Gino Bartali in de gele leiderstrui Belgische kabinetscrisis in nevelen Olie onder 't Geestmerambacht? avoniuur „s „co* Residentie Dappere Zwitser Kuebler op zijn vlucht door pech achtervolgd Bergkampioen Coppi gunde Bartali de etappe-zege Er gaai door 't gehucht, een wonder gerucht De Italiaanse campionissimo Gino Bartali heeft de gele leiderstrui in de Tour de Franee over de machtige schouders getrokken. In de zware Alpen-etappe Cannes—Briancon is het lang verwachte Italiaanse offensief gekomen. Coppi en Bartali deden op de ruggen van de grimmige Cols een greep naar de macht en loen zij in Briancon arriveerden, waren ze verzekerd van de ere-plaatsen in het algemeen klassement. Toch waren de Italiaanse grootmeesters niet de helden van deze Tour-etappe. Deze eer komt de moedige Zwitser Kuebler toe, die zich als een adelaar met gespreide vleugels van de Col d'Allos liet vallen, als een gems de Col de Vars besprong, doch bij de afdaing zijn voorsprong van vier minuten in twee lekke banden zag vervliegen. Toen was het woord aan Coppi en Bartali. Op de bergen versloeg Fausto zijn rivaal, maar toen Bartali met de finish in zicht een nieuwe band moest omleggen, wachtte Coppi netjes op hem en liet zich in de eindsprint zonder strijd verslaan. m. hoge Col de Vars tot vier minuten J51j stralend zomerweer heeft de ka ravaan van de Tour de France zich Maandag in beweging gezet voor de etappe die algemeen als een van de zwaarste van de koers wordt be schouwd: CannesBriancon met de drie beruchte Cols van Alios, Vars en Izoard. In de buitenwijken van Cannes begon de lange klim naar St. Vallier en pro fiterend van het matige gangetje van het peloton trok Kuebler er na de pas sage van Grasse (17 km. van de start, hoogte 330 meter) al eens tussen uit. Hij behaalde in korte tijd een voor sprong van meer dan twee minuten, maar de Italianen waren inmiddels ontwaakt en jachtten fel achter hem aan, zodat de Zwitser te Logis du Pin (62 km.) weer in het peloton werd op genomen. Tot halverwege de top van de Col van Alios reden de deelnemers in een lange file achter elkaar in de stromende regen. Toen ontketenden de vier grote favorieten: Coppi, Bartali, Robic en Apo Lazarides, nadat ze zich geleidelijk naar voren hadden gewerkt, de lang verwachte aanval. Maar achter hen kwamen al spoedig nog andere deelnemers opdagen, onder wie de lei ders van de beide Belgische ploegen Ockers en Dupont, de Zwitser Kuebler en de kleine De Mulder van de Bel gische B-ploeg, die eveneens prachtig reed. Tot kort voor de top lag Robic aan de kop vóór Coppi, maar de Italaan zette op het juiste moment een spurt in en ging als eerste over de streep. De volgorde van aankomst was hier: 1 Coppi, 2 Robic op een kwart wiel, 3 en 4 Lazarides en Bartali op enkele lengten, 5 Dupont en Kuebler op 20 se conden, 6 Ockers op 25 seconden, 7 De Mulder op 42 seconden. Weergaloze afdaling. Vervolgens begon de twintig kilome ter lange afdaling naar Barcelonnette <170 km.) dat elfhonderd meter lager ligt. De weg was zeer glad en slipperig, maar de Zwitser Kuebler wierp alle voorzichtigheid overboord en stormde omlaag over de zigzag wegen alsof er geen gevaar bestond en de finish in zicht was. De anderen deden het wat behoedzamer aan maar kwamen daar door ver achter. Te Barcelonnette had de Zwitser 2 minuten en 35 seconden voorsprong op een groep van acht man, bestaande uit Robic, Apo, Lazarides, Coppi, Bartali, Dupont, Ockers bene vens Magni en Goldschmidt die zich door grote risico's te nemen eveneens bü de leidende groep hadden kunnen voegen. Bij de passage van St. Paul, aan de voet van de Col de Vars (2111 meter) had de Zwitser Kuebler nog steeds de leiding. Een groep van elf renners maakte jacht op hem, maar kon niet verhinderen dat de voorsprong van de dapper Helveet op de top van de 2111 PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE AANDELEN De politie te Voorburg arresteerde Vrijdag de procuratiehouder Van E. van de bank Andree Wiltens en Co. te 's-Gravenhage. Hij heeft in de loop van dit jaar voor een bedrag van on geveer 100.000 aan effecten verduis terd, die hij gebruikte om er zelf of via tussenpersonen zaken mee te doen. Van E. