Laats(e N el Bergen Tuinbouwvereniging „Schermerhorn en Omstreken'' DG PLUIMVEEHOUDER Franse regering omzeilt alle klippen Nederland houdt vacantie in douce France'' la jubileum •leiloo VAN MARSDIEP TOT IJ S.K.V. behaalt een eerste prijs in Friesland Heiloo Hensbroek Onze Bridgerubriek En laai alle problemen voor wat zij zijn „Koude burgeroorlog" duurt voort ieuws Invasie der Hollanders in de lichislad Onze Schaakrubriek ntig maal in Bergen jrbrengt, is wel een rt voor de natuur wijd het niet gauw vol- het ook. ags ongebaande wegen zegt de heer Swart, er dan de natuur. Je r hebben, dat is alles, eren zien. Ik heb een r gehad. Nannes Gor- idacteur van de Bad- :orrespondent van de Et mij Bergen leren Ier, waarop alleen hij ien ik ingeburgerd. Ik iefst de eenzaamheid g daar waar andere n. Ik kom niet om de om de natuur, om de s, om de vogels, de :n. Als ik langs de k naar de snoekjes, in ik mijn plezier aan de raad van de duinen, ooi als in Bergen. Het weer opnieuw, als ik i en wat nog erger die prachtige plan- n afplukken om mee men. Eerbied voor al bloeit in de natuur is lie maar weinigen be- nijn jongste zoon blijft hem al vroeg geleerd", komt naast me staan, rote frambozenstruik" fan trots schitterende t grote enthousiasme i vier jaar, „een fram- veel groter dan ik :itten zülke dikke" een een gebaar „en at een vogelbes...." precies, waar hij moet ïlaan, schuin tegenover burgemeester. Frits ergen, net als zijn va- er. rdt het later, want het te luisteren naar deze .•vriend. En zijn vrouw it in het zakje. Een al lenheid van haar eent iet naar de zin. „Mijn s het hele jaar door Bergen" zegt ze, „want ver. dan ook anderen ;t schoons, dat Bergen comt de familie Swart aar en nog tal van ja- t in Bergen raakt men eken. Zelfs niet na vijf ties! int vier titels ie maar selecte ploeg ie Athletiek Ver. D.O. nen aan de Noord- lioenschappen te Am- succes. Vier kam- vier tweede prijzen acht gesleept. ;nen liet zien, dat er i spotten valt, zowel als met discuswerpen i hij eerste. De kogel nieuwe clubrecord) en n ver. a man van de ploeg r, hij won de 800 m s één het verdiend et wel. Twee jaar ge- lem de titel op het training overslaande a zijn zinnen gezet op N.-Holl. Kampioen- 5 week op de Nederl. iij niet. Maar nu wel. hij als eerste door nede Adrichem, die eede werd op de Ne- ïter zich latend, revanche nam, was ijn overwinnaars van it hij nu onder zich te hoogspringen. Op pols- f tweede. ;t en Kees Meijer wis- et hoogspringen ook sen, resp. bij Jun. A ;r liep een dappere in. B, maar kon niet de snelste Nederl. B van A.V. 23 hier kam- a Nederl. recordtijd, en goede tweede in de )rd tijd van 1 min. verrichtte een bij- 5 door tot in de finale i bij N.-Holl. snelste 100 m'Jun. A. Nic. is k nog Junior, dus zul- r van hem horen, ide blijkt dus wel, dat elt op de grote wed- licitatie aan D.O.V.E.S. 2r Dick Koelemeij is plaats. iet de goede prestaties S-leiding het plan om met haar Junioren- t Clubkampioenschap dat 4 September te uden wordt. ^berichten :TBOND, 27 Juli. -60.000 erstelingen 6,30—7,40, rode bl. eigenheimers 6,40— 7,20-8,60, IJselster 6,20, en drielingen 4,60—3,20; ol 8,80-10,40; 300 kg sla- stuks bloemkool 6—13. 27 Juli. -43.300 kg tse muizen 6.40—8, grove 5,30—5,70, rode Schotten blauwen grove 6,10, eigen bintjes 7,30, Meerlanders grove 7,20; 4600 kg rode kg bieten 6. Maandagavond vergaderde de tuin- bouwver. „Schermerhorn en Omstr." in café Boontje, onder voorzitterschap van de heer J. Broereen. De heer A. de Vries vroeg hoe het is gegaan met het bagge ren bü de opscheping. De secretaris, de heer P. Kluft, antwooordde: „niet slecht". Slechts 4 leden hebben hun plicht gedaan. Een belangrijk stuk. Een zeer belangrijk ingekomen stuk van de provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland te Alkmaar, kwam ter tafel waarvan de voor naamste punten deze zijn: Door veilin gen en coöperatie zijn in de laatste maanden veel