L I STOFFEN en KOUSEN Stad en Omgeving. Tegen de dader vijftien maanden gevangenisstraf geëist AGENDA 'Dfy %/£y Turndag te Koedijk u Belastingstelse Fransehuisvro heeft zorge Tragische achiergrond Uitverkoop en zeer voordelig Stoffenhuis Kousenbar Langestr. 93 - Alkmaar Heiloo aatste De Rijp Heer-Hugowaard Casiricum vraagt? VAN MARSDIEP TOT I Vervroegde afschrijvin bedrijfsmiddelen Tobben en ploete De overval op het postkantoor fe Schagen Het is nu alweer vijf maanden geleden dat Schagen werd opgeschrikt door het bericht, dat op het Postkantoor te Schagen een roofoverval had plaats gevonden, die de dader (s) een buit van ruim 10.00C.had opgeleverd. Uitgebreide onderzoekingen leverden enige tijd later op dat de 29-jarlge bloe mist Jacob S. uit Wieringerwerf hiervoor verantwoordelijk moest zijn. Op 16 Februari had S. zijn bloemen in de steek gelaten en zijn schoffel voor een pistool verwisseld en was in alle vroegte naar Schagen getogen, waar hij zich naar het postkantoor begaf en de enige aanwezige postambtenaar, J. N. Bongenaar, onder bedreiging van het pistool bewoog tot afgifte vaa een trommel waarin zich, naar later bleek, een geldsbedrag van ongeveer tienduizend gulden bevond. Dinsdagmorgen stond Jacob S. voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht, waar hij de officier van justitie, Mr. Meischke, een gevangenisstraf van een jaar en rrie maanden tegen zich hoorde eisen. De achtergrond van dit misdrijf was wel zeer tragisch. In zijn requisitoir zeide mr. Meischke dat naar zijn me ning de verdachte een slachtoffer was geworden van de tijdsomstandigheden. Het speet hem dat hij als vertegen woordiger van de Staat en van het Openbaar Ministerie niets anders kon doen dan een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eisen. Ook uit het oog punt van algemene preventie, vervolgde de officier, ben ik wel genoodzaakt ge vangenisstraf te eisen tegen deze man die nog nimmer met de strafrechter in aanraking is geweest. De 16e Februari was de achttien jarige postambtenaar J. N. Bongenaar geheel alleen in het postkantqor aan wezig. Omstreeks half zes hoorde hij de bet van de achterdeur luiden en in de veronderstelling dat het een lid van het dienstpersoneel zou zijn, opende hij de deur. Tot zijn grote schrik ontwaar de hij een gemaskerde man die hem met een pistool in de richting van de brandkast dirigeerde. B-, die als getuige was gedagvaard, verklaarde dat verdachte hem duide lijk had gemaakt om een van de twee geldtrommels. die in de brandkast ston den, voor hem neer te zetten. Dit ge beurde en nadat S. zich over de trom mel had ontfermd, liep hij achteruit en poetste de plaat. Spoedig werd de in Schagen gestation- neerde rijkspolitie gewaarschuwd en korte tijd. na het misdrijf was opper wachtmeester Van Dijk ter plaatse. Het onderzoek leverde geen enkel spoor op en de politie tastte volkomen in het duister bij de pogingen om de dader(s) te ontdekken. Aanvankelijk meende men dat Amsterdamse „zware jongens" de overval hadden gepleegd, dit in verband met de brutaliteit waar mee de overval had plaats gehad. Tn deze mening werd men nog gesterkt toen de politiehonden een spoor volg den dat naar Amsterdam leidde. Uit het verdere onderzoek bleek echter dat dit spoor- volkomen fout was. Na lang durig zoeken kwam vast te staan dat Jacob S uit Wieringerwerf de dader moest zijn. De opperwachtmeester Van Dijk, die na de postambtenaar voor het getui- genhekje verscheen, vertelde niets over de wiize waarop hij de zaak tot klaar heid had gebracht. Zeer begriipeliik o,7erigens, daar onderzoekingen in an dere zaken niet eenvoudiger zullen worden als en ieder de methoden van de politie kent. In ieder geval moet het knap staaltje van sneurderswerk zijn geweest, want de officier noemde de oDperwaehtmees- ter een politieman met een Sherlock Holmesgeest; hij bracht hem dank voor de manier waarop de zaak was opgelost. Verdachte vertelde dat hij het pistool uit de oorlogstijd had overgehouden. Eerst op de 16e Februari had hij dit pistool bekeken als middel om geld te krijgen, geld waaraan hij zo dringend behoefte had. Zijn vrouw woonde namelijk in Fries land. In de omgeving van zijn