Ligt Mussolini's schat op de bodem van het Como-meer? Vervoersdebat in Tweede Kamer Europa's vlag is groen geworden De Pluiinveeliotóer kmerikaai het N Requisito Lord Ammon I regeringsfunc DONDERDAG 31 JULI 1949 /4a/7e zoekt naar de kostbaarheden delegeerde van de krijgsraad het voor onderzoek leidde, verklaarde, dat hij indertijd het volledige bewijsmateri aal in handen had. Op het beslissende ogenblik echter werd hem het proces onttrokken en overgegeven aan de gewone rechtbank. Het vooronderzoek heeft meer dan twee jaren geduurd. Uit de bovenstaande gegevens blijkt v/el, dat men in Italië nog steeds niet weet waar de schat nu eigenlijk naar toe is gegaan. Ingewikkelde historie De zaak wordt nog mysterieuzer en ingewikkelder na de verklaringen van de Duitse koopman F. B., die inder- opzienbare onthullingen 'i tijd de leider was van het „S.S.-Be- (Van onze correspondent te Rome) JN ITALIË LOPEN de meningen over de verblijfplaats van de schat van Mussolini sterk uiteen. Op het ogen blik zijn er twee lezingen, n.1. een van een vroegere S.S.-commandant, de te genwoordig in het plaatsje Rosenheim levende koopman F. B. en de andere, gegrond op de resultaten van het voor onderzoek van het „Dongo-proces" in Milaan. Dit vooronderzoek, waarvan de Italianen verwachten, is inmiddels afgesloten. Onder de vijftig beschuldigden be vindt zich ook de communistische af gevaardigde Audisio, van wie de rechterlijke macht de opheffing van zijn onschendbaarheid geëist heeft. MUSSOLINI v/as einde Mei 1945 uit zijn hoofdkwartier aan het Gardameer gevlucht en had zich eerst naar Mi laan begeven, om Kardinaal Schuster om bescherming te verzoeken. Toen de onderhandelingen op de lange baan werden geschoven, probeerde hij met zijn geliefde Clarette Petacci en enke le ministers over de Zwitserse grens tc komen. Bij Dongo werd hij echter door de partisanen gevangen genomen en samen met Claretta Petacci en zijn gevolg doodgeschoten. Nog dagen daar na werden hun lijken, aan de voeten cpgehangen, op de Piazza Loreta in Milaan voor de bevolking tentoonge steld. Kisten en koffers met buitenlands bankpapier, staven goud en edel stenen vielen in handen van de par tisanen. Deze schat, de staatskas van de „socialistische republiek van Salo" en een deel van het vermogen van Mussolini, werden, volgens de mede delingen van enige vroegere partisa nen, na een oppervlakkig onderzoek, op een vrachtwagen geladen en onder bescherming van twee mannen naar Como vervoerd. De daar aanwezige politie zou voor het transport naar Milaan zorgen. De vrachtwagen ver dween echter spoorloos. De verminkte lijken van de begeleiders werden later uit een meer bij Milaan opgehaald. Verder werden vermoord de partisa nen „Gianna" (Guiseppina Tuissi), die de schat het eerst onder zijn beheer had en „Hauptmann Neri (Luigi Ca- nalo), die als chef-staf van de 52e partisanen brigade Garibaldi, de zo genaamde bergingswerkzaamheden leidde. De procureur-generaal neemt aan, dat de communisten resp. het toenma lige bevrijdings-comité, zich deze schat hebben toegeëigend. Het is nog niet bekend, of men daarvoor bewij zen heeft. Het vooronderzoek was zeer moeilijk, aangezien in de afgelopen ja ren vele getuigen verdwenen zijn en gehele dossiers uit het gerechtshof van Milaan zijn gestolen. Anderen getui gen werden bang gemaakt met dreig brieven en weigerden hun verklaring af te leggen. „Weerloze gevangenen" De Kamer-afgevaardigde Audisio, beter bekend onder zijn partisanen- haam „overste Valerio", die