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De bank is thans gesloten. VIER POOLSE VERSTEKELINGEN De vreemdelingenpolitie heeft Za terdagnacht in de Amsterdamse haven een viertal Polen gearresteerd, die als verstekelingen aan boord van een Zweeds schip ons land waren binnen gekomen. Zij zeiden om politieke re denen Polen te hebben verlaten en tullen met een ander Zweeds schip naar Zweden worden teruggebracht. Tot zo lang zijn zij in het hoofdbureau van politie ondergebracht. was gegroeid. Twee lekke banden. Op dat ogenblik werd het moreel van de Zwitser gebroken door twee lekke banden die het achter hem jachtende viertal Bartali, Coppi, Apo Lazarides cn Robic in staat stelden zijn achter stand in te lopen. Bij de afdaling van de Vars kwam de eerste lekke band nog vóór het plaatsje Vars, aan de voet van de berg gelegen, geheel was gepasseerd moest Kuebler voor de tweede maal afstappen. Op het moment dat hij weer in de zadel sprong waren Coppi, Bartali en Robic naast hem. Dti betekende een stevige „klap" voor Kueblers moreel en deze inzinking is hij niet meer te boven ge komen. Het drietal Coppi, Bartali en Robic begon gezamenlijk aan het bestijgen van de Izoard, met zijn 2280 m. de grootste hindernis van de etappe. Nog geen 3 km. hadden zij afgelegd toen het tempo Robic te machtig werd en zo gingen beide Italianen getweeën ver dei'. Op de top sloeg Coppi zijn landge noot met een lengte. Hun voorsprong op Robic was intussen tot 7 min. 20 sec. aangegroeid. Robic was tijdens de bestijging ook gepasseerd geworden door Apo Lazarides, die zich van een „ram" had hersteld. Tijdens de afdaling naar Briancon wijzigde deze situatie zich nauwelijks. Slechts Lazarides moest zijn derde plaats weer aan Robic afstaan. Bartali moest enkele kilometers vóór de eind streep van band verwisselen maar Cop pi maakte hiervan geen gebruik. Hij wachtte op hem om gezamenlijk het laatste stuk af te leggen. Bartali won zonder strijd met een halve lengte. De klassements. Van de 16e etappe, CannesBriancon (274 km), luidt de uitslag: 1 Bartali (Italië A) 10 uur 25 min. 35 sec.; 2 Coppi (Italië A) op y lengte: 3 Robic West Noord) 10.30.41; "4 Apo Lazarides (Frankrijk) 10.32.03; 5 Ockers (Belgie A) 10.32.19; 6 Marinelli (lie de France) 10.35.02; 7 Geminiani (Frankrijk) 10.37.44; 8 Magni (Italië B) 10.37.47; 9 Lauredi (Zuid Oost) 10.38.34; 10 Cha- pat (Frankrijk) 10.40.48. Na de 16e etappe luidt het algemeen klassement: 1 Bartali (Italië A) 107.41.28; 2 Coppi (Italië A) 107.42.50; 3 Marinelli (lie de France) 107.42.52; 4 Magni (Italië B) 107.42.56; 5 Ockers (Belgie A 107.48.57; 6 Robic (W. N.) 107.51.54; 7 Dupont (Belgie B) 107.54.32; 8 Kuebler (Zwitserland) 107.55,50; 9 Fachleitner (Z. O.) 107.56.35; 10 Apo Lazarides (Frankrijk) 107.57.06. Tijdens de etappe van Maandag ga ven 3 renners op, t.w. Verhaert (Bel gie B, Idee (lie de France) en Pedroni (Italië B). Er zijn thans nog 62 renners in course. Van Cauwelaert houdt contact met de liberalen De Belgische informateur, Van Cau welaert, heeft medegedeeld, datde onderhandelingen met de liberalen voortduren. Dit was mogelijk door de vorm van het liberale antwoord, waar in overigens de voorstellen van Van Cauwelaert in hun tegenwoordige for mulering werden afgewezen De liberalen hebben verklaard, de besprekingen niet te willen afbreken en het contact te willen handhaven. Anders is dit met de socialisten. De informateur zeide, naar aanleiding van het socialistische, antwoord op het ogenblik geen practische mogelijkheid