gtfflM VOOR JQMGiNS ENMÖSJfS VAN HOUTEN De Zwarte Q rchidee Verjaagde kindervreugd Engelands hope in dit luchtruim Üwaute>t Nieuwe Bonnen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Prijsraadsel HHMI D£ ZAK VOL BKIBVEN; Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Het Radioprogramma Door D. J. Scheffel, Koophandel en Fabric Het nieuwste Engelse geheime pas sagiersvliegtuig, de Havilland Comet, is gisteren voor het eerst bij wijze van proef opgestegen van het vliegveld Hatfield, ten noorden van Londen. De Comet is uitgerust met vier straalmo toren. Group Captain John Cunning ham, eerste testpiloot van de maat schappij, rapporteerde na de eerste met het vliegtuig genomen proeven; dat i- les uitstekend was verlopen. De Comet, een laagdekker, kan 36 passagiers en een bemanning van vier koppen vervoeren bij een snelheid van 800 km per uur op •en hoogte van 13.000 meter. Waar schijnlijk zal het toestel niet vóór 1952 als lijntoestel gebruikt worden. De Engelsen hebben op dit toestel al hun hoop gevestigd om aan de spits van de wereldluchtvaart te komen. VOOR HET TIJDVAK VAN 31 JULI T/M 13 AUGUSTUS 1949 Eik der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 241 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 242 Vlees (A, B 300 gr. vlees 243 Vlees (D) 100 gr. vlees 244 Algemeen (A, B, D) 250 gr. rijst 246 Algemeen (A.B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 254 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de „.aarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Juli worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233. 235, 236, 237, 238, 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. Twee Duitsers maakten Overijsel onveilig Reeds gedurende anderhalf jaar wer den in Twente inbraken gepleegd, telkens weer in alleenstaande villa's, waarbij de dieven het steeds voorzien hadden op het tafelzilver. Woensdag avond trachtte de politie een der ver moedelijke daders te arresteren. Na een worsteling rukte de man zich ech ter los, zodat een jacht werd ingezet. De vluchteling vond een stalen buis, waarmee hij in het rond sloeg. Door een der slagen werd de pols van de politieman gebroken. Middelerwijl was er hulp komen opdagen. Een landbou wer met een jachtgeweer gewapend mengde zich in de strijd. Na ettelijke sommaties schoot hij de inbreker in een been, waarna tot arrestatie kon worden overgegaan. De man bleek een 36-jarige Duitser uit Hamburg te zijn, die met een collega de grens overschreed en dan rooftochten orga niseerde. De tweede inbreker is voort vluchtig. Een deel van de buit van inbraken te Rijssen en Dalfsen was rog in het bezit van de gearresteerde Duitser,, die naar een ziekenhuis werd vervoerd. Beperkingen aan Hongaarse radioluisteraars Bij decreet van de Hongaarse minis ter van verkeer en posterijen kan om reden van staatsveiligheid aan per sonen het gebruik van een radiotoestel worden verboden. Tevens kunnen de bevoegde autoriteiten een radiotoestel zó veranderen, dat men er slechts be paalde stations mee kan opvangen. Ook kunnen radiotoestellen in be slag worden genomen. Het Is voorts verboden godsdienstige uitzendingen op openbare plaatsen te beluisteren of te doen beluisteren. Roofoverval opgehelderd Enkele dagen geleden werd op een avond te Amsterdam een man beroofd van 80 gulden en op het trottoir van de Oostelijke Handelskade achtergela ten. De politie is er thans in geslaagd een 26-jarige man en een 25-jarige vrouw, die deze roof hebben gepleegd, aan te houden. Beiden staan als zeer ongunstig bekend. WmÊÊm&ï EGYPTISCH LIJNTOESTEL VERONGELUKT. Een passagiersvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaatschappij „Misr" is tussen Alexandrie en Cairo verongelukt, kort nadat het van eerst genoemde plaats was opgestegen. Er zijn zeven doden te betreuren. In de vacantie heb je altijd, vooral tegen het eind, van die regendagen, waarop je zo echt met je ziel onder je arm kunt lopen en er maar geen plaatsje voor vindt.. Als jullie dat ook vaak is overkomen, weet ik zeker, dat er bij jullie geen oude muziektent of openluchtmuseum heeft bestaan, want dan was je dat beslist niet gebeurd. Nu is in dat park de houten tent af gebroken, waar wij jongens en meis jes zo vaak uit volle borst gezongen hebben. En voor de ingang van het openluchtmuseum bevindt zich nu 'n ordebewaker, die ons meer vrees in boezemt dan voorheen het mannetje met de zware gouden tressen op zijn zwarte pak, dat bij'het grote toegangs hek de wacht hield. Nu zit er beslist de nijdigste buldog, die je in West- Europa kunt tegenkomen. Zoals hij daar als een heerser op zijn post een houding aanneemt, lijkt het, of hij de één net óp heeft en dadelijk de ander zal verslinden. Ik begrijp dan ook niet, dat nog andere mensen dan enkel dierentemmers het museum binnen gaan. Vroeger, toen dat niet bestond, heb ben wij er echt genoten. Als ik je wat kattekwaad ga vertellen, zul je het toch niet overklikken, wel? Ikzelf vond het in het openluchtmuseum wel het fijnst. Daar had je, moet je weten, over een groot bosterrein verspreid, allerlei kleine en grote woningen, zo als mensen die vroeger tijden hadden in de verschillende streken van ons land. In het eerst kochten we keurig toegangsbewijzen onder leiding van mijn tante, maar eenmaal binnen, speelden we echt mensen te zijn uit 'n andere tijd. De woningen zagen er dan ook wel naar uit, om dit toneelspellet je op te voeren. Daar had je de meest uiteenlopende huisjes en huizen. Twentse boerenhuizen, die zo maar van losse delen aan elkaar leken ge zet, kleine houten huisjes uit de Zaan streek, een doorgezaagde bomschuit, waarin je de kleine bedsteedjes duide lijk kon zien. Moest daar nu vroeger zko'n dikke schipper in hebben gesla pen? Ook een echte Drentse plaggen hut. Daar binnen was het zelfs midden in de hondsdagen nog heerlijk koel. Het leukst vond ik toch wel een pop perig Fries huisje uit Hindelopen. Al die rood geverfde meubeltjes trokken mij erg aan. De fraaie stoeltjesklok, die heus echt tikte en de bonte borden aan de wand maakten mij stil van ontzag. Zo verbeeldden wij ons op één mid dag achtereenvolgens Friese famkes en Twentse boerinnetjes te zijn, Brabant se meskes en arme veenkinderen, die zó uit de turf kwamen. De middag werd echter steeds besloten met een echt concert in de oude muziektent. Daarvoor hadden we toeters, fluiten en trommels bij ons; enkelen zelfs een ratel en bij dat alles ging het er in hoofdzaak om, zoveel mogelijk lawaai te maken. Nu, geloof maar, dat een do zijn of meer van ons bengels op dat gebied iets konden klaarspelen. Stee vast werden we na een poosje ver jaagd door een oppasser," die op het rumoer kwam afstevenen. Maar aan zijn manier van doen konden wij wel 124. Ja, die Pepi is beslist niet bang. Hij heeft een plannetje bedacht om Pim, Pam en Pom te bevrijden. Maardat plannetje is lang niet zonder gevaar! Pepi is bezig om kwa de vrienden te worden met de oude tijger, die niet voor niets „Iwan de Verschrikkelijke" wordt genoemd. Eerst heeft hij hem een paar kokos noten boven op zijn neus gegooid en teen „Iwan" woedend overeind sprong om te zien, wie het dorst te wagen hem in zijn middagslaapje te storen, zag hij een aap, die een verschrikke lijk lelijk gezicht tegen hem trok en bovendien