Handel en Nijverheid in ons gewest Kolfsport leeft weer op! Aan de wieg van het Genootschap idsel Door D. J. Schelle!, Secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland Van twaalven en poedels tprogramma Programma van de Feestelijkheden Van Hauwert begon de victorie! Wisseling van Personeel op de Westfriese boerderij ZUNDAGMIDDEG „25 JAAS OUD-WEST-FRIESLAND" i 6 tot 12 jaar. le vierkantje mo. ien invullen, elk van links naar lit wjj limonade e tweede rij is de ior veel meisjes ln ragen. omt een meisjes- i/ierde rij een an- rede. :d een beetje moei. dan even op weg tie voet een eind tst, dan heb je een zelf controleren of zijn ingevuld, want rde is, kun je de. e van boven naar innen vóór Zondag gezonden naar het I, boeken verloot on. s goede oplossingen rijsraadsel. e keer in het eente aadsel een zetfout met de woorden at uit twee letten heeft toch niemand st. de oplossing van dat op straat wordt kar. dat op het hoofd een pet. Het geheel, wordt neergelegd is nk is melk en wan- omkeren wordt het oen ik een roos. Met ben ik boos en met aars van deze week. j sr. Koedijk No. 320. fci Zeswielenstraat 22, Postkantoor Ouden- ■ndsweg 162, Bever- dbouwstraat 4, Ju- en toegezonden. 1855 en Hoorn in 188»), welke instel lingen hoe langer hoe meer dienstbaar konden worden gemaakt aan het be drijfsleven. Het is helaas niet mogelijk de ont wikkeling van handel en nijverheid in deze contreien in enkele kolommen druks volledig te beschrijven, zodat wij thans zullen overgaan een summier overzicht te geven van de toestand van heden in het gebied van het kan toor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland (omvattende alle gemeenten benoorden de lijn CastricumEdam). Op een bevolking van ruim 307 dui zend inwoners zijn er ruim 12.000 han delszaken en bedrijven in het Handels register ingeschreven, waarvan meer dan 90% tot het kleinbedrijf, of de tailhandel, gerekend kunnen worden. De fabrieksnijverheid berust voor een belangrijk deel op de voortbrengselen van de intensieve land- en tuinbouw en veeteelt. Zo zien wij in de registers tal van zuivelfabrieken, zuurkool- fabrieken en conserven-industrie. Daarnevens vindt men evenwel nog 'n bonte schakering van allerlei andere industrieën, zoals scheepsbouw, van cacao-producten, confectiebedrijven, puddingpoeder-fabrieken, grafkisten-, koekfabrieken, constructiewerkplaat sen enz. H spreekt vanzelf, dat ook de handel, waarbij ook de grossiers genoemd moeten worden, in dit Ge- west een voorname plaats inneemt. Wanneer wij uit de honderden inge schreven branches een willekeurige greep doen, dan kunnen wij b.v. noe men: de veilingen van land- en tuin bouwproducten, de exporteurs van za den, zuivelproducten, groenten, bloem bollen, vis enz. De groothandelaren in bouwmaterialen, granen, koloniale wa ren, hout, ijzerwaren, brandstoffen. Vervolgens het grote legioen van win- DE HEER D. J. SCHEFFEL secretaris K. v. K keiiers en ambachtslieden. Ook het vreemdelingenverkeer en de transport ondernemingen, die het vervoer te land en te water verzorgen, vormen voor velen een bestaansbron. Dat ook de Marinebasis Den Helder belangrijk zal worden uitgebreid zal ons district slechts ten goede kunnen komen. Uit de geschiedenis blijkt, dat onze voorouders vaak onder zeer moeilijke omstandigheden hun baanbrekend werk hebben kunnen verrichten en ook de kooplieden