Uit de Aikmaarse Raad Stad en Omgeving. AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Gemeente He Gevaar voor sluiting van de bioscopen? N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Verkoop van ga Het vraagstuk van onbewaakte overwe Het is een bekend feit, dat het be zoek aan vermakelijkheden hoe lan ger hoe meer terug loopt. Dit vindt zijn oorzaak in het z.g. duurder wor den van het geld. Sinds enkele jaren is het aantal bioscoopbezoekers mins tens met 40 procent achteruitgegaan. Dit heeft in diverse gemeenten (b.v. in Heemskerk) er toe aanleiding ge geven een lagere norm te stellen voor de vermakelijkheidsbelasting, daar de theaters met verlies zouden gaan draaien, hetgeen voor de gehele ge meenschap nadelig zou zijn. Deze week brachten wij het bericht dat de bioscopen in Gouda om deze redenen hun deuren hebben gesloten. Ook in Alkmaar draait reeds één bios coop met verlies terwijl een ander theater er ook reeds dicht aan toe is. Alhier wordt een vermakelijkheidsbe lasting van 35 procent geheven, het geen van de zijde der directies alge meen te hoog geacht wordt. Op een poging om b.v. in een theater één maal per week culturele films te draaien waarvoor vermindering der belasting werd aangevraagd werd door de di rectie geen antwoord ontvangen, ter wijl dit juist in Bergen wel succes schijnt te hebben. Als men bij circusvertoningen, wat toch ook een zuiver volksvermaak moet worden geacht, wel met 20 belasting wenst te volstaan, is dan voor de bioscopen géén bepaalde wij ziging van de belastingnorm mogelijk, zo vraagt men zich af. Als de theaters in Alkmaar ook zou den moeten gaan sluiten en dat is zoals het nu gaat niet onwaarschijn lijk dan zou er in het geheel geen geld van die zijde in de kas der ge meente vloeien en het publiek zou van filmvoorstellingen verstoken blijven. Dat lijkt ons nu ook niet zo ideaal. Ernstig ongeluk Donderdagmiddag wilde de 56-jarige mevrouw S., wonende aan de Uiten- boschstraat, ter hoogte van de Juliana- laan de Straatweg oversteken. Op het zelfde ogenblik naderde uit de rich ting Heiloo een personenauto, met naar ooggetuigen schatten, een snel heid van 70 a 80 km. De dame werd midden op de weg door de auto aan gereden en weggeslingerd. Met een hevig bloedende hoofdwonde bleef zij op de weg liggen. Later bleek, dat zij ook nog verwondingen aan shcouders, benen en een hersenschudding had opgelopen. Na voorlopig door de po litie ter plaatse te zijn verbonden, werd zij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Zij maakte het later haar omstandigheden vrij goed. De chauffeur van de auto, die aan de voorzijde werd beschadigd de beide koplampen waren vernield nam de situatie op en liet daarna zijn auto in de steek. Hij meldde zich Vrij dags aan het politiebureau. Leuke kindermiddag Antonini, de bekende goochelaar en buikspreker, komt met zijn lopende, levende en sprekende pop „August" Donderdagmiddag a.s. in 't Gulden Vlies, om de Aikmaarse jeugd een mooi en met zorg samengesteld va- cantie-programma voor te zetten De kinderen kunnen met Antonini een uurtje genieten in goochel-wonderland, waar ze zelf goochelen zullen leren. Een zaal vol glundere gezichten zal kijken naar de echt oud-Hollandse poppenkast, een vermaak dat zelfs voor vele ouderen nog attractief is. Men verzuime niet deze voorstelling met zijn kinderen bij te wonen. Bedrijfsvoetbal-competitie wacht op twee kampioenen In de verschillende afdelingen van de bedrijfsvoetbal-competitie moeten nog slechts enkele wedstrijden wor den gespeeld. Desondanks zijn de kampioenen in dc afdelingen A en C nog niet bekend. De uitslagen van deze week zijn ais volgt: Afdeling A: Ringers IConijn 40; LichtbedrijvenT.S.V. 41; Slagers A.P.S.V. II 2—1; Postillon—Huls kampboys 54; PovayHoge Huys 1—0. Afdeling B: RhodesiaAikmaarse Courant 01; PapierduivelsV.I.V.O.