nog zijn tong uitstak. Dit is de tijger te erg. Niemand heeft het ooit gewaagd, hem te bespotten en nu durft er een aap zijn tong tegen hem uitsteken. Dat neemt hij niet. Met een reuze sprong rent hij op Pepi toe, maar die heeft „Iwan" niet afgewacht. Hij zet het op een lopen en de tijger springt met een woedend gebrul ach ter hem aan. merken, dat hij ons concert eigenlijk nog leuk vond. Hij kon echter niet doen, of hij ons niet hoorde. Daarvoor was het lawaai te groot. Die oude mu ziektent stond op een grasveld met hier en daar een zware kastanjeboom. De mensen hielden ervan, op de avon den, dat het plaatselijk harmoniege zelschap in de muziektent speelde, op de banken onder die kastanjes te zit ten en zo rustig naar de hoempa-mu- ziek te luisteren. Eens, toen de muzi kanten twee nieuwe schellebomen had- hadden gekregen en na daarmee trots door de straten te zijn getrokken, een concert in de oude muziektent zouden geven, had onze jeugdige muziekclub zich ook bij de tent verzameld. Trom mels, ratels, toeters, fluiten, alles was voorradig; nog aangevuld met een paar potdeksels, die prachtig dienst konden doen als bekkens. In de pauze, nadat de muzikanten zich droge kelen hadden geblazen en de tent even voor een frisse dronk hadden verlaten, klommen wij stilletjes op het platform, zetten ons deftig achter de hoge lesse naars envóór de verwonderde toeschouwers eigenlijk goed wisten wat er gebeurde, barstte een oorver dovend lawaai los. Ons concert duurde maar kort. Twee dikke agenten dron gen zich door het publiek en veegden de tent in een oogwenk schoon. Ook later behoefden wij ons niet meer bij de muziektent te vertonen. Ons rijk was daar uit. Zo verloren wij twee van onze mest geliefde speelplaatsen. Het openluchtmuseum door de kwade buldog en onze fijne muziektent, nog vóór ze werd afgebroken, door ons zo slecht gewaardeerde concert. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar. In het onderstaande vierkantje mo gen jullie vier woorden invullen, van vier letters. Onze mededelingen Twee Jeugdkoerier-vrienden, die lang in het Amsterdamse Kindersanatorium moesten liggen, zijn de vorige week thuisgekomen. Het zijn de broertjes Jan en Gerrit Groot uit Obdam, die thuis en door hun klasgenootjes feestelijk verwel komd zijn. Natuurlijk verheugen ook alle Jeugd koerier-vrienden en -vriendinnen zich in hun beterschap en via onze krant wensen wij de beide jongens van harte geluk! Zijn er ook kinderen die Hans Kie- wiet kunnen helpen aan punten van Nïemeyer's koffie en thee? Hans kan zijn album maar niet vol krijgen en daarom besloot hij ook eens om hulp te vragen. Zijn adres is: Schildereind 25, Den Burg, Texel. Voor jongens en meisjes van 6—12 jaar. Hallo jongens en meisjes, genieten jullie al van de vacantie? Ik hoop, dat jullie er veel over schrijven, ook al ga je nergens logeren en geen tochten maken. Als je thuis blijft, kim je ook een heerlijke vacantie hebben Er zijn zoveel leuke spelletjes die je kunt spelen. Bouw maar eens een rovershol, ergens onder de struiken. Vroeger deed ik dat veel met mijn broer tje. Wij leefden dan een echt roversleventje en hielden dat vaak wekenlang vol. Het was een prachtig spel en wij verveelden ons geen ogenblik. Wie van jullie weet er nog meer aardige en spannende avonturen voor de vacantie-tijd? En nu de briefjes: Trijnie Band opent deze week de rij. Wat heb jij een heerlijk schoolfeest gehad, Trijnie. Nu ga je zeker vaak met je nieuwe fiets rijden. Ben je al met je tiets naar zee geweest? Erica Scholten, het doet mij plezier dat Cootje toch een beetje geholpen is. Wat ga jij doen in je vacantie, Erica? Rudi