PELS' N -> leuws UW OMZET VERGROTEN Korenmolen „Het Rode gemoderniseerd Vervolg Stadsnieuws Reddingbootdag te Egmond aan Zee Eindelijk weer aanwezig NIEUWE BESSEN aatste Duizenden lampions in Bergens lanen Dorp baadde in zee van licht Kaas en vlees komen 1 October vrij Verdrinkingsongeval bij Bakkum 51 WEKEN VACANTIE? MANN. OF VR. KRACHT lent van katho- le wapens pare. aansluiting met i, zelfs met een ok, met de drie ie par droit de links dan bij het alleen maar openbare school, zele andere puni kunnen samen- dan 9 plus 3 js tl er dus één te innen „regeren", welke men tot iet hoofd gezien :r in onze raad munisten zitten, racties van poli, maar practisch op neer, dat zij igen en het ligt e over het algq, le van de links» roep zullen zijn. n dan op de wip :kt het duidelijk, i uitsluiting van plaats zijpi en dat r niet zal blijven is, dat er in het i één lid van de dit moment de ken, zal er weer e gevormd wor- beid. dat in het ke verlanglijstje den uitgebreid. emeester en het n slotte over het i hebben tot de ïaar één wethou- i mogen zijn, n.1. ook lid van deze bij beslissingen jrslag zou geven, iet goed zal zijn van een burge- r te laten wegen, ;emeester zich zo de partijen zal an burgemeester ins de langdurige ter Koelma is de als waarnemend den en kon dus i rechts college e PvdA niet te ver het algemeen rden, dat de heer zijn bijzondere e geen misbruik :ft men o.i. van politieke richting iter niet als een esluiten van het n. orgens weer ed springen, irer een liter gal in stromen, anders ver- het bederft U raak) ig en loom. Neem de 5 LEVERPILLETJES vekken en uw spijs- op natuurlijke wijze gen albouw te Utrecht istemming bereikt rrein tussen Baan- raat doen bon- age-woningen t.w. :n (260 m3), 1* classificatie-inhoud ichten tot duplex- en (290 m3) even- ot duplexwoning- sinnen worden ge* aedragen f 550.000 lit crediet zo spoe- enen, aangezien de et laatste kwartaal uit Alkmaar is jostkust begonnen van het bolwerk, het reddingboot- p de zeer zwakke rlijke kustverdedi- het ondermijnen bolwerk zal aan uitgebreid met er. Het bestaande - lang; er is 12.000 erwerkt (in iedere 700 kg bazaltzui- lan deze kust over meter gemiddeld lak land weggesla- 510 meter en in Het nieuwe werk kosten. Oude molen thans één der modernsten a LLES IS AAN ver andering onderhe vig. Hoewel wij het ons moeilijk kunnen voorstellen is dit ook, en zelfs in sterke mate, van toepassing op het oer-Hollandse bouwwerk: de molen. Bij „Het Rode Hert", de enige korenmolen, die Oudorp rijk is, is dit duidelijk zicht baar. Deze molen is nu tot een van de mo dernste in den lande geworden, doch hij heeft daarbij geluk kig niets aan zijn schoonheid ingeboet. Enige tijd geleden la men in ons land I proeven gaan nemen met een nieuw soort wieken. Deze proe- ven zijn zo goed ge- slaagd, dat reeds bij enkele molens de oude wieken voor nieuwe zijn verruild. „Het Rode Hert" is tot nu toe echter nog de enige in Noord-Hol- land waarop de uit vinding van Ten Have in toepassing is gebracht. Afhankelijk van de wind. By de gewone molens worden de wieken gevormd door de z.g. roeden, die kruisgewijs op elkaar staan. Aan deze roeden is hekwerk gemaakt, waarop de molenaar zijn zeilen spant als hij gaat malen. Dit systeem, dat later door Dekkers iets verbeterd is, heeft grote nadelen. Men moet zich eens indenken wat een werk het vooral 's winters is om in de wieken te moeten klimmen om de zeilen te gaan spannen. Daarbij