- boys 14; StoelCentra 23; Rhode siaPapierduivels 00. Afdeling C: PerzifoKrom 21; Ringers IIBlack Boys 13. De standen zijn: Afdeling A lichtbedrijven 9 6 2 1 377 14 ovay 8 5 3 0 205 13 T.S.V. 9 4 3 2 13—11 11 Lingers I 9 4 2 3 17—14 -10 Hoge Huys 9 4 2 3 13—14 10 Slagers 7 3 2 2 10— 9 3 Postillon 8 2 15 1415 5 A P.S.V. II 8 1 3 4 7—14 5 Hulskampboys 8 12 5 1531 4 Conijn 9 1 2 6 733 4 Afdeling B: Reiniging 8 6 2 0 Alkm. Courant 9 4 4 1 Chevroletboys 9 4 2 3 SO.V.A. 7 3 2 2 Melkboeren 7 3 13 Papierduivels 8 3 14 Stoel 9 3 15 Rhodesia Centra V.I.V.O.-boys Afdeling C Krom 9 6 12 B. B. C. 8 4 4 0 Perzifo 8 5 12 Telefonia 8 5 12 Notenkrakers 8 4 13 Fordboys 7 3 13 Blackboys 9 3 0 6 Nagengast 6 2 13 P. O. A. 7 10 6 Ringers II 8 10 7 Lelijke val Tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnde woning aan de Schelp- hoek, stortte een 38-jarige timmerman naar beneden. Zijn val werd nog door een steiger gebroken. \Tij liep een bloedneus op, terwijl zich voorts tekenen van een hersenschudding ver toonden. Het slachtoffer werd per zie kenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Hij kan nog niet ge hoord worden. 8 2 2 *4 8 2 2 4 8 2 15 12— 4 14 15—11 12 22—15 10 13—18 8 14—11 8—13 16—20 13—15 11—18 15—23 25—15 13 21—13 12 18—10 11 22—20 11 16—11 9 15—14 12—15 14—14 7—19 8—27 Hoog bezoek aan de Kaasmarkt- De kaasmarkt, waarover wij in ons nummer van gisteren reeds een en an der berichtten, werd, naar de VVV ons mededeelde, nog bezocht door de bevelhebber der landstrijdkrachten der Westeuropese Unie, de Franse gene raal De Lattre de Tassigny en de be kende schilder Kees van Dongen. Het totaal aantal bezoekers werd door de VW geschat op 25.000; twaalfhonderd genoten van het panorama op de Waagtoren en 350 personen namen deel aan excursies per auto door N.- Holland. Er raakten zes kinderen zoek, die later via VVV en politie weer aan hun respectieve ouders konden worden teruggegeven. Nagekomen predikbeurten BERGEN, v.m. half 9 ds. Bekius; Woensdagav. half 8 avondwijding. DE RIJP, geen dienst. GRAFT, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, herv. gem. geen dienst. Doopsgez. gem. av. half 6, da. Francken-Liefrinck. NOORD-SCHARWOUDE. 10 uur, de heer Korndörffer (centr. dienst). OOST GRAFTDIJK, av. half 8, ds. Wesseldijk van Alkmaar. O. NIEDORP. av. half 8 ds. Appel. SINT-PANCRAS, herv. gem., half 4 ds. Appel. Economisch delict Voor de economische rechter te Haar lem moest Vrijdagmiddag komen om zich te verantwoorden wegens het ves tigen van een handelsbedrijf in lompen zonder te hebben gehad een vergun ning tot de inkoop en de verkoop van lompen, P. H. D. te Alkmaar. De niet verschenen verdachte werd veroor deeld tot f 10 of 5 dagen hechtenis. NEDERLANDS HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: „Patent", Alkmaar. Rippingstraat 35. Groothan del in reclame-artikelen. Eigenaar: W. L. Verburg (HV). W. V. Visser, Alk maar, Snaarmanslaan 52, kruideniers- bedrijf. Pension „Nelly", Bergen, Middengeestweg 46. Eigen.: mevr. P. H. v. d. Heijden-Lehman de Lehnfeld. Opheffing: Kunstatelier „Mariette" Alkmaar, Laat 104. Portretschilderen. (Ontleend aan het Nederlands Han delsregister). Wat onze voorouders schreven In de Aikmaarse Courant van 30 Julij 1849 vinden wij de vol gende mededeling. Tot geruststelling van ouders, welke kinderen hebben op het Instituut van Doofstommen te Groningen, kunnen wij mede- deelen, dat nog geen der kwee- kelingen door de cholera-ziekte is aangetast en dat het Instituut, zowel als de weeshuizen tot dus verre, evenals vroeger bij het heersen der cholera van die vreeselijke ziekte bevrijd is ge bleven. De kweekelingen, die in deze week met het invallen der vacantie van Groningen naar Amsterdam zullen vertrokken ov zich vandaar verder naar huis ti begeven, zullen derwaarts ver gezeld worden van eenen medi- cinae doctor, voorzien van de noodige geneesmiddelen, om da delijk hulp te kunnen bieden indien zulks onverhoopt noodig mogt zijn. Middenstandsexamen Voor het Middenstands-examen slaagden Donderdag te Alkmaar de navolgende candi dates P. Fok, Obdam; J. van Galen en Th. van Galen, Zaandam; Th. C. N. van Galen, Haarlem; J. G. J. M. Gallenkamp, Amsterdam; G. Geense, Texel; W. J. Genit, Egmond aan Zee; Th. S. van Giesen, Heems kerk; M. A. Glorie Castricum; J. G. Th. God schalk, Amsterdam; C. N. B. de Goede, Eg- mond aan Zee; G. C. Goedhart, Uitgeest; C. Goemans, Noord-Scharwoude; C. E. de Greeuw, Zaandam; C. C. v. d. Griendt, Alkmaar; C. J. Groen, Uitgeest; P. Groen, St. Pancras; D. A. M. Groot, Egmond-Binnen; A. Groot, Wormer; D. Groot, Westzaan; E. M. Groot, Alkmaar; J. Groot, Zaandam; J. Groot, Heer- hugowaard; P. J. Groot, Heemskerk; A. P. M. Groot, Akerslóot; P. M. Groot, Limmen; R. Groot, Egmond-Binnen; W. T. Groot, Heer- hugowaard; A. S. L. de Groot, Castricum; C. G. Grooten—Van Reeuwijk, Beverwijk; F. J. van Gijsen, Alkmaar; C. Haak, Oostzaan; C. J. Haakman, Alkmaar; M. D. de Haan, Wieringen; W. H. de Haan, Bergen; C. J. de Haas, Oostzaan; H. H. Hackmann, Kromme nie; J. H. Hageman, Limmen; A. Hagen, Vel- sen; C. Hakvoort, Krommenie; A. Halfweeg en H. F. 't Hart, Wieringen; J. Heesterbeek, Heemskerk; C. C. M. van Heeswijk, Zaan dam; W. C. M. Heine, Wonnerveer; P. Heinis, Koog aan de Zaan; C. Helling en H. Hen- drikse, Zaandam; J. Hendrikse, Beverwijk; H. Hesselman en D. Heijdenrijk, Haarlem; J. M. Heyligenberg—Van Dok, Den Helder; F. D. Hibma, Heiloo; C. T. Hoedjes, Obdam; J. J. Hoetjes, Heiloo; J. P. Hof, Egmond aan den Hoef; R. van het Hof, Wormerveer; J. P. Hogendorp, Amsterdam; A. Honing, Velsen-N.; G. M. Hoogeboom en M. J. Hoogeboom, War- menhuizen; A. J. Hoogewerf, Obdam; F. M. Hopman, Bergen; L. Houtenbos, Bergen; M. Houtenbos, Heiloo; A. Hoven, Westzaan; G. T. J. Huisman, Haarlem; G. C. J. v. d. Hulst, Schermer; S. G. Huysman, Zaandam; B. Inden, Amsterdam; G. Indri, Alkmaar; F. J. M. Jacobse, Alkmaar; P. A. Jak, Heer- hugowaard; F. H.Janssen, Den Helder; W. M. Janssen,Alkmaar; J. G. Jong en J. O. Jong, Assendelft; J. M. de Jong en H. M. Jongbloed, Zaandam; S. Jongeneel, Kromme nie; E. C. Joosen, Santpoort; C. Kaandorp en S. Kaandorp, Heiloo; J. M. Kaayk, Westzaan; A. Kabel, Zaandam; P. Kalverdijk, Noord- Scharwoude; P. C. Notten—Bron, Amsterdam. Negen-en-twinting candidaten afgewezen. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Blue Skies (18 jaar). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Per Luchtpost (14 jaar). Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Drie ondernemende meisjes (tot 14 jaar o.g.) ZONDAG Zie bioscopen Zaterdag. Aanvangs tijden: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 31 Juli zal de apotheek van de heer Kruisinga, Koorstraat 47, voor het publiek geopend zijn. In deze apo theek wordt de volgende week de nachtdienst gehouden. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN Zondag 31 Juli zijn de huisartsen dokter Kolk (Geestersingel 36, telef. 2017) en dokter Westerkamp (Emma- straat 93, telefoon 4357) beschikbaar. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING Nachtelijk geraas In de afgelopen nacht omstreeks half vier werd de politie door bewoners van de Kennemerstraatweg telefonisch gewaarschuwd dat zich een aantal paarden zonder begeleider langs de weg ophield. De politie, die op onder zoek uittoog, ontdekte een kudde van vier paarden. Zij bleken afkomstig van een weide aan de Heilooërdijk en had den de vrijheid verkozen. De politie heeft zich over de dieren ontfermd. BERGER SCHOOLVERENIGING. Aan de L. S. der Berger Schoolver eniging zal op verzoek van verschillen de ouders met September een kleuter klas gebouwd worden met een beperkt aantal leerlingen. Voor de aanmelding vindt men in dit blad nadere gegevens. Leg de eerste steen CITROE met muurvaste lig ging kunt er op bouwen I III Bergen N.H. tel. 2456 BING CROSBY songs van Irving „White Christmas" DIERENBESCHERMING Zwervend zijn ta Alkmaar aange troffen twee kleine kwarte hondjes. Men wordt verzocht geen dieren bij de inspecteur te brengen. Zelf bewaart men de gevonden hond of poes tot er een tehuis voor is gevonden. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstr. FAILLISSEMENT Uitgesproken is het faillisement van A. C. Rijnaarts, handelende onder de naam „Rivo Knopenhuis", Verdronken- oord te Alkmaar. R.c. mr. J. Krabbe, cur. mr. J. R. de Groot. AFSCHEID VAN DE KLEUTER SCHOOL Op de Bergerhofkleuterschool heb ben de leerlingen gistermorgen af scheid genomen van de vertrekkende onderwijzeres mej. Brakhoven wie een boek en bloemen werden aangeboden. Uitgeest Militair aan verwondingen bezweken Na ons bericht, dat de zoon uit het gezin N. Molenaar, Hogeweg, alhier, ernstig gewond in het hospitaal te Tji- mahi was opgenomen, heeft thans de familie de ontstellende tijding bereikt, dat haar zoon aan de bekomen ver wondingen is overleden. HARMONIE-THEATER BLUE SKIES Het is geruime tijd geleden, dat zo- velen zich op een zomerse Vrijdag avond hebben opgemaakt om een be zoek te brengen aan een bioscoop. Deze grote belangstelling gold Bing Crosby, een der grootste croonersuit de Ver. Staten, wiens populariteit door radio, gramofoon en film naar het oude werelddeel oversloeg. In „Blue Skies" krijgen de Crosby-fans ruim schoots hun deel. Achttien maal ver heft Bing zijn stem om de bekendste Berlin te zingen. „Blue Skies", „How deep is the ocean" en hoe die andere bekende melodieën ook mogen heten, brengen Bing Crosby telkenmale op het podium. Verheugend is, dat men hem thans in het milieu gelaten heeft, waarin een song op zijn plaats is. Dat hij achttien maal moet zingen, alvorens hij de charmante Joan Gaulfield in de armen kan sluiten, och men gaat nu eenmaal niet naar een film van deze zingende filmacteur, om een patheti sche liefdesverklaring te horen. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Naast Bing Crosby danst Fred Astaire op weergaloze wijze. In een razend tempo ranse,fTn zijn voeten de parketvloer en bewijzen, dat hij nog niets van zijn danskunst heeft ingeboet, sinds het paar Fred AstaireGinger Rogers zijn eerste triomfen vierde. In het voorprogramma een uitgebreid journaal, waarin o.a. Fausto Coppi's overwinning in de Tour de France. VICTORIA-THEATER PER LUCHTPOST Een Amerikaanse rechter heeft twee dochters. De oudste is normaal, de jongste, die nog op school gaat, is haar kinderjaren vér vooruit, spreekt over vrouwenkiesrecht en morele zorg voor de soldaat te velde en schrijft liefdesbrieven aan een haar onbeken de officier aan het front, waarbij zij, om de inhoud der brieven waarschijn lijk te -maken, niet haar eigen foto, maar die van haar zuster insluit. Er wordt gebeld en wie staat daar bij de rechter op de stoep? Ja, dat be hoeven we natuurlijk niet te ver tellen. Dat is de jonge kapitein Bill Seacroft, die onverwacht verlof heeft gekregen en vanuit Italië naar Ame rika vliegt om het meisje zijner dro men te ontmoeten. De ouders zijn hoogst verbaasd, dat hun dochter nooit iets over de correspondentie verteld heeft. Zij weten, dat Ruth de doch.l ter verloofd is met een man, wienil type we hier niet zullen beschrijveij omdat men hem zelf maar eens moei gaan bekijken en ze verwijzen de ka-S pitein naar de Bank waar Ruth achter; de. tralies zit omdat ze daar als casT siére in dienst is. Ruth herkent natuurlijk niet omdat ze zijn bei zelfs niet kan vermoeden, maar evenl later komt hij naar huis en neemt haai f in zijn armen. Het misverstand wordt I opgelost behalve voor de kapitein egl ce man met het schoenborstel-snorre. I tie, die noodgedwongen moet aanzien I hoe de militair zijn meisje kust en paaid wordt met de belofte, dat dt«. de volgende dag weer «naar het front I moet. Als blijkt, dat zijn regiment in Ame- I rika zal blijven, stapelen de moeilijk.! heden zich op totdat er tenslotte di.l verse huwelijken worden gesloten I waarbij alleen diegenen overblijven! I die niet voor elkaar en die eigenlijk f voor niemand bestemd zijn. Een alleraardigste, vrolijke film, niet het minst door het uitstekende spel van alle acteurs en actrices. CINEMA AMERICAIN DRIE ONDERNEMENDE MHSIES Deze fraai in technicolor opgemto film, heeft gisteravond de toesctoi. wers in hoge mate