besprekingen gevoerd om te trachten verbetering aan te brengen op het gebied van de poot- aardappelenafzet in Noord-Holland. Men meende een einde te moeten ma ken aan de onderlinge concurrentie tus sen de telers (en ook tussen veilingen en coöp.'s) wien het er vaak om te doen is, zonder zich aan de prijsvoor- schriften te houden, zich van een zo spoedig mogelijke afzet te verzekeren. Zij die zich wel aan de prijzen houden worden hierdoor gedupeerd en de han del wordt gestoord. Met het vooruit zicht dat er voor het a.s. seizoen vrije handel en vrije prijzen zouden gelden, achtte de Frov. Commissie het daarom dubbel noodzakelijk de verkoop van teler aan handelaar onmogelijk te ma ken en tot binding via de veilingen en tot een gecentraliseerde afzet te moeten komen. De veilingen hebben nu de aan- voerplicht voor pootaardappelen inge voerd. Individuele verkoop is onmoge lijk en men zal z'n product of via coöp. of via veilingbestuur moeten afzetten. In beide gevallen zal betaling op coöp. grondslag geschieden, d.w.z. met in achtneming van verschillende prijsklas sen, zal iedere teler eenzelfde prijs voor z'n product ontvangen onverschil lig of z'n poters verkocht zijn.' ja dan neen. Door exportwinst kan hogere na betaling plaats hebben. Noord-Holland heeft een goed product aan te bieden, zodat men voor de Eerstelingen een aparte prijszetting wenst in te stellen. De landelijke regeling voorziet hierin niet. Directe verkoop van teler aan handelaar wordt beboet. De vergadering ging hiermede ac coord. De tuinbouwver. „Schermerhorn" zal via eerstgenoemde comm. leveren 24 spoorwagens 10.000 kg. De heer Muntjewerff vroeg hoe het zal gaan met poters die niet wor den afgenomen en in Maart blauw zijn geworden. De voorzitter antwoordde, dat door het bestuurslid J. Jonk een proef is genomen met bewaren in een koelhuis. Deze proef is prima geslaagd en er deed zich practisch geen gewichtsver lies voor. De heer Jonk lichtte dit na der toe en toonde zich hierover enthou siast. De secretaris zegde toe zich te dien aanzien met de L.G.C. in verbinding te stellen. Algemene opmerkingen. De heer Muntjewerff drong er bij het bestuur op aan de pootaardappelen vroeg weg te doen zijn. De voorzitter zeide met nadruk dit te zullen bevorde- Te Den Helder is men begonnen met de bouw van het eerste Hofje, aan de dijkzijde van Oud-Den Helder, dat speciaal bestemd is voor de zee ridders. In dezelfde stad heeft een jongedame, tijdens het wachten op de autobus nabij Duinoord, een zonne steek bekomen. Eerst na ll/2 uur ge lukte het de levensgeesten weer op te wekken. In een sloot tussen Schagen en Zijdewind is het lijk gevonden van een 31-jarige man, die, lijdende aan toe vallen, per fiets te water was gereden en verdronken. Q De Ned Hervormde kerk te Middenmeer en de R.K. kerk te Wieringerwerf zijn door inbrekers bezocht. De collectebussen bleken zon der inhoud te zijn, wat voor de dieven aanleiding was om in de ene kerk een naaimachine en in de andere miswijn tp ontvreemden. Vissers uit Hippo- lijtushoef hebben een goudaal gevan gen. Het zeldzame dier is aan Artis geschonken. In het kader van de Zuiderzee- Museum-Tentoonstelling te Enkhuizen wordt op Zaterdag 13 Augustus een Urkerdag gehouden. De Urkers zullen .demonstraties houden betreffende de snurrevaart-visserij en met een ijsvlet. Bovendien zullen alle Urker zangkoren present zijn. Te Hoorn is de nieuwe autolad der van de brandweer officieel in dienst gesteld. O Te Venhuizen is een aardappel van 14 pond geoogst. In het kader van de jeugduitwisseling tus sen HoornEnkhuizen en de Engelse slad Wembley reizen Donderdag a.s. 26 jongelui naar Engeland. Op 19 Augus tus komt een Engels gezelschap naar de beide Zuiderzee-steden. Het corps bewakers van de Hoornse straf gevangenis wordt ingaande 1 Augustus met 18 man (allen arbeidscontractan ten) verminderd. In het Gemeente Ziekenhuis te Zaandam is een 17-jarige