Vis, wat heb jij het raadsel keurig uitgewerkt! Tini Ouwens, jij hebt het verkeerde prijsraadsel opgelost, meisje. Je bent tien jaar, dus je moet nog ruim één jaar met de raadsels voor kinderen van 6—12 jaar mee doen. Kijk maar eens naar het prijsraadsel dat vandaag in de Jeugd-Koerier staat. Willy v. d. Gulik, jij bent niet vergeten op je verjaardag. Dat was een lange lijst van cadeautjes, die je mij liet lezen. Ik was blij met dat aardige verslag van het schoolfeest. Heb je in Camperduin nog op de Hondsbossche zeewering gewandeld? Mooi is het daar, yindt je ook niet? Truusje Schermer, jij hebt dus erg van het circus genoten. Is Alphons ook mee geweest? Ja, ik had een mooie vacantie, Truusje. Ik hoop, dat jij nu ook een heel mooie en prettige vacantie- tijd krijgt. Arie Kapitein, gelukkig dat je weer beter bent, jongen. In de vacantie moet je niet meer ziek worden, hoor! Aag Posch, dat was een prachtig schoolreisje, zeg! Ik heb vroeger eèns een schoolreisje naar Arnhem gemaakt en ben toen ook in Sonsbeek en het Dieren park geweest. Wat jammer dat de meester nog altijd ziek is. Gaat het al wat beter? Ik was blij met de postzegels. Hartelijk dank, meisje! Nelly Beemster, hoe is jouw schoolreisje geweest? Je trof wel mooi weer, zeg! Gelukkig dat het boek zo mooi was. Help je nog met bessenplukken of is die tijd al weer voorbij? Greetje Brouwer, wat een feest dat Jan en Ger rit weer thuis gekomen zijn. Dikkié zal zich nu nog wel een poosje erg alleen voelen, maar wij zullen hopen, dat hij ook weer gauw naar huis mag. Was de kamer mooi versierd en hebben de jongens genoten van alles? Jan en Gerrit Groot, gefeliciteerd mét jullie thuiskomst, jongens. Die lange rusttijd zit er gelukkig weer op, hè! En nu maar genieten van het prachtige weer en van de vacantie. Trudie Poelstra, je hebt gelijk, meisjej er stond een drukfout in de krant. Karpet is een woord van twee- en niet van drie lettergrepen. Hoe is het schoolreisje geweest? Jij hebt dus flink geholpen met bessenplukken. Prachtig, hoor! Harm Smidt, ben je overgegaan naar de derde klas? Ik hoop het voor je. Bedankt voor de aardige tekening,, Harm. Nelly Deurloo, wat leuk dat je al zoveel foto's hebt gekregen. Jij gaat dus in de vacantie naar Zeeland. Ik ben er ook nog geweest in mijn vacantie, Nellie. Het is daar heel mooi en Goes is een aardig oud stadje. Nelly Kramer, ik hoop dat je over bent gegaan op school. Je hebt een aardig schoolfeest gehad, zeg! Waar gaan de oudere kinderen naar toe? Gré Slikker, ik geloof dat jij je niet gauw zult vervelen in de vacantie. Je weet zo van alle kleine dingen te genieten. Dat merk ik wel uit je briefjes. Wat heeft de kleine poes een grappige naam, zeg! Tini Beuling, ik ken al verscheidene meisjes van de vriendinnetjes, die bij jou op verjaarsvisite zijn geweest. Je bent wel verwend, zegl Dat was een heerlijke ver jaardag. - Corrie Nokkert, heb je al een rapport gekregen en viel het mee? „Tuimelaar", is ie verzoekje zo in orde? Ik hoop, dat je gauw je album vol zult hebben. Jij geniet nu zeker heel veel van het strand, is het niet? „Madeliefje", ja, jij hebt al vroeg vacantie gekregen, maar je moet ook al weer op 17 Augusus beginnen. Meestal is het de laatste weken van Augustus niet zo mooi weer meer. Dan is het niet zo erg. Weintje Stokhof, hartelijk aank voor je felicitatie, meisje. Wat heb je dat goed onthouden, zeg! Ik was erg blij met de mooie kaart. Henk van Zon, heb je al gekampeerd? Ik hoop, dat je er eens gauw wat over schrijft, want het lijkt mij een prachtig kamp. „Vergeet-mij-nietje", ik ben in gedachten met jullie mee gereisd door Friesland. Wat is het daar mooi, hè. Toen jij het schoolreisje maakte, was ik ook. in Friesland, bij het Snekermeer. Hoeveel eieren heeft je duif nu? Is hij al aan 't broeden? „Margriet", schrijf je nog eens over het feest? Jan Schipper, ik dank je hartelijk voor je brief met zilverpapier en de foto. Deze week krijg je per brief antwoord van mij. Marinus Smit, Nelly Kramer, en Karst Smit, jullie zijn welkom bij ons. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 7 Augustus. Dag allemaal. Veel plezier in de vacantie toegewenst door TANTE IET. Het eerste woord, van links naar rechts, is iets waaruit wtf limonade drinken. Het woordje op de tweede rij is de naam van iets dat door veel meisjes in het haar wordt gedragen. Op de derde rij komt een meisje, naam. Ten slotte op de vierde rij een an. der woord voor schrede. Is het laatste woord een beetje moei. lijk? Laat ik jullie dan even op weg helpen. Als je de ene voet een eind voor de andere plaatst, dan heb je een grotegenomen. Nu kunnen jullie zelf controleren of I alle woordjes goed zijn ingevuld, want wanneer alles in orde is, kun je de. zelfde woordjes ook van boven na« beneden lezen. De oplossingen kunnen vóór Zondag I 7 Augustus worden gezonden naar hei bureau van dit blad. Er worden mooie boeken verloot on-1 der de kinderen die goede oplossingej inzenden. OPLOSSING PRIJSRAADSEL. Er stond de vorige keer in het ee® deel van ons prijsraadsel een zetfe. Raadsel 1. begon met de woord* „Mijn geheel bestaat uit twee lette grepen". Gelukkig heeft toch niemail zich hierdoor vergist. Hier komt dan de oplossing vaa| raadsel 1. n Het eerste deel dat op straat wordt voortgeduwd is een kar. Het tweede deel, dat op het hoofd I wordt gedragen is een pet. Het geheel,! dat in een kamer wordt neergelegd is een karpet. Raadsel 2. De voedzame drank is melk en wan-1 neer wij de letters omkeren wordt het j klem. Raadsel 3. Met de letter R ben ik een roos. Met D een doos. Met B ben ik boos en met T heet ik Toos. Nu de prijswinnaars van deze week. Het zijn: Truusje Schermer, Koedijk No. 320. f Willy vd Gulik, Zeswielenstraat Alkmaar. Nellie Kramer, Postkantoor Ouden-1 dijk 69 A, N.-H. Henk Lantz, Arendsweg 162, Bever-1 wijk. Tineke Zon, Landbouwstraat 4, Ju-| lianadorp, N.-H. De boeken worden toegezonden. DOOR ALLAN SWINTON Zijn reacties waren tegenstrijdig. Hij was iemand, in wie de wil om anderen te helpen zeer sterk ontwikkeld was, maar in dit geval was er een andere kant aan de zaak, die hem in opstand bracht. Een van de dingen, die hem in deze gehele aangelegenheid het meest aangetrokken had, was zijn jaar van algehele vrijheid geweest. En dit werd nu bedreigd. Hij streek zich een beetje ont steld zwijgend over de kin. Toen zei hij langzaam: „Ik zal hier eens over moeten denken". HOOFDSTUK III Op de plaats, waar de dichte jungle overging in een soort bos, dat meer van een park had, waren de drie kleine bruine tenten opgezet. Er vóór stond een kamptafel en twee zeildoek- stoelen, waar Sam en Mary op zaten, bezig met het sorteren van hun uit rusting voor het werk van die dag. Aan de ene zijde voorbij het vuur en verspreid liggende dekens van de In dianen, kauwden en stampten de muil dieren en sloegen met hun staarten naar de vliegen. Dicht bij hen zat Hugh Semple op de grord gehurkt, bezig met het vakkundig slijpen van een kapmes. Hij was niet zo mager meer, als hij geweest was. Zij waren nu bijna zes maanden onderweg. Op deze hoogte maakte de stank van rottende planten, die in de lagere stre ken zo duidelijk waarneembaar is, plaats voor een aromatische geur, die, gemengd met de lucht van de muil dieren en de rook van het houtvuur, alsmede