Generaal Bradley ontvouwt zijn gevechtsplan Kort Bestek Accoord over „Staakt het vuren" p/lees niet vrij vóór 1 Januari Vierdaagse werd een enorm succes Nederland gaf 1.5 millioen voor de U.N.A.C. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Instelling van een Raad van de Waterstaat De luchtbrug gaat verdwijnen Moh. Hatta Zaterdag naar New Delhi Dankwoorden via radio De eieren goedkoper? bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 30 Juli 1949 146e Jaargang No. 177 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Voor de verdediging van Noordatlantisch gebied >e stafchef van 't nerikaanse leger 'eneraal Bradley, eeft voor de Ame- anse commis- voor Buiten landse Zaken van het Huis van Af- evaardigden over iet wapenprogram een uiteenzetting "gegeven van een uit vijf punten bestaand plan voor de verdediging van het Noordatlantisch gebied. Generaal Bradley zei, dat de in het plan vervatte aanbevelingen gebaseerd aren op het principe, dat de man in de beste positie het werk zou doen, jraarvoor hij het meest geschikt was. Het plan luidt: 1. De V. S. zouden yorden belast met het bombarderen |ran strategische doelen. De Amerikaanse marine en de zee mogendheden van de Westeuropese Unie zouden de belangrijkste operaties ter zee uitvoeren, met inbegrip van het schoonhouden van de zeewegen. De landen van de Westeuropese Unie en de andere landen zouden zelf hun havens en kusten verdedigen. Erkend werd, dat de kern van de luchtmacht zou komen uit Europa, ge holpen door andere landen, naarmate zij in staat zijn te mobiliseren. Enge land, Frankrijk en nabijgelegen lan- dei zouden' voor het grootste deel aan vallen en bombardementen op korte afsjand en hun luchtverdediging voor hun rekening nemen. De V. S. zouden de „tactische" luchtmacht voor hun eigen grond- en marinestrijdkracRten en voor de Amerikaanse verdediging behouden. Andere landen zouden voornamelijk bijzondere missies vervullen, nafer ge lang van hun ligging ten opzichte van het mogelijke strijdtoneel. Naar aanleiding van de verantwoor delijkheid der V. S. voor bombarde menten op strategische doelen, zei Bradley nog: „Wij hebben in dit land herhaaldelijk erkend, dat in de ge meenschappelijke verdediging voorop moet staan ons vermogen om de atoombom af te leveren". Het belangrijkstevan de algehele strategie was dat wanneer elk land in staat was zichzelf» te verdedigen, als onderdeel van een collectief strate gisch plan, er een formibadele macht was en een duidelijk economisch ge bruik van krachten, hulpbronnen en mensenmateriaal. Overkoepelend adviserend lichaam In verband met het feit, dat de be hoefte aan een gezaghebbende, centrale adviesinstantie, die het gehele gebied van de Waterstaat kan overzien en door gedifferentieerde organen bestrijkt, thans sterker wordt gevoeld, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot instelling van een Raad van de Water staat ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. gezegd, dat de omstandigheid, dat zich thans op het gebied van de Wa terstaat een samenstel van uitermate belangrijke vraagstukken voordoet, dat in de nabije toekomst om oplossing vraagt, de instelling van een dergelijk orgaan, meer dan voorheen, nodig maakt. Als voorbeeld diene het vraag stuk van de zoetwatervoorziening, ter wijl ook de vraagstukken, die droog making van de Zuiderzee met zich brengen, onder de werkingssfeer van de Raad zullen vallen. De raad is te zien als het lichaam, dat de commissie overkoepelt, de ad viezen aan de minister verstrekt en er voor zorgt, dat de verschillende zijden van een vraagstuk door de meest be voegde instanties worden bezien. Naar officieel is medegedeeld, zal de luchtbrug naar Berlijn geleidelijk wor den ingekrompen en