Mussolini en Clarette Petacci had doodgeschoten, zou oorspronkelijk ter verantwoording geroepen worden wegens het ver moorden van weerloze krijgsgevange nen. Dit is echter niet mogelijk, aan gezien het hier gaat om „oorlogshan delingen", die reeds lang geleden zijn geamnesteerd. De aanklacht tegen de afgevaardigde luidt nu diefstal resp. verduistering, aangezien hij, zoals twee getuigen verklaarden, de broer van Ciaratta Petacci een waardevol arm bandhorloge en een gouden sigaretten koker afhandig maakte. Nog zwaarde re aanklachten zijn ingediend tegen andere vroegere partisanen, die van moord worden beschuldigd. Generaal Zingales, die eerst als ge- gleitkommando" van Mussolini. Vol gens zijn mededelingen kreeg de co lonne op de weg aan de Westelijke cever van het Comomeer van de par tisanen het commando alle wapens en alle bagage aan een kant van de weg te leggen. De omringende bergen en de tegenoverliggende oever van het meer waren door de partisanen bezet. Van de straat af bereikte men de cever van het meer door een 100 me ter brede beplanting met kreupelhout. Toen de leider de kostbaarheden in de koffers ontdekte, wist hij eerst niet v/at er mee aan te vangen. Ze over do Zwitserse grens te smokkelen was onmogelijk. Evenmin voelde hij er veel voor ze aan de partisanen te ge ven. Met de eerste luitenant van het luchtwapen, Fallmeier, sprak hij af de koffers 's avonds in het meer te wer pen. Toen het om negen uur donker begon te worden en de partisanen de bewegingen van de S.S.-ers niet meer konden volgen, werd aan twee solda ten het bevel gegeven de koffers in het meer te laten zinken. De mannen kwamen, nadat zij het bevel uitge voerd hadden onmiddellijk terug. Er was voor hen onmogelijk gelegenheid de kostbaarheden uit de koffers te ha len en ze op de oever te verbergen. Bij de visitatie in dezelfde nacht aan de Zwitserse grens, waar zelfs het kleinste doosje lucifers van binnen en van buiten werd bekeken, bleek on middellijk, dat de beide soldaten geen van de kostbaarheden bij zich hadden gestoken. Deze uitspraak van de voor malige S.S.-officier komt weer niet overeen met de verklaring van de S.S.- majoor, Franz Senefelder. Op zijn sterfbed had deze majoor aan zijn dok ter de plaats van de begraven schat verraden. Volgens de S.S.-officier F. B. was er bij het commando, waar hij de leiding van had, geen majoor met de naam Senefelder. In de Italiaanse pers maakt men veel drukte van de ver klaring van Senefelder en men voegt er aan toe, dat kort geleden twee voormalige Duitse onderofficieren ge probeerd hebben via Zwitserland naar het Comomeer te komen. Ze zijn door de Zwitserse grensbewakers in verze kerde bewaring gesteld. Door tussen komst van een advocaat in Zürich hebben de beide onderofficieren een voorstel ingediend bij de Italiaanse re gering om voor een redelijk aandeel de plaats waar de schat begraven is, aan te wijzen. Ondanks al deze uiteenlopende ver klaringen, tast men in Italië omtrent de juiste plaats van de schat in het duister. De aanvoer van drijfnetharing Met de aanvoer van drijfnetharing is het helaas nog zeer treurig gesteld, daar de vangsten nog steeds aan de lage kant zijn en er ook nog geen ver betering te bespeuren valt. Hadden ve len aanvankelijk gedacht, dat het koude schrale weer van de laatste tijd hier van de oorzaak was, terwijl als het warmer werd de vangsten wel zouden toenemen, dit heeft echter niet zo mo gen zijn. Waaraan dit verschijnsel dan wel moet worden toegeschreven, hierover