Persoonlijkheidsvorming voornaam doel van het onderwijs NIEUWE BESSEN SCHUDT UW LEVER WAKKERI De Kampioen UWVACANTIE SLAAGT! Nog geen compromis over samenstelling van het Korenmolen „h gemode Inspecteur (l.o.) J. J. Feringa uit Amerika ierug Rode Kruis in Verenigde Staten: machtige organisatie Vooraanstaande positie de van vrouw AGENDA Het ziet er naar uit, dat de oude politieke samenstelling niet gewijzigd zal worden Een vraagstuk met vele facetten TH. KRMKMM EN ZOON De boottocht voor invaliden «kto ae gehele opvoeding in de Ver. Staten met het onderwijs in de eerste plaats er naar streeft van de jonge mens een individu met een diepgeworteld verantwoordelijkheidsbesef en een even stevig gefundeerd vrijheids- en onaf- hankelijkheidsgevoel te vormen, is wel een der belangrijkste conclusies, welke men trekt na gedurende vier maanden met alle takken van het onderwijs in de Ver. Staten te hebben kennis gemaakt. De gelegenheid dit te doen, werd ook de heer J. J. Feringa uit Alkmaar, inspecteur bij het Lager Onderwijs in de Inspectie Den Helder, geboden. Van de uitnodiging, die hem en andere onderwijsautoriteiten uit ons land, Fin land, Noorwegen, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en de Philippijnen van de zijde van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis gewerd, heeft hij gaarne gebruik gemaakt. Dezer dagen keerde hij met de „Westerdam" van de Holland Asnerikalijn terug en mochten wij met hem een gesprek hebben over het brede en boeiende terrein van het onder wijs, dat de heer Feringa in de States heeft kunnen be studeren. Op onze eerste vraag vraag welke band er dan wel bestaat tussen het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis en het Onderwijs, gaf de heer Feringa ons een uiteenzetting van de gewel dige organisatie, die dit Rode Kruis heeft opgebouwd en de wijze waarop zij speciaal de schooljeugd in haar prachtige' arbeid heeft weten te be trekken. Er is geen enkele instelling in de Verenigde Staten, die zo vat heeft op de belangstelling van de jeugd als dat Jeugd Rode Kruis. Ruim 9U pet. van de leerlingen der lagere en middelbare scholen zijn er lid van. Onder het motto: „De toekomst ligt »n jullie handen" streeft men er naar de jongeren op te voeden tot goede bur gers van het eigen land niet alleen, maar door het propageren van de wereld vredesgedachte tot goede wereldburger. Men leert ze met elkaar te werken in goede verstandhouding en iets voor anderen te doen zonder er zelf profijt van te trekken. Dit wordt bereikt o.a. door het houden van schoolcorrespondentie met andere plaatsen in Amerika en het buiten land, door het samenstellen van al bums, die kinderen in andere landen een idee geven van de wijze waarop hun leeftijdgenootjes in de Ver. Sta ten leven en b.v. door het maken van speelgoed. Dit wordt dan daarheen Verzonden, waar het nodig is. Ons land profiteerde kort na de bevrijding van enkele van die speelgoedzendin gen, terwijl het Rode Kruis in Den Haag ook materiaal voor allerlei soort handenarbeid in voorraad heeft,' afkomstig van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, en onder bepaalde voor waarden op aanvraag verkrijgbaar. Ook in ons land is een Jeugd Rode Kruis, maar de weinige propaganda, die men hier voor dat prachtige werk maakt, heeft de werkzaamheden slechts tot een enkele school in Den Haag en Zeeland beperkt. Men weet nauwelijks van zijn bestaan af De heer Feringa wijdde nog even uit over de diepe belangstelling en het grote enthousiasme, welke men overal in Amerika voor het Rode Kruis aantreft. Het telt duizenden vrijwillige werkers en werksters, die het ligt in de aard van de Ameri kaan er juist prijs op stellen vrij willig dit werk te doen. Ik ontmoette een drie en zeventig jarige onderwij zeres, die nog drie volle dagen per v/eek bestede aan de zorgen voor een magazijn van het Rode Kruis. Men wil op elk ogenblik door heel het land klaar staan