werk had verdachte aanvankelijk geen woning kunnen krijgen en van de f 45 die hij bij zijn werkgever verdiende, kon den de onkosten van zijn gezin dat in Friesland woonde en zijn onkosten in Noord-Holland niet worden betaald Enige tijd voordat hij zijn misstap be ging, werd hem een woning in de na bijheid van zijn werk toegewezen, maar de middelen om die woning in te rich ten, ontbraken hem. Verschillende ma len had hij gepoogd geld te lenen, het geen hem niet was gelukt. Tenslotte viel de man in handen van een bank instelling" die er praktijken op nahield die nu juist niet in staat waren om iemand die in de put zit, er uit te hel pen. Integendeel, S. raakte van de wal in de sloot en ten einde raad rijpte het besluit om zich geld te verschaffen dat hem niet toekwam Opperwachtmeester Van Dijk ver klaarde dat de vrouw van verdachte pressie had uitgeoefend op haar man om maar zo spoedig mogelijk te zorgen dat de woning bewoonbaar werd, hoe wel het niet haar bedoeling moet zijn geweest dat verdachte op deze manier een oplossing zou vinden. Mr. Meischke zei in zijn requisitoir: „Toen ik vorige week de advertentie las van de film „De vrouw uit Sjang hai" dacht ik direct aan deze verdach te. In die advertentie stond namelijk de volgende zin: „Zijn liefde bracht hem tot een roekeloze daad, waarvan hij de ontzettende gevolgen kreeg te dragen". Zo is het ook met deze man. vervolgde de officier. De liefde van deze man voor zijn vrouw bracht hem tot die wanhoopsdaad". Op de vraag van de president, mr. Van Regteren Altena, waarom hij, ver dachte, naar het postkantoor was ge gaan, verklaarde deze, dat hij vermoed de dat in het postkantoor op gemakke lijke wijze aan geld was te komen. Verdachte had tweeduizend gulden van het gestolen geld aan zijn vrouw gegeven, waarvan zij meubels en andere huishoudelijke artikelen had gekocht. Het resterende bedrag, ruim achtdui zend gulden, was door de politie bij een huiszoeking in de woning van ver dachte aangetroffen. De verdediger, mr. Leesberg, wees met klem op de verzachtende omstan digheden en verzocht de rechtbank de meest mogelijke clementie te betrachten bij het bepalen van de strafmaat. De rechtbank zal op Donderdag 28 Juli het vonnis uitspreken. Oplichting? De 58-jarige koopman Joseph George Aloysius S. te Amsterdam was eind Mei naar Alkmaar gekomen om zijn vrouw, die in het Huis van Bewaring vertoefde, af te halen. S. had voor en kele dagen zijn intrek in een logement aan de Voormeer genomen in afwach ting op het moment dat zijn vrouw in vrijheid zou worden gesteld. Ondertus sen had de man, zoals hij vertelde, ge tracht wat geld te verdienen. Hij was naar een winkel in kantoorbehoefte ge stapt, kocht daar 'n zestal briefordtiers en vijftig enveloppen en bestelde 500 enveloppen die hij later wel zou ko men afhalen. De ordners en vijftig en veloppen werden niet betaald doch wer den op rekening geschreven van een administratie kantoor dat de naam van S. droeg. Spoedig bleek dat een derge lijk administratie-kantoor niet bestond en de leverancier van enveloppen en orders deed aangifte bij de politie. De officier vervolgde de man wegens op lichting waarvoor .hij gisteren terecht moest staan. Tijdens de verhoren kwam vast te staan dat verdachte de orders en enveloppen niet besteld had voor een administratiekantoor, doch dat de winkelier had gezegd: „Het is zeker wel voor het administratie-kantoor S. Verdachte had de winkelier in deze waan gelaten. De officier eiste een jaar gevangenisstraf. De verdediger voerde aan dat zijn cliënt bij het bestellen van de ver schillende artikelen niet de opzet had zich wederrechtelijk te bevoordelen en dat de order van de 500 enveloppen door verd. was geannuleerd. Pleiter meende dat de ten laste legging van de officier zeer zwak was en dat verdach te diende te worden vrijgesproken. Uit spraak Donderdag 28 Juli. De „hoofd"-schuldige. Petrus Johannes K„ die vier weken geleden verstek had laten gaan. ver scheen vervolgens op het matje. K. werd ten laste gelegd dat hij een par tijtje chocolade had gehaald bij een winkelierster dat zijn compagnon daar had besteld. K. had de chocolade door verkocht en zei dat deze koop