Stad en Omgeving, Rimbukisten en Kerstpakketten Mijnheer de Gouvernante AGENDA Geslaagden Middenstandsexame „Daden gevraagd!" n Er is veel geld nodig! „Walsdroom" van Oscar Strauss Zal aan de martelende onzekerheid geen einde komen? LAATSTE NIEUWS Per 1 September 45 textielpunten Marktberichten In het programma van de Niwin- fportweek, zoals wij dat gisteren pu bliceerden, is een kleine wijziging ge komen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat Bram Charité zou optreden op de avond in 't Wapen van Heemskerk, waar Ir. Van Emmenes een causerie over modern voetbal zal houden, Wim Slijkhuis van zijn ervaringen in Amerika zal vertellen, André Car- relll een beeld zal geven van het Niwin-werk in Indonesië. Charité had zijn medewerking toegezegd, doch zijn bond heeft hem er op gewezen, dat zijn optreden minder wenselijk is. Het is namelijk zo, dat Charité in September zal deelnemen aan inter nationale wedstrijden en men vreest, dat onze kampioen door hier en daar op te treden uit vorm zou kunnen geraken. