Gemeente Heiloo handelt overijld De Raad van Graft kwam bijeen Egmonds vroede vaderen bijeen Te hoog vochtgehalte in kaas Verkoop van garage te vroeg geschied? Het vraagstuk van de Heine (KVP) bezwaar had, omdat onbewaakte overwegen Heer-Hugowaard De ouden van dagen op stap Bergen VAN MARSDIEP TOT IJ Jongeman bij Camper duin in zee verdronken Gasdirecteur Smit neemt afscheid gaafste jieuws Het blijft voorlopig koel zomerweer Lanqedijk De naam van het product in gevaar Talloze overtredingen zware auto's dan zouden moeten draaien. Een andere oplossing is ech ter onmogelijk, zodat men zal moeten kiezen of delen. Woorden van afscheid. Nadat hiermede de agenda was af gewerkt, nam de burgemeester het woord om afscheid te nemen van de heren Senff, Heine, Hareman en Ver meulen, die niet meer in de raad zul len terugkeren. Spreker getuigde van zijn grote waardering voor de samen werking en de toewijding, waarmede de aftredende raadsleden de gemeen schapsbelangen hebben behartigd. Speciaal de heer Heine kreeg een extra-woordje, omdat deze veertien jaar zitting in de raad heeft gehad. De heer Heine tenslotte, beant woordde de. burgemeester en sprak als zijn overtuiging uit, dat de nieuwe raad het gemeentebelang op de juiste wijzè zal weten te behartigen. Gisteravond vergaderde de raad der gemeente Heiloo onder voorzitterschap van burgemeester Kalff. De heer Majolee (Arb) was afwezig. Tijdens de verga dering werd een voorstel van B. en W., om de voormalige gemeentegarage aan de Kennemerstraatweg te verkopen aan de heer M. Hoebe voor een bedrag van f 9000teruggenomen, daar B. en W. juist dezelfde morgen van drie zijden aanbiedingen hadden gekregen, die 500 gulden hoger lager dan genoemd bedrag. Als'' zo zeide de heer Bolte (KVP) „de gemeente eerst een perceel verkoopt, liet geld incasseert en een kwitantie afgeeft is het dan niet de omgekeerde wereld, om te trachten de verkoop later weer ongedaan te maken?" i lijk zouden maken, waartegen de heer De burgemeester antwoordde hierop, dat de koper risico nam, daar hij wist, dat de raad zijn goedkeuring nog meest hechten aan de transactie. De verbouwingen, die werden uitgevoerd, komen dan ook uitfluitend voor ko pers rkening. Maar men mag de ge meente geen 500 gulden schade berok- kenen. De heer Bolte bleef echter bij zyn standpunt, dat de gemeente hier wel zeer overijld had gehandeld. Spreker meende dat hier de uitvoerende macht de wetgevende macht was voorge gaan en dit achtte hij geen juiste han delwijze. Bij afgifte van een kwitantie is de koop definitief gesloten. Hoe dit ook zij. het voorstel van B. en W. werd niet behandeld in afwachting van de dingen, die komen zullen. De overige agendapunten werden in een vlot tempo afgewerkt. Ingekomen was o.m. een verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam. Op voorptel van de bur gemeester werd dit punt aangehouden tot de begroting, hoewel de voorzitter wel geneigd was, aan het verzoek te voldoen, naar hij zeide. Een commissie, bestaande uit de he ren Heine, Vermeulen en Hareman, onderzocht de geloofsbrieven van de nieuwgekozen saadsleden en bevond de ze in orde, zodat tegen toelating geen bezwaar bestaat. Voorts zullen enkele wijzigingen worden aangebracht in de vastgestelde herziening van de jaar- wedderegeling van gemeentepersoneel en zal aan het gemeentepersoneel een gratificatie over 1949 worden toege kend van 2 van het loon. Tevens werd besloten, een tijdelijke bijslag en een tijdelijke kindertoeslag te verlenen aan het gemeentepersoneel, zoals ook de Rijksambtenaren die krijgen. Al de ze punten werden zonder discussie doorgehamerd. Eveneens was dit het geval met het voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan-Zuid, waar