tot voortzetting van het overleg te zien. Hij zal echter gaarne bereid zijn tot hernieuwd contact als de loop der besprekingen met de liberalen daartoe aanleiding zou geven. Ten aanzien van zijn vooi-stel ter op lossing van de koningskwestie merkte Van Cauwelaert op, dat dit in zekere kringen niet geheel juist is geïnterpre teerd. Zijn voorstel als geheel is niet bedoeld „a prendre ou a laisser", maar als basis voor de onderhandelingen. Op de vraag, wat hij dacht van zijn kansen tot slagen, antwoordde Van Cauwelaert: „Ik zou met Willem de Zwijger willen zeggen: „Slagen is geenszins nodig om te volharden". De toestand is op het ogenblik iet of wat nevelig. Maar u weet, dat op een mis tige ochtend vaak een stralende dag volgt". ZWEEDS SCIHP OP MIJN IN KATTEGAT. Het Zweedse motorschip „Ingeborg" is de afgelopen nacht in het Kattegat op een mijn gelopen. Twee opvaren den kwamen hierbij om het leven. Twee anderen, onder wie een vrcfuw, werden gered. Het schip is gezonken. Las Hitier Schund-lectuur? Otto Abetz, tijdens de oorlog Hitiers ambassadeur -e Parijs, verscheen Maan dag voor de vijfde dag voor een mili tair tribunaal onder beschuldiging van oorlogsmisdaden. Een der getuigen, Eugene Feig, die tijdens de oorlog nis ambassaderaad aan de Duitse ambas sade te Parijs was verbonden, zeide dat Abetz Parijse tijdschriften verzamelde met gewaagde afbeeldingen, zoals „La Vie Parisienr.e" en „Rire", die hij mee nam, wanneer hij Hitler in diens hoofd kwartier ging bezoeken. „Wanneer hij dan te Parijs terug keerde, na Hitier te hebben gesproken, verklaarde Abetz dat zijn bezoek goede resultaten had afgeworpen, daar de Führer goed ge luimd was geweest, omdat hij zich ge amuseerd met de geïllustreerde Franse tijdschriften, die Abetz voor hem had meegebracht", aldus Feig. Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 116. Als even later „Snelvoet" bin nenkomt, heeft de koning al op zijn troon plaats genomen. „En?" vraagt hij nieuwsgierig. „Meneer de koning, Sire, Uwe Majesteit", begint Snelvoet, zo vlug hij kan en wil aan zijn 13 bui gingen beginnen, die hij altijd voor koning Boko maakt. Maar als hij één keer gebogen heeft, roept de koning ongeduldig „hou daar maar mee op. Daar heb ik nu geen tijd voorIk ben veel te nieuwgierig". „Meneer de koning. Sire, Uwe Majesteit, we heb ben „Iwan de Verschrikkelijke" ge vangen, kondigt Snelvoet dan aan met een trots gezicht. „Prachtig, prachtig", roept de koning verheugd. Wanneer kunnen de anderen hier zijn?" Ze kunnen elk ogenblik hier verwacht worden, meneer de koning, Sire, Uwe Majesteit", zegt „Snelvoet" terwijl hij weer eerbiedig een diepe buiging maakt. „Goed zo", antwoordt Koning Boko, goedkeurend. „Hier heb jij een dikke sigaar. Steek die maar eens op. Je hebt hem wel verdiend". En vro lijk lachend steekt hij zijn bediende een dikke sigaar in de mond. Vergoeding van zoengelden en boeten blijlt gehandhaafd Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Hofstra (PvdA) in zake de vergoeding van opgelegde zoengel den en boeten indien en voor zover zij een bedrag van f 100 te boven gaan, heeft minister Lieftinck geantwoord, dat mede om administratieve redenen en in overeenstemming met de gedrags lijn, welke bij de vergoeding van an dere oorlogsschade wordt gevolgd, de beperking is aangelegd, dat bedragen benéden f 100 niet voor vergoeding in aanmerking komen, terwijl ter vermij ding van onbillijkheden is bepaald, dat de bijdragen voor zoengelden boven f 100 steeds met 100 dienen te worden verminderd. Tot eeri zodanige beper king van de vergoeding tot de meer belangrijke gevallen heeft de minister zich genoodzaakt gezien op gronden van praktische aard. Het in behande ling nemen toch van de vele tiendui zenden gevallen, waarin slechts een klein bedrag aan zoengeld betaald is, zou een uitvoerige enquête nodig ma ken