worden tot nog toe verschillende theo rieën verkondigd, die over het alge meen echter verre van steekhoudend aijn. Bovendien praten velen elkander na. Zo b.v. de praatjes, dat de makreel achter de haring aanjaagt en verder, dat de z.g. haringtrawlervisserij hier aan schuldig is, doch deze theorieën wijzen we hier beslist van de hand. Er zijn immers meer jaren geweest, dat er weinig haring werd gevangen. Laten we daarom nog even afwachten, aangezien het haringseizoen nog niet is afgelopen en de vangsten binnenkort misschien weer aanmerkelijk verbete ren. Dat de vangsten tot op heden zeer be droevend zijn geweest, blijkt duidelijk uit de cijfers, die wekelijks door de dienst der Ned. Haringcontróle worden verstrekt. Volkens deze dienst waren er dit jaar vanaf het.begin van het seizoen to't 9 juli j.ï„ in totaal slechts 57.232 kant jes gezouten haring (pekel- en steur- haring) aangebracht, tegen 74.478 kant jes in 1948 in dezelfde tijd. Een achter uitgang van niet minder dan 1-7.246 kantjes. Voor- en tegenstanders van ordening (Van onze parlementaire redacteur) Er ontspon zich Woensdagmiddag in de Tweede Kamer een breed debat over het vervoersvraagstuk in Neder land, meer speciaal over het vervoer van personen met autobussen en taxi's. Aan de orde was namelijk het wets ontwerp tot herziening van de Wet Autovervoer Personen, dat ordening en sanering in het autobusbedrijf be doelt te brengen en economische ver spilling door het doen rijden van een tc groot aantal voertuigen, geëxploi teerd door verscheidene kleine onder nemertjes, wil voorkomen. In de toe komst hoopt men meer coördinatie in het vervoer te bereiken en de Wet Autovervoer Personen, aangeduid als W.A.P., moet daartoe de weg openen. Nu wordt over ordening in het maatschappelijk leven zeer verschil lend gedacht en het spreekt dus van zelf, dat de Kamer het wetsontwerp zeer verschillend beoordeelde. De heer Zegering Hadders van de WD moest er niets van hebben. Hij staat op het standpunt van de onder nemersvrijheid en het onbelemmerde particuliere initiatief en sprak dan ook al dadelijk uit, dat het wetsontwerp gaat in de richting van de nationali satie van het vervoer. Hij was van oordeel, dat de concentratie thans wel zijn beslag gekregen heeft en drong er daarom bij de minister op aan niet meer ondernemers te treffen door voortgaande invoering van streekver- keer. Bovendien vreesde hij mono polievorming door de Nederlandse Spoorwegen. Tegenover hem stond de heer J. Schilthuis van de PvdA, die voorstan der van ordening en ook van streek vervoer is. Toch was hij niet gepor teerd voor een volledig doorgevoerde concentratie. Samenvoeging bijvoor beeld van streekondernemingen achtte hij niet gewenst, omdat deze onderne mingen hanteerbare organen moeten blijven. Wel was hij tegen het verlenen van nieuwe vergunningen, aan onder nemers op plaatsen, waar al streekver voer is. Wanneer men daar nieuwe on dernemers wil toelaten, dan zal de ver gunning gegeven moeten worden aan de streekvervoersonderneming. Deze spreker pleitte voorts voor con centratie in het taxibedrijf. De Commissie Vergunningen Perso nenvervoer krijgt grote bevoegdheden. Tè grote, naar de zin van de heer J. H. Maenen (KVP). Voor het verlenen of weigeren van vergunningen door deze Commissie geeft de Wet enkele richt lijnen. Dat bevredigde de heer Maenen niet en hij bepleitte daarom de lijnen van haar beleid van te voren in een algemene maatregel van bestuur vast te leggen. Ook vond hij de samenstel