9ÊTEM DrUzen HMA Negerproblemen opnieuw op de voorgrond in de Verenigde Staten Dollars, Cripps en textiel struikelblokken voor Nederland en Belgie menen, 480 68' ADVERTEERDERS! STUIPTREKKINGEN VAN DE KU-KLUX-KLAN Politieke speech van Amerika's Abe Lenstra Laffe gedragingen van Klan-„ridders" WORSTELING OM EEN HANDELSVERDRAG Besprekingen al maandenlang slepend Voor Unie niet in het gedrang shawls, ele restanten, - ten, van 1.45 na 73 leuke uitvoerm- euren, v. 1.95 na' 98 lts es, mooie kwaliteit, en rose, thans gQ e todel, thans 3*° eren-PololKxnde irsiuitmg, kleine jes, vanaf 3»a 3 QSUHIlk|S9Sat, >p latex, 3 en 11 jaar 6«° rERKEMDEN, sse boorden en dab- lanchetten, in ne strepen 4^0 6 wren 880 overhemden in unf J. streepdess., kwal. 15.80 sortering modem* en Z omerpantafonr en donker brain, grijs 3, sportieve van detten, vanaf 15 IsoveraHs, sportief met rood afgeb. __n 2 tot 6 jaar ouders, met zeer istiek en slatting (9 onze afdelingen OUPONS tegen m LACE PRUZEM Tafelzeilen, stuk Damast, 120cm. in per meter ^5 tarpetten, mi 48.- assen, diverse leuke modellen, ie import beugets 4.9© nu 68 essen Kersenwijn, voor bowl, <2 voor jpers, met veer, een waliteit knijper, s voor slechts 25 jdzeep, ons steeds meer r kwaliteit bekend dub. van vol gewicht, en voor slechts 88 rviezen, 30-dlg., vol ts speciaals, 50 voor slechts len Jongens- en Meis- en, 1.50 98 gg C rrespondentiekaarten, rten en sloppen, nu 75 HpiLiii ZAAK SINDS 1935. uigers 135 en 220 Volt. zonder prijsverhoging. BOUW en REPARATIES. Tel. 5374 Alkmaar. (Van onze correspondent te New-York) |W WITTE GEWADEN GEHULDE MANNEN, gemaskerd om vooral hun ware identiteit geheim te houden, waren in het holst van de nacht door een gaar kleine plattelandsgemeenten in. het Zuiden van de Verenigde Staten. Zij branden blakerende vuurkruisen op het erf van kleine, nederige woningen. Zij schieten revolverhulzen leeg in huizen, waarvan de bewoners in paniek gevlucht zijn. En al doen deze kwalijke gebeurtenissen zich voor in slechts vijf of zes van Amerika's 59.988 gemeenten, de twijfelachtige ridders van de Klu Klux Klan en andere, eveneens reeds lang verboden organisaties, vesti gen meer aandacht op zichzelf en een der bedenkelijkste facetten van het Amerikaanse leven, dan zij waard zijn. Het Zuiden van de V.S. is een overwegend arm land. Er wonen duizenden i verarmde blanken, van goede familie, wellicht, doch die financieel en moreel de kluts kwijt zijn geraakt. Wellicht is het familie-kapitaal opgesoepeerd, wel licht is het uitgeput in de steeds stijgende levensstandaard. Onder hen leven de ontevredenen, de incapabelen, de mislukten, die het niet konden bolwer- ken in een harde maatschappij. Onder hen vindt men de lieden, zoals er zich in ons lend aansloten bij de N.S.B. in de hoop „er ook eens op los te kunnen liaan". is evenzeer verklaarbaar. Maar niet waar is, dat de Amerikaanse neger, door zijn tweede-rangs-positie in de lande, een slecht Amerikaan zou zijn geworden. V,an de Ku Klux Klan kant hoort men thans regelmatig beschul digingen uiten dat „alle negers com munisten zijn". Men kan daarin niet meer zien dan een poging om nieuwe aanleidingen te vinden voor nachte lijke klopjachten. Zelfs al maakt een eminent zanger als Paul Robeson van zijn grote reputatie gebruik om pro paganda voor Moskou te maken. Op een openbare bijeenkomst verklaarde bij, dat „niet één Amerikaans neger in het geval van een oorlog tussen Oost en West de wapens voor de V.S zou opnemen" CR BESTAAN PLATTELANDSGE- MEENTEN, waar in totaal 1000 zielen wonen: 600 blanken, tegen 400 negers. Het gezag is er geheel in han den van de blanken. De negers heb- I ben er geen schaduw van evenredige I vertegenwoordiging. Maar toch is het er de laatste jaren bijzonder rustig ge- I weest. Ontegenzeggelijk