Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN [Tweede gedeelte van de inter- Indonesische conferentie geopend De „Amethyst" uit de Jangste ontsnapt De Amerikaanse stafchefs in Frankfort DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN de Leiders gingen op schouders Nog geen huurverhoging - Nederlandse leden van Raad van Europa Brits oorlogsschip ver dween in nachtelijk duister Een zweefvliegtuig bij Otterlo neergestort Tussenlanding in Luxemburg Een Nederlandse recordpoging met een straalvliegtuig Op hoogte- en snelheidsrecord b jee au administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Maandag 1 Aug. 1949 146e Jaargang No. 17 8 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus incassokosten II Zondagochtend is het tweede gedeelte Lan de inter-Indonesische conferentie L Batavia geopend met een plenaire f-rgadering, welke o.a. werd bqge- Loon,i door Dr. Van Royen, die met Applaus werd begroet. De voorzitter, Sultan Hamid, hield een redevoering, waarin hij eraan her- ■nnercle, dat te Djokja, bij het eerste Kledeelte der conferentie, de hereniging mMan de RepubUkeinse gebieden en die fder BF.O. een feit is geworden. Op deze conferentie moeten wij, zeide de sultan verder, gereed komen met net .Keggen der fundamenten. „Moge deze lonferenlie datgene brengen, wat de volkeren van Indonesië er van ver- jachten. moge het ons vergund zijn, in Bet besef van onze verantwoordelijk- leid tegenover onze volken die richt- Kjnen te trekken, waarlangs wij ver ier gezamenlijk zullen optrekken naar ens ideaal, dat voor ons allen het zelfde te» de vrije en souvereine Republiek In donesia Serikat, waar veiligheid en welvaart zullen heersen". Moh. Hatta. Na de rede van Sultan Hamid sprak Moh. Hatta een rede uit, waarin hij o.a. eraan herinnerde, dat het eerste ge deelte der conferentie „ons heeft terug geplaatst in een wereld met het gevoe len van een volk, een land en een taal. ^^Bezamenlijk zijn wij tot de gedachte ^Kekomcn, dat de rood-witte vlag een j^Bresvmbool is voor het Indonesische volk en dat het Indonesia Raya -ons ■Volkslied is". Hij zeide voorts, dat wat op de eerste zitting van deze conferen tie werd bereikt, in feite veel meer is en van dieper betekenis dan bij de canvang ervan kon worden verwacht. Moh. Hatta besloot met er de na- druk op te leggen dat de democratie, geschraagd door het verantwoordelijk heidsgevoel van de gehele gemeen schap, het levensprobleem van het In donesische volk is. Nadat de vergadering gesloten was, werden Moh. Hatta, de sultan van Djokja, Sultan Hamid en Falar door het publiek buiten het gebouw op de ^^Kihouders genomen. Republikeins ontwerp voor veiligheid. De Republikeinse regering heeft een ontwerp voor de veiligheid opgesteld, bak dit op het tweede deel van de inter-Indonesische conferentie wordt voorgelegd. Naar de correspondent van Aneta verneemt, zijn de hoofdpunten hiervan: de legerleiding moet in Indonesische handen zijn; de T.N.I. moet de kern vormen van het toekomstige leger van de Republiek Indonesia Serikat; niet- Indonesiers mogen in het leger worden opgenomen, indien zij het Indonesische urgerschap bezitten. Dezer dagen heeft het N.V.V. aan de ministerraad een protest-telegram gezonden naar aanleiding van de pu blicatie in een dagblad over een ont- werp-huurverhoging. Indien dit en an dere berichten juist zijn, protesteren wij met klem tegen vaststelling en bekendmaking dezer maatregelen zon der toegezegd overleg met de Stich ting van den Arbeid", aldus heette het in het telegram. Naar wij vernemen, heeft minister Joek^s aan het N.V.V. geantwoord, dat bedoelde publicaties voorbarig zijn. De regering heeft ten aanzien van de thans ontworpen plannen haar voorlopig standpunt nog niet bepaald en het overleg met de Stichting van den Arbeid daaromtrent kan nog niet worden geopend. Door Nederland zijn de volgende