ling van de Commissie niet algemeen genoeg. De Katholieke spreker kwam tot de conclusie, dat de vervoerspolitiek zich hier te lande ontwikkelt in een richting, die niet de instemming van de volksvertegenwoordiging heeft. Met het doel alsnog een aantal bezwaren uit de wet weg te ruimen, diende hij enige amendementen in. De heer Tj. Krol (CH) was van me ning, dat het streekvervoer tot ontwik keling moet komen in samenwerking met de Spoorwegen en dat deze directe invloed moeten hebben op het weg vervoer. Wanneer kleine ondernemers mochten worden uitgeschakeld, dan zal 'men door arbitrage een redelijke op lossing voor hen moeten proberen te bereiken. De verlening van vergunningen door de gemeentebesturen aan taxi-onder nemingen wenste hij aan de goedkeu ring van de Gedeputeerde Staten te onderwerpen. Mr. J. Algera (AR) voelde weinig r.eiging om zijn stem aan het wetsont werp .te geven. Alleen bij ingrijpende wijziging kon hij het, zij het zonder enthousiasme, aanvaarden. Hij moti veerde dit door de bezwaren, die de andere sprekers reeds geopperd had den, nog eens breed uit te meten. De wet geeft de ondernemers te weinig zekerheid, zo betoogde hij o.a. Voor uitgeschakelde ondernemers verlangde hij de verlening van een andere con cessie of opneming in een bestaande concessie, of indien dit niet mogelijk is, een voldoende schadeloosstelling. Evenals dc heer Zegering Hadders zag de heer Algera de concentratie van het vervoer uitlopen op nationalisatie. Hij oefende scherpe critiek op de over wegende positie van de Nederlandse Spoorwegen en concludeerde, dat de wetgeving niet alleen gericht moet zijn op een goede vervoersbediening, maar ook voldoende vrijheid voor de onder nemers dient in te sluiten. De conces sieverlening moet soepel geregeld 'zijn en een zo groot mogelijke rechtszeker heid moet worden gewaarborgd. Nadat ook de heer J. de Ruiter (CH) zijn vrees voor een verkapte nationa lisatie te kennen had gegeven, ver zocht de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. D. G. W. Spitzen, de sprekers Donderdag te mogen ant woorden. Russisch protest niet aanvaardbaar Radio-Moskou riep Dinsdagavond de tekst om van een protest-no.ta, welke zou worden gericht aan de Italiaanse, Amerikaanse, Britse en Franse regerin gen in verband met de deelneming van Italië aan het Atlantisch Pact. De Sow- jetrussische ambassadeur te Rome heeft de nota intussen aan de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken overhan digd. Men verwacht algemeen, dat het pro test van de Sowjetunie zal worden ver worpen, omdat het met Italië gesloten vredesverdrag geen bepalingen bevat welke in strijd zijn met die van het Noordatlantisch Pact. Voddenraper-millionnair verliest na zijn vrouw nu zijn vermogen Jozef Joanovici, de uit Bessarabie geboortige Parijse voddenraper-milli onnair, is tot vijf jaar gevangenisstraf, nationale onwaardigheid, een boete van 600.000 francs en verbeurdverkla ring van zijn vermogen ter waarde van 50.000.000 francs veroordeeld. In de tenlastelegging was vermeld, dat Joanovici tijdens de oorlog voor raden had geleverd aan het Duitse le ger en dat hij inlichtingen had ver strekt aan de Gestapo. Joanovici werd in November 1947 in een Duits dorpje gearresteerd, na dat men een jaar lang naar hem had gezocht. Hij verklaarde, dat hij mil- lioenen francs aan het Franse verzet had geschonken en geallieerde vliegers had helpen ontsnappen. Terwijl Joanovici zijn proces af wachtte, vermoordden drie gemasker de mannen