van onze tijd zullen een harde strijd moeten voeren om onze oude roem te kunnen handhaven. Laten wij daarbij evenwel denken aan de wijze woorden van C, Huygens: ,,'t hoogste goed is wél te varen „welvaart is een tweede schat „welvaart, zonder wèl te varen „is een ijdel goed vergaren. Het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noord-Holland heeft de goede ge dachte gehad een reproductie beschikbaar te stellen van een overzichtelijke kaart van Hollands Noorderkwartier in het jaar 1288. Vooral rij, die deze •treek kennen, zullen daarvan met bijzondere belangstelling kennis nemen. Bjj het bezien van deze kaart vallen enkele dingen in het bijzonder op: le. dat zovele plaatsen, die wij thans kennen, in 1288 reeds bestonden; 9e. dat de oppervlakte van de meren naar ruwe schatting even groot is als die van de landerijen; 9e. dat vele plaatsen daardoor in de oude tijd een directe verbinding hadden met zee. 301 m. Nieuwsberichten i. 6.30 Strijdkrachten. 8.05 Programma-proloog. Bij de Nederlandse Eiw 9.20 Ouverture. 9.30 I' vaart der Volken. 11.1» 415 m. Nieuwsberichten 6.30 Wenen herdacht De Speeldoos. 7.30 Hu* Cabaret-programma. 9.00 made-orkest. 9.55 Mistin* Harp-virtuoos Carl Ames, VRIJDAG 301 m. Nieuwsberichten 11 uur. - 8.15 Te deum ul Kocksalski, piano. 9.30 .00 Divertimento. 11-00 11.55 Cincinatti 12.30 Mededelingen vooi I.15 Amsterdamse Politie* dak en dan3.00 5.00 Gedeelten uit 6.30 Strijdkrachten. 7.30 7.45 CNV-kwartier. 8.05 20 Omroepkoor. 9.50 Sans concert. 11.45 The hen* 415 m. Nieuwsberichten 1 uur. - 8.15 De Musical Kem. 9.00 Boston Sym- Voor de vrouw. .10-45 Voordracht. 11.15 Orgel* ;t Jan Cor du wener. 12.00 12.30 Mededelingen v°y' 12.45 Een kwartiertje De Kwintet-spelers. 2.00 volk en zijn dichters. 4-0 tot zestien in zomers d presenteert. 5.20 Kamer- ge Flierefluiters. 7.00 De0 Soesterberg. 8.05 Neder- .00 Men vraagt Gramofoon muziek. 10.1 Symphonie. -DISTRIBUTIE ram. 7.30 Kron. 7.40 Gyn«J| Concert. 9.05 Gram. 1®* 'arlement. 11.00 „Play Iracht. 12.00 VI. Br.: 1.15 Gerd MerjenS 2.00 Gram. 2.45 Branden 3.00 Eng. L. P.: Orch. 4.00 >n Light Orch 4.15 1 wijk: Batavia. 6.30 L i Eng. H. S.: PromeDBO Ir.: Omroep-orkest ©n Diversen. Bij het geven van een beknopt over zicht van handel en nijverheid in dit Gewest kan deze kaart als uitgangs punt dienen. Dit temeer omdat er voor de 12e en 13e eeuw waarin de ste den tot bloei geraakten in feite niet van enige noemenswaardige handel of nijverheid gesproken kon worden, al werden deze vanzelfsprekend in hun Hprimitieve vorm wel waargenomen. Zoals de te vroeg ontslapen journalist Leo Speet in zijn werkje „Handel en Nijverheid" (waaraan meerdere gege vens zijn ontleend) beschreef, leerdén snze voorouders handel en nijverheid pas goed kennen door de Kruistoch ten, waarbij de bewoners van West- JSuropa in aanmerking kwamen met fWest-Azie en het Oost-Romeinse Rijk. i Een blik op bovengenoemde kaart met al die grote watervlakken wekt al dadelijk de gedachte op, dat de oud ste bewoners zich in deze contreien vooral met de visserij en haar neven- bedrijven onledig hielden, zoals „de scheepsbouw" enz. Reeds in de 14e eeuw trokken uitheemse kooplieden naar deze welvarende Gewesten om hun producten te verhandelen. Be langrijk voor het economische leven zijn vooral ook de vele markten ge weest, die heden ten dage in talrijke provincieplaatsen