Dersonen aangewezen tot leden van de Saad van Europa, welke volgende haand in Straatsburg zal bijeen komen: J. van de Kieft, lid van de Eerste £amer en fractievoorzitter van de P v. d A., P. A. Kerstens, lid van de Eerste Kamer, lid van de K.V.P., P. J. S Serrarens, lid van de Tweede Ka- ■mer, lid van de K.V.P., Jhr. Mr. Dr. M. van der Goes van Naters, lid van de ^Tweede Kamer, lid van de P. v. d. ,A., Mr. J. J. R Schmal, lid van de Tweede ■Kamer, lid van de Christelijk Histo- Hrische Unie, Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer, lid iBvan de Anti-Revolutionnaire Partij. B Plaatsvervangende gedelegeerden i zijn: Voor de heer Van de Kieft: de tl keei Kuy&rs. voor de heer Kerstens: k prof. dr. L. J. C. de Beaufort, voor de Theer Serrarens: mej. dr. M. A. M. Klompé, voor de heer Van der Goes van Naters. mr. J A. W. Burger, voor de heer Schmal: Drs. H. H. Korthals (WD) en voor de heer Bruins Slot: jmr. W. Rip. Ah secretaris van de delegatie is [aangewezen mr. M. F. F. A. de Nerre tot Babberich, commies griffier van de "Tweede Kamer. Nieuw onderzoek van moordenaar Haigh De moordenaar John Haigh, die op 19 Juli ter dood is veroordeeld en aan wie het vonnis op 10 Augustus a.s. door ophanging zal worden voltrok ken, indien er geen wijziging in de opgelegde straf wordt gebracht, zal in de loop van deze week door verschei dene psychiaters worden onderzocht Haigh heeft geen hoger beroep aange tekend. Indien Haigh ontoerekenbaar wordt verklaard, moet de minister zich bij de uitspraak der dokters neerleggen en zal het vonnis moeten worden ge wijzigd. Haigh bevindt zich thans in de cel der ter dood veroordeelden; hij leest de gehele dag, rookt dagelijks de tien sigaretten, waarop hij recht heeft en drinkt elke dag een glas bier. Op het circuit van Zandvoort zijn Zondag onder slechte weersomstandig heden, doch. onder grote belangstelling, de internationale wedstrijden om de „Grand Prix" van Zandvoort gehouden. De finale (over 40 ronden 167.10 km) om de Grote Prijs. Nr. 1 de winnaar, de Italiaan Luiz Villoresi met zijn 1 y2 liter Ferrari. Achter hem nr. 14, A. Ascari, eveneens met Ferrari. Daar achter Rogier met Talbot. CHRISTEN-DEMOCRATEN EN LIBERALEN IN SOWJET-ZONE GEARRESTEERD. Volgens de met Britse vergunning 1 verschijnende „Sozial demokrat" zijn in de afgelopen twee weken te Leipzig, in de Sowjetrussische zone van Duitsland, meer dan 180 jonge leden van de Chris- tendemocratische en liberale partijen gearresteerd, wegens het uitoefenen van critiek op de Sowjetrussische bezet- f tingsautoriteiten. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn heeft een beroep ge daan op de drie westelijke commandan ten van de stad, te pleiten voor de in voeging van Berlijn in het Europese herstelprogram. Zendmast van neger- omroep werd vernield Te Birmingham in Alabama is een pas voltooide stalen zendmast voor een nieuw radiostation voor negers door sa botage vernield. Volgens de politie werd een kabel, die de mast steunde, doorgezaagd, waardoor het gevaarte instortte. Een neger-opzichter van het station zeide, een auto gezien te hebben met vijf blanken, die naar de mast reed. Twee van hen stapten uit, de anderen bleven zitten. Hij hoorde geraas maar „durfde niet te gaan kijken". Ed Reynolds, president van de om- roe". verklaarde, dat hij een nieuwe mast had besteld. Er zou in het vervolg een gewapende wacht bij staan. Aan de dood ontsnapt Het is dezer dagen gebeurd in de He&mskerker duinen bij Castricum. Men was er doende een bunker op te blazen, waar voor niet minder dan negen ladingen springstof in het in wendige van het bouwwerk wa ren aangebracht. Nadat het personeel 'zich in veiligheid had gebracht, werd het sein gegeven voor de explo sie. Er gebeurde echter niets. Storing in de leiding. Vol ontzetting nam het perso neel bij het opsporen van de storing waar, dat.een