geboeid, niet i. leen door het alleraardigste spel van de drie dochters, maar vooral spel, zang en pianospel van Jeanelttl McDonald en José Iturbi. De eerste I heeft nog niets van haar charme ver-1 loren, zingt uitstekend en haar vele fraaie costuums op bijzon-1 dere wijze. De grote Spaanse pianist I José Iturbi is behalve een beroemen virtuoos, ook een bekwaam dirigent I en tevens als acteur meer dan ver-F dienstelijk. Jeanette McDonald is de geschel-l den vrouw met de drie aantrekke-l: lijke dochters, waarvan de oudstsl gespeeld door John Powell, als zat-! geres zeer veel belooft en de twe| andere allerleukst spelen. Zij niet zo ingenomen met de nieuil keuze (Iturbi) van hun moeder, maal het jeugdige drietal moet zich tet| slotte gewonnen geven. Van prachtige muziek (piano orkest) is er in ruime mate te genie-I ten en de zang van moeder en dock-ï ter zal bij voortduring boeien. Aan <k| opnamen is bijzondere zorg besteed e:| talrijke taferelen zijn een lust voo:J het oog. Vol aandacht volgt men de filil van begin tot einde. Aardig spel lever-I de nog Edward Arnold als de matl die steeds te hulp moet komen. Ail geheel een film, die veel voldoeninj| zal schenken. Wij leven in de warme vacantiedagen waarin de journalisten vroeger grieze lige verhalen van zeeslangen publiceer den, van beesten, die nooit iemand ge zien had maar wier luguber uiterlijk zeer waardevolle copij leverde om er de lege plekken in de kranten mee te kunnen vullen. Tegenwoordig heeft de journalist geen zeeslang meer nodig om zijn blad vol te krijgen. Door de snellere ver voermiddelen zijn de afstanden kleiner geworden althans zo lijkt het alles wat er in de wereld gebeurt ts van veel groter betekenis en door de gemeenschappelijke belangen van lan den en volken zijn wij zelf ten nauwste betrokken bij veel wat er buiten onze grenzen gebeurt. Wij hebben dan ook niet gejuichd bij het vooruitzicht, dat wij nog een pagina copie van de gemeenteraad zou den krijgen, maar ja, het raderwerk van de stad draait zomers natuurlijk ook en juist in deze vacantieweek scheen men de veer extra opgedraaid te hebben zodat er een agenda van met minder dan vier-en dertig punten was af te handelen. Verscheidene edelachtbaren lieten verstek gaan, anderen hadden plichts getrouw de bospaadjes of de strand stoelen de rug toegekeerd en verdiep ten zich met zongebruinde koppen in de gemeentelijke problemen. Zij verschoven subsidie -aanvragen naar de volgende begroting, benoemden schoolhoofden, onderwijzers en leraren, keurden rekeningen van allerlei sociale instellingen goed, kochten grond of lie ten die ophogen, verpachtten de jacht en schonken met mild gebaar boeken cn meubelen aan de bijzondere scholen. De wieken van de ambtelijke molen draaiden op volle toeren en we zouden ondanks de lange agenda na een uurtje weer op straat hebben gestaan als niet gebleken was. dat er nog altijd -aadstn^pu ziiu. die niet gewillig in het gareel lonen, maar zo nil en dan een dartel -Hlsn -oneefie op het terrein van de politiek maken Daar was natuurlijk allereerst de iwer Torenvlied. die niet in de Raad zit om er kringetjes te blazen, maar di" zich van de verantwoordeliikheid wel ke de kiezers op zijn brede schouders hebben geladen diep bewust is. Hef was te verwachten, dat hij bij de groepsindeling der gemeentewerklieden het paard der welsprekendheid zou be stijgen en het zou laten steigeren. Hij laat zich nooit afschepen met de mede deling, dat men het in Den Haag nu eenmaal zo heeft voorgeschreven en als zijn adviezen gevolgd werden hadden B. en W. een abonnement op de trein en vertoonden zich elke dag in de resi dentie om de excellentie, waaronder 'Sociale Zaken ressorteert, nu eens pre cies te gaan vertellen wat er aan zijn beleid hapert en duidelijk te maken, dat een arbeider in deze kostbare tijd nu eenmaal niet van de wind kan leven. De groepsindeling moest gewijzigd worden en de minister moest begrijpen of anders maar leren begrijpen, dat er met een tijdelijke bijslag van een rijks