leerling- verpleegster uit Amstetdam gedood toen zij op haar kamer experimenteer de met een oud raditoestel en de volle stroom door het lichaam kreeg, o B en W van Zaandam stellen de gemeen teraad voor, de eleetrioiteitstarieven met één cent per k.w.u. te verhogen; voor het nachttarief wordt een vèrho- ging van een halve cent voldoende ge acht. q Hengelaars in de Zaanstreek hebben enkele wilde zwarte ganzen waargenomen, De voetbalvereniging „Zaandijk" zal protesteren tegen de competitie-indeling, welke zü geogra fisch zeer ongunstig acht. De heer J. Kluft zou gaarne de wa terstand in de Eilandspolder verhoogd zien. De heer A. de Vries, bestuurslid van de polder zeide toe dit te verzoe ken aan de dijkgraaf doch betwijfelde of hieraan gevolg zal worden gegeven c:ï of het gewenst is. De heer J. Smit vroeg of bij ziekte van de beheerder van het bedrijf geen hulp kan worden verleend door de le den van de vereniging. De heer Muntjewerf achtte het een zeer belangrijk punt en wenste dat zo zou zijn. Hij stelde voor het in te voeren onder het motief „Draagt el kanders lasten". Ter vergadering werd een geval ge noemd, waarvan thans het bedrijf ver loren dreigt te gaan. De voorzitter, de heer J. Broersen, stelde persoonlijk deze zieke tuinder drie arbeiders ter beschikking om te helpen. Een zeer lang debat vond nog plaats over de vorm van hulpverlening bij ziekte. De voorzitter zegde toe, aange zien het van groot belang is, zich met alle kracht die hem ter beschikking staat, dit door te voeren en de volgen de vergadering met een omlijnd voor stel hierover te komen. Met een autobus van de firma Beem- ster uit Avenhorn vertrok de korfbal vereniging SKV Zaterdagmiddag naar Friesland om daar het weekeind door te brengen als gast van ODK te Korte- zwaag. Velen waren bij de kerk aan wezig om SKV uitgeleide te doen. Gedurende de tocht, tijdens het ver blijf en op de terugreis hebben wij kunnen constateren dat SKV trots kan zijn op zijn leden. Men was enthousiast als sportlui zijn, vrolijk, doch bovenal kameraadschappelijk. De ouders kun nen gerust zijn en het is zeer zeker een verdienste van de heer D. Lakeman dat de geest zo goed is. Te half zeven arriveerde de bus in Kortezwaag (bij Heerenveen). De Frie zen hebben SKV ontvangen op een wijze die alle lof te boven gaat. Ze heb ben getoond dat sport verbroedert. Des avonds werd aldaar een wedstrijd ge speeld tegen ODK die SKV won met 43. De volgende dag trok SKV naar Jubbega om deel te nemen aan de seriewedstrijden, uitgeschreven door W.K. Tegen het zwakke EKC moest SKV het loodje leggen en verloor met 13. De wedstrijd tegen Hermes werd gewonnen (10) en ook van WK 3 werd gewonnen (31) Zes strafworpen moesten de beslissing brengen. EKC geen doelpunt; WK 3 één doel punt; SKV twee doelpunten. De laatste worp bracht de beslissing. Alle zes wer den genomen door N. Muntjewerff. Hiermede had Schermerhorn een eerste prijs. De Friezen boden SKV nog een war me maaltijd aan, waarna de terugtocht werd aanvaard. De vereniging is ean medaille rijker, maar voornamer is dat zij sportvrienden rijker is geworden en de ervaring dat ouders hun kinderen rustig aan SKV kunnen toevertrouwen ook op weekeinden. Tuinbouwtentoonstelling „Opmeer" De 41e landbouwtentoonstelling heeft plaats Maandag 1 Augustus. Er is aan cerbonden een tentoonstelling voor handel en industrie. Verschillende toonaangevende firma's zijn hiervoor ingeschreven. De opening heeft Za terdag plaats. Zondagmiddag wordt een fcemdenrace te paard gehouden met als hoofdprijs f 150. Aangezien Zondag het rijverbod voor auto's en motoren is opgeheven, wordt een druk bezoek verwacht. Maandag 1 Augustus de grote landbouwtentoonstelling met concours hippique en demonstratie lan delijke rijverenigingen. Voor dansliefhebbers is er op het terrein gelegenheid voor een gezellig dansje. Avondvierdaagse voor wielrijders goed gestart Ruim vierhonderd deelnemers aan de avondvierdaagse