en ver koop op last van zijn compagnon was geschied. Laatstgenoemde verklaarde echter dat hij een dergelijke opdracht nooit had gegeven. Het werd een lang durig verhoor van verdachte en getui ge, maar tof een vergelijk kwamen de ze heren niet. Verdachte beweerde dat hij de op brengst van de verkoop f 300 aan zijn compagnon had gegeven en dat deze hem voor zijn diensten f 150 had gege ven. De president vond dit nogal vreemd daar de inkoopsom ook f 300 was geweest en er dus geen winst was gemaakt. „Ik heb daar nooit bij stil gestaan", aldus verdachte. Hij (hiermee doelen de op zijn compagnon! was weieens meer royaal en misschien had hij toe vallig wel zo'n royale bui". Als hij veel geld heeft is ie net gek en ik ben niet de enige die dat zegt", was het commentaar. De officier meende dat de oplichting bewezen was en eiste 8 maanden gevangenisstraf. President: „Verdachte U heeft het laatste woord. Heeft U nog wat te zeg gen?" Verdachte: „Kan het geen voorwaar delijke straf worden Edelachtbare?" President: .Dat klinkt nogal vreemd als U van mening is dat U onschuldig is". Verdachte vond hiervoor een of an dere oplossing, draaide zich om wees naar zijn compagnon en zei: „Daar staat de hoofd"-schuldige. Wie de schuldige was vertelde hij er niet bij. Uitspraak Donderdag 28 Juli. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 u.: Berlin Express (boven 18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrouw uit Sjanghai (boven 18 jaar); Cinema Americain, 8 u.: Canyon Passage (14 jaar). Hedenmiddag 2.30 uur matiné's. DONDERDAG Bioscopen zie Woensdag. Geen matinee. AVONTUUR IN DE RESIDENTIE door Tjeerd Adema Dit spannende boek, dat thans als feuil leton in onze courant is verschenen, kunnen wij u fraai gebonden in stof omslag leveren voor slechts 3.95. BOEKHANDEL COSTER Voordam 9, Alkmaar Het begint weer een beetje te luwen met de invasie van kooplustige streek genoten. Nu de textielzaken in het teken van de puntenvrije uitverkoop staan en tal van winkels in andere branches hun prijzen drastisch verlaagd hebben is Alkmaar voor het brede achterland meer dan ooit het winkelcentrum ge worden. Bussen uit alle richtingen brachten de zes dagen ontelbare nieuwsgierigen, die in dichte drommen door de straten trokken, op zoek naar koopjes. Typisch, dat de vrouwen bij dergelijke invasies verre in de meerderheid zijn. Zijn er geen mannen die belangstellen in uit verkopen van sigaren-portefeuilles, portemonnaies, stropdassen of sokken? Ach voor hen is de keuze veel be perkter. Sigaren en sigaretten schijnen niet in prijs te dalen en de café's waar eens een biertje of een borrel gepikt kan worden komen geen enkele week in het jaar met extra lage prijzen. Er is geen kastelein die adverteert, dat hij nog een paar kruiken oude Schiedam mer heeft of een partijtje belegen wijn. dat wegens vergevorderd seizoen tegen extra lage prijzen moet worden opge ruimd. Portefeuilles of portemonnaies heeft vader niet elke dag nodig en wat de bretels, de dassen, de overhemden en de sokken betreft, die brengt moeder wel mee van haar strooptocht want haar .begerige ogen gaan in de textiel zaken niet alleen naar de zomerjurkjes, de camisooltjes en de snoezige rokjes, maar zij bedenkt het hele gezin: een broek voor Jan, een jurkje voor Greet- je, twee overhemden, een paar sok ophouders en drie dassen voor vader. En vader bekijkt de kleuren van die dassen met gemengde gevoelens, hij vreest dat de overhemden hem te klein zullen zijn en de sokophouders heeft hij niet nodig. Maar als hij het enthousiaste ver haal van moeder hoort, die moe ge sjouwd van de lange strooptocht en van de vracht van al die grote en kleine pakken in een stoel zit en enthousiast vertelt ho'e vreselijk goedkoop het alle maal geweest is, dan wil hij dat geluk niet verstoren en vraagt met een ang stig voorgevoel hoeveel er nog over is van het bankbiljet dat hij in een on beraden ogenblik heeft meegegeven omdat moeder bij het van huis gaan toevallig haar portemonnaie niet kon vinden en omdat de bus niet kon wach ten. Dan kijkt hij een ogenblik met ver baasde ogen naar de dubbeltjes en de centen, die daar op een hoopje op ta fel liggen en hij prijst zich gelukkig dat er niet elke week een puntenvrije opruiming is en er niet altijd koopjes te halen zijn. M.U.L.O.