Siad est Omgeving, Getwist over de samenstelling van het college van B. W. AGENDA Waarom een wichelroedeloper naar Bari? Smokkelen is ooi Na de Raadsverkiezingen De V.V.D. op de wip? Oterleek Uitstapje ouden van dagen Lamedijk Odis geeft sportmiddag Akersloot Bergen Volkshogeschool Limmen Burgerlijke stand Heiloo D.O.V.E.S.-nieuws Hensbroek Kind onder auto Naar een herstel van de Alkmaarse veemarkt Bij het Marktwezen houdt men de ontwikkeling scherp in het oog Kostbare edelstenen op Graft Ursem De douane is ingelicht VAN MARSDIEP TOT IJ J|ET WAS ONS BEKEND, dat sedert enkele weken besprekingen werden gevoerd tussen de beide grootste frac ties uit onze gemeenteraad, de KVP en de PvdA, om te komen tot overeen stemming ten aanzien van het bezetten der wethouderszetels. En we meenden ook te Weten, dat deze onderhandelin gen niet gemakelijk verliepen. Uit een artikel, dat het Nieuw Noord- hollands Dagblad Dinsdag publiceerde, blijkt, waaraan deze moeilijkheden moeten worden toegeschreven. Terwijl onmiddellijk na het bekend worden van de stembusuitslagen van KVP-zijde enige malen de waarschijnlijkheid tot uitdrukking werd gebracht, dat ook voor de toekomst rekening was te hou den met een hernieuwd optreden van een Rooms-rood college, blijkt de KVP- fractie thans een ander standpunt in te nemen. Dit standpunt komt hierop neer, dat men een vorming wenst van een colle ge, bestaande uit twee KVP-ers, één lid Van de PvdA en één lid uit de midden groepen, waaronder het Nieuw Noord hollands Dagblad laat ressorteren de VVD, de AR en de CHU. Deze samenstelling wordt gemoti veerd door er op te wijzen, dat de bur gemeester lid is van de PvdA, zodat een handhaving van de oude formatie er op zou neerkomen, dat de PvdA in het nieuwe college een uitgesproken meerderheid zou krijgen. Daarnaast wordt er op gewezen, dat de positie van de PvdA in wezen is verzwakt omdat in dc vorige raad 13 uitgespro ken linksgeoriënteerde leden stonden tegenover 12 van rechts, terwijl de ver houding nu andersom ligt: 11 tegen 14. We mogen aannemen, dat deze publi catie is geschied met medeweten van de fractie van de KVP en dit betekent dus, dat met verandering van opvatting nauwelijks meer rekening is te houden. De KVP wil dus onder alle omstan digheden een college, bestaande uit twee eigen leden, één lid van de PvdA en één lid uit de middengroepen. „De consequentie van het thans door de KVP ingenomen standpunt is echter, dat blijkt de PvdA met een college van 4 (2 KVP, 1 PvdA, 1 middengroep) niet accoord te gaan, er een college ge vormd wordt zónder de PvdA, van 3 (2 KVP en 1 middengroep)", aldus schrijft het Nieuw Noordhollands Dagblad. Wanneer men dit leest, krijgt men de indruk, dat er voor de PvdA verder geen mogelijkheid is; ze kan kiezen of delen. Ze kan één zetel aanvaarden of in de oppositie gaan. „Komt de KVP op haar standpunt terug en gaat ze toch met de PvdA al leen in zeezo lezen we echter verder en daaruit zou dan te conclude ren zijn dat de schepen in de rug nog niet worden verbrand; er is nog een mogelijkheid, dat het toch anders komt, al doet men er goed aan deze niet te hoog aan te slaan. Wat doet de PvdA? De eerste vraag, die rijst isc Hoe staat de PvdA tegenover dit standpunt van de KVP? Hoewel het antwoord op deze vraag eigenlijk wel voor de hand liggend mag worden geacht want niemand is graag bereid een deel van zijn invloed op te geven bleek het moeilijk hier over in PvdA-kringen pertinente uit spraken te horen te krijgen. De heren bleken weinig mededeelzaam, al kre gen we sterk de indruk, dat voor de suggesties van KVP-zijde weinig wordt gevoeld. Nu wil het ons voorkomen, dat van Katholieke zijde misschien wel wat ge makkelijk wordt beschikt over de groe pen, die worden aangegeven als „mid dengroepen". Het Nieuw Noordhollands Dagblad wekte de gedachte dat alleen de KVP tot samenwerking zou kunnen komen met het middenblok, terwijl dit voor de PvdA blijkbaar als onmogelijk wordt beschouwd. We menen, dat dit middenblok er zelf óók nog is! In dit middenblok neemt de VVD de sterkste positie in, M.U.LO.