L^N De Zwarte rt Stad en Omgeving. De Langestraat officieel geopend eew. j X_ Y Invasie V Mevrouw Wyiema knipie hei rood-wiiie lini door Heer-Hugowaard Stompeioren Berqen Populair concert Lanqedijk /ei/ws Ongeveer a Huisvesiingsmoeilij Het Radioprograi Het was Zaterdag voor de Alkmaar- se middenstand, en speciaal voor de middenstand uit de Langestraat, een zeer bijzondere dag. Na maanden van zand, stof en rook zijn alle obstakels voor het winkelend publiek uit de weg geruimd en is de straat in haar sude glorie hersteld. De Langestraat is niet alleen her steld, doch zij is ook gemoderniseerd. Toen de trottoirs voor onderaardse herstelwerkzaamheden moesten wor den opengebroken, stelde de heer D. J. Scheffel voor deze zo te maken dat zij op de hoeken van de straten schuin zouden aflopen. Hierdoor zou bijvoor beeld kunnen worden voorkomen dat moeders met kinderwagens steeds moeilijkheden ondervinden als zij bij het passeren van een zijstraat de wa gen van het ene trottoir naar het an dere moeten rijden. De directeur van gemeentewerken, de heer Knol, ging met dit voorstel mee en liet de werk zaamheden aldus uitvoeren. Nu is de Langestraat dan weer ge heel hersteld en algemeen werd de be hoefte gevoeld de heropening een offi cieel tintje te geven. Hiertoe kwamen Zaterdagmiddag om half drie in de Polderzaal van het stadhuis burge meester en wethouders, mevrouw Wy- tema en het bestuur van de Lange- straat-vereniging bijeen. Onder de ge nodigden bevonden zich voorts de di recteur van gemeentewerken, de heer H. Knol, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, de garnizoens commandant majoor Houbolt, het dis trictshoofd van de PTT, de heer Korf, de heer Veendorp en deputaties van de Kamer van Koophandel en de VW. Na de begroetingsplechtigheid wan delde men gezamenlijk naar het eind van de Langestraat, waar onder grote publieke belangstelling de officiële heropening plaats had. Nadat twee meisjes, Cocky Plas en Anneke Bulthuis, een bouquet rood witte anjers hadden aangeboden aan r evrouw Wytema, was het woord aan de voorzitter van de Langestraat-ver- eniging. de heer W. Spruyt. Deze wees op de gestadige groei van de Lange straat in de laatste vijfentwintig jaar Hieraan kwam bij het uitbreken van de oorlog helaas 'n ontijdig einde. Na 1945 heeft men hier echter direct ge probeerd de achterstand weer in te lc.pen. De laatste twee jaren zijn er weer diverse nieuwe zaken gevestigd Aanvullend crediet verbetering ambtswoning van de burgemeester Op 23 Recember 1948 verleende de Raad een crediet van 11.800 voor het in orde brengen van de ambtswoning van de burgemeester. Bij verbeterings- werken als deze kunnen allerlei ver borgen gebreken aan het licht komen, te meer omdat de dienst van Openbare Werken het toen nog bewoonde perceel niet grondig heeft kunnen onderzoe ken in verband met de bezwaren der toenmalige bewoners. Het blijkt, dat de electrische instal laties niet meer aan de daarvoor gel dende voorschriften voldoen en practisch geheel vernieuwd moeten worden, evenals het afvoersysteem der lanitaire installaties. Het houtwerk van de serre moet hersteld worden en het binnenverf- en behangwerk eist gro tere kosten, evenals de inrichting van de keuken. Een en ander vraagt een extra-uitgaaf van 3800. B. en W. menen niet te moeten ingaan op de suggestie om de kosten van een parketvloer in de sa- ion voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. vragen een crediet van 3800. Vakonderwijs in de Lichamelijke oefening Vakonderwijzers voor het lichame lijke oefening verdienen op de O. L. scholen voor gewoon en buitengewoon L. O. de voorkeur, speciaal voor de 5e en 6e klasse der scholen voor gewoon L. O. en de afdelingen 3 en 4 der school voor buitengewoon L. O. Door invoe ring van vakonderwijs op de O. L. scholen voor gewoon L. O. krijgen de besturen van de bijzondere scholen van dezelfde soort ookgelegenheid, dit op hun scholen in te voeren. Een kostenberekening is nog niet mogelijk. Gerekend naar een gemiddeld bedrag van f 150 per lesuur zullen de gezamenlijke kosten ongeveer f 10.000 bedragen. De inspecteur van het L. O. kan zich hiermede verenigen. De hoofdinspec teur van het buitengewoon L. O. wil slechts de helft van de tijd (1 uur per week) lessen door een vakleerkracht geven. B. en W. stellen voor niet te voldoen aan zijn verzoek om alle de bielen één uur per week vakonderwijs t0 doen geven. B. en W. stellen voor met ingang van het schooljaar 1949/1950 tot invoering van dit onderwijs aan de leerlingen van de 5e en 6e klassen van de open bare scholen voor gewoon L. O. en aan die van de afdelingen 3 en 4 der de bielen van de O. school voor buitenge woon L. O. over te gaan. Benoeming onderwijzer Lindenschoo! Ter benoemoing van een leerkracht aan de Lindenschool luidt de voor dracht als volgt: 1 W. Poeze, tijdelijk onderwijzer aan de Lindenschool te Alkmaar; 2 F. J. C. Speets, onderwij zer aan een O.L.S. te Hillegom; 3 H. Bakker, onderwijzer aan een O.L.S. te Leeuwarden. en zijn bestaande zaken verfraaid en verbeterd. De heer Spruyt zeide te hopen dat de nasleep van de oorlog spoedig geheel zou zijn overwonnen. Spreker besloot zijn rede met dankte brengen aan B. en W., de directeur van Gemeentewerken en allen die hebben meegewerkt om de Lange straat weer in orde te brengen. Hierna was het woord aan mr. dr. V/ytema. Deze was aanwezig in zijn hoedanigheid als burgemeester en als officieel Langestraatbewoner. Mr. Wy tema zeide dat de leden van het ge meentebestuur oprecht verheugd zijn over het gereedkomen van het weg dek van Alkmaars eerste winkelstraat. Spreker noemde de Langestraat de hartader van Alkmaar. Het is de straat v/aar zich het gehele leven van de Alkmaarder afspeelt, van de geboorte tot de sterfteaangifte. Na de rede van de burgemeester stelde mevrouw Wytema de Lange straat officieel open door het brede rood-witte lint, dat dwars over de straat tussen twee met bloemen ver sierde zulen was gespannen, door te kniopen. waarna de Postharmonie het Wilhelmus inzette. Vooraf gegaan door het muziekcorps van de posterijen, begaf het gezel schap zich raar hotel Victory, waar men nog geruime tijd bijeen bleef. Een aardige bijzonderheid is, dat mr A. J. M. Leesberg 23 jaar geleden ook aanwezig was bij de opening van de Langestraat, toen deze voor het eerst geasfalteerd en van brede trottoirs voorzien was. H. Kirkenier weer in de prijzen De heer H. Kirkenier heeft het afge lopen weekeinde met zijn Vallcjacht 't Spul" weer enige successen geboekt. Op het buiten Y en'op het IJselmeer is Zaterdag een aanvang gemaakt met de nationale zeilwedstrijden van de Koninklijke Zeil- en Roeivereniging. Het is de zgn. Holland-week welke op 29. 30 en 31 Juli op de Loosdrechtse plassen wordt voortgezet. Zaterdag zeilde H. Kirkenier ,,'t Spul" als eerste door de finish en Zondag eindigde hij op de tweede plaats. Overphatsing onderwijzend personeel Met ingang van het schooljaar 1949 /1950 zal het aantal klassen aan de Tesselschadeschool zeven bedragen. Daardoor zullen drie leerkrachten op 1 Augustus overcompleet worden. Aan de Jan Ligthartschool zullen vier klassen verbonden worden, waartoe het reeds benoemde school hoofd, de heer C. J. Mol, behoort. B. en W. zouden verder willen voor dragen mej. N. Koopal, de heer Tj. Leungen en mej. A. G. van den Tooren van de Bosboom Toussaintschool. Aan laatstgenoemde school is nog een vacature als onderwijzer. B. en W. zouden daarvoor de heer D. P. Kansen van de Tesselschadeschool willen overplaatsen. Geen enkele leerkracht behoeft op wachtgeld te worden gesteld. Verhoging subsidie restau ratiekosten De Raad verleende op 23 December 1948 een subsidie van ƒ500.in de kosten van het herstel van de gevel van het pand Mient 19. De herstel- kosten blijken thans niet 7500. maar f 13.852.— te ziin. De minister van O.K. en W. handhaaft ook thans de kosten van 50% rijkssubsidie en verzoekt ook de gemeente om een hogere subsidie. B. en W. stellen mitsdien voor de gem. subsidie te verhogen van 500. op ƒ750.—. Broodoproer Een bakker uit de Spoorstraat kwam Zaterdag in nood te verkeren. Hij was in het gelukkige bezit van brood, iets waar meerdere collega's zich niet op konden beroepen. Het is namelijk zo, dat een gedeelte der bakkers het voe deren der mensheid heeft gestaakt om een week vacantie te nemen. De bakkers die in deze week hun taak moesten overnemen, kregen Za terdag zoveel klanten dat zij „neen" moesten verkopen. Het werd bijna een optocht van de hongerigen naar de bakker in de Spoor straat die nog wèl brood had. De politie moest er tenslotte aan te pas komen om de goede orde te hand haven en de bakker heeft met kunst en vliegwerk zijn brood onder de gega digden kunnen verdelen. Bouwrijpmaken terreinen Een deel van het bouwvolume wordt toegewezen in de vorm van geprae- fabriceerde woningen. Alkmaar kan voor 1949 op een 50-tal daarvan re kenen, die nog dit jaar gebouwd moe ten worden. Een geschikt terrein is aanwezig in de polder Overdie en Achtermeer tussen het Baanpad en de Catsstraat. Het bouwrijp maken daarvan kost 87.260. Het kan worden opgedra gen aan J. Twisk Jzn. te Castricum, die thans andere terreinen in de omge ving bouwrijp maakt. DIJKBRUG GESLOTEN. De Dijkbrug, de brug die de ver binding vormt tussen de Pieterstraat en de Dijk, zal voor het landverkeer van heden tot en met 4 Augustus zijn ge sloten. Urinoir bij het1 Waagplein V.V.V. „Alcmaria" heeft verzocht het onaesthetische urinoir tegen het Waagpand te doen vervallen en op 't Waagplein een ondergrondse toilet- gelegenheid te doen inrichten of het bestaande urinoir bij de kleine waag te vergroten. Voor een ondergrondse toiletgele genheid leent zich het Waagplein niet. Beter is het 't urinoir tegen de hulp- waag uit te breiden. Met de gezamen lijke werkzaamheden is 975.ge moeid. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. Examens Voor hef eindexamen Scheepswerk- tuigkundige B. M. slaagde aan de Kweekschool voor scheepswerktuigkun- digen te Amsterdam de heer W. G. van Uden alhier. Heden slaagde te Amsterdam voor het diploma Scheepswerktuigkundige (AM) de heer J. B. H. Ouwens, alhier. Bij de overgangsexamens van de Zeevaartschool te Den Helder zijn on ze plaatsgenoten P. Kuperus, E. Jon ker, W. Rivière, J. Zwart en J. van Leeuwen bevorderd van klazse 1 naar klasse 2. Wij hebben Zaterdag als geslaag den voor het eindexamen van de Kunstnijverheidsschool afd. edelsmeden te Amsterdam gemeld onze stadgenote mej. C. A. Bout. Dit moet zijn mej. C. A. Borst. Bij de overgangsexamens van de Zeevaartschool te Den Helder zijn onze plaatsgenoten P. Kuperus, E. Jonker, W. Rivière, J. Zwart en J. van Leeuwen bevorderd van klasse I naar klasse 2. De heer W. G. van Uden is te Am- dam geslaagd voor het examen scheepswerktuigkundige B M. FOTO'S OFFICIËLE OPENING LANGESTRAAT Wegens stagnatie in de clichéfabriek was het zeer tot onze spijt niet moge lijk, twee foto's betreffende de officiële opening .van de Langestraat, in dit r.ummer op te nemen. Dientengevolge kan plaatsing pas in het nummer van. Dinsdag geschieden. BENOEMING ONDERWIJZER BOSBOOM-TOUSSAINT-SCHOOL Tet benoeming van een leerkracht aan de Bosboom-Toussaintschool is de volgende voordracht opgemaakt: 1 Mej. D. Meinesz, tijdelijk onderwij zeres aan de O. L. school te Bergen (N.-H.) 2 Mej. J. de Graaf te Wynaldum (gem. Barradeel). Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U, dank zij onze „Kousen-Service"! Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uitzien, kunnen wij U niet beschri|ven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Aideling" ondervinden. Aula algemene begraafplaats Ged. Staten kunnen zich in beginsel met de totstandkoming van een aula op de algemene begraafplaats verenigen. De urgentie is echter niet zo groot, dat daarvoor nog dit jaad bouwvolume dient te worden beschikbaar gesteld. Ie Prov. directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting is bereid, na nadere beoordeling van het bouwplan, te overwegen of de bouw van de aula in het volgende jaar zal kunnen plaats vinden. Ged. Staten verzoeken daarom te gelegener tijd een besluit van de zelfde strekking in te dienen en het besluit tot begrotingswijziging in te trekken. Mutaties bij de PTT De heer H. J. Meulenbelt, werkman bij de PTT te Alkmaar, werd gerekend per 21 Febr. j.l verplaatst naar Lisse te zijn. Gerekend per 14 Mei werd benoemd tot vakman le klasse (technische groep der PTT) tot monteur de heer W. J. Groenenberg te Alkmaar. De employe le klasse PTT D. Smit werd verplaatst van Alkmaar naar Den Haag. Dienstbode aangehouden Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van ƒ100. Het geld moet tijdens de vacantie van de eigenaar zijn weggenomen. Als ver dacht van deze diefstal werd de twin tigjarig dienstbode van de familie aan gehouden. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE,, 25 Juli. - 40,000 kg aardappelen: eerstelingen 7—7,70, drielingen 5—5,80 en blauwe eigen heimers 6,80—7,10; 1200 stuks bloemkool: IA 29,90-37,60 en 1 15-29,60; 15.000 kg gele kool 10-10,80; 35.000 kg rode kool 6-7,50. NOORDERMARKTBOND, 25 Juli. - 50.000 kg aardappelen: eerstelingen 5,10—7,70, rode eerstelingen 8,40—8,70, blauwe eigenheimers 4,90—6,70, eigenheimers 7,70—8,30 en drielin gen 4-5,10; 22.000 kg witte kool 13-15; 270 stuks bloemkool 19-^20. WARMENHUTZENT, 25 Juli. - 33.300 kg aardappelen: eigenheimers 6.30 6 90, Schotse muizen 6,60—8,10, grote Schotten 7—8,10, drie lingen 5,30—5,80, rode schotten 8,70 en bint jes 7. Oudorps Raad vergaderde Vrijdagavond kwam de Raad van de gemeente Oudorp in vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester A. G. Bakker. Bij de inge komen stukken was een koninklijke goedkeuring ontvangen de jaarwedden van de wethouderes tot 200 te ver hogen. Diverse subsidie-aanvragen werden behandeld. Het fanfarekorps in oprichting zal een renteloos voorschot groot 200 worden verleend, de Rund- veefokvereniging Stompetoren zal een verguld zilveren medaille ontvangen ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. Afgewezen werden de verzoeken om subsidie, o.a. van de zangvereniging „Sursum Corda te Oudorp. de afd. Alkmaar van Pro Juventute. de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige naam" en ..Het Noord hollandse Landschap". Ook dit jaar zal weer een bedrag van 2 met een max. van 50 als grati ficatie aan het gemeentepersoneel wor den uitgekeerd. Besloten werd in te gaan op een aan bieding van de Bank voor Nederland se Gemeenten, groot 23.625 voor het bouwen van twee woningwetwoningen. Tenslotte werd afscheid genomen van de heer Th. G. Uitenbogaerd. De voor zitter dankte hem voor hetgeen hij als wethouder en raadslid voor de ge meente had gedaan, terwijl ook de wet houder G. v. d. Post enkele dankwoor den sprak. De heer Uitenbogaerd dankte voor de waarderende woorden, welke tot hem werden gesproken en dankte ook op zijn beurt voor de prettige samen werking. Coöperatieve Boerenleenbank Zaterdagavond hield de Coöp. Boe renleenbank „Heerhugowaard" haar vijf-en-veertigste algemene vergade ring in de zaal van de heer K. Evers. De voorzitter, de heer A. Kooy, opende met een hartelijk woord. Hij memoreerde, dat de rentevoet voor belegde gelden volgens het oordeel van de inspecteur van de centrale bank rijkelijk hoog is, doch het bestuur meende, naar aanleiding der finan ciële resultaten, hiertoe gerust te kunnen besluiten. De rekening sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1.449.073.11, waarna de balans werd goedgekeurd met een bedrag aan ba ten en schulden van 1.015.648.94 met een saldowinst van 2777.91, welk bedrag bij de reserve zal worden ge voegd, waardoor deze stijgt tot 64.730.64. Hierna volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Dirkmaat, dat zeer uitvoerig was en onder dank zegging voor de uitgebreide opstelling werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat de vele drukte voor de kas sier vanwege het consumentencrediet door opheffing hiervan was afgelo pen, doch hiervoor in de plaats kwam het werk, dat verbonden was aan het bedrijfspensioen. Het ledental was momenteel 179. Bjj de bestuursverkiezing werd de heer A. Kooy met 27 stemmen en' 1 blanco herkozen, waama de heer P. Beers werd herkozen tot lid van de Raad van Toezicht. Beide heren namen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag kwam het slechte vergaderingbezoek ter sprake. Ge tracht zal worden het volgend jaar de film van de Centrale Bank te krij gen. Misschien is er dan meer belang stelling. BEVORDERD De chef van het station te Anna Pau- lowna, de heer S. Blokdijk, 'is met in gang van 1 Augustus benoemd tot chef van het station Heerhugowaard. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN De Plattelandsvrouwen kwamen bij een op Woensdag 20 Juli in café Zwart. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt en de pauze verstreken kreeg de heer Jb. Boon uit Oosterland (Wieringen) het woord over .,Dr. Sem- melweisz". Spreker behandelde het le ven van deze pionier der medische we tenschap die speciaal op het gebied van de bestrijding der kraamvrouwen koorts zo'n grote naam heeft verwor ven. Ondanks het feit, dat deze grote figuur bij zijn tijdgenoten zo weinig begrip ondervond volhardde hij in zijn strijd. De kraamvrouwenkoorts eiste aanvankelijk 10 procent of meer van de levens der moeders. Spreker wees er op welk een grote dank de mens heid en speciaal het vrouwelijk deel verschuldigd is aan Dl'. Semmelweisz, die zelf op zo'n tragische wijze zijn leven moest eindigen. Met grote aan dacht werd dit interessante betoog van de heer Boon beluisterd. Op het terrein van .de Ruïnekcrk werd gis teren geconcerteerd door Bergen's Mannenkoor, een Dameskoor, onderafdeling van de IJzangers te Amsterdam, en het Brandweer Mannenkoor „Oefening na Arbeid" eveneens uit Amsterdam Onder leiding van Karei Böhne werd een pro gramma uitgevoerd, dat het stempel droeg van een bij uitstek populair concert, waarop zelfs de suikerachtige nummertjes