-examen Voor het diploma A van de Mulo zijn geslaagd de meisjes: F Stevenson, P. Prins, Den Helder; D. Visser, Koe dijk: P. E. Knapen, Schoorl; R. v. d. Zee, Enkhuizen; E. M. A. Stevers, Ilpendam; L. C. M. Ettema, Den Burg; K, Dekkers Andijk; M. J. M. Roemer, Hoogkarspel: A. P. de Weijze, Akersloot en J. Mul der te Bergen. Voor hetzelfde diploma slaagden de jongens: T. P. Smit, C. M. Klerk, A. P Daalder, Alkmaar; T. Wijker, H. Vis ser, Egmond aan Zee; J. H. T. Fries wijk, Schoorl; G. W. v. d. Steen, H. C. Hopman, Bergen. Afgewezen negen candidaten. Voor het diploma A van de MULO zijn Dinsdag geslaagd de meisjes: E. Harkema, Den Helder; G.- de Jong, Alkmaar; G. M. Friedt, Bergen; M. Schermerhorn, Bergen; A. Blaauboer, Winkel; J. Wetsteen, N. Niedorp; M. Ofman, E. K. C. Minderhoud, J. A. Leg- uit, Alkmaar. Voorts de jongens: G. Koning, Aker sloot; P. J. van Til. Limmen; A. Snaauw, Heiloo; W. J. J. Kuik, L. Kroon, Den Helder; B. J Smit, G. T. Wouters, Cas tricum; J. H. Kraaij en C. Delver, Alk maar. Afgewezen negen candidaten. Deze week alle Openbare Leeszaal en Bibliotheek NIEUWE AANWINSTEN AFD. LETTERKUNDE SUPPL.-LIJST 11 ENGELS 820 B80.5 Brakell Buys, Van: Drie dich teressen uit het Victoriaanse tijdperk. 1947. 821 A22 Aiken: A comprehensive anthology of American poetry. 821 L95,5 Lundkvist: Twelve modern poets. ENGELSE ROMANS 823 B21m Barclay: The mistress of Shen- stone. 823 D20.7 Davenport: The valley of decision. 823 D24w Deeping: A woman's war. 823 D72.4 Douglas: Eliza for com mon. 823 F15b Farnol: The broad highway. - 823 H21.7 Hammett: The glass key. —823 H641h Hilton: Lost horizon. 823 H94.3p Hutten, Von: Pam. I. 823 H94.3w Hutten, Von: What became of Pan. II. —823 J11.5 Jackson: The lost weekend. - 823 L37.5 Leh- mann: Dusty answer. 823 L05.5 Llewellyn: How green was my valley. 823 Ml4.4 Mac- donald: The egg and I. 823 R55b Roche, De la: The building of Jalna. 823 Sll Sadleir: Fanny by gaslight. 823 S62.1 Sin clair: Wasteland. 823 W80s Wodehouse: The small bachelor. S. van dsr Meer winnaar in de Valkenklasse De Alkmaarders hebben het op de laatste dag van de Kaagweek lang niet slecht gedaan. S. v. d. Meer kwam met „Treiwes" in de Valkenklasse A 2 als tweede door de finish, hetgeen voldoende was om de eerste plaats in het totaal klassement te bezetten. Een fraai resultaat van deze Alk maarder om uit een veld van ruim veertig Valken, w.o. de sterksten uit Nederland, .de hoofdprijs te behalen. Hoe de plaats van H. Kirkenier in deze klasse is, kon men ons nog niet mededelen. In Drakenklasse 2 behaalde de Alk- maarder J. W. Boersma gisteren met ,'t Hondsbosch" de dagprijs en J. N. v. d. Stadt ging met zijn twaalfvoets- jol „Net-an" als tweede door de fi nish. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van J. H. Smit, Dokterslaantje 233 c te Schoorl. Rechter-commissaris is mr. J. A. Alblas te Bergen, curator mr. C. D. Thijs te Alkmaar. Straatverbeteringen B. en W. hebben het plan de straten aanleg in het z.g.n. plan-Stofberg aan de Holleweg tegenover het Sportge bouw, waar de woningbouwvereniging Volkshuisvesting aan het bouwen is, ter harte te nemen. Aan de Butterlaan, waar de R.K. woningbouwvereniging gaat bouwen, zal men eveneens tot straataanleg overgaan. Voor beide plannen wil men pl.m. 58.000 uit trekken. De bedoeling van B. en W. is tevens om het verkeer BurenwegNic. Beets- weg gemakkelijker te maken, door dit gedeelte te verbreden. EERSTE PRIJS BEHAALD De R.K. gem. zangvereniging „Nieuw Leven", directeur Piet Groot, behaalde Zondag op het grote zangconcours te Haarlem een le prijs met 368 punten met lof van de jury. Een prachtig suc ces voor deze nog jonge vereniging. Ter ere van het 12'/i-jarig bestaan van de Koedijker turnver. „Voor waarts", werden Zondag j.l. turnwed- strijden gehouden op het sportterrein aldaar. Des middags om 1 uur werd het festijn geopend met een welkomst woord door de burgemeester, de heer Schellinger. Aanwezig waren de bestu ren van de Turnkring Alkmaar en Om streken van het K.N.G.V. alsmede be stuursleden van