en de schade-enquêtte-commissies met nieuw ïassaal werk overstromen, aldus de minister. Prof. dr. D. G. Bosman is be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika bij Hr. Ms. Hof. Maar Warmenhuizen is geen Californie! .ARMENHUIZEN staat op zijn kop. Want aan de Oudewal, op het weiland van de heer Kraakman, gebeuren vreemde dingen. De woest uitziende stier, die, gekluisterd aan een lange ketting onbekende indringers op zijn domein ziet rondlopen, uit een dreigend gebrom in de richting van de mannen die palen slaan, prikkeldraad spannen, met meetlinten slepen, aantekeningen maken. En de zwaluwen, die notenbalken maken van de telegraafdraden boven de weg, kijken wat verwonderd neer op die geheimzinnige arbeiders, wier stemmen luid opklinken in de suizende stilte van het wijde land. Warmenhuizen is er beduusd van. Zulke dingen gebeuren niet iedere dag. Zulke sleeën van auto's stoppen niet dagelijks op het kronkelende Weggetje, dat Oudewal heet. En de inwoners van het veilingdorp stappen van hun fietsen en leunend op de stang verdiepen zij zich in gissingen. De een denkt dit, de ander veronderstelt dat, maar geen is er, die de juiste toedracht kent. Wel waart er een magisch woord rond, dat van mond tot mond gaat. Dat woord luidt: „olie". „ER ZIT OLIE in de grond" beweert een jonge forse kerel en een ander, die niet van dit dorp is, laat zijn verbeel ding de vrije teugel en hij zegt: „Je kunt het ruiken ook". Hij vergist zich, want hij ruikt de gasfabriek, die schuin aan de overkant van de weg ligt. Een vrachtrijder, die zijn paard inhoudt, weet het weer anders: „Wel nee man, ze gaan een nieuwe weg maken, dat zie je" toch wel" en daarbij wijst hij op het grote blauwe bord: „Reef's aanne mersmaatschappij. Betonwerken. As faltwegen. Oldenzaal". De Alkmaarse Concourscommissie hield Zondag haar t.b.c.-wedvlucht met jonge duiven vanaf Roozendaal. Op bovenstaande foto ziet men een ge deelte der ingemande duiven en enkele bestuursleden van de A.C.C. voor hei in korf lokaal van S.I.S. in de Twee Tuindwarsstraat te Alkmaar. De Alkmaarse Concourscommissie bracht ruim f 1000.bijeen voor de plaatselijke t.b.o.-bestrijding. VAN MARSDIEP TOT IJ Het gemeentebestuur van Wieringer meer heeft een toewijzing ontvangen voor de bouw van 50 montage wonin gen. Nabij het monument op de Af sluitdijk is een 17 jarig meisje uit Bui tenpost (F>\) bij het oversteken van de rijweg door een auto gegrepen en op slag gedood. De voetbalvereniging „Schagen" is gestraft met een boete van f 50, omdat zij speelgelegenheid had verleend aan een „wilde" voetbal club. In de gemeenteraad van Wie- ringen is opnieuw de notariskwestie aan de orde geweest; verworpen werd een voorstel van B. en W. om de oude secretarie aan de notaris te verhuren. De Nederlandse Amateurtoneel Unie heeft in Hoorn een landdag gehouden die voor de leden zeer leerzaam was. De te Enkhuizen, onder grote be langstelling, geopende Zuiderzeemu seum-tentoonstelling wordt aangeduid als een expositie met een nationaal ka rakter. Zij wordt in de Drommedaris gehouden en duurt tot 22 Sept. De wielerronde van Hoorn is in 3 uur 5 min. gewonnen door de Amsterdammer Tarzan van Bremen; bij de nieuwelin gen droeg Kleyn de erepalm weg. Tijdens de te Beverwijk gehouden athletiekkampioenschappen voor junio ren heeft de athleet J. Fikkert de Ne derlandse records speer- en discuswer pen verbeterd, resp. tot 59.40 en 50 25 m. Gisteren werden te Limmen de drie voor de r.k. kerk bestemde klok ken met muziek ingehaald. Harmo nie „De Eendracht" te Velsen-Noord heeft het voornemen, volgend jaar een concours te houden ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan. Te Zaandam hebben de niet-commu- nistische partijen in principe besloten de communistische wethouder, de heer J. Warmerdam, niet als zodanig te her kiezen. Een 2'/i"jarig meisje