nog zulk een voor name rol spelen. Het zijn ook veelal deze markten geweest, die geleidelijk een handelsstand hebben doen ont- j:staan; een klasse van kooplieden, die aanvankelijk tot op een zekere hoogte buiten de gewone maatschappij ston- den. Wel blijkt evenwel uit de geschie- jdenis, dat ook reeds in die dagen de jkoopman voor alles en nog wat moest f betalen'. Met het toenemen van, de handel ontstond, naast deze handels stand, een stand van „nijveren", die ook spoedig bloeide. Bij de voortschrij dende ontwikkeling zo schrijft Speet verder deed zich, tot onderlinge be scherming, al spoedig de behoefte aan organisatie gelden; de gilden, ook wel genaamd „hansen" ontstonden (het vissers-, bakkers-, wevers-, smeden- 1 gilde enz.). De overheid in de gildetijd. Het is interessant om te lezen, dat in die gildetijd de Overheid niet al leen nauwlettend toezag op de levens middelen, maar ook op de producten van nijverheid, waarvan de fabricatie voor de bloei der stad van veel be lang was. De winning van zuivelpro ducten, de teelt van groenten enz. vond in ruime mate toepassing en reeds in de middeleeuwen had zich hier'n een levendige, winstgevende ha»- »1 ontwikkeld. Reeds toen waren onze producten ver in het buitenland beroemd. De vele droogmakingen, die successievelijk in de 16e en 17e eeuw plaats vonden, waardoor vele duizen den bunders vruchtbaar land werden verkregen, hebben niet slechts de land kaart belangrijk gewijzigd, doch ook veel bijgedragen tot de verdere ont wikkeling van handel en nijverheid in deze Gewesten. Hoe meer in het einde van de 17e eeuw de rijkdom en weelde groeiden, des te meer raakten de een voudige instellingen van vroeger da gen in minachting en verval: ook het gildewezen kon daaraan niet ontko-1 inen. Tot het einde vah de 18e eeuw bleven de gilden bestaan! Wij zien dan de invloed van de Franse economis ten, die hier hun ideeën ingang deden vinden van „vrijheid bovenal!" Géén monopolie, géén beperking van indus triële krachten, géén dwang. In 1798 werden alle gilden, corporatiën of broederschappen van neringen, am bachten of fabrieken vervallen ver klaard. Vele jaren heeft het evenwel geduurd alvorens de handel en nijver heid zich hier te lande in de nieuwe geest heeft kunnen ontwikkelen. Er waren allerlei moeilijkheden. Eerst na 1830 werden de omstandig heden gunstiger. Na 1850 zien wij de „nieuwe tijd" geboren worden. Het zijn niet slechts de nieuwe ideeën op han dels- en nijverheidsgebied geweest, die ons „modern" maakten, maar vooral het uitvindend menselijk vernuft, dat een verrassende ommekeer in heel ons leven teweeg bracht. Wij zullen alle nieuwe vindingen, als „stoomkracht", „electriciteit", „telegraaf", „telefoon", „radio" enz. niet behoeven te noemen, daar de moderne mens deze vindingen thans dagelijks in steeds volmaakter vorm en omvang kan ontmoeten. De komst van de Kamers van Koophandel. Het was in deze „nieuwe tijd", dat ook de Kamers van Koophandel in de kop van Noord-Holland werden opge richt (te Alkmaar in 1853, Den Helder MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949: 10 uur Ontvangst van leden en genodigden en algemene vergadering in de grote zaal van het Parkhotel aan het Achterom. 121 uur Gemeenschappelijke Westfriese koffietafel in oude stijl. 