JNVENTUM" PEDROLI RIKKI OP HET KRONKELEND PAD VAN AVONTUUR Nederlanc het algem Langedijk krijgt een nieuwe brandweerkazerne GESLOTEN Koopt bij onze adverteerders!! Egmondse sportpark officieel geopend TH. VAN BEEK, afwezig van 4 Aug. lot 4 Sept. H. Beukenhorst, Donderdag geen middagspreekuur. flinke Arbeidskrachten. met vacaniie. OP DE WEEGH, Alkmaarsche Courant Mzziei HAARWERKEN Maison Job. Kalksma Abonneert U op dit blad De nieuwe Raadszaal de gehele dag „DE BURG" VICTRIX" ELECTRISCHE FORNUIZEN f 215.00 Eis tot terugti Samenwerking c op welvaart van landen De heer Dockheer als secretaris geïnstalleerd Maandagmiddag belegde de raad van Langedijk een vergadering, die een bijzonder cachet kreeg door de in stallatie van de nieuwe gemeente secretaris, de heer A. P. Dockheer. Bovendien namen een tweetal raads leden afscheid, namelijk de heer Duy- vis, die door werkzaamheden verhin derd was de zitting bij te wonen, en de heer Beers. Het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden leverde geen moeilijkheden op en de heer Kalverdijk kon dan ook verklaren al les in goed orde hebben bevonden. Een Zondagse kwestie Door de stichting tentoonstelling „Jeugd van Nederland" was een ver zoek om subsidie tot het gemeente bestuur gericht, waarop B. en W. voor stelden f 30 toe te kennen. De prot.- chr. fractie kon zich echter hiermee niet accoord verklaren daar de ten toonstelling ook des Zondags geopend zal zijn. Bij stemming werd de subsi die echter toegekend. Nadat de heer Balder nog een lans gebroken had voor een snellere be slissing inzake de premietoekenning bij woningsplitsing en verbetering, ging de raad accoord met het voorstel om op basis van de „Financieringsregeling Woningbouw 1948" de heer A. Dekker te Broek op Langendijk f 5.435,40 te verschaffen onder verband van tweede hypotheek op een te bouwen winkel en woonhuis Een nieuwe brandweerkazerne Vervolgens kwam de bouw van een nieuwe brandweerkazerne annex wo ning te Noorscharwoude ter sprake. De heer Smit stelde hiervoor een terrein met opstallen beschikbaar. De heer Balder (prot.-chr.) achtte de prijs voor het terrein te hoog en koesterde bovendien bezwaren tegen de door de heer Smit gestelde voorwaarde, dat de te bouwen woning door zijn zoon be trokken zal mogen worden. De heer Heringa ging daarin mee. De heer Volkers wilde twee woningen waarvan de ene na enige jaren uitge broken zou kunnen worden. De heer Van Dijk wees op de garagehuur, wel ke de gemeente thans moet betalen voor stalling van brandweerwagen en trekker. Na stemming ging de raad met het voorstel accoord. De kosten bedragen f 17.525. Twee sluiswachterswoningen Dat de sluiswachterswoning te Noord- scharwoude dringend vraagt om op de lijst van onbewoonbaar verklaarde huizen te komen, bracht de raad er toe een crediet van f 18.130 uit te trek ken voor de bouw van twee sluis wachterswoningen, waarvan één te Noordscharwoude en de tweede te Broek op Langendijk. Het volume van de voorgestelde woningen was even wel vooral de kath. fractie niet wel- vallig, daar zij de te bouwen huizen te klein achtte voor een groot gezin. De voorzitter zegde toe dit punt nader te bezien. Een regeling van de tijdelijke loon- bijslag en tijdelijke kindertoeslag ging zonder commentaar onder de hamer door, waarna de voorzitter enige woor den tot de heer Beers richtte en voor stelde de heer Duyvis schriftelijk te danken voor al wat hij in de functie van lid voor de gemeente heeft ge daan. Installatie gemeente-secretaris Daarmee was de raad genaderd tot het laatste punt der agenda: de instal latie van de nieuw benoemde secre taris. Nadat de heer