vervolgens geheel opgeheven. De luchtbrug is ingesteld op 28 Juni 1948, nadat twee weken eerder Berlijn door de Russen werd geblokkeerd. Na een jaar was door de lucht bijna twee millioen ton goederen naar Berlijn ver voerd. De eerste zeven maanden kostten Engeland ongeveer vier millioen pond sterling en de eerste tien maanden aan de Amerikanen 149.664.200 dollar. Ofschoon geen officiële cijfers over de voorraden voedsel en steenkool, die thans te Berlijn liggen opgestapeld, ge geven zijn, is men van mening, dat, wanneer de luchtbrugoperatie geheel wordt stopgezet, er genoeg voorraden voor drie maanden zullen zijn. ritiek op Brits aandeel in de Marshall-hulp Verscheidene leiders van delegaties bij de organisatie voor Europese econo mische samenwerking hebben in een besloten bijeenkomst critiek geoefend op Engelands verzoek om 1500 mil lioen dollar voor het tweede jaar van het plan-Marshall. De bijeenkomst is op initiatief van de Nederlandse delegatie bijeengeroe pen om te overleggen, of er in het licht van het nieuwe Britse memoran dum noodzaak bestaat om wijzigingen aan te brengen in de procedure van de BBerdeling der Amerikaanse hulp. ®De besprekingen hebben geen posi tief resultaat opgeleverd en zij zullen ^fcarschijnlijk hervat worden na de jRlenaire zittini van de raad der orga- Bisa''." Dr. v. Royen vertrekt volgende week uit Indonesië Dr. Van Royen is uit Djokja te Ba tavia teruggekeerd. Op het vliegveld deed hij tegenover de pers de medede ling van een gezamenlijk communiqué van beide delegaties. Dit luidt: Bjj de sluiting van hun informele zitting te Djokja op 29 Juli hebben de voorzit ters van de Nederlandse en Republi keinse delegaties bekendgemaakt, dat de besprekingen over het staken van de vijandelijkheden, welke besprekin gen op 25 Juli begonnen zijn en waar aan de UNCI heeft deelgenomen, op bevredigende wijze besloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resul taten van deze besprekingen en de daaropvolgende staking van de vijan delijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit het UNCI-toestel stapten, behalve de leden van de UNCI. Moh. Hatta, de sultan van Djokja, Sutan Sjahrirr. Het KLM- toestel, dat enige minuten later aan- Rundvlees zal dan wel duurder worden (Van onze landbouwredacteur) {■Een van de weinige artikelen, waar or de distributie nog niet is opgehe- i, is het vlees. Verwonderlijk is het allerminst, dat het gros der Neder landse bevolking haakt naar het ogen blik waarop de vieesbon zal zijn afge- «chaft en ieder naar believen vlees, ,'speii en worst kan betrekken. Evenmin is het verwonderlijk, dat geregeld be tichten in de bladen verschijnen, waar in het heugelijk ogenblik wordt bekend l4Wtemaakt. waarop in Nederland alle j^wleesleed geleden zal zijn. De haast echter, die voortvloeit uit de wens om in dit opzicht de eerste te zijn, voert ■kens opnieuw tot teleurstellingen en ook tot onrust onder de betrokkenen. 'C Er komt bij het vrijgeven van net vlees meer kijken, dan de oningewijde buitenstaander vermoedt. De kwestie is namelijk, dat op het ogenblik door de regering een toeslag wordt gegeven op het vlees ten einde voor de boer tot een lonende productieprijs te komen. Wanneer het vlees wordt vrijgelaten. |ioudt deze toeslag op en hierin ligt de moeilijkheid Wanneer de prijs voor de ,oer dezelfde zal blijven, betekent dit, dat de consument zoveel meer zal moe- jCn betalen als voorheen de toeslag be- ~oeg Iedere prijsverhoging van ver- ruiksgoederen vergroot de noodzake- tjkheid van een herziening der lonen aar boven, stelt de regering dus in terkere mate voor de consequentie van fen derde „loonronde" Daartegen be- taan natuurlijk ook weer grote bezwa- en en het zoeken is dus naar het ogen blik, waarop