verenigingen uit de omtrek. Na de opening werd door de turners een optocht door het dorp ge houden, waarna de oefeningen op het sportterrein een aanvang namen. Hier aan namen ook deel de turnsters van de Turnlust uit Alkmaar, die de oefenin gen verwerkten die zij ook in Bath hadden gedemonstreerd. Hieronder de uitslagen: Estafette- wedstrijden. Meisjes: Voorwaarts, Stom - petoren, le prijs 48 2/5 sec.; Turnlust Oterleek, 2e prijs 49 2/5 sec.; Turnlust, Alkmaar, 50 1/5 sec. Jongens: Halter, Alkmaar, le prijs 46 sec.; Be Quick, Bergen, 2e prijs 46 1/5; Doves, Heiloo, 3e pr. 46 2/5. Dames: Olympia, Schoorl, le prijs 48 3/5; Turnlust, Alkmaar, 2e prijs 49 1/5; Achilles, Egmond, 3e prijs 49 4/5. Heren: Turnlust, Alkmaar, le prijs 521/5; Halter, Alkmaar, 2e prijs, 53; Turnlust, Oterleek, 53 4/5 sec. Uitslag wedstrijd hindernisbaan, waar in genomen moest worden overklim- ming schutting van 3 meter hoog. Hier van werd de winnares Turnlust, Oter leek, le prijs 614/5 sec.; waarmee zij thans voor de 3e maal deze wisselpriis in bezit nam, nog 2 maal en ze wordt dan de blijvende bezitster ervan O- lympia, schoorl, 2e pr., 69 sec.; Voor waarts, Stompetoren, 3e prijs 70 1/5 sec. Hindernisbaan dames: Turnlust, Oter leek, le prijs 48; Voorwaarts, Stompe toren 2e prijs 49 3/5; Be Quick, Bergen, 3e prijs, 55 sec. Alle prijzen bestonden uit- me dailies. Wedstrijd kleuters Voor waarts, Koedijk; Meisjes wedloop hin dernisbaan le prijs Trijnie Dissel: 2e prijs Nelly Butter; 3e pr. Coba Breg- man; 4e prijs Marjon de Waal. Jon gens, zaklopen: le prijs Henk Visser; 2e prijs Herman Visser; 3e prijs Jan de Wit; 4e prijs Jan Riekwel. 's Avonds vond de prijsuitreiking plaats in café Schuit, waar nog enige woorden van dank aan de jubilerende vereniging werden gebracht voor de uitstekende organisatie. Het geheel kan als een geslaagde turndag worden beschouwd. (Ongecorrigeerd) Vliegtuig neergestort in dj Ver. Staten MINSTENS ACHT DODEN Bij Seattle in de V.S. is een tweern», torig vliegtuig kort na het opstijgejj[ neergestort, doordat een der motoreul weigerde. Het toestel kwam in aanrs.J king met draden van het electriciteiti.8 net en vloog in brand. De machine kwam terecht op eetr huizencompex, dat nog gedeeltelijk j(l aanbouw was. Vijf huizen vlogen brand. Een overlevende, directeur van ij, maatschappij waaraan het vliegtuig toebehoorde, had passagiers door <j( brandende deuren naar buiten geduwd.' Zijn vrouw was stewardess in vliegtuig. Doordat het vliegtuig dade-1, lijk in tweeën brak, kon een aantal pas. I sagiers nog aan de vuurdood ontsnap, j, pen. Ten minste acht personen zijn oml het leven gekomen. Er waren 28 inzit-! tenden. HUGO-BOYS NIEUWS Zondag speelde het eerste tegen SVW op het KSV-terrein. Na aanvang van de wedstrijd zagen we een zeer kal® spel. Toen er echter een ogenblik vet. warring ontstond voor het SVW-doel, dachten we eerst dat de goal niet telde omdat Kager off side stond, maar hi] stond echter in het doel en Pancrai maakte er 10 van. Zo ging de rust® Als de wedstrijd weer voortgezet wordt een felle aanval van SVW en een mooi schot op doel, dat voor de SVW-ers h[. laas door Pancras op keurige kalm wijze werd gestopt. Verder was Hi, steeds in de aanval. Pancras en Kage wisten er elk nog een te scoren. toen werd het SVW toch te ba: q Boekei scoorde even voor het eiaiv1 Zo eindigde die wedstrijd dus weer m\ 31 in het voordeel van H.B., waai- medé H.B. weer een bal verdiend had. OPBRENGST COLLECTE De collecte Voor de stichting „Steun fonds tot behartiging der belangen van Tuberculose-patiënten in Nederland" heeft bruto opgebracht f 551.78. Turndag in De Rijp Zondagmiddag kreeg de gymnastiekvereni ging „Bato" haar sportvrienden op bezoek uit Oosthuizen. Verleden week was zij zelf de gast van de gymnastiekvereniging „Olympia"» Zij nam toen deel aan de bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Oosthuizer gymnastiekvereni ging georganiseerde turnbetoging. Begunstigd door prachtig weer en begeleid door het Rijper fanfarecorps trokken beide sport verenigingen vanaf café Zomerdijk op het Oost met een pittige mars naar het Sportterrein, waar het fanfarecorps, terwijl de ruim honderd