Dockheer beëdigd was, werd hij door de voorzitter toe gesproken. In deze toespraak wees de voorzitter er op, dat de functie van gemeentesecretaris in de loop der ja ren steeds verzwaard is. Maar èn de gewonnen inlichtingen èn de kennis making met de nieuwe functionaris waren van die aard geweest, dat spre ker het in de benoeming uitgesproken vertrouwen gerechtvaardigd achtte. Niet alle gemeenten stellen dezelfde eisen en de Langedijk is niet wat men noemt een gemakkelijke gemeente. Een centrum met grote veilingen en vijftig procent industrie levert ook voor het ambtelijk apparaat veel werk. De financiële toestand der gemeente is niet ongunstig, hoewel voorzichtig beleid geboden is. Met de wens, dat de nieuwe functionaris bij al zijn werk kracht mocht vinden in Gods hulp, besloot de voorzitter zijn toespraak. Namens de P. v. d. A. voerde de heer Van Dijk het woord, die speciaal de nadruk legde op het verenigings leven, waaraan naar hij hoopte de nieuwe functionaris ook aandacht zal willen schenken. De heer Balder verklaarde namens de prot.-chr. fractie de heer Dockheer met vertrouwen tegemoet te treden, wat de heer Volkers (CPN) onder streepte. Nadat de voorzitter nog de aandacht had gevestigd op het feit, dat ook de cuders van de nieuwe functionaris in goede gezondheid deze dag hadden mo gen beleven, kreeg burgemeester Zeeuw van Rijsen waar de functio naris als hoofdcommies ter secretarie werkzaam was het woord. Spreker kende, zo hij zeide, de Langedijk tot dusverre uit zijn schoolboekjes, maar had zijn vacantiereis gebruikt om ook de Langedijk eens te verkennen en sprak de mening uit, dat hier inder daad voor een gemeente-secretaris een vruchtbare werkkring was te vinden Daarna bracht de voorzitter aan de heer vd Velde de dank over voor de wijze, waarop hij gedurende 3 y, maand het ambt had waargenomen en ver klaarde, dat de heer vd Velde bij eventuele sollicitaties op de steun zij ner superieuren mag rekenen. Namens het gemeente-personeel sprak de heer vd Velde de nieuwe ge meentesecretaris toe. waarop de heer De Jong de heer Dockheer verwel komde namens de dienst Gemeente werken. De heer Akerboom, directeur van de gemeentelijke gasfabriek, acht te het een gelukkige omstandigheid, dat de nieuwe functionaris geen vreemde is op bedrijfs-economisch terrein. Nadat nog de heren Beers, Vinke. namens de dienst Sociale Zaken, Reynders en Wijnfeld het Woord ge voerd hadden, dankte de heer Dock heer in een sober betoog de raad voor zijn benoeming en de sprekers voor de woorden tot hem gericht. Sluiting. EEN BIJZONDERE POES. De poes van mevr. N. BlauwSaai te Obdam liet het oog op wel zeer bi- zondere manier op een vogelnest val len, geplaatst op manshoogte in een boom, n.l. om er haar vier jongen in groot te brengen. Een wel zeer uitzonderlijk geval! VAN MARSDIEP TOT IJ X Donderdag en Vrijdag a.s. zal de gouden koets aan boord van het schip „Mawa" te Den Helder te bezichtigen zijn. X Te Hoorn is een hartelijk afscheid bereid aan zr. Wesseling, die aldaar gedurende 23 jaar als wijkverpleegster van het Witte Kruis heeft gefungeerd. Haar werden o.a. een fauteuil, een ra diotoestel en een schilderij aangeboden. De R.K. kerk te Zwaag is door in brekers bezocht; verschillende offer blokken werden geledigd, doch deson danks is de buit gering. X 'n Felle brand in het magazijn van een ijzerhandel op de Melkmarkt te Enkhuizen kreeg een bijzonder tragisch karakter doordat een bejaarde dame tengevolge van de schrik het leven ver loor. X De wielerronde van Castricum is bij de amateurs gewonnen door P. van Roon uit Haarlem in 2 uur 46 min. 28 sec.; bij de nieuwelingen