramp gemaakt door de filmdienst van de regering van India, die. dit weekeinde in India in roulatie worden gebracht en later naar het buiten land gezonden zullen worden. Het onderzoek naar de ramp. De groep Nederlandse luchtvaart- digers is uit Amsterdam te Bombay deskundigen en K.L.M.-vertegenwoor- aangekomen om deel te nemen aan het door de regering van India inge stelde onderzoek naar de ramp met de „Franeker". Het vliegtuig, waarin het gezelschap gezeten was, vloog voor de landing op het vliegveld Santa Cruz over de plek van de ramp. Opnieuw twee lichamen gevonden Gisteren heeft de politie bij haar speurtocht op de heuvel van Ghatko- par opnieuw twee lichamen van de inzittenden der „Franeker" gevonden. Men heeft thans 44 der slachtoffers kunnen bergen, doch van het stoffe lijk overschot van de 45ste inzittende ontbreekt ieder spoor. PLAATSVERVANGEND CHEF VAN DE MARINESTAF Met ingang van 1 Juli is schout bij nacht F. J. Kist eervol ontheven van zijn functie als plaatsvervangend chef van de marinestaf. Tot opvolger is be noemd kapitein ter zee A. de Booy, die een dezer dagen met het m.s. „Oranje" uit Indonesië in Nederland is aangekomen. BELGISCHE MILITAIRE VIEGERS IN NEDERLAND Van 19 Juli tot 20 Augustus zullen op het vliegveld Leeuwarden verdeeld over enige perioden in totaal 160 mili tairen van de Belgische luchtmacht ge- stationneerd worden. Zij zullen schiet oefeningen gaan houden boven Vlie land, daar deze oefeningen op het mo ment in Belgie niet mogelijk zijn. DENEMARKEN VOORAAN BIJ RAAD VAN EUROPA In Kopenhagen is bekend gemaakt, dat Denemarken, als eerste van de tien betrokken landen, bij de Britse rege ring de ratificatie oorkonde voor zijn lidmaatschap van de Raad van Europa heeft gedeponeerd. DEVIEZEN VOOR FRANKRIJK De ANWB deelt mede, dat er op het ogenblik voor het verkrijgen van de toeristendeviezen voor Frankrijk een zo grote belangstelling blijkt te bestaan dat bij de afgifte vertraging is inge treden. De aanvragers zullen moeten rekenen op een wachttijd van drie a vier weken. Een uit twee auto's bestaand Ne derlands fourage-convooi is nabij Te lega (Oost-Sumatra) door een grote uit Atjeh geïnfiltreerde bende over vallen. Bij de beschieting werd een Nederlandse militair gedood, drie ge wond, terwijl zes anderen, onder wie een dokter en sergeant-ziekenverple ger worden vermist. Waarschijnlijk zijn zij ontvoerd. „GA 'S NACHTS DE ZON ZIEN" Ook de Zweden zoeken nieuwe de viezen-bronnen. Zo is men thans op de gedachte gekomen, de zon in de re clame voor het vreemdelingenverkeer te betrekken. Op sensatie beluste Ame rikanen worden nu uitgenodigd, 's nachts naar Lapland te vliegen, om het grote schouwspel van de midder nachtelijke zon te beleven. Het uit stapje duurt drie uur en kost Kr. 148. Minder haastige reizigers kunnen met de bus naar het Noordelijkste punt van Europa. Van Lulea zijn ze dan echter nog tien dagen onderweg. ZANDAUTO DOOR TREIN VERNIELD Vrijdagmorgen is op de onbewaakte overweg bij de Oudedijk te Schiedam een zandauto door de daar passerende Scandinavian Express, komende uit Hoek van Holland, gegrepen. De auto werd 40 meter meegesleurd en totaal vernield. De chauffeur, de 43-jarige T. Boer uit Rotterdam, werd op slag ge dood. TYPISTE VERDUISTERDE 34 MILLE. De officier van justitie te Amster dam eiste tegen de 35-jarige mevrouw D. vd E. uit Amsterdam 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. De verdachte was ten laste ge legd, dat zij ten nadele van een groot advocatenkantoor te Amsterdam, waar zij als typiste werkzaam was, sommen geld heeft gestolen en verduisterd