was men op weg en dat is nog steeds het geval het negerprobleem op te lossen in de goede democratische richting. Jon ge domine's betraden de kansel en predikten verbroedering met-de-daad; jongere bestuurders van stadjes en steden streefden er naar (zonder enig tam-tam of op de borst slaan) de negers een eerlijke kans te geven; op j universiteiten en middelbare scholen is een merkbare vleug van grotere S toenadering. De groep der teleurgestelden en mislukten ziet dit alles'met lede ogen aan. In tegenstelling tot toenadering is „afzondering" van blanken en ne gers steeds hun leuze geweest. In het I wonderlijke Zuiden is dat in het ver leden de banier geweest waaromheen rijken en armen, ontwikkelden en gees- tesarmen zich schaarden, als waren zij allen onder hypnose. De hypnose is wel licht de vrees voor weerwraak, wan neer de negers eens de jiurnerieke meerderheid in een gemeenschap heb ben behaald. Wellicht is het ook uit angst, dat men ze „klein wil houden". Een feit is echter, dat er ook nu ncrg bladen zijn, wier redacties geen regel zouden wijden aan enig onrecht een neger aangedaan. In het conflict tussen twee blanke groepen, waarvan de een de zegenin gen der democratie wil uitstrekken tot geheel de bevolking, blank en bruin, en de ander zich daartegen bitter verzet, zijn ontploffingen aan de orde van de dag; als zodanig moet men in de eerste plaats de nachtelijke ritten van een herleefde Ku Klux Klan bezien. Immorele methoden MERKWAARDIG IS DAARBIJ, dat deze manifestaties in eerste instan tie niet tegen de negers gericht waren De „ridders" wilden eerst, klaarblij kelijk, het blanke huis „in orde bren ger.". Om dat te bereiken sleurden zij een blanke vrouw en haar dochter uit huis en lieten haar toekijken, terwijl de man, met wie de vrouw een twee de huwelijk zou aangaan door een paar vlegels werd afgerost. „Een tweede huwelijk, ook al bestond er een formele echtscheiding, was immo- deel", beslisten de ridders. Dit was voldoende aanleiding door middel van zweepslagen de moraal van de ge meenschap te herstellen. Een ander maal nam men een arbeider te gra zen, die te veel tijd in de kroeg zou hebben doorgebracht. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, hoe volwassen mannen er toe kunnen komen om op dergelijke immorele wijze te trachten moraliteit te doceren. Maar niemand zal ontkennen, dat deze gebeurtenis sen in Juli 1949 plaats vonden. Deze ritten worden vrij spoedig ge volgd door klopjachten op de neger bevolking. Gedurende de laatste da gen is het zelfs voorgekomen, dat in Mascotte, een vlek in Florida, en in soortgelijke gehuchten in Alabama, de staatspolitie enige avonden achtereen de negerbevolking moest evacueren naar de nabij zijnde steden, omdat men erachter was gekomen, dat een Ku Klux Klan groep er 's nachts op uit zou trekken. Toen deze laatsten derhalve niemand thuis troffen, sta ken zijn een aantal negerwoningen in brand. De plaatselijke „sheriff" (het politiehoofd) stond machteloos tegen deze bende. En toen een detachement van de staatspolitie de orde kwam herstellen, was het kwaad reeds ge schied. Een of twee Van dergelijke inciden ten willen echter geenszins zeggen, dat zoals men bet wel in het bui tenland heeft doen voorkomen de Amerikanen er opnieuw op uit zijn hun blanke suprematie over de neger bevolking te bewijzen. Wel is het on miskenbaar, dat door de recente ge beurtenissen de gehele neger-kwestie in de V.S. in het felle licht der publi citeit is gesteld. Waarbij gebleken is dat tal van blanke Zuiderlingen zich aar. de kant der negers hebben ge schaard. Het vasthouden aan de color-bar in bet Zuiden is en blijft een bespotting van alle beloften der democratie. Dat cr bitterheid in de harten van vele negers is, omdat de vooruitgang lane