komt, dat als de wieken een bepaalde snelheid heb ben, de zeilen gaan klapperen, het geen de kans op stukslaan aanmer kelijk vergroot. Het grootste nadeel is echter, dat men geheel afhankelijk is van de wind. Mocht de wind in storm overgaan, dan kan de mole naar niets doen om zijn molen te be veiligen. Voor de heer Berkhout, de eigenaar van „Het Rode Hert", is zuidwesten wind de slechtste. De wind moet dan over Alkmaar komen. Dqpr de hul zen en kerken wordt hij geregeld van richting veranderd met het gevolg, dat hij allerlei rare capriolen maakt en heel ongelijk is als hij de stad ge passeerd is. Door het systeem Ten Have in toepassing te brengen kan de heer Berkhout nu enige invloed uitoefenen op het gelijkmatig malen van de molen. De Yvickenstand. f Twee in eikaars verlengde liggen de wieken hebben het systeem-Dek kers behouden. De twee andere hebben een kleppenmodel. Aan de rechter kant van het middenstuk, de roede, is in plaats van hekwerk een hou ten plaat aangebracht, die samen met de linkerzijde van de wiek, de vorm van een heel hoge, in de lengte doorgesneden ton zonder deksel en bodem heeft. De rechter plaat, die dus de functie van het zeil overneemt, is beweegbaar en wordt daarom klep genoemd. Als de wind nu een te grote kracht krijgt, gaat de klep iets open, vormt een hoek met de linker zijde van de wiek en remt op deze manier vaart af. Gaan de wieken iets langzamer dan sluit zich de klep, vormt een ge heel met de linker zijde van de wiek, waardoor de weerstand wordt opge- Marktberichten ALKMAAR, 27 Juli. Aardappelen: Schotse muizen 6—9 en idem kleine 3—6; slabonen 37-45; stoksnijbonen 52—71; stamsnijbonen 19—4-3; tuinbonen 4—6; peulen 6—50; dop erwten 6-22; bl. blauwschokkers 8—28; bloem kool: IA 1-8 en I 13—16; tomaten: A 32—50 en bonken 20—30; rode kool 6—6,90; spinazie 8—19; postelein 6—18; sla 1,50—11; andijvie 5—8; rabarber 4—12; rode bieten 6; bospeen 6—8 en 15; waspeen 6—12; uien 6—8; soep groenten 6—9; selie 4—8; rode aalbessen 32— 42; klapbessen 18—33; perziken 6—18; fram bozen 26—39 per doos; aardbeien 2,10 per «•of; meloenen (net) 26-75. NOORDERMARKTBOND, 28 Juli: 66.000 kg aardappelen: eerstelingen f 6.40f 7.50, rode eerstelingen f 8.10 f 8.60, eigenheimers f 7.60—f 8.40, blau we eigenheimers f 6.50—f 7.20, bintje f 6.20—f 6.40, drielingen f 4.40f 4.80, 900 kg rode kool f 6, 700 kg witte kool f 9—f 13.30, 400 kg slabonen f 38f 40. LANGENDIJKER GROENTEN( JËNI HALE. - 60.000 kg aardappelen: eerstelingen 7—7,7 0, drielingen 5—5,20 en bl. eigenheimers 6,40— '.20; 650 kg tomaten: A 46, B 44 en C 40; 600 kg slabonen 38-49; 12.000 kg witte kooi 10-12,10; 10.000 kg gele kool 6,50-8,40; 34.000 kg rode kool 6-6,90; 1000 stuks bloem kool: IA 30,70-31,40 en I 22-25,10. WARMENHUIZEN, 28 Juli. - 94.300 kg aardappelen: Schotse muizen 6,60-7,80, grove 7—8, drielingen 4,60-5,10, eigenheimers 5,99- 8. grote Alfa 7,10, grote Record 6,50-6,60, Bintjes 6,20-6,40, grove 7,10-7,20, rode Schot ten 8,80-9,20, Meerlanders 5,90 en grove 'dem 6>30; 4500 kg rode kool 6. DEN BURG, 25 Juli. Aangevoerd wer- dwi; 190 lammeren van (27-f37; 10 schapen van 145-160; 6 koeien van f 475—1625; 2 125—1150 en 40 biggen van "au-t6o. Voor de levenrig 46 schapen, 4 len en 3 nuchtere kalveren. OBDAM, 27 Juli. - Aardappelen: eerste len 6,90-7,30, bonken 7,50-7,70, rode eerstelingen 7,20-7,70, bonken 5,60-6,10, bl eigenheimers 5,90-7 en Bevelanders 6; zilver- nep 13-15; drielingen 