voor tourrijwielen zetten zich gisteravond om half zeven op het startschot van burgemeester Kalff in beweging. De avondvierdaagse georganiseerd door de VVV en Mid denstandsvereniging van Heiloo had een aanvang genomen. Het was een grote drukte daar bij 't café van Admiraal, waar honderden toeschouwers waren verzameld om de start van de avondvierdaagse te aan schouwen. Het was een fraai parcours deze avond. De bijna dertig kilometer lange weg voerde langs de Egmonden naar 't Woud, door de duinen naar Bergen aan Zee, de Fransman en terug over Eg- mond aan de Hoef naar Heiloo. Ongeveer twee uur lang duurde de tocht. Het is namelijk niet de bedoeling het parcours in zo kort mogelijke tijd af te leggen, doch te genieten en zo no dig kennis te maken met de fraaie om streken van Heiloo. Het als altijd actieve Rode Kruis was ock op deze avond present, maar ge lukkig was er nu geen mens die op een ct andere manier hulp nodig had. Wel v as er een lekke band en een defecte ketting, hetgeen met vierhonderd rij wielen wel zeer weinig pech betekent Vandaag zal er niet gereden worden in verband met de verlichtingsavond in Bergen. Het parcours voor Donderdagavond ziet er als volgt uit: Kennemerstraatweg naar Alkmaar, via singels in Alkmaar naar de Hel- dèrseweg, langs het Noordhollands- kanaal tot Koedijker vlotbrug. De vlotbrug over steken en overkant van Bij de beste voedering en een zin delijke luisvrije behuizing kan het toch nog gebeuren dat kuikens slecht opschieten of merkbaar achterblij ven. Men gaat dan naar de oorzaak zoeken, maar vergeet daarbij zo licht, dat jonge dieren ook voldoende ruim te moeten hebben om zich flink en vrij te kunnen bewegen. De ervaring leert, dat lichamelijke beweging op de ontwikkeling van de jonge dieren een zeer gunstige invloed heeft. Dit berust daarop, dat door oefening de voornaamste organen zich sterker ontwikkelen. De spieren bestaan uit vezels en kunnen des te meer preste ren naar mate zij meer vezels bezit ten. Bij de opgroei nemen de spieren in omvang toe, met andere woorden: het aantal vezels vermeerderd sterk. De vorming van deze vezels neemt toe naar mate de spier meer gebruikt wordt met inachtneming van de ver eiste momenten van rust. Hoe meer frisse lucht opgenomen kan worden, vooral wanneer te gelij ker tijd de directe zonnestralen de dieren bereiken kunnen, des te gun stiger zullen de eindresultaten zijn bij onze pluimveefok. Daarentegen zijn de nadelen van gebrek aan lucht, van onreine atmosfeer legio en oefent dit speciaal op de longen een vernieti gende invloed uit; er vormen zich be paalde giftige stoffen, die het groei en beletten en ten slotte tot onder gang van het dier leiden. Kippenmoeders Als de kuikens gaan uitkomen ver laat de kip haar nest voorlopig niet en breken voor haar soms vrij moei lijke ogenblikken aan. Zjj schijnt er zich van bewust te zijn, dat er bui tengewone voorzichtigheid toe nodig is om haar kleinen geen schade toe te brengen, vooral met de poten, wel ke in deze ogenblikken eigenlijk niet moesten bestaan. Zij is daarom zeer voorzichtig. Zij moet haar eigen lichaam toch ook steunen en als rij zich omwendt, doet ze dit zo lang zaam mogelijk. Het op zij werken van de ontstane lege doppen is ook een deel van haar taak, hoewel de ene hen daar heel wat behendiger In is dan de andere. Een volleerde broedster weet al die dopjes netjes in een hoek te doen, waardoor het bedekt raken van een aangepikt ei door een lege dop wordt voorkomen. Zodra er een paar kuikens zijn, heft de kloek zich wat op om de diertjes meer ruimte te geven. Onze taak is heel eenvoudig en be staat slechts in toezien, want zodra wij, door nieuwsgierigheid gedreven, de broedster optillen, werkt dit na delig op de eivliezen, omdat de war me, maar ook vochtige lucht die zich on der het lichaam van de kip bevindt., gauw ontsnapt en daardoor niet al leen de vereiste temperatuur doet dalen, maar ook het vochtgehalte doet verminderen. Door deze béide dingen wordt het uitkomen gestoord en gaat menig kuiken verloren. Marktberichten HEM, 25 Juli 1949. 