met snel genoeg om zich heen grijp' JJET ANTWOORD OP DEZE INSI NUATIE is niet lang uitgebleven. Een andere neger, wiens populariteit die van Roboson dezer dagen in het honderdvoudige overtreft, is van het sportveld te New-York naar Washing ton gegaan om voor een Senaatscom missie een verklaring af te leggen. Dit is Jackie Robinson, het best te verge lijken met onze Abe Lenstra met die verstande dat Jackie Robinson de eerste neger is geweest, die in de hoofdklasse van dé nationale Ameri kaanse sport als beroepsspeler werd opgenomen. Robinson heeft gestudeerd, is in de oorlog aan het front geweest en heeft tenslotte zijn carrière in de sport gekozen. Zijn verklaring getuigde, dat hij niet alleen als athleet aanspraak maakt op zijn plaats onder de tien meest populaire Amerikaanse base- ball-spelers van het jaar. „De Ameri kaanse negers verzetten zich al tegen eer tweederangs-burgerschap, lang voordat er van een communisti sche partij sprake was", zei hij „en dat verzet zal krachtig doorgang vin den tot er geen discriminatie tegen ons ras meer bestaat. Die strijd kun nen en zullen wij winnen zonder de hulp van het communisme. Wij heb ben die hulp ook helemaal niet nodig. „Voor mij persoonlijk is het aller minst plezierig gewikkeld te worden in een openbaar debat, dat niets te maken heeft met het feit of mijn club dit jaar kampioen wordt en of ik volgend jaar de salarisopslag krijg, die ik mijn baas gevraagd heb. Er zijn natuurlijk een aantal communisten onder de negers, zoals er communisten onder de blanken zijn. Maar verreweg de meeste negers zullen onder alle omstandigheden hun land trouw zijn, of het een oorlog tegen Rusland of tegen wie dan ook geldt. De negers hebben, evenals alle andere minder heids- en meerderheidsgroepen, te veel belang bij dè toekomst van ons land. Dat wil niet zeggen, dat wij de strijd tegen rassenonderscheid opge ven. Wij zullen daarvoor met nog meer energie strijden juist omdat wij zo'n groot aandeel in de toekomst van ons land hebben". JACKIE ROBINSON stond diezelfde avond weer onder de booglichten van het stadion en toen hij op specta culaire wijze zijn club de overwinning hielp behalen, brachten 33.000 toe schouwers hem de grootste ovatie, die hem in zijn leven te beurt is gevallen. Een deel van die toejuichingen was mede bestemd voor Robinson, de poli ticus van-een-dag. Daartegenover staat, dat er nog nooit een Klan-groep van zoveel men sen bijeen is geweest, of ooit bijeen- getrommeld zal kunnen worden. De excessen in het Zuiden behoren tot de laatste stuiptrekkingen van de Klan; zeker, zij zullen over een pe riode van tientallen jaren nog wel terugkeren. Maar zij zijn geen maat staf waaraan men het land, of zelfs maar het Zuiden van de V.S., kan of mag meten. Het beter inzicht heeft daarvoor reeds te ver om zich heen gegrepen, ook al zou men wensen, dat het tempo dat van de straalmotor was in plaats van de slak. Beroving op Parijs station Donderdagochtend is op een der grote Parijse stations, op een spitsuur, een betaalmeester van de Metro be roofd van twee zakken met in totaal meer dan zes millioen francs aan geld, die hij tezamen met twee helpers moest transporteren. Toen de betaal meester en zijn gezellen in de trein wilden stappen, verschenen drie ge wapende mannen, die hen dwongen de zakken af te geven. Een der be ambten, die zich poogde te verzetten werd met de kolf van een schietwa pen neergeslagen. De twee anderen achtervolgden de rovers, doch dezen dekten hun aftocht met revolverscho ten, zonder overigens iemand te tref fen, en ontkwamen in een gereed staande auto. JOEGOSLAVIË PROTESTEERT BIJ GRIEKSE REGERING. Te Athene is medegedeeld, dat Joe goslavië aan de Griekse regering een protestnota heeft doen toekomen waar in gezegd wordt, dat op Joegoslavisch grondgebied een luchtaanval is uitge voerd. (Van onze Haagse redacteur) J^EDERL ANDS BUITENGEWONE GEZANT en gevolmachtigde minister D. P. Spierenburg, directeur-generaal van de Buitenlandse Economische Betrek kingen, en zijn Belgische ambtgenoot Max Suetens, die te Brussel een soort gelijke functie vervult, zijn overeengekomen» de bestaande handelsovereenkom sten tussen de Benelux-landen zonder enige wijziging ingaande 1 Juli j.l„ met drie maanden te verlengen. Dit besluit moet uitsluitend gezien worden als een maatregel om tijd te winnen voor de voltooiing van het nieuwe en laatste wer kelijke handelsverdrag, waarover nu al maandenlang onderhandeld wordt, af wisselend in Den Haag, te Brussel en.te Parijs. Deze laatste onderhandelings plaats een beetje excentrisch voor Nederlanders en Belgen is niet gekozen vanwege de gezelligheid, maar omdat heide onderhandelaars en hun mede werkers ook nog midden in de besprekipgen zitten voor de vernieuwing der handelsverdragen met Frankrijk. worden. Het liefst zou Belgie natuurlijk dollars van ons ontvangen (omdat m=n daarmede overal ter wereld zaken kan aoen), maar Nederland kan veel beter ponden-sterling missen. Vult Neder land nu het tekort inderdaad met pon den aan, dan bereikt Belgie veel eerder de grens van 27 millioen dan langs de weg vtm uitvoer naar Engeland. Hier door zou Nederland Engeland kunnen dwingen veel meer dollars aan Belgie 'e betalen dan het van plan was te doen, hetgeen Engeland ertoe zou kun nen dwingen de Nederlandse invoer sterk te beperken. En aangezien dit geldt voor meer landen, die èn met Belgie èn met Engeland zaken doen heeft men het schouwspel kunnen waarnemen, dat Belgie's socialistische minister-president Paul Henri Spaak en Engeland's socialistische minister van financiën Sir Stafford Cripps elkaar te Parijs zowat in de (schaarse) haren gevlogen zijn, waarbij half Europa uit puur eigenbelang in spanning zat af te wachten waarop het gevecht om de dollars tussen deze twee geestverwan ten wel zou uitlopen In feite is 't niet afgelopen, maar is de beslissing tot September uitgesteld. Het feit, dat de Amerikanen aandringen op een deva lue tie van het pond-sterling en een aantal andere Europese valuta's, maakt de zaak dubbel moeilijk Natuurlijk zal Nederland geen pon den aan Belgie gaan betalen zonder En geland erin te kennen, maar zullen de betrokken landen naar een oplossing zoeken, die alle partijen bevredigt. In de eerste plaats zal Nederland van z.g. trekkingsrechten gebruik kunnen ma ken (d.i het omwisselen van Marshall- dollars) en in de tweede plaats wil Belgie wel opnieuw een crediet ver strekken. Zolang men met wederzijdse toekenning van contingenten werkt is natuurlijk gemakkelijk vast te stellen tot welk bedrag Nederlands invoer uit Belgie door uitvoer gedekt zal zijn, maar de Voorunie houdt in. dat men 't handelsverkeer van sommige goederen INDERDAAD WORDT ER GEWERKT aan het laatste handelsverdrag tus sen Nederland en Belgie, of liever tus sen Nederland en de BelgischLuxem burgse Economische Unie. Het voor laatste is enige weken geleden, op 30 Juni j.l., afgelopen. Op dat ogenblik had de z.g. Voorunie in werking moe ten treden. Vermoedelijk zal men met tertijd wel verklaren, dat dat formeel ook gebeurd is, maar in feite heeft geen enkele handelsman, aan welke zijde van de grens ook, iets van enige veran dering bespeurd. Daar waren twee redenen voor. fti de eerste plaats was men nog niet gereed met de onderhandelingen die al zijn begonnen kort na de Benelux-confe- rentie in De Haag van Maart j.l., maar mist met het oog o.m. op de Voorunie zeer ingrijpende veranderingen te 'ien zullen geven en daardoor moeizaam vorderen en in de tweede plaats is het Belgische Kabinet demissionnair. hetgeen wil zggen, dat het