2-5; slabonen 45-47. heven en de wieken weer harder kun nen draaien. Zo regelen deze wieken hun eigen snelheid. De molenaar kan hierop invloed uitoefenen door aan een kabel, die aan de as van de wie ken is bevestigd, gewichten te han gen. Dit bemoeilijkt het open gaan van de kleppen. Daar de wieken bij het malen „op de wind" (tegen de wind in) moeten staan en de wind uiteraard heel ver anderlijk kan zijn, moet de molenaar de kap van de molen, waaraan de wieken bevestigd zijn, kunnen om draaien. Daarom staat de kap op ijzeren rollen, die over een rail lopen. Men moet zich echter eens voorstel len hoe zwaar het voor de molenaar is de 17.000 kg. wegende kap „even" om te trekken. Nu is er op de om loop een rad aangebracht, waardoor het werk heel wat lichter gaat. Dat de heer Berkhout niet voor een klein geruchtje vervaard is, blijkt wel uit het feit, dat hij al deze ver nieuwingen ver boven de begane grond zelf heeft verricht. De molen „Het Rode Hert" kan nu dus weer malen en op een heel wat economischer manier dan vroeger. Nu blijkt, dat het nieuwe systeem goed bevalt zullen ongetwijfeld vele mo lenaars het voorbeeld van de heer Berkhout volgen. Hengelsportnieuws De hengelsportvereniging „Luctor et Emergo" hield Zondag 24 Juni haar grote club-wedstrijd. Het aantal deel- mers was 60. In een opgewekte stem ming werd met de boot naar Zijper- sluis vertrokken, om elkaar te bekam pen om de 30 mooie prijzen. Er zat spanning in tot aan het einde van de wedstrijd. Steeds wisselden de kansen. F. Jansen wist met 14 stuks beslag te leggen op de eerste prijs. F. Erich Jr. werd tweede met 9 stuks, G. Waai 3e met 9 stuks, Jb. Verhage Sr. 4e met 9 stuks, Muilwijk 5e met 9 stuks. Bij de dames, die apart visten, be haalde mevr. B. de Haas, Schaepman- kade, met 10 stuks de le prijs; tweede werd mevr. J. Burgering, K. van 't Veerstraat, met 3 stuks. De stand na de eerste wedstrijd om het kampioenschap is: F. Jansen met 14 stuks aan de kop. Voor de Meelis beker staan aan de kop Jb. Verhage en F. Jansen, elk met 6 stuks. De inschrijving voor de jeugdwed strijd is opengesteld. Een groot aantal hengels is er te winnen. Zij, die een snoek-vergunning hebben voor het nieuwe kanaal of de Hoornse Vaart kunnen een looprechtvergunning af halen. R.K. MULO-examens Voor het R.K. mulo-examen slaagden de volgende candidaten: C. J. Stoop, Alkmaar; P. J. Tromp en G. J. S. ten Veldhuis, Hoorn; H. J. Vink, Wervershoof; J. J. van Westen, Zwaag; J. G. Kersten, S. P. M. Leijen en N. J. J. M. Otte, Zaandam; A. A. Schellevis, Beverwijk. De meisjes die slaagden, waren: C. G. M. van Wijngaarden, Hoorn; J. W. M. van Mook, Koog aan de Zaan; D. M. Ruhland, Wormer- veer; M. A. C. Groot en A. Th. Hoetjes, Heiloo; J. M. R. Hes, J. L. J. van Hove, J. E. Huitema, C. H. M. de Jong en J. A. C. van de Kamer, Alkmaar; A. A. Bot, Hoog- karspel; M. T. van Diepen, Hoogwoud; D. M. Duijves, Noord-Scharwoude; M. J. A. en M. G. M. van Geffen, beiden te Den Haag. Deelname aan de Vierdaagse Naar wij vernamen nemen 13 man van de groep Alkmaar der Rijkspolitie deel aan de Vierdaagse in Nijmegen. Leider van de groep is de opperwacht meester Breedveld. Deze loopt voor de tiende maal mee, evenals de heer Vet, en zij zullen wanneer zij de tocht vol brengen dus het gouden ereteken krij gen. Er bestaan plannen hen dan Za terdag feestelijk af te halen en te hul digen. Heiloo Burgerlijke Stand Geboren: Anna P., dochter van A. Hol