met de aroma van de bloei ende planten, als het ware een sterk en opwekkend parfum produceerde. Men hoorde het geluid van de cicades en andere insecten en hoewel het nog vroeg op de dag was, was de zon toch al zeer warm. Met het glinsterende mes in de hand stond Semple op. Hij liet zijn duim eens langs de snede glijden en zei: „Wel, tot zover kende Hulpé het land. Van nu af jagen wij op goed geluk. Als u voor mij geen speciale taak voor vandaag hebt uitgestippeld, wat zoudt u er dan van zeggen, als ik de vallei eens een eind inging, terwijl u uw andere werk doet? Als de vallei ever een Wat grotere afstand open blijft, zou ik een heel eind xunnen gaan en, een kring makend, terugko men en trachten het spoor van de oude Rian te kruisen". „Uitstekend", stemde Sam toe. Neem Hulpé en een muildier en maak er een tocht van twee dagen van. We zullen hier toch minstens zo lang blijven". Semple knikte met een instemmen de uitdrukking op zijn mager ge bronsd gezicht. „Ik zal can morgen bij zonsondergang terugkomen. Ik zal het jachtgeweer meenemen. Het is een pracht plaats, om wat vlees op te doen". „O. K." zei Sam. Terwijl Semple Hulpé ging roepen, nam Sam zijn botaniseertrommel en zijn mes op. Mary pakte haar materi aal om aantekeningen te maken in haar tas en hing die over haar schou der. Gevolgd door de Indiaan, die door Sam nu langzamerhand op dit werk getraind was en die eveneens een mes, instrumentenkistje en een grotere botaniseertrommel droeg, ging Sam hen voor door het hoge gras, om het afzoeken van de aanwezige plan tengroei voor die dag te beginnen. Na hun meer dan twintig weken lange vrij langzame reis, had Sam Mary's wens om zo snel mogelijk voort te trekken, ondergeschikt gehouden aan de belangen der botanie. Gister avond hadden zij gekampeerd aan de ingang van de vallei, op de met dich te jungle bedekte hellingen waar Don Arturo de unieke prachtige bloem gevonden had, die zij reeds de zwarte orchidee noemden. Op dit punt was de vallei, ofschoon vrij breed, niets meer dan een zadel tussen de lage heuvels. De jungle bedekte de hellin gen volledig, maar in de diepte stond in plaats van de eindeloze bomen, dik begroeid met klimplanten en omge ven door grote bossen varens, waar zij tot dusver doorheen getrokken waren, een veel meer open begroeiing met palmbomen. Er waren plaatsen met gras en struiken en daar lagen mooie savannas. Bij het eerste krieken van de dag had Sam gevraagd, om hem de plek te wijzen, waar de zwarte bloem ge bloeid had. Hulpé en Semple leidden hen langs de door de zon beschenen jungle tot de Indiaan bleef staan en de plaats wees, waar tientallen jaren geleden een vallende boom tegen een andere was blijven hangen en waar dit kruis beschutting gegeven had aan een weelderige plantengroei. „Het was bij dat kruis daar. Alleen maar die ene plant", vertaalde Semple Nadat hij door zijn kijker de plaats grondig bestudeerd had, haalde Sam Semples tekening uit zijn zak. „En is dit de bloem, kleur, vorm, alles net zoals het was? Of waren er verschil len?" vroeg hij, de tekening aan Hul pé tonend. Toen Semple de vrager stelde, keek Hulpé gedurende enige ogenblikken naar de waterverftekening van de mooie zwart en groen en rose gekleur de bloem. Toen knikte hij beslist. Sem ple vertaalde! „Dat was 'm. De plant had verschillende takken met bloemen van verschillende grootte". Sam zei: „Zij namen de plant mee en nadat zij die in de lawine verloren hadden, ging Don Arturo terug naar de vallei, om de planten te vinden, waar het zaad van deze waarschijnlijk vandaan gekomen was. Heb ik dat goed?" Weer knikte de Indiaan bevestigend. Semple voegde er aan