zijn vrouw, die in een hin derlaag werd gelokt. Aanval van Radio-Moskou op de Paus Radio-Moskou heeft voor het eerst een commentaar van haar diplomatie ke redacteur, Boris Issakkof over het decreet van het Heilig Officie betref fende het communisme uitgezonden. Na te hebben verklaard dat „deze maatregel het Vaticaan als tegenstan der van de vrede en de vooruitgang ontmaskert" en dat „Franco noch Mus solini noch Hitier, zelfs op het ogen blik dat de vergassingsovens van Ausch_ witz en Buchenwald nog rookten, ver oordeeld zijn" verklaarde Isakof on der meer „in onze dagen neemt het Vaticaan beslist een plaats in de gele deren van de reactie in". WEER MARSHALLHULP VOOR INDONESIË? Ofschoon ambtenaren van de ECA te Washington verzekerden, dat er geen enkele grond van waarheid ligt in be paalde berichten, dat de Marshall-hulp aan Indonesië hervat is, is men in wel ingelichte kringen van mening, dat het officiële Washington de laatste tijd gunstiger gestemd is geworden ten aan zien van opheffing van het verbod van Marshall-hulp aan Indonesië. Over een bepaald tijdstip is echter nog niets be kend. TOCH NAAR DE ARARAT? De Amerikaanse onderzoeker dr Smith heeft van de Turkse autoritei ten verlof gekregen, om op de berg Ararat een onderzoek in te stellen naar „de overblijfselen van de arke Noachs". De Engelse onderzoeker Sykes en onze landgenoot Hans Roozen stellen thans krachtige pogingen in het werk om een dergelijke vergunning te krij gen. Koninklijke belangstelling voor „Neeltje Jacoba". H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bij hun bezoek aan Velsen. Bij deze gelegenheid werd o.m. de redding boot „Neelte Jacoba" aan de los- kade bezichtigd. Schipper v. d. Meulen wijst het Koninklijk vaar op enige bijzonderheden van de boot. Rebellen in Guatemala vechten met pantserwagens Volgens de jongste berichten uit Gua temala zou president Juan Jose Areva- lo, van wie men sedert "het begin van de onlusten zo goed als zonder nieuws was, in het nationaal paleis belegerd worden. In de hoofdstad woeden nog hevige straatgevechten tegen de strijd krachten, die het Arevalo-regiem steu nen, versterkt door burgers van de aan het bewind zijnde revolutionnaire par tijen. De rebellen zouden over zware artillerie en gepantserde eenheden be schikken. Het gerucht gaat, dat het gar nizoen van Quezaltenango naar de hoofdstad oprukt om de regering te hulp te komen, terwijl in verscheidene andere streken de boeren naar de wa pens grijpen om de regeringstrijdkrach ten te helpen de opstand te smoren. Dancan Sandys over het Europese Parlement in Straatsburg Oostenrijkse eigendommen uit Duitsland terug De plaatsvervangers voor het Oos tenrijkse vredesverdrag zijn het eens geworden, dat het eigendom van Oos tenrijkse onderdanen in Duitsland, met inbegrip van 't met geweld naar Duitsland gevoerde, zal terug gegeven moeten worden, behalve waar het oorlogsmisdadigers en gezuiverden be treft. Dit geldt eveneens voor het na de „Anschluss" ontnomene. Over een Sowjetrussisch voorstel met betrekking tot weggehaalde mu seumstukken kon men het niet eens worden. Evenmin over locomotieven en ander- rollend materiaal, dat tot de Duitse bezittingen behoorde. Vier verdrinkingsgevallen Woensdag geraakte dominee Vos uit Hendrik Ido Ambacht en zijn echtge note tijdens het zwemmen in zee bij Ouddorp (Flakkee) in een draaikolk en verdween spoedig in de diepte. Het echtpaar bracht in Ouddorp de vacantie door. Op het vrije strand te Domburg is de 18-jarige J. Coops