Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikaanse opperbevelhebbers naar West-Europa Accoord wordt spoedig verwacht Lages en het lot van de Joden De tweede dag van de Vierdaagse DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN fer bespreking van de militaire hulp Nog geen beslissing over de Marshall-hulp in het tweede jaar Midinettes in staking Duizend blanken vielen huis van neger aan Ernstige beschuldiging van Drs. de Jong Hittegolf over Europa Op nummer 1,2,3,4,5 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro *87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Donderdag 28 Juli 1949 146e Jaargang No. 175 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden ll.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f per kwartaal plus incassokosten Het Amerikaanse militaire opper bevel zal Vrijdag per vliegtuig naar uropa gaan om het program tot litaire hulp .aan het buitenland te spreken met de opperbevelhebbers van de landen van het Atlantisch act. De commandanten, zo is meegedeeld, Hen met Europese militaire opper- -velhebbers besprekingen voeren over „de voorgestelde militaire orga- isatie onder het Noordatlantisch Ëact" en „zich op de hoogte stellen an de huidige toestand in Europa". De opperbevelhebbers zijn generaal ©mar Bradley (leger), admiraal ouis Denfeld (marine) en generaal oyt Vandenberg (luchtmacht). Zij zullen een bezoek brengen aan rankfort. Londen, Parijs en Wenen De Amerikaanse Senaat heeft het gehele wetsontwerp betreffende de llfjMarshall-huIp in het tweede jaar van het Europese Herstelprogramma te ruggezonden naar zijn begrotingscom- ssie. Hiertoe werd overgegaan vegens de verwikkelingen, waarin men verstrikt was geraakt als ge- volg van een amendement, dat tot ^"•trekking had de E.C.A. tè verplich ten anderhalf millard dollar te beste den voor het kopen van Amerikaanse overschotten van landbouwproducten. Kort tevoren had de Senaat met algemene stemmen besloten voor het tweede jaar van het Europese Her stelprogramma, dat op 1 Juli j.l. is begonnen, 'n bedrag van 3.628.380.000 dollar uit te trekken. Door het wetsontwerp terug te zenden naar de begrotingscommissie heeft de Senaat echter automatisch het Dinsdag genomen besluit, om het ^voorstel tot verlaging van do Mar- "Jiall-hulp in 't tweede kwartaal van it jaar met 74 millioen dollar te ver- erpen en het gisteren "tnomen be- uit om de Marshall-hulp voor 1949- ÉO vast te stellen op 3.628.380.000 Jollar, ingetrokken. en na ongeveer tien dagen naar huis terugkeren. „De beperkte tijd laat geen bezoek aan iede-e Europese ondertekenaar van het Pact toe", zo is meegedeeld. „Gehoopt wordt echter, dat bespre kingen met militaire vertegenwoor digers van leden-staten van 't Noord atlantisch Pact kunn >n worden ge arrangeerd in de plaatsen die de opperbevelhebbers aandoen". Twaalfduizend midinettes, atelier meisjes bij de Parijse modehuizen, zijn gistermiddag in staking gegaan om hoger loon. Tengevolge van deze staking zullen waarschijnlijk de herfstmodeshows, die komende week zouden beginnen en waarvoor reeds vele vreemdelin gen naar Parijs zijn gekomen, uitge steld moeten worden. Twaalfduizend naaistertjes, „midi nettes" genoemd, omdat zij te 12 uur 's middags op de boulevards verschij nen, hebben Woensdagmiddag op de Parijse boulevards gedemonstreerd. Zij werden zonder incidenten, be halve een uitwisseling van gallicismen met de gendarmes, uiteengedreven. Vierhonderd man politie is belast met de bewaking van het huis van een negergezin in een „blanke wijk" van Chicago. Maandagavond had een menigte van 1000 blanken zich voor het huis van de 52-jarige Roscoe Johnson verza meld, toen deze zijn pasgekochte hui,s binnentrad. De menigte gooide alle ruiten bij Johnson in en wierp daarna brandende fakkels naar binnen. De politie bluste enkele brandjes. Johnson heeft aan de Northwestern University in de filosofie gestudeerd en daar een graad gehaald; zijn vrouw is werkzaam op sociaal terrein. Lening van f 15 