zich bezig houdt met het afdoen der lopende za ken. zoals dat heet en daaronder valt niet het paraferen van handelsverdra gen. Drie redenen. yOOR HET MOEIZAAM vorderen van de oesprekingen zijn drie re denen voorhandende dollars, de tex tiel en de vrije lijst. Van die drie we gen dé dollars wellicht het zwaarst. Belgie heeft een handelsverdrag met Engeland, waarin is bepaald, dat als dit land per jaar voor meer dan 27 millioen pond sterling in Belgie hóópt, 'Ie betaling boven dat bedrag in goud of in dollars moet geschieden Goud heeft Engeland niet en tjollars veel te weinig. Het heeft zelfs enorme dollar- schulden. Nederland nu voert meer uit Belgie I' dan het naar Belgie uitvoert - dat is altijd zo geweest en behoeft "eens- zins verontrustend te zijn en heeft dus een voortdurend tekort aan fran ken Het verschil tussen in- en uitvoer kan echter in andere valuta betaald Amerikaans vlootbezoek aan ons land Zoals bekend brengt de Amerikaan se zware kruiser „Columbus" met aan boord de commandant van de U.S. Na val Forces Eastern Atlantic and Medi terranean, admiraal Richard Conolly, van 29 Juli tot 2 Augustus een bezoek aan Amsterdam. Commandant is de captain John M. Wil, U.S.S. Deze kruiser is één van de 14 een heden van de „Baltimore"-klasse, die een standaard-waterverplaatsing bezit van 13.600 ton en meer dan 16.000 ton in beladen toestand. Op 28 Juni 1943 werd de eerste kielplaat gelegd, op 30 November had de tewaterlating plaats en op 8 Juni 1947 werd deze kruiser officieel in dienst gesteld, te laat om nog aan de oorlog tegen Japan deel te nemen. Aan boord bevindt zich een beman ning van 1700 koppen. Op het achter schip van de „Columbus" zijn twee ca tapults geplaatst en verder kunnen ook 4 vliegtuigen worden meegevoerd. De lengte van de kruiser bedraagt 205.30 meter en de breedte 21.30 me ter. Tegelijkertijd zullen twee van de es corterende torpedobootjagers U.S.S. „Samuel B. Roberts" en U.S.S. „O'Ha- re", resp. onder bevel van commander Leslie K. Taylor* en commander Rod ney I. Badger, een niet-officieel bezoek brengen aan de Rotterdamse haven. Wereldconferentie Dieren bescherming te Den Haag het over die schatting eens, dan gaat het er dus om voor welk gedeelte het verschil door trekkingsrechten en voor welk gedeelte het door een crediet moet worden overbrugd. Is men het Qver bierenbescherming worden gehou- cver die verhouding eens, dan kan der-1 «„„„„holt* „In Augustus 1950 zal in de Rolzaal te 's Gravenhage een wereldcongres halve de grootte van het crediet vast gesteld wórden. Heeft men die grootte dan moet men het tenslottenog over de voorwaarden eens worden. Textiel de hoofzaak. niE VOORWAARDEN nu draaien in hoofdzaak om de textiel. In de Bel gische textielnijverheid heerst grote werkloosheid bij gebrek aan afzetge bied. Wat ligt er dus meer voor de hand dan dat de Belgen zeggen: cre diet? Accoord! Maar dan de Nederland se grenzen open voor de Belgische tex tiel. Hier te lande is de toestand echter zo, dat de regering de textielnijverheid heeft gedwongen voor een zeer groot deel in sommige gevallen voor 100 procent voor de uitvoer te gaan werken om deviezen te kweken. De binnenlandse markt is dus sterk ver waarloosd. Men acht het nu in Den Haag onredelijk de Belgische textiel- exporteurs op de Nederlandse markt los te laten en niet de Nederlandse fa brikanten tenminste tegelijkertijd een kans te geven. Te verwachten is, dat Belgie er wel in zal slagen de Neder landse textielvoorziening in een gefor ceerd tempo van de bon te dwingen. QNDERTUSSEN WORDT de hand ge houden aan hetgeen de conferentie van Benelux-ministers in Maart j.l. in Den Haag heeft besloten, n.l. dat de voorunie op 1 Juli van dit jaar geacht wordt te zijn ingegaan en dat de wer kelijke Economische Unie op 1 Juli