N Oe Zwarte rcltidee Invasie Vierdaagse-lippelaars begonnen Italianen beheersten het veld fe ieuws Ongeveer achtduizend deelnemers D»t de Vierdaagse ook in 't buiten land een bekende klank heeft, blijkt wel uit de buitenlandse inschrijvingen. \oor zover bij het schrijven van dit Nederlandse dames ver sloegen Italiaanse meisjes In Engeland dreigt een nieuwe staking Gino Bartali op de tweede plaats Faanhof won de Ronde van IJselmeer HP ig „Surabaja" bracht postpakketjes mee. Toen egtuig van de KLM, de op Mauritius een tus- maakte kwam een der iters, een circa 200 jaar dpad met een gewicht nieuwsgierig de in dijken. Die nieuwsgie- am hem, en zijn twee duur te staan, want de krachten werden zij '.manning in het vlieg- De leden van de be- itrjden echter niet met 3 aanwinsten thuis te ir zij bang waren, dat ven de schildpadden ier wel wat te groot aden. Daarom besloten •vreemdsoortige postpak- bij Artis af te leveren, e heeft ze met open ten ontvangen'. ngecorrigeerd) rilly CroesVan jl niet gestart Croesvan Rijssel, die ïstreeks 7 uur te Kaap starten voor een poging er te zwemmen, heeft dit et kunnen uitvoeren. De gheden waren niet van een succesvolle tocht in it lag. ïerikaanse leden Cl-waarnemers jggeroepen mse kolonel Willard Car- r van de afdeling mili- ers van de Unci, en de ecretaris van de staf van ling, majoor Montana, er. Staten teruggeroepen, arde, dat hij naar huis nieuwe functie te aan- le zijde van de Unci kon commentaar verkregen tees men er op, dat, hoe van Carlock genoemd -tikel van de overleden Newton, waarin de be- uit werd, dat de rap- waarnemers verdraaid lm van Montana hierin verd Hij weigerde voor- roeping van beide offi- and te brengen met bo- iublicatie. ar op de terugroeping Amerikaanse officieren blad": „Voor de goede assen Nederland en zijn an men ingrijpen van van Buitenlandse Zaken slechts toejuichen. Geen 5 gediend bij het conti- situatie die hier een itrouwen wekt tussen samen te werken aan dit land." havenarbeiders rken weer izend Londense haven- 5 dagen lang in staking aar aanleiding van het et lossen van twee bij selipdenstaking betrok- ijn hedenmorgen weer [egaan Nu de Canadese ie staking in de Britse igelast, is men ook be ren op het Canadese te. JRIEKSE COMMUNIS- JOEGO-SLAVIE? lericht uit Wenen in de zijn de Balkan-dipl0' i ervan op de hoogte ïisschien spoedig door risten een inval gedaan aego-Slavie Maarschalk reide voorzorgsmaatre- i dergelijke aanval %e' De Keizerstad aan de Waal is klaar om de duizenden gaaten b(j de ko mende Vierdaagse te ontvangen. Nijmegen heeft zich ln haar beste plunje gestoken en vrijwel ledereen heeft het z(jne bijgedragen om het welslagen van dit traditionele gebeuren te verzekeren. Het moge dan zo zjjn, dat de Vierdaagse niet dit betekent voor de Neder lander, als de „Tour de France" voor iedere Fransman, zeker is het toch wel, dat dit wandelfestijn in de loop der Jaren is uitgegroeid tot een natio nale gebeurtenis, die ook de belangstelling van het buitenland trekt. Regen, felle wind, noch brandende zon of pijnlijke blaren hebben de dui zenden wandelenthousiasten kunnen weerhouden om hun jaarlijkse pelgrims tocht naar het Mekka van de wandelsport te maken en leder jaar stijgt hun aantal. Dit jaar is het aantal tot bijna 8000 opgelopen. artikel bekend was, komen er zeker 150 Belgische militairen, het muziek corps medegerekend. Voorts is er gerekend op 20 Luxem burgse militairen, 25 Fransen, 32 No ren, 16 Engelsen en verder nog enkele Denen, Zweden, Zwitsers, Italianen. De aangekondigde Tsjechen en Oostenrij kers hebben blijkbaar geen mogelijk heid gezien door het IJzeren Gordijn heen te wandelen Gedurende vier dagen wordt Nij- megens inwonertal met 10.000 vergroot, zonder de scharen dagjesmensen mee te rekenen. Nijmegen is een gastvrije stad Het huisvestingscomité heeft zich alleen van haar moeilijke taak kunnen kwij ten, dank zij de spontane medewerking van de burgerij, die zich zo veel als mogelijk was, bereid verklaarde om deelnemers op te nemen tegen matige vergoeding. Dat arm en rijk in deze Huisvestingsmoeilijkheden yjjmegen mag vanavond zeker op 10.000 vreemdelingen rekenen, die hier vier dagen hun kwartier op zullen slaan. En daarbij hebben we nog niet eens de dagjesmensen gerekend, die ongetwijfeld in groten getale Nijmegen zullen aandoen om een glimp van deze sportieve manifestatie op te vangen. „Hoe zullen deze duizenden allemaal gehuisvest worden?" zullen velen zich afvragen, die de woningtoestanden kennen. Het heeft het huisvestings comité maanden gekost om deze in gewikkelde puzzle tot een goede oplos sing te brengen. Het vraagstuk werd rog een beetje moeilijker gemaakt, toen bleek, dat er voor de honderden mili taire deelnemers geen plaats in de kazernes was. Overleg en nog eens overleg, passen en meten waren nodig om deze invasie van tippelaars een onderdak te versohaffen. Dèt is ge beurd. In drie woorden vatten we daarmee de ingespannen arbeid van maanden samen. Vandaag is al dit werk achter de rug en is het onderdak van de achtduizend deelnemers geregeld Daarbij werden 2000 militairen „bezorgd", waaronder 200 buitenlanders. Daarnaast zochten 2000 burger deelnemers huisvesting, die deel uitmaken van „vanggroepen". Tijdelijk verblijf was bovendien nodig voor duizend individuele deelnemers, die via het huisvestingscomité een onderdak in Nijmegen zochten. Ten slotte mag worden aangenomen, dat een paar duizend wandelaars terecht zijn gekomen op oude adressen, waar zij reeds een paar jaar hun beste heir inneringen of nog beter hun vriendschap hebben vastgelegd. Zo zijn er de laatste weken in Nij megen minstens achtduizend tippelaars aan een verblijf geholpen om de Vier daagse te kunnen meemaken. Momen teel zijn dan ook alle hotels, pensions en officiële onderdakken volgeboekt. Geen vreemdeling zal zonder de ge bruikelijke weg via het huisvestings comité ook maar één nacht logies kun nen vinden in de daarvoor aangewezen gebouwen. Buitenlandse deelneming Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cru 7, 8 ea 11 uur. NCRV: 6.00 Prome nade-orkest. 6.15 Spurt rubriek. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Onder de NCRV-leesIamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Landbouwrubriek. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Kerkconcert. 9.00 Reisverhaal. 9.30 Met band en plaat. 10.25 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdeuking. 11.15 George Gershwin-concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - VARA: 6.20 Stafmuziek. 0.45 Parlementair overzicht. 7.00 Reportage. 7.30 Promenade-concert. 8.20 Italiaans opera concert. 8.50 Buurtleven in Amsterdam. 9.10 Actuele kanttekeningen. 9.45 Lezing. 10.00 V iool eu piano. 10.25 Nederlands Kamerkoor. 10.45 Cor Steyn, orgel. 11.15 Dansmuziek. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Piano en orgel. 