door een meer rendabele exploitatie mogelijk zal zijn. Met de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente is een overeenkomst gemaakt over het ver vangen van de bestaande afscheiding langs de tuin van ds. Bloemhoff. De president-kerkvoogd heeft in principe toegezegd 300 bij te dragen in de to tale kosten van 510. Indien de ge- meente deze 300 ontvangen zal. ziet t de raad geen bezwaar de werken te 1 doen uitvoeren. De overwegen. I Het laatste agendapunt vermeldde de aankoop van enkele percelen grond langs de spoorweg. De raad ging hier- I mede accoord, doch de heer Kraak- f man (KVP) greep de kans aan, om te wijzen op de gevaarlijke toestand van de onbewaakte overwegen. Hoewel naar het oordeel van de burgemeester het enige verband tussen de twee kwesties gelegen was in het woord „spoorwegen" wilde hij toch even op do zaak ingaan. Met de N.S. werd overlegd ep de inspecteur-generaal van het vervoer is komen kijken. Zon der in enorme kosten te vervallen is een oplossing alleen te vinden door 't aanbrengen van tourniquets bij Rechte Hondsbosselaan en Ewislaan, een flik kerlicht bij de Kerklaan en een af standsbewaking bij Schuine Honds bosselaan en Zevenhuizerlaan. Dit zou betekenen, dat de tourniquets het rij- verkeer over die overwegen onmoge- Begunstigd door prachtig zomer weer maakten onze ouden van dagen Donderdag hun jaarlijkse autotocht Met vier grote Nacobussen en enige luxe wagens werd naar het Vondel park gereden, waar een kop thee met een gebakje werd genuttigd. Vandaar ging het over Abcoude en Loosdrecht langs de Loosdrechtse plassen naar Oud-Loosdrecht, waar opnieuw werd gepauseerd en de inwendige mens ver sterkt. Nadat de prachtige zeil- en motorjachten waren bewonderd ging de tocht door Hilversum langs de mooiste plaatsen van het Gooi naar Oud-Valkeveen waar ieder zijn hart kon ophalen aan de verschillende at tracties. Hier werd ook de warme maaltijd gebruikt, die allen zich goed lieten smaken, waarna de terugtocht weer werd aanvaard. Opgewekt en zeer voldaan kwam het gezelschap zonder ongevallen weer in Heerhugo- waard, waar het werd opgewacht door een grote schare belangstellenden en de muziekver. HUGO, waarna in de zaal van Evers de laatste verversin gen werden gepresenteerd. Dp voorzitter van de commissie dankte allen, die hadden meegewerkt om deze dag te doen slagen met enige hartelijke woorden, waarna de heer A. Quant namens de oudjes hartelijk dankte voor het vele dat zij deze dag hadden genoten. Derde dag avond vierdaagse Tegen veler verwachting in werd ook de derde rit van de Heiloose Avondvierdaagse verreden onder het mooist denkbare weer en doordat de tocht voor het grootste deel ging door duinterrein, was de hinder van de vind slechts zeer gering. Van de startplaats (café Admiraal tij de veiling) af ging het direct in Zuidelijke richting, de Bakkumse en Castricumse duinen tegemoet, en al l.eel gauw zaten de eerste groepen fietsers er midden in. De overigen be steedden waarschijnlijk wat meer aan dacht aan de inderdaad schone omge ving. Langs straat- en grintwegen en f'inke fietspaden, maar ook over één trans-paatjes en zelfs zandweggetjes verd ettelijke kilometers in mooi Kcnnemerlar.d rondgepeddeld. De deelnemers hadden de grootst moge- Hike waardering voor de initiatiefne mers en de organisatoren van deze prachtige tocht, waaraan de verkeers politie wederom haar volle medewer king verleende. In Castricum bereik te men weer de grote weg en toen &ng het recht toe recht aan naar Hei loo. Maar nog niet direct naar de eind controle, want ter hoogte van Tuin dorp moesten de uitlopers op de an- ceren wachten, waarna het in wandel- tempo achter de inmiddels aan de kop opgestelde