-examens Woensdag zijn de navolgende leerlingen vooi diploma A geslaagd: Meisjes: A. Koger en G. N. Bakker, beiden te Den Helder; A. P. Schram, St. Pancras; M. Koeman, Spanbroek; S. Vink, Avenhorn; E. T. Kay, Twisk; A. M. Ran, Den Burg. Jongens: K. Bood en J. J. Rumenberg, beiden te Den Helder; W. F. Baljé en H. C. Veld huizen» beiden te Castricum; H. H. Wieringa, Heiloo; F. E. do Vries, Hoorn; J. H. Kuiper, Oost; L. Pappes, Hoorn; J. Stam, Egmond aan Zee. Geëxamineerd 26 candidaten. Afgewezen 10. De naam van een Dinsdag geslaagd can- didaat is niet J. H. Kraan, maar J. H. Kraaijo. Finse schooi onder de kap De vlag is thans op de in aanbouw Sijnde Finse school geplaatst als teken dat de kap op het bouwwerk staat. Het werk vordert gestadig en het zal riet zo lang meer duren dat de school gereed zal zijn. Zoals men weet ligt het in de be doeling om daarin in de toekomst de Openbare Lagere Jan Ligthart-school te vestigen. De militaire blijven Hedenmorgen liep in onze gemeente het gerucht, dat de militairen die in de barakken aan de Schaepmankade zijn gelegerd met 1 September onze ge meente zouden verlaten aangezien de gemeente deze grond voor huizenbouw nodig heeft. Bij onderzoek bleek ons. dat dit ver haal volkomen uit de lucht is gegre pen. waarbij nog komt, dat de VVD zonder enige twijfel mag worden beschouwd als de overwinnaar bij de laatste raads verkiezingen. Daarmee komt het middenblok, maar in het bijzonder de V.V.D., op de wip te zitten en wij zien niet in, waarom er geen aanleiding zou zijn om aan te hemen, dat ook een basis tot samenwerking zou kunnen wor den gelegd tussen P. v. d. A. en V.V.D. We geven toe, dat er principiële ver schillen tussen beide bestaan, maar die bestaan er ook tussen K.V.P. en V.V.D. Ja, we vragen ons af, of die laatste niet minstens even groot zijn als die tussen P. v. d. A. en V.V.D. We mogen daarbij bijvoorbeeld be denken, dat de V.V.D. een fel voor vechtster is van de Openbare school en dat in dit opzicht de inzichten bij K.V.P. en V.V.D. heel wat meer ver schillen dan bij de P. v. d. A. en V.V.D. Toenemende betekenis. Nu de dingen gaan in de richting, waarin ze door de K.V.P. worden gestuurd, begint de betekenis van dit middenblok toe te nemen en we zijn er van overtuigd, dat deze groep op haar beurt zal trachten er uit te ha len, wat er in zit. Waar de K.V.P. niet terugdeinst voor de consequentie van een college zonder P. v. d. A., mag men aanne men, dat de P. v. d. A. geen bezwaar kan hebben tegen een college zonder K.V.P. In beide gevallen zou één der twee grote groepen uit de Raad niet in het college vertegenwoordigd zijn, met alle consequenties van dien. Alle3 bijeen genomen lijkt het ons niet onmogelijk, dat zich nog verras singen kunnen voordoen. Langestraat wordt officieel geopend Het ligt in de bedoeling de opening van de Langestraat Zaterdagmiddag een officieel tintje te geven. Het gemeentebestuur zal om half drie met het bestuur der Langestraat- vereniging van het Stadhuis naar de Mient wandelen, waar na een korte toe spraak door mevrouw Wytema een lint zal worden doorgeknipt dat de straat officieel opent. Daarna zal in Victory een kopje thee worden gedronken. Voorziening boorden van Noordhollands kanaal De voorziening der boorden van het Noodhollands Kanaal zal in drie perce len worden aanbesteed. Het bestek ligt o.a. ter inzage bij de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Alkmaar, de technisch-ambtenaar A. Schermer te Schoor! (voor perceel II), de technisch- hoofdambtenaar C. Wijker te Nieuwe- diep (voor perceel III). Dinsdag maakten onze ouden van da gen hun jaarlijks uitstapje, 's Morgens 8 uur vertrokken twee autobussen en twee particuliere auto's met 70 gasten naar Bergen. Langs Hollands duinen ging men via het Kopje van Bloemen- daal naar Kraantje Lek waar burge meester Posch de gasten een woord van welkom toesprak. Vervolgens ging het langs de bollenstreek naar 's-Graven- hage waar het Vredespaleis werd be zichtigd. Op de boulevard in Scheve- ningen werd koffie gedronken. De te rugweg werd door de Haarlemmermeer genomen. In Amsterdam werd een kos telijk diner opgediend. 