Koos Vorrink is weer thuis Kort Bestek Leopolds kansen verder gedaald Sensatieproces tegen John Haigh is begonnen dagblad voor alkmaar en omstreken Na zes maanden verpleging in Denemarken En direct weer volop politiek De Paus spreekt tot Katholiek Berlijn Ook Liberalen tegen voorstellen van Van Cauwelaert Garry Davis gaat mediteren De zwavelzuurmoorden in Engeland Alsof het kermis is rond de galg Geheim koude-oorlog- fonds voor Acheson? Radio-Athene speelt met Balkanvuur bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN 146e Jaargang No. 166 Maandag 18 Mi 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAAfiSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten Alle zorgen op Schiphol waren Zaterdagmiddag een ogenblik verdrongen toen A, heer Koos Vorrink uit het Aero-HolIand-toestel stapte, dat hem van Kopen hagen naar Schiphol had gebracht. Tientallen vrienden stonden op het platform, honderden daarbuiten. Zichtbaar ontroerd omhelsde Vorrink al zijn oude vrien- hondt erehaag van AJC-ert.ies, die zich voor de ontvangsth.il hadden opgesteld. Tezamen met hen zong hij optimistisch: „Mak kers laat het hoofd niet hangen, kijk maar in de zonneschijn terwijl uit de as grauwe lucht het hemelwater neerstroomde. Met zijn beide wandelstokken on der de aim wandelde de heer Vorrink de hal binnen, tezamen met zijn reisge noten waaronder zijn dochter en broer en onderwierp hij zich aan de inspectie der douane. Er was niets aan te geven, behalve dan een stok, die hij van de Deense socialistische organisatie heeft gehad. Doch hij hoefde daar geen enkele «ent invoerrechten op te betalen. Ta het receptiekamertje op Schiphol heeft de heer Vorrink in kleine kring zijn hart gelucht over alles wat hem bezig houdt en hem zorgen baart. „Twee en een halve maand volg ik nu al de kranten weer. Wanneer men zegt over Indonesië: er zijn veel ver anderingen geweest, dan zeg ik liever: «r zijn ontwikkelingen geweest. Door de Van Royen-Rum overeenkomst „zijn we weer ergens". Er is een hele tijd geweest, dat we internationaal gezien „nergens" waren. Als een verschrikke lijke ramp, die grote indruk op mij heeft gemaakt, zie ik het verongeluk ken der Amerikaanse journalisten, die zover ik heb kunnen nagaan hun ogen voortreffelijk de kost hebben ge geven. Zij hebben gezien, dat wij daar geen koloniale politiek voeren. Ik ge loof, dat uiteindelijk onze politiek en het tempo, dat we hebben gevolgd, de juiste zullen blijken te zijn. Er is ech ter één ding, dat me beangstigd heeft en dat zijn de redevoeringen der repu blikeinse leiders in Djokja. Die klonken niet erg hoopvol". Na over tal van andere dingen te hebben gesproken hield de heer Vor rink een warm pleidooi voor een con structieve samenwerking van katho lieken en socialisten. „We zijn nu één maal aangewezen op coalitie-regerin gen, op het compromis. Ik ben er trots op voorzitter van de P.v.d.A. te zijn, omdat wij de partij hebben opengesteld voor anderen. Ja, men zegt wel, de door braak is mislukt, maar dat is een leu gen. Van buiten is de doorbraak in ont wikkeling, van binnen is ze al ge slaagd. De heer Vorrink heeft nog meer op het hart: de grenscorrecties, waarover hij ook wel graag een woordje had meegesproken, de houding van Zweden en Zwitserland, de situatie van Fin land. En hij is zeer positief in zijn uit spraken: een vastberaden houding te genover de Sowjets. Géén tweede Mün- chen! Dan pakt de heer Vorrink zijn stok ken weer op, die hij niet nodig heeft om goed te lopen en nogmaals dozijnen handen drukkend stapt hij in zijn auto, op weg naar huis, dat hij een half jaar geleden verliet. „De jeugd bleef even gelovig als vroeger'' De Paus heeft Zondag, ter gelegen heid van de viering van zijn vijftigjarig priesterfeest door de Katholieken in de Britse sector van Berlijn, een radio toespraak van acht minuten in