man en N. Kostelijk. Robert, zoon van P. de Vries en J. M. de Graaf. Ondertrouwd: Pieter Peters (Alkmaar); en Margaretha E. Smit. Frans D. Hibma en Everdine Onrust (Den Helder), Getrouwd: Adrianus M. van Gurp en Johanna M. Brouwer. De Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij hield Dinsdag te Eg- mond aan Zee een reddingbootdag. De Prins Bernhard koos onder grote belangstelling 's middags om half drie zee. Gelukkig was het weer niet al te mooi, zodat er flink wat zee stond, hetgeen van een tevoren bepaalde dag natuurlijk niet te voorzien is. Zodoen de was het een mooi schouwspel om de boot door de branding te zien dob beren. De Neeltje Jacoba was voor deze gelegenheid van IJmuiden geko men en koerste vóór de wal. De Prins Bernhard werd langszij gebracht en 'n deel van de bemanning ging over. Te zamen koersten de schepen vóór de kust. Ook de reddingboot van de Eg- rnondse Reddingsbrigade was in zee en werd door de Prins Bernhard op sleeptouw genomen, zodat men vanaf het strand allerlei actie kon zien. Nadat in volle zee de mensen, die aan boord van de Neeltje Jacoba ge gaan waren, weer overgenomen waren, zette de Prins Bernhard koers naar de boei vóór Egmond, die de mijnenvrije vaargeul aangeeft. De boot kreeg nu nogal eens een zeetje over en enkele commissieleden van het plaatselijk be stuur, die het gewaagd hadden, zonder oliegoed aan boord te gaan, moesten met éen zeiltje worden afgedekt om te voorkomen, dat ze doorweekt thuis kwamen! Toen de heren in wat rusti ger vaarwater weer te voorschijn kwamen, ontlokte dit schipper Ten Bruggencate de opmerking „Onze boot lijkt wel een weerhuisje, als het weer opknapt komen de vrouwtjes buiten!" Voorbij de boei werden nog het vrachtschip de Pilhamn en de trawler Petten IJm. 45 gepraaid en toen ging het weer huis toe. Inmiddels had men aan het strand ook niet stilgezeten. De heer Witpen, propagandist der maatschappij, lichtte door middel van de aangebrachte ge luidsinstallatie het talrijke publiek in over het werk van de Reddingmaat schappij. Een aantal jongelui verkocht speldjes onder het publiek. Het bleek, dat het mooie bedrag van ruim f 200 was opgehaald! In café Kager werd 's avonds een propaganda-avond gehouden voor ge nodigden. In de tjokvolle zaal heette burgemeester Niele, als voorzitter der plaatselijke commissie, allen welkom en zette het doel van deze avond uit een. De heer Witpen gaf een inleiding, waarin hij een en ander vertelde over het ontstaan van het reddingswezen in 1824, tengevolge van een stranding bij Huisduinen, waarbij alle schip breukelingen het leven verloren. Spontaan was toen de reddingmaat schappij door particulieren opgericht, om het reddingswezen te organiseren en voor de redders goed materiaal ter beschikking te stellen. Deze vrijwilligheid, waarbij men werkt zonder regeringssubsidie, ter wijl ook de redders zonder loon, vrij willig zich ter beschikking stellen, maakt dit werk zo mooi. Er is echter jaarijks f 280.000 nodig, alleen voor de N. en Z. Holl. Redd. Mij., om dit werk te kunnen financieren, waarvan on geveer f 100.000 nodig is voor oud-red ders en hun weduwen. Omdat er zo veel nodig is, hoopte de heer W„ dat velen zich als contribuant zouden op geven, waardoor zij, als straks weer de storm raast, het prettige gevoel hebben, ook hun steentje to een red ding bij te dragen. Op verzoek van de heer W. vertel de ook schipper Ten Bruggencate een en ander over het