van het volgende jaar een feit zal zijn. Die Voorünie nu houdt in, dat er een lijst in het (laatste) handelsverdrag komt van goederen, die terstond zonder eni ge beperking kunnen worden in- en uitgevoerd uit en naar de andere Be- neluxlanden. („Terstond" vermoedelijk te lezen als „na parafering door de be trokken ministers"). Dan komt er een tweede lijst, vermeldende de goederen, die op een latere datum van de contin- entering worden vrijgemaakt. Het kan zijn, dat die lijst, om speculaties te voorkomen, wordt geheimiehouden tot dit datum is aangebroken (Wordt er rr.eer dan één datum in genoemd, dan zal er ook meer dan één lijst zijn). En op een laatste lijst zullen de goederen worden vermeld, die uiterlijk tot 1 Ju li 1950 gecontingehteerd blijven. In fei te had de handel op 30 Juni j.l. moeten, weten waaraan hij toe was, maar in de practijk zal het weinig verschil maken, HOE. LANG de onderhandelingen nog zuilen voortduren is nog niet be kend, maar er wordt hard aan gewerkt de zaak, die voor zovelen van zoveel betekenis is. zo snel mogelijk af te handelen En, voor zover het dan nog binnen de Benelux reeds terstond ge- nodig, is. zal men terstond daarna voort- heel vrijlaat en voor sommige andere op nu of nader te bepalen tijdstippen vóór 1 Juli 1950. Men kan derhalve niet anders dan ruw gaan schatten. Is men gaan de nodige maatregelen te treffen om de eigenlijke Economische Unie der drie landen medio 1950 te kunnen doen ingaan. - i den", deelde dr. mr. W. Hugenholtz, voorzitter van het comité tot interna tionaal overleg op het gebied der die renbescherming mede. Op dit congres, dat ongeveer een week zal duren, zullen o.a. de volgen de punten ter tafel komen: 1. Het in ternationale transport van dieren te land, ter zee en in de lucht; 2. De qua rantaine van dieren; 3. Het vraagstuk der „olievogels"; 4. De internationale wetgeving op het gebied der dierenbe scherming; 5. Circussen en dierentui nen. Afgevaardigden uit alle delen der wereld zullen de conferentie bijwonen. Het vlees en de bonnen De slagersorganisaties verzoeken ons op het volgende de aandacht te vesti gen: Niemand weet nog precies te zeg gen, wanneer de vleesdistributie zal worden beëindigd. Zolang deze voort duurt worden de slagers uitsluitend be voorraad op de door hen ingeleverde bonnen. Het is dus voor het publiek van het grootste belang dat de vlees bonnen ook inderdaad worden ver strekt, daar de slager door minder bon nen te verantwoorden zijn toewijzing in gevaar brengt. WEER GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND Het bedrijfsschap voor Groenten en Fruit deelt mee, dat de export van groenten naar Duitsland heden door gang kan vinden, waarbij door de tuinbouwveilingen de volgende ex portpercentages in acht dienen te wor den genomen: maximum 30 procent tomaten en maximum 50 procent voor elk der overige ten export naar Duitsland toegelaten producten. WERELDBANK ZENDT MISSIE NAAR JOEGOSLAVIË. De Wereldbank heeft te Washington bekend gemaakt, dat er in de tweede week van Augustus een missie naar Joegoslavië zal gaan om een onderzoek in te stellen naar de grondslag, waar op een lening aan dit land kan worden verstrekt. De missie „zal de economie van het land bestuderen met betrekking tot de aanvraag om een lening, die de Joego slavische regering tot de bank gericht heeft, en zal een onderzoek instellen naar de te financieren projecten". ZEEPOST NAAR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Naar Indonesië vertrekt op 3 Augus tus het m.s. „Kota Inten" en op 6 "•igustus het m.s. „Polyphemus". Post kan met deze schepen worden verzonden, mits ze uiterlijk op resp. 29 Juli en 4 Aug. op de bus wordt ge daan. Naar de Ned. Antillen vertrekt op 12 Aug. het s.b. Boskoop. Hiervoor uiterlijk 10 Augustus