't Was al laat in de avond toen de bussen Oterleek binnenkwamen. Tot slot werd in café Van Ham nog een poosje gezellig vertoefd. Dr. Heringa sprak een hartelijk slotwoord. Namens de gasten dankte de heer C. Kay voor de goed geslaagde dag. Zaterdag is het voor Odis en haar aanhangers weer een belangrijke dag. Het ligt n.l. in de bedoeling om ook dit jaar weer een demonstratie te ge ven. Om één uur marcheert Odis door Advendo vooraf gegaan naar het Broe- ker sportveld, waar het feest evenals het vorige jaar, gehouden zal worden. Ongeveer 250 turners hopen aan het feest deel te nemen. De bonken-veüjngen De z.g. bonken-veilingen, waarop de grove aardappelen en bloc werden aan geboden zijn weer afgelopen. In totaal werden drie dergelijke veilingen ge houden Op de laatstelijk gehouden veiling kwamen ca. 65 wagens aan de markt, die vlot verhandeld werden tegen f 7 60f 7.90. De tuinders kun nen hun resterende grove aardappelen nu Zaterdags aanvoeren. BEROEPEN. In de vacture J. W. van Barneveld is bij de Ned. Hervormde kerk te Woer den beroepen ds. J. Haitsma, voorheen gereformeerd predikant te Noord Scharwoude. BEROEPEN, De kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Akersloot heeft toezegging van beroep gedaan aan cand. R. Kapteyn te Sint Pancras. Ds. A. van Santen zal 21 Aug. a.s. zijn afscheidspreek houden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 u.: Berlin Express (boven 18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrouw uit Sjanghai (boven 18 jaar); Cinema Amcricain, 8 u.: Canyon Passage (14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 liur; Song of love (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur; Mijn vriend Trigger (14 jaar). GESLAAGD. Voor het ULO diploma A slaagden onze plaatsgenoot G. Koning en mej. A. de Weyze, tot voor kort onze plaats genote. Van 813 Augustus zal op de Volks hogeschool te Bergen een cursus gehou den worden, die in het bijzonder aan trekkelijk zal zijn voor al degenen, die als timmerman of metselaar, als te kenaar of opzichter betrokken zijn bij het bouwvak. Vooral zij, die belang stelling hebben voor de schoonheid van het Noordhollandse landschap en voor de plaats, die de bebouwing hierin heeft, zuien veel aan deze week kun nen hebben. Het zijn niet alleen de ar chitecten, die onze bouwkunst bepalen, ook de timmerman, metselaar en schil der vervullen in de afwerking van de verschillende onderdelen een grote rol. Juist aan de betekenis en de verzor ging der onderdelen zal in deze week veel aandacht besteed worden. Zoals dat op de Volkshogeschool ge bruikelijk is, zal er gedurende die week veel tijd besteed worden aan sport, spel en zang en wandelingen in de prachti ge omgeving. Doordat men alle werk in en rond het huis gemeenschappelijk verricht, leert men elkander ook bui ten de besprekingen goed kennen. In de lezingen en besprekingen zullen on derwerpen behandeld worden, die voor het bouwvak zeer belangrijk zijn. Concert in de Ruïnekerk We vestigen de aandacht op het Zondag avond te geven concert bij de Ruïnekerk. Ber gens Mannenkoor, de IJ-zangers, onder-afdeling Dameskoor Amsterdam en Brandweer Mannen koor „Oefening na Arbeid" te Amsterdam, zullen die avond onder leiding van Karl Böhnè hun liederen ten gehore brengen. Bijzonderheden worden elders in dit nummer gemeld. Geboren: Hendricus G., zoon van :E. Zonneveld en G. M. van der Molen. Aleida- M.» dochter van A. P. Dekker en A. M. C. van Dam. Johannes P., zoon van A. P. Dekker en A. M. C. 'van Darhr Cohielis, zoon van C. Bos en M. W. van Kèssel. Catharina M.» dochter van J. Valkering J. M. van der Peet. Hendricus C. J., zoon van P. Verdonk en H. C. Bakkum. Johannes J. G.» zoon van J. N. Admiraal en M. J. van Egmond. Egidius J. M.» zoon van S. Kuijper en P. A. Wester. Cornelis J. A., zoon van C. P. Zonneveldt en G. Pancras. Maria J. M., dochter van A. Nuijens en S. C. M. Kusch. Ondertrouwd Anthonius P. Rietveld, en Afra van Veen. Getrouwd: Nicolaas J. Kaandorp en Hendrika Commandeur. Overleden: Grietje Admiraal, 63 jaar, echtgenote van E. Groot. Henderichs G. Zon neveld, 18 dagen. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen: Wilbrordus Wulp, tuinder, komende uit Castricum; Afra M. Schouten, zon der beroep, uit Assendelft; Maria J. Koelemij, huishoudster, uit- Bloemendaal; Elisabeth W. Oud, zonder beroep, uit Koedijk; Margaretha de Waard, dienstbode, uit Alkmaar. Vertrokken: Willem Koets, zonder be roep, naar 's-Gravenhage; Aaltje Brakenhof, zonder beroep, naar Uitgeest; Petronella van Tienen, zonder beroep, naar Heemstede. Prachtige tijd van Netty Bakker Zondag nam DOVES met een ploeg junioren deel aan de Junioren-kampi oenschappen van Nederland te Bever wijk en een gemengde ploeg aan de nationale wedstrijden