uit Amsterdam in zee verdronken. De jongen kwam tijdens het zwemmen terecht in de sterke stroom voor de kust en probeer de vergeefs hier tegen in te zwemmen. Men bracht hem op het strand. Het bleek toen echter, dat de levensgees- en reeds waren geweken. (Van onze Haagse redacteur) De heer Duncan Sandys, schoonzoon van Winston Churchill en voorzitter van het internationale bestuur der Europese Beweging, was in Den Haag. Hij zat achter een groene tafel in een der restaurants aan het (eveneens groe ne) Lange Voorhout en op die tafel stonden twee groene vlaggetjes, voor stelende een hoofdletter E op een wit veld. Kort geleden stonden diezelfde vlaggetjes er nog in het rood. „Ja," zei hij desgevraagd, ..wij hebben die kleur maar veranderd. Er zijn al zoveel vlag gen met rood erin en een in het hijzon der is erg rood. Als nu onze vlag van Europa uitgestoken is cn er is toeval lig geen wind zou dat misschien mis verstanden kunnen wekken. Daarom hebben wij er groen van gemaakt. Groene vlaggen komen haast niet voor, alleen in de Arabische Staten. Maar met Arabieren zal men de Europese fe deralisten wel niet verwarren." Als derhalve op 10 Augustus a.s. voor het eerst in de geschiedenis van dit werelddeel het Europese Parlement te Straatsburg bijeen zal komen kan men er de groene vlag zien uithangen; de gi-oene vlag, vertolkend het even prille als stoutmoedige denkbeeld dat Europa, althans West- Europa, een eenheid, hoe dan ook. moet worden. „De bijeenkomst daar zal een maand duren", zeide de heer Sandys, „en het voornaamste, dat zij volgens de agenda te doen krijgt is de instelling van een Europees Hof voor de Rechten van de Mens aanbevelen. U weet, dit lichaam kan (nog) niets beslissen, maar moet zich voorlopig tot adviseren bepalen „Zal het niet meteen om meer macht gaan schreeuwen?" wordt hem ge vraagd. „Op den duur zal het meer moeten kunnen doen dan alleen adviseren. Maar de zaak moet groeien. De Franse revolutie is tenslotte ook met een raad gevende volksvergadering begonnen. Wij hebben nooit gestreefd naar de verwezenlijking van wenselijkheden, maar van mogelijkheden. Op zichzelf is het al wonderbaarlijk genoeg, dat 'n particulier lichaam als de Europese Be weging iets vraagt aan een aantal re geringen en het dan nog gedaan krijgt ook. Een jaar geleden pas is hier in Den Haag. op het Eerste Congres van Europa, de gedachte geboren van een Europees Parlement en een Europese Raad van Ministers en nu zijn die er dan ook maar, zeker, daar zijn we er niet mee, maar het gaat heel hard". ..Zullen de staten dan niet spoedig een deel van hun souvereiniteit moeten afstaan en willen zij dat?" vroegen wij. „Ik zou dat graag zien gebeuren, maar als wij in eens teveel verwachten komen er teleurstellingen. Wij zien dat deze zomer nog niet gebeuren in Straatsburg. De eerste voorwaarde daar toe is vertrouwen. Voor je een geladen geweer aan iemand anders toevertrouwt kijk je goed uit wie dat is. Nu is het in feite wel zo, dat de staten elkaar niet te vrezen hebben, omdat zij tenslotte in 't algemeen alle dezelfde doeleinden na streven, maar zij moeten nog vertrouwd raken met het nieuwe lichaam, dat zij zelf in het leven hebben geroepen. B dat kost tijd." „Zulien Griekenland en Turkije to-, treden?" „Dat is een vraag voor de Europese' Raad van Ministers. Naar mijn per soonlijke mening zuilen alle staten, die samenwerken in de O.E.E.C. ook in het Straatburgse verband moeten samen werken mits zij de menselijke rechten en de democratische