muziek en onder zeer grote publieke belangstelling via Tuindorp en Heerenweg ging naar „De oude herberg" voor het ontvangen van het Uude (laatste) controlestempel van de ag. Ook hier stonden weer honder den mensen de fietsrijders te verwel komen. Vanmiddag heeft de laatste rit van deze „Vierdaagse" plaats. Zij zal de engste worden van het viertal (38 *m en het zal weer een mooie tocht van o door de bossen en duinen tan Bergen en Schoorl. Donderdagavond vergaderde de Graf ter gemeenteraad voor de laatste keer in de oude samenstelling onder burge meester Dalenberg. In zijn mededelin gen kwam de voorzitter nog even terug op de in de vorige vergadering geuite klachten betreffende vervuilde sloten. Een onderzoek was ingesteld en het was inderdaad gebleken dat de sloot langs de kanaalweg zich in een onhoud bare toestand bevond. Door de ge meente-architect was een rapport opge maakt. dat was doorgezonden naar de betreffende rijksinstantie. Een onderzoek was ingesteld naar de mogelijkheid subsidie te krijgen voor aanschaffing van tijdens de oorlog ge vorderde klokken. Hoewel nog niet of ficieel, kan worden gerekend op 50 pet vergoeding voor de klok te West- Graftdijk. Een vergoeding voor de klok te Graft zal afhankelijk worden gesteld van eventuele verbouwing van de kerk. Concrete plannen hiervoor waren er nog niet, doch er wordt aan gewerkt. Ter voorkoming van ongelukken bij begrafenissen zal een ander overpad worden gebruikt. De netto onkosten van de bestrating bedroegen 18967.64. In een vorige raadsvergadering was besloten, ter verbetering van de Noord- eindermeerbrug een bedrag van 2000 uit te trekken. Bij de uitvoering van het werk bleek echter, dat wilde de verbetering voldoende zijn. een belang rijk hoger bedrag moest worden be steed. De nu verkregen resultaten mo gen zeer bevredigend worden genoemd. De machtiging om de resterende 1000 alsnog uit te trekken werd z. h. st. door de raad gegeven. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van „Het Noordhollands Land schap" te Amsterdam om toekenning van een subsidie Van de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heilige Naam, te 's- .Gravenhage, was ook een verzoek om toekenning van subsidie binnengeko men. Hoewel alle raadsleden overtuigd waren dat een actie tegen het euvel van vloeken niet overbodig is, meenden enkele raadsleden dat dit geen reden was om van gemeente-wege te subsi diëren. Na stemming werd een voorstel van de meerderheid van B. en W. aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen waren de heren L. Bruin, J. Middel koop en Houtkoper. Ter stimulering van het werk van de rundveefokvereniging De Rijp, Graft en Omstreken, werd besloten 10 bij te dragen in de kosten voor aankoop van een medaille, t.b.v. de door de ver eniging te houden fokveedag. Een verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te Oost-Graftdijk, om een bijdrage ad 100 in de kosten voor herstellingen aan de Ned. Herv. kerk te Oost-Graftdijk, werd voor nader onderzoek wederom in handen gesteld van B. en W. Evenzo geschiedde met hét verzoek van de L.T.B. inzake het maken van een los en laadplaats. Na onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden werd tot toela ting besloten. De voorzitter sprak een afscheids woord tot het enige raadslid, dat in de komende periode geen deel zal uitma ken van de raad. de heer Taam, en dankte hem namens de gemeente Graft voor wat hij in het belang van de ge meente heeft gedaan. Zoals gewoonlijk bleek bij de rond vraag, dat er op West-Graftdijk nog verschillende sloten waren die opge knapt moeten worden; ook de kuilen in de straat op het Westeinde kwamen weer ter sprake. Een en ander zal na der worden bekeken. De