werd winnaar A. Voorting, eveneens uit Haarlem, in 1 u. 6 min. 28 sec. X Het vinden van een rijwiel aan de kant van het Noordzeekanaal was voor de Zaandamse politie aanleiding om te gaan dreggen, daar men meende, dat de eigenaar verdronken was. Vergeefse moeite echter, want de fiets bleek door een hengelaar te zijn vergeten. Slecht weer voor vacantiegangers De gehele week koel, buien en veel wind. De tweede depressie van een svroom van oceaandepressies trekt vandaag met een regenzone over ons land. Na de passage van het z.g. kou front, tegen de avond en nacht, zal de wind naar het noordwesten ruimen cn hier aan de kust tot stormachtig aanwakkeren. Het weer zal vrijwel de gehele week koel en winderig blij ven, met af en toe regen of regen buien. Voor vacantiegangers een van de slechte weken, daar er op de oceaan nog meer depressies in aantocht zijn. De maand Juli was in Noord-Hol land gemiddeld 0.5 graad Celsius te warm met zes zomerse dagen. De neerslag bedroeg hier globaal 25 mm. tegen 70 mm. normaal. K.F.C. en Stormvogels deelden de punten Eqmondbinnen Autotocht Ouden van Dagen De ingezetenen hebben de oudjes goed bedacht: f 1200 werd bijeenge bracht, dus meer dan het vorig jaar. Gezien de dure tijden een prachtig resultaat, waarvoor alle milde gevers hartelijk dank wcrrdt gezegd. Hier onder mede begrepen degenen, die giften in natura gaven. De tocht is bepaald op 10 Augustus a.s. Plaats en uren van vertrek zijn: voor Egmond aan den Hoef 8 uur vanaf de Heren weg, tegenover de R.K. kerk, en voor Egmond-Binnen 8.15 uur vanaf de Abdijlaan. Dan gaat het via Amster dam naar 't Gooi, met als hoofdpleis terplaats Hilversum, waar gedineerd zal worden. Met opzet is geen verre tocht uitgeschreven om zoveel moge lijk. tijd beschikbaar te hebben voor het aandoen van gezellige zitjes. Tij dens de korte ritten gaat de reis dan langs de mooiste punten van 't Gooi en langs verschillende bezienswaar digheden. Zij, die 65 jaar zijn, gaan mee. Geldt het 65-jarige gehuwden, dan mag de wederhelft ook mee, indien deze nog geen 65 is. Zondagmiddag is het Egmondse Sportpark offcieel geopend met de wedstrijd KFC I— Stormvogels I. Het terrein zag er keurig ver zorgd uit en vrolijk wapperden de Nederlandse vlag en de vlaggen van de gemeente, Eg- mondia en Achilles rondom het terrein, toen om half drie een haag van adspiranten van Egmondia en Achilles zich formeerden en de spelers het terrein betraden. Jammer was het," dat juist op deze openingsdag de regen, die voor dit droge terrein zo hard nodig is en waarop zolang vergeefs gewacht werd, wel niet in stromen neerviel, maar toch zeker velen ervan weerhield aanwezig te zijn. Toch waren nog ruim 100Ö toeschouwers opgekomen om het historische feit, dat voor het eerst in de geschiedenis van Egmond een sportveld kon worden geopend, bij te wonen. Burgemeester Niele sprak het openingswoord, waarin hij memoreerde, dat op 11 November 1935 de eerste plannen gemaakt werden voor dit terrein. Het was een gigantisch werk, daar het hele speelveld en de daarom liggende sin- telbaan 2 mtr diep moest worden uitgegraven om het waterpeil te bereiken. Door de oorlog lag het werk vijf jaar stil, maar daarna werd zo spoedig mogelijk met de afwerking begon nen. Dank bracht spreker aan allen, die daar aan hadden medegewerkt, in het bijzonder aan mr. Spit, de gemeente-secretaris, die de grote stuwkracht was en aan de gemeente-opzich ter, de heer Van Pel, die de grootste zorg aan het terrein had besteed. Nadat de burgemeester het terrein officieel geopend had verklaard, sprak de heer J. Koe link namens de voetbalvereniging „Egmondia" woorden