posten. Het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck", dat op de beruchte storm dag 1 Maart van dit jaar op het Bloemendaalse strand aan de grond liep, is Donderdagavond om kwart vóór zes vlot gekomen. Door de sleepboten „Maas" en „Blankenburg" werd het schip naar de haven van lJmuiden ge sleept. De „Banck" in volle zee kort voor het binnenkomen in de haven van lJmuiden. Achter de „Banck" de sleepboot „Maas". Met hef zwaard tussen de tanden Het Viking-schip de „Hugin" had bij de aankomst in Engeland te kampen met de van de kust af waaiende stijve bries. De opvarenden waren echter in de beste stemming. Met de hoofdman Erik Suel Kiersgaard voorop, stonden de krijgers met hun indrukwekkende baardgezichte», het zwaard tussen de tanden en in de historische Vikingkle- dij, krijgshaftig met hun speren en strijdbijlen te zwaaien. Duizenden vacantie-gangers braken door het politiecordon en overzwerm- den het officiële comité van ontvangst toen de 53 baardige Deense Noorman nen aan land gingen. De plaatsen voor de pers werden on der de voet gelopen en de persfoto grafen door de amateurs omver ge duwd. Toen de politie er tenslotte met man en macht in geslaagd was de me nigte terug te dringen, waren de redevoeringen onhoorbaar door het gejuich van de menigte en de oorlogs kreten van de „Saksische krijgers" die zich een weg wilden banen om de in vallers terug te drijven. De politie wist een nauw pad te ma ken, waardoor het hoofd der Noor mannen, Erik Suel Kiersgaard een 34-jarige verzekeringsagent het ont vangstcomité kon bereiken, waarop Prins George van Denemarken zich er op beroemde, dat de Denen een der weinige volken waren, aan wie het ge lukt was Engeland binnen te vallen. GEVAL VAN NEKKRAMP IN KAZERNE TE BERGEN OP ZOOM Woensdag is te Bergen op Zoom wederom een geval van nekkramp ge constateerd, thans in de Oranje-Nas- sau-kazerne bij de dienstplichtige sol daat V. uit Oudendijk (Zuid-Holland). De patiënt is onmiddellijk naar de barakken van het Algemeen Burger gasthuis overgebracht. Zijn kamerge noten zijn in quarantaine geplaatst. Alle maatregelen zijn getroffen om uitbreiding te voorkomen. GAAN NATIONALISTEN KANTON VERLATEN? Volgens te Hongkong ontvangen be richten uit Chinese bron treft de na tionalistische regering voorbereidingen om Kanton te verlaten. De regering heeft reeds aan de de partementen order gegeven belangrijke documenten en andere zaken aan een speciale commissie ter hand te stellen voor verzending naar Tsjoengking, on geveer 950 km ten Noordwesten van Kanton, naar het eiland Formosa en naar het eiland Hainan. Ook de gezin nen der regeringsambtenaren bereiden zich op evacuatie voor. FRANSE KABINETSCRISIS AFGEWEND. De dreigende Franse kabinetscrisis scheen gisteravond afgewend, nadat de vier rechtse ministers door premier Queuille zijn overgehaald om hun ont slagaanvraag in te trekken. Deze ministers hadden zich gekeerd tegen het decreet van de socialistische minister van arbeid, Mayer, waarbij aan het personeel van de sociale-verzeke- ringsdienst een vacantiegratificatie werd toegestaan. In een bijzondere kabinetszitting werd een compromisregeling besproken, vol gens welke de gratificatie in kleine be dragen over een aantal maanden zal worden terugbetaald. COLLEGE VAN ALGEMEEN BESTUUR IN SURINAME IS HET EENS MET DE STATEN. Het college van algemeen bestuur in Suriname is het eens met de staten, dat door de amendering en de nalatig heid van de regering inbreuk is ge maakt op de autonomie van Suriname in inwendige aangelegenheden en op 't budgetrecht Het college meent aan de interimregeling in de huidige vorm instemming te moeten onthouden en is bereid alle uit deze houding voortvloei ende consequenties te aanvaarden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5