om zo nodig bij rampen, onmiddellijk en volledig hulp te kun nen bieden. De plaats van de vrouw De vrouw neemt in het openbare leven van de. Ver. Staten een zeer voorname plaats in. In de bedrijven, op vergaderingen en congressen, treedt de vrouw ook de gehuwde prac- tisch even sterk naar voren als de man. Dit is ook in het onaerw.jjs het geval. Het aantal leerkrachten bij het lager onderwijs bestaat .voor 90 a 95 pet. uit vrouwen, terwijl hun aantal bij het middelbaar onderwijs ook heel groot is. Welke oorzaken heeft dit? Daarvoor kan ik drie voorname pun ten noemen, aldus de heer Feringa Amerika is een nieuw land, waar de mannelijke arbeidskrachten in de eer ste plaats door andere bedrijfstakken yrerden opgeëist. Ten tweede liggen de salarissen nog lil laag. Het gemiddelde jaarinkomen ls 2750 dollar, maar er zijn ook staten, waar men slechts de helft ervan uit betaald. Tenslotte moet een zekere prestige kwestie een rol spelen. In kleine kring is de leerkracht niet zo „in tel" als b.v de dokter, de advo caat, de predikant, terwijl ook de zakenman meer in aanzien is. Deze factoren spreken waarschijn lijk ook mee bij het grote tekort aan Onderwijsmensen. Jaarlijks zijn er 100.000 nodig, terwijl er door de op leidingsscholen slechts 50.000 worden afgeleverd. Men moet dit tekort dan ook hier aanvullen met mensen, die reeds naar een ander beroep waren overgegaan of met slechts ten dele bevoegden. U noemde de opleiding. Is die op dezelfde leest geschoeid als in Neder land? Niet direct. Er is een belang rijk verschil, dat zeker ten gunste van Amerika uitvalt en dat is de gelegen heid, die er voor de in opleiding zijn de leerlingen is om zich in de acade mische sfeer op te houden en over speciale vakken colleges te volgen Van betekenis is ook, dat er in tegen' stelling met ons land geen diploma als leerkracht wordt uitgereikt zonder voldoende cijfer voor lesgeven. Het werk in de klas. Hoe is de wijze van lesgeven in de scholen, die u bezocht? Wel het gehele „systeem" om het nu zo eens te noe men, verschilt wel in veel van dat wat wij kennen. In de eerste plaats streeft men er naar de leerlingen twaalf jaar lang schoolonderwijs te geven, hetgeen verdeeld wordt of in zes jaar lager onderwijs en twee maal drie jaar voortgezet en middelbaar ouderwijs of acht jaar lager onderwijs en vier jaar middelbaar. En dat lukt meestal ook. Ongeveer 80 pet. van de leerlingen bezoekt ook het middel baar onderwijs, slechts 58 pet. brengt dat tot een goede einde. Vrijheid is op de scholen sterk door gevoerd. Banken zijn meestal vervan gen door tafels met stoelen en ook de lokalen zijn groter. Men kent niet de strakke gebondenheid aan leerplan en lesrooster. Dit laatste is zelfs in geen enkel lokaal te vinden. De zelfbe wustheid, waarmede ook de leerlin gen der laagste klassen optreden, ts erg opvallend. Ofschoon Decroly, de man van de belangstellingscentra, er niet bekend is, wordt er juist met die belangstellingscentra in de Ameri kaanse scholen veel gewerkt. Een be paald onderwerp staat dan in de be langstelling van alle leerlingen, die er ook samen mee werken. De onder linge samenwerking en de belangstel ling van de leerlingen voor elkaar wordt hierdoor sterk bevorderd. Op deze wijze leren de kinderen zich een eigen weg banen. Andere vragen houden op een zelf de ogenblik alle leerlingen van een school bezig. Zo werd de leerlingen van acht klassen van een school de vraag over verfraaiing en verbetering van de omgeving van de school voor gelegd. Elke klas besprak dit afzon derlijk, benoemde daarna een „woord voerder", die de conclusies daarna in de bijeenkomst van de gehele school naar voren bracht. Tenslotte kwamen zo alle 320 leerlingen van die school tot een bepaalde uitspraak over de kwestia. Oordeelvorming, geven van critiek en training in het debat wordt de leerlingen op deze wijze goed bij gebracht. Ook nadelen Naast de schoolbibliotheken heeft