van gelukwens en van dankbaarheid voor dit prachtige sportveld. De wedstrijd, Onder leiding van scheidsrechter Van der Schilden stelden de elftallen zich daarna, beide met enkele invallers, op. Voor de wind spelende was Stormvogels di rect in de meerderheid, wat zij na 20 minuten in een doelpunt van de linksbinnen wist uit te drukken. Kort daarop telde men de gelijkmaker reeds, maar doelman Hamers, die Kraak uit stekend verving, voorkwam deze op het laatste nippertje. Zo bleef het tot rust 1—0 voor Stormvogels. Tijdens de pauze spraken de heer Ranzijn, namens Zeevogels en de voorzitter van de Kampeervereniging „Ons Buiten" woorden van gelukwens. Inmiddels was het droog geworden en kre gen de toeschouwers nog een spannende wed- :trijd te zien. Na een kwartier wist KFC, hoe wel Stormvogels tegen de wind uitstekend stand hield, toch gelijk te maken. Er werd nu vin nig gestreden en na 10 minuten wist de rechts buiten van Stormvogels de bal zo verraderlijk in de doelmond te plaatsen, dat de keper van KFC deze niet klemvast kon vangen en de linksbinnen maar had te doelpunten. Met de stand 2—1 voor Stormvogels gooide KFC er nog een extra-schepje op en nadat het Storm vogels-doel eerst op wonderbaarlijke wijze aan een doorboirng was ontsnapt scoorde Bal jet 10 minuten vóór tijd de gelijk maker. Fel werd nog om het winnende puntje gestreden, maar de verdedigingen hielden stand en zo kwam het einde van deze spannende en sportieve wedstrijd met 2—2. Officieel diner. Na afloop bood het comité voor de officiële opening spelers en genodigden een diner aan in de grote zaal van „De Vergulde Valk" en zo kon burgemeester Niele, als tafel-president, om 6 uur een 120-tal genodigden welkom heten. Tal van sprekers voerden tijdens de maal tijd het woord. De heer Van der Linden, hoofdeonsul, com- plimenterde namens de KNVB. Hij prees het prachtige terrein en de uitstekend geoutilleerde Dfe Heer en Mevrouw KOPPEJAN—GONLAG geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon ERNST HENDRIK. Alkmaar, 1 Aug. 1349. Oudegracht 186. Heden overleed, na een geduldig gedragen en langdurig lijden, mijn geliefde Zuster LENA JOHANNA VERMEER, op de leeftijd van 66 jaar. W. H. GOEDHART- VERMEER. Heiloo, 1 Aug. 1949, Rijksstraatweg 304. De crematie te Drie- huis-Westerveld zal plaats hebben op Don derdag 4 Augustus a.s., na aankomst van trein 13.08. Vertrek sterfhuis 11.45 uur. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden na het overlijden van onze huisgenoot WILLEM PIKET. Fam. DEEGMULDER. Kanaaldijk E 2, Oudorp post Alkmaar, Augustus 1949. Keel-, Neus- en Oorarts, Chirurg, Coöperatieve Melkinrichting ,,MICA Schoolstraat 12, Alkmaar, vraagt Aanmelden kantoor. Wij zijn van 813 Aug. SMEDERIJ DIJK, ALKMAAR. Gevraagd: LUXE AUTO, Chevrolet of Ford 35 of '36 eventueel ruilen voor com pressor, Atlas, Diesel, Con stante druk, 7 atm., Nash auto als nieuw, is geen week gebruikt. Ook te koop Brieven onder no. A 203 bureau van dit blad. B. z. a. flink net Fries MEISJE als hulp in de huishouding. Zelfst. kunnende werken, met huiselijk verkeer. Godsd. N.H. Leeft. 