Het Westelijk halfrond in de aarzelt, maar zal niet kunnen weigeren Meer vrijheid voor de bouwnijverheid Openbare eindles landbouwhuishoud* school te Alkmaar Ontwerp Staat: Ver. Staten van Een ulira-kortegolfsucces voor Canada roept Nederland" De prijsbepaling bij overdracht landbouw gronden In de haven van Halifax interviewt Maja van Steensel een Nederlands emigrant, Paul Morel, juist in het nieuwe land aangekomen, voor „Ca nada roept Nederland", het dagelijks Nederlands programma van de „Cana dian Broadcasting Corporation". (Van onze correspondent te New York) J7EN GROOT DEEL van de (nog lang niet ver smolten) „koude oorlog" wordt uitgevochten op de ultra-korte-golf. Het is een van de over blijfselen van de werkelijke oorlogsjaren, dié bewezen dat psychologische oorlogvoering een geducht vierde wapen was. Dat het thans niet anders is, kan hoogstens een wrange gedachte zijn voor een correspondent, die ettelijke malen hooggeplaatsten van vele landen bij het openen van nieuwe radio-verbindingen de hoogdravende cliché's hoorde uitspreken van „het aanhalen der banden tussen de landen aan weerszijden van de oceaan". Wie in deze dagen zijn oor te luiste ren legt tussen de 13 en 45 meter banden hoort betrekkelijk weinig, dat wijst op het versterken der internationale vriendschapsbanden. In tal van landen zijn er nog steeds wantrouwigen, die het licht waarin men over de eigen zenders bepaalde gebeurtenissen stelt, graag willen toetsen aan wat het buitenland ervan beweert. Dit is op zichzelf al symptomatisch voor het wantrouwen en de spanningen in de internationale wereld. De Amerikaan heeft hiervan ongetwijfeld het minste last. Onder het grote publiek is de be langstelling voor niet-Amerikaanse zendstations uitermate gering. Daarbij komt nog, dat de gang bare modellen der Amerikaanse ontvangappara ten eenbandstoestellen zijn, afgestemd op de be trekkelijk compacte frequences, waarop de Amerikaanse zenders werken en waarop geen ontvangst van overzeese stations mogelijk is. De radio-zaken hebben slechts zelden ontvangtoestellen voorradig, waarop men de stemmen van de buitenwereld kan beluisteren een duidelijke aanwijzing hoe weinig vraag daarnaar wel is. QM HET AMERIKAANSE gezichts punt te doen doordringen tot de rest van de wereld maken de Ameri kanen zelf echter een uitgebreid ge bruik van de ultra-korte-golf. Dat de Stem van Amerika gehoord wordt blijkt uit allerlei aanwijzingen. Waar om zouden de Russen anders een res pectabel aantal zenders die toch in meer positieve zin gebruikt zouden kunnen worden voor voorlichting of verstrooiing hebben bestemd om de Russische uitzending van de „Stem van Amerika" te storen? Ook in de andere landen achter het ijzeren gordijn wordt geluisterd, al is dit verboden waar. De Amerikaanse uitzendingen zijn in eerste instantie bestemd voor de rand gebieden tussen de Russische en de Westerse invloedssfeer. Tal van pro gramma's en zenders bestrijken de Bal- kan-landen en het Oosten van Duits land. Aanvankelijk was het de bedoe ling een kwartier per dag te wijden aan een uitzending voor Nederlandse luisteraars. Doch uit politiek oogpunt heeft de noodzaak daarvoor zich niet voorgedaan en de mensen van de Stem van Amerika weten tevens, dat Neder landse luisteraars naar ultra-kortegolf- programma's de uitzendingen in het Engels zonder moeite volgen. ER IS IN de V.S. één station een zuiver particuliere organisatie W.R U.L., dat zich drie keer per week. Van 9 uur tot 9.15 's avonds (Amsterdamse tijd) op de golflengten van 16.85 en 19.60 meter tot Nederland wendt. Ge durende de oorlogsjaren was dit het station waarop de schepelingen in dit deel van de wereld afstemden om het laatste nieuws uit Nederland te horen. Thans vinden de uitzendingen van Amerikaanse actualiteiten en nieuws berichten, die men voor Nederland van belang acht, plaats op Maandag, Dins dag en Woensdag Een afwisseling vor men daarbij de causerieën van de Ne derlandse schrijfster Dola de Jong. Maar de gaping van vier dagen, waar op WRUL