elke. school ook een eigen gymnastieklokaal, waarin men practisch geen toestellen aantreft. Onze grief is hier, dat men niet kan spreken van lichamelijke op voeding in de zin van dat woord en in elk geval niet zoals men dat in Europa als doeltreffend acht. Iets anders, dat zeker niet met onze normen overeen stemt, is het schriftelijke werk op de scholen. Een cahier zoals wij gebruiken, kent men niet. Er wordt op losse velle tjes geschreven en dan met potlood. De kinderen in de eerste vijf klassen schrijven niet met pen en inkt. Het re sultaat is heel slordig. Bij onze infor matie hiernaar, kregen wij ten ant woord: „Het komt er niet op aan hoe men schrijft, maar wat men schrijft". Ook wat rekenen betreft ligt men in vergelijking met Nederland een jaar ten achter. Deze mindere aandacht voor het rekenen is bij volwassenen, b.v. bij w'nkelmeisjes merkbaar door het niet vlot uit het hoofd kunnen optellen. De heer Feringa gaf ons aan het slot van zijn interessante uiteenzetting nog een indeling van het onderwijs. In de Verenigde Staten behoort 88.7% der scholen tot het openbaar onderwijs, 10 5% zijn RK scholen en 0 8% Prot. Chr. en Neutraal Bijzonder. De beide laatsten genieten geen enkele over heidssteun en hebben het dan ook niet gemakkelijk. Van de 20.000 000 school gaande kinderen, trekken zij dan ook sl chts een 100.000 leerlingen. Op het Amerikaanse platteland treft men nog 80 000 z.g. eenmansscholen aan. Dit ge tal dat in 1929 nog 149.000 bedroeg, wordt door sterke concentratie tot de z.g. ruralsehools, waarheen de leerlingen met speciale busdiensten van 40 km af stand worden vervoerd, elk jaar met enkele duizenden verminderd. Op de ruralsehools en ook wel op andere scholen is een groot cafetaria aanwezig, waar de leerlingen tussen de middag hun maaltijd kunnen gebruiken. Een kwart eeuw „Oud West-Friesland" Het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" bestaat 25 jaar, ter gelegenheid waarvan volgende week Maandag en Dinsdag grote feestelijkheden te Hoorn plaats hebben. Het is dit jubileum van het zo be kende en verdienstelijke Genoot schap, dat ons aanleiding geeft om enkele pagina's in dit nummer- te wijden aan het heden en ver leden van West-Friesland. met een van onze MERKRIJWIELEN voor 100 Ziet onze etalages met de beste merkrijwielen in sport - kleur - trommelrem. XILVERSTR. 6—8 ALKMAAR A. MIENIS. WITSAL FABRIEKEN APELDOORN Geslaagden voor het1 Middenstandsdiploma J. H. v. d. Aa, G. H. M. Rijs, F. H. Schmidt, O. A. Seegers, A. E. Spoor, J. A. Stalenhoef, J. J. Verburgt, W. G. Verhulst, H. J. M. Versluis, B. van Walstijn, J. J. v. d. Weerd, A. A. W., v. Hulst, C. W. Jaspers, W. F.) Kleipool, A. Th. Kühne, L. A. M. Kuntz, L. Marjot, R. J. Mohrmann, G. J. M. van Poorten, J S. Rubbens, J. C. Ruhe, F. W. Schaefers, E. R. Be- gheijn, A. A. Bertram, J. Brennink- meijer, B. G. F. v. d. Bijl, W. J. C. Cramer, J. v. Daal, J. H. Doorenboseh, E. F. C. Eickhoff, G. P. v. Gendt, W. F. v. Gendt, Thé G. P. Heinemans, P. J. A. Bernauer, R. Bitter, C. H. Benner, J. Barning, allen uit Amster dam; mej. A. C. Blankendaal, P. C. Blankendaal, A. B. de Betu, J. M. v. d. Berg, Jac. Balder te Alkmaar; mej. P. J. E. Barnhoorn, Aerdenhout; H. Aafjes, mej. E. Bleeker te Assen delft; mevr. W. BeeldmanBoer, Bergen (N.-H.)mej. M. J. P. Bersee, Beverwijk; mej. E. M. C. Bakker, Bloemendaal; P. Th. Huitenga, Bus- sum; mej. A. Agter, O. J. Agter, W. C. v. d. Berg, Den Burg; P. J. Baltus, Egmond aan de Hoef; H. G. Bakker, C. R. Beeren, Haarlem; J. G. Been tjes, J. C. Heemskerk; mej. M. A. de Boer, Heerhugowaard; Th. Bakker, mej. J. Beke, Heiloo; H. Beishuizen, Den Helder; C. J. Binkhorst, Koog aan de Zaan; M. Bak, Krommenie; A. A. Moes, Laren; H. Beets, A. N. Z. Hermes, N. J. A. Hermes, Scher- merhorn; S. C. J. Bakker, Schoorl; N. Besse, West-Graftdijk; J. Benja min, Westzaan; mevr. A. E. Asjes Middelbeek, Wieringen; F. J. Bakker, D. J. Hart, K. W. de Boer, Zaandam; R. de Beus, Zaandijk en P. Aardema, Zuid-Scharwoude. 