daalder veel meer gedaan kan worden dan met een van een gulden. Het College voelt niet veel voor die boodschapjes naar de hofstad en vindt dit eigenlijk meer een taak voor ds vakverenigingsbesturen. Wethouder Van Slingerland heeft in zijn langdurige loopbaan al zo vaak de schouders opgehaald en betoogd, dat hij er ook niets aan kan veranderen, dat het op en neer gaan van zijn ambtelijke schouders langzamerhand 'n gewoonte gebaar is geworden. Maar de heer To renvlied laat zich niet afschrikken en kwam bij het bepleiten van de stede lijke belangen in het bijzonder op voor een schoolschoonmaakster, die extra avondwerk had door het schoonhouden en opruimen van lokalen, welke de gemeente aan diverse verenigingen verhuurd had, zonder dat zij daarvoor ooit enige vergoeding had gekregen. De wethouder meende, dat de vereni gingen dat dan maar moesten betalen en de heer Torenvlied was van opinie, dat deze dat niet verplicht zijn omdat zij de schoollokalen na berekening van alle daarop rustende lasten, zoals licht en warmte, huren en er vanzelfspre kend op rekenen, dat ook de kosten van de schoonmaakster daarin verdis conteerd zijn. Ieder dacht blijkbaar, dat een ander het moest betalen met liet gevolg, dat de arme schoonmaakster links en rechts keek maar telkenmale weer met een gevoel van weemoed cn met lege handen en dat was het ergste huiswaarts moest keren. Resultaat van alle besprekingen: de zaak zal onderzocht worden en de be trokken schoonmaakster zal weldra het morgenrood der bevrijding zien ver schijnen. De woonwagenbewoners zullen elec- trisch licht krijgen, niet omdat men zich daartoe tegenover deze stadgeno ten moreel verplicht voelt dat heeft de Heilooërdijk wel bewezen maar omdat daardoor beter politietoezicht kan worden uitgeoefend. Het woonwagenpark laten we vooral van een park spreken wordt dus geïllumineerd en het zal de bewoners vrij koud laten op welke gronden dit noodzakelijk werd geoor deeld. De heer Van der Borden voelde er niets voor om het daar gezellig te maken uit vrees, dat Alkmaars bezit aan rollende huizen nog groter zal wor den. Wie geen geld heeft en vaak van de gemeenschap moet leven is nu een maal nergens ter wereld een graag ge ziene gast, maar nu wij toch over het woonwagenpark spreken zouden wij een beroep op het College willen doen daar ook een paardenstal te zetten, zo dat de magere viervoeters, die het ook niet kunnen helpen dat zij aan de schaduwkant van het paardenleven staan, in de koude winterdagen een dak boven het moede hoofd kunnen krijgen. Laten wij niet te veel zeggen van het debat over het urinoir, dat van links naar rechts verplaatst of oüder de grond gestopt zou moeten worden. Een der raadsleden maakte de opmerking, dat men wat dat betreft ten slotte in elk café op het Waagplein terecht kan en wij hebben zo 'n stil vermoeden dat hij daarbij financieel geïnteresseerd is. Een ondergrondse gelegenheid is een eis van de moderne tijd en als die niet te ver uit de buurt van het plein komt zullen ontelbare toekomstige bezoekers er het gemeentebestuur dankbaar voor blijven. Interessanter was, dat er enkele dui zenden voor reclame voor ons indus trieterrein en een toekomstig industrie flat werden uitgetrokken. Ook reclame is een eis van de tijd, elke gemeente is als 't ware één groot bedrijf gewor den en als steden tegen steden concur reren is een breed opgezette reclame campagne een eerste vereieste. Temeer omdat het nu juist niet zo schitterend met de industrievestiging schijnt te gaan. De berokken wethou der glimlacht een beetje zoetzuur 20 procent zoet en 80 procent zuur als hg verzekert, dat er wel eens naar gevraagd wordt en de kooplustigen schijnen zich nog niet voor de deur vanhet gemeentehuis te verdringen. B. en W. wilden een schat van een woninkje kopen, een lief huisje aan de Noorderkade, in goede staat van on derhoud, keurig bewoond en helemaal niet duur, want het kost maar ƒ2700. Als hij het woord „woning" hoort, spitst de heer Van der Borden de oren als een