niet naar Nederland uitzendt veroorzaakt een gebrek aan continuï teit en een vermindering van het (toch reeds beperkte) aantal luisteraars. Ook een aantal Zuidamerikaanse zenders richt zich bij tijd en wijle tot de korte-golf-aftasters in Nederland. Maar verreweg het meest omvattend is het werk van de Canadese Radio Om roep (Canadian Broadcasting Corpora tion) die dagelijks drie kwartier in de lucht is met een Nederlands program ma, dat men van half zes tot kwart voor zes en van half acht tot acht uur (Amsterdamse trd) kan beluisteren, op resp. 16.84 en 19.58 meter. Daarnaast onderhoudt de C.B.C. nog een speciaal Nederlands programma voor de Neder landse Antillen. DE UITZENDINGEN van „Canada roept Nederland" worden ongetwijfeld door meer Nederlanders beluisterd dan welke andere korte-golf-uitzending van het Westelijk halfrond. Voor een deel is dat natuurlijk te danken aan de toenemende belangstelling, die men in Nederland voor Canada koestert. De uitstekende kwaliteit van deze pro gramma's, die door een klein groepje Nederlanders in Montreal worden ver zorgd, draagt er echter veel toe bij deze belangstelling te doen toenemen. Bovendien, de CBC is zo spoedig mo gelijk na de oorlog reeds teruggekeerd tot het principe om alle propaganda te weren. De nieuwsuitzendingen van „Canada roept Nederland" zijn derhal ve louter feitelijk en gedurende de debatten over Indonesië op Lake Suc cess heeft deze zakelijke berichtgeving veel vrienden gewonnen onder Neder landers die - naar zij onomwonden aan de CBC schreven uit hun eigen BRAND TE AMSTERDAM SNEL BEDWONGEN. De Amsterdamse brandweer is gis termiddag om kwart vóór zes uitge rukt voor een grote brand in de Nieu we Uilenburgerstraat De brand heeft gewoed in de foto- kaartenfabriek Helios", gevestigd op de eerste verdieping van het betreffen de gebouw De brandweer was het vuur zeer snel meester en tegen zes uur kon het gevaar als geweken wor den beschouwd De fotokaartenfabriek andde geheel uit. bladen niet altijd even duidelijk kon den opmaken wat er precies besloten was. „Canada roept Nederland" biedt voorts regelmatig programma's ten dienste van hen, die eerlang naar Ca nada hopen te emigreren; er zijn groe ten van Nederlandse gezinnen, die zich in Canada gevestigd hebben, voor fa milie en vrienden in Nederland; re portages over het Canadese platteland, de Canadese steden; beschouwingen over actualiteiten, die niet van humor- gespeend zijn en een wekelijks over zicht over de gebeurtenissen der Ver enigde Naties vult tenslotte het pro gramma aan. De correspondentie, die in de loop der jaren is ontstaan tussen de leden der Nederlandse afdeling van de CBC in Montreal en de luisteraars in Ne derland, bewijst ten volle het bestaans recht van het programma. „Aan de vooravond van ons vertrek naar Cana da", aldus schreef onlangs een Neder lands gezinshoofd, „wil ik u bijzonder dank zeggen voor de goede diensten aan ons bewezen. Wij hebben vele avonden genoten van uw uitzendingen en zo Canada steeds beter leren kennen. U heeft ons geholpen, dat wij straks in Canada niet helemaal onbeslagen ten ijs komen". Er komen aanvragen voor foto's van Canadese filmsterren, ver zoeken om baantjes, landbouwinlich- tingen, bijzonderheden over grondsoor ten en een Nederlandse landarbeider, die kennelijk beter met de spade dan met de pen wist om te gaan, schreef deze regels, die grammaticaal wellicht incorrect zijn, doch waarop de CBC bijzonder trots is: „Ik luisterd altijd van half acht tot acht en als ik hem (de zender) dan niet heeft kunnen vin den, ben ik altijd teleurgesteld". VOOR MAJA VAN STEENSEL, die de leiding van de Nederlandse afdeling op zich genomen heeft, is de wereld van reportages, microfoons en golf lengte een nieuw avontuur. Tijdens de oorlogsjareti hielden de Duitsers haar elf maanden in het kamp te Amers foort gevangen en toen zij naar een concentratiekamp in Duitsland op transport werd gesteld wist zij zich dank zij de hulp van vrienden via een sprong uit een trein uit de voeten