de Duitse taal gehouden. De Paus zeide, dat men in de afge lopen jaren getuige had mogen zijn van wonderlijke, verheffende dingen. Krachtige deugd had op bewonderens waardige wijze getriomfeerd. De Ka tholieke jeugd was, ondanks wat zij verloren had, even gelovig als in het verleden. Uit Berlijn is melding gemaakt van treffende voorbeelden van ouderliefde. Onzelfzuchtige priesters hebben in deze jaren van onuitsprekelijke ellende steeds de gelovigen bijgestaan en wa ren een steun voor de ter plaatse wo nenden zowel als voor de van hun huis verdrevenen. De Paus wekte de gelovigen op om ook in de toekomst, wat deze ook zou brengen, de liefde tot God te bewaren. De rede werd aangehoord door een menigte van dertigduizend Rooms- Katholieken uit Berlijn en de Sowjet- russische zone, bijeengekomen in het amphitheater bij het Olympisch Stadion in de Britse sector van Berlijn. Logboek van de Franeker leesbaar teruggevonden Regeringsfunctionarissen van India en Nederlandse deskundigen hebben nog eens een grondig onderzoek in de „dodenvallei", de plaats van de ramp met de „Franeker", ingesteld. Mede gedeeld is dat het radio-logboek, de hoogtemeter en de snelheidsmeter na vijf uur zoeken gevonden zijn. Het logboek, hoewel gehavend door regen en modder, was nog leesbaar. SIEGFRIEDLINIE „AUSRADIERT' De laatste bunkers van de „Westwal" („Siegfriedlinie) zijn opgeblazen. Het slopen van de versterkingen, waaraan van 1936 tot 1939 door twee millioen arbeiders is gewerkt, heeft 40 millioen mark gekost, terwijl 36 mensenlevens verloren gingen. Times schreef waarderend over Zuiderzeewerken Naar aanleiding van het besluit der MS.A. om een deel van de Nederland se tegenwaardefondsen vrij te geven voor o.a. de drooglegging vande IJselmeerpolders, schrijft het Britse blad The Times in een hoofdartikel, dat deze drooglegging „tot de stout moedigste en fantasierijkste werken, die ooit door de mens ondernomen zijn", behoort. Op deze manier, aldus het blad. hoopf Nederland afhankelijkheid voor voedsel van gebieden met harde va luta te verminderen en levensruimte te scheppen voor zijn snel groeiende bevolking. De „Times" noemt het een blijk van staatsmanschap, „dat de vele teleur stellingen en tegenslagen de Neder landers er niet van hebben weerhou den hun taak voort te zetten." I 101-JARIGE TE HEERENVEEN Zaterdag heeft mej. T Heeringa, die in ^het Protestants tehuis „Huize Johan na' te Heerenveen verblijft, onder veel elangstelling haar 101e verjaardag evierd. Weerbericht Weersverwachting tot Dinsdag avond. Overwegend zwaar be wolkt, maar afnemend buiïg Zwakke tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Koeler. Ook het permanente comité der Bel gische liberale partij, de instantie, die in deze kwestie over het liberale stand punt moest beslissen, heeft Van Cau- welaerts voorstellen verworpen. Met bijna algemene stemmen heeft het co mité een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat het geen steun en goed keuring kan geven aan het programma van Van Cauwelaert, maar wel aan een regering, die vóór alles en met spoed een programma van economisch herstel, strijd tegen de werkeloosheid en van andere punten zou uitvoeren. Het comité is voorts van mening, dat ook de koningskwestie zo spoedig mo gelijk moet worden opgelost, maar dat zulk een oplossing een sfeer van natio nale eendracht vereist en dus niet kan worden bereikt „tijdens een politieke crisis, die niet vrij van hartstocht en onbuigzaamheid kan zijn". Het comité wenst dat de komende regering, na met de koning zelf contact te hebben opge nomen, streeft naar een oplossing, die rondom de troon de nationale eenheid zal brengen, „zonder welke de duur zaamheid van monarchie en dynastie vroeg of laat zou worden bedreigd". (Dit zal wel zó moeten worden uitgelegd, dat men het aftreden van koning Leo pold ten