heer L. Bruin was het niet eens met de plannen t.a.v. de begraafplaats te Graft. Volgens hem waren deze niet afdoende. De voorzit ter zegde toe hieraan de grootste aan dacht te zullen besteden. De heer C. Taam dankte voor de tot hem gespro ken waarderende woorden. Daarna sluiting. „Vergadering „Polderbelangen Onlangs vergaderde onder voorzit terschap van de heer Jac. Sinnige bo vengenoemde vereniging. De voorzit ter deelde mede dat het bestuur had gemeend deze vergadering te moeten uitschrijven in verband met de stem ming voor het bestuur van de polder op de vorige vergadering, welke niet reglementair was. Ook deze algemene vergadering was van oordeel dat dit de juiste manier was om deze kwestie op te lossen en dus werd besloten de stem ming van de Vorige vergadering ongel dig te verklaren. Hierna werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. De aftredende heren Jac. Sinnige, K. Oudeman en A. Appelman werden bij acclamatie herkozen. Ver volgens kwam in behandeling de candi- daatstelling voor het bestuur van de polder. Besloten werd om de aftreden de heemraad P. Smit Jacz. (herkies baar) weer over te geven aan de Pro testanten. Voor de candidaatstelling hoofdingelanden, aftredend de heren J. Bruin en N. J. van Langen, trok de heer Van Langen zich terug. De heer Bruin werd met een flinke meerder heid herkozen. Bij de volgende stem ming werd geen meerderheid verkre gen. Bij herstemming verkreeg de heer Jac. Groenveld de meeste stemmen. Bij behandeling van de reglements herziening werd besloten de contributie zo nodig te, verhogen tot 0.50 per jaar. Tevens werd een wijziging aangenomen waarbij bepaald werd dat nieuwe leden zich kunnen opgeven vóór April van het lopende jaar om mee te kunnen stemmen op de algemene vergadering. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren; een gouden polshorloge met doublé bandje. Gevonden; een zil veren armbandhorloge met plastic bandje, een sleutel en een snij-appa- raat van een snij bonenmolen. Inlich tingen bij de rijkspolitie alhier. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor Heer- Hugowaard wordt a.s. Zondag waarge nomen door dr. Noorlander (telefoon K 2264/213. Te Den Helder is de begrotings- vierdaagse geëindigd, m.a.w. de ge meenteraad heeft na een vierdaagse behandeling de gemeente-begroting voor 1949 vastgesteld. Een bijna 80-' jarige inwoner van dezelfde stad le verde een opmerkelijke prestatie door in Friesland de tocht langs de elf ste den en dorpen te volbrengen. De Helderse VW heeft een prijsvraag uit geschreven met betrekking tot de naam die de woonark zal dragen, waarin het VW-kantoor thans is ge huisvest. Den Helder beschikt se dert kort over een PTT-muziekcorps. Er is een actie gaande om de 42 leden in uniform te steken, waarmede een som van 9000 is gemoeid. In de Wieringermeer hebben op nieuw bespuitingen van de akkers van uit een vliegtuig plaats gehad. Vandaag neemt mr. H. C. Leem horst afscheid als burgemeester van Hoorn. Te Opmeer vindt heden de opening plaats van een tentoonstelling voor handel en industrie; Maandag wordt aldaar de 41ste landbouw-expo- sitie gehouden. In Medemblik en omgeving is thans een groep Belgische beroepsvlasverwerkers werkzaam. De staat waarin talloze voetbalterrei nen in West-Friesland verkeren is zo danig, dat de afdeling Noordholland van de KNVB zich genoodzaakt heeft gezien aan verschillende clubs een ul timatum te stellen teneinde op korte termijn tot verbetering te geraken. Te Hoorn hebben drie jongens van 15 jaar kans gezien uit een auto alle in strumenten en het stuurwiel te ont vreemden, waardoor een schade van 300 ontstond. De jeugdige daders zijn door de politie achterhaald. Op de tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede heeft de Zaandammer P. J. Takken de tweede eerste prijs verworven met een stilleven met groenten. Van 1012 September zal te Assendelft de tentoonstelling „Oud- Assendelft" worden gehouden. V Het gasbedrijf te Beverwijk boek te in 1948 een winst van 85.000. Hoogoven-Staten. de personeelsvereni ging voor het Höogovenbedrijf. telt I 2785 leden, verdeeld over 24 onder-af- I delingen. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 31 Juli, wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Poot, telefoon 2208, 2423. GEGUND De bouw van 8 duplex-woningen aan de Jb. Weyandweg is gegund aan de laagste inschrijver, de heer J. Lug- tig te Heer Hugowaard. Vrijdagmiddag om kwart over diie is aan het stille strand bij Camperduin de 21-jarige jongeman J. J. van Oeve- ren afkomstig uit Ede (Gld.) bij het baden in zee verdronken. Hét slacht offer, dat de zwemkunst niet goed meester was, geraakte in een gevaar lijke onderstroom, waardoor hij de grond kwijt raakte. Na drie kwartier brachten de golven zijn lichaam -op het strand terug. Kunstmatige ademhaling door drie geneesheren toegepast, mocht helaas niet meer baten. De heer W. J. Smit, die veertig jaar directeur van het gasbedrijf in de Lan- gedijk en St Pancras is geweest en dat heeft helpen oprichten, heeft we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd als zodanig afscheid genomen. In een bijeenkomst in de raadszaal van Noordscharwoude waren Donder dag de besturen van beide gemeenten aanwezig, het tegenwoordige fabrieks bestuur, de oud-voozitter der gascom- missie, de heer Jb. Kroonenburg van St. Pancras, het oud-bestuurslid de heer Wijnveldt uit Oudkarspel en het fabriekspersoneel en oud-personeel. De scheidende directeur en diens echtgenote werden hartelijk toegespro ken. De gascommissie bood een kroon- lamp aan, benevens een actetas, het personeel gaf een kofferschrijfmachi ne. en een servies. De raad van Lange- dijk kende de heer Smit de ve-guld- zilveren legpenning met oorkonde toe. Van de schippersvereniging „Beurtbe vrachting" ontving de scheidende di recteur een barometer in de vorm van een stuurrad. De burgemeester wees er in zijn toespraak op, dat de productie, die begon met 30.000 kbm. in verloop van tijd vervijfvoudigd is. Waarderende woorden werden nog geuit door de heèr Jac. Weel, namens de gascom missie, de heer W. Tuyn, bedrijfschef, oud-burgemeester Kroonenburg van St. Pancras, oud-burgemeester Wijn veldt van Oudkarspel, P. Stoop, oud employé, burgemeester Post van Landsmeer, oud-secretaris van Lange- dijk, de wnd. directeur, de heer J. Akkerhoorn en het raadslid P. Vol kers. De heer Smit haalde in zijn ant woord vele historische herinneringen op en bracht, mede namens zijn echt genote, hartelijk dank voor de hem gebrachte hulde. De paar vrij warme zomerdagen in het begin van de week waren van korte duur. Donderdagmorgen vroeg passeerde een koude-front ons land, dat bij een vrij actieve depressie be hoorde, die van IJsland naar Noor wegen trok. Achter dit front stroom de aanmerkelijk koeler lucht ons land binnen, waarin enkele buien voorkwa men, maar de neerslag bleef van geen betekenis. Over geheel West- Europa en Engeland staat een koele westelijke luchtstroming, die dit "weekeinde ook het wear in ons land zal bepalen. D- kans op regen zal de eerste dagen j klein blijven, de wind kan vooral hier in Noord-Hol land af en toe vrij krachtig zijn Hier door zal de temperatuur vrij laag blijven, zodat het weer zich de eerste dagen als overwegend droog en koel zomerweer zal kenmerken. Terugkeer van het warme weer kan voorlopig niet verwacht worden. Hatta optimistisch over Succes RTC Vóór zijn vertrek naar Batavia