uit Zaandam had in een onbewaakt ogen blik vergiftigde muizentarwe gegeten. Het kind werd ijlings naar het zieken huis gebracht, waar men het levens gevaar nog kon afwenden. Ten einde de nachtverpleegsters van het Stads ziekenhuis te Purmerend overdag te laten genieten van haar welverdiende rust, wordt thans hiervoor ruimte ten stadhuize in gereedheid gebracht. EEN GESTICHMATISEERDE IN HAMBURG Dokters onderzoeken thans een ge heimzinnige ziekte van een Hamburgse koopman, die, naar gemeld wordt, veel bloedverlies lijdt uit wonden, die gelij ken op de stichmata de vijf kruis wonden van Christus. De man, een protestant, verklaarde, dat hij „niet bijzonder godsdienstig" is, doch dat het verschijnen van de won den altijd door reiigieuse visioenen wordt voorafgegaan. Te Barcelona zijn wederom twee bommen ontploft. Een daarvan zou ver scheidene gewonden gemaakt hebben. Men gelooft, dat deze bommen door tegenstanders van het Franco-regiem werden geworpen. Het Radioproqramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en II uur. - KRO: 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Rhythm.-sextet. 7.30 „Dit is leven". 7.45 Rubriek. 8.05 Rondetafel gesprek. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.35 Vragen van deze tijd. 9.50 Metropole orkest. 10.30 Viool-recital. 10.45 Avondgebed. 11.15 Utrechts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Tom Ericli, piano. 6.30 Culturele ontwikkeling, 7.15 Lezing. 7.30 In stijgende lijn. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Succesnummers op de plaat. 9.00 Vacantie-vertellingen. 9.15 „Blue Skies". 9.45 Buitenlands weekoverzicht. 10.00 Omroeporkest. 10.53 Reportage. 11.15 Dr. H. Faber. 11.30 Balletmuziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Tc deum laudamus. 12.00 Lunchklanken. 1.15 Saus souci. 6.00 Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 NCRV-kwartet 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.50 Met band en plaat. 10.15 NCRV-koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. VARA: 8,15 Gramo- foonplaten. 12.00 Roemeens-orkest. 12.38 lohan Jong, orgel. 1.20 Malando. 6.20 Me- tropole-orkest. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. VPRO: „Amsterdam ontvangt". VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Pro menade-orkest. 9.10 Hoorspel. 10.00 Piano duo. 10.25 Orgelspel. 10.45 Van boek tot hoek. 11.15 Utrechts Stedelijk Orkest. 11.50 Viool en piano. En die vrachtrijder heeft het bij het rechte eind. Op het land van de heer Kraakman wordt inderdaad een weg aangelegd en de voorbereidende werk zaamheden zijn begonnen. En waarom komt die weg daar? Om de olie. Zit er hier dan toch olie in de bodem? „Ja", zeggen de Warmenhuizers. En dat ge rucht plant zich voort met fantastische snelheid. „Misschien", zeggen de be- dachtzamen, die minder in aantal zijn dan de heetgebakerden. „Ik hoop het" zegt de heer Smit van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. En omdat een beambte van de N. A. M. de enige is, die het weten kan, houden wij het bij zijn uitspraak. WAT TOCH IS het geval? Wat is de kern van de zaak, ontdaan van alle sensationele franje? Wat blijft erover, als men de geruchten negeert? Een voudig dit: De Nederlandse Aardolie Maatschappij, een dochtermaatschappij van de Bataafse, heeft op grond van geologische onderzoekingen, aanleiding gevonden, op dit terrein aan de Oude wal, een boortoren te bouwen. Dat be tekent niet, dat diep onder de bodem olie gevonden zal worden. De kans. dat men niet op het vloeibare goud stuit, is even groot als de mogelijkheid van succes. Pogingen als deze zijn dan ook geen uitzonderingen. Die worden altijd door ondernomen, over het gehele land. Nu eens hier, dan weer daar bouwt men een toren. Soms heeft men geluk, zo als in het Drentse Schoonebeek. Dan komen er torens bij. dan ontstaat er