te maken. Daarna sloot zij zich op nieuw aan bij ondergrondse werkers, die persoonsbewijzen en rantsoenkaar- ten voor onderduikers vergaarden. Haar huidige werkzaamheden op de korte golf zijn ongetwijfeld van min der wilde allure; maar het werk van de gehele Nederlandse sectie, dat zo krachtig bijdraagt tot het versterken der banden tussen de twee landen, is op de lange duur een meer bevredi gende taak. Voor wie eens een half uur lang zijn oor te luisteren wil leggen in het verre Canada, zijn de programma's van de Canadese omroep een voortreffelijke bron van inlichtingen. RADIO NEDERLAND WERELD OMROEP. Jaarverslag 1948. Bij drukkerij „Het Gooi" te Hilver sum is het Jaarverslag 1943 van Radio Nederland Wereldomroep verschenen. In dit boekje, dat tot doel heeft de kennis aangaande 't werk van de We reldomroep te vermeerderen, is de op somming van belangrijke uitgezonden programma's iets uitgebreid vergeleken bij het verslag van vorig jaar. De ken nis van 't werk van de Stichting RNW is in ons land over het algemeen ge ring en dit is niet te verwonderen als men bedenkt dat de uitzendingen steeds bestemd zijn voor luisteraars •iten onze landsgrenzen. In ons land zijn de uitzendingen vaak moeilijk te ontvangen. Het doel van de uitzending is twee ledig. Enerzijds wil men de band tus sen het Moederland en zijn zonen, waar ook ter wereld, onderhouden en ver stevigen, anderzijds wil men de buiten landse luisteraars inlichten over wat Nederland denkt, zegt en doet. Het ver zekeren van dagelijks radiocontact tussen Nederland en de overzeese ge biedsdelen is een van de belangrijkste taken van de RNW. In de zendtijden naar Indonesië, Zuid-Afrika en West- Indie zal voorlopig geen verandering komen; op het terrein van de interna tionale uitzendingen zal zo spoedig mo gelijk een Frans programma worden toegevoegd. Aan de uitzendingen in de Oosterse talen zal eveneens meer aan dacht worden besteed. Het boekje, dat een goed overzicht geeft over de werk zaamheden van Radio Nederland We reldomroep, is verlucht met een groot aanto1 foto's. ZEVEN GESPREKKEN VAN MALEACHI door Walter Lüthi. Uitgever: T. Wever te Franeker. Dr. Walter Lüthi is in Nederland al geen onbekende meer. Zijn geschriften worden gaarne gelezen omdat ze actu eel zijn en betrekking hebben op de brandende vraagstukken van onze eigen tijd en ook omdat hij zo onver bloemd de waarheid durft te zeggen. Reeds vóór de grote wereldoorlog werden zijn boeken in Duitsland ver boden. Lüthi bracht de waarheid Gods els een heilig en verterend vuur te dicht bij de schenen der Nazi's. Maar zijn woord richt zich niet slechts tegen de Nazi's, maar tegen alle afgoden dienaars van onze tijd. Als geen ander verstaat hij de kunst om het heilig woord der profeten als een levend woord Gods toe te passen op de tijden en omstandigheden waarin wij verke ren. Maleachi, de laatste profeet van het Oude Testament, leefde in een tijd van afval, schijngodsdienst, verwording van het huwelijk en gezinsleven en van sociaal onrecht. Daartegen richt zich het vlammend woord van de profeet en tegen deze zelfde zonden richt zich het vlammend woord van Walter Lüthi. Engeland wensi hei aioomgeheim (Van onze diplomatieke medewerker) RULLEN DE VERENIGDE STATEN EN GROOT-BRITTANNIE de nauwe bondgenoten blijven, die zij tijdens en na de oorlog waren of zal er, door een innige militaire samenwerking tussen de landen van de Westelijke Unie, een derde machtscentrum tussen de Sowjetunie en Amerika gevormd worden? Het is deze allerbelangrijkste vraag, die op hef ogenblik op beantwoording wacht en het zijn de Amerikanen, die het antwoord op korte termijn zullen moeten geven. Daartoe riep Truman eind vorige week in zijn tijdelijke woning, Blair House, een conferentie bijeen, waaraan naast de president werd deelgenomen door de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, de minister van Defensie, Louis Johnson, generaal Eisenhower, vice-president W. Barkley, de voorzitter van de Commissie van Atoomenergie, David