7.30 „Dit is leven". 7.45 Rubriek. 8.05 Gramofoonplaten. 8.12 Beethovenconcert. 9.12 Vragen van deze tijd. 9.27 Kamermuziekconcert. 10.15 Actu- aliterten. 10.25 Nederlands Kamerkoor. 10.45 Avondgebed. 11.15 Populair avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 8,15 Ochtendvaria. 12.00 Het Lyra-trio. 12.40 Or kest van Xavier Cugat. 1.15 Ensemble Jo Bos 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Lezing. 7.15 Lezing. 7.30 Arnold Juda, piano. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8,15 Operette-muziek. 8.50 Tafeitje dek je9.10 Promenade-concert. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Volksliede ren. 10.40 „The Skymasters". 11.15 Gramo— foonmuziek. spontane actie samenwerkten, Is een verheugend verschijnsel. Ja, warempel, het huisvestingscomité heeft zelfs nog een beperkt aantal bedden over weten te houden, voor eventuele noodge vallen. Daarom past, aan de vooravond van deze 33ste Vierdaagse, een woord van hulde aan de burgerij, die metterdaad bewezen heeft, over kwaliteiten van goede burgerzin en gemeenschapsgevoel te beschikken, welke naast de organi satorische voorbereidselen, onmisbaar zijn bij het welslagen van een zo be langrijk sportevenement als de Nij meegse Vierdaagse. NIEUW WERELDRECORD 400 M. BORSTCRAWL. De Japanse zwemmer Konoshin Furuhashi, die enkele dagen geleden het wereldrecord 1500 m vrije slag evenaarde, heeft weer van zich doen spreken. Zondag verbeterde hij het wereldrecord op de 400 m borstcrawl met een tijd van 4 min. 34.6 sec. Het oude record stond sedert 12 September 1947 op 4 min. 35.2 sec. op naam van de Fransman Alex Jany. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Aan de Ronde van Zwitserland, wel ke Zaterdag 30 Juli zal beginnen, zul len 70 renners deenemen, w..o. de Ne derlanders Janssen, Lambrichs en Sijen. Aan de ronde van Zwitserland zullen de grote figuren uit de Tour de France niet deelnemen. DE VIERDAAGSE WOENSDAG 27 JULI - TWEEDE MARS DAG PARCOURS ••••VOOR AUTO'S VERBODEN E.H.B.O POS? 30. ROUTE 30 km 40 ROUTE 40 fcm 50 ROUTE 50 km 55 ROUTE 55 km WEGEN ■SPOORWEGEN T49307 PELT-PA De landenwedstrijd der damesathle- tiekploegen van Nederland en Italië is door de Nederlandse athleten met 52 tegen 40 punten gewonnen. De belang rijkste uitslagen luiden: 80 meter hor den: 1. Fanny BlankersKoen 11,3 sec., 2. Gerda van der KadeKoudys 12.1 sec. Verspringen met aanloop: 1. Mej. Pierucci (I) 5.56 m, 2. Gerda van der KadeKoudys 5.45'/s meter. 100 meter hardlopen: 1. Fanny Blankers— Koen 11,8 sec., 2. mej. Tagliaferri (I.) 12,1 sec. Hoogspringen met aanloop: 1. Fanny BlankersKoen 1,51 meter, 2. mej. Pamesino (I) 1.51 meter 200 meter hardlopen: 1. Foekje Dillema 24,8 sec., 2. mej. Tagliaferri (I) 25,7 sec. 4 xx 100 meter estafette: 1. Neder land met Tini Quick, Gre de Jongh, Gerda van der KadeKoudys en Foekje Dillema 49,2 sec.; 2. Italië met dames Bora, Tagliaferri, Rossi en Toresi 49,4 seconde. Geheime brief aan Tsjechoslowaakse priesters In een brief, welke Zondag in ker kelijke kringen te Praag circuleerde, worden de Tsjechoslowaakse Katho lieke priesters gewaarschuwd, dat zij druk van de regering kunnen verwach ten, waartegenover zij een vastbera den houding dienen in te nemen. Het zegt de priesters, die bedreigd worden met boeten, de gevangenis te moeten kiezen. De brief roept alle priesters op er zorg voor te dragen, dat de laatste brief van