een oliecentrum. Vaker, veel vaker blijft het succes uit. Dan wordt de to ren weer afgebroken en herinnert na een paar maanden niets meer aan de opwinding die eerst de gemoederen beheerste, zoals in de Zaanstreek. Dan heeft de N. A. M. pech gehad en gaat elders opnieuw haar geluk beproeven. Geologen van de N. A. M. zoeken dagelijks op tal van plaatsen naar olie. Zij gebruiken daarbij ingewikkelde In strumenten en geleerde berekeningen. Soms is er aanleiding om hun be vindingen aan het kantoor te Olden zaal te rapporteren. Zo ook hier in Warmenhuizen. Dan komt een aanne mer met zijn mensen, om de voorbe reidende werkzaamheden uit te voe ren. De beide heren Reef, die wij op het werk troffen, vertelden ons, dat er vanaf de Oudewal een verhard weg getje wordt gemaakt. Want de boorto ren, een zwaar gevaarte van 30 me ter hoog moet heel achter op het land komen, tegen het koolveld aan en over het weiland zou het transport van de onderdelen te bezwaarlijk zijn. Daar om sjouwt daar nu de voorman vd Werf rond met een ploeg losse arbei ders. Als het terrein gereed is, komen de mensen van de N. A. M. en bouwen de toren en het daarbij behorende machi nehuis. Dan kan het boren beginnen. Maar voor het zover is moet er nog heel wat puin en zand het terrein op. De heer Kraakman, de eigenaar van het land, maakte zich wat ongerust. Want, veronderstel, dat het eens niets wordt met dat boren, hoe krijgt hij zijn perceel dan terug? De heer Kraak man kan gerust zijn. De monsters, die de Landbouwvoorlichtingsdienst van zijn grond heeft getrokken, zijn niet voor niets genomx. De eigenaar zal van de gehele poging geen schade on dervinden! ZO WORDT ER gewerkt aan de Oudewal in Warmenhuizen. Straks zullen de vrachtauto's met zand en puin komen, later, in de tweede helft van Augustus zal de toren worden ge bouwd. Maar naar het resultaat van de boring zijn de mensen van de olie maatschappij even benieuwd als de inwoners van Warmenhuizen zelf. En misschien nog wel méér! Warmenhuizen staat op zijn kop. Maar de tuinders, de ambachtslieden, de schippers kunnen gerust weer bel de voeten op de grond plaatsen. Of er vloeibaar goud onder de huizen en ak kers verborgen ligt, zal de toekomst nog moeten leren. Want Warmenhuizen ls nog lang geen Californie! IN DE tjeerd adem a Licht straalde uit de grote kroon in het midden van de zaal, vonkte in de draperieën van gesiepen glas en gloeide langs alle wanden in bont ge kleurde zijden kappen. Het was er druk en gezellig. Vrij wel alle tafeltjes waren bezet en over- ®1 brachten de kleuren van smaak volle japonnen een prettige afwisse ling in het stemmige zwart en wit van de avondkleding der heren. Op het podium speelde een Wiener Damenkapelle onder leiding van een jonge, knappe dirigente en de mee slepende muziek van de Weense wals- koning ruiste door de zaai en verhoog de de gezellige sfeer van het bonte milieu, waarin tussen lachen en pra ten de vertrouwde geluiden van glas en porcelein klonken. Kellners in rok gingen geluidloos over de Oosterse tapijten, smoorden de knalle'n der champagnekurken in hun hagelwitte servetten en zetten de flessen in de met ijs gevulde koelers. Storm had bij het begin van de maaltijd het jonge paar welkom in de residentie geheten en Steensma had daarvoor, ook - namens zijn meisje, zijn hartelijke dank betuigd, waarna Astrid allen verzocht had, haar vriend schappelijk bij de voornaam te willen aanspreken. „Is het waar, Jelle", vroeg Van Dij' dat je niet meer naar Parijs terug gaat?" „Oost-West, thuis-best", zei Steens- ma. ,.Het is nergens zo prettig als in ns eigen vertrouwde Holland. Ik inderdaad van plan hier te blijven". „Hebben jullie hier dan een fili aal?" informeerde Van Veeren belang stellend. „Dat niet", zei Steensma, „maar de minister van Marine heeft mij een goede positie aangeboden bij de Rijks werf in Den