1.30 uur Officiële ontvangst van de besturen van het genootschap en de commissie voor landelijk schoon en van de Westfriese burge meesters ten stadhuize door het gemeentebestuur van Hoorn. 2 uur Officiële opening van de tentoonstelling „Oud West-Friesland" in het gebouw van de Ver. Oostindische Compagnie aan de Muntstraat, gevolgd door een rondgang, terwijl tevens gelegen heid bestaat tot bezichtiging van het West-Fries Museum op de Kaasmarkt. 45.30 uur Concert in de Noorderkerk aan het Kleine Noord door Wog- nums Zangkoor onder leiding van Dirk Saai Wz., afgewisseld door declamatie door mevrouw Y. Wegener Sleeswijk-Van Balen Blanken en de heer M. Hemmer. 6 uur Gemeenschappelijke middagmaaltijd in hotel „De Roskam". 8 uur Westfriese Avond in de grote Parkzaal, met medewerking van- a. de „Westfriese Zangers", onder leiding van J. J. Stam; b. de Westfriese Dansgroep uit Wijdenes, onder leiding van Bas Roemer; c. mevrouw M. Buishand-Molen; d. Jan Koster uit Hauwert; e. Piet Kroon uit Alkmaar (Kees Stet van Ierswoud); f. Daan Pool uit Oudesluis; g. Gerard Stavenuiter uit Enkhuizen; h. Nico Akkerman uit Heiloo (conférencier). 12 uur Groot bal onder leiding van Cor van Straten, met medewer king van The Cocktail Mixers. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949: 10 uur Rondwandeling door de stad, onder leiding van gidsen van de Hoornse V.V.V. 2 uur Grote Historisch-Folkloristische Optocht door Hoorn. Opstellen: Kleine Veemarkt tegenover hotel „De Roskam". Ro "te: Westzijde Veemarkt, Breed, Grote Noord, Kaasmarkt Grote Oost, Kleine Oost, Oosterpoort, Draafsingel, Nieuwland, Gedempte Turfhaven, Breed, Kleine Noord, Kleine Veemarkt. 3.30 uur Optreden van de Schermer Dansgroep op de Kleine Veemarkt. 4 uur Grote ringrijderij met paard en kar op de Gedempte Turfhaven om fraaie prijzen. Rustig zet de speler zich in positie, hij klemt de „kliek" stevig in zijn bei de handen, schuifelt enige malen met het zware koperen ondereind over het cement en geeft dan een tik tegen de gummibal. Poedel....! De bal heeft de paal, waartegen zij moest terugstuiten, gemist. Een andere speler is aan de beurt, weloverwogen mikt en slaat hij. De bal gaat van de paal de baan weer in en rolt zachtjes naar het einde. „Twaalf" roept de marqueur en dan laten aile spelers, om hun waardering voor deze bijzonder fraaie slag te ui ten, met een kletterend geluid hun „kliek" vallen. Het gaat weer beter met de kolfsport! Jarenlang scheen het of dit oude na tionale spel met het troepje veteranen, dat het nog beoefende, zou uitsterven, maar er schijnt een keer ten goede ge komen. Vele jongeren hebben zich toege legd op het kolven en zijn tot de ont dekking gekomen dat het allerminst „saai" is. Integendeel. Bovendien eist het een vaste hand, een goed oog :n een grote dosis behendigheid. Vele kolfbanen in onze provincie zijn in ge bruik en daarmee stijgt ook weer de populariteit van deze sport. Hoe oud is 't kolven? Het valt niet bij benadering te zeg gen, maar vast staat, dat het reeds in de 14e eeuw in deze lage landen ge speeld werd. In 1384 vinden we in oude geschriften het eerst melding gemaakt van het kolven. Daarna is het een spel, dat eeuwenlang in de be langstelling van het volk blijft staan en daardoor tevens de belangstelling geniet van de overheid zoals uit oude keuren blijkt. Men kan zeggen dat het kolven één maal zo in trek was. dat het de popu lariteit van het huidige voetbal verre