vrijheden eerbie digen. MILAANSE FABRIEKSARBEIDERS DEMONSTREERDEN De politie te Milaan heeft met ge bruikmaking van de gummistok, twee duizend arbeiders van de Milanese Isotta Fraschini- automobielfabrieken verspreid, die een demonstratie hielden. De arbeiders protesteren tegen het feit, dat hun in de laatste tijd slechts een klein deel van een toegekende loons verhoging is uitbetaald. WEER GROENTE-EXPORT NAAR DUITSLAND Het Bedrijfschap voor Groenten cn Fruit deelde mede, dat vandaag de export van groenten naar Duitsland doorgang kan vinden, waarbij de exportpercentage ongewijzigd gehand haafd blijven. Brand te Vlaardingen ver woestte kostbare machines Woensdag heeft te Vlaardingen een felle en korte brand gewoed in het laboratorium van de N.V. „Zilver- visch". Het laboratorium annex fa brieksgebouw stond spoedig in lichter laaie. De brandweer tastte het vuur met zeven waterstralen en een schuim- straal aan, waardoor men het spoedig onder de knie had. In het fabrieksge bouw gingen echter vele kostbare ma chines verloren. EX-KANSELIER ONTVLUCHT TSJECHOSLOWAKIJE Het secretariaat van „Vrij Tsjecho- slowakije" te Parijs meldt, dat Smuthy, de voormalige kanselier van president Benesj, clandestien Tsjechoslowakije heeft verlaten. DE „SIBAJAK" NAAR INDONESIË Het hulppassagiersschip „Sibajak" zal Zaterdag 23 Juli met ongeveer 800 passagiers vnl. vrouwen en kinderen, die in hét kader der gezinshereniging naar Indonesië gaan, uit Rotterdam vertrekken. Het embarkement heeft plaats tus^n 9 en 1 uur. Voor vastzittende kippen kan ten I zeerste aangeraden worden, het toedie- I nen van gemalen zeeschelpen, deze I moeten stééds onder het bereik der die- 1 ren zijn. Het dier kan zijn voedsel an ders niet voldoende fijn malèn. De koolzure kalk uit de schelpen lost zich langzaam op in de verteringssappen en wordt daarna afgezet in de eierschaal, I waarvan de koolzure kalk het hoofd bestanddeel is. Grit bevordert de vertering en geeft eieren met een sterkere schaal. Het voorkomt dus ook mede het wind eieren leggen. Door velen wordt geklaagd over slechte leg. Een van de voornaamste oorzaken is het te vet zijn der dieren. Zaagsel-turfmolm. Een onzer lezers kan goedkoop zaag sel krijgen en wil dit gebruiken voor bodembedekking en op de mestplank. Het kan wel; doch eikenzaagsel raad ik U niet aan. Neem dan liever den nen- of vurenhoutzaagsel. Mij dunkt, dat U beter doet. met turfstrooisel te gebruiken, na het eerst zo fijn moge lijk te hebben gemaakt. Turfmolm heeft een groot absorberend vermogen. Alle vocht wordt direct opgezogen en de eventuele ziektekiemen worden met een "edood. Hierop zou U een laag lan^'hakt stro kunnen brengen. Het turfmolm kan, wel een maand of vier op de bodem blijven liggen, dus om de kosten hoeft men het niet te laten. Van de mestvloer moet het natuurlijk zo vaak mogelijk afgenomen en door vers vervangen worden. Daarvoor zoudt U dan geschikt dennenzaagsel kunne' nemen. Ongedierte, Gebruik nu vooral bestrijdingsmidde len tegen luis en ongedierte. Deze pa rasieten veroorzaken veel ellende bij de kippen en kuikens. De leg vermin dert en de kleine diertjes groeien niet. Als de kuikens groter worden. Dan rolt het vanzelf, denkt menigeen Wanneer ze maar zo groot zijn, dat z« de kloek of kunstmoeder kunnen mis- sen, dan is, volgens hen, de grote zorg achter de rug en dan redden ze zich zelf wel. Mis hoor! Het blijft dan nog even goed oppas sen en toezien als voorheen. Hoeveel kuikens worden elk jaar niet wegge- stolen door