het vrijgeven naar beide anten de minste moeilijkheden ople vert. Wanneer zal dit zijn? Onder ingewijden gelooft men niet, dat dit heel spoedig het geval is. De wekelijkse overschotten, aan vlees zijn biet zo groot, dat deze op dit ogenblik het vrijgeven zouden rechtvaardigen. jMen moet hierbij bedenken, dat het de oeveelheid beschikbaar varkensvlees is, die bepalend is voor de schaarste of ruimte aan vlees in het algemeen. De hoeveelheid rundvlees, die voor con sumptie kan worden bestemd, is vrij stabiel en wanneer het daarvan alleen zou moeten komen, dan waren de voor uitzichten op vrijgeven verre van gun stig te noemen. Het aantal fokzeugen, die ons het varkensvlees moeten leveren, is reeds sterk uitgebreid en bedraagt op het ogenblik 130.000 tegen 70.000 verleden jaar. In verband nu met de varkens positie meende men te mogen verwach ten, dat omstreeks 1 Januari 1950 de toestand zodanig zou zijn, dat vrijgeven mogelijk is. De consumptieprijs voor het varkensvlees zou dan, ook zonder de regeringstoeslag, vermoedelijk op hetzelfde peil kunnen worden gehand» haafd. Het rundvlees zou wat duurder moeten worden, doch dit voert dan meteen tot een betere verhouding tus sen de beide soorten vlees. Dat op het ogenblik ten aanzien van het vrijgeven al iets vast zou staan, achtte men te bevoegder plaatse zeer onwaarschijnlijk. kwam, vervoerde Dr. Van Royen en de leden van de Nederlandse en Repu blikeinse delegaties. Ook kolonel Dja- pkusumo van de Republikeinse gene rale staf reisde mee. Dr. Van Royen deelde aan Aneta mede, dat hij verwachtte in de loop van de volgende week nit Indonesië te kunnen vertrekken. Nederlandse reactie. Gevraagd naar een reactie van de Nederlandse regering op de berichten uit Batavia, die spreken van overeen stemming betreffende het „cease fire", deelt men ons van bevoegde zijde mede: De regering wacht thans op een rap port over de resultaten der bespre kingen in Djokja. Zodra de tekst ont vangen is, zal de regering deze in be schouwing nemen, teneinde haar stand punt te bepalen, waarna dit zo snel mogelijk ter kennis van Batavia zal worden gebracht. Zoals bekend, ligt het in het voornemen het overeenge- komene in een zitting van de beide de legaties tezamen met de UNCI daarna officieel te formaliseren. De Republikeinse premier, Moh Hatta en de Republikeinse minister van fi nanciën, Dr. Marramis, worden 6 Augus tus te New Delhi verwacht. Na een verblijf van drie dagen te New Delhi als gasten van Pandit Neh ru zullen z*j naar Den Haag reizen voor de Ronde Tafelconferentie. Atoomcommissie van V.N. staakt bijeenkomsten De V. N.-eommissie voor atoom-ener gie heeft besloten niet meer bijeen te komen alvorens de vijf grote mogend heden en Canada een basis voor over eenstemming hebben bereikt. Een desbetreffende motie werd inge diend door de Ver. Staten. Slechts de Sowjetunie en de Oekraine stemden tegen. De commissie had eerder met 7 tegen 2 stemmen, bij twee onthoudingen, een Sowjet-resolutie verworpen, waarin om verbod van atoomwapens en controle op de atoomenergie werd verzocht. Eyskens optimistisch „Ik zet mijn taak en mijn onderhan delingen voort", aldus deelde Gaston Eyskens de journalisten mede. „Ik heb goede hoop, dat binnen korte tijd de standpunten elkaar voldoende gena derd zullen zijn om een regering der drie partijen mogelijk te maken". Op de vraag, of er nog hoop op over eenstemming in de koningskwestie was, antwoordde Eyskens: „Als er geen hoop was, zou ik niet voortgaan". Minimum aantal uitvallers Dit jaar is, dank zü het gunstige weer, geen regen en zelden verzen gende zonnestralen, een laagte-record geslagen, wat het aantal uitvallers be treft. Er hebben ditmaal in totaal slechts 306 deelnemers opgegeven, ter wijl er 6888 