27 candidaten wer den afgewezen. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Song of love; Victoria Theater, 8 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen; Cinema Ameri- cain, 8 uur: Mijn vriend Trigger. Toe gang alle leeftijden (tot 14 j. o.g.). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Blue Skies, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Per Luchtpost, 14 jaar. Chinema Americain, 8 uur: 3 Ondernemende Meisjes, tot 14 jaar o.g. Een jaar voorwaardelijk voor dader overval te Schagen De meervoudige kamer van de rechtbank te Alkmaar deed heden morgen de volgende uitspraken: Johan A. te Eibergen 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Jacob S. te Wieringerwerf, schuldig aan de roofoverval op het PTT-kan- toor te Schagen, 1 jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. A. M. de G. vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. J G. A. S. 10 maanden gevangenis straf. Jacob W. acht maanden gevange nisstraf met aftrek der voorlopige hechtenis en ter beschikking stelling van de regering. Dirk Hendrik D. vier maanden met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Jac. P. zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Maarten D. vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Jacob D. 6 maanden voorw. met proeftijd van drie jaar en half jaar opneming in kolonie van Het Hoge- land. Gerard W. O., Heiloo, f 25 of 10 da gen. Petrus Joh. K., A'dam, vrijgespro ken. Brand aan de De Ruyterstraat Hedenmorgen omstreeks half tien werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de De Ruyterstdaat. Bin nen enkele minuten rukte een motor spuit uit, die in zeer korte tijd ter plaatse was. Bij aankomst bleek het begin van brand reeds door omwonen den te zijn geblust, zodat de brand weer geen dienst behoefde te doen. Het brandje heeft gewoed in 't per ceel De Ruyterstraat 29, bewoond door de fruithandelaar J. Hof. De oorzaak is gelegen in het feit dat de vrouw des huizes, zonder acht te slaan op het gevaar, aan dergelijke bezigheden ver bonden, doende was kleding in ben zine te wassen. Door de aanwezigheid van open vuur vatte het goed vlam met het gevolg, dat de vrouw brand wonden aan beide benen opliep, die echter ter plaatse behandeld konden worden. Schade werd in het perceel practisch niet aangericht. Na enkele minuten rukte de motorspuit weer in en keerde de rust in de straat terug. MULO-examens Voor het diploma A zijn gisteren geslaagd de dames A. Bakker en A. Westerhof, beiden te Den Oever; E. Holtrop te Hippolytushoei, T. F. Zwaan te Höorn; D. A. Held te Ouden dijk, A. Horbeek te Den Burg en N. Kiljan te Oudeschild; de heren Th. den Boet te Middenmeer, C. van Heerwaarden te Sloot- dorp, G. Kwantes te Andijk, J. Vis te Enkhui zen, W. Schaafsma te Schagen en J. G. Schuyt te Zijpe; de dames M. L. Verheyke te Schagen en A. Koomen te Winkel; de heer C. Louw te Aartswoud; mej. L. G. M. v. d. Deure te Opmeer en de heren M. Sinnige te Bakkifm en D. de Vries te Andijk. Afgewezen zijn vijf candidaten. Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven is men nog niet tot de oplossing van de wethoudersbenoeming geko men. wat niet te verwonderen is als men bedenkt, dat er vele moeilijkhe den en vele mogelijkheden zijn. Eigen lijk zijn de moeilijkheden er juist door de mogelijkheden want het staat nu wel vast, dat, als het hard tegen hard zou moeten gaan, geen van de beide grote partijen, om een „regeringsmeer derheid" te kunnen vormen, van de andere afhankelijk behoeft te zijn. In het eerste artikel van het Nieuw Noordhollands Dagblad werd de in druk gewekt, dat alleen de katholieke fractie het te vertellen zou hebben en dat wanneer de PvdA met die wen sen geen rekening zou houden de RK-fractie haar eigen weg zou gaan en een college zou vormen waarin twee katholieken en één vertegen