wan delaar bovenop het betonnen bouwsel was geklommen en daar met volle teugen genoot van het mooie duinlandschap. De man had niet de minste aandacht geschonken aan de ge plaatste waarschuwingsborden en rode vlaggen. Grote sigareftendicfsïal aas-i boord van de „Leerdam" Aan boord van het s.s. Leerdam werd, tijdens het verblijf te Philadel phia, een partij van 30.000 Camel-siga retten gestolen. De rivierpolitie werd gewaarschuwd en toen de „Leerdam" Vrijdagmorgen in Rotterdam arriveer de, was de zaak in kannen en kruiken. Vier zeelui werden op het bureau ver hoord, waarbij zij de diefstal bekenden, terwijl 's avonds nog de arestatie volg de van twee matrozen. De rivierpolitie vond aan boord 10.000 sigaretten verstopt. De reste rende 20.000 stuks waren overboord gezet, toen het de dieven duidelijk werd, dat de zaak fout liep. Het was de bedoeling de partij in Belgieof Nederland te verkopen. Piloot werd zwaar gewond Zaterdagmiddag is de 50-jarige Am sterdamse zweefvlieger, de heer F. 3. Albracht, met zijn zweefvliegtuig, toen hij boven het dorpje Otterlo (gem. Ede) op de Veluwe zweefde, door nog onbekende oorzaak naar beneden ge stort. Het toestel, dat terecht kwam op een kippenren van het pluimveebedrijf van de heer Bouwman, gelegen op een stuk land aan de Dorpsstraat, werd to taal vernield. De heer Albracht liep een aantal gecompliceerde beenfractu ren op, o.a. aan linkeroncler- en rech- terboven been. Zijn toestand is niet zorgwekkend. De heer Albracht was Zaterdagmid dag plm, half vier van Soesterberg opgestegen. Na een vlucht van veertig minuten, waarbij een aanzienlijke hoogte werd bereikt, gleed het toestel in de buurt van Otterlo af en stortte neer. Het toestel, een Gruenau-Baby II, 'werd, .behalve de staart, "zwaar be schadigd. Het was eigendom van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE „ROERMOND" GEVONDEN. Italiaanse en Nederlandse duikers hebben nog een lichaam te voorschijn gebracht uit het gezonker wrak van de „Roermond". Nog vijf lichamen zijn niet geborgen. Het laatst geborgene is nog niet geindentificeerd. 24000 GEVECHTSWAGENS IN DE SOWJETUNIE. Volgens Amerikaanse deskundigen heeft het .Sowjetrussische leger thans de beschikking over een 24.000 ge vechtswagens van gemiddelde grootte, terwijl de maandelijkse productie on geveer 400 stuks bedraagt. Het Britse oorlogsschip „Ame thyst", dat sedert April jl. door de Chi nese communisten op de Jangtse werd vastgehouden, nadat het beschoten en beschadigd was bij een poging om voorraden naar de Britse ambassade te Nanking te brengen, is onder hevig vuur van de kustbatterijen ontsnapt en heeft zich bij de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opge lopen. De commandant van de Amethyst was door het Britse departement van Bui tenlandse Zaken en de admiraliteit ge machtigd om zich een weg naar zee te banen, „met het oog op de weigering de communistische autoriteiten om het schip de normale faciliteiten en vrijge leide te geven". De ontsnapping uit het communisti sche gebied duurde zeven uur en men gelooft, dat het schip de eerste honderd mijlen van de 150 met een snelheid van 22 knopen heeft gevaren. De Amethyst slaagde erin te ont snappen door in het zog van een rivier boot te varen. De maan ging spoedig na het invallen van de nacht onder en de reis werd afgelegc. in de diepste duisternis. De Amythyst gaf zijn eerste signaal ruim een uur na de afvaart, toen men van de kust uit licht op d# rivierboot richtte en de Amethyst be merkte. Het schip kwam onder zwaar artillerievuur en beantwoordde dit. Het moeilijkste deel van de tocht kwam toen het schip door een rivier versperring moest varen, waarvan men de sterkte niet wist. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de bemanning gezonden en de gezagvoerder opdracht gegeven de mannen een extra rantsoen rum te verstrekken. Honderdduizend maal „Hallo Bandung" De heer J. W. Tolmeijer te Amster dam had, ter gelegenheid van de ver jaardag van zijn moeder, een tele foongesprek aangevraagd met Ban dung, waar zijn zoon nu in dienst is Toen de familie, mei de verloofde van soldaat Tolmeijer, Zaterdag op het telefoonkantoor kwam, wachtte hen daar een aangename verrassing, het aangevraagde gesprek was het 100.000ste na de bevrijding. KONINGIN EN PRINS MAKEN WEEKEND-REIS. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per Dakota uit Nederland naai La Rochelle in het Franse depar tement Charente gegaan en verder per boot naar het eiland Ré, dat voor de Franse westkust is gelegen. Zij zouden tot Maandag voor een particulier, week- eind-bezoek, te Les Portes op het eiland verblijven. Zestien personen zijn om het le ven gekomen bij een botsing tussen een. Dakota van de „Eastern Airlines" en 'n vliegtuig van de marineluchtmacht, in de buurt van Fort Dix bij New Jersey. De Amerikaanse stafchefs zijn Zater dagmiddag per vliegtuig te Frankfort gearriveerd voor een tiendaagse in spectiereis door West-Europa. Generaal Omar Bradley (leger), Admiraal Louis Denfeld (marine) en generaal Hoyt Vandenberg (luchtmacht) werden op het vliegveld verwelkomd door autori teiten van de bezcttingsstrijdkrachten. Admiraal Denfeld deelde mede, dat het gezelschap, dat gevlogen wordt in Trumans vliegtuig „The Independent", Zaterdag op weg naar Frankfort eerst nog geland was in Luxemburg. Hij zei de niet met wie of waarover de staf chefs in Luxemburg hadden gesproken. Generaal Bradley gaf zich veel moei te om een misverstand recht te zetten,- dat ontstaan zou zijn ten aanzien van een verklaring, welke hij te Washing ton voor een commissie van het Huis van Argevaardigden heeft afgelegd. Bradley verklaarde dat de V. S. op iiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinniiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii rikanen. En zelfs komt de ziekte voor, op plaatsen, waar hij zich nooit eerder vertoonde, bij de Eskimo's, de Lappen en de negers van Centraal-Afrika Dertig jaar geleden schreven de cou ranten, dat de arbeider Paarhuis uit Koekange onder een trein geraakt was ^lefhebbers voor de Seychellen vóór! Op de Seychellen is wat te halen. De eilanden staan in het middelpunt van de belangstelling, want op de Seychellen moet een schat begraven liggen, om duim en vinger voor af ie Daarom komt meneer Hubert Garrigue, likken. Negenhonderd millioen gulden de directeur van het observatorium van maar eventjes, die de Franse zeeschui- de Puy de Dome met zijn uitvinding en aan de gevolgen was overleden'. In mer La Beuze daar onder de grond a^s mosterd na de maaltijd. Die meneer dat bericht was iets mis, want Paar- heeft gestopt, voor hij een kopje klei- heeft namelijk ontdekt, dat een ont- huis ging gewoon door met ademhalen, ner werd gemaakt. La Beuze. vrienden, ploffing binnen in een geschikte wolk En laat nu de volksmond gelijk krijgen, hield zich niet met beuzelarijen op! regen geeft. Nu schiet hij vuurpijlen die zegt, dat iemand, die ten onrechte Drie schatgravers zijn al aan het rond- met een springbus er aan. Hoe hij als dood verklaard wordt, een lang le- neuzen en ze zeggen, dat ze warm wor- weet,^ welke wolk geschikt is, vermeldt ven beschoren is! Wantgisteren werd den, want ze hebben al tekenen gevon- de historie niet. En of de regen van Paarhuis negentig jaar. den. De regering van de Seychellen be- Zondag kunstmatig of echt was, weet gint interesse te tonen want zij zou wel ik ook niet- Na* was het wèl! De In- graag van de partij zijn. als er wat te 'ernationale staatsvijand nummer één, die niet alleen gevaarlijk blijft, maar nog steeds machtiger wordt, is de ge vreesde ziekte, de kanker. Per jaar veroorzaakt hij de dood van 80.000 Fransen, 300.000 Russen, 200.000 Ame- het ogenblik het enige lid van-het At