deelnemers keurig stonden opgesteld, nog een nummertje speelde. Hierna werd het Bondslied gezongen Hieronder volgen de uitslagen van de ver schillende wedstrijden: Meisjes van 9-vLl jaar: I. Tienie Kwadijk (O); 2. G. Mulder (O); 3. Jopie Sloten (O). Jongens van 9—10 jaar: 1. J. Visser (O); 2. P. Dekker (O); 3. R. Mast (B). Jongens van 11—13 jaar: 1. M. Hummel (B); 2. Fr. Eijk (B); 3. P. Verwer (O); 4. B. Ent (B); 5. D. Slootmaker (B). Meisjes van 11—13 jaar: 1. G. Eijk (B); 2. A. Kuijn (B); 3. Gr. Jonker (O). Jongens van 14—15 jaar: 1. D. Vet (O); 2. M. Ossebaar (O); 3. M. Kluft (O). Meisjes van 14—15 jaar: 1. J. Pastican (O); 2. L. Scheringa (O); 3. J. Dop (O). Dames: 1. A. Klinkhamer (B); 2. mevr. Veenman—Dijkstra (B); 3. R. Bruin (B); 4. IJ. Brouwer (O). Heren: 1. K. Klinkhamer (B); 2. II. Eijk (B); 3. S. Hellenberg (O). Bij de gem. estafette was Bato eerste en Olympia tweede. In totaal werden door Bato 933 punten ge haald, waardoor zij in he bezit kwam van de zilveren lauwertak. Door burgemeester Dalenberg werd een slui tingswoord gesproken, waarbij hij Olympia feli- teerde niet haar 40-jarig bestaan. Viswedstrijd door „De Hengelaar" Al vroeg in de morgen trokken 29 leden van de De Rijper en Gr after visclub „De Hen gelaar" naar de Mienweid. Het was de tweede viswedstrijd van dit seizoen. In de vier maal een half uur werden niet minder dan 366 baar zen uit het water gehaald. De eerste prijs was voor de heer J. Taam, die een hengel in ont vangst mocht nemen. Bovendien haalde hij de grootste baars op, waarmee hij nog een bin nenband won. Nu nog een oude fiets ophalen en de volgende keer nog een bandje en je gaat rijdend heen. H. Klompmaker, de kampioen visser van de club, was tweede; hij won een schepnet. De overige prijzen waren voor: Tj. Klomp maker, doosje theelepeltjes; J. Oudejans, be- waarnet; Jb. Plukker, theepot; C. van Straa- ten, drinkkruik; Th. de Jong, theelepel; Th. Nibbering, fluitketel; P. Oudejans, karpertuig; Jb. Roemer, baarstuig. DIPLOMA KRAAMVERZORGSTER Dezer dagen slaagde mej. Lies Luyckx- voor het diploma kraamverzorgster van het Wit Gele Kruis. Burgemeester opent de speeltuin Zondag a.s., des middags te drie uur, zal burgemeester C. F. Smeets de speel tuin officieel openen. De opening wordt gevolgd door een ballonwedstrijd voor de kinderen. In Athene is verklaard, dat Joe goslavië zijn troepen langs de grenzen met Griekenland. Albanië en Bulgarije versterkt. Aan de Griekse grens waren hoepen gezonden naar Monastir en an dere naar Skoplje, aan de spoorlijn naar Athene. Marktoverzicht Purmerend Het is maar gelukkig dat op de paarden markt de „doders" flinke aankopen doen hoge prijzen besteden, daar het er daar anders hopeloos zou uitzien, want naar levende dieren is hoegenaamd geen vraag. Men ziet zelfs de veulens grotendeels „voor de dood gaan". De pluimveemarkt was weer heel goed bezet, vooral de jonge haantjes komen flink los, maar de gang was kalm en de prijzen waren niet betes,- i Aangevoerd 449 runderen, waaronder 75 vette koeien, 12 stieren, 333 nuchtere kalveren, 220 schapen en 29 vette varkens voor de levering; 108 melk- en kalfkoeien van f 500—f 750, han del matig; 208 gelde-koeien van f 360—f 575, handel kalm; 20 pinken van f 300—425, han del stil; 24 stieren van f 350- f 650, handel stil; 155 schapen van f 48—f 72,50, handel kalm; 370 lammeren van f 30—f 43,—, handel stug; 45 bokken en geiten van f 10—f 50, han del stug; 700 biggen van f 35—f 62,50, handel stug; 15 fokzeugen van f 300—f 450, handel goed; 67 paarden van f 400—f 650, handel stug en veulen van f 110—f225, handel stug; 500 oude kippen en hanen (rode en witte) van f 1,50—1,75 per kg; 700 idem (blauwe) van f 1,90—f 2,10 per kg; 16.200 jonge hanen (rode en witte) van f 1,50—f 1,75 per kg; 1700 idem (blauwe) van f2—f2,20 per kg; 1100 jonge hennen van f 4—f 5 per stuk; 900 een den van f 1—f 2,25 per stuk; 450 konijnen van f 0,50—f 5 per stuk; 35 ganzen van f 4 per stuk; 4000 kippeneieren van f 0,14—f 0,15 per stuk; 2000 eendeneieren van f 0,09—f 0,10 per stuk. De aanvoer was over bet geheel minder dan de vorige week, evenals de levering van vette koeien. De oorzaak daarvan zal wel te