E. Lilienthal en talrijke vooraanstaande democratische en republikeinse senatoren en afgevaardigden. Gezien de samenkomst van zovele bekende persoonlijkheden was het geen wonder, dat de conferentie, welke men totaal geheim had willen houden, de aandacht van de pers trok. grote handicap voor het Amerikaanse atoomenergieprogramma betekenen. Maar hoe belangrijk deze kwestie ook moge zijn, van nog veel groter im portantie is de vraag, of de Verenigde Staten de Britten willen helpen bij het maken van de super-atoombom, waar van de vervaardiging in Maart 1948 door de Amerikanen is aangekondigd, dan wel of zij Groot-Brittannie de no dige inlichtingen zullen weigeren, wat de Engelsen er misschien toe zou be wegen samenwerking met sommige van de Westeuropese landen te zoeken. Het grote probleem Dit is het probleem, waartegenover Amerika's leiders zich op het ogenblik gesteld zien. Beslissen zij, dat de Ver enigde Staten Engeland nodig hebben, zoals Engeland de Verenigde Staten no dig heeft, dan zullen zij moeten toe stemmen in een algehele samenwerking Om de uranium uit de Congo OFFICIEEL is het besprokene op de ze bijeenkomst nog steeds achter dikke sluiers verborgen, maar inlichtingen uit absoluut betrouwbare bronnen hebben er inmiddels toe bijgedragen, de zaak geheel uit de doeken te doen. De kwes tie, die Amerika's politieke en militaire kopstukken samenbracht, is. of de Ver enigde Staten hun kennis omtrent de atoomenergie zullen delen met Groot- Brittannie en in mindere mate ook met Canada of niet. Dit probleem schijnt al enige maan den te hebben gestaan op de Ameri kaanse lijst van zaken, welke op een beslissing wachten. Het is nu met spoed in behandeling genomen, omdat de Verenigde Staten en Groot-Brittannie waarschijnlijk binnenkort zullen moe ten onderhandelen over hun huidige overeenkomst ten aanzien van de ver deling van het uranium in de Belgische Congo. Geen druk van Engeland Engeland, aldus is door goedingelich- te Amerikanen verklaard, heeft de Ver enigde Staten niet onder druk gezet. Maar het heeft in het eigen atoom energie-programma een punt bereikt, waarop het gedwongen is aanspraak te maken op het recht, het land toegekend bij een tiidens de oorlog gesloten over eenkom' op een aanzienlijk deel van het uranium uit de Congo, tenzij dan dat de Verenigde Staten bereid zijn op een veel uitgestrekter terrein van de atoomenergie met de Britten samen te werken. De bronnen van deze voor de ver vaardiging van atomische wapens on misbare grondstoffen zijn uiterst schaars. Het verlies van een belangrijk deel van het uranium uit de Congo, dat de Verenigde Staten sinds de oorlog welhaast exclusief ontvingen, zou een bij de vervaardiging van atomische wapens. Komen zij echter tot een te genovergesteld besluit, dan moeten zij rekening houden met de mogelijkheid, dat Engeland met de Westeuropese sta ten zal gaan samenwerken bij de ont wikkeling van de atoomenergie. In het laatste geval hebben zij te bedenken dat atoombommen in de toekomst wellicht zullen worden gemaakt op het vaste land van Europa, dat door de Russen het gemakkelijkst onder de voet kan worden gelopen. Verder zal Groot-Brit tannie onder dergelijke omstandigheden hebben samen te werken met de Fran se Commissie voor Atoomenergie. Het hoofd van deze commissie is professor Frederic Joliot-Curie, een overtuigd communist. Dit zijn de beide mogelijkheden, waaruit de Amerikanen nu een keuze moeten doen. Terwijl sommige leden van het Congres, die aan de conferentie in Blair House deelnamen, misschien van mening zijn, dat de atoombom Amerika's grootste schat is, die angst vallig moet worden bewaakt, is uit re cente uitlatingen van vooraanstaande Amerikaanse militairen op te maken, dat de strategen er van overtuigd zijn, dat de volledige medewerking van het Britse wereldrijk in een eventueel ge wapend conflict niet kan worden ge mist. De experts op het gebied der bui tenlandse politiek huldigen deze laatste opvatting reeds lang. De gehele zaak laat zich ten slotte terugleiden tot de kwestie van het iso lationisme, In Amerika's afwijzing van het isolationisme sinds de oorlog ligt misschien het antwoord op het huidige vraagstuk besloten. En in ieder geval zal het besluit van een dergelijke be langrijkheid zijn, dat de Amerikaanse regering geen poging kan ondernemen om het geheim te houden. Zoals gemeld heeft het college van algemene commissarissen voor de we deropbouw besloten, dat voortaan bouwwerken, waarmede een bedrag van 500.