ver klaarde Hatta in een interview met de correspondent van Aneta ervan over tuigd te zijn, dat op de Ronde Tafel- Conferentie een reële algemene oplos sing van het Indonesische geschil zal kunnen worden bereikt. Hatta zeide, '(fat in Den Haag en in Indonesië de taakverdeling zo goed mogelijk zal worden geregeld. Hij zeide nog niet te weten, wanneer de order tot staken van het vuren zal worden uitgevaar digd doch zeker vóór zijn vertrek naar Den Haag. Na het einde van de Inter- Indonesische conferentie zal Hatta eerst nog naar Djokja reizen alvorens te vertrekken voor de RTC. De a.s. raadsvergadering Maandag 1 Augustus a.s. zal de raad een vergadering beleggen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot het bouwen van een brandweergarage te Noord-Scharwoude en een voorstel tot het bouwen van twee sluiswachters- woningen. Voorts zal de nieuwe ge meente-secretaris, de heer A. P. Dach- heer, geïnstalleerd worden. BLOEMBOLLENVEILING A.s. Vrijdag zullen de bloembollen veilingen weer beginnen. De veiling- kosten bedragen 3 terwijl de ver koop contant geschiedt. Te veilen bol len kunnen Dinsdag en Woensdag vóél de veiling ingebracht worden. „APOLLO" HEEFT GEBREK Het fanfarecorps „Apollo" kan de eindjes niet aan elkaar knopen en vooral de aanschaffing van nieuwe in strumenten stuit op moeilijkheden. Daarom zal het corps de eerste vier dagen van de volgende week een muzi kale rondgang maken door de dórpen. Het eerst komt Noord-Scharwoude, daarna Zuid-Scharwoude aan de beurt. De derde avond komt het corps in Broek en de „tournee" wordt besloten met een bezoek aan Oudkarspel. Donderdag vergaderde de Raad on der burgemeester M. Niele. Na onderzoek der geloofsbrieven werd besloten de nieuw gekozen raadsleden toe te laten. Afgewezen werd een verzoek om subsidie van de Lagere Landbouw school te Hoorn. Van het B. A. was het verzoek in gekomen om de samenstelling te wij zigen in dien zin, dat het tijdens de bezetting toegevoegde lid uit het col lege van B. en W. uittreedt. B. en W. stelden voor het aantal leden van het armbestuur uit te breiden tot 7, waar van 1' lid uit B. en W. als z.g. toe ziend voogd en het reglement te wij zigen en aan te vullen. O.a. werd voorgesteld geen wijkverdeling meer toe te passen. Zo werd besloten. Aan de ambtenaren werd een gra tificatie van 2% toegekend, tot een maximum van 50.—. Eveneens werd besloten tot toekenning van een tij delijke bijslag ad 4.50 per maand en tot een tijdelijke kindertoeslag van 1.10 per maand voor het tweede en ieder volgend kind. Aan de r.k. school te Egmond-Bin- nen werd een bedrag toegekend ad 614.50 voor het aanschaffen van leermiddelen betreffende het leervak lichamelijke oefening. Op advies van de rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding werden geen gelden be schikbaar gesteld voor de aanschaf fing van 2 matten. De woning van de gemeentegeneesheer wordt uitgebreid voor 936.50, terwijl voor gewone reparatiewerkzaamheden zullen wor den uitgetrokken 1460.Hiertegen over moet de gemeentegeneesheer 10% van de verbouwingskosten als jaar lijkse huurverhoging betalen. De voorzitter richtte zich tot de niet herkozen raadsleden. De heer Klok dankte hij voor zijn deskundige adviezen. Spr. hoopte, dat hij deze welgemeende woorden als waardering voor wat hij gedurende zijn (Van onze landbouwredacteur) 0e laatste tijd bereikten ons geregeld klachten over een groot aantal over tredingen tegen de bepalingen ten aan zien van het maximum-vochtgehalte van de kaas. Het jaarverslag van het kaascontrolestation wijst uit, dat in 1948 voor dit euvel niet minder dan 456 boeten werden opgelegd. Naar we vernemen is dit aantal voor 1949 reeds ver overschreden en aangezien in