de Tsjechoslowaakse bis schoppen over de excommunicatie in al!e kerken wordt bekend gemaakt. Koning Abdoellah van Transjor- danie is door de Spaanse gezant te Am man officieel uitgenodigd na zijn ver blijf te Londen een bezoek van twee weken aan Spanje te brengen. ROMULO AMBASSADEUR VAN STILLE OCEAAN-UNIE Naai- te Manilla vernomen wordt, zal generaal Romulo, afgevaardigde van de Philippijnen bij de Verenigde Naties van president Quirino speciale be voegdheden ontvangen om het denk beeld van een Stille-Oceaanunie in bin nen- en buitenland te propageren. DWANGARBEID IN ZU1D-AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN John Gibson, de Amerikaanse onder minister van arbeid, heeft te Stock holm verklaard, dat er „redenen zijn om een onderzoek in te stellen naar het bestaan van dwangarbeid in Zuid- Amerika en het Verre Oosten". DE VIERDAAGSE PINSDAB 26 JULI EERSTF MARSDAS 'PARCOURS .—•VOOR AUTO'S VERBODEN A E H B O POST 30 ROUTE 30km 40 ROUTE 40km 50 ROUTESOkm 55 ROUTE 55 km WEGEN >«=»5POORWEGEN Terwijl de troepen uit de Londense haven teruggetrokken worden, drei gen neiuwe moeilijkheden in Engeland en wel bij de spoorwegen. De „National Union of Railwaymen" de vakvereniging van spoorwegman nen, heeft de voorwaarden verworpen van hef onderzoek, dat de drie weken geleden ingestelde verzoeningscom missie houde. De spoorlieden eisen loonsverhoging en het onderzoek van de commissie heeft niet betrekking op 130.000 arbeiders uit de werkplaatsen, zodat deze niet van een eventuele loonsverhoging zouden profiteren. De vakvereniging wensen alle 620.000 spoor wegarbeiders bij het onderzoek te zien opgenomen. In het gebied van Man chester zijn bijna 4000 arbeiders on danks het advies van de vakvereniging de vorige week een „langzaam-aan-ac- tie" begonnen, en men vreest, dat door een thans mogelijk optredende vertra ging in de onderhandelingen deze actie zich zal uitbreiden. Functionarissen van de vakvereniging beschreven de toestand als „ernstig". EERSTE RECRUTEN VOOR DE FEDERALE TROEPEN VERTROKKEN Vrijdag vertrekken met het s.s. „Van Outhoorn" enige honderden re- cruten voor de federale troepen uit Palembang naar Medan. Dit is het eer ste contingent uit Zuid-Sumatra, het zal een opleiding in Mdan volgen en daarna naar Palembang terug keren. De recruten komen zowel uit het Ne gara-gebied als van daarbuiten en uit het Djamhbische. De eind Mei en begin Juni gehou den jaarlijkse inzamelingscampagne van het Nederlandsche Roode Kruis heeft bijna een kwart millioen gulden meer opgeleverd dan in 1948. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 121. De opper-honden-uitlater heeft een drukke werkkring. Overdag moet hij de drie hondjes verzorgen, wassen en kammen en met hen wandelen. Enbovendien moet hij 's nachts nog de wacht houden. Het is geen wonder, dat de arme man dat niet vol kan houden en wel eens een oogje dicht doet. Deze nacht is hij ook in slaap gesukkeld en zijn luid gesnurk is duidelijk te horen. Pepi, die vlak bij zijn vriendjes in een boomtop zit, heeft hierop gewacht. Vlug sluipt hij naar de achterkant van het hok en roept zachtjes hun naam. Pim, Pam en Pom zijn meteen klaar wakker. Wat zijn ze blij, dat ze hun trouwe vriend weer terugzien. Pepi fluistert hun moed in. „Nog even geduld", zegt hij zachtjes. „Ik heb een plannetje in mijn hoofd en als dat lukt„Wat dan?" roept Pim uit. „Ssssst!" fluistert Pepi verschrikt, „jé