— of minder is gemoeid, mo gen worden uitgevoerd zonder dat voor ieder dezer werken een Rijksgoedkeu ring is verleend. De capaciteit van het bouwbedrijf is nog altijd beperkt, omdat noch de ma terialen. noch de arbeidskrachten on gelimiteerd beschikbaar zijn. Het wordt daarom noodzakelijk geacht de totale omvang van dc tot uitvoering komende werken binnen bepaalde grenzen 'e houden Zoals bekend, geschiedt dit djor middel van do zogenaamde rijks- goedkeuringen. Het college van alge mene commissarissen voor de weder opbouw acht nu de tijd gekomen om. als een stap op dc weg naar meer vrij heid voor de bouwnijverheid, voor de kleine werken een algemene Rijks goedkeuring te verlenen. Deze maatregel is mede mogelijk ge worden, omdat door het opheffen van de distributie bepalingen ten aanzien van de bouwmaterialen het verstrek ken van bonnen of coupure voor de uitvoering van ieder werk niet langer noodzakelijk is. Het vervallen van de noodzaak om voor ieder klein werk een Rijksgoed keuring aan te vragen, betekent voor de bouwnijverheid 'n vereenvoudiging, voor de overheid een administratieve bezuiniging. Voor werken, waarvan de gezamen lijke kosten aan materiaal en arbeid meer dan 5000 bedragen, blijft een afzonderlijke Rijksgoedkeuring vereist. Indien overtredingen in dit opzicht worden geconstateerd, zal tegen de schuldigen streng worden opgetreden Zodra de situatie in het bouwbedrijf hot mogelijk maakt nog bestaande be perkende bepalingen op te heffen en dus grotere vrijheid te verlenen, zal het college dadelijk de daartoe ge schikte maatregelen treffen. De negenentwintigste Kaagweek met de internationale, nationale en onderlinge zeil- en motorbootwedstrijden mag zich in een flinke belang stelling verheugen. Een overzicht tijdens de start van de jachten in de Drakenkiasse tijdens de wedstrijden van Zondag. Weet u, hoe roestvlekken uit textiel verwijderd moeten worden? Weet u hoe een Kersttafel behoort te zijn gedekt? Weet u hoe u de meest aanlokkelijk uitziende schoteltjes moet klaarmaken en opdienen? De meisjes van de Land- bouwhuishoudschool aan de Kennemer- straatweg te Alkmaar weten dat alle maal wel, en nog een hele massa an dere zaken bovendien. Ze weten hoe ze kinderen moeten verzorgen, hoe ze zelf hun japonnetjes moeten maken, hoe zeenfin, teveel om op te noe men. Dat alles hebben ze Dinsdagmiddag getoond in een keurig verzorgde ex positie in het schoolgebouw aan de Straatweg, een tentoonstelling, die zich in een zeer druk bezoek van de moeders mocht verheugen. Het was voor de ouders een lust, daar rond te neuzen en te bekijken, wat hun dochters alle maal weten te presteren als vrucht van het landbouwhuishoudonderwijs. De gehele tentoonstelling maakte een allerprettigste indruk en vormde een waardig sluitstuk van de zojuist beëin digde cursus, die voor wat betreft het huishoudkundige gedeelte drie jaar duurt en voor hulp in de huishouding vier. Dat niet alleen het practische gedeel te van de lessen onder de knie zit, maar ook de theorie bleek wel heel duidelijk uit het feit, dat niet één der leerlingen van de cursussen voor haar examen is gezakt, integendeel, dat aan allen met lof het getuigschrift kon worden uitge reikt. Dat uitreiken ging met de nodige plechtigheid gepaard. Het komt by de aanleg van hoogspan ningsleidingen over bos- en landbouw grond meermalen voor, dat aan de eigenaren van de grond schadevergoe dingen betaald worden, die niet in ver houding staan tot de werkelijke waar de. Dat spruit voort uit onwetendheid van de eigenaren over dc vergoedin