te Krommenie. Op dit soort wedstrijden, waaraan de beste athleten van Nederland meedoen, worden geen eersté prijzen aan de lopende band gewonnen en het is al een hele prestatie om in de voor ste gelederen te eindigen. Wij hadden gehoopt dat van de DOVES-junioren Klaas Blokker en Jan vd Horst tot de beste drie in hun nummer zouden behoren. Klaas liep een stroeve 800 m. en bracht het niet tot de finale. Ook Jan bleef beneden de maat. Normaal springt hij royaal 1.62 m. hoog, een sprong waarmee hij ditmaal derde geworden zou zijn, nu kwam hij tot 1.57 m. Enfin, Zaterdag en Zondag zijn de Provinciale kampi oenschappen van Noor-Holland en dan kunnen zij tonen dat het een „vergis sing" was. Op de wedstrijden te Krommenie ging het beter. Alleen Eddy Kayser had pech. Hij bracht het slechts tot 1.665 m., een hoogte waar hij anders met zijn trainingsbroek aan overheen gaat. Maarten Meyer leed zijn eerste nederlaag dit seizoen op de 600 m. en moest met de derde prijs genoegen nemen, hoewel zijn tijd 1 minuut 32.1 sec. goed was. Klaas Bakker werd bij kogelstoten kl. B tweede met een worp van 11.34 m., evenals Janny Hoet-Strijbis, die bij de dames kl. B tweede werd met 9.27 m. Ine Jonker bracht het cok tot een tweede plaats bij het discuswerpen dames kl ,B met 28.91 m. Piet Wit liep een bijzonder goede 1500 m. in de C-klasse. Hij werd vierde in de tijd van 4 min. 41.9 sec., dit is bijna B-klasse en een halve se conde van het clubrecord af. Dit sei zoen loopt Piet voor het eerst, dus kunnen wij ongetwijfeld nog betere tijden van hem tegemoet zien. De beste prestatie van de DOVES- ploeg leverde Netty Bakker. Zij gaf met nog een meisje om de eerste plaats op de 80 m. spannende strijd. Zij gingen gelijk door de finish. De jury oordeelde dat Netty tweede was, de schouder van haar concurrente was het eerst de finish-lijn gepasseerd. Dat het verschil miniem was, bleek wel dat verschillende omstanders dachten dat Netty gewonnen had. De tijd van beide meisjes was 10.2 sec. Dit is niet alleen een verbetering van het clubrecord, maar zelfs van het dis trictsrecord. Dit laatste record stond nog op naam van 'n vroegere DOVES- athlete. n.l. Lies Rolff, die in 1941 met een tijd van 10.3 sec. een Nederlands record vestigde. Voor de Heiloose ver eniging prettig dat het wederom mede een DOVES-athlete is, die dit record verbeterde. Burgerlijke Stand Geboren: Maria J. C., dochter van C. van Velzen en J. M. van der Peet. Henrica J A., dochter van W. C. van Schooten en M. de Jong. Petronella M. C., dochter van Schooten en M. de Jong. Agnes G. M., doch ter van Jac. de Waard en M. G. Mors. George W., zoon van Jac. Tervoort en C. C. Weijers. Margaretha, dochter van H. Kort- houwer en A. J. de Roode. Leonore Rosa, dochter van G. Th. de Munk en M. W. de Waal. - Johannes, zoon van L. J. Baars en C G. Veldink. Ondertrouwd: Cornelis den Herder en Catharina M. van Eijk. Getrouwd: Jozua Quist en Maartie Kieft. Het drie-jarig zoontje van de heer Mak is onder de auto van de heer Veld- stra uit Opmeer geraakt. Hoewel de be stuurder krachtig remde, werd het kind enkele meters door de bumpers vooruit geschoven, doch wonder boven wonder bekwam het daarbij geen noemens waardig letsel. De bekende wichelroedeloper te Alk maar, de heer Hout, schrijft ons het volgende: De vorige week bevatten verschillen de dagbladen het volgende bericht: DEN HAAG, 13 Juli. Aan de ploeg luchtvaart-deskundigen, welke vandaag naar Bari is vertrokken, is toegevoegd de wichelroedeloper Hul- segge uit Deventer en een vertegen woordiger van „Radio-Holland". De Nederlandse duikers behoren tot de Mijnendienst der Koninklijke Marine en staan onder leiding van de luite nant-ter-zee van speciale diensten 2de klasse, J. P. H. Huijskens. Nu wordt mij, als roedeloper, van verschillende kanten gevraagd, hoe het mogelijk is om een metalen voorwerp in dit geval het voorstuk van de ver ongelukte vliegmachine „Roermond" boven het oppervlak van de zee met de wichelroede aan te wijzen. De roede immers reageert niet alleen op metaal, maar ook op water. Een voorbeeld Door een voorbeeld hoop ik dit dui delijk te maken: Leg op tafel een plaat je metaal, onverschillig welk metaal, van bijv. 25 cm in het vierkant. Daar naast zet men op enige afstand een schaal, gedeeltelijk gevuld met water. De roedeloper krijgt met