tot een totaalbedrag van ongeveer f 34.000. Zij bekende. MINISTER SCHOKKING NAAR LUXEMBURG De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, heeft zich naar Luxemburg begeven om deel te nemen aan de kwartaalbijeenkomst van de ministers van defensie der vijf bij het Pact van Brussel aangesloten landen. (Van onze correspondent te Kopenhagen). QEDURENDE enige maanden worden de gemoederen van de Denen in be roering gebracht door opzienbarende gangsterver ha !en_ Niet alleen Chi cago heeft zjjn onderwereld, maar ook Kopenhagen. De kranten staan da gelijks vol met sensationele verhalen over de gangsters, die tot nu toe blijk baar ongestraft kunnen opereren. Ongeveer een half jaar geleden bracht een poütie-verslaggever van de „Social—Demokraten" het balletje aan het rollen, toen hjj in zjjn blad een serie artikelen publiceerde, waarin hij verklaarde, dat de onderwereld van Kopenhagen zo goed georganiseerd is, dat zelfs de politie niet in staat is zouden achter de bende staan. Zij financieren de gangsters en oefenen een een groot aantal misdaden op te helderen. Rijke en geziene zakenlieden zo grote macht op de politie uit, dat dossiers van de voornaamste bandieten spoorloos verdwijnen. ENGELAND KOOPT 75 PCT. VAN DE DEENSE BOTER. Tussen Engeland en Denemarken werd een overeenkomst aangegaan, die voorziet in de leverantie van 75 procent van de Deense boterproductie geduren de vijf jaar naar het eiland, die 116.840 ton per jaar niet te boven zal gaan. De prijs werd vastgesteld op 517 DKR per 100 kg. Van 1 October 1950 af kan deze prijs worden gewijzigd met ten hoogste 7% procent. De gehele onderwereld staat trou wens onder dwang van deze zakenlie den. Of het nu uit angst is of uit „aanhankelijkheid", een feit is het, dat misdadigers, die leden van de bende zijn, voor de rechtbank alle schuld op zich nemen. De heren, die aan de touwtjes trekken, zullen door hun „on derhorigen" zeker niet verraden wor den, aangezien ze goed zorgen voor de veroordeelden en hun familieleden. Het ontbreekt hun aan niets en na hun in vrijheidstelling worden zij schadeloos gesteld. De verslaggever vergeleek de werkzaamheid van de leider van deze gangsterbende met de vette spin in zijn net „edderkoppen", zoals men ze in Denemarken noemt. Met deze aanduiding behandelt de gehele Deen se pers dit dagelijks aangroeiende cri minele geval. De eerste reactie van de Denen was die van verbluftheid. De beweringen van de journalist waren al te fan tastisch. Enkele bladen schreven zelfs van „roverromantiek en revolverjour- nalistiek". De verklaringen van de verslaggever waren echter zo scherp omlijnd, dat de hoofdcommissaris van politie te Kopenhagen zich wel voor de „edderkoppen" moest gaan interesse- Na het verlaten der schoolbanken QVER ENKELE WEKEN zijn de eindexamens achter de rug en sluiten de scholen voor een vacantie hun deuren. Voor een groot aantal jonge men sen zullen die deuren niet meer open gaan, want voor hen betekent dit examen het einde van een belangrijke periode in hun ontwikkeling. Maar voor ieder is eigenlijk het afsluiten van de schoolperiode weer een begin, nj. een begin van een lange en dikwijls moeilijke weg door het leven, die zwaarder is dan de meesten zich kunnen voorstellen. De toekomstverwachtingen immers zijn in menig opzicht verontrustend. Nederland leeft economisch onder een zware druk, met als gevolg, dat de Stabiliteit, van de arbeidsmarkt voor lopig wel een illusie zal zijn. In plaats van de nieuwe tijd, die na de ver schrikkingen van een oorlog in vrij heid zou opbloeien, zijn wij de veront rustende getuigen