bate van zijn zoon Boudewijn verlangt. - Red.) Garry Davis, de 27-jarige voormali ge Amerikaanse oorlogsvlieger, die zijn Amerikaanse burgerschap opgaf om de eerste „wereldburger" te wor den, heeft in een brief aan Robert Sarrazac, de leider van de Franse ver eniging voor wereldburgers, medege deeld dat hij zich tijdelijk zal terug trekken, „om te studeren en te kunnen mediteren". „Ik heb de indruk dat wij thans aan de vooravond van de vesti ging ener wereldbeschaving staan", aldus Davis. Togliatti reageert gematigd op Vaticaans decreet De Italiaanse communistische leider Togliatti heeft op een bijeenkomst te Rome bij gelegenheid van de eerste verjaardag van de mislukte aanslag op zijn leven een rede gehouden, welke milder van toon was dan men verwacht had. Het was zijn eerste openbare rede na de afkondiging van het Pauselijk decreet inzake Katholieke aanhangers van het communisme. Togliatti zeide o.m.: „In het afgelopen jaar zijn krach ten van de reactie in alle vormen tegen ons tezamen gebracht. Wij zullen er niet voor buigen. De opmars der ar beiders gaat voort onder de banier van een partij, welke zal vechten voor hun vrijheid en voor sociale rechtvaar digheid". Na Togliatti hield de secretaris van de afdeling Rome der communistische partij, Natoli, een scherpere rede. Hij noemde de stap van het vaticaan „hate lijk, dom en onmachtig". Minister Cripps is ziek De Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps, gaat, zodra de lopende financiële besprekingen van het Ge menebest te Londen beëindigd zijn, naar Zwitserland voor het ondergaan van een behandeling in verband met een kwaal aan de spijsverteringsorganen. Volgens een uitgegeven verklaring zal de afwezigheid van Cripps „enige we ken" duren. De kwaal had reeds van tijd tot tijd speciale behandeling nodig gemaakt in een particuliere kliniek te Zürich, waaraan dokters verbonden zijn, die met de kwaal van Cripps op de hoogte zijn. Knickerbocker waarschuwt De radioluisteraars in de Verenigde Staten hebben Zaterdagavond de stem van een dóde horen waarschuwen, dat „een derde wereldoorlog onvermijdelijk schijnt zo de Verenigde Staten niet hun volle gewicht inzetten tegen het op dringen van het communisme in Azie". Het was de stem van H. R. Knicker bocker, een der dertien Amerikaanse journalisten die bij de ramp met de „Franeker" zijn omgekomen. NIEUWE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN Socialistische vakverenigingen heb ben aan de Antwerpse havenarbeiders strooibiljetten uitgereikt waarin een „daadwerkelijke actie" wordt aange kondigd, waarvan het tijdstip nader zal worden meegedeeld. Duitsers willen Lebensraum in Oost-Europa terug Te Friedberg in Hessen zijn Zondag meer dan 35.000 Duitse vluchtelingen uit Oosteuropese landen, die in West- Duitsland verblijven, bijeengekomen bij gelegenheid van de onthulling van een monument, dat is gewijd aan „de genen die zijn achtergebleven in hun oude vaderland" en dat aan de zorgen van de stad Friedberg is toevertrouwd. Krachtig applaus klonk op, toen door een der sprekers verklaard werd: „Wij staan hier voor God als getuigen voor 't recht dat het Duitse volk op zijn ge- erfde „Lebensraum" in het Oosten heeft". (Telefonisch van onze Londense correspondent HET STADJE LEWES, NABIJ DE BADPLAATS BRIGHTON aan de Engels» Zuidkust, is het toneel van een der meest sensationele processen in de geschie denis der Britse rechtspraak. In de kleine rechtbank van dit dromerige oude plaatsje in Sussex begon vandaag het procés tegen de 39-jarige fabrieksdirec teur John George Haigh, die beschuldigd is van de beruchte „zwavelzuur- moord" op de 69-jarige schatrijke Londense weduwe mevr. Olive Durand Dea con. Haigh's naam werd veelvuldig genoemd in verband met de verdwijning van een zevental andere personen, wier lichamen, naar gevreesd wordt, even eens