toe: „Het schijnt dat het zaad van de orchidee microscopisch klein is en door de wind voortgedragen wordt. De meest voorkomende wind hier is West, recht door de vallei, zodat de originele plan ten ergens daarboven moeten zijn". Op dit punt van elementaire kennis van zijn vak leverde Sam geen com mentaar. Hij stond nadenkend te kij ken naar de indeuking in het terrein, aie zich geleidelijk aan naar de heu vels toeslingerde, die in de verte in een blauw waas vóór de er achter staande hoge bergen gelegen waren. Zijn scherpe blauwe ogen keken strak naar Hulpé, gingen toen naar Semple en bleven met een beetje taxerende blik op Mary rusten. En toen, terwijl de uitdrukking in zijn ogen nog onveranderd bleef, zei hij: „Hmmm. Zeer interessant! Werkelijk zeer interessant!" Hij keer de zich om en ging zijn groepje voor naar het kamp, om te ontbijten. Na afloop van deze maaltijd kwam hij met Mary terug naar een plek die niet ver verwijderd was van de plaats, waar de plant zou hebben gestaan. Hij stond stil en keek weer naar het Wes ten, waar de vallei naar beneden af daalde en verdween tussen de purpe ren heuvels. Deze voerden de blikken van de toeschouwer steeds verder te rug, steeds hoger, tot zij ten slotte de met ijs bekroonde massa's van de Cordilleras bereikten, die aan het ein de van dit, in Zuidwestelijke richting zich uitstrekkende, traject gelegen waren. (Wordt vervolgd). HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbericht* om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strij'dkrachtetP] 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloiïr 8.15 Plaatvaria. 9.00 Bij de Nederlandse En* granten in Canada. 9.20 Ouverture. 9.30 rugzak om! 10.15 De vaart der Volken. 11.1] Beroemde concerten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht* om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Wenen herdacH Jobann Strauss. 7.10 De Speeldoos. 7.30 Hu bert Barwahser. 8.15 Cabaret-programma. 9.00 Lezing. 9.15 Promenade-orkest. 9.55 Mistin* guett. 10.25 Engelse Harp-virtuoos Carl Am*'| 11.15 De twee Amerika's. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten I om 8, 1, 7, 8 en II uur. 8.15 Te deuffll laudamus. 8.45 Raoul Kocksalski, piano. 9.301 Kussengeveecht. 10.00 Divertimento. ll-W Zang-recital. 11.30 Oklahoma. 11.55 Cincinatü I Svmphonie Orchestra. 12.30 Mededelingen voor I Land- en Tuinbouw. 1.15 Amsterdamse Politie* Kapel. 2.40 Onder dak en dan....? 3.001 Concert. 4.40 Voordracht. 5.00 Gedeelten uit I de opera Carmen. 6.30 Strijdkrachten. 730 Het actueel geluid. 7.45 CNV-kwartier. 8.0a I Promenade-orkest. 9.20 Omroepkoor. 9.50 SanJ Souci. 10.15 Orgelconcert. 11.45 The tucky Minstrels. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichte!» I om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 De Musical I Comedy van Jeroma Kern. 9.00 Boston Syffl' I phonie-orkest. 10.30 Voor de vrouw. I Zang-recital. 11.00 Voordracht. 11.15 Orgel' I spel. 11.35 Kwartet Jan Corduwener. 12 3" Joop Walvis, orgel. 12.30 Mededelingen Land- en Tuinbouw. 12.45 Een kwartiertje I amusement. 1.15 De Kwintet-spelers. 2.001 Kookkunst. 3.00 Ons volk en zijn dichters. 4 "01 Chopin. 4.30 van twaalf tot zestien in zomert I tenue. 5.00 Filmland presenteert. 5.20 Kamer* I muziek. 6.35 De jonge Flierefluiters. 7.00 Den* I om de bocht. 7.30 Soesterberg. 8.05 Neder* lands Kamerkoor. 9-00 Men vraagtI wij draaien. 9.35 Gramofoonmuziek. 10-* Swing and sweet. 11.15 Symphonie. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 G>m*- I 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 1^.30 I „Ranchers". 10.45 Parlement. 11.00 „PlayGip^i Play". 