zijn wichel roede boven het metaal een geheel an dere reactie dan boven water. Dit is niet alleen een kwestie van gevoel, maar het verschil in opslag is door iedereen duidelijk te constateren. Nu plaatst men de schaal met water boven op het metalen plaatje. Komt de wichelroedeloper met zijn roede nu bo ven deze combinatie, dan krijgt hij na tuurlijk weer een opslag. Metaal-reactie of water-reactie? Dat is nu juist de hele kwestie. Boven metaal reageert de roe de niet alleen anders, maar ook veel sterker dan boven water. In het onder havige geval zal de roedeloper dus waarschijnlijk metaal-reactie krijgen. Maar vult hij de schaal na elke proef telkens met water bij, dan zal het ver schil in metaal- en water-reactie steeds kleiner worden, totdat eindelijk het wa ter domineert en de roedeloper dus al leen nog maar water voelt. Bij de proef zal men verbaasd staan, hoeveel water nodig is, vóór de opslag door het metaal veroorzaakt, is uitgeschakeld. Het geval in Bari Het geval in Bari ligt dus betrekke lijk eenvoudig. Is het overgebleven ge deelte van het wrak van de „Roer mond" nog groot genoeg in vergelijking met de hoeveelheid water, die er bo ven staat afhankelijk dus van de diepte 'der zee ter plaatse dan zal de roede een metaal-opslag geven en is dus het wrak gevonden. Is het wrak echter geheel uit elkaar geslagen en liggen er betrekkelijk kleine stukken over enige afstand verspreid, dan zal de roedeloper alleen water-reactie krijgen en vi-dt hij dus het wrak niet. Als zelfs de KLM in dit zeer ernstige gevai er toe overgaat, de hulp van een wichelroedeloper in te roepen, geeft dit toch wel te denken. Mocht het wrak niet gevonden wor den, dan betekent dat dus niet, dat de roede heeft gefaald, maar dat, zoals uit bovenstaand voorbeeld blijkt, de ver houding tussen de hoeveelheid nog aan wezig metaal en het water daarboven in het nadeel is van het metaal, in dit geval de cockpit van de „Roermond". Als een wichelroedeloper een bom kan aanwijzen, die 12 meter diep in de grond zit, zoals meermalen is gebeurd, dan ligt het geval bij Bari voor hem zeker niet moeilijker. Vervoersproblemen in het hartje van de stad Wanneer men zich verdiept in de geschiedenis van Alkmaar, dan is het opvallend, hoe door alle eeuwen heen de kaasmarkt domineert en hoe over veemarkten met nauwelijks een woord wordt gerept. Toch zijn er aanwijzin gen, dat er reeds lang geleden vee in Alkmaar werd verhandeld, al lijkt het niet waarschijnlijk, dat de belangrijk- beid van de veemarkten groot was. Boomkamp spreekt een enkele maal bij een uitbreiding In 1570 van de week- en zuivelmarkt, maar het woord vee noemt hij niet. Van der Woude laat bij een opsomming van de menig vuldige artikelen, die binnen de mu ren van Alkmaar worden verkocht, granen en peulvruchten, vruchten en groenten, zuivelproducten, eieren, kip pen, konijnen, zee- en riviervis voor afgaan om dan tenslotte toch nog te komen op koeien, schapen, paarden en varkens, „die seer menigvuldigh ver kocht ende verhandelt worden, voor- namentlyck inde Paesch-Marckt, Paer- de-Marckt ende Varcken-Marckt." De tegenwoordige Maandagse vee markt dateert uit het jaar 1859 en wanneer we hadden geleefd onder normale omstandigheden, dan zou er misschien aanleiding zijn geweest om op 9 Mei j.l. het 90-jarig bestaan daar van de herdenken. SLACHTVEE Evenwel de tijden veranderen. Het mag waar zijn, dat onze kaas markt gedurende het zomerseizoen iedere week duizenden en nog eens duizenden naar Alkmaar trekt, van 'n markt in de eigenlijke zin mag daarbij niet meer worden gesproken. De tijd, waarin Alkmaar ieder jaar in zijn be groting een post van een ronde twin tigduizend gulden kon opnemen, voor ontvangen wik- en weeglonen, ligt weliswaar kort in het verleden hij is voorbij en in een werkelijke be hoefte voor zuivelbereidend Noord- Holland voorziet de kaasmarkt niet of nauwelijks meer. Anders is het gesteld met de vee markt, deze heeft naar alle waar schijnlijkheid nog goede kansen en het mag voor Alkmaar een geruststellen de gedachte worden genoemd, dat men bij het gemeentelijk bedrijf voor het marktwezen de ontwikkeling van de toestand nauwlettend gadeslaat om op het juiste ogenblik te kunnen ingrij pen. Hierbij moet men in het oog hou den, dat de Alkmaarse weekmarkt er nooit één is geweest van gebruiksvee, d