de herfst de kwaal meestal het sterkst aan de dag treedt, twijfelt men er on der ingewijden niet aan of het cijfer voor 1949 zal de 1000 wel halen. In Friesland, waar het verschijnsel in even sterke mate valt waar te ne men, heeft men in dit verband met de stroom van boetegelden, die de kas van het kaascontrolestation binnen- vloeit, het stellig zonderlinge besluit genomen de gewone contributie niet meer te heffen. Dit komt er in wezen op neer, dat de fabrieken, die bij het kaascontrolestation zijn aangesloten, hun boetegelden weer terug ontvan gen. Weliswaar geschiedt dit in een an dere verhouding dan die, waarin ze zijn betaald, maar het valt niet te ontkennen, dat overtreders profiteren van gelden, die ze als boeten hebben moeten afdragen. Niemand zal zich er over verwonde ren te vernemen, dat ook in Noord- Holland reeds stemmen opgaan, die het in dezelfde richting willen sturen. De gedachte is reeds gelanceerd om het laatste kwartaal der contributie over 1949 voor het kaascontrolestation Noord-Holland maar niet te heffen, omdat het station aan boetegelden over veel meer geld beschikt dan het nodig heeft. Argumenten Door de Noordhollandse kaasprodu centen wordt niet ontkend, dat 't aan tal overtredingen zeer groot is en veel groter dan verleden jaar. Men moet daarbij .echter in aanmerking nemen, zo zei men ons, dat het vastgestelde maximum verleden jaar met 1 procent is verminderd en dat het aantal over tredingen sedertdien sterk is toegeno men. Ten dele komt dit omdat Belgie een zeer smeuig zuivel verlangt, dat moeilijk is te verkrijgen, wanneer niet voldoende vocht in de kaas kan wor den verwerkt. In het bijzonder geldt dat voor de in deze streken zo veel geproduceerde commissie- en middel bare kaas. Met het oog daarop is uit Noordholland het verzoek gedaan voor deze beide kaassoorten het toegestane maximum weer met 1 procent te ver hogen. Daarnaast bestaat er tussen de fa brieken onderling steeds een wedijver om zoveel mogelijk aan de aangesloten boeren te kunnen uitbetalen. Dit komt tegenwoordig niet meer tot uitdruk king in de wekelijkse uitbetalingen, omdat die overal gelijk zijn aan een door de Bond berekende richtprijs. Op deze wekelijkse uitbetaling volgt ech ter eenmaal per jaar een nabetaling en hierop heeft zich het streven thans ge richt. Vooral directeuren, die moeilijk kunnen meekomen, zo zei men ons, zullen er gemakkelijk toe overgaan op het uiterste nippertje te werken, met het gevolg dat ongelukken niet uit blijven. Tenslotte, zo vernamen we, moest rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat er nog altijd fa brieken zijn, die niet in staat zijn hun eigen kaas op vochtgehalte te onder zoeken. Oppassen de boodschap! Hoewel al deze argumenten aan vaardbaar zijn, menen we toch, dat uit een en ander onvoldoende inzicht spreekt ten aanzien van de kwestie, waarom het hier uiteindelijk gaat: de bescherming van de kwaliteit en van de reputatie van een typisch-Neder- lands product: onze kaas. Mocht deze in het gedrang raken, dan is, welke goede bedoelingen bij de directeuren ook vóór mogen hebben gezeten, het belang van de boer in ernstige mate gesehaad. Er zal dan een onheil zijn aangiericht, dat niet gemakkelijk zal kunnen worden hersteld en we gelo ven dan ook, dat onze veehouders er goed aan doen eventuele overtredingen door hun fabriek niet te licht op te nemen. We twijfelen er geen ogenblik aan, of de directeur zal gemakkelijk kunnen voorrekenen, dat de geleden schade in geld als gevolg van de op gelegde boete niet groot is. Want wa ter, dat als kaas kan worden verkocht brengt een goede prijs op. Het gevaar schuilt op een andere plaats: de naam van de kaas lijdt schade. En juist de kaas zou