van een pijnlijk groeiproces, dat bezig is millioenen massa's uit de diepte hunner ellende op te stuwen naar een levensniveau, dat wellicht enkele strepen hoger zal liggen dan het bestaande, maar dat gekocht moet worden tegen de prijs van een aanvankelijk mindere wel vaart ook in de meer gezegende ge bieden Van de uit dit proces voort komende spanningen hebben wy allen de lasten te dragen. Daarom is het een bitter en somber beeld, dat deze jonge mensen, na een betrekkelijk onbezorgde schooltijd wacht. Meer dan voorheen zullen zij, die nu hun eerste stap in de maatschappij ga®" zetten, de zekerheid in zich moeten dragen, dat zij een taak krijgen te vervullen, die, ondanks de barens weeën van deze tijd, een toekomst mo gelijk moet maken, waarbij nieuwe vruchten kunnen worden geoogst. Ieder zal deze taak op eigen wijze dienen aan te pakken, conform zijn karakter en capaciteiten. De vraag rijst echter: hoe worden deze jonge mensen op de beste manier ingescha keld in het grote geheel der samen leving? Nu berust iedere samenleving op arbeid, is zonder die arbeid niet denkbaar. In toenemende mate splitst de arbeidsdeling zich de laatste tijd toe, steeds ingewikkelder machines nemen de plaats 'in van het eertijds eenvoudige werktuig. Er ontstaat dus een kloof, die overbrugd moet wor den. De psychotechniek in het alge meen en de beroepskeuze in het bij zonder krijgen een steeds grotere taak, want zij moeten de wetenschap pelijke hulp leveren dat „ieder werk vinde naar aanleg" Het verdiepen van het inzicht in ie sociale moge lijkheden van de mens, dat is kort geformuleerd de bedoeling der psycho techniek. Zij streeft er naar door nauwkeurige selectie een betere samenleving mede te helpen mogelijk maken. De taak der ouders, die be sloten ligt binnen de kring der ele mentaire opvoeding, wordt hierdoor niet aangetast. Psycho-techniek wordt veelal geken schetst als psychologie in dienst van de maatschappij. De wetenschap der psychologie enerzijds en de stand der maatschappij anderzijds bepalen de mogelijkheden der psycho-techniek. Naarmate de maatschappij in al haar geledingen ingewikkelder van struc tuur wordt en een organisch samen werken steeds moeilijker, zal ook de arbeidsvreugde afnemen. De psycho techniek wil opnieuw de mens bewust doen worden, dat hij meer is dan een rad aan een grote draaiende machine, hem opnieuw inzicht geven in het samenstel der werkelijkheid. Meer vrijheid en minder kommer voor meer mensen, ziedaar de toe komst, die het komende geslacht wenkt. Om dit werkelijkheid te doen worden hebben wij nieuwe wegen in te slaan, en ons van nieuwe middelen te bedienen. Eén van die middelen is de psycho-techniek. Laten wij daarom niet aarzelen van deze methode een verstandig gebruik te maken, ver standig in die zin, dat wij de gren zen, waaraan nu eenmaal alles ge bonden is, ook hier niet willen over schrijden VOOR HEN, die juist van de school banken komen, is de psycho-tech niek vooral belangrijk bij de beroeps keuze. Terloops zij opgemerkt, dat de selectie van sollicitanten voor fabriek of kantoor ook tot de psycho-techniek behoort, doch dit is een hoofdstuk op zich zelf. Het bepalen van het beroep van de jonge man of het jonge meisje is een kwestie waarmee allereerst de ouders en de betrokkene zelf te ma ken krijgen en dan in wijder ver band de hele maatschappij. Om echter een verplichte beroeps keuring in te stellen van allen, die de lagere en/of middelbare scholen verlaten in contact met de arbeids markt voor Nederland, heeft geen zin. Dit zou trouwens op grote or ganisatorische moeilijkheden stuiten