w.z. van vee, dat op het boerenbe drijf productief wordt gemaakt. Wat te Alkmaar kwam, was practisch uit sluitend slachtvee. De omzet in ver- bruiksvee beperkte zich in onze stad tot de jaarmarkten. Dit feit was ook de oorzaak, dat de markt te Purmerend en in mindere mate die te Schagen, waar verbruiks- vee werd verhandeld, zich in de ach ter ons liggende jaren beter wisten te handhaven. Alkmaar werd „aanleve ringsplaats". Wel kwamen er daardoor nog koeien, maar deze werden tegen taxatieprijzen van de boeren overge nomen om dan te worden geslacht. Van handel was daarbij geen sprake. Waarop wordt gewacht. De Alkmaarse veemarkt kan eerst weer herleven, wanneer de handel in vlees zal zijn vrijgegeven. Daarop' is dus het wachten. Naar de mening van vele insiders ligt dit ogenblik in het naaste ver schiet, de „vleesoorlogen", die in tal van plaatsen zijn ontketend en waar aan ook Alkmaar niet is onkomen, be wijzen, dat sommige slagers rekening houden met een spoedig vrijkomen van de handel. Om 'n markt van slachtvee te deren herrijzen is het echter niet voldoende dat het vlees van de bon komt, ook de handel in slachtvee moet vrij zijn. Dit is niet hetzelfde en het ziet er zelfs naar uit, dat, wanneer het Ne derlandse publiek dit najaar het heu gelijk moment beleeft, waarop aan de slager geen bonnen meer behoeven te Ouden van dagen maken mooie tocht De ouden van dagen uit De Rijp en Graft maakten bij vrij gunstig weer een tocht, die uitstekend is geslaagd. Nadat burgemeester Dalenberg het comité had bedankt voor het initiatief voor deze uitgaansdag en de oudjes op kof fie e.d. waren onthaald zette de stoet autobussen zich in beweging. Eerst werd een bezoek aan Schiphol gebracht, waarna verder werd gereden naar de Veiuwe, waar in hotel „Groot Kievits dal" de lunch werd gebruikt. Vervol gens reed men verder naar het verste punt van de reis, nl.. de Pyramide van Austerlitz, waar thee werd gedronken, Ondanks de invallende regenbuien heeft men zich daar uitstekehd geamuseerd en zelfs zagen de rapste der oudjes er niet tegen op, de uitzichttoren te be klimmen. Tenslotte werd de terugtocht aanvaard, waarbij nog tal van mooie plekjes en bezienswaardigheden werden gepasseerd. Voorafgegaan door de fan fare kwam de rij autobussen in het dorp terug, waar in café Grasboer de koffie en het gebak reeds klaar stonden. Hier werd nog menig hartelijk woord ge sproken, o.a. aan het adres van de heer Sieswerda, die thans reeds voor de vijf tiende maal de tocht organiseerde. Jan Obée heeft namens de ouden van da gen een welgemeen dankwoord gespro ken. worden voorgeteld, de toewijzing ^b de slagers voorlopig op de oude vot|| blijft doorgaan. Miniter Mansholt ver. wacht namelijk van een vrljgevejl van de handel in slachtvee een scher.F pe daling van de prijzen en deze hij vermijden. Mocht het deze kant uitgaan, i blijft de markt te Alkmaar voorlopig1 een aanleveringsmarkt en dan is etï nog geen toeneming van de marktbt,| drijvigheid te verwachten. Maar zo zeide ons de heer Voort. I huysen het ogenblik, waarop as handel wordt vrijgegeven komt on.T herroepelijk en dan zullen we er zijn! Onmiddellijk! De perspectieven! zijn goed, de Maandag is voor del slagers een mooie dag, de expedite® hebben de dag vrijgehouden vootS Alkmaar en er is geen aanleiding om! aan te nemen, waarom we de streek, I die voorheen het slachtvee van Alk-1 maar betrok en die zien uitstrekte van Den Helder tot Den Haag, niet terug zouden kunnen winnen. De toegang biedt moeilijkheden fi Een kwestie van geheel andere aard, f die echter de veemarkt nauw raakt, uj daarbij ook nog wel eens aan de orde I komen. Het verschijnsel doet zich na. i. melijk voor, dat de transportauto's voor f vee steeds groter worden en dat de toe. f gang tot de veemarkt via Dijk, Ko. I ningsweg en Houttil voor deze kolossen I nauwelijks meer te gebruiken is. Dit vervoer wordt thans nog al eens geleid I door de Marktstraat, bij velen heler I bekend als de Doorbraak. Daarvoor I moeten ze echter tussen twee rjjen koeien door en dat is geen Ideale op. lossing. Hiermee rijst de grote moeilijkheid, Men zou een complex huizen tegmJt grond kunnen gooien, maar daatdwr verliest Alkmaar een deel van xV. aantrekkelijkheid voor vreemdelingen, die de nauwe straatjes zo typisch tor gezellig vinden. Bij zijn bezoek aatl Alkmaar