als het „Nonnen koor" en „Le Rossignol" van Gretry niet ont braken, en na de pauze kwamen ook de opera-liefhebbers nog zeer goed aan hun trek. Bergen's Mannenkoor opende met „De Ar beid" van Jac. Al, zong dit zéér goed evenals „Musica Probita" van Gasteldon. Het dameskoor presenteerde „Du Hirte Is raels" van Bortniansky, „L'Angelus de la Mer' van Goublier. Uitstekend stemmateriaal en perfecte koor zang. Dit ensemble zou zich met succes aan werken van hoger standing kunnen wijden. Het Brandweer Mannenkoor zong keurig en beschaafd o.m. „Le Rossignol" en „Kerstlied" van Diamant. Na de pauze kwamen de opera-componisten Verdi en Mascagni aan de beurt, met fragmen ten uit „La Ferzo del Destino" en „Cavalleria Rusticana" van Mascagni, dit laatste o.m. voor gemengd koor. Hiervoor hebben we alweer de hoogste lof. Van de koorleden, die enkele soli-partijen ver vulden, willen we speciaal vermelden mevr. Meeuwe uit Amsterdam, zéér mooi stemgeluid, temperamentvolle voordracht. Haar prestaties werden gehonoreerd met bloemen en een „kus" de laatste beloning met algemene stemmen van de aanwezige luisteraars. De heer P. Kist uit Alkmaar verzorgde zéér muzikaal de klavier-begeleidingen. De VVV te Bergen gaf alzo blijk een zéér goed attractief inzicht te bezitten, door deze avond te organiseren. Het publiek was en thousiast en stak de verdiende waardering niet onder stoelen of banken. Het was een succesvolle avond en het is niet onmogelijk, dat dit populaire voorbeeld navolging zal vinden. Zo verlieten we weer het bekoorlijke dorp aan de duinenrand in de overtuiging, uit nemende koorzang te hebben beluisterd, in dienst van de populalriteit en het algemeen gewaardeerd muzikale sentiment. M. S. Brand door de droogte Tengevole van de droogte onstond gister morgen omstreeks 11 uur opnieuw een brandje langs de trambaan tussen de Sparrenlaan en de Fransman. Door de brandweer, die spoe dig ter pjlaatse was, werd een strook grond binnen de brandsingel, ter lengte van ongeveer 25 meter, omgespit. 's Middags om 3 uur loeide de sirene ten tweede male. Enig droog gras bij de Prins Hen drikstraat was in brand geraakt. Omwonenden wisten met emmers water het gevaar in de kiem te smoren. Het verkeer op de verlichtingsavond De groepscommandant van de Rijkspolitie te Bergen deelt ons mede, dat in verband met de Verlichtingsavond op Woensdag 27 Juli a.s. 's avonds vanaf 8 uur geen rijwielen in het centrum van het dorp worden toegelaten; ook niet wanneer deze aan de hand worden mee gevoerd. Ieder wordt dus aangeraden zijn fiets tijdig te stallen. Tevens zal vanaf 8 uur 's avonds het door gaand verkeer in de richting Schoorl en de Egmonden worden omgeleid. Om 23.44 uur zal er nog een extra tram uit Bergen vertrekken. L.S.V.V. WINT VAN D.T.S. In deze wedstrijd om de zuurkool beker is het L.S.V.V. gelukt de derde klasser te weerstaan. Na een door DTS zeer slecht gespeelde wedstrijd, bijge woond door vrij veel publiek, is de overwinning van L.S.V.V. verdiend te noemen. Over alle kanten waren zij sneller en doortastender en vooral dit laatste heeft de doorslag gegeven. De leiding was bij de heer Warmenhoven in goede handen, al wer ook 5 mi nuten te kort gespeeld. Voor Zaterdag a.s. staat D.T.S.— Vrone op het programma. GROOTEBROEK, 22 Juli. 210.000 kg. aardappelen: groot 7.408.20. klein 5.40—5.90, 'kriel 4.20—4.40, rode Eersteling 88.70, bi. Eigenh. 5.906.40, blanke Eigenh. 77.40, geelbloem 6.807.30, Doré 7.507.60. Blocveiling: 100.000 kg. grove Eerste lingen 8.109, 300 st. bloemkool 33— 38, 1000 st. idem afw. 21—25, 450 kg andijvie 56, 44 kg. slabonen 55. MEDEMBLIK, 22 Juli. 77000 kg aardappelen: grote 7.608, driel. 