werk van de red ders. Teveel wilde hij daarover ech ter niet uitweiden, want de redders willen zich nu eenmaal op hun werk niets voor laten staan. Enthousiast doen zij hun plicht, niet alleen in Eg mond, maar overal en zelfs zijn zij be lust op een stranding, al wensen zij die natuurlijk niet, omdat zij graag in actie willen komen. Helaas is het de laatste jaren voor Egmond komkom mertijd (gelach). Met grote belangstelling genoten de aanwezigen ten slotte van verschillen de films van het reddingswezen, waar bij de heer W. de nodige toelichting gaf.. Koedijk de geurige, frisse combinatie van vers fruit en vakmanschap; de modedrank bij uitnemendheid. ALKMAAR TEL. 2585 Fantastische aanblik op verlichtingsavond £JET LICHT is komen wonen in Bergen. In de duistere lanen, onder de takken van de bomen, deinend aan hoge staken en half verborgen tussen het gebla derte. Het licht, door mensenhanden gemaakt en opgesloten in kleine kooitjes van papier is het donker van de avond komen verdrijven in een betoverende weelde van zachte gloed. Het was welkom, dit licht, want de harde koperen schijn van de zon, later veredeld door gouden filters en stil-aan opgelost in purperen sluiers, laag achter de duinen, was er niet langer. Zelfs niet de sterren, die huizen achter de blauwzwarte koepel waaronder de aarde des nachts schuilt, waren er om het pad te verlichten. Want, nog vóór de zon naar de andere zijde van de horizon was gegleden, kroop Moeder Aarde weg en trachtte zich te ver bergen achter een wattendeken van grijze wolken, die nimmer in rust waren en waaruit zelfs enkele druppels geruisloos op weg en dak uiteenspatten. Toen kwam het mensenlicht. lend publiek, die als een brok geluid tussen de bomen stond. De kinderen liepen wat verdoold, een glans van dit licht afgestraald in hun wijd-gesperde ogen, het knuistje - stevig in vader's hand gekneld, de slaap achter de oog leden strijdend met het verlangen om toch nog maar niet weg te gaan. Zij lieten zich leiden door de sprookjes- tuin, waarin Bergen was herschapen. En ze wandelden onder de volle ma nen in de Breelaan of onder het rood- en-groene lichtende dak op de Russen- weg en in de Jan Oldenburglaan. Zij voelden de druppels van de fontein in het Van Reenenpark op hun verhitte gezichtjes en keken met wijd-open ogen naar dit lichtfestijn. Zij, evenals vele ouderen hebben niet het contact gevoeld tussen het koud-mechanische brommen van het motor-aggregaat van de brandweer en de waaiende wa terstralen, die als een natuurlijke gey ser de Stationsstraat afsloten. Zij ver gaten te dwingen en te trekken, zoals kinderen dat doen. Zij lieten zich voe ren, sprakeloos van bewondering. Naar de Ruinelaan, waar de lampions strak ke lijnen hadden en een gele kleur, naar het terrein om de kerk met de honderden en nog eens honderden oranje-bollen in de takken van de oude bomen, naar het dorpscentrum, waar het licht was, gelijk bij dag. En waar de stroom kijkers het dichtst was en zich murmelend voortbewoog. In de duistere laantjes buiten het centrum slopen kobolden rond, klein en nietig onder de bomen, lichtjes in de hand in een gamma van kleuren. En de harmonie blies zich de wangen bol, voortmarcherend onder een dak van licht en met achter zich aan de jeugd, in rijen van tien dik, gearmd en vol van lawijt. De marsen kaatsten te rug van onder 't bladerdak en vulden de lanen met hun koperen geluid. Als een soliede rechthoek trok de muziek