26 jaar. Brieven aan Mej. M. SIJBESMA, Dongjum no. 83 (Fr.) GELD TER LEEN AANGEBODEN. Rijks-, Gemeente- en On derwijspersoneel zonder borg. Aanvr. m. postz. v. antw. te richten aan Bu reau „DE SPEURDER", Spoorstraat 73, Alkmaar. Gevraagd GEVORDERD LEERLING-KAPSTER. MAISON GR AND JE AN, Schermerweg 3, Alkmaar. Gevraagd: FLINK MEISJE, voor dag of dag en nacht. Koorstraat hoek Oude gracht. WONIN GRUIL Alkmaar. Aangeb. net burgerwoon huis. Gevr. huis met grote tuin. Br. onder no. A 202 bureau van dit blad. Gevraagd een FLINK PERSOON voor alle voorkomende werkzaamheden of een SMID voor burgerwerk. VRIESMANj Verdronken- oord 85. Koopkrachtige Lezers Er zit niet alleen stijging in ons abonnementen- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in de Wij hebben vacant de betrekking als PEDICURE. Aanmelden pers. of schrif telijk Langestraat 19, Alkmaar. zoals PRUIKEN, VLECHTEN enz. enz. worden op eigen atelier ver vaardigd. Dameskapper Ged. Schoonheids specialiste Hoogstraat 4 - Telefoon 4453 kleedkamers. Hij dankte KFC en Stormvogels, die als eerste-klassers de plicht vervulden bij deze gelegenheid op sportieve wijze propaganda te maken voor de voetbalsport. Deze wil niet ^lleen lichaamstraining, maar vooral ook een gezonde geest kweken van verbroedering en kameraadschap. Later op de avond consta teerde hij tot zijn genoegen deze geest tussen KFC, Stormvogels en Egmondia en om deze geest te stimuleren en tevens als beloning voor het mooie aangelegde terrein en de outillage, die first class is, deelde hij onder daverend applaus mede, dat hij als commissielid aan de KNVB zou voorstellen, de eerstvolgende tech nische dag op het Egmondse Sportpark te houden. Namens Stormvogels en KFC spraken de voorzitters woorden van gelukwens en dank voor de schitterende ontvangst. Op de sugges tie van de heer Koelink, die namens Egmon dia het woord voerde, om in Egmond aan Zee een jaarlijkse ontmoeting Stormvogels—KFC te houden, zegden beide toe dit aan hun besturen te zullen voorstellen. Onder stormachtig applaus deelde burge meester Niele daarna mede, dat de veronder stelling, die de heer Koelink eveneens had uitgesproken, dat het gemeentebestuur hiervoor gaarne een prijs beschikbaar zou stellen, juist v/as en dat deze beschikbaar zou worden ge steld in de vorm van een zilveren Van Speyk- toren. De heer Koelink, die het ijzer blijkbaar smeedde nu het heet was, verzocht doelman Kraak, die hoewel niet spelende, toch mee gekomen was, eens een lezing voor Egmondia te komen houden. In een geestig speechje zegde Kraak dit gaarne toe. Hij wees daarbij op de band tus sen Egmond en IJmuiden, reden waarom Storm vogels ook zo gaarne aan de vererende uit nodiging gehoor had gegeven om deze openings wedstrijd te spelen. De volgende maand hoopte hij zelf weer te spelen. Namens de Alkmaarse scheidsrechtersvereni- ging sprak de heer v. d. Schilden, die het sport veld roemde, als een juweel, waarop de meeste tweede-klassers nog jaloers kunnen zijn. Een hijzonder genoegen en veelbelovend was het daarbij de voorbeeldige samenwerking tussen gemeentebestuur en sportverenigingen te kun nen constateren. Burgemeester Niele dankte tot slot allen. In het bijzonder dankte hij de heren Koelink en Stentrop voor de perfecte organisatie van deze openingsdag. ZATERDAG 6 AUGUSTUS BONDSSTRANDDAG. De Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen organiseert jaarlijks aan de kust een stranddag. Dit jaar valt de Brigade de Egmond aan Zee de eer te beurt als gastvrouwe te mogen optre den. Verschillende kustbrigades heb ben reeds hun medewerking toegezegd. De demonstraties zullen aanvangen om half drie en worden gehouden voor de tent van de Egmondzeeër Reddings Brigade, die ter hoogte van de vuur toren op het strand staat. J. DE GRAAFF OVERLEDEN Op 86-jarige leeftijd is alhier over leden de heer J. de Graaff. Hij was een bekende karakteristieke figuur. Sinds jaren was hij gepensionneerd als kust wachter. Jarenlang was hij lid van de Egmondse gemeenteraad voor de oud- katholieke partij. Meer dan 30 jaar was hij lid van het kerkbestuur der oud-katholieke gemeente. De nieuwe raadszaal is thans