4.70 —5.40, kriel 4.10—4.20, bl. Eigenh. 6.20—6.60, eigenh. 6.60—7.10, rode Eersteling 8.20—8.50, slabonen 45— 62, bieten I 6. Postvliegtuig „Surabaja" bracht voor Artis postpakketjes mee. Toen het postvliegtuig van de KLM, de „Surabaja", op Mauritius een tus senlanding maakte kwam een der eilandbewoners, een circa 200 jaar oude schildpad met een gewicht van 150 kg., nieuwsgierig de in dringer bekijken. Die nieuwsgie. righeid kwam hem, en zijn twei metgezellen duur te staan, want met vereende krachten werden 2jj door de bemanning in het vlieg tuig getild. De leden van de li- manning durfden echter niet mtt hun nieuwe aanwinsten thuis te komen, daar zij bang waren, dat hun vrouwen de schildpadden voor huisdier wel wat te groot zouden vinden. Daarom besloten zij de drie vreemdsoortige postpak ketjes maar bij Artis af te leveren. Dr. Portielje heeft ze met open armen ontvangen! (Ongecorrigeerd) Mevr. Willy CroesVan Rijssei niet gestart Mevr. Willy Croesvan Rijssei, diel vanmorgen omstreeks 7 uur te Kaapl Gris Nez zou starten voor een poginpl het Kanaal over te zwemmen, heeft dii[ voornemen niet kunnen uitvoeren. Del weersomstandigheden waren niet vac I die aard dat een succesvolle tocht in| het vooruitzicht lag. Twee Amerikaanse leden van UNCI-waarnemers teruggeroepen De Amerikaanse kolonel Willard Car-1 lock, voorzitter van de afdeling mili-l taire waarnemers van de Unci, en dtl Amerikaanse secretaris van de staf vanl dezelfde afdeling, majoor Montana, I zijn naar de Ver. Staten teruggeroeper. I Carlock verklaarde, dat hij naar hui; I ging om een nieuwe functie te aan-[ vaarden. Van de zijde van de Unci koe seen officieel commentaar verkregen I worden. Wel wees men er op, dat, hoe- wel de naam van Carlock genoeic: I werd in het artikel van de overledti correspondent Newton, waarin de le schuldiging geuit werd, dat de rap porten van de waarnemers verdraail werden, de naam van Montana hierin niet genoemd werd. Hij weigerde voor lopig de terugroeping van beide offi cieren in verband te brengen met bo vengenoemde publicatie. In commentaar op de terugroeping I van de twee Amerikaanse officieren I zegt „Het Dagblad": „Voor de goede I betrekkingen tussen Nederland en zijn I bondgenoten kan men ingrijpen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken I te Washington slechts toejuichen. Geen| enkel belang is gediend bij het conti nueren van een situatie die hier een I steer van wantrouwen wekt tussen hen, die dienen samen te werken aan de opbouw van dit land." Londense havenarbeiders werken weer De vijftienduizend Londense haven arbeiders, die 25 dagen lang in staking I zijn geweest naar aanleiding van het dispuut over het lossen van twee bij de Canadese zeeiiedenstaking betrok ken schepen, zijn hedenmorgen weer I aan het werk gegaan Nu de Canadese Zeeliedenunie de staking in de Britse havens heeft afgelast, is men ook be gonnen te werken op het Canadese schip Beaverbrae. INVAL VAN GRIEKSE COMMUNIS TEN IN JOEGO-SLAVIE? Volgens een bericht uit Wenen in de .Daily Express" zijn de Balkan-diplo maten te Wenen ervan op de hoogte gesteld, dat misschien spoedig door Griekse communisten een inval gedaan zal worden in Joego-Slavie Maarschalk l'ito zou uitgebreide voorzorgsmaatre gelen tegen een dergelijke aanval ge' nomen hebben. De Keizerstad aan de mende Vierdaagse te ontv gestoken en vrijwel Iedere van dit traditionele gebeii Het moge dan zo zijn, dl lander, als de „Tour de I wel, dat dit wandelfestjjn nale gebeurtenis, die ook i Regen, felle wind, noch