de finish haalden in goede conditie. In 1947 waren de cijfers resp. 396 en 6202. In 1948: 685 en 5900. Dat zijn grote verschillen, welke niet inde allereerste plaats mogen worden toe geschreven aan de betere training en de grotere deelname van de militairen maar vooral aan de ideale weersom standigheden, waaronder het voor nor maal geoefende sportlieden licht wan delen was. De buitenlandse troepen, n.l. het de tachement uit Luxemburg, de beide Belgische corpsen en de parachutisten, telden evenmin uitvallers. Behalve onze Nederlandse troepen, van wie de mariniers bij het triomphale slot-defilé een schitterende indruk maakten, kre- LAATSTE PATIENT KOTA INTEN HAD GEEN POKKEN. Zoals men weet werd bij de aan komst van de Kota Inten een der op varenden opgenomen in de quarantai ne-inrichting. Bij langdurige observa tie is gebleken, dat dit geen geval van pokken was, zodat men er toe overge gaan is de patient te ontslaan. Koninklijk Gezin weer thuis H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene, die in het White City stadion te Londen gedurende een week de National Horse Show hebben bij gewoond, zijn Vrijdagavond om acht uur per vliegtuig op Soesterberg terug gekeerd. Men begaf zich onmiddellijk naar het paleis Soestdijk. AUTOBUS IN MAROKKO VERONGELUKT. Zeventien mensen vonden de dood en 23 anderen liepen verwondingen op, doordat een autobus, op weg van Fez naar Karia ba Mohammed (Marokko) in een ravijn stortte. Via de zender Hilversum II warden gisteravond toespraken uitgezonden van de secretaris-generaal van de Ver. Na ".c~, de minister van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes en d- voorzitter van het Nederlandse UNAC-comité prof. mr. R. Kranenburg, over de Unac-actie 1948. Prof. mr. Kranenburg die het eerst sprak zei o.m.: Het doet goed, bij het eindigen van de Unac-actie, te mogen gewagen van een steun en een belang stelling van ons volk, groter dan iemand had kunnen hopen en verwach ten. Het is verheugend te mogen con stateren, dat het Nederlandse volk het belang van de noodlijdende kinderen over de gehele wereld niet onderge schikt heeft gemaakt aan eigen belang. Er is een bedrag van meer dan ander half millioen gulden bijeengebracht, een goed resultaat, ook wanneer het vergeleken wordt met de uitkomst in de gehele wereld. Uit naam van het Op de vergadering van de Vereni ging van Boerderijen en Pluimveefok- bedrijven, te Apeldoorn gehouden, heeft de voorzitter medegedeeld, dat i.v.m. de betrekkelijk geringe export op 't ogenblik de eierprijs binnen veer tien dagen aanzienlijk zal zakken. 1"oen de C. A. Banck de haven van IJmuiden werd binnengesleept, kwam de eigenaar van het Bloemen- daalse restaurant „Het karrewiel" de kapitein een kamerplant aanbieden, be doeld als een gelukwens. Maar boze tongen beweren, dat er rouw heerst aan het strand. Bloemendaal is een at tractie kwijt, die vijf maanden lang duizenden aantrof En een depressie in het café-bedrijf zou wel eens het gevolg kunnen zijn. In ieder geval was er een stem, die zei: „Voor mijn part was-ie nog vier maanden blijven zit ten". Q Nog meer lieden maken zich zorgen voor de toekomst. De hoeden- fabrikanten zitten met de handen in het haar. Het is een bekend verschijn sel, dat een zeer groot aantal mao-rr en vooral jonge i.iannen hoedloos door het leven gaat'. Als dat zo blijft, zal een belangrijke Nederlandse industrie ernstige schade lijden. Een grootscheep se reclame-campagne zal het kopen van een hoed gaan stimuleren. Met een hoed op uw kop, komt de fabrikant e» bovenop! En nu ik toch zo over hoofden babbel, in Amsterdam kree een agent een kruik op zijn pet, di- een jongen uit het raam mikte, nadr' de sterke arm een einde had gemaal: aan een ruzie De jongen is spoorloo.