woordiger van de middengroep zouden plaatsnemen. Wel werd dit artikel met een naam letter ondertekend, maar men kon niet anders dan de indruk krijgen, dat dit ook de mening der courant en der fractie weergaf, omdat in de „wij"- vorm werd geschreven en omdat daar bij vermeld werd, dat er aan de juist heid der ingewonnen inlichtingen niet getwijfeld behoorde te worden. Te voorbarig Het tweede artikel in dit zelfde blad verschenen na de door ons gepubli ceerde opvatting, dat de PvdA zich niet in een hoekje behoefde te laten drukken omdat men van die zijde zo nodig ook zonder de katholieken zou kunnen „regeren" is in een veel meer terughoudende toon geschreven. Men constateert thans, dat het niet goed is een te nauw contact te zoeken tussen dat blad en de RK-fractie en komt terug op de suggestie, dat er tout prix een college van vier wethou ders moet gevormd worden twee RK, één PvdA en één uit de midden groep. De fractie zou dit niet onder alle omstandigheden eisen, zodat een der gelijke conclusie als te voorbarig moet worden gekenschetst. Men kan dus ook met een andere mogelijkheid rekening houden en, ge zien de krachtsverhouding tussen de verschillende groepen, wil het ons voorkomen, dat het inderdaad tot een andere combinatie zal komen. Het middenblok Hoe er in Juni gestemd is en hoeveel procenten of gedeelten daarvan de ene partij vooruit en de andere achteruit is gegaan, doet niets ter zake. Het komt bij de wethoudersverkiezing slechts op het aantal zetels aan, dat negen bij de katholieken en negen bij de PvdA is, zodat de krachtsverhou ding gelijk is. Wij lieten reeds uitkomen, dat het middenblok dat zich ten deze tot een groep verbonden schijnt te hebben op de wip zit. Wij menen te weten, dat deze groep bereid zou zijn een wethouder te leve ren wanneer men tot een combinatie van twee katholieken, één lid van de PvdA en één lid van het middenblok zou willen komen. Een andere vraag is of dit blok uit zijn midden ook een wethouder zou willen aanwijzen wan neer de PvdA volkomen genegeerd werd en er dus een college van drie wethouders twee katholieken en een van de middengroep zou zijn. Vast staat wel, dat er in deze groep meerdere raadsleden zijn, die het wet houderschap zouden ambiëren. Op de vraag wie het zou moeten worden zul len wij niet te diep ingaan. Het is dui delijk, dat de A.R.-candidaat, die zijn sporen als raadslid en als wethouder in het verleden reeds verdiend heeft, voor de katholieken de meest gewens te zou zijn. Dat alles komt evenwel eerst aan de orde wanneer er maar één of hele maal geen fractielid van de PvdA aan bod zou komen en het is duidelijk, dat de PvdA zich daartegen ten krachtig ste zal verzetten. FIRMA PLATTE STENENBRUG 104 Zij kan elk dreigement van katho. I lieke zijde met dezelfde wapens pare. I ren. Ook de PvdA kan aansluiting mel I het middenblok zoeken, zelfs met deel van het middenblok, met de drie leden van de VVD. die par droit <b I naissance eerder bij links dan rechts behoren, al was het alleen maai t.a.v. de belangen der openbare school Er zijn trouwens nog vele andere put! I ten waarop men zou kunnen samen. I gaan. Weliswaar zou men dan 9 plus 3 is I 12 raadsleden tellen en er dus één ld kort hebben om te kunnen „regeren", maar er is één factor, welke men toil dusver te veel over het hoofd gezien I heeft, namelijk, dat er in onze raad I ook nog twee communisten zitten, I Deze zijn door alle fracties van poli, tiek overleg uitgesloten, maar practisch I komt het toch hier op neer, dat j|j twee stemmen uitbrengen en het ligt I voor de hand, dat deze over het algf, I meen meer ten voordele van de links, I dan van de rechtse groep zullen zijg De communisten zouden dan op de wip zitten en ook dat maakt het duidelijk, dat dreigementen van uitsluiting van I de PvdA niet op hun plaats zijp en dat I men bij nader overleg niet zal blijven vasthouden aan de eis, dat er in het nieuwe college slechts één