was de heer Dewey eenvou dig opgetogen, toen de directeur van) het Marktwezen hem door de Magda.f lenenstraat voerde. Zo iets vind je in New-York I niet! had hij vol bewondering uitge. roepen. Het prachtige pittoreske stadsbeeld I rondom de Waag moet onder alleI omstandigheden gehandhaafd blijven. En toch moet aan de eisen van het moderate marktverkeer worden t moetgekomen. Ziedaar een der pro-I blemen, waarover ons stadsbestuur zich in de naaste toekomst nog we! eens te beraden zal hebben. De mark verplaatsen? Dat zou een waagstuk zijn, waanl over men zich wel tweemaal zal be denken. Want de ervaring heeft vol] doende uitgewezen, dat de marktbe- zoeker hangt aan een bepaalde drnge-l ving, dat hij prijs stelt op de verT trouwde sfeer, welke daarvan uit-| gaat. Werkelijk, het vraagstuk "is niet eo| eenvoudig. Voorlopig komt het er op aan Maandagse markt weer terug te win-l nen. Vpor deze opgave zal Alkmaar) in de naaste toekomst gesteld worde: Ij en we twijfelen er niet aan of iedere B oprechte Alkmaarder zal zich ver- f heugen in de betrekkelijk optimisti sche gedachten, welke men in dit op-1 zicht bij ons warktwezen koestert. Gaan de oudjes weer uit? Gaan de oudjes van Ursem ook d«l jaar weer uit? Dit is de grote vraag diet vele oudjes zich dagelijks stellen. Deze vraag kan bevestigend beantwoortj worden als alle ingezetenen weer aai dit mooie doel willen medewerken. Hel comité zal dezer dagen weer bij de gezetenen aankloppen in de hoop 41 ieder weer naar draagkracht aan mooie doel wil meewerken. Er is vee! voor nodig; ingezetenen van Ursem doet uw best om de ouden van dagen wee: een onvergetelijke dag te bezorgen! Marktbericht-en ALKMAAR, 20 Juli. Aardappelen: SchotstI muizen 6,50—8,50, blauwe eigenheimers 9 w kl kleine Schotse muizen 4—6; slabonen (z. dr.)l 63—80; stoksnijbonen 70—90; stamsnijbonen 38—52; tuinbonen 4—7; peulen 6—28; dop*| erwten 12—28; bl. blauwschokkers 20- komkommers 6—17; tomaten: A 25—38 bonken 20; bloemkool IA 30—57, I 15—2' II 6—12; rode kool 6—7; savoye kool fill groene kool 6; .spinazie 8—37; postelein 16" 1 22; sla 3,50—14; andijvie 5—12; rabarber 7-1 16; rode bieten 6—7; bospeen 7—22; wasp«efl| 6—14 uien 8—13; soepgroenten 4—8; selie 4-f rode aalbessen 32—44; klapbessen 15—22; ptf'l ziken 4—19 (per stuk); frambozen 33—36 (p«f| doos); aardbeien 80—1,90 (per slof); meloen (net) 32-52. LANGENDIJKER GROENTENCENTRAlX I 21 Juli. 76.000 kg aardappelen: eerstelingen I 7,30—8,80, drielingen 5,10—6,40 en blauwe I eigenheimers 6,70—7,80; 600 kg tomaten: A| 36, B 34 en C 31; 18.000 kg rode kool 6- 6,20; 9800 kg gele kool 7,60-9,70; 7000 ttl witte kool 11,70—14,50; 350 stuks bloemkol IA 47 en I 44,30-45,30. NOORDERMARKTBOND, 21 Juli. - llO.OOOl kg aardapplen: eerstelingen 6,10—8,20, rodel eerstelingen 8,20—8,80, blauwe eigenheimer* 6,70—8,10, eigenheimers 7,80—9,10, saskia 7- 7,90 en drielingen 4—5,80; 12.000 kg wtf* I kool 12,80-14,80; 170 kg slabonen 56-58; 300 Wl tuinbonen 5—7; 1300 kg bieten: I 5; 200 W rabarber 2,60. WARMENHUIZEN, 21 Juli. - 100.700 M- I aardappelen: grote Schotse muizen 6,70-7,60. f kleine 7-8,70, drielingen 5,80-6,50, klein» 3,70—4 en eigenheimers 6,80—8,30. GROOTEBROEK, 19 Juli. - 225.000 MI aardappelen: eerstelingen 8,40-9,10, klein I 5,90—6,80, kriel 4,60, bintje 7,90-8,40, W» I eigenheimers 8—8,30, blanke eigenheimer* f 8,10—8,30, blanke eigenheimers 8,10—8,50 I rode eerstelingen 9,20—10,40; 4000 kg rode ko® 15,30; 100 kg slabonen 72. bai J en ne< In alle landen wordt er gesmokkeld, vooral juwelen, brillanten en andere kostbare stenen. De beste klanten van de Europese juweliers zijn de Ameri kanen. Juwelen zijn in Amerika even makkelijk te krijgen als in Europa, doch de Amerikaan betaalt in zijn ei gen land een veel hogere prijs, doordat er 60 procent invoerrechten geheven wordt op gezette stenen en 10 procent op ongezette stenen. Het resultaat van dexe hoge invoerrechten ls, dat dc smokkel hoe langer hoe meer toeneemt. De douane in Amerika heeft een or ganisatie in het leven geroepen, die zich speciaal belast met 't zoeken naar diamanten en andgre edelstenen. Deze ter organisatie werkt nauw samen met een kei speciale vereniging van juweliers in Ee: Amerika. Deze vereniging heeft in Eu- ropa en vooral in Parijs haar spionnen l gitten, die onmiddellijk naar New York die