gekomen en officieel in gebruik steld, hetgeen voor het gemeentel*.' stuur een geweldige verbetering is. Het is nu werkelijk een raadszaal waar men bij officiële gelegenheden ook de hoogste autoriteiten behoorlijk kan ontvangen. Onder de deskundige leiding van da gemeente-opzichters, de heren Van pe[ en Wijker, is een keurig geheel g,. schapen. Door het doen vervallen van ingebouwde kasten en schoorsteen en door aanbouw is thans een flinke zaal verkregen met een publieke tribune die geheel van de zaal is afgescheiden De Egmondse aannemer, de heer A, Wijker, heeft er zijn uiterste best op gedaan en verdient zeker een compli. ment voor de keurige afwerking. Maar ook de onder-aannemers, de schilder A. Stam uit Egmond aan Zee en d» stucadoor Wiese uit Alkmaar, hebben er reclame-werk van gemaakt. Plafond en muren zijn wit en roomkleurig ge, schuurd, terwijl de lambrizering fel bruin en grijs-groen is uitgevoerd. De firma Kritzie uit Alkmaar legdt de Abee-parketvloer, terwijl de firms Slecht uit Beverwijk de meubilering en stoffering verzorgde. Alles is keurig in stijl gehouden an overwegend in de kleuren bruin tot beige en groen tot grijs. Volkomen bij dit alles aansluitend zijn de glas-in-lood-ramen, geschonken door de burgerij, die de achtergevel geheel beheersen. Naar het ontwerp van de gemeente-opzichter, de heer Corn. Wijker, ook bekend als beeld houwer, zijn deze ramen uitgevoerd door Joh. Lustigheid, op de ateliers van de firma Sabelis en Kerrebijn. D, bovenste ramen zijn eenvoudig gehou. den, in het midden een vlucht zee. meeuwen en aan de kanten de wapeni van de provincie Noord-Holland en ds gemeente Egmond aan Zee. De onder, ste ramen beelden uit de schelpen:» serij, een verdwijnend bedrijf, het «f» bekende hoekje bij de vuurtoren, 4»t vele schilders inspireerde en in 4 oorlog verdwenen is en tenslotte is roei-reddingboot op weg naar is Drente, die men op de achtergrond ziet. Deze zes ramen vormen een keu rig geheel en een waardige bekroning van de vooral ook daardoor stijlvolle raadszaal. Moge er menig wijs besluit in genomen worden, dat tot meerden bloei der gemeente mag bijdragen! PASTOOR VAN ZANTEN GAAT HEEN Pastoor J. A. J. van Zanten is door de aartsbisschop van Utrecht benoemd als pastoor van één der oud-katholieki ge-ieenten te Rotterdam. Op zijn ver zoek is hij dientengevolge door de bis* schop van Haarlem per 1 October a.s, ontslagen als pastoor der Egmondse gemeente. BAZAR PRINS HENDRIK STICHTING Van 8 tot 13 Augustus wordt in de Prins Hendrik Stichting een bazar ge houden van eigen werk van de ver pleegden. De opbrengst is bestemd voor de uitgaanskas van de oudjes. bureau administratie Voordam 9, Tel. 332( Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 227 Directie: J. BIJLSMA en C. KR AI Hoofdredacteur: A KAPTEIN Wegens sterfgeval zijn Woensdag Rijwielhandel Hofplein 49 Alkmaar Rijwielgrooihandel Hofplein 49a Alkmaar I* UIT VOORRAAD LEVERBAAR ELECTHOTECHNISCH BUREAU LANGESTRAAT 10-12 ALKMAAR TEL. 3C82 Op de Stichting „BLOEMENDAAL" te 's-Graven- hage-Loosduinen worden wegens uitbreiding gevraagd LEERLING-VERPLEEGSTERS en -VERPLEGERS (ongehuwd) ter opleiding voor het Rijksdiploma Ziekenverple ging B. Mulo-diploma thans niet vereist. Leeftijd 1830 jaar. Salaris leerlingen van 1480.tot 1720.bij het behalen van het diploma 1900.tot 2800. Aftrek internaat 900.Drie weken vacantie per jaar. Eerste verstrekking van dienstkleding van stichtingswege. Sollicitanten moeten zijn van positief-christelijke be ginselen en kunnen zich schriftelijk melden bij de Geneesheer-Directeur. De re UITERAARD gaat de belanf de resultaten van