gen, waarop zij aanspraak kunnen ma ken. Het verschijnsel heeft de aandacht getrokken van de commissie grondge bruik van de Stichting voor de Land bouw, die nu de landbouworganisaties aanraadt hun leden in te lichten op welke normen schadevergoeding ge geven moet worden. "Vanneer dc grondeigenaren voldoende zijn voorge licht zal het namelijk niet meer moge lijk zijn, dat zij zich tevreden stellen met een bedrag, dat niet overeenstemt met een behoorlijke vergoeding en dan zal ook meer uniformiteit verkregen worden. Er zitten trouwens aan de prijsbepa ling bij overdracht van grond meer problemen vast. In November 1940 werd de beoordeling van deze prijzen opgedragen aan de grondkamers. Na de bevrijding echter is deze verorde ning nietig verklaard en de overdracht van landbouwgronden behoeft thans de goedkeuring van een prijsbureau voor onroerende zaken. De bedoeling is, dat in de nieuwe wet „Rechtshande lingen Landbouwgronden" deze beoor deling wederom bij de grondkamers zal komen. Omdat deze aangelegen heid dus wettelijk geregeld zal worden, heeft men het niet nodig geacht in de bestaande toestand wijziging te bren gen. Daar het echter nog wel enige tijd zal duren voor het ontwerp „Rechts handelingen Landbouwgronden" wet zal zijn, is het wellicht toch gewenst de beoordeling van de prijzen ook in deze overgangsperiode bij de grond kamers terug te brengen. In de prac- tijk blijkt namelijk herhaaldelijk, dat in de prijzenbureaux geen deskundigen zitting hebben op het gebied van land bouwgronden. Slechts bij wijze van uitzondering wordt aan de grondkamer wel eens advies gevraagd. Een frappant voorbeeld moge dui delijk maken tot welke resultaten men komt bij een deskundige beoordeling. Een bepaald bedrijf van bijna 50 ha is verkocht voor 2482 per ha. De landerijen verkeerden in een zeer ma tige cultuurtoestand en waren sterk vervuild, terwijl daarbij de perceels indeling zee» oneconomisch was. Vol gens deskundigen op het gebied van landbouwgronden zou dit bedrijf zeker niet meer dan 1700 tot 1800 gulden per ha hebben mogen kosten. De Commis sie Grondgebruik is dan ook van me ning. dat toestanden, die dergelijke dingen mogelijk maken, niet besten digd moeten worden. Er zou reeds veel verbetering kunnen komen, indien de prijzenbureaux verplicht zouden zijn advies te vragen aan de grondkamers en indien de grondkamers een bindend advies zouden kunnen geven. De com missie is thans voornemens deze kwes tie te bespreken met de directeur- generaal van de landbouw. In het gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat verzamelden zich alle leerlin. gen met ontelbare ouders, met de leer krachten en het bestuur van de Ver eniging voor Landbouwhuishoudonder. wijs met deszelfs voorzitter, de heer Nobel uit Winkel, aan het hoofd. Mede was aanwezig mej. Piet, de directrice van de zusterinstelling te Schagen. Na een welkomstwoord van de Alk- maarse directrice, mej. De Reus, heeft de heer Nobel met een toepasselijk woord de diploma's uitgereikt, waarin een door de leerlingen zelf ontworpen en in elkaar gezet feestprogramm werd uitgevoerd, dat bestond uit zang. nummertjes onder leiding van de heer G. Pranger, uit een alleraardigst Weit. fries voordrachtje, uit dansen en 'nj. ziek van gitaren met zang. De aar;,, zigen hebben hun bewondering nw. het gebodene niet onder stoelen tl banken gestoken en ook het nummert;; „Reclamepoppen" oogstte veel bijval,; De limonade en de koekjes vielen al| evenzeer in goede aarde en zo kwam] naar veler smaak het sluitstuk van de] middag, een modeshow, toch nog te| vroeg. En een werkelijke modeshow werd het, waar de meisjes hun zelfgemaakte japonnetjes, hun deux-pieces, hun rij- costuum zelfs, om van nachtkledij nog maar te zwijgen, met gratie en zwier wisten voor te dragen. Met een houding en een allure, echte mannequins waardig. De Lanbouwhuishoudschool kan te rug zien op een buitengewoon geslaag de middag, die nog lang in het geheugen zal blijven. Vermelden wij tenslotte de namen der geslaagden. Deze