millioen voor Nederland Aneta verneemt uit betrouwbare bron, dat de Internationale Bank voor Wederopbouw besloten heeft een nieu we lening van vijftien millioen dollar aan Nederland te verstrekken. Er be staat reden om aan te- nemen, dat de lening nog vóór het einde van deze week officieel wordt bekend gemaakt. Een noodlottige ruzie met dodelijke afloop Een noodlottige ruzie die hij met een collega had heeft de dood van de 29-jarige tuindersknecht Piet Put uit Naarden tot gevolg gehad. Tijdens de schafttijd ontstond er een woorden wisseling tussen Piet en de 24-jarige Koopman, eveneens tuindersknecht, over werkzaamheden. De ruzie was al weer bijgelegd toen het slachtoffer nog een opmerking maakte in de geest van „jullie lelijke Huizers" Koopman woont te Huizen. De laatste heeft zich hierover blijkbaar zo opgewonden, dat hij Piet enkele klappen gaf, die zo ongelukkig aan kwamen, dat het slachtoffer in el kaar zakte en onmiddellijk overleed. EEN ZUIDZEEHAAI GEVANGEN. Duinkerkse vissers hebben van een wijtingvangst een meter lang zeemon ster meegebracht. De oudste vissers uit de streek verklaren zulk een vis nog nooit te hebben gezien. Men meent te doen te hebben met een Zuidzeehaai. De order toi staken van het vuren Nederlanders verwachten geen volledige uitvoering Duitse communisten ver welkomen Thomas Mann Reimann, de Westduitse communisti sche leider, heeft Thomas Mann 'n brief "an zijn partij overhandigd, waarin fleze bekende Duitse auteur wordt be- ■oet „uit naam van de vele Duitsers, pier stem niet op het Göthe-festival te [Frankfort wordt gehoord". In de brief spreekt de communisti sche partij er haar vreugde over uit, dat Mann tot het gehele Duitse volk wil spreken en daarom ook naar Wei- nar in de Sowjet-zone komt. Agcnce France Presse bericht, dat te Batavia in gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat een accoord in zake het staken van het vuren op Java en Sumatra binnen 24 uur zal zijn be- i eikt. Een zeker aantal moeilijkheden, dat nog het onderwerp van bespreking vormt, moet echter nog opgelost wor den. Volgens een mededeling uit gezag- Russische toestemming voor groenten-export naar Oost-Duitsland I Er is thans van de Russische bezet- tingsautoriteiten in Duitsland goed keuring verkregen voor een particu- -Here ruil-transactie, welke overeen komst reeds door de Nederlandse re- fcering was goedgekeurd. Deze trans actie opent de mogelijkheid groenten en fruit ter waarde van 2 1/2 millioen gul- I den naar Oost-Duiitland uit te voeren. F In ruil voor genoemde producten zal Nederland hoofdzakelijk gebruiksarti kelen ontvangen. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt mede. dat de export van groenten naar West-Duitsland heden op dezelfde condities voortgang kan vinden. BEIERS PARLEMENT IN STAKING. Het Beierse parlement is „in niet- officiele staking" gegaan uit protest te gen de beweerde inmenging in de rechtspraak door het Amerikaanse mi litaire bestuur. LABOUR-LÏD GEROYEERD. Destero Hutchinson, parlementslid van de Labourpartij ("linkervleugel)is uit de partij gestoten, zo wordt uit ge woonlijk betrouwbare bron te Londen Vernomen. Weerbericht Verwachting, geldig tot hedei avond: Half tot zwaar bewol! met in de Noordwestelijke helt van het land op vele plaatsen er in de Zuidoostelijke helft hier er daar enige regen met een kleine kans op onweer iVTatia° én langs de Waddenkust kr^ Mige wind russen Zuid en West. Iets koeler. Vijf sollicitanten voor de rol van Hitier Vijf sollicitanten hebben zich aangemeld om de rol van Hitier te vertolken in de firn: „Het laatste bedrijf", die in Wenen geproduceerd zal worden. De regisseurs zijn echter niet tevreden met deze sollicitanten, omdat zij niet kunnen acteren en spreken gelijk de „Führer" deed hebbende bron worden deze moeilijk heden vooral gemotiveerd door het verwerpen van een Republikeins voor stel door de Nederlandse delegatie, dat de bezetting der Republikeinse gebieden door de Nederlandse strijdkrachten wilde beperken tot