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: ko ren. 12.30 Omroep-orkest. 1.15 Gerd Merteo» en Mona Barany. 2.00 Gram. 2.45 Brand#»' j burgs concert nr 2. 3.00 Eng. L. P-'- y I Salisburv. 3.30 Hippodrome Orch. 4.00 7oo' dracht. 4.15 London Light Orch 4.15 M»- orkest. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.30 Colette Orch. 7.30 Eng. H. S.: Prome^ concert. 9.15 VI. Br.: Omroep-orkest en 10.45 Viool. 11.00 Diversen. Het Provinciaal Electrisch Bedrj dachte gehad een reproductie beso kaart van Hollands Noorderkwarti •treek kennen, zullen daarvan mei Bö het bezien van deze kaart vall< le. dat zovele plaatsen, die wjj tb dat de oppervlakte van de mei die van de landerijen; dat vele plaatsen daardoor in i met zee. Bjj het geven van een beknopt ov< richt van handel en nijverheid in Gewest kan deze kaart als uitgan; punt dienen. Dit temeer omdat er vc de 12e en 13e eeuw waarin de s den tot bloei geraakten in feite n van enige noemenswaardige handel Bijverheid gesproken kon worden, werden deze vanzelfsprekend in h primitieve vorm wel waargenom Zoals de te vroeg ontslapen journal eo Speet in zijn werkje „Handel I Nijverheid" (waaraan meerdere ge reus zijn ontleend) beschreef, leer< i onze voorouders handel en nijverh [pas goed kennen door de Kruisto> [ten, waarbij de bewoners van We Europa in aanmerking kwamen n West-Azie en het Oost-Romeii lijk. Een blik op bovengenoemde ka met al die grote watervlakken W' 1 al dadelijk de gedachte op, dat de o ste bewoners zich in deze contre 1 vooral met de visserij en haar nev t bedrijven onledig hielden, zoals I scheepsbouw" enz. Reeds in de I eeuw trokken uitheemse koopliei naar deze welvarende Gewesten hun producten te verhandelen. 1 langrijk voor het economische le zijn vooral ook de vele markten weest, die heden ten dage in talr: provincieplaatsen nog zulk een vt name rol spelen. Het zijn ook ve deze markten geweest, die geleide een handelsstand hebben doen staan; een klasse van kooplieden, aanvankelijk tot op een zekere hoe buiten de gewone maatschappij s1 den. Wel blijkt evenwel uit de gesc' denis, dat ook reeds in die dagen koopman voor alles en nog wat m< betalen! Met het toenemen van handel ontstond, naast deze hand stand, een stand van „nijveren", ook spoedig bloeide. Bij de voortscl dende ontwikkeling zo schrijft Sj verder deed zich, tot onderlinge scherming, al spoedig de behoefte organisatie gelden; de gilden, ook genaamd „hansen" ontstonden I vissers-, bakkers-, wevers-, smec gilde enz.). De overheid in de gilde Het is interessant om te lezen, in die gildetijd de Overheid niet leen nauwlettend toezag op de levi middelen, maar ook op de produi van nijverheid, waarvan de fabric voor de bloei der stad van veel lang was. De winning van zuivel; ducten, de teelt van groenten vond in ruime mate toepassing reeds in de middeleeuwen had hierin een levendige, winstgeve har el ontwikkeld. Reeds toen we onze producten ver in het buiten] beroemd. De vele droogmakingen, successievelijk in de 16e en 17e e plaats vonden, waardoor vele dui den bunders vruchtbaar land wei verkregen, hebben niet slechts de li kaart belangrijk gewijzigd, doch veel bijgedragen tot de verdere wikkeling van handel en nijverhei deze Gewesten. Hoe meer in het e van de 17e eeuw de rijkdom en we groeiden, des te meer raakten de voudige instellingen van vroeger Sfen in minachting en verval; ook gildewezen kon daaraan niet on men. Tot het einde van de 18e e bleven de gilden bestaan! Wij zien de invloed van de Franse econo hj dle *"er hun ideeën ingang d vinden van „vrijheid bovenal!"

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 4