door het dorp, vier witte petten van vier politiemannen op de hoeken. JEDERE TRAMiedere busbracht nieuwe kijkers naar het dorp en de stroom van fietsers hield tot laat in de avond aan. Aan de toegangs- JJET GROEIDE AAN, gestadig en in een snel tempo. Eerst was er een klein rood vlammetje, schuchter wak kelend in zijn papieren huisje, toen kwamen er meer, twee, tien, honderd, duizend. In rijen en in slingers, in spitsbogen en in cirkels. Het ene vuur tje stak het andere aan, beschut tegen het avondkoeltje door mensenhanden en de rijen groeiden en groeiden. Licht spoot op uit kunstig verborgen schijn werpers en het vloeide zacht en ge lijkmatig uit over de rand van volle bloembakken. Het klom tegen de ge vels rond de oude Ruinekerk en het maakte van de terrassen van de café's Venetiaanse pergola's. De mensen, zwart in de eerst don kere lanen, hadden een uitbundig ple zier in het scheppen van al dat licht. Stevige mannenknuisten hanteerden met tedere gebaren de papieren licht- huisjes en bogen streepdunne ijzer draadjes tot steun. Zorgzame huismoe ders borduurden hun gazons voor de villa's met vetpotjes en werkten het lichtgroene kleed af met een zoom van vlammetjes. De jeugd speelde mee in dit spel en trok de wagens, waarop vader of buurman zich in evenwicht hield om de lampions op te hangen. Toen kwamen de kijkers. Ze kwa men met de bus of per tram, wande lend of op de fiets. De mensen kwa men zien naar wat hun vrienden voor hen hadden bereid. Velen kwamen vroeg, toen de wagens nog door het dorp reden, meer nog kwamen later en allen werden zij gevangen in de toverschijn, die in het dorp huisde. Zij liepen over de wegen en door de la nen en velen hadden de kinderen bij de hand. Zij zaten op de terrassen bui ten het gewoel. Zij dromden samen, waar de weg nauwer werd en haalden verruimd adem, als ze wat uit de drukte kwamen. En zij keken, zij ke ken, zij keken. Tienduizend gesprekken werden tot één stem, tot de stem van het wande- wegen stonden de politiemannen en plukten de wielrijders van hun kar retje Halt, niet verder! en met brede armzwaaien werd de automobi listen beduid, dat zij daar hun wagen dienden te parkeren en zó dienden te rijden. De politie had een drukke avond en het itationspersoneel en de dravende obers in de café's. Zij hebben niet veel van het feest kunnen zien. Er waren te veel mensen in Bergen om in goede banen te leiden, om te vervoeren enom te laven. Wat voor anderen een feestdag is, betekent voor hen veel en extra-werk.... Later op de avond werd het lang zaam, o, zo langzaam stiller in het dorp. De lichtjes doofden uit, het één na het ander en toen doken op de we gen buiten het dorp reeksen andere lampjes op. In onafzienbare rijen be wogen zich daar de rode achterlichtjes van de fietsen, die vermoeide, maar voldane kijkers naar huis reden. Voor één avond heeft het licht in Bergen gewoond. Voor één avond is het nachtelijk duister herschapen ge weest in een sprookjestuin uit de Dui- zen-en-én-nacht. Honderden hebben dat lichtfeest in dagenlange voorberei ding opgebouwd. Tienduizenden heb ben het gezien en bewonderd. Zij heb ben de zorgen van alle dag vergeten voor een korte spanne tijds en toen ze huiswaarts keerden, was in hun ogen nog de glans van het rood en het groen en het oranje van het licht uit Bergen. Achter op de fietsen sliepen de kin deren Een raadselachtig brandje De tuinbouwer Jn. Vries Cz. plaat ste twee rijwielen die van