wijten zijn aan de iets betere grasgroei. Er was dan ook mees belangstelling op de verse markt, hoe wel de verkoop nog even stroef ging. Dit was eveneens het geval met de gelde-koeien. Ook de vraag naar jong vee was gering en op de stierenmarkt kon ook maar een heel enkel dier geplaatst worden. Voor fokkalveren was bijna geen koper te vinden. De wolveemarkt was maar matig bezet; de levering van schapen wordt groter, maar de handel daarin was maar heel bescheiden. Ook voor de lammetjes was de vraag heel stug; wèl hebben de ooien nog flinke belangstelling, doch voor export werd niets ver kocht. Het schijnt dat Zwitserland de grenzen voor levend vee heeft gesloten; wat natuurlijk direct afbreuk doet aan de handel. Was het de vorige week iets beter met de bokken en geiten, nu was de gang van zaken wee* zeer stug. Ook de biggenmarkt wordt er niet beter op, want daar was de handel trager met lagere prijzen. Het aanbod van fokzeugen was daarentegen vrij vlug; deze markt was prijshoudend. DEFINITIEVE SAMENSTELLING BELGISCHE SENAAT. Na de verkiezingen van de leden van de Belgische Senaat ziet de definitievi samenstelling er als volgt uit: katho lieken 105 zetels, socialisten 66, libera len 29 en communisten 12 zetels. In de Kamer van Afgevaardigden, waar de Katholieken 104 zetels bezet ten, komen zij er enkele tekort voor een absolute meerderheid. De socialis ten bezetten 66 zetels, de liberalen 3D en de communisten 12. Marktberichten LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 68.000 kg aardappelen: eerstelingen 7,40—8,50, drielingen 5,50—6,50 en blauwe eigenheimers 7,70-8,40; 55.000 kg rode kool 6-8,90; 500 stuks bloemkool IA 40 en I 27,90—34,20. NOORDERMARKTBOND. - 110.000 kg aardappelen: eerstelingen 6,10—8,30, rode idem 6,40—9,20, blauwe eigenheimers 6,30—8,30, eigenheimers 7,50—8,80 en drielingen 4,30— 5,80; 19.000 kg witte kool 11,50-13,20; 900 kg bieten I 6; 775 stuks bloemkool 19—23; 585 kg rabarber 6,40—6,50. WARMENHUIZEN. 20 Juli. 63400 kg. aardappelen: Eigenheimers 7,20 8,40; Schotse muizen 6,207,40; drielin gen Schotse muizen 4,106,50; kleine 44.10; 60 kg. tuinbonen 4.10. ALKMAAR. 18 Juli. Veemarkt. Aangevoerd voor de Centrale: 18 vet te koeien, 1 graskalf, 61 nuchtere kal veren, 4 vette schapen. GROOTEBROEK, 18 Juli 1949. „De Tuinbouw". 250.000 kg aardappelen; eersteling 8.108.70; kleine 5.306.50: kiiel 4.304.50; rode eersteling 9.60— 9.90; blanke eigenheimers 8: blauwe eigenheimers 7.908.30; 7.500 kg rode kool 6.1015.30; 1400 stuks bloemkool 15—29. Hoe krijg ik een stijgende omzet Hoe bereik ik op een snelle en af doende wijze mijn afnemers Welk dagblad zal ik daarvoor nemen? Bovenstaande vragen worden opgelost door het plaatsen van Uw reclame in dit blad Te Den Helder werd de heer I' ll eider gehuldigd wegens zijn 40-jarig dienstjubileum als timmerman bij Open- bare Werken. Q De heer W. Knol uil Den Helder zal vanavond voor de NC RV-microfoon spreken over het onder werp: „Kent u de Marine?" De Sportraad te Hoorn organiseer! Zaterdag a.s. een wielerronde voor jeugd en een voetbalwedstrijd Hoorni voetbalelftalWest-Frisia. Op 30 ea 31 Juli en 1 Augustus wordt te Opmeer een landbouw- en middenstandsten- toonstelling gehouden. Tot de hieraan verbonden attracties behoren een hemdenrace en een springconcours. C| Te Hem is het drie-jarig zoontje van familie Ligthart door een bestelwagen overreden en na enkele uren aan deg bekomen verwondingen bezweken. Te Beverwijk verkeert de R-& Sportvereniging „D.E.M." in financiële moeilijkheden als gevolg van de door hc.ar aangelegde sintelbaan, welke acht tienduizend gulden heeft gekost. Thans stellen B en W de gemeenteraad voor, de vereniging een geldlening vaa j 14.000 te verstrekken. De havea te IJmuiden werd bezocht door d! ranse politiekruisermijnenvege' Ailette" p Het jaarlijkse Mid-Ken- nenierland-tournool zal ditmaal door de voetbalclub ..Beverwijk" worden erganiseeerd. De deelnemende clubs zijn I DEM, WE, Kinheim, Beverwijk, Vi-| tesse en ADO. Tijdens de jeugdkampioenschappen te Vaassen heeft de Zaanse athlete Wil ly Lust de Nederlandse kampioenschap pen 60 meter horden en vèrspringe" verworven, p Het treinverkeer