de grote steden, ter wijl de buitengebieden door de Neder landers geëvacueerd zouden worden Men hoopt echter, dat de kwestie door een compromis-regeling opgelost zal worden. Dr. van Royen en de leden van de UNCI zullen heden naar Ba tavia terugkeren, aldus Agence France Presse. Volgens Reuter werd in gewoonlijk welingelichte Nederlandse kring me degedeeld, dat de Nederlanders niet een volledige uitvoering van de order tot staken van het vuren verwachten. Het was echter niet waarschijnlijk, dat zij op een uitvoering voor honderd pro cent zouden staan, aldus de mede deling. Tabaksverbruik loopt sterk terug Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, is het tabaksverbruik, na de afschaffing van de distributie, met on geveer een derde deel teruggelopen. De vroegere Befehlshaber des Sicher- heitsdienstes in Nederland, Dr. Wilhelm Harster, die inmiddels tot 12 jaar is ver oordeeld, verscheen Woensdag als eerste getuige voor het Amsterdams Bijz. Ge rechtshof, op de vijfde dag van het proces tegen Kriminalrat Willy Lages. Dr. Harster, de superieur van Lages in 1941 en 1942, ncremde deze „een rustige kundige oudgediende politie beambte, die in zijn Aussendienststelle natuurlijk een bepaalde zelfstandig heid had, maar wiens bevoegdheden niettemin ondergeschikt waren aan de hogere instanties in Den Haag". Hierop merkte de president op, dat „hier zo langzamerhand de indruk wordt gevestigd, alsof Lages maar een heel klein onbelangrijk voorbe reidend ambtenaartje was en alle ver antwoordelijkheid in Den Haag bij Dr. Harster berustte". De president achtte dit onwaarschijnlijk, „want als dst zo zou zijn geweest, dan had men U zeker niet tot de naar verhouding lage straf van 12 jaar veroordeeld". In de warme zittingzaal trad 's middags als getuige-deskundige naar voren drs. L. de Jong, thans chef van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, eertijds een der be kendste omroepers van Radio Oranje in Londen. Hij arriveerde met stapels mappen en documenten en trachtte aan te tonen, dat Lages, die hardnek kig blijft ontkennen, geweten moet hebben, dat de Duitsers de vergas- singsmethode op Joodse Nederlanders toepasten. Niet alleen was Drs. de Jong van mening, dat de Sicherheits- Qe hebt gisteren natuurlijk allemaal gelezen van die grote hitte in Lon den. Intussen is het daar nog een beetje erger geworden, zo erg, dat de tropische vissen in het Olympia-aqua- rium in de Engelse hoofdstad op ape gapen kwamen te liggen. Om nadelige gevolgen voor de vissen te voorkomen, zijn baas was ontsnapt, toen deze het dier in de etalage van zijn winkel wil de tentoonstellen. Vóór men er erg in moet het water met ijs worden ge- had. zat het beest in de gordijnen en koeld. Maar, vrienden, we zijn ging daarna gezellig aan de lampekap eigenlijk nooit tevreden. Met slechte schommelen. Nu zit het weer achter zomers lopen we te klagen en als het de tralies, maar de zakenman moet ge- een beetje warm wordt, is het óók zegd hebben: „Voortaan neem ik een weer niet goed. Warmte hóórt nu een- goudvis in mijn etalage..." Twee maal bij de zomer, net zo goed als het meisjes in Marysville in Californie Scheveningse vuurwerk. Dat krijgt dit kregen ruzie, die ze per auto gingen jaar een heel bijzonder tintje. Want uitvechten met de bedoeling elkaar van ter gelegenheid van de eerste zitting de weg te dringen. Toen dat mislukte van de Raad van Europa zal het in het stapten ze uit en vlogen elkander in de teken van de Europese samenwerking staan, q We mogen dan in de honds dagen zitten en de kranten mogen la boreren aan wat men noemt „kom kommertijdsymptomen", er gebeuren haren. De politie offreerde nachtver blijf om te kalmeren. Je zou ze, de bla gen! Dokter Balderston in Colorado heeft zijn eigen blinde darm verwij derd. De operatie duurde drie kwar- zijn klanten weer. Zijn collega's in New-York hebben het ook druk ge- des zomers toch tal van genoeglijke tier. Twee dagen later hielp de chirurg dingen. Zo kunnen de kinderen in het