maakt de oppas ser wakker". Inderdaad door het har de geschreeuw van Pim. is de opper- bofhonden-uitlater wakker geschrok ken. Slaperig rekt hij zijn armen uit. En Pepi maakt, dat hij weg komt. Coppi keizer van de Tour (Vervolg van pag. 1) De Ronde van Frankrijk behoort weer tot het verleden. Het is, zoals de laatste dagen was te verwachten, de Italiaan Fausto Coppi dit deze monsterrit heeft gewonnen. Overigens is de Tour de France een volledige Italiaanse triomf ge worden. Coppi en Bartali bezetten zowel in het rondeklassement als in de rang schikking voor de bergprijs de eerste twee plaatsen. Bovendien is het Italiaanse A-team, dat eerste werd in het ploegenklassement, de enige ploeg die de ronde voltallig beëindigde, hetgeen op zichzelf reeds een geweldige prestatie is. Dat de besten gewonnen hebben zal niemand kunnen of willen ontkennen. Coppi en Bartali toonden zich in alle opzichten superieur. Op de vlakke stukken zowel als in de bergen, en in de tijdritten was Coppi te enenmale ongenaakbaar. Een groot deel van hun succes komt voor rekening van hun ploegleider, de ex- wereldkampioen Binda. die met grote macht door zijn bond bekleed, door zeer tactvol en als het nodig was ook straf optreden wist te voorkomen dat deze wedstrijd een duel Coppi-Bartali werd. De beide „campionissimi" hebben aller eerst voor een Italiaanse zege gereden, waarbij ze elkaar op kritieke momenten steunden. En, pas na de laatste bergetappe, toen vast stond dat de jongere Coppi èn als klimmer èn als treinloper nog net een tikje superieur was aan zijn grote rivaal, zette de hele ploeg alles op Coppi, in wiens gezelschap Bartali zich trou wens voortdurend bevond. Voor de Frar.sen is de ronde een te leurstelling geworden, al wgren Robic, Marinelli en Apo Lazarides doorgaans de gevaarlijkste concurrenten van de Italianen. Maar de leiding en ook de teamgeest lieten te wensen, zowel in de A-ploeg als in de verschillende re gionale equipes. Robic en Apo Lazari des handhaafden zich in de Pyreneeën tegen de beide „campionissimi", maar in de Alpen moesten zij hun hoofd buigen en zij geven dat ook zelf toe. De Belgen hebben nog minder reden om te juichen dan de Fransen. Dupont en Ockers verwierven eervolle plaat sen in het eindklassement maar Schot- te stelde zeer te leur. Pleister op de wonde waren vijf etappen-overwin ningen, en voorts de prestatie van de jonge De Mulder, die in het gebergte voortreffelijk reed en 21e werd in het eindklassement. Van de andere buitenlandse ploegen is de Luxemburgse het meest homo geen gebleken. Met Goldschmidt, Kir- chen en Diederich verv ierf Luxem burg de derde plaats in het ploegklas- sement, een zeer fraaie verrichting voor het kleine land dat in totaal slechts zes renners in de koers heeft gehad. Vooral in de tweede helft van de wedstrijd hebben de Luxemburgers zich duchtig doen gelden. De strijd tegen 't horloge weer voor Coppi De tweede tijdrit, die van Colmar Nancy, was evenals de eerste voor Coppi. In de strijd tegen het horloge heeft Fausto weer met hoofd en schouders boven al zijn concurrenten uitgestoken. Hij sloeg Bartali met liefst 7 minuten. Na 38 km werd Ma rinelli, 4 minuten eerder vertrokken, ingehaald en voorbijgestoven. Na 60 km was het de beurt van Robic. Ten slotte werd de zieke Ockers, die ook Bartali en Dupont reeds op de rug had gezien, gepasseerd. Ockers was 16 minuten vóór Coppi vertrokken. Lauwe laatste etappe