lantisch pact was, dat in feite atoom hommen kan produceren en aanwenden en niet, dat Amerika noodzakelijk het enige land ter wereld was, dat dit oor logswapen in zijn bezit zou mogen heb ben. Generaal Bradley zeide, dat het ge zelschap vier dagen in Duitsland zou blijven en besprekingen voeren met de Amerikaanse bevelhebbers. Admiraal Denfeld verklaarde, dat het bezoek bedoeld was voor een „uit wisseling van gedachten" en dat het ge zelschap niet van plan was een onder zoek in te stellen in verband met het Amerikaanse militaire hulpprogram. Op een vraag, of de nieuwe West- duitse regering uitgenodigd zou wor den om deel te nemen aan het Noord- atlantisch pact, zeide generaal Bradley: „Voor het ogenblik niet". Naar wij vernemen is bjj de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart een aanvrage binnengeko men van de commandant van de mi litaire vliegbasis Leeuwarden, betref fende het maken van twee Neder. Iandse recordvluchten. In de tweede helft van Augustus wil majoor-vlieger J. L. Flinterman, commandant van het 323 esqnadron Gloster .Meteors" een poging doen, om in een Gloster „Me teor IV" straalvliegtuig het Neder landse hoogterecord te verbeteren en een Nederlands snelheidsrecord te vestigen. De aanval op het Nederlandse hoog terecord, dat sinds 3 September 1938 op naam staat van Tj. H. Leegstra met 11.354 meter, zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt het vliegveld Leeuwarden. Een week later, n.l. op 24 Augustus, wil majoor Flinterman trachten een Nederlands snelheidsrecord te vesti gen en wel vóór de Nederlandse kust, bij voorkeur tussen Scheveningen en Kijkduin over een parcours van vijf kilometer. Een snelheidsrecord voor vliegtuigen bestond tot dusverre in ons land nog niet. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vlieger John Cunningham, die op 23 Maart 1948 met een de Havilland „Vampire" straalja ger een hoogte bereikte van 18.199 m. Het wereld-snelheidsrecord staat thans op naam van majoor Richard L. John son van de Amerikaanse luchtmacht, die met zijn straalvliegtuig North- American F 86 op 5 September in Ca lif ornie een snelheid behaalde van 1079,841 km per uur. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen vooral in het N van het land tijdelijk enige regen, later hier en daar opklaringen Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerende vind tussen Zuid en West. Wei nig verandering van temperatuur. verdelen valt Dat kunstje hebben ze van onze excellentie Lieftinck afge- kenken Eén Augustus. Bank Holiday in Engeland. In het afgelopen week einde hebben een millioen Londenaars hun stad verlaten. Het mag er één meer of minder geweest zijn, maar dat doet er niet zoveel toe' Aan een boom zo vol geladen mist men vijf, zes pruimpjes niet! Zaterdagmiddag tron ken stromen auto's naar buiten van drieduizend per uur en de luchtvaart maatschappij boekte twintigduizend plaatsen. £)e warmte was natuurlijk de oorzaak van deze exodus en het valt alleen maar te vrezen, dat de regen roet in 't eten heeft gpgooid. a's U deze beeld spraak kunt volgen Want regenen heeft het ook gedaan Ni-.t zo maar een momentje, maar heuse volwassen buien. „Kunt U mij een lift geven naar de Sychellen?" Qrijpt de leuning, vrienden, want hier heb ik een puzzle voor U! Op de markt in Bolsward kwam een mand wilde eenden, die in beslag werd ge nomen. Het jachtseizoen is namelijk ge sloten. Maar at bleek? De eenden wa ren niet wild, maar even tam als tam me eenden. De eigenaar had eieren van een wilde eend laten uitbroeden door een kip En ondanks liet wilde bloed in hun aderen bleven de kuikens tam. De politie knobbelt nóg over de vraag of de wilde eenden tam waren, of wild, of ze tamme wilde eenden zijn, of wil de tamme. Volgens de wet zijn de tam me dieren wild ondanks hun tam voor komen, maar dank zij hun wilde af komst. De eigenaar kreeg