- er de agent blikt in zachte verpleeg sters-ogen. nilllllllll!lllll!!llllllllll!l!lllllllll!llllllllllllllllllll!lll!llllll!ll||!||l||l||l|ll||||||l||l||||l|l!lll!lllllllllll 2°'n knul moesten ze aan de schand paal zetten. De kans is er wel. want in Hattem, waar het 650-jarig bestaan wordt gevierd, is zo'n Middeleeuws at tribuut weer opgebouwd. De schout en zijn rakkers staan erbij en wee degene, die in hun handen "alt. Naar het blok met hem! Q Net als met die vier kna pen in Maastricht, zestien lentes oud, die een reeks winkeldiefstallen pleeg den en de recherche grijze '--ren be- Steek 'es op. Ze zeg:-n dat hel vuren weer gestaakt wordt. zorgden. Buit: drie radio's, vier horlo ges, een verrekijker, lampen, rijwiel onderdelen, tabak, sigaren, sigaretten en snoepgoed. Acht wanhopige ouders en het verbeteringsgesticht op de ach tergrond. Waar moet het heen, vrien den. waar moet het heen? Q Een tref fend verhaal komt uit Phoenix in Ari zona, Daar is de vierjarige- Bobby Beyers zo ziek, dat de dokters hem op gegeven hebben. En iedere dag vraagt hij zijn moeder: „Is er geen post voor mij?" Nu dat bekend is zijn er al meer dan 3000 brieven voor het ventje bi- zorgd. Jn het Gelder: plaatsje Leuth erger den de gebroeders Vierbom zich zo ?an de stroboel in hun stal en aan de naren, die bij het roskammen van de koeien overal rondvliegen, dat ze op het idee kwamen, een stofzuiger te ge bruiken. De koeien hebben daar zo'n plezier in, dat ze al klaar staan, als de motor gaat draaien. Dat de KLM ook wel eens iets doet, dat het dag- icht niet kan zien werd van de week bewezen, toen twee kooien met zwart papier beplakt in het holst van de nacht van Londen naar Kopenhagen werden gevlogen Maar de verklaring was eenvoudig. De kooien bevatten vliegende honden, een groot soort vleermuizen, dat van de zonnestralen schadelijke gevolgen zou ondervinden. Unac-comite en voor deze kinderen: onze hartelijke dank. De heer Lie De heer Trygve Lie zeide daarna o.a.: In het afgelopen jaar hebben de Ver. Naties zich tot u gewend om steun ten behoeve van noodlijdende kinderen over de gehele wereld. Het was een rechtstreeks beroep op u. De resulta ten van dit beroer zijn uitermate be moedigend geweest. Er werden cam pagnes gevoerd in 45 landen en het op deze wijze verkregen bedrag over schrijdt tot dusverre de 30 millioen dollar. Minister Joekes Tenslotte sprak minister Joekes. die opmerkte, dat het prachtige resultaat in ons land werd verkregen door de hartelijke medewerking van honderden plaatselijke comité's, tienduizenden ar beiders, die overwerk verrichtten voor het goede doel of een gedeelte van het loon afstonden; directies van bedrij ven, die algemeen het op die wijze ver zamelde bedrag verdubbelden; veehou ders, die gedurende 14 dagen een halve cent per ingeleverde kg melk afston den, etc.. Van het ingezamelde bedrag zal 15 voor hulp aan de jeugd in eigen land worden besteed; 30 is bestemd voor kinderhulp in de overzeese gebieds delen. Hoe dit geld zal worden besteed maakt op het ogenblik nog een punt van overleg uit. De resterende 55 die bestemd zijn voor hulp aan kinderen in het buiten land, worden grotendeels besteed om de tijdelijke opneming van kinderen uit het buitenland in ons land mogelijk te maken. Wanneer men voorts zou be rekenen hoeveel de pleegouders aan hun tijdelijke pleegkinderen ten koste leggen, zou men gemakkelijk wederom tot een bedrag van anderhalf millioen komen. De 64-jarige „Jan de Tippelaar" uit Raalte, die de gehele „Vier daagse" op zijn klompen heeft afgelegd, kreeg voor deze uitzon derlijke prestatie een welverdien de hulde. gen ook de Belgen en de Luxembur gers ruim hun deel van de bloemen- tulde. Sommigen droegen in de door onderdduizenden