25000 kg aardap pelen: M. Schotse 6.207.30, kleine 5 5.30grote 88.60 en Eigenheimers 5.50 7.30; Bloemkool 6—37; Sla 3.30—11.90; Bospeen 622; Tuinbonen 10; Rode kool 68.70; Groene kool 66.20; Slabonen 4243; Snijbonen 2859; Kroten 67; Komkommers 1122; Bosuien 5.50 7.50; Rode bessen 3249; Frambozen 63 94; Yellow 2659; Kruisbessen 16 39; Perziken 323; Kruideniers 2231. ZWAAG. Aardappelen 8.60; Bieten 6 6.30; Savoye kool 69.20; Gele bew. kool 710.40; Rode kool 66.50; Slabo- r.en 42—60; Snijbonen 4065; Tuinbo nen 6; Doperwten 1036; Peulen 17 37; Tomaten 3554; Waspeen 812; Peen (per 100 bos) 620; Rabarber 13 —18; Andijvie 7—16; Sla 3—11.10; Bloemkool 936; Komkommers 722; Perziken 422.40; Aardbeien 38106; Frambozen 3783; Blauwe pruimen 62 117; Witte druiven 194; Frankenthaler 1.371.61; Witte bessen 13: Prolefic 45 57; Kruisbessen 1352; Zwarte bes sen 9092; Meloenen 3766: Jellow 35 55; Kruidenierspeer 20; Haantjespe- ren 1439. BLOKKER. Aardappelen 7.30—8.10; Kriel 2.70—3.90; Slabonen 42—48; Snij bonen 3645; Tomaten 4054; Sla 5.50 8.20; Perziken 618.70; Haantjes peer 2635: Pruimen per kg 7173; Fram bozen 5965; Blauwe pruimen per st. 814; Yellow 3543; Rode bessen 32— 33; Prolefic 3563; Kruisbessen 3046; Zwarte bessen 90; Trosbessen 3233: Kersen 3193; Moulli 2933. MEDEMBLIK, 03 Juli 1949. 76000 'kg Aardappelen grote 6 807.20. drielingen 4805.30 en kriel 4.104.20; Blauwe Eigenheimers 6.30—6.70; Eigenheimers 6.90—7.10, grof 5.80—6.30; Bintje 6.40 6.70 Bloemkool I 15.10. IB 6; 420000 kg Grove aard 45 op 9.20—9.60. GROOTEBROEK, 23 Juli 1949. „De Tuinbouw". Aardappelen: groot 6.90— 780, klein 5.40—5 80, kriel 4.20—4.50, Doré 6 907.90; Blauwe eigenheimers 66.50. blanke eigenheimers 7.207.50; Rode eerstelingen 8 208.40; Bintje 7.10 —7.20: Geelbloem 6.90—7.20. Totaal 250 000 kg het kanaal volgen en rechts af rich ting Noordscharwoudê. Via Zuidschar- wemde. Broek op Langendijk en Sint Pancras naar Alkmaar langs de Zes- wielen. Over de Friesebrug, langs de Paardenmarkt, Koorstraat richting Heiloo, waar bij de Rustende Jager de eindcontrole zal plaats vinden. GESLAAGD Mej. N. Hoogewerf te Hensbroek slaagde vorige week te Alkmaar voor het diploma Kraamverpleegster van het Wit Gele Kruis, WAARMEDE MOET IK UITKOMEN. Nog maar kort geleden ontstond er in een „bridge-home" U weet wel zo'n gelegenheid waar men les kan nemen in de edele kunst van dit spel! ver schil van mening, niet alleen over de kaart, waarmede één der deelnemers de strijd opende, maar ook over de bieding. W. (de man die uit moest ko men) had de volgende kaart in han den: Schoppen: B, 10, 9, 8, 6, 5, 4, 3, 2 Hart: H Ruiten: Klaveren; V, 9, 2 O (gever) opende met 1 R. Z „sprong" met 2 H, waarop W 2 Sch annonceerde. N „sprong" naar 4 H, waarop O en Z pasten. W (hardnekkig) bood 4 Sch gedoubleerd door N. O. „redde" met 5 R, doch Z bood nu 5 S.A. en na passen van W „sprong" N naar 7 H, gedubbeld door O. W mocht uitkomen en hij speelde met een triomfantelijk gezicht! zijn H Heer voor. O zuchtte diep toen hij zijn Hartenvróuw moest bijspelen. Of hij van tevredenheid zuchtte? Dat had U gedacht. Neen, W had, ja, met wel ke kaart had hij eigenlijk uit moeten komen? W had afgaande op het dubbelen van zijn 4 Sch-bod door N natuurlijk Sch moeten aantrekken, ho pend dat zijn partner kon introeven en R terugspelen. Z was dan drie down geweest, hetgeen (kwetsbaar) 800 pun ten had opgeleverd. Het doet er wei nig toe dat Z één down ging, omdat hij een Kl-slag moest afstaan. Ziehier de kaartverdeling ('t betrof een „gelegd" spel): Noord Schoppen: A, H, 7 Harten: 6, 5, 4, 3 Ruiten: 4, 3, 2 Klaveren: B, 10, 3 Oost Schoppen: Harten: V Ruiten H, V, B, 10, 9, 8, 7, 6, 3 Klaveren: H, 8, 7, 6 Zuid Schoppen: V Harten: A, B, 10, 9, 8, 7, 2 Ruiten: A Klaveren: A, 5, 4 3 Natuurlijk kwamen de tongen pas los, nadat de laatste kaart gespeeld was. Men verweet elkaar verkeerd te hebben geboden. Inderdaad: dit verwijt was gerecht vaardigd. O had z'n lange R-kaart on middellijk met 3 R moeten melden, zo dat na Z's 3 H, W onmiddellijk 4 Sch had kunnen laten horen. Er werd „modern" geboden, zodat W uit het openingsbod van O de conclu sie trok, dat deze minstens 2i/2 honor- tricks had, zodat hij een mooi spel dacht te kunnen opbouwen. En die arme N begreep niets van het 5 S.A.