Bij schitterend, doch warm weer, werd Zondagmorgen gestart voor het laatste 340 km lange stuk van de ron de. Aan de kop gingen de Italianen met de drager van de gele trui. Coppi, in hun midden. Zij wilden blijkbaar niet de kans lopen van een verrassing te elfder ure in de vorm van een vlucht door een van de hoogst geplaat sten in de ranglijst. Overigens toonde niemand daar aanvankelijk enige nei ging toe. Ieder besefte dat de beslis sing gevallen was, en dat er niets an ders over bleef dan de huldiging van de overwinnaar en het eerbetoon aan de renners die de ronde eveneens had den beëindigd. Bovendien had de zware tijdrit van gisteren veel van de krachten gevergd. Zo reed een grote groep van 45 ren ners gezamenlijk het Prinsenpark te Parijs binnen, waar de Belg Rik van Steenbergen de eindsprint won. Het bergklassement 1. Coppi (Italië) 81 pt.; 2, Bartali (Italië) 68 pt.; 3. Robic (West-Noord) 63 pt.; 4. Apo Lazarides (Frankrijk) 48 pt.; 5. Lucien Lazarides (Frankrijk) 29 pt. Het landenklassement 1. Italië (Coppi, Bartali, Sciardis) 450 uur, 31 min. 27 sec.; 2. West- Noord (Robic, Cogan, Goasmat) 452. 46.04; 3. Luxemburg (Goldschmidt, Kirchen, Diderich) 452.53.59; 4. Frank rijk (Apo Lazarides, Teisseire, Cha- patte) 453.08.31; 5. Ile de France (Ma rinelli, Tacca, Brule) 453.16.59; 6. Bel- gie (Ockers. Lambrecht, Van Steen bergen) 453.35.36; 7. Belgie B (Dupont, Demulder, Geus), 453.56.38; 8. Zuid- Oost (Lauredi-Brambilla, Martin) 456 27.48; 9. Centraal-Zuid-West (Leve- que, Pineau, Dolhats) 458.50.53. Met een triomfantelijke armzwaai reed de Amsterdammer Faanhof Zon dagmiddag als eerste over de eind streep in het Amsterdamse bos en won daarmede de Ronde van het IJselmeer. Evenals Zaterdag, toen hij in de eind sprint de etappe AmsterdamSteen- wijk won, kon Faanhof ook Zondag op de laatste honderd meter zijn concur renten voorbij streven en met een kwart wiel voorsprong versloeg hij Witteveen. Deze overwinning heeft de Amsterdammer, die het vorige jaar tij dens de Olympische Spelen door pech zijn kans op een goede plaats in de wegwedstrijd voor amateurs zag ver gaan, weer dichter gebracht tot de ploeg amateur-wegrenners, die naar de wereldkampioenschappen in Denemar ken zullen worden uitgezonden. Het algemeen klassement was: 1. Faanhof, Amsterdam, 9 uur 51 min. 32 sec.; 2. Petrie, Amsterdam, 9.51.32; 3. Hooyschuur, Zaandam, 9.51.32; 4. Witte veen, Amsterdam, 9.53.38; 5. Kiekens, Haarlem, 9.53 38; 6. Van Roon, Haarlem, 9.53.38; 7. Van Breemen, Amsterdam, 9.53.46; 8. Timmermans, Zaandam, 9.55.28; 9. De Groot', Leiden, 9.55.46; 10. Bakker, Amsterdam, 9 55.48. MICKHAM MOEST OPGEVEN. De achttienjarige Engelsman Philip Mickham, die Zondagmorgen bij Kaap Gris Nez te water ging ten einde een poging te wagen het Kanaal over te zwemmen heeft tien kilometer voor de Engelse kust moeten opgeven. Naar wij vernemen zal de Neder landse lange afstandzwemster Willy Croesvan Rijsel, vandaag, indien de weersomstandigheden gunstig zijn, een zelfde poging wagen. ATHENE IS TEVREDEN Radio Athene heeft gemeld, dat de Joegoslavische grensbewaking „de goe de betrekkingen met de Griekse grens beambten heeft hersteld" en opnieuw begonnen is „de Griekse vlag te eren". GENERAAL LATTRE DE TASSIGNV NAAR NEDERLAND. De „General d'Armee" J. de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber der West-Europese landstrijdkrachten, zal van 26 tot en met 29 Juli 1949 weder