toeschouwers om- oomde lange St. Annastraat, bij de male prachtige bloemstukken mee. Militaire en burgerlijke muziekcorp sen luisterden de laatste dag op en begeleidden de manschappen naar het terrein, waar de prijzen werden uitge reikt. Hier waren ook de hoge verte genwoordigers van de burgerlijke en militaire overheid aanwezig. Nijmegen kon deze dag de vreemde lingen bijna niet allen herbergen. De stad leek in de middaguren wel een kleine metropool, met straten en plei nen, die overstroomd waren door een cosmopolitische menigte. Er werd con form de traditie royaal met bloemen gestrooid. Geen man en geen vrouw werd daarbij vergeten en zeker ook niet de buitenlanders, die opgetogen bleken over de' geestdrift en hartelijk heid van de „Hollanders". De Vierdaagse van 1949 is weer schitterend verlopen. De geestdrift der binnen- en buiten landse wandelaars was zo groot, dat zij het volgende jaar ongetwijfeld in nog grotere getale zullen terugkeren. Dan zullen ook vermoedelijk Amerika nen deelnemen. Uiterst kleine meerderheid voor QueuiHe De Franse regering van Henri Queuil- le verwierf Vrijdagavond in de Natio nale Vergadering een meerderheid van slechts drie stemmen over de kwestie van de vacantiegratificatie voor perso neel van de nationale dienst voor so ciale verzekering. De officiële cijfers van de stemming waren: 289 voor de regering en 286 tegen haar. Ofschoon deze meerderheid de klein ste was, die enige Franse regering na de bevrijding heeft behaald, verklaarde premier Queuille zich in de wandel gangen tevreden en vastbesloten om in functie te blijven. Geen heffing van veergelden op Westerschelde Op vragen van het Eerste Kamerlid J. J. Kramer (Arb.) betreffende de ve ren over de Westerschelde heeft de heer Spitzen, minister van verkeer en Waterstaat geantwoord, dat overeen komstig de inhoud van de motie-Kra mer c.s. er van afgezien is gedurende het jaar 1949 de veergelden op de veren over de Westerschelde weder in te voeren. Nogmaals het1 laag vliegen Naar aanleiding van het protest in zake het laag vliegen van militaire vliegtuigen boven het strand verneemt men nog, dat de vliegtuigen een be paalde opdracht hadden uit te voeren en het is uiteraard nimmer de bedoe ling van de Engelse autoriteiten ge weest, dat daarbij de bestaande ver bodsbepalingen inzake het laag vliegen boven Nederlands grondgebied, zou den worden overtreden. Groenten-export gestaakt De export van groenten naar Duits land is van heden af, tot nader order stopgezet, wegens uitputting van de beschikbare betalingsmiddelen. Ten aan zien van de export van fruit op het Juli-contingent ad 500.000 dollar naar Duitsland wordt medegedeeld, dat ne- den de uiterste datum van export is. waarbij er speciaal de aandacht van de exporteurs op wordt gevestigd, dat de wagon- en autoladingen uiterlijk bondag 31 Juli de Nederlands-Duitse grens gepasseerd moeten zijn. Nederlandse bevelhebbers naar Parijs De Nederlandse chefs van staven, ge neraal mr. H. J. Kruis (leger), vice- admiraal jhr. J. van Holthe (marine) en luitenant reneraal C. Giebel (lucht vaart) zullen aan het eind van de vol gende week, vermoedelijk te Parijs, een onderhoud hebben met de chefs van staven der Verennigde Staten, die een bezoek aan Europa brengen. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Zondagavond: Vanavond opkla rend, vannacht weer toenemende bewolking, gevolgd door regen, het eerst in het Noordwesten, la ter in het Zuidoosten van het land. Zondag in de loop van de dag mkele verspreide opklaringen. Weinig verandering in tempera- 'uur, Aanvankelijk afnemende, later matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk harde wind tussen Zuidwest en West.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1