-bod van Z. Hij kende natuur lijk de 4-5 S.A. conventie, het informe ren naar de Azen (4 S.A.) en de heren (5 S A.) Hij realiseerde zich niet dat hij door z'n Sch doublet van Z het bezit van Sch A had verraden, zodat deze terecht na 5 R met 5 S A. naar N's héren informeerde (het antwoord had 6 R moeten luiden, zodat Z met 6 H het eindbod had kunnen geven). Ja, men antwoordt op 4 SA. met niet één aas 5 KI, met éen aas 5 R met twee azen 5 H, met drie 5 Sch. Hetzelfde doel heeft de 4 - 5 Kl-con- ventie: op 4 KI is 4 R geen aas, 4 H één, 4 Sch twee en 4 S.A. drie azen: met 5 KI geeft men gehoorzaam op de zelfde wijze het aantal heren aan! Men houde hiermede rekening. OBDAM, 25 Juli 1949. 43000 kg Eer stelingen 5.707.90, drielingen 4.70 5.90, rode Schotten 7.20—7.70, rode bon ken 5.505.70; 4500 kg blauwe eigen heimers 6.40—7; 4300 kg zilvernep 19— 22; slabonen 47—51. (Van onze correspondent te Parijs) nE GEMIDDELDE FRANSMAN verwondert zich over drie dingen; dat het »o lang warm en droog blijft, dat de huidige regering het zo lang uithoudt en dat de sociale vrede zo lang bewaard blijft. Vrijwel iedere maand zit de regering Queille een keer op de wip, maar toch weet zü het evenwicht te bewaren. Thorez noeh De Gaulle is er tot nu toe in geslaagd deze knappe evenwichts kunstenaar te laten duikelen. Eer het tegendeel gebeurt. Zo is het o.m. een publiek geheim, dat de communisten aanzienlijk zijn teruggelopen. Problemen zqn gebleven. De huidige regering heeft handig al le klippen omzeild, doch om niet in beeldspraak te spreken: zü heeft geen enkel probleem opgelost. De baisse-po litiek we mogen het wel verklappen werd wederom een grandioos fias co. Boter, vlees, groenten, melk, kaas, bleven ongeveer even duur. BU de huis huren kwam tot overmaat van ramp een bedrag bovenop. Textiel en huis- houdelijke producten bleven even duur. De lonen gingen niet omhoog, zodat de verhouding loon-prljs even ongun stig is gebleven. Evenmin kwam er licht in het ge compliceerde onderwijsvraagstuk of werden de werkvoorwaarden voor de landarbeiders verbeterd. De problemen der genationaliseerde bedrijven bleven bestaan en de ben'zine-chaos werd nog wat groter gemaakt. Het enige waar de huidige ploeg kans toe zag was: rege ren zonder de grote problemen aan te pakken. Doch daar is zij in geslaagd. Dat kunnen alle regeringen niet eens beweren. Van bijzondere spanning op sociaal terrein is gelukkig op dit ogenblik geen sprake. Maar in Frankrijk kan dat vlug veranderen. Wanneer met name de groenteprijzen zo buitengewoon hoog blijven is het zeker niet uitgesloten dat we in begin October een nieuwe phase in de koude burgeroorlog gaan beleven. In sommige rechtse kringen rekent men er zeker op! IJE AFBROKKELING der Rode Partü zette zich in onmiddellük na de herfst sabotage en insiders beweren, dat dit proces nog immer niet tot stil stand kwam. Getallen ontbreken van zelfsprekend; de ramingen bewegen zich van 15 tot 40 volgelingen, die het toch maar beter oordeelden om zich van Thorez af te keren. In dit licht be zien zouden de geruchten als zou Tho rez in ongenade zijn gevallen zeer ze ker 'waar kunnen zün. Generaal de Gaulle gaat het bijna even slecht. Begrijpelijk. Vele Fransen kozen teneinde raad zijn zijde omdat zij toen tertijd meenden, dat de doodzieke Der de Macht de rode vloedgolf niet zou kunnen keren. Men maakt zich in Frankrijk nu niet meer ongerust over een