Amsterdamse Vondelpark nu een ritje maken met een echte ponny-wagen. Vijf gebruikte kaartjes geven recht op een gratis tochtje. En heel Mokum op zoek naar zo'n kaartje, maar vinden, ho maar! p Op de Noordzee dobberen nog altijd de Vikings, in afwachting van het ogenblik, waarop ze Engeland 'uilen gaan veroveren. In verband met de krijgshaftigheid hebben de Denen hun baarden laten staan. En nu heb ben de Engelse fabrikanten van scheer- apparaten. zeep en kwasten aangebo den om onder gelijktijdige betaling van honderden ponden, hun producten op het Deense gewas te demonstreren De Vikings echter gaan niet over één nacht ijs en wilden liever de kat nog •ens uit de boom kijken. -'Sn: Cen hele buurt in Deventer zat gis teren achter een aap aan, die aan „Vier dagen lopen met deze hitte'. Ik moet er niet aan denken!" noeg, want sinds 1 Juli hebben zich daar 2000 gevallen van kinderverlam ming voorgedaan. In het opleidings kamp voor de Marine in Hilversum werd een ouderdag gehouden, waar 150 vaders en moeders de admiraals-in-spé konden bewonderen in hun doen en la ten. Het signaal „Haal water, haal wa ter, de soep is te dik. dat heeft 'm die bliksemse bijkok geflikt" is vele ouders bijgebleven. De zestigjarige dove Rotterdammer, die bovendien nog in valide is en wie dezer dagen zijn spaar duitjes van 230 gulden werden ont stolen, heeft zijn geld terug. Een on bekende zond hem een spaarbankboek je met het bedrag daarop geboekt. Er zijn toch nog nobele mensen op dit ondermaanse, vrienden, al zijn ze met een kaarsje te zoeken! J-Jier is het technische hoofdstuk: Het grootste vliegtuig ter wereld zal over twee jaar klaar zijn. Het is een vliegboot met tien straalmotoren, ruimte voor 105 passagiers en een snel heid van 600 km per uur. Het reuzen- toestel staat op het eiland Wight, n De Engelsen hebben nog meer pijlen op hun boog. De Admiraliteit heeft een nieuw systeem voor diepzee-opna men aangekondigd. Onder water foto graferen en zelfs filmen wordt nu kin derspul. p En in Parijs is een gloed nieuwe manier ontdekt om de gevrees de tbc vast te stellen. Al weer een stap in de goede richting! p Weet u nog van de herrie aan het Leeuwardense gymnasium? Tegen de curato-en is door de ouders een motie van wantrouwen ingediend. Dat Friese muiske zou nog wel eens een staartje kunnen hebben. Boeren in Grevenbicht in Limburg hebben hun land verpacht, omdat ze een omweg van twintig kilometer moesten maken om er te komen. De veerpont, ie in de oorlog sneuvelde, ontbreekt. pclizei uiteraard naar de uitzendingen van Radio Oranje en van qe M.B.C. luisterde, maar bovendien had hij stukken bij zich, die door Duitse in stanties zelf waren opgemaakt en waarin het Russisch proces te Char- kof, waarbij twee Duitsers wegens het vergassen van 30.000 Russische vrou wen ter dood waren veroordeeld, werd gememoreerd. Dat waren met „geheim" gemerkte documenten. Lages verweerde zich door te zeg gen, dat het in de eerste plaats ook bij de Sicherheitspolizei geen gewoonte was naar de Engelse zenders te luis teren. „Maar in de tweede plaats be schouwde ik alles wat Radio Oranje uitzond als propaganda", aldus Lages, die nogmaals verklaarde, dat het lot, dat de gedeporteerde Joden ondergin gen, hem eerst na de capitulatie dui delijk is geworden. Lages vervolgde niet zonder pathetiek: „Als ik het wel met zekerheid zou hebben geweten ik zou, zo ik al niet zou zijn ondergedo ken, dan toch zeker mijn degen op de tafel van de generaal hebben gelegd en dan gezegd hebben: hier ben ik". De president antwoordde daarop: „Dit alles zal een punt van nauwgezet onderzoek van het Hof vormen". Alle getuigen a charge, bijna 100 in totaal, zijn thans verhoord. Maandag a.s. wordt de zesde dag van dit mon sterproces gewijd aan het verhoren van een 17-tal getuigen a décharge. Over geheel Europa brengt de hittegolf steeds hogere temperaturen. Uit Lissabon werd een maximum temperatuur van 27.2 graden Celsius gemeld. Parijs werd geblakerd door een hitte van 31 graden en in