lid van dt PvdA zal mogen zijn. Voor zover wij op dit moment toestand kunnen bekijken, zal er tveet I een rooms-rood college gevormd wor. I den met de mogelijkheid, dat in het I werkplan het katholieke verlanglijstje nog enigszins zal worden uitgebreid, De burgemeester en het college Een enkel woord ten slotte overhel motief, dat geleid zou hebben tolde eis, dat er voortaan maar één-Wed», der van de PvdA zou mogen zijt\,ti dat de burgemeester ook lid van dm partij is en daardoor bij beslissing® I in het college de doorslag zou gevet j Wij geloven, dat het goed zal zijn n de politieke richting van een burst-1 meester niet te zwaar te laten wegen, I omdat een goed burgemeester zich ze I veel mogelijk boven de partijen zal stellen. Na het vertrek van burgemeester I Van Kinschot en tijdens de langdurige' ziekte van burgemeester Koelma is de heer Van Slingerland als waarnemend burgemeester opgetreden en kon due van een overwegend rechts college worden gesproken. Dat heeft toen de PvdA niet tel zwaar genomen en over het algemee:! mag geconstateerd worden, dat de heel Van Slingerland van zijn bijzondeil positie in het college geen' misbrui| heeft gemaakt. Ook daarom behoeft men o.i. vail katholieke zijde de politieke richtinjl van onze burgemeester niet als eeil „gevaar" voor de besluiten van htt| college te beschouwen. Reeds eerdei maakten wij melding van het prachtige initiatief van de af deling Alkmaar van het Nederlandse Rode Kruis, c.at bezig is een boottocht te organiseren voor oen die nimmer tn de gelegenheid zijn het huis te ver laten daar zij aan een ziekbed zijn ge kluisterd. Aanvankelijk waren wij van mening, dat aan deze tocht alleen invaliden uit onze stad konden deelnemen. Dit is niet geheel juist. Uit het gehele ressort dat d' t de afdeling Alkmaar van het Ne derlandse Rode Kruis wordt bestreken, zal men aan deze tocht kunnen deel nemen. Het feit zal zich dus voordoen dat uit Ursem, Heer Hugowaard, Oterleek en andere omliggende plaatsen de in validen naar Alkmaar gebracht moeten worden. Dat dit moeilijkheden met zich zal brengen is duidelijk De organisato ren hopen op de medewerken van Ge meentebesturen, die ih het bezit zijn van ziekenwagens om de ergste inva liden naar de plaats van hun bestem ming te brengen. Zij, die geen vervoer per ziekenwagen van node hebben zul len met particuliere wagens gebracht en gehaald kunnen worden, waarvoor zich ongetwijfeld wel autobezitters 'zul len aanmelden.Zij die dit kleine offer op 24 Augustus, de dag waarop de boot tocht zal worden gehouden, willen bren gen kunnen zich hiervoor nu reeds bij de secretaris van de afdeling Alkmaar van het Nederlandse Rode Kruis, de heer Nijhuis, Koorstraat, alhier aan melden. Verwacht wordt dat ongeveer een zeventig invaliden van alle gezindten de tocht meemaken. Dat er dus het een en ander mo t gebeuren is begrijpelijk. In de eerste plaats zal de boot als een soort hospitaalschip ingericht moeten worden, doch zo dat alle deelnemers een uitzicht hebben op de vrije natuur waarvan zij reeds zolang zijn verstoken. Het vervoer van en naar de boot. de verzorging van de invaliden, het eten en drinken waaraan speciale aandacht zal worden geschonken, kortom de ge hele organisatie zal de initiatiefnemers veel werk verschaffen. Voor dit sympathieke doel zal liet Rode Kruis geen speciale collecte hou den. Alle gelden zullen direct uit de kas van de penningmeester komen. Nu wij het toch over die kas hebben moeten wij een minder prettige opmer king maken. Het is namelijk zo dat het ledental van de afdeling Alkmaar van het Nederlandse Rode Kruis terug loopt. Langzamerhand begint men het Zweed se brood dat door de lucht, middels het Rode Kruis, in de ergste hongerperiode van de oorlog tot ons kwam, te vergeten Het aantal leden vermindert naar mate de herinnering hieraan minder wordt. Laat men toch vooral niet vergeten dat het Rode Kruis niet alleen een oorlogs- taak