in de toe komst wel eens het zuivelproduct kun nen blijken te zijn, waarvan onze boe ren het in de eerste plaats moeten hebben. Men zjj voorzichtig! ambtsperiode tot stand 'leeft gebracht zal aanvaarden. Hij hoopte, dat ook de heer Wittebrood later nog eens in de raad zal mogen terugzien. Bij de rondvraag informeerde de heer Apeldoorn naar de openstelling van diverse wegen in het provinciaal duinterrein. De voorzitter deelde mede, dat aan vankelijk door de gemeente Bergen voor de gezamenlijke gemeenten, die bij openstelling betrokken zijn een daartoe strekkend verzoek zou wor den gedaan bij Ged. Staten. Bergen zag hier plotseling vanaf. Daarop heeft Egmond-Binnen voor zich alleen een desbetreffende verzoek tot Haar lem gericht,, waarop afwijzend is be schikt. De heer Klok zeide, dat het hem spijt de raad te moeten verlaten. Hij dankte voor de prettige samenwer king. Het moest hem van het hart, dat de protestantse belangen steeds op voorbeeldige wijze door de raad zijn behartigd. Spr. adviseerde in het bijzonder aandacht te besteden aan de verfraaiing der gemeente door plant- soenaanleg. De heer Simons zag gaarne nauw keuriger toezicht op de maximum snelheid voor auto's in de bebouwde kom en informeerde hoeveel oorlogs slachtoffers in Den Hoef nog moeten bouwen, waarop hij ten antwoord kreeg, dat het aantal nog 10 be draagt. Hierbij werd opgemerkt, dat het bouwen door deze oorlogsslacht offers uitsluitend afhangt van het bouwvolume. Naast deze gegadigden wachten nog enkele andere op bouw- volumetoewij zing. De heer Wittebrood bracht naar voren, dat de kermis te Den Hoef op een zeer ongelegen tijdstip staat vast gesteld. De data der kermissen der omliggende gemeenten maakt wijzi ging wel moeilijk. Indien er echter een verzoek van ingezetenen zal wor den ingediend, zal dit punt in ernstige overweging genomen worden. Ten slotte dankte de heer Witte brood voor de woorden tot hem ge richt, alsmede voor de aangename samenwerking met raad, B. en W. en de secretarie. Ten slotte beval hij de Herenweg bij het nieuwe raadscollege aan. Nadat ook de beide wethouders nog enige woorden hadden' gericht tot de beide heengaande leden, volgde slui ting. Marktberichten ALKMAAR, 29 Juli. Aardappelen: Schotse muizen 6—8 en bl. eigenheimers 6—8; sla- bonen 28—36; stoksnijbonen 55—68; stam- snijbonen -16—43; tuinbonen 4—6; doperwten 11—24; bl. blauwschokkers 16—22; komkom mers 6—16; tomaten: A 32-52 en bonken 20— 28; rode kool 6; spinazie 6—18; postelein 0—22; sla 1,50—11; andijvie 5—13; rabarber 4—10; rode bieten 6; bospeen 6—19; waspeen 6—14; uien 6—9; soepgroenten 1—6; selie 5—8. rode aalbessen 32-46; klapbessen 17—28; per ziken 6—18; frambozen 16—36 per doos; aard beien 80—1,20 per slof; druiven: Alicante 1,34 —1,54; meloenen: net 40—70. NOORDERMARKTBOND, 30 Juli. -280.000 kg aardappelen: eerstelingen 6,30-6,70, grove 6,50—7,80, rode eerstelingen 8,20—8,50, eigen heimers 5,90-6,90, bl. eigenheimers 6,10-7,10 en bintjes 6,20-7,20; 14.000 kg witte kool 9,40 -12,10; 900 kg slabonen 28-33; 500 kg bie ten: I 6; 110 stuks bloemkool 10. WARMENHUIZEN, 30 Juli. - 94.000 kg aardappelen: Schotse muizen 6,80-8,10, grove 6,90—7,60, drielingen 4,20-5,40, rode Schotse muizen 8,70—9,10, Koopmans blauwen 6,30, eigenheimers 6,60-7,70, bintjes 6,30-6,90, grove 6,80—7 en grove records 6,40; 350 kg bieten 6; 25 kg slabonen 31-34; 70 kg tuin bonen 4.30. DOODVONNIS VOLTROKKEN Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van E. C. Drost, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van de Groninger Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Leeuwarden. Het vonnis is inmiddels voltrokken

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3