als men bedenkt, dat dan ruim 80.000 personen per jaar zouden moeten worden onderzocht, om nog niet te spreken hoe weinig aandacht aan elk afzonderlijk besteed kan worden. Een behoorlijk beroepskeuze-advies vergt 16 k 17 uur werk en komt tot stand door de samenwerking van 5 tot 1 geroutineerde psychologen. Reeds nu komt het voor, dat er soms fouten gemaakt worden bij het beoordelen! Kinderen opvoeden is niet ge makkelijk, ook een beroep kie zen is niet gemakkelijk. Geen wonder, dat er dikwijls hulp nodig is van anderen, die gespe cialiseerd zijn in het oplossen van zulke moeilijkheden. Een van hen, die altijd klaar staan voor een dergelijke hulp, is de psy choloog en een van de vormen waarin hij die hulp geelt, is het psycho-technisch advies. Hoe groot de waarde is, die ook •de overheid hecht aan zo'n psycho-technisch advies, blijkt uit de benoeming van een aan tal psycho-technici aan enkele gewestelijke arbeidsbureaus: in een paar grote steden van ons land. Dit artikel bedoelt een inzicht te geven in de mogelijkheden der psycho-techniek in het alge meen en van de beroepskeuze in het bijzonder. dat deze fouten schrikbarend in aan tal zouden stijgen bij een vluchtig on derzoek spreekt vanzelf. De taak der psycho-techniek en in dit geval dan speciaal de beroeps keuze is allereerst het vaststellen in welke beroepen of opleidingen de jonge persoon het best thuis is. Zij moet vaststellen wat er voor moge lijkheden later aanwezig zijn, hoe deze te ontwikkelen en te richten, opdat een harmonisch geheel verkre gen wordt. Dit onderzoek heet psycho- diagnose of in de gewone spreektaal: test Een test is dus een proef, die gedaan wordt om het karakter en aanleg van de proefpersoon te peilen. Aan de hand van een reeks tests of proeven komt de psycho-technicus te weten wat in de persoon bewust of onbewust verankerd ligt. Anderzijds moet de psycho-technicus natuurlijk op de hoogte zijn van de eisen, die de maatschappij aan de jongelieden stelt. Wat zijn de eigenschappen, zo zal hij zich hebben af te vragen, nodig om een goed chauffeur, een goede ambtenaar of een goede onderwijzer te worden? Nu zijn positieve aanwijzingen voor het vervullen van een functie moeilijk te geven, veel meer zekerheid bieden de negatieve conclusies. Of iemand b.v. een goed onderwijzer zal zijn kan nooit voor de volle honderd procent gegarandeerd worden, maar wel kan vast staan, dat hij absoluut voor het beroep onderwijzer ongeschikt is. Op zich zelf betekent deze negatieve vaststelling reeds een belangrijke vooruitgang in de ontwikkeling der psycho-techniek. Aan de andere kant, dat heeft de practijk geleerd, moet de psycho- technicus er voor zorgen de te onder zoeken persoon niet te snel voor een bepaalde functie of een bepaald be roep af te keuren. Er zijn vele voor beelden, dat iemand in zijn beroep is ingegroeid, als hij tenminste de no dige ontwikkelingsmogelijkheden in die richting bezit. Het spreekt van zelf, dat het geven van een advies moeilijker wordt naarmate de per soon meerdere ontwikkelingsmogelijk heden heeft; hij is dan voor meerdere beroepen geschikt Voor de eenzijdig begaafden is de' beroepskeuze het makkelijkst. Een klein voorbeeld moge dit illustreren. Iemand met een grote technische begaafdheid en sterke so ciale inslag zal bouwkundig of water bouwkundig werk goed liggen, terwijl iemand met dezelfde technische be gaafdheid, maar met een sterke com merciële inslag voor een electrotech- nisch beroep zeer geschikt geacht moet worden. pR ZI|N MERKWAARDIGE dingen, die bij een psycho-technisch onder zoek aan het licht kunnen