om een bezoek aan ons land brengen. EELTGEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN Hebt U een eeltknobbel of eeltgezwel aan de voet? Hier is 'n middel dat de pijn verjaagt, de ont steking opheft, de op zwelling vermindert en de misvormde teen zijn normale stand doet .hernemen Dit goede middel, de beroemde Franse „Dalet Balsem" is nu ook weer in Nederland verkrijg baar. Vraagt Dalet Balsem aan Uw apo theker of drogist, prijs fl. 2,50 per tube. DOOR 0 ALLAN SWINTON Naar men mij vertelde, werkte hij op 'n schip, om zijn overtocht te kunnen betalen. Hij werd majoor; 2 jaar later kwam hij terug, bleek en mager Om zijn verwondingen ontslagen. En nog steeds zonder geld. Men beeft mij ver teld, dat hij van huis vertrok met ®nig geld, maar dat hij het onderweg hierheen weer verloor bi' het kaart spel. Hij is in het binnenland geweest en kwam onlangs weer terug. Zoals ik al zei, heeft hij geprobeerd om geld «ij elkaar te krijgen voor de jacht naar die Columbiaanse scl.at. Goud en juwelen, smaragden, zegt hij, verbor- gel\ ln de «en of andere oude stenen stad, in een bergplaats, waarvan hij alleen het geheim weet. Een afge zaagd verhaaltje, senor, dat al menig maal dienst heeftgedaan". „Inderdaad. Ik dank u, senor Gon zalez. Ik ben blij deze dingen te weten In de loop van de dag had Sam Ma ry verteld over de problemen, waar mede hij bij zijn voorbereidingen te kampen had gehad. Toen Gonzalez vertrok, zei zij: „Wel, dat schijnt een eind aan je moeilijkheden te maken". „Dus vind je, dat ik die vent nemen moet?" „Als alles, wat hij zegt, waar is, zou je dwaas zijn, om het niet te doen. Wat Gonzalez vertelde, klonk wel als een bevestiging van Semple's bewerin gen, maar dan kun je atijd nog na gaan. Als je de bevestiging van zijn beweringen krijgt, dan heeft hij blijk baar alles, wat jou ontbreekt en wat je tegenhoudt. Ik geloof niet dat hij veel kosten zou. EnehHier zweeg zij plotseling. „En wat?" „Wel, ik denk, dat als je hem ge bruiken kunt, je het maar doen moest. Zag je niet, dat hij een comedie op voerde? Hij was er niet zo onverschil lig onder als hij wel leek. Zijn trots verbood hem, om dat te veel te laten zien, maar hij bad en smeekte je om hem te nemen. Ik geloof dat hij hon ger had", verklaarde zij met echt vrouwelijk vertrouwen in haar intuï tie. „Dat verhaal van die verborgen schat, was nu niet zo best. Als ik een man was geweest, zou ik hem een kleine lening hebben aangeboden. Hij zou die nooit van een vrouw aan vaard hebben". „Ja", zei Sam met een berouwvol gezicht. „Dat was stom van mij. Wat voor beslissing ik ook neem over die baan, ik zal in ieder geval Dinsdag voor hem doen, wat ik kan. Hij schijnt zijn zaak ln jouw ogen goed voorgedragen te hebben, voegde hij er op ietwat veranderde toon aan toe. Haar antwoord klonk een beetje als een verdediging. „Ik weet, wat het zeggen wil alleen ln een vreemd land te zitten en dan nog in de misère er bij". De volgende dag informeerde Sam naar de vreemdeling bij het Departe ment, de buitendienst van de olie maatschappijen en de politie. Hun antwoorden stemden allemaal goed overeen. Ja, ze kenden Semple Hij was een nogal mysterieus mens, af en toe een beetje wild, een speler, met een afkeer van regelmatig werk. Of schoon hij nooit gesnapt was, wist de politie, dat hij de draak stak met alle wetten en zij hoopten nog altijd hem op een ogenblik er in te laten vliegen. Allen zeiden, dat