in zwavelzuur zijn opgelost. De rechtbank is niet veel groter dan een Nederlandse dorpsschool, en de zaal is bijna geheel door de .pers gevuld. Voor het publiek zijn er slechts 40 plaatsen beschikbaar, waarvoor men vanaf Zondagavond lange rijen vormde. De eeuwenoude Sussex-traditie van deze rechtbank wordt, hoe vreemd het ook moge aandoen, in dit gruwelijke proces, dat enige dagen zal du ren, niet vergeten. Voor het gebouw is een fanfarekorps van drie man opge steld, afkomstig uit de barakken van Dover. Elke keer dat de rechter, de 82- jarige mr. Humphreys, het gebouw be treedt of verlaat, zal het zijn trompet ten doen schallen. Met twee rechtszit tingen per dag zal Lewes zich van minstens vier fanfares per dag verze kerd weten. Om de filmachtige stemming wat te verhogen, heeft de eigenaresse van het „deftigste" hotel van Lewes dit geheel met bloemen en guierlandes laten ver sieren, ter ere van de vele advocaten, de sheriff en andere prominente gasten, die in haar hotel logeren. Dit proces zal haai hele seizoen goed maken en zij heeft dan ook een formidabele wijn kelder aangelegd. Het politiebureau is gebarricadeerd en de gehele enscenering te Lewes was vanochtend gereed voor het drama. En de hoofdpersoon zelf? De onberispelijk gekleede, zelfbewuste Haigh, die van ochtend vroeg van de Brixton gevan genis te Londen naar Lewes vervoerd werd, heeft zich ter gelegenheid van het proces een nieuw pak laten aanme ten, dat waarschijnlijk zijn laatste zal zijnKort na zijn arrestatie in Maart j.l. heeft hij de zwavelzuurmoord op de weduwe reeds bekend. Zal hij straks ook de mysteries der andere verdwenen personen onthullen? Naar algemeen verwacht wordt, zal het zwavelzuurdrama Woensdag of Donderdag eindigen met het opzetten der zwarte kap door rechter Humphreys waarmede in Engeland een doodvonnis wordt uitgesproken. Tenzij het Haighs advocaat zal gelukken de jury van zijn cliënts eventuele krankzinnigheid te overtuigen Doorgaans vinden dergelijke gerucht makende processen plaats in de Lon dense Old Bailey, het centrale criminele gerechtshof. Daar de weduwe echter te Crowley in Sussex vermoord is, vindt dit proces in Lewes plaats, de zetel van de betrokken arrondissementsrechtbank. Het proces-Haigh belooft de sensatie van elke Hollywood film te overtreffen. Lewes, een stil stadje van schil derachtige theezaakjes, antiekwinkeltjes en gepensionneerde kolonels, kent zich zelf niet meer. Iedereen is er zich van bewust, dat dit proces de naam van het stadje op alle voorpagina's der we reldpers zal vereeuwigen. In de prop volle straten en café's liggen de woor den „zwavelzuur" en „Haigh" op ieders lippen. Alle hotels, pensions, particulie re logeerkamers en zelfs badkamers in Lewes en omgeving zijn verhuurd aan de pers en aan op sensatie beluste va- cantiegangers. John George Haigh is plotseling de grote vacantie-attractie van Engelands Zuidkust geworden. Tegen communisme m verre Oosten het Luchtvaartdag in Moskou In Moskou is Zondag de jaarlijkse luchtvaartdag gehouden. Ter opening van de festiviteiten op het vliegveld Toesjino bij Moskou ging een vliegtuig de lucht in, waaraan een groot portret van Stalin was gehangen. In formatie vliegende machines vormden de woor den „Lof aan Stalin". Duizenden men sen en hoge regeringsfunctionarissen woonden de demonstraties, die 94 minuten duurden, bij. Het slotnummer bestond uit het neer laten van vierhonderd parachutisten met parachutes in verschillende kleu ren Stalin werd luide toegejuicht. Sommige functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken dringen er op aan, dat Acheson of president Truman het con gres om een „geheim koude oorlog fonds" behoren te vragen teneinde het communisme in het Verre Oosten aan banden te leggen. Dit fonds zou 100 tot 150 millioen dollar moeten bedra gen. De wijze waarop het fonds