zijn; De dames D. Bruyn, N. Dekker, A. Hos, J, Koeman, M. Langedijk, W. Pauw, M, Pels, G. Reinders, L. V. Twisk, A. Vis ser, J. Haservelt, T. Wonder en voorts A. de Beurs, A. Bakker, B. Blom, M. Blom, W. de Boer, M. Hasevelt, T. Kuip, j S. Kuitwaard, M. Nieuwland, E. Ro- sendaal, A. van 't Riet, N. Schoonewil, I T. Sevenhuysen, A. Smit, C. Zwakman, Scheepvaartberichten Abbedijk, New York—Buenos Aires, 19-7 te Pernambuco Abbekerk, Australië—R'dam, passeerde 18-7 Kaap Guardafui. Adinda (t), 18-7 van Batavia te Singapore Algenib, R'dam—Porto Alegre, passeerde 18-7 Madeira Algorab, R'dam—Porto Alegre, 18-7 te Bahia Alhena, Buenos Aires—R'dam, 19-7 te Salvador. Alnati, R'dam—Buenos Aires, passeerde 18-7 St. Paulsrock Arendsdijk, Buenos Aires—New York, 18-7 van Bahia - Cistula (t), 19-7 van Pladjoe te Singapore - Cleodora (t), Kuweit—R'dam, passeerde 18-7 Aden Dalerdijk, R'dam—Vancouver, 18-7 van Balboa Delft, 19-7 van A'dam te Cu- rt.cao Eemlond, Buenos Aires—A'dam, 19-7 to Bahia Etrema (t), 18-7 van Manchester te Shellhaven Heelsum, Sorong—Glasgow, passeerde 19-7 Ouessant Helena, A'dam- Curagao, 19-7 tc Madeira Hermes," 18-7 von San Francisco do Sul naar Paranagua - Jc ban van Oldenbarnevelt, A'dam—Sabang, passeerde 18-7 Perim Jupiter, 18-7 van Oran naar A'dam Kertosono, 18-7 van Makassar naar Noenoeknn Lemsterkerk, 18-" van Calcutta naar Vizagapatan en R'dam j Loosdrecht, 18-7 van Bagnoli naar Bona Loppersum, 18-7 van Saffi naar Nederland - Maaskerk, 19-7 van Port Bouet te Monrovia - Maasland, A'dam—Buenos Aires, passeerde 18-7 Dungeness Maetsuyckcr, 18-7 van Geraldtoa naav Singapore Malvinn (t), 18-7 van Gi braltar naar Fahaheel Manoeran, 19-7 van Belawan te Penang. Langkoeas, R'dam-Maknssar, 16-7 te Ba tavia Mataram, Makassar—R'dam, 18-7, 15 uur, van Port Said Mariekerk, 18-7 van Hamburg naar Antwerpen Marnessa (t). Abadan—Suez—Beirouth, passeerde 18-7 Ras Fartak Meerkerk, Japan—R'dam, 19-7 van Singapore Nigerstroom, Freetown—A'dam, 18-7 van Dakar Omala (t), 18-7 van Aden naar Abadan Papendrecht (t), Abadan- .A'dam, passeerde 18-7 Perim Perna (t), 18-7 van Havre naar Curasao Poelau Laut, Ma kassar—A'dam, 18-7 tc Suez Raki, A'dam- Makassar, posseerde 18-7 Point dc Gallc - Roebiah, Batavia—A'dam, passeerde 18-7 An- derhnlve-Graadsknnaal Buys, 18-7 van Hongkong naar Manilla Samarinda, 18-7 van Muscat naar Karachi Schiedijk, Jva- New York, 18-7 van Suez Siberoet, R'dam —Java, passeerde 18-7 Malta. Laurenskerk, Cnlcutta-R'dam, 18-7 te Co lombo Lemsterkerk, 17-7 van Calcutta naar R'dam Loppersum, 18-7 van Saffi naar R'dam Noordwijk, 17-7 van Casablanca te Leith Prins Alexander, Hamburg—R'dam, passeerde 18-7 Pentland Firth Prins Willem van Oranje, 15-7 van Montreal te Chicago - Prins Willem IV, 19-7 van Hamburg naar H'dam Ridderkerk. 17-7 van Brisbane te Sydney Stad Leiden, R'dam—Calcutta, pas seerde 18-7 Perim Stad Maastricht, 18-7 van Genua naar Bona Stad Schiedam. 18-7 van R'dam tc Genua Stad Vlaardingen, 18-7 nog te Savona Stuyvesant, A'dam- West-Indië, passeerde 18-7 Ouessant Su matra, Batavia—A'dam, passeerde 18-7 Finlster- te Tarakan. Java-New York, passeerde 18-7 Malta Ternote, 20-7 van New Orleans te Kaapstad verwacht - Tibia (t), 19-7 van Punta Cardon te Gibraltar - Utrecht, New \ork-Bombny, passeerde 18-7 Pantellaria -* Waal, 19-7 vnn Marcaibo te Port of Spain Waterman, R'dam—Java, passeerde 18-7 Ki»ap Bon Weltevreden. 18-7 van Savana naar Newport News Westland, A'dam- Bnenos Aires, 19-7 to Rio de Janeiro - Win terswijk, 19-7 van R'dam te Saguft (Cuba) Zonnewijk, Beira—A'dam, 19-7 te Das os Salaam Zuiderkruis, Java-R'dam, passeerde 18-7 Malta. Akkrumdijk, R'dnm—Golfhavens, 18-7 te lampa - Al indijk, 17-7 van R'dam te Tam- pfco Alphacca. 