Helder en ik denk wel..." De Ridder, die met enthousiasme op zjjn pigeon roti was aangevallen, keek geïnteresseerd op. „Je bent toch een boffer, Jelle", zei hij. „Je brengt het knapste meisje uit Frankrijk mee en je bent nauwelijks hier of de minister presenteert je al weer een goed baantje. Zie je er niet tegen op om daar in dat barre Noor den te gaan wonen, Astrid?" „De vrouw is verplicht haar man te volgen", zei Astrid glimlachend. Den Helder is nog geen Nova Zembla". „O, maar daar trekt hij ook nog wel eens heen", voorspelde De Ridder sceptisch. „Hij is altijd een man van verrassingen geweest". „Hoe lang ben je nu weg geweest, Jelle?" vroeg Van Dijk. Steensma dacht even na. „Laat eens kijken", zei hij. „We heb ben hier het laatst op mijn verjaar dag gezeten. Wel, dat is vandaag pre cies drie maanden geleden". Hij keek onwillekeurig naar het ta feltje, waar destijds de jonker had ge soupeerd en waar nu een deftige oude heer met een kleurig orde-lint in zijn knoopsgat eenzaam maar tevreden zijn maaltijd gebruikte. Nog even gleed zijn blik naar de plaats, waar hij met zijn achtervol gers had gezeten. Dat leek al veel lan ger geleden en het was of de herinne ring daaraan sneller vervaagd was. Storm brak zijn gedachten. „Drie maanden", zei hij. „Wat is dat nog maar kort!" Hij heeft gelijk, dacht Steensma. Toen zat ik hier als een man zonder vooruitzichten en ik had nauwelijks geld om het soupertje te betalen. Nu.... „Er kan in drie maanden heel wat gebeuren", zei hij ernstig. „Weet je nog wel", bedacht De Rid der, „dat je toen zo naar avontuur verlangde. Nou dat zul jij met je drukke werkkring in Parijs toch zeker niet Steensma glimlachte en keek naar het grijnzende gezicht van de jour nalist. „Je cherche fortune au tour du Chat-noir" citeerde Storm. „Het is maar goed, dat je hem in Parijs dade lijk voor anker gelegd hebt, Astrid". „Je bent de eerste, die onbewust een aanval op de vesting van zijn hart heeft gedaan", zei Van Veeren, „en hij heeft onmiddellijk gecapituleerd, toen hij in je ogen heeft gekeken". „Veni, vidi, vici", mompelde De Ridder. „Dat is nou zijn beroemde potjes latijn", zei Storm glimlachend. Steensma schoof de rode wijn ter zijde. hield de champagnekelk tegen het licht en zag in het goudgele vocht grote en kleine parels naar de opper vlakte stijgen. Kort geleden had hij tegenover een jonge vrouw gezeten en de wens uit gesproken, dat deze paarlen het sym bool van hun steeds opwaarts gaande vriendschap zouden zijn. „Rieta" dacht hij, maar haar beeld verdween onmiddellijk, toen hij naast zich de ogen zag van de vrouw, die glimlachend naar hem opkeek. „Waarover denk je zo ernstig, Jel le?" vroeg ze belangstellend. Hij stond op, hief zijn glas en allen volgden zijn voorbeeld. „Vrienden", zei hij, „avontuur heb ik inderdaad niet beleefd. Dat zal wel altijd een van mijn onvervulde wen sen blijven. Soms, in het begin, heb ik wel eens avonturen gezocht, maar ik heb ze nooit kunnen vinden. Wat ik wèl gevonden heb en wat duizendmaal beter is, dat is het knap ste en liefste meisje van de wereld, dat plechtig beloofd heeft mijn vrouw te zullen worden". Hij legde zijn hand op haar schou der en zij keken elkaar een ogenblik in de van geluk stralende ogen. „Liefste", zei hij, „beste vrienden, jullie allen wil ik het zeggen, dat ik nog nooit in mijn leven zó gelukkig geweest ben als deze avond". De vrienden hieven hun glazen en dronken het jonge paar geestdriftig toe en in de orkestruimte keek de dirigente glimlachend naar het groep je mensen en naar het knappe blonde meisje, dat met een blik vol liefde en verering naar de man aan haar zijde keek. Ze zwaaide haar ebbenhouten stok je boven de hoofden harer discipelen en overgoot allen en alles in de zaal met een stortvloed van jubelende klanken. EINDE

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3