katten, honden, bunzings, kraaien en eksters? Het zijn er duizen den. Men trachtte dit te voorkomen. Doch dit is het niet wat voornamelijk I in het oog moet worden gehouden v de zorg over de kuikens aangaat, die de leeftijd van ongeveer anderhalve of twee maanden hebben bereikt, 't Gaat hier om de verdere opfok. Doorgaans houden velen te vroeg op met opfok- voer en goed kuikenzaad te verstrek ken, omdat het duurder is dan het andere voer. Dit is evenweleen ver keerde handelwijze. Als de haantjes opgeruimd zijn, heeft men vanzelf al heel wat minder opfokvoer en kuiken zaad nodig, want zij juist namen het ruimste deel. Men zal eens zien, wat de hennetjes doorgroeien, wanneer ze van de las tige heren bevrijd zijn, en nog een tijdje lang nu ongestoord, hetzelfde kostelijke voer mogen verorberen. De weinige duiten, die men hierdoor méef kwijt raakt, komen met rente terug door de dure wintereieren, die nu eer der gelegd zullen worden. De eerste 5 a 6 weken besteedt men alle zorg aan de kuikens; laten we daar met de hennetjes echter nog een poos nv# doorgaan. BUREAU ADMINISTRATES Voordam 9, Tel. Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. Directie: J. BIJLSMA en C. K Hoofdredacteur: A KAPTEIN S/echts d De Amerikaanse sen fcverweldigende meerd 82 stemmen voor en 13 jrie van republikeinse I V.S. jegens de landen v Een plechtig* |oor historische poor deze historisch loven de V.S. plechtig da, Groot-Brittannie, acht andere Europese Klliantie van wederzij te verenigen. De meerderheid voo: ■(temmen meer dan de meerderheid van twee gens de grondwet voc Van verdragen vereist De V.S. hebbe-x nu Itief bekrachtigd daar Igror.chvet niet nodig i van Afgevaardigden (eert. I Aan de eindstemmi «temmingen vooraf. E de restrictie, dat de V. zijn volgens het verdra aan andere landen v verlenen. Deze restricl tegen 21 stemmen verv de stemming gold een V.S. zou hebben ontb «verplichting de veil Noordatlantisch gebied J- „De Labour-rege I Lord Ammon, de 76- van de Britse national de Britse regering „gé zij een „ultimatum" v de stakende Londense verwierp, heeft erin zün regeringsfuncties Lord Ammon stelde OP, onmiddellijk nadat ontvangen had van pre hij zijn twee regerings government Whip in en Captain of Gentli Te hofhouding die: gen. Verbeterin Volgens het Britse Vervoer zou „een aa: [tering" in de toestand havens zijn ingetrede: [slechts op 22 schepel [worden. Dit aantal z [verder gereduceerd v. gen geleden lag het v. pen stil. Sindsdien z uitgevaren.. Zaak- Duitse getuig Nederland Het ziet er naar uit, 1 tegen Kriminalrat V het Amsterdams Bijzo; [groeien tot wat vol begrippen zeker een r vorden genoemd. Dinsdag en Woensd: gereed te komen met de getuigen a char totaal)maar dan mos tuigen a décharge wc I Op verzoek van mr. verdediger, verleende een maand uitstel voc van alle stukken en zijn pleidooi, dat „z worden. Gehoopt woi gen a décharge op ééi nen worden verhoord, paald op Maandag requisitoir zal gehouc September, zo mogel dooi. Mocht dat nie wordt voor het pleidc gereserveerd. Mr. C. fiscaal, verklaarde zie accoord met de nad king, dat hij het van de verdachte als Duit; derlandse rechtbank kreeg zich zo goed n digen. Zowel het openbaai verdediging stelt th het werk getuigen laten overkomen, die in Duitsland. Weerbe Verwachting tot Minder warme nac daar tijdelijk neve' rigens droog weer te plaatsen period schijn, echter met kele verspreid opl Zwakke wind en hogere temperatu daag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6