overtrof. Rijk en arm, jong en oud, speelden het kolfspel, dat zoals een schrijver eens opmerkte, een synthese van biljarten en kegelen zou kunnen zijn. In het begin kolfde men op pleinen of straten doorgaans met houten bal len. Later werden de zogenaamde „kolfbanen", met hun cemenen vloe ren, die waterpas lagen, gemaakt en deden de gummiballen hun intrede. Een eeuw geleden waren er alleen in en buiten Amsterdam meer dan twee honderd banen, Rotterdam telde er ruim vijftig. Leiden dertig en Den Haag vijf en twintig. En thans? In de grote steden is geen enkele baan meer. Alleen Utrecht telt er nog één. Maar op de Noordholland se platteland daar vindt men ze nog achter de dorpsherbergen, in de mees te gevallen tevens ook dienst doende als toneel- en danszaal. Naar schatting bezit Noordholland nog wel een kleine 50 banen. Dan zijn er ook nog enige in Zeeland. De Streek met omliggende plaatsen, de Langedijk en de Zaanstreek, dat zijn oorden waar het kolven het drukst beoefend wordt. De Bond. Het is ongetwijfeld van de toenma lige kolvers een zeer goed idee ge weest om in 1885 de Nederlandse Kolfbond op te richten. Hierdoor heeft men immers bereikt, dat een stevige band tussen de beoefenaren van de sport ontstond, waarmee het voort bestaan van het kolven gediend was. De bond stelde regels vast, schrijft wedstrijden uit en vooral de jaarlijkse nationale matches verwierven zich naam als ware kolffestijnen, waarbij het recht vrolijk toegaat! Een kolver is geen kniesoor; hij moet ook, als hij niet aan de slag is, een kaartje kun- De vice-voorzitter van het Genoot schap, de heer H. Galis, oud-gemeente secretaris van Nibbixwoud, was zo vriendelijk een artikeltje voor ons te schrijven over de totstandkoming van het Genootschap. De heer Galis is thans twee-en-zeventig jaar, maar hjj heeft nog een grote belangstelling voor het streekeigene, de historie en de schoonheid van ons geweest. Wij heb ben in ons dorpje Hauwert een De partement Hauwert vandeMij. tot Nut van 't Al gemeen. Van ouds her waren onze pre dikanten de aange wezen voor zitters van 't Nut. Ik had destijds de eer te fungeren als vice- voorzitter. Ds. H. H. Dorgelo was 26 Juli 1921 vertrokken naar Laren en in deze vacature was nog niet voorzien, zodat aan mij het voorzitterschap werd opgedragen. In de winter van de jaren 1923'24 werd door het bestuur besloten, evenals vorige jaren, vijf malen te samen te komen met onze dames. Eén spreker konden wij gratis krijgen van hét hoofdbestuur, één spreker zouden wjj vragen van buiten af on de drie De heer H. Galis andere avonden zouden wjj trachten met eigen krachten te vullen. Besloten werd als spreker van buiten te vragen de heer Jb. de Jong, gemeente-secre taris te Hoogkarspel. Deze Jacob de Jong nu, gaf na een lezing in het Westfries dialiet, nog enige Westfriese bijdragen ten beste, door hem zelf gemaakt. Wij allen wa ren zeer verrukt over deze mooie, genotvolle avond en na afloop werd er over nagepraat en gezegd, dat het toch jammer en zonde was, dat dit mooie en schone, gelegen in onze streektaal, langzaam maar zeker gaat verdwijnen. Ér moest getracht worden de specifiek Westfriese cultuur te be waren. Wij praatten er over door en na nog een paar malen bij elkander te zijn geweest, werd besloten over dit onderwerp te beschrijven in een paar couranten in dit gewest en op deze wijze het publiek