ge bruikt zou worden, zou nooit onthuld behoeven te worden. Tijdens de oorlog had president Roosevelt fondsen ter beschikking waarvoor geen reken schap afgelegd behoefde te worden. Voorstanders van het bovengenoemde plan zijn er echter niet zeker van, dat het congres bereid zou zijn in vredes tijd een dergelijk fonds toe te staan. Het geld zou gebruikt worden voor steun aan anti-communistische elemen ten ten Zuiden van China en mogelijk in China zelf ter voorkoming van com munistische consolidatie. Functionarissen te Washington ach ten het niet aannemelijk, dat Amerika Tsjiang Kai Sjek in zijn nieuwe rol als leider van de opperraad van de natio nalistische regering in grote mate zal steunen. Vooraanstaande Amerikanen zijn van oordeel, dat Tsjiang Kai Sjek en de om hem verzamelde mannen in politiek opzicht bankroet zijn. Dudi Herzberger, oud-soldaat van het Amerikaanse leger en thans „wereldburger no. twee", drong op een bijeenkomst van wereldburgers te Ham burg aan op opheffing van alle grenzen, demilitarisatie van alle landen, de vor- miniurnnu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii New York de bandietenkoning genoemd werd, is na een week arrest uit de ge vangenis van Rome ontslagen. Hij werd verdacht van het smokkelen van ver dovende middelen. De politie heeft hem .uitgenodigd" Rome te verlaten en - nauwkeuri§ vast te stellen. Bij een cl, ming van een verenigde wereldstaat, dat Zatardag boven Engeland t'erug te keren naar zijn geboortestreek uitgifte van internationale paspoorten §ewoed> zijn vier personen om Sicilië. De voormalige Weser vlieg en verkiezing van een internationale 't,0Ven .£ekomen: tv^ee kampeerders tuigfabrieken te Nordenham (Duits- constituerende vergadering. En van al- „_m ee vissers. Leden van de film- iand), die in de oorlog watervliegtuigen lemaal naar bed met een warme kruik, TTn Russische militaire repareerden, beginnen dezer dagen met Winston Churchill heeft 25 Pond ur eh"en verklaard, dat het ge- de productie van haardrogers, brood- Sterling gestort in een fonds, gesticht to ,„-atan s.ucces van de Russische films roosters en stofzuigers, door twee Engelse Lords met het doel Z 'Vfr, u te la,f lntelligen;; de Duitse veldmaarschalk Von Man- p„P Ja het Duitse volk. „Oom stein, die de volgende maand terecht ^e,1(f,rlngle.te J°ba™esburg vierde zijn 119de verjaardag; hij is nog zonder gebreken. Charles Luciano, die te zal staan, een Britse advocaat te bezor gen. Er gaan geruchten, dat Otto Skorzeny, voormalig SS-officier en één van Hitiers beste spionnen, Zweden clandestien zou zijn binnengekomen. Hij zou uit Denemarken in een bootje naar Zweden gevaren zijn, vanwaar hij hoopte naar Zuid-Amerika te kunnen reizen. Twaalf dorpen in de buurt van Patiala (220 km. ten noorden van New Delhi) zijn door overstromingen weggespoeld; de bevolking werd met bootjes en olifanten geëvacueerd. «ïiRfiSW» Qp het meer van Jannina (Grieken land) is een boot met 60 personen gezonken; elf personen verdronken. Drie Canadese geleerden en zeven Ca nadese vliegers zijn naar de Noordpool vertrokken, waar zij zullen trachten de plaats van het magnetische Noorden TheodoorI Qemeentelijke autoriteiten te Wies- baden hebben gezegd, dat het „veiliger is een door een zuiveringshof berechte dan een voormalig lid van het personeel der zuiveringshoven in dienst te nemen". Eén der burgemeesters zei de: „Wanneer ik een voormalige klerk van een zuiveringshof in dienst neem, gooit men de ruiten bij me in", n Al le Moskouse bladen wijden artikelen aan de 103e verjaardag van de eerste expeditie van Russische zeelieden naar het Zuidpoolgebied. Volgens de kranten komt aan Russische zeelieden de eer toe de Zuidpoolstreken te hebben ont dekt, namelijk aan Bellinghausen en Lazarevssky, die 130 jaar geleden de Russische haven Kronstadt verlieten met bestemming