de inter deel uit naar die paragraf: huidige en toekomstige posi Indien de overeenkomst naa grote vrijmoedigheid gecont belangen over het algemeen Wat de veiligheid in de rentie dit een zaak van d Koninklijke Landmacht, ma met de Nederlandse regerin de Koninklijke Marine voo gereserveerd te houden. Over de resultaten van donesische conferentie op fi economisch terrein seint Ai verplichting der ondernen nen redelijke grenzen zul geregeld. Het vernieuwen lengen van rechten en con< te worden bezien uit een algemene economische pla Inachtneming van de belar oude investeringen. Het wordt noodzakelijk de domicilies van ondernen ker hoofdwerkzaamheden i blik Indonesia Serikat (R, in de R.I.S. zullen zijn ge wijl ondernemingen, die deel harer werkzaamheden hebben, minstens een get L directie in Indonesië dien ten. De ondernemingen t medewerking te verlenen leiden van deskundige er vende krachten op econorr cieel, sociaal en bankgebie: De sa Over de samenwerking t land en de R.I.S. binnen t Unie wordt in het financi ache hoofdstuk o.a. gezegc f menwerking tussen de tw: Unie gericht moet zijn op van beide landen. De grondslagen dezer s; moeten zijn gebaseerd op zechtigdheid; de gelijkwaE tevens de souvereiniteit v: den. In zaken, welke v voordeel opleveren, kunn het buitenland beide lanc als een eenheid. Bij het to gen van buitenlandse I waarbij de belangen van zijn betrokken, zullen eerst besprekingen wordei Op grond van de recipr lijkheid in recht en posit: derland en de R.I.S. wor geacht om een preferent! sen, die in het kader moi een economisch motief. A het bereiken van samenw Nederland en de R.I.S. ir zijds preferenties word welke voor geen enkele zijn en in overeenstemn het internationale recht. Aan de belangen van mingslandbouw in de R dacht worden geschonken risch reglement. In het s1 R.I.S. zullen rechts- en heid, alsmede beschermi en goed verzekerd zijn. De regeling Er zullen faciliteiten w in de regelingen van de Indonesië naar Nederlai keerd. Over de financien - hoofdstuk o.a. gezegd da gehele gebied der R.I.S wettig betaalmiddel zal stabiliteit van de geldsw den gehandhaafd. Met betrekking tot de tussen Nederland er. de volg van de overdracht i teit wordt o.a. gezegd, zien van de activa en Indonesië (Neae-iands I dracht tot stand zal wc nadat men het hierover den eens zal zijn geworc Koninklijke L; worden terugg Het hoofdstuk veilij overeenkomst vermeldt derlandse strijdkrachtei Landmacht) in haar ge nesie zullen worden teri De wijze cn het tijdsti trekking zullen op de I ferentie worden vastges 86. Onder de bomen met hun zacht-ruisende kruinen is het weldadig rustig. „Hier zou ik wel altijd willen blijven", denkt het meisje, langzaam voortslenterend langs het oneffen pad. Een eekhoorntje trekt haar aandacht. Met on hoorbare sprongen verdwijnt het diertje ach ter een boom en klautert naar boven. JDie heeft ook geen naam en weet ook niet wie hij isprevelt Rikki, „en toch gelukkig". Ze bereikt een open plek en daar blijft haar rok haken in een doornige tak. Als ze zich be vrijdt van de struik, ziet ze donkere bramen glanaen tussen de bladeren. Ze bemerkt nu dat ze dorstig is en begint op haar gemak bramen te plukken. Als ze er genoeg van heeft gegeten loopt ze weer domweg verderde kleverige paars-rode vingers wijd uitgespreid. „Nu wil ik mijn handen wassen", mompelt ze. En ook daarvoor zal worden gezorgd. Weerber Verwachting, geldig dagavond: Wisselend nog hier en daar e Langs de kust aanvi harde Noord-Weste overigens matige tc maar geleidelijk afn tussen West en Noor lijk koel weer.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 4