doch ook een vredestaak heeft. Wij behoeven slechts te herinneren aan de bloedtransfusiedienst, de assis tentie welke het Rode Kruis aan alle mogelijke sport- en andere gebeurte nissen waar veel mensen bijeen komen, schenkt om deze bewering waar te ma ken. Ook de oefeningen welke het op gezette tijden houdt Rode Kruis kosten geld. Als wij het enthousiasme bezien waarmee de leden van de transport colonne hun onbaatzuchtig werk ver richten en wij zien daarnaast de tanen den belangstelling voor het Rode Kruis, dat in wezen in dienst staat van het Nederlandse volk, dan vragen wij ons toch in gemoede af hoe groot het ver antwoordelijkheidsgevoel van dit volk is Misschien ook realiseert een ieder zich niet wgt het Rode Kruis -werk wel betekent. De boottocht welke men thans aan het organiseren is voor hen, die hun leven in huis moeten slijten en alle ge noegens missen, welke wij t gezonde n ensen genieten en die maar al te vaak niet voldoende naar waarde wor den geschat, is een prachtig voorbeeld van het veelomvattende Rode Kruis werk. Het Rode Kruiswerk verdient, dat wij allen naar vermogen onze steun verlenen, waaraan ieder sociaal voe lend mens zich niet mag onttrekken. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal li I uw ingewanden doen stromen, anders ver-1 teert uw voedsel niet, het bederft U raas: verstopt, wordt humeurig en loom. Neem -1 plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES I om die liter gal op te wekken en uw spijs-1 vertering en stoelgang op natuurlijke wijn te regelen.s carTER'S rc££PILLETJE^ Bouw van 47 montage- woningen Met de N. V. Montalbouw te Utrecï I is in principe overeenstemming berei voor het op het terrein tussen Bas pad en de Catsstraat doen bot- wen van 47 montage-woningen tl I 25 ééngezins-woningen (260 m3), "I woningen met een klassificatie-inhonl I van 260 m3 (in te richten tot dupto-f woning) en 8 woningen (290 m3) even-I eens in te richten tot duplexwoninf-1 Hierin kunnen 69 gezinnen worden l vestigd. De kosten bedragen f 550.0WI B. en W. verzoeken dit crediet zospoe-l dig mogelijk te verlenen, aangezien de I bouw in elk geval het laatste kwartaal] van dit jaar moet beginnen. Uitbreiding van het bolwerkt De firma Daalder uit Alkmaar is I aan Texel's Noordoostkust begonnen I met de uitbreiding van het bolwerk f dat ter hoogte van het reddingboot-1 huis is aangelegd op de zeer zwakke I plek van de natuurlijke kustverdedi-1 ging, ontstaan door het ondermijnen I van de duinen. Het bolwerk zal aan| weerszijden worden uitgebreid rnet I resp. 60 en 90 meter. Het bestaande I bolwerk is 180 meter lang; er is 12.0011 ton materiaal aan verwerkt (in iedere I vierkante meter ligt 700 kg bazaltzui'l len). Vanaf 1921 is aan deze kust overI een lengte van 1600 meter gemi.ddeWl 320 meter duin en vlak land weggesk'l gen; in het Noorden 510 meter en in Zuiden 140 meter. Het nieuwe werk zal ongeveer 90.000 kosten. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Alkmaar aangetrof' fen: een type jachthond; kentekenen- teef, bruin-witgestippeld, lange staar'- slappe oren; een donkere herdershond (kale plek op de rug) en een io!,& hondje, plm. 4 maanden oud. Ter beschikking: enige jonge Poes' jes. Adres inspecteur: C. Verwet f Baanstraat. Oude molen thans één dt A LLES IS AAN ver- andering onderhe vig. Hoewel wij het ons moeilijk kunnen voorstellen is dit ook, en zelfs in sterke mate, van toepassing op het oer-Hollandse bouwwerk: de molen. Bij „Het Rode Hert", de enige korenmolen, die Oudorp rijk is, is dit duidelijk zicht baar. Deze molen is nu tot een van de mo dernste in den lande geworden, doch hij heeft daarb'ij geluk kig niets aan zijn schoonheid ingeboet. Enige tjjd geleden Is men in ons land proeven gaan nemen met een nieuw soort wieken. Deze proe ven zijn zo goed ge slaagd, dat reeds bij enkele molens de oude wieken voor nieuwe zijn verruild. „Het Rode Hert" is tot nu toe echter nog de