hem en zijn zoon, op het land in de Diepsmeer tus sen een partij van 70 stuks ledige aard- appelkisten en dekten de fietsen toe met enige ledige kunstmestzakken, om ze tegen de felle zon te beschermen. Midden op de dag maakte de zoon alarm, door te roepen naar zijn vader die op een grote afstand van hem ver wijderd was, daar hij rook en oplaai ende vlammen ontdekten bij de stapel aardappelkisten. Beiden snelden toe, zodat het grootste gedeelte der kisten gered konden worden. Van een fiets is het voorste gedeelte verbrand, van de andere het achterste deel. De oorzaak van de brand is onbe kend daar er geen vuur aanwezig heeft kunnen zijn. Vermoedelijk is de brand te wijten aan de scherpe zon op de kunstmestzakken. Mocht dit zoo zijn, laat men dan voorzichtig zijn en de nog niet gereinigde kunstmestzakken af dekken. Terug uit de tropen Maandagmiddag traden onze plaats genoten Piet Koedijker en Siem Da- miaans na resp. 2 en 2i/2 jaar de ouder lijke woning binnen. De buurtvereni gingen „Oostwijk" en „Kerkebuurrt" hadden tot verwelkoming een erepoort geplaatst en de vele vlaggen waren een teken -van blijdschap met hun thuis komst. Avonds bracht de muziek ver, „Auro ra" onder geweldige belangstelling van de zijde der burgerij, de jongens een serenade. De burgemeester en zijn echt genote waren hierbij aanwezig en fe liciteerde de jongens en hun familie n-et de behouden thuiskomst. De ouderlijke woningen der beide jongens waren herschapen in een bloe mentuin. Beiden jongens hadden vele handdrukken te verwerken en brach ten dank voor de hartelijke ontvangst. VAN MARSDIEP TOT IJ 'n Hengelaar te Hippolytushoef heeft een snoek van 28 pond, met een afme ting van 1.21 m, gevangen. Veronder steld wordt, dat de vis ongeveer 20 jaar oud was. De vorig jaar gevierde feesten „Be verwijk 650 jaar stad" hebben een ba tig saldo van f 10.248.opgeleverd. De veel besproken verloting van twee huizen leverde het comité f 50.594. op Q Bij de B.E.T.-veiling te Bever wijk zijn dit seizoen 247.042 manden aardbeien aangevoerd met een op brengst van f 551.218.wat neerkomt op f 2.23 per mand. Te Medemblik is onder grote be langstelling de opening van de Vak school voor Horlogemakers officieel geopend, zijnde de enige particuliere vakschool op dit gebied in ons land. Mej. A. de Wit uit Enkhuizen en de heer Teitler uit Den Helder hebben het persoonlijk tenniskampioenschap van Noordholiand-Noord behaald. De gemeenteraad van Marken heeft besloten de politieverordening zodanig aan te vullen, dat het zonder toestem ming van B. en W. verboden is z.g. ..Kijkhuisjes" te exploiteren, diensten aan te bieden als gids of wegwijzer en het houden van een gelegenheid voor verkleedpartijen Te Wormerveer wordt verwacht, dat de heer F. W. de Groot, die na de oorlog niet als com missaris van politie kon terugkeren, binnenkort volledig in al zijn rechten zal worden hersteld. (Ongecorrigeerd) C. D. K. wordt opgeheven Het ligt in de bedoeling het Cen traal Distributiekantoor met ingang van 1 October in liquidatie te brengen, zo meldt het Vrije Volk. Hieruit mag niet worden afgeleid, dat op die datum alle nog bestaande rantsoeneringen zijn opgeheven. In de eerste plaats staat het wel vast, dat de distributie van kolen en textiel na 1 October zal worden voortgezet. Deze zal, wanneer het CDK is opgeheven, worden overgenomen door de Rijksbu- reaux. Voor de beëindiging van de distri butie van kaas en vlees heeft men reeds lang het oog op het najaar. In derdaad mag verwacht worden, dat deze artikelen vóór 1 October zullen worden vrijgegeven. Thans is echter hierover nog niets beslist. Dit in ver band met het feit, dat door allerlei omstandigheden, b.v. het weer en de voederpositie, nog roet in het eten ge gooid kan worden. Rijst en koffie tenslotte maken de beste kans om spoedig vrijgegeven te worden. Men verzekerde overigens, dat ook met betrekking tot deze arti kelen thans nog geen beslissing is ge nomen. 