hij wel iemand van standing was en een expert op het gebied van de inlanders en de onbe kende wildernis. Op grond van deze informatie maak te Sam een overeenkomst met hem, toen hij Dinsdag d.a.v. weer ver scheen en wel voor een bedrag, dat hem als zeer redelijk voorkwam, toen hij zag op welk een vakkundige ma nier Semple begon met het organise ren van de expeditie. HOOFDSTUK II. Op zekere avond, toen de muildier karavaan al bijna compleet was en hij spoedig de datum van het vertrek zou kunnen bepalen, had Sam een af spraak met Mary om te gaan dineren. Hij had haar vaak gesproken en had gedaan, wat hij kon, om haar te hel pen met haar onderzoek. Hij bemerk te langzamerhand, dat zij meer en meer een aspect van zijn leven ging vullen, dat tot dusver nogal leeg ge bleven was Deze dag was zij, naai haar werk beëindigd te hebben, in haar pension gekomen en met het prettige vooruit zicht van een aangename avond, ge noot zij van haar bad en het aantrek ken van een frisse jurk. Zij was bijna gekleed, toen het kleine bruine in landse meisje met de reekleurige ogen. en het recht afgeknipte haar op haar deur klopte. Er was een heer voor haar beneden. Dat moest Sam zijn. Maar zij had met hem afgesproken hem in het hotel te ontmoeten! Er moest wel iets heel bijzonders gebeurd zijn. Wat opgewonden haastte zij zich haar toilet te beëindigen en ging naar beneden. Maar in de kleine nette met tegels belegde patio met zijn bloemen en begroeide poortjes vond zij ln de plaats van Sam een kleine, donkere man in het wit gekleed en met een enigszins terrierachtig uiterlijk. Hij boog een beetje theatraal en zei met een licht accent in zijn stem: „Miss Cottar? Permitteer, dat ik mij even voorstel. Ik ben Pierre Bourassa en geheel tot uw dienst. Ik heb verno men, dat u zoekt naar mijn oude vriend Don Arturo. Ik kom u aanbie den, u alle mogelijke hulp te verschaf fen. Hij en ik zijn oude vrienden. Wij hebben samen heel wat tochten ge maakt". Dit was nu niet precies in overeen stemming met datgene, wat Mary altijd van haar grootvader over deze man gehoord had. Want van alle plunde raars van orchideeën-vondsten, waar tegen Don Arturo zo vaak geraasd had, was Pierre Bourassa wel een van de ergste geweest. „Een slang!" had de oude man gezegd, „en nog gevaar lijk ook. Voor een goede vondst zou hij voor niets terugdeinzen en hij zou er iedere plant van weghalen". Maar desondanks glimlachte zü vriendelijk en zei naar waarheid: „U bent zeer vriendelijk. Mijn grootva der heeft vaak over u gesproken". „Inderdaad? Wel, daarvoor ben ik hem zeer dankbaar. Hij is al geruime tijd verdwenen on u begint u onge rust te maken, is het niet?" „Ja. Het is deze maand al vijf jaar". „En u hebt in het geheel geen nieuws van hem? Niets?" „In het geheel niets. En ik heb geen idee, waar ik zoeken moet. Misschien zoudt u mij daarin kunncr asisteren?" De kleine Fransman uit Cayenne schudde het hoofd. „Helaas niet. Ik ben zelf lang in het binnenland ge weest om te kunnen voldoen aan grote orders voor verschillende soorten or chideeën Cattleya Trianae en Cattley» Mossiae. Ik heb prachtige ladingen naar Jardine en Schlegel op Long Is land gezonden. Prachtig! Maar ik zal navraag doen. U zult wel begrijpen, dat een man als ik zekere kanalen heeft. Het is zeer waarschijnlijk, dat ik iets te weten kan komen". „Dank u. Ik zal het zeer waarderen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3