buiten ons dorpje eens te polsen. Onze secretaris, de heer Ruijterman en de heer Volkert Kaij Jz., benevens ondergetekende, waren bijzonder in genomen met dit plan. Toen de heer Ruyterman een paar artikelen in onze couranten had geplaatst, kwamen de pennen in beweging. Uit alle hoeken van ons landje kregen wij sympathie betuigingen en werden wij aange spoord onze woorden om te zetten in daden. Dit gaf ons dan ook de moed een oproep te doen tot de velen, die hun instemming met ons doel hadden betuigd en tevens een oproep te doen in de streekbladen. De oprichtingsvergadering. Onze eerste samenkomst werd be paald op 6 Augustus 1924, in „De Roskam" te Hoorn. Wij, Hauwerters, waren bijzonder benieuwd wat deze vergadering ons wel zou brengen. Wjj togen met one vieren, namelijk de heren Ruyterman, Kaij, P. Veer man Sr. en ondergetekende naar Hoorn en ik moet zeggen, ik heb nog nimmer in mijn leven de eer gehad voor zulk 'n grote vergadering en voor zulk een elite gezelschap de voorzit tershamer te hanteren. Het ging onze verwachting ver te boven. Ons plan werd met vlag en wimpel aangenomen en een voorlopig bestuur werd aange wezen. Wij waren verrukt over ons succes. De vergadering besloot een be stuur te benoemen, bestaande uit ne gen personen. De vier Hauwerters werden terstond voorgedragen. Dit werd echter door ons geweigerd. Dit zou ons inziens niet in het belang zijn van de vereniging. Het bestuur moest zo mogelijk verdeeld worden over ge heel West-Friesland, waarom wjj voor stelden ten hoogste één Hauwerter in het bestuur te nemen en wij stelden voor als secr.-penn. aan te wijzen de heer Ruyterman, die er al veel werk voor had gedaan en tevens enthou siast was voor dit mooie werk. Na enige bespreking werd dit goed ge vonden. Het bestuur werd samengesteld als volgt: G. C. van Balen Blanken te Spanbroek, voorzitter; D. Brouwer te Enkhuizen, J. C. Kerkmeyer te Hoorn, P. Schuurman te Graft, Jb. Portegijs te Nibbixwoud, mevr. BuishandMo len te Benningbroek, Jb. de Jong te Hoogkarspel, C. Wardenaar te Kol- horn en K. Ruyterman te Hauwert, secretaris-penningmeester. Duizend leden. Reeds vrij spoedig traden er leden tot de nieuwe vereniging toe, doch de grote toeloop is gekomen, toen de heer G. Nobel als bestuurslid zitting nam en er in slaagde het getal leden op te voeren tot boven de duizend. Dit laatste getal dient echter nog veel groter te zijn, want velen, die het werk van het genootschap gadeslaan en res pecteren, hebben, nog niet de stap ge waagd zich als lid op te geven. Voo: hen dus een mooie gelegenheid dit thans te doen in het jubileumjaar der vereniging. Op die wijze steunt men het genootschap financieel en mo reel, want het is duidelijk, dat wil het genootschap ln dit gewest van zich doen spreken, er voldoende geldmidde len aanwezig moeten zijn om opbou wend werk te verrichten. Rest nog te vermelden, dat op 16 Juli 1930 in het leven is geroepen door het genootschap de „Claes Barends Stichting", welke zich ten doel stelt: a. het voorkomen en met alle ten dien ste staande wettige middelen tegen gaan van de ondergang van oude, schone en uit een historisch of ander oogpunt belangrjjke gebouwen en mo numenten; b. het bevorderen van het onderzoek naar oudheidkundige archie ven en andere zaken; c. het bevor deren en het financieel steunen van opgravingen naar oudheidkundige za ken en