oud-cavaleriepaard, dat er gens een trompet hoort blazen. Hij is expert op dat gebied, had het wo ninkje ook bekeken en kwam tot een geheel andere conclusie dan de direc teur van Gemeentewerken. Het ligt aan een stinksloot, de brug is verrot, in het huisje zelf zit de verf over de molm heen en de W.C. als men dat zo noemen mag zakt in elkaar als men er zich op waagt. De heer Van der Borden sprak uit ondervin ding behalve natuurlijk wat de toiletinrichting betreft want hij had het pand zelf getaxeerd, noemde het niet veel meer dan een krot, dat alleen goed was om afgebroken te worden en meende, dat het veel te hoog geprijsd was. Het zou verstan dig zijn om het zo spoedig mogelijk af te breken, maar ja, dat bleek ten slotte ook de mening van B. en W. en de directeur van Publieke Werken had het juist hoger getaxeerd omdat de grond nodig was voor het indus trieterrein en onteigening later veel kostbaarder zou worden. Het huisje kwam daardoor In een heel ander we zouden haast zeggen in een veel eerlijker licht te staan. Een stad, die leeft bouwt niet alleen aan haar toekomst, maar breekt ook af met het oog op die toekomst en, ondanks de waarschuwing van onze edelachtbare huizenexpert, besloot de Raad tot aankoop. Ten slotte ging het hier maar om één huisje, maar dat werd heel an ders bij het volgende voorstel, toen B. en W. om een crediet van 550.000 vroegen teneinde op een terrein tus sen Baanpad en Catsstraat 47 mon tagewoningen te laten bouwen, die ons vanuit Den Haag waren toegewe zen. Zij moeten nog dit jaar gebouwd worden en kunnen 69 gezinnen ber gen. Dat laatste zag er heel verleidelijk uit; want de woningnood is nog groot en deze huisjes schijnen een ideale verblijfplaats voor jonggehuwden. ~£n het hun weinig schelen of de binnen muren normaal of van Engels gips zijn. „Raum ist in der kleinsten! hütte für ein glücklich liebend Paar", heeft de grote dichter Schiller maar er waren edelachtbaren, die a| heel anders over dachten, dat wil zeg gen over de kwaliteit van de huisjei Zij vonden ze niet aanbevelenswaar dig, de straten te smal en de huisjes van een dergelijke kwaliteit, dat ds gemeente er in latere jaren vast ms zou blijven zitten. Zij wilden geen kat in de zak i pen, vooral niet als die kat meer de een half millioen moet kosten, ïi wilden de kwestie eerst nog eens be- studeren en eens hier en daar infor meren. De heer Torenvlied houdt niet van dergelijke cadeautjes uit Den Haag en hij kenschetste ze met een woord, dat hij volgens de burgemees ter niet mag gebruiken en dat wij tier dus ook niet kunnen weergeven. Bij laakte het, dat een dergelijke bijlage er „doorgejaagd" moest worden, na dat deze eerst de vorige dag was ver schenen en er dus geen tijd voor rus tig overwegen was geweest. Trouwens, dat was ook de klacht van enige andere edelachtbaren, duidelijk lieten uitkomen, dat ze daar niet zaten om ja te knikken, maar da' 't „gemeen" hen had geroepen en da' ze het zouden „besorgen als h"11 eigen", vooral wat betreft de belas* tingpenningen van dat „gemeenh want ƒ550.000 is zelfs in deze tij" nog de moeite waard om er eens rus tig over te praten. Het college schermde met het ga- vaar voor uitstel, het periculum mora, zoals de doktoren dat op hun recepten schrijven en wees er op, dat I uitstel wel eens tot afstel zou kun nen leiden, waarmee de woningzoe kenden niet gebaat zouden zijn. Ten slotte werd een voorstel om de zaak uit te stellen verworpen met als enige voorstemmers de heren Toren vlied, Van der Borden en De Zeeutf. een bonte politieke combinatie, welk' we de laatste tijd al eens meer zijn tegen gekomen. De heer Torenvlied nam zijn tas der de arm en verliet de raadszaal omdat hij voor een half millioen wel I een zak met een andere inhoud dan een kat kon krijgen en de Raad g accoord met het voorstel, zodat 69 zinnen nog aan het einde van dit ji een gemeentelijke woning zullen Gisteravond vergaderde de ra van burgemeester Kalff. De heei dering werd een voorstel van B de Kennemerstraatweg te verko] 2000.