rode putsch, hetgeen tot gevolg had dat de generaal vele klanten verloor. In brede kringen krijgen de Fransen ook genoeg van het uiterlijk vertoon van het Gaullisme, dat in bepaalde opzich ten inderdaad lijkt op het nazi-dom: in drukwekkende betogingen, ietwat bom bastische verklaringen, knokpartijen en temidden van een menigte, de ge neraal meteën kind op zijn arm. Al die uiterlijkheden herinneren vaag aan een periode, welke Frankrijk nog niet vergeten blijkt te zijn. Ook het ontbreken van een pertinent politiek programma blijkt windeieren gelegd te hebben. Moet dit verlies van uiterst links en uiterst rechts op versterking van de midden-groeperingen duiden, dus op een hechter en krachtiger worden van1 de Derde Macht, reden tot groot opti misme is er nog allerminst. (Ongecorrigeerd) De honderdduizend er uit Bij de 507e Staatsloterij, 5de klasse, 7e lijst is de f 100.000 gevallen op No. 12345. FRANSE NATIONALE VERGADERING RATIFICEERT ATLANTISCH PACT. De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen te half negen het Atlantisch Pact geratificeerd. Er werden 398 stemmen vóór ratifi catie en 187 stemmen er tegen uitge bracht De debatten, waarbij het niet aan heftige tonelen heeft ontbroken, waren gedurende de afgelopen nacht voortge zet. GEEN BESNOEIING VAN ECA- GELDEN De Amerikaanse Senaat heeft met 441 tegen 37 stemmen het eerste van de zogenaamde „besnoei'ings-amende- m.enten" op het wetsvoorstel tot toe wijzing der gelden voor de ECA ver worpen. Dit amendement beoogde de toewij zing voor het vierde kwartaal van het eerste jaar van het plan Marshall met 74 millioen dollars te verminderen. fi QA NU NAAR VERSAILLES om het Chateau te bekijken. Tien tegen één. dat ge er op Nederlandse eksterogen trapt. Op het grote plein wemelt het van oude en nieüwe auto's, voorzien van de bekende NL-plaat. Broederlijk met Mexicanen, Argentünen, Belgen, Amerikanen, Zwitsers, Zweden, Noren, Denen, Italianen, Grieken, Britten, Canadezen, kortom, noem maar op, kunt ge onze landgenoten in de korte broek en met bruine armen de vroegere behuizing van Lodewük XIV zien bekijken. Men doet natuurlüK net of men de gids, die goed geteld per dag zeventig maal hetzelfde verhaal vertelt, woordelijk begrijpt. Ook al kan men noch het rappe Frans noch het geïmproviseerde Engels volgen. ze een hoog woord, doch bü velen ver dwijnt het bravour al voor ze in de kabellift klimmen. Vüftig meter boven de grond maakt een Hercules uit Rot terdam de opmerking; „Nu moet er eens iets breken". De leden van het zangkoor worden wit om hun voor gevel. JK VOEG ME TOE aan een groep land genoten, die met een wonderlijk mooie autobus zijn gearriveerd: Nijme- genaren, Apeldoorners, een zangkoor tje uit Utrecht, een grappenmaker uit Mokum, een echtpaar uit Beilen, twee klerken uit Twente, een expert in „fro- mage" uit Hoorn een voortdurend gie chelende juffer uit Den Haag en een olijke jongeman van dezelfde leeftijd uit Leeuwarden, die poogt het veertig jarig Hageneesje te veroveren. „Dat loopt daar nog op een huwelijk uit", mompelt de handelaar uit Hoorn. De „guide" ratelt maar door. Al ze ventig keer heeft hij de naam Louis Quatorze genoemd Dan maakt onze juffer de beurt van de dag. „Wie heeft eigenlijk in dit gebouw gewoond?" vraagt ze in haar Zondagse Frans aan de gids. Hij begrijpt niet wat zij be doelt. Alleen de Mexicaan heeft het be grepen. Hij buldert. Voor de anderen gaat de humor verloren. In het wereldberoemde park waaien zakken van Albert Heyn, De Gruyter en mijnheer De Wit. De mannelijke helft van het Beilense echtpaar hakt naam, straat, nummer en woonplaats met een zakmes om, bang van te wor den, in de rug' uning van een bank, waarop wellicht de Zonnekoning him self verpoosde. MEDERLAND houdt vacantie. De Lichtstad zit vol met landgenoten. Voor de Eifeltoren maken ze queue. Zolang ze achter In de rij staan hebben Boven op het platform drinken ze trouw hun