d. het eventueel stichten, in richten en instandhouden van een oud heidkundig museum in ons gewest. nen keren en het goede vocht van Bols en Bootz weten te waarderen! Ongeveer duizend leden telt de Bond thans, verdeeld over een kleine dertig verenigingen. Herdenken wij hierbij dr. Van Ba len Blanken, die ruim 25 jaar (tot hjj de 80 was gepasseerd) de voorzitters hamer hanteerde en die op waarlijk unieke wijze zijn functie vervulde! Naast de „grote" bestaat ook nog de Noord-Hollandse Bond, waarvan iede re kolver persoonlijk lid kan lijn. Da Nederlandse kent slechts verenigingen als leden. Voorts zijn er enkele klei nere organisaties, waarin clubs uit 'a bepaalde streek zijn verenigd. Zo ken nen we bijvoorbeeld de „Vrienden kring" met als leden de «ociëteiten van Binnenwijzend, Berkhout, Wog- num, Oostwoud, Hoogwoud en Span broek. Met de kolfsport behouden we een speL dat uit folklorisch oogpunt bij zonder belangrijk Is. Gr. Op Vrouwendag, 2 Februari van elk jaar, was het in vroeger tij den gewoonte in West-Friesland, dat de diensttijd van de ongetrouwda veehoudersknechten ten einde was. Zo langzamerhand is deze traditi# verwenen en slechts in enkele geval len is dit oude gebruik nog in zwang. Wanneer een boerenknecht zich niet opnieuw voor een jaar wenste te verhuren op dezelfde boerderij, hetzij uit financiële overwegingen of an derszins, dan pakte hij de fiets en trok West-Friesland door en bezocht ver schillende veehouders. Indien da knecht slaagde een andere baas te vinden, die hem aanstond, dan kon hij onmiddellijk aan de slag gaan, want meestal nam men de werkkleding mee op de fiets en zo konden de werkzaamheden terstond hervat wor den op de andere boerderij. De nieu we boer begaf zich meestentijds met paard en wagen naar de vorige werk gever van de nieuwe knecht om diens lijfgoed, „opknapperspak", scheergerei e.d. op te halen, welke benodigheden dikwijls waren opgeborgen in een speciale kist, die dezelfde verfkleur had, als de kamer van de boerderij van de oude patroon, t.w. donker appelbloesem, donkerbruin of anders zins. De nieuwe knecht begon de werk zaamheden in de nieuwe omgeving, nadat hij zich gemeld had op nieuwe huif ten (klompen). Op Tweede Kerstdag wisselden de boerenmeiden van werkgeefster. In dien het mocht gebeuren, dat een meid besloten had eerder te vertrek ken, dan bovengemeld tijdstip, dan zet men van zo iémand, dat ze „vet- taakt is bij de boer". De gehuwde veehoudersknechten veranderen van werkgever op 1 Mei, terwijl in de landbouwbedrijven deze datum zelfs eerder is, n.l. In de loop van de maand Maart. M'n kloine moidje, epper ding, Dat zit boi moin op skoöt. Ze trekt m'n lozie uit m'n vest; Ze wordt al pittig gro6t! M'n kloine moidje lucht 'r an En steekt 't in 'r mond; Den gooit ze 't zomaar opiens An barrels op de grond M'n kloine moidje klimt omhoug Ze kin net boi m'n boord, Ze groipt m'n strop en mijst bin ik Deur 't oigen broedsel smoord. M'n kloine moidje wordt wat louf En zit nou lekker smoek, Maar ondertusken doet ze wat Op m'n alderbeste broek! M'n kleine moidje moet nou vort, De vrouw, die zat te leze, Zoit grimmelig: „Geef hier dat koind. Je moste woizer weze!" JAC. GROOT (Uit: „Het Rad van Avontuur", Uitg. Mij. West-Friesland Welvarend en schoon is Sohellinkhout, het dorp met de honderd bochten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5