op de lijn AmsterdamAlkmaar had vijf kwartier vertraging, doordat een rijn aak vastliep in de spoorbrug over de|| Nauernase vaart. Kortgeleden heeft de ministc financiën enkele wetsontwerpen Tweede Kamer ingediend, well doel hebben, wijzigingen aan te teu in ons belastingstelsel In l gemeen zullen deze wijzigingen het zakenleven een verlichting v: ten betekenen. In de laatste Troonrede werd aangekondigd dat zou worden o- gen om voor het bedrijfsleven tegemoetkomingen te ontwerpe betrekking tot de wijze waarop lastbare winst wordt berekend. Vanzelfsprekend is het niet mt in het bestek van dit artikel ee ledig overzicht te geven van al h in ons belastingstelsel zal verar indien de wetsontwerpen t.z.t. t zullen worden verheven. Wij zul dan ook beperken tot de mogel welke de minister van financii openen, om op bedrijfsmiddele vroegd af te schrijven. Toen, na de bevrijding van on het bedrijfsleven weer langzam (Van onze Parijse correspond li ET LEVEN begint ook voor d< sis huisvrouw weer wat ai mer te worden, hoewel ze nof zorgen heeft. De distributie welke hier nog veel gecompli waren dan in Nederland, zUn na verdwenen. Slechts koffie, sla suiker zijn nog op de bon. Alle producten zjjn vrij. Suiker krjj 1000 gr. per maand en per j koffie 125 gr. en slaolie gemidd gr. De distributiebepalingen vo tiel, tabak, schoenen enz. werde: twee jaar geleden afgeschaft ei kon dat ook zonder gevaar do, dat de koopkracht zo miniem v er geen run was te vrezen. nog zijn de Ionen merendeels oi kend en de doorsnee Franpai dan ook nog harder om de eind, elkaar te knopen dan haar Ned se zuster. De statistiek wijst b.v. uit minder textiel koopt dan d, landse huisvrouw, hoewel hier tiel toch bonvrij is. Zowel haar kast als haar garderobe vertoc ook lelijke hiaten. Goed! Als i ergens in Parijs tegenkomt, lij heel wat, maar aan dat een uui ren ontvlekte en opgeperste ks dat haar zo snoezig staat, kunt niet zien dat dat haar enige 1 Neen, ik overdrijf niet: een aai deel van die charmante Frangai slechts één jurkje, één paar s, en twee stelletjes ondergoed. S, blijven trouwens bar duur. Mc u hier ongelovig aan als ge dat men in Holland voor vijftier een paar leuke zomeschoentje en voor f 25 een paar chique h jes. Hier kosten ze dubbel zov, renschoenen dito. De Nederlandse dames, die bezoeken, zullen met een „de brok in de keel de overvloedig ges bewonderen, waarin een lectie goederen ligt uitgestald maar op. Al wat ge in Nederla: kunt vinden, doch dan overv! in ruime keus. Daarnaast ti soorten groenten, vis, biefstuk bon, zuidvruchten in allerlei sc prijsniveau vergelijken blijft a tere kwestie, doch als ik bev het leven in Frankrijk gemidde tig percent duurder dan in kan ik er niet ver naast zitten larissen liggen evenwel lager Nederland, hetgeen in sommig nen echter wordt verdiscontec de zeer hoge kindertoeslag. 1 brieksarbeider met vier ontvangt niet minder dan 18( per maand kindertoeslag. Mac zijn in het land van Marianne veel gezinnen met vier kinde zijn uitzonderingen. Eiiend In schril contrast met de rij de etalages zijn de tienduizend laars, invaliden, senielen, dr en andere ongelukkigen. M van zeventig winters slentere langs de straten van deze w om honderd maal per dag op rasje van een café hetzelfde stotteren, wellicht het enige zich nog uit hun blije jeugd ren. Deze typen zijn vergroeid stadsbeeld. De Frangaise m nauwelijks op. Zij zit vol v zorgen. En als ze snuffelend kend over die typisch Parijs jes slentert om drie frs. te denkt ze er merendeels niet „winst" aan het bedelaarsgild staan. Gij kent wellicht alleen de 1 die ge tijdens uw vacantie charmant, goedgekleed. slank die geen zorgen schijnt te ke harde werkelijkheid is even anders. Want ook de Frangaise mo, en ploeteren, rekenen en pu: tien keer iets van de begrotinf pen" omdat ze er anders weer komen. Haar veelvuldig bezoc kapper is een fabeltje, haar garderobe is een fabel en ha; tje zonder zorgen" is een fal kwadraat. In tegendeel, de Franse huisvrouw heeft het dan gij. Zo! Heeft ze zoveel Negen van de tien huisvrouw hier tweemaal daags middag daaraan behoef ik niets mee voegen

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2