Londen vond men het met 26 graden ook welletjes. In de Londense dierentuin stierven 10 pinguins van de hitte en het per soneel moest overuren maken om de ijsberen met koud water te be sproeien. De Drommedaris te Enkhuizen is is de loop der tijden al op aui- zend en één manieren gefotogra feerd. Dit fotobeeld mogen wij echter wel uniek noemen. Onze fotograaf nam vanaf de strekdam van het Krabbersgat dit beeld van de uitvarende jachtvloot, die deelnam aan de Flevo-race. Op de achtergrond het stlhouet van die oude wachter, de Drommedaris, waar momenteel honderden uit heel hetland de schat bewonde ren, welke het erfdeel is van de oude Zuiderzee De 100.000 er uit! Bij de 507e Staatsloterij, 5de klasse, 7e lijst is de f 100.000 gevallen op No. 12345. Delen van het lot zijn verkocht door twee collecteurs van de Staatsloterij, resp. wonende in Delft en Poeldijk en door een collectrice, wonende te Gro ningen. Door bijenzwerm en een tijger aangevallen Een Javaanse arbeider op de onder neming Tabahbatu, Simelugun op Su matra, is door een bijenzwerm aange vallen en gevaarlijk gestoken. Nadat hij zich in een moeizame worsteling van de bijenzwerm had weten te be vrijden, naderde een tijger, die hem bedreigde en aanviel. De ongelukkige wist door een snelle wedloop echter zich ook van deze aanvaller te ontdoen, doch overleed twee dagen later tenge volge van de bijensteken. af- NIEUWE DIRECTEUR STICHTING '4045 De heer A. J. Teunissen heeft scheid genomen als directeur van de Stichting '40'45 te Amsterdam. Zijn opvolger is de heer G. Breteler uit Enschede. Eerste Kamer aanvaardt Statuut voor Europa De Eerste Kamer heeft z.h.s. het wetsontwerp tot goedkeuring van het Statuut van de Raad van Europa, dat op 5 Mei 1949 te Londen was onderte kend, aangenomen. Alleen de commu nisten wilden geacht worden te heb ben tegengestemd. De voorzitters van Eerste en Tweede Kamer werden ge machtigd na de Koninklijke goedkeu ring de Nederlandse afgevaardigden voor de Raad van Europa te benoemen. De Portugese nationale vergade ring heeft gisteravond het Atlantisch Pact geratificeerd. 75 Uitvallers en 1000 voeteuvels Op de tweede dag van de Vierdaagse is het snikheet geweest. In weerwil van de drukkende warmte, de dikwijls onbeschutte wegen en het rustgevaar in Wijchen, waar tientallen cafétjes lokkend openstonden, was het aantal uitvallers toch betrekkelijk gering. Op de ruim 7000 tippelaars slechts 75, wat het totaal sinds, de aanvang van de Vierdaagse op 181 brengt. De grote karavaan van wandelaars marcheerde monter en moedig over de geblakerde wegen. Onder de dui zenden bleken twee jubilarissen te zijn, die dit jaar voor de 25ste maal meeliepen en wel de 76-jarige heer Dinkhuizen uit Den Haag en de 53- jarige heer Van der Kaa uit Élden. De geneeskundige dienst voor de Vierdaagse, 120 helpers en helpsters van het Rode Kruis en 30 masseurs omvattend en onder leiding staande '•an twee doktoren bewijst de wande laars nuttige diensten. Zo werden Woensdag niet minder dan 1000 voet euvels verholpen. Intussen blijkt telkens, dat onge- oefenden zich niet lichtvaardig aan de Vierdaagse moeten wagen. Dit onder vond bijvoorbeeld de Groningse groep, die van haar 9 deelnemers vijf ver speelde. De grote finale, de triomfantelijke bioemenmars op de sluitingsdag (Vrij,- dag), belooft dit jaar een bijzonder kijkspel te worden. De stoet trekt dan over het majestueuze Keizer Karei- plein, dat rijk versierd wordt met groen en vlaggen. Nieuwe poging van Neder landse Kanaalzwemster Willy Croes-Van Rijssel verklaarde Woensdagmorgen aan het ontbijt, dat zij hoopte dit jaar nog een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Zij voelde zich thans vrij goed, maar de laatste uren van haar tocht was zij or.wel geweest door het zoute water, dat zij bij woelige zee naar binnen kreeg. Volgens haar trainer, de heer Temme, had zij beter wel kunnen drinken en eten, waardoor de misse lijkheid zou zijn verdwenen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1