37-jarige Castricummer het slachtoffer Op het strand bij Bakkum is gister avond de 37-jarige Th. Heere, ge woond hebbende Wilhelminalaan 18, door een verraderlijke stroming mee gevoerd en verdronken. Op het strand te Bakkum gingen ae gebroeders Hee-e met enkele ka meraden gisteravond omstreeks half negen een bad nemen. Ter hoogte van paal 45 kwamen de gebroeders in een z.g. mui terecht en werden door de stroom meegevoerd. Een der broers kon nog worden gegrepen, doch de heer Th. Heere, die ten teken dat hij in nood verkeerde zijn handen om hoog stak, kon niet worden gered en is jammerlijk verdronken. Beiden wa ren goede zwemmers. De aan het strand aanwezige reddingsploeg van de EHBO heeft nog getracht de man te redden, doch is hierin helaas niet geslaagd. Het lijk was hedenmorgen nog niet aangespoeld. Gecompliceerd ongeval bij 't Zand Gisteravond had even buiten 't .Zand een gecompliceerd ongeval plaats, dat nog goed is afgelopen. Tussen 't Zand en de Stolpen had juist een motorrijder een lekke band opgelopen, waardoor hij was geslipt. Een gealarmeerde zie kenauto. moest ter plaatse manoeuvre ren, waardoor een uit Groningen af komstige auto aan de rechterzijde van de rijksweg halt hield. Een uit de rich ting Alkmaar komende auto met vier inzittenden afkomstig uit 't Zand ge raakte waarschijnlijk door de drukte op de weg de kluts kwijt. Men reed tegen de stilstaande Groningse wagen op, die ernstig beschadigd werd. De auto uit 't Zand vloog door de schok via de berm 't Noordhollands Kanaal in. De inzittenden wisten zich met be hulp van voorbijgangers uit hun be narde positie te bevrijden. De auto werd later door een kraanwageh van garage De Moor uit Schagerbrug op de wal gezet. De politie heeft de zaak in onderzoek. Dat is te gek. Maar een week echt vacantie, na hard werken, dat komt U toe. Om eens fijn een fietstocht t« maken. Dan kunt IJ genieten, mitsU van te voren aan Uw fiets vernieuwt wat eventueel Uw vacantie zou kunnen bederven. Daarom hebben wij speciale vacantieprijzen, waarvan U tot a.s. Zaterdag kunt profiteren. Ziet de etalages! IJan heeft U 51 weken om met genoegen aan Uw vacantie terug te denken. Wij gaan de volgende week met vacantie, maar 8 Augustus staan we weer voor U klaar. gevraagd in kleine grooth. in luxe art. te Alkmaar, in staat zelft. en serieus de administr. bij te houden.; vlot te kunnen corresp. etc. Eig. zaak wil zich uit sluitend aan verkoop wijden en gehele binnendienst overdoen. Zij, die menen deze taak te kunnen vol brengen op ser. en eerlijke wijze en bereid zijn ged. een proeftijd van ong. 3 mnd. hun geschiktheid te bewijzen, worden verzocht te willen reflect, onder no. A 192, bur. Alkm. Crt. Zeer spoedige indiensttreding gewenst. In soil. uitv. opgave van opleiding, dipl., vorige be- trekk., sal., betrouwb.h.ref. etc. Dit bereikt U door regel matig te adverteren in dit dagblad.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3