enige in Noord-Hol- land waarop de uit vinding van Ten Have in toepassing is gebracht. Afhankelijk van de wind Bij de gewone molens worden de wieken gevormd door de z.g. roeden die kruisgewijs op elkaar staan. Aar deze roeden is hekwerk gemaakt waarop de molenaar zijn zeilen spanl als hij gaat malen. Dit systeem, dai later door Dekkers iets verbeterd is heeft grote nadelen. Men moet ziel eens indenken wat een werk het vooral 's winters is om in de wieken te moeten klimmen om de zeilen te gaan spannen. Daarbij komt, dat als de wieken een bepaalde snelheid heb ben, de zeilen gaan klapperen, het geen de kans op stukslaan aanmer kelijk vergroot. Het grootste nadeel is echter, dat men geheel afhankelijk is van de wind. Mocht de wind in storm overgaan, dan kan de mole naar niets doen om zijn molen te be veiligen. Voor de heer Berkhout, de eigenaar van „Het Rode Hert", is zuidwesten Wind de slechtste. De wind moet dan over Alkmaar komen. Dopr de hul zen en kerken wordt hij geregeld van richting veranderd met het gevolg dat hij allerlei rare capriolen maakt en heel ongelijk is als hij de stad ge passeerd is. Door het systeem Tei Have in toepassing te brengen kar de heer Berkhout nu enige invloec uitoefenen op het gelijkmatig malei van de molen. De vviekenstand Twee in eikaars verlengde liggen de wieken hebben het systeem-Dek kers behouden. De twee andere hebber een kleppenmodel. Aan de rechte: kant van het middenstuk, de roede is in plaats van hekwerk een hou ten plaat aangebracht, die samei met de linkerzijde van de wiek, d< vorm van een heel hoge, in de lengts doorgesneden ton zonder deksel er bodem heeft. De rechter plaat, die dus de functie van het zeil overneemt, i! beweegbaar en wordt daarom klei genoemd. Als de wind nu een te grote krach krijgt, gaat de klep iets open, vorm een hoek met de linker zijde van di wiek en remt op deze manier vaar af. Gaan de wieken iets langzame, dan sluit zich de klep, vormt een ge heel met de linker zijde van de wiek waardoor de weerstand wordt opge Marktberichten ALKMAAR, 27 Juli. Aardappelen: Schot: muizen 6—9 eu idem kleine 3—6; slabone Ut—45; stoksnijbonen 52—71; stamsnijbone 19-4.3; tuinbonen 4-6; peulen 6-50; dop erwten 6—22; bl. blauwschokkers 8—28; bloen kool: IA 1-8 en I 13-16; tomaten: A 32-5 en bonken 20-30; rode kool 6-6,90; spinaz 8-19; postelein 6-18; sla 1,50-11; andijv 5-8; rabarber 4-12; rode bieten 6; bospee 6-8 en 15; waspeen 6-12; uien 6-8; soei groenten 6—9; sebe 4—8; rode aalbessen 32 42; klapbessen 18-33; perziken 6-18; fran bozen 26—39 per doos; aardbeien 2,10 p. slof; meloenen (net) 26-75. NOORDERMARKTBOND, 28 Jul 86.000 kg aardappelen: eerstelinge f 6.40f 7.50, rode eerstelingen f 8.10- f 8.60, eigenheimers f 7.60—f 8.40, blau we eigenheimers f 6.50—f 7.20, bintj f 6.20f 6.40, drielingen f 4.40f 4.81 900 kg rode kool f 6, 700 kg witte koe f 9—f 13.30, 400 kg slabonen f 38—f 40, LANGENDIJKER GROENTEN! RAL] 60.000 kg aardappelen: eerstelingen 7-7,11 _r'ri'n"en 5—5,20 en bl. eigenheimers 6,40 .,20; 650 kg tomaten: A 46, B 44 en C 41 600 kg Slabonen 38-49; 12.000 kg witte ko. 10' 10M0 kg geIe Looi 6,50-8,41 34.000 kg rode kool 6-6,90; 1000 stuks bloen kool: IA 30,70-31,40 en I 22-25,10. WARMENHUIZEN, 28 Juli. - 94.300 k aardappelen: Schotse muizen 6,60-7,80, grol 7-8, drieüngen 4,60-5,10, eigenheimers 5,99 grote Alfa 7,10, grote Record 6,50-6,61 Bintjes 6,20-6,40, grovo 7,10-7,20, rode Scho B°an ^~9'20' Mt'er'andL-rs 5,90 en grove idei 6,-30; 4500 kg rode kool 6. DEN BURG, 25 Juli. Aangevoerd wer ,199 '"""neren van 127-f 37; 10 schap, 45—f 60; 6 koeien van f475—t 625 mlfVanvi f 12rf 150 Cn 40 biggen v, Voor de leveniig 46 schapen, koeien en 3 nuchtere kalveren. ""b- - Aardappelen: eerst. eerstol' '90~7'30' b°"ken 7,50-7,70, rod eerstelingen 7,20-7,70, bonken 5,60-6.10 1 :rr,T u90r7 en e; z,ive P drielingen 2-5; slabonen 45-4

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2