18-7 van Philadelphia Buenos Aires - Stad Maassluis, 18-7 van R- dnm te Luien, vermoedelijk 19-7 weer terug- Voendam, 18-7 van R'dam te New York - Slamat, Java-R'dam, 20-7, 18 uur, 4an de Hoek van Holland verwacht. EerstStaakt het vurei Te Djokja wordt thans de Interind wordt bijgewoond door 20 Republik. van het BFO. De voorzitter mr. Ta resultaat van de conferentie zou ten de Indonesiërs en de Nederlanders. M< zei, dat het belang der eenheid van bieden en individuen. Sultan Hamid i tenis. „Misschien zijn er meningsve Sukarno, de tenslotte het woord voer „Wij hebben hetzelfde doel, n.1. de vlag: de rood-witte vlag". Ontwerp voor Federali regering In de plenaire zitting van de conf< rentie werd Woensdagmiddag een coi ceptie van de BFO voor een voorlopig staatsregeling van de Ver. Staten va Indonesië, dat voorziet in een procedui voor de totstandkoming van een Fed< rale regering, die de souvereiniteit ka overnemen en als eerste regering va de VSI kan optreden, aangeboden. De organen van de VSI zouden bt staan uit een president, gekozen doe de gemachtigden der verschillende re geringen en ministers. De ministers zij verantwoordelijk tegenover de senas en de volksvertegenwoordiging. Onmiddellijk na de overdracht va de souvereiniteit dient de regerin maatregelen te treffen voor algemen verkiezingen voor het huis van afge vaardigden. De Britse consul-generaal in Indo nesie heeft een bezoek gebracht aai president Sukarno en Moh. Hatta. Kwestie weer in de Veiligheidsraad? De heer Sudarpo Sastrosatomo, pers attaché van de Republikeinse delega tie bij de Veiligheidsraad, verklaarde aan Amerikaanse journalisten, dat het In Batavia aangekondigde uitstel van de Ronde Tafel-conferentie een gevolg Is van de Nederlandse eis, dat aan een bevel tot staken van het vuren een effectief gevolg behoort te zijn gege ven alvorens de conferentie een aan vang kan nemen. Hij zeide, dat de door elkaar heen lopende opstellingen van de Republikeinse en dé Neder landse troepen de effectieve uitvoe ring van een bevel tot staking van het vuren onmogelijk maken en dat het uitstel van de Ronde Tafel-conferentie als deze daarop moet wachten, wel eens zeer lang zou kunnen duren. In dat geval zou het zeer wel moge lijk zijn, dat de Veiligheidsraad de In donesische kwestie wederom in haar discussies* betrekt, daar deze kwestie, die thans gedurende verscheidene Gissingen omtrent de Koningskwestie Belgie verdiept zich opnieuw in gis singen naar aanleiding van een stroom van elkander tegensprekende berichten over een voorgenomen reis van gedele geerden der drie grote partijen naar Pregny, waar men de koning op de hoogte zou stellen van het standpunt der partijen in de koningskwestie. Het secretariaat van de koning sprak alle geruchten over een samenkomst Pregny tegen. Ondanks deze tegenspra ken handhaaft zich in politieke krin gen de mening, dat er inderdaad een bijeenkomst met de koning op het pro gramma staat. De meest waarschijnlijke gang van zaken is, dat de drie partijen zich in derdaad met de koning in verbinding zullen stellen door middel van delega ties, maar dat zij dat afzonderlijk zul len doen. Een gemeenschappelijk be zoek aan de koning zou licht kunnen leiden tot een p"7itiek debat, waardoor het contact zijn doel zou missen. Van Cauwelaert verwacht laatste antwoord De informateur, Van Cauwelaert, i heeft met de drie delegaties de toe stand .besproken en haar voorstellen gedaan „voor wat betreft de beperkte mogelijkheden tot het vormen ener regering". Hij verwacht vandaag of Vrijdagochtend antwoord van de drie delegaties, waarna hij de Prins-Regent rapport zal kunnen uitbrengen over het resultaat zijner missie. Zijn taak van informateur kon echter thans in feite als geëindgd beschouwd worden. Het secretariaat des konings verklaart niets af te weten van het bericht be treffende de reis, die door verschei dene ministers van staat naar Pregny zou worden ondernomen. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Gedurende de nacht: veel bewol king, maar overwegend droog weer en minder lage temperatu ren dan de afgelopen nacht. Mor gen overdag: geleidelijk afnemen de bewolking, droog weer. Ver dere stijging van temperatuur, vooral in het binnenland. Meest zwakke wind.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6