doorgeven, wanneer een Amerikaan in gel parijs kostbare stenen heeft gekocht en ho] deze op de een of andere plaats ver- pla borgen heeft om ze Amerika binnen te be. smokkelen. Mrs. Johnson heeft er geen idee van, dat er misschien al 'n telegram op weg is naar New York, wanneer zij met haar pas verworven siehaden op weg naar haar Parijse hotel is. Misschien was de verkoper in de winkel, of de portier van het hotel de verrader. Reeds wanneer reizigers in Parijs bij een juwelier edelstenen kopen, krijgen zij van de eigenaar zeer discreet een papier in de handen gedrukt waarop staat: „Denkt om de douane-spionnen". Twaalf maal Wanneer een persoon door de douane betrapt wordt op het smokkelen van stenen moet hij twaalf maal de invoer rechten betalen en is hij zijn sieraden kwiit. Iedere, naar zijn vaderland te rugkerende Amerikaan is bii de douane bekend. Men kent zijn familie, zijn po litieke functie en de rol, die hij in het openbare leven vervult. Als de boot in Amerika aankomt, is de douane de eerste die aan boord gaat. Aan de hand van de passagiers lijst en een stapel geheime telegram men, die zij uit Europa ontvangen heb ben. begint de ondervraging: „Mrs. Johnson, u bent bij het invul len van uw douaneverklaring de ru briek juwelen vergeten". „Ik heb niets aan te geven". „Wij geven u een half uur de tijd om nog eens goed na te denken. Het is mogelijk, dat u iets over het hoofd hebt gezien". Na een half uur komen de douanen terug en zien op de verklaring van mrs. Johnson onder de rubriek juwe len vermeld „armband met smarag den". 45 Voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog heeft te Den Helder de beëdiging van officieren der Kon. Ma rine plaats gehad, 't Waren vier Marva- officieren die de rij van na oorlogse beëdigden openden. Belgische cadetten waren van de plechtigheid getuige. 45 De Bestuurdersbond te Wieringer- meer is winnaar geworden van de jongste ledenwerfactie vaa het N.V.V. Het ledental van deze bond steeg van 104 tot 146, alzo met 40.4 De ver eniging ter behartiging van de belan gen van Wieringerwerf heeft een adres aan de minister van waterstaat verzonden, waarin de aandacht geves tigd wordt op de gevaarlijke verkeers situatie bij de terp in de Wieringer- meer en wordt aangedrongen op een spoedige bouw van het geprojecteerde viaduct, waarvoor de opritten reeds gereed zijn. De ledenvergadering der afdeling Wieringermeer van Volks onderwijs heeft besloten tot de stich ting van een afzonderlijke school, ge zien de bijzondere omstandigheden in deze polder. 45 B. en W. van Hoorn stellen de ge meenteraad voor, een derde wethouder te benoemen totdat in het binnenkort vacerende ambt van burgemeester is vo.orzien. Een kat sloop het transfor matorgebouwtje te Schellinkhout bin nen en veroorzaakte een ernstige sto ring in de electriciteitsvooorziening. Het dier heeft het avontuur niet over leefd. Te Hoogkarspel is de eerste steen gelegd van de r.k. landbouw- huishoudschool. De Hoornse voetbal club „Always Forward" heeft de elftal commissie afgeschaft en het samenstel len van de elftallen opgedragen aan het bestuur en de trainer. 45 Te Enkhuizen hebben de plaatselijke winkeliers een vereniginge opgericht, de „Reva" geheten, welke haar cliën- tèle gratis reiszegels zal verstrekken. 45 Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Velsen hebben drie leden van het personeel der papierfabriek, allen langer dan 40 jaren in diensct, een koninklijke onderscheiding ontvangen. Zaterdag a.s. zal de Noord- en Zuid- Holl. Redding Mij. te Wijk aan Zee een propaganda-oefening met de redding boot houden. De IJmuider motorred dingboot „Neeltje Jacoba" komt daarbij tevens in actie. B. en W. van Velsen vragen de raad êen crediet van f2.638.000 ten behoeve van de bouw van woningen. 45 Te Zaandam is de eerste paal gesla gen voor de bouw van 68 woningen voor de Woningstichting „Patrimo nium". In Indonesië wordt vermist dr. L. van Bommel, arts te Edam. 11 Een ingezetene van Rotterdam is te Purmerend beroofd van f 3000. De politie heeft in verband daarmede een inwoner gearresteerd. In het zieken huis te Purmerend is een juffrouw uit Edam opgenomen die aldaar een slag van een paardenbeen in het gelaat had gekregen, (oen een dartel paard met de achterbenen in de lucht sloeg.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2