voor de Zuidelijke ijs- zee. De Chinese communistische mi- litaire bestuurscommissie te Sjanghai - moZl heeft bekend ge™aakt-dat a»a p^e- vurt zon vent een rolmops maken, rlchten naar het buitenland voortaan zullen worden gecensureerd. Baby in kussen gestikt Te Amsterdam is een baby van 7 maanden in een kinderwagen in het kussen gestikt. De ouders van het jon getje waren gaan wandelen en hadden het kindje in de wagen thuis gelaten. Toen zij thuis kwamen vonden zij de baby met het gezichtje in het kussen gedrukt. Een onmiddellijk gewaar schuwde geneesheer trachtte nog met kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, doch slaagde daarin niet. DE „KOTA INTEN" VAART THUIS. Naar aanleiding van vele brieven van ouders van opvarenden op de „Kota Inten" deelt de directeur voor de demobilisatie mede, dat van 18 tot 22 Juli elke avond via het radio -program ma van de Nederlandse strijdkrachten tussen 18.30 en 19.00 uur aangekondigd zal worden, welke militairen de vol gende dag vanuit Amersfoort naar huis zullen terugkeren. Het was niet moge lijk deze gegevens eerder ter kennis van de belanghebbenden te brengen. Radio-Athene heeft een beroep ge daan op „de mogendheden" om het Griekse leger toe te staan Albanië binnen te rukken. „Na de nederlaag van de guerrilla-strijders en de on mogelijkheid voor maarschalk Tito om met de kominform same;' te werken, is thans Albanië bestemd om als basis te dienen voor een aanval op Grieken land. Daardoor is Albanië nu het ge vaarscentrum in de Balkan geworden. De mogendheden behoren, in aanmer king genomen hetgeen zij zelf in 1914 deden, het besluit te nemen dat de orde in Albanië hersteld dient té wor den en zij moeten deze taak aan het Griekse leger toevertrouwen, dat op dracht moet ontvangen Albanië binnen te rukken", aldus radio-Athene. De Weense correspondent van het Britse blad Daily Telegraph meldt, dat de laatste berichten uit het Joego- slavisch-Griekse grensgebied „er op wijzen, dat maarschalk Tito zijn belof te, om de grens voör de Griekse re bellen te sluiten gaat nakomen". Ten minste twee van de sterkste divisies van het Joegoslavische leger in Mace donië zijn samengetrokken voor de twee enige grote openingen in de berg ketenen, die Joegoslavië van Grieken land afsluiten, aid s de correspondent. Deze divisies schijnen belast te zijn met het tegenhouden van Griekse par- tisanen, die tijdelijk asyl in Joego slavië willen zoeken. ANTI-COMMUNISTISCH PACT VOOR HET VERRE OOSTEN Tsjiang Kai Sjek heeft meegedeeld, dat China, de Philippijnen en Zuid-Ko- rea besloten hebben een anti-communis tisch pact voor het Verre Oosten te sluiten. Tsjiang voegde hieraan toe. dat de andere Oost-Aziatische landen zul len worden uitgenodigd om tot het pact toe te treden. Luchtbrugvliegtuig stort omlaag Een Brits H^ïïtingtoestel van de lucht brug is Zaterdag na de start van het Berlijnse vliegveld Tegel neergestort. De gehele bemanning van vijf koppen is om het leven gekomen. VERMOEDELIJK DOOR DE BLIK SEM GETROFFEN Zondag is na een kort doch hevig onweer in een sloot te Capelle aan de IJsel het stoffelijk overschot van de 20-jarige G. van Wageningen gevon den. Vermoedelijk is hij bij het gras knippen door de bliksem getroffen en In het water KERKAFBRAAK IN OOST—DUITSLAND. „Der Tag" schrijft, dat op last van de overheid de Evangelische kerken in de Sowjet-zöne „systematisch worden afgebroken". In dorpen in Brandenburg zijn vier kerken op last van de burge meesters gesloopt en er zijn plannen om het vernielingswerk voort te zet ten, aldus het blad. DUITSE KRIJGSGEVANGENEN IN DE SOWJETUNIE Volgens een rapport van het interna tionale comité voor Europese kwesties, dat Zaterdag gepubliceerd is, bevinden zich nog meer dan 2 millioen Duitse krijgsgevangenen in de Sojvjctunie.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1