—, teruggenomen, daar B aanbiedingen hadden gekregen, c „Als", zo zeide de heer Bolte (1 liet geld incasseert en een kwi wereld, om te trachten de verkot De burgemeester antwoordde dat de koper risico nam, daar li dat de raad zijn goedkeurin moest hechten aan de transac verbouwingen, die werden uitg komen dan ook uitsluitend vc pers rkening. Maar men mag meente geen 500 gulden schade kenen. De heer Bolte bleef echter 1 standpunt, dat dc gemeente hi zeer overijld had gehandeld, i meende dat hier de uitvoerende de wetgevende macht was gaan en dit achtte hij geen juis delwijze. Bij afgifte van een ki is de koop definitief gesloten. 1 ook zij, het voorstel van B. en V niet behandeld in afwachting dingen, die komen zullen. De overige agendapunten we: een vlot tempo afgewerkt. Ing was o.m. een verzoek om subsi de Bond tegen het schenden va Heilige Naam. Op voorstel van gemeester werd dit punt aangt tot de begroting, hoewel de vc wel geneigd was, aan het ver voldoen, naar hij zeide. Een commissie, bestaande uit ren Heine, Vermeulen en H onderzocht de geloofsbrieven nieuwgekozen saadsleden en bev ze in orde, zodat tegen toelatii bezwaar bestaat: Voorts zullen wijzigingen worden aangebrach vastgestelde herziening van d wedderegeling van gemeentep. en zal aan het gemeenteperson gratificatie over 1949 worden kend van 2 van het loon. Teve besloten, een tijdelijke bijslag tijdelijke kindertoeslag te v aan het gemeentepersoneel, zo de Rijksambtenaren die krijgen, ze punten werden zonder c doorgehamerd. Eveneens was dit het geval n voorstel van B. en W. tot w van het uitbreidingsplan-Zuid, 0oor een meer rendabele exi mogelijk zal zijn. Met de kerk van de Ned. Herv. Gemeente overeenkomst gemaakt over h vangen van de bestaande afsc langs de tuin van ds. Bloemb president-kerkvoogd heeft in toegezegd 300 bij te dragen ii tale kosten van 510. Indien meente deze 300 ontvangen de raad geen bezwaar de we doen uitvoeren. De ove Het laatste agendapunt ve de aankoop van enkele percele langs de spoorweg. De raad gii mede accoord, doch de heer man (KVP) greep de kans aar wijzen op de gevaarlijke toest: de onbewaakte overwegen, naar het oordeel van de burg. het enige verband tussen c kwesties gelegen was in het „spoorwegen" wilde hij toch de zaak ingaan. Met de N.£ overlegd ep de inspecteur van het vervoer is komen kijk der in enorme kosten te ven een oplossing alleen te vinden aanbrengen van tourniquets bi Hondsbosselaan en Ewislaan, kerlicht bij de Kerklaan en standsbewaking bij Schuine bosselaan en Zevenhuizerlaan. betekenen, dat de tourniquets verkeer over die overwegen Derde dag avond vierdaagse Tegen veler verwachting i ook de derde rit van de Avondvierdaagse verreden on mooist denkbare weer en do tocht voor het grootste deel g duinterrein, was de hinder wind slechts zeer gering. Van de startplaats (café bij de veiling) af ging het d Zuidelijke richting, de Bakki Castricumse duinen tegemoet heel gauw zaten de eerste fietsers er midden in. De ove: sleedden waarschijnlijk wat rr dacht aan de inderdaad schor ving. Langs straat- en grintv flinke fietspaden, maar ook c mans-paatjes en zelfs zand. w-erd ettelijke kilometers i Kennemerlar.d rondgepedde deelnemers hadden de groot lijke waardering voor de ini mers en de organisatoren v prachtige tocht, waaraan de politie wederom haar volle r king verleende. In Castricum te men weer de grote weg 6>ng het recht toe recht aan i loo. Maar nog niet direct naar controle, want ter hoogte v; dorp moesten de uitlopers O] deren wachten, waarna het in tempo achter de inmiddels aa opgestelde muziek en onder z Publieke belangstelling via en Heerenweg ging naar herberg" voor het ontvangen 'ïlfde (laatste) controlestemp; dag. Ook hier stonden weer don mensen de fietsrijders tj ■komen. Vanmiddag heeft de laatst, deze „Vierdaagse" plaats. Z 'engste worden van het vie m en het zal weer een me '-ijn, deze keer door de bossen van Bergen en Schoorl.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2