zijn tamme wilde eenden terug ter verzorging, tot dat het jachtseizoen wordt geopend en de tamme eenden als wild kunnen wor den verkocht. Begrijpt U wel? Dank U, volgende zaak! Besnoeiing van Trumans militair hulpprogram Naar bericht wordt zijn ambtenaren te Washington doende met het redige ren van een voorstel tot beperking van de omvang en reikwijdte van Trumans voorstel tot militaire hulpverlening ad 1450 millioen dollar. Het wijzigings voorstel zou gegoten worden in de vorm van een compromis volgens het welk de totale kosten zouden worden teruggebracht tot ongeveer zevenhon- derd-milioen dollar. De bevoegdheid van de president om wapens te ver strekken zou beperkt worden tot de on dertekenaars Van het Atlantisch pact, Griekenland, Turkije, Korea en nog een of twee andere landen. Wapenverkoop aan de Zuidamerikaanse staten zou hiermede vervallen. Verder zou voor gesteld worden dat het hulpprogram wordt ingepast in een wederzijds de- gesteld onder leiding van een defensie- gesteld onder leiding van een defusie- raad, door de landen van het Atlan tisch pact in te stellen. Het program zou beperkt worden tot de tijd van één jaar Spaak bij Koning Leopold De demissionaire minister-president Spaak, de socialistische minister van pensioenen, Merlot, en het socialisti sche Kamerlid Spinoy hebben zich naar Pregny begeven om Koning Leopold te ontmoeten. Te Brussel heeft de kabinetsforma teur, Eyskens, Zondag vrijaf genomen van zijn taak om de nu reeds vijf we ken oude kabinetscrisis tot een oplos sing te brengen. Over de twee militairen, die in Aden, de „Kota Inten" moesten verla ken vertoonden, vernemen wij, dat hun ken vertoonden, vernemen wij, dat hun toestand goed is. Zij zullen binnenkort naar Nederland kunnen gaan. Woensdag: Cease fire!" De Nederlanders en de Republikei nen zullen het bevel tot het staken van de stryd doen uitgaan Woensdag a.s., aldus verneemt Reuter uit gezagheb bende bron te Batavia. De troepen op Java zullen het bevel krijgen, er binnen een week gevolg aan te geven. Voor Sumatra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit be vel zullen beide partijen aan hun on derhebbenden bekend maken, dat geen .ophitsende" propaganda door middel van pers en radio meer zal plaats heb ben. Contra-Kominform van Tito Volgens „Der Abend" (Amerikaanse licentie) heeft maarschalk Tito te Bel grado een contrakominform opgericht om de invloed van de Kominform in de Oosteuropese staten te ondermijnen en om de anti-Joegoslavische politiek van het Kremlin te fnuiken. DODELIJK SPEL Bij het spelen vonden enkele jon getjes uit Vught enkele slangetjes. Zij namen ze mee naar huis en daar prut ste er een elfjarige jongen, K. vd Heu- \el, aan. Hij stak er een aan waarop een explosie volgde. In zorgwekkende toestand moest de jongen naar het ziekenhuis worden gebracht. Vast staat, dat hij zijn rechterhand zal moe ten missen. Enkele andere kinderen, die in de kamer waren, kregen scher ven in het gezicht. De slangetjes waren afkomstig van explosieven. DE WERKLOOSHEID IN WEST- BERLIJN Van niet-officiële zijde werd verno men, dat in West-Berlijn thans meer dan .200.000 personen werkloos zijn, hetgeen meer dan een vijfde gedeelte is van het aantal personen, dat tot werken in staat is. Bij het instellen der Berlijnse blokkade, in Juni 1948, waren er 78.000 werklozen. VERKEERSONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP Zaterdagmiddag is op het .Singel, hoek Spuistraat te Amsterdam, een 19-jarige leerling-kok door een perso nenauto overreden en onmiddellijk aan zijn verwondingen overleden. Een Grieks militair gerechtshof te Volos heeft zes en dertig communisten, waaronder dertien vrouwen, die van ondergrondse bedrijvigheid en het on derhouden van verbindingen met de guerrilla-troepen worden beschuldigd, ter dood veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1