komen. Wanneer het b.v. mogelijk zou zijn een statistiek aan te leggen van de verschillende arbeiders in de indus trie dan zou een der conclusies kun nen luiden, dat de arbeiders in de zware metaalindustrie gemiddeld vooruitstrevender zijn dan hun broe ders in de textiel- of electro-teehnische bedrijven. De oorzaak moet hier ver moedelijk gezocht worden in het ver schil van werkzaamheden. Eigenaar dig is voorts, dat de technicus in het algemeen wel, de chemicus niet revo- lutionnair kan denken. Bij vele nieu we vindingen en wij denken hierbij b.v aan een verbeterd type motor waarvoor brandstof nodig is met een hoog octaangehalte zal de werktuig kundige eerder met zijn oordeel klaar zijn dan de bedachtzame chemicus. Wat de chemicus betreft, heeft de psycho-techniek uitgewezen, dat hier zelfs van twee verschillende levens houdingen sprake kan zijn. In de eer ste plaats kennen wij de chemicus, die zich bij voorkeur bezig houdt met de stof en zijn leven wijdt aan het uit zoeken van chemische reacties. Daar tegenover staat de chemicus, die met de stof niets te maken wil hebben en zich werpt op de décompositie van de materie. De psycho-techniek is dus niet zoals helaas velen nog menen, 'n listig kunstje waarbij de psycholoog met zijn tests alle dingen in de mens moet ontdekken. Integendeel, wil de psycho-techniek haar taak naar juistheid volbrengen, dan zal zij niet meer willen zijn dan een mogelijkheid om een ieder, die advies vraagt, naar beste weten te helpen. Het psycho technisch rapport is daarom alleen verantwoord, indien alle gegevens nauwkeurig tegen elkaar zijn afge wogen. Karakter, intelligentie, op voeding en natuur vormen die, van el kaar afhankelijke gegevens, waaruit ieder individu is opgebouwd. EM. VAN KONIJNENBURG. Op 'n terrein te Sliedrecht werden Donderdagmiddag door Z.K.H. Prins Bernhard aan een zestigtal ver zetsstrijders onderscheidingen uit gereikt, voor daden van moed, ge durende de oorlog verricht. Aan mej. M. C. van Grunsven uit Gej- jen (N.Br.) werd door de Prins de Bronzen Leeuw overhandigd. Zij wordt in een Utrechts Ziekenhuis verpleegd, maar werd voor deze bijzondere gelegenheid naar Slie drecht overgebracht, waar tij lig gend op een brancard de onder scheiding in ontvangst nam. ren. Er werd een bijzondere kamer van onderzoek ingesteld en al spoedig bleek, dat er achter dit schandaal meer stak, dan de journalist had gepubli ceerd. Men schijnt nu op de goede weg te zijn om de gevaarlijkste gangster bende, die ooit in Denemarken geope reerd heeft, onschadelijk te maken. Zestien ambtenaren van justitie zijn dag en nacht in de weer om het spinneweb te ontwarren. Twee man gevangen. Inmiddels zitten twee Kopenhagers, de meubelhandelaar Linde en de auto handelaar Hasselström, die er van ver dacht worden de leiders van de bende te zijn, achter slot en grendel. Nadat een van de leden van het complot, „dikke Einar", zoals hij in de onder wereld wordt genoemd, bij het verhoor ging doorslaan, kwam aan het licht, dat Linde en Hasselström de „koningen van de zwarte markt" waren. Het is onmogelijk alle misdaden op te som men, waarvan zij worden beschuldigd. Zij hebben o.a. een inbraak in het dis tributiekantoor op hun geweten, waar honderdduizenden bonkaarten werden gestolen. Op de zwarte markt brachten ze ongeveer 3/4 miliioen kronen op. De dossiers van Linde zouden echter spoor loos verdwenen zijn. Grote feesten en braspartijen werden gehouden in kost baar ingerichte huizen. Op deze fees ten kwamen ook poiitie-beambten. De ze mensen zijn inmiddels geschorst. Het is nog niet bekend, wie de dos siers heeft laten verdwijnen.. Doordat er steeds meer aangiften worden gedaan, komt men tot de con clusie, dat door de arrestaties de macht van de bende gebroken is. Uit de aan gifte blijkt, dat de bende reeds tij dens de oorlog met haar misdadige practijken begon. Dat was in de tijd, toen op bevel van Himmler en Kalten- brunner de gehele Deense politiemacht werd gearresteerd en overgebracht naar Duitse concentratiekampen. Diamanten. De politie onderzoekt op het ogen blik o.a. het geval van een Deense S. S.