pernod. Dropwater in het green, zegt de Mokummer. Daarna de koffie met het broodje,. Natuurlijk ook een foto maken. Ook al blijkt de Eifel toren te hoog en het Kodakje te klein te zijn. Een paar minuten later zakt men weer naar beneden. Het meren deel kennelijk verheugd weer op de be gane grond te vertoeven! Overal in Parijs kunt ge de vaeantiehoudende landgenoot tegen komen, gewapend met een arm vol papieren gidsen, waar uit hij toch geen wijs kan worden, een camera en een zakwoordenboek. Ge ziet ze de Madeleine bewonderen, ge ontwaart ze op het bordes van de Sacré Coeur, onder en op de Are de Triom- phe, op het terras van Café de la Paix en op de banken van de Champs Ely- sées. Men volgt met de vinger de Metro lijnen op het „plan". Tot drie, vier keer toe, om dan nog de tegenovergestelde richting uit te rijden. Ze peuzelen hun champignons, lepelen hun „potage" en roken de echte Gauloises. Aan het eijl de van de dag zijn ze vermoeider dan ooit. Maar morgen slepen ze zich niet temin weer door Parijs. Ook al staat het bloed in de schoenen en het water op het voorhoofd. Want... ze hebben vacantie! ROCHADES OP VERSCHILLENDE VLEUGELS Als de ene speler lang rocheert, en de andere zijn koning op de „korte" vleugel in veiligheid probeert te bren gen, is het voor beiden zaak snel aan te vallen. Wie het eerst komt wint door gaans de partij. Maar zelfs een kleine nalatigheid in het doorzetten Van de aanval kan al ernstige gevolgen heb ben. In de onderstaande partü uit de laat ste kampioenswedstrijd van Engeland, treedt zwart niet energiek genoeg op, met het gevolg dat wit door een aardig schijnoffer de h-lijn voor zijn torens kan openmaken. Dit brengt een snelle beslissing. Wit: B. H. Wood. Zwart W. Winter. Siciliaanse verdediging 1. e2e4, c7—c5; 2. Pgl—f3, Pb8— c6; 3. d2d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8— f6, 5. Pbl—c3, d7d6; 6. Lfl—e2, g7— g6 De Drakenvariant, een geliefkoosd wapen van de wereldkampioen Bot- winnik. 7. Lel—e3, Lf8g7; 8. Ddl—d2. Een zeer scherpe voortzetting, waarvan de bedoeling is lang te rocheren en op de koningsvleugel storm te lopen. Meer kans op voordeel geeft echter het rus tige 8 0—0, 0—0; 9. Pb3, Le6: 10. f4 enz. 80—0 Geen fout, maar toch minder sterk dan 8Pg4; 9. Lxg4, L x g4; 10. f3, Ld7 met goed spel voor zwart. 9. 0—0—0, Lc8—d7? Maar deze zet is beslist te tam. Aangewezen is 9 Pxd4; 10. Lxd4, Le6 of 10Da5. 10. f2—f3, a7—a6; 11. g2—g4, b7—b5; 12 h2h4. Het is duidelijk dat wit bet eerst aan bod komt. Hij staat gereed voor de opmars h4h5, dat tot opening van de h-lijn moet leiden. Vandaar dat zwart nu snel tracht te vereenvoudi gen. 12Pc6xd4; 13. Le3xd4, b5b4; ia. Pc3—d5, Pf6xd5; 15. Ld4xg7, Kg8 x g7; 16. e4 x d5, Ld7—b5. Zeer in aan merking komt hier 16h6, ten einde 17. h5 met 17g5, en 17. g5, met 17h5 te beantwoorden. Zwart zou zodoende bereiken dat de stelling op zijn koningsvleugel geslo ten blijft. 17. h4h5! Lb5xe2; 18. h5xg6! De beslissende wending. Als zwart nu op cl slaat, wordt hij als volgt mat ge zet: 19. T x h7!, Kf6; 20. Df4!, K x g6; 21 Dh6 mat, of 19Kg8; 20. Dh6 en mat. 18f7 x g6; 19. Dd2—h6 Kg7 —f6; 20. g4g5!. Rf6—f7. Het is nuttig te onderzoeken hoe de zwarte koning mat loopt, als hij hier naar e5 of f5 zou gaan. Na 20Ke5 is 21. Thel het eenvoudigste antwoord. Interes- san' is echter 20Kf5; 21. Dh3!, Ke5; 22. De6+, Kf4; 23. Dg4+, Ke5; 2i. De4 mat, of 20Kf5; 21. Dh3+, Kxg5; 22. Tdgl+, Kf6; 23. De6+, Kg7; 24. Txh7+! en mat in nog twee zet te Dat zijn van die kleine combina ties, die nog al eens in de practische partij voorkomen. 21. Dh6xh7f, Kf7e8; 22, Dh7x g6 Ke8d7; 23. Dg6e6 Deze zet is de eigenlijke pointe van de met de 18e zet begonnen combinatie. Wit blijft bij gunstige stelling twee pionnen oor. 23Kd7e8; 24. De6xe2 en zwart geeft op. Probleem van G. en L. May (Schwal- b„ October 1928). Wit speelt en geeft mat in twee zetten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3