zenden wandelenthouslaste tocht naar het Mekka van aantal. Dit jaar Is het aants arijmegen mag vanavond 10.009 vreemdelingen re hier vier dagen hun kwartie slaan. En daarbij hebben v eens de dagjesmensen ger ongetwijfeld in groten getal zullen aandoen om een glim sportieve manifestatie op te „Hoe zullen deze duizend gehuisvest worden?" zullen afvragen, die de wonin kennen. Het heeft het h comité maanden gekost om gewikkelde puzzle tot een s sing te brengen. Het vraa; rog een beetje moeilijker ge bleek, dat er voor de hond taire deelnemers geen plar kazernes was. Overleg en overleg, passen en meten v om deze invasie van t;pp onderdak te verschaffen. D beurd. In drie woorden v daarmee de ingespannen i maanden samen. Vandaag is al dit werk ac en is het onderdak van de e deelnemers geregel i. Daart 2000 militairen „bezorgd", 200 buitenlanders. Daarnaa 2000 burger deelnemers die deel uitmaken van „va: Tijdelijk verblijf was bover voor duizend individuele die via het huisvestingsc onderdak in Nijmegen zoel slotte mag worden aanger een paar duizend wandelaa zijn gekomen op oude adre zij reeds een paar jaar hun inneringen of nog betei vriendschap hebben vascgels Zo zijn er de laatste wek< megen minstens achtduizend aan een verblijf geholpen or daagse te kunnen meemakei teel zijn dan ook alle hotel: en officiële onderdakken - Geen vreemdeling zal zond bruikelijke weg vla het he comité ook maar één nacht 1 nen vinden in de daarvoor a gebouwen. Buitenlandse c Dat de Vierdaagse ook in land een bekende klank 1 wel uit de buitenlandse insc Voor zover bij het schrijve VOOR HEDENAVONI HILVERSUM I, 301 m. Ni< cm 7, 8 en 11 uur. NCRV; nade-orkest. 0.15 Sportrubriek, i krachten. 7.15 Onder d© NCRV-le Actueel geluid. 7.45 Landbouwx Programma-proloog. 8.15 Kerkcc Reisverhaal. 9.30 Met band en Sweelinck-kwartet. 10.45 Avon< 11.15 George Gershwin-concert. HILVERSUM II, 415 m. Ni. om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.21 0.45 Parlementair overzicht. 7.00 7.30 Promenade-concert. 8.20 Ita concert. 8.50 Buurtleven in Amsl Actuele kanttekeningen. 9.45 Le Viool en piano. 10.25 Nederland: 10.45 Cor Steyn, orgel. 11.15 D VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Ni. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. Amusements-orkest. 6.20 Sportp Strijdkrachten. 7.15 Piano en org. is leven". 7.45 Rubriek. 8.05 Grai 8.12 Beethovenconcert. 9.12 Vrag tijd. 9.27 Kamermuziekconcert, aliteiten. 10.25 Nederlands Kamer Avondgebed. 11.15 Populair avond HILVERSUM II, 415 m. Ni. om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. Ochtendvaria. 12.00 Het Lyra-tric kest van Xavier Cugat. 1.15 Ense 6.15 Tom Erich, piano. 0.30 J Lezing. 7.30 Arnold Juda, piano. Radio-Zoeklicht. 8.15 Operette-ui Tafeltje dek je9.10 Prome 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 ren. 10.40 „The Skymasters". 11 foonmuziek. DOOR 0 ALLAN SWI Naar men mij vertelde, weri 'n schip, om zijn overtocht betalen. Hij werd majoor; 2 kwam hij terug, bleek en tx zijn verwondingen ontslagen steeds zonder geld. Men heef teld, dat hij van huis ver1 enig geld, maar dat hij het hierheen weer verloor bn I spel. Hij Is in het binnenlan en kwam onlangs weer terug al zei, heeft hij geprobeerd bij elkaar te krijgen voor naar die Columbiaanse scl-at. juwelen, smaragden, zegt hi, gen in de een of andere ou stad, in een bergplaats, wa alleen het geheim weet. E zaagd verhaaltje, senor, dat maal dienst heeft'gedaan". „Inderdaad. Ik dank u, se zalez. Ik ben blij deze d weten"'. In de loop van de dag had

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2