-er, die bij de veldtocht in Polen voor een half miliioen kronen aan dia manten stal en deze in een buideltje over de Deense grens smokkelde. Hij ging ermee naar Linde,, die zich be reid verklaarde de schat, die hij voor lopig in zijn brandkast zou opbergen, te kopen. Met enkele andere personen ging de S. S.-er daarna aan het fuiven. Toen men uitgefuifd was, trok men te gen middernacht weer naar Linde om over de koopsom te onderhandelen. Tij dens deze bespreking werd plotseling de deur geopend en een gemaskerde man met een dreigend pistool in de hand kwam het kantoor binnen. Op aandringen van Linde bood men geen weerstand. En zoals het ook in een spannende detective-roman gebeurt, ging de bandiet naar de brandkast, haalde de buidel met diamanten er uit en verdween. Linde was zeer „edelmoe dig" voor de S. S.-er. Als schadeloos stelling betaalde hij hem 5000 kronen. Dit is wel de sensationeelste geschie denis uit de verzameling gevallen. Het signalement van de rover komt precies overeen met dat van de handlanger van Linde, Hasselström. Een hoge Deense politie-beambte is op het ogen blik in Hamburg, waar hij bewijzen over deze diamanten-affaire hoopt te vinden. Een sneeuwbal. Nu de zaak eenmaal aan het rollen is, komen er steeds meer feiten aan het licht. Enkele kranten beweren, dat de bende hele wagonladingen Amerikaan se sigaretten door de douane heeft ge smokkeld en dat er zich medeplichti gen onder de douanebeambten zouden bevinden. Linde heeft drie snelle mo torboten in zijn bezit, die hij in het afgelopen jaar gebruikt zou hebben om gestolen kleden en andere smokkel waar van Zweden naar Denemarken te voeren. Een van deze boten werd door do douanerecherche in beslag genomen. Linde probeerde er zich uit te praten door te beweren, dat hij de boot aan een van zijn kennissen had geleend en niets met smokkelen te maken had. Dat mooi opgediste verhaaltje geloof de men indertijd! In de kringen van de politie komt men meer en meer tot de overtuiging, dat twee dubbele moorden, die binnen een jaar kort achter elkaar gepleegd werden, eveneens het werk van deze bende zijn. Door de overvloed van het beschikbare materiaal zal het wel ge ruime tijd duren voor de politie haar onderzoekingen heeft beëindigd. De journalist, die door zijn artikelen deze zaak op het tapijt heeft gebracht, acht het niet uitgesloten, dat Linde en Has selström de werktuigen van nog gro tere misdadigers zijn geweest. In de kringen van het misdadigersgilde heerst op het ogenblik een begrijpelijke on rust en reeds zijn verschillende grote gangsters naar het buitenland uitge weken. Zij bevinden zich in Hamburg, dat in Kopenhagen bekend staat als een dorado voor de Deense zwarte- handelaren. Zo rolt deze zaak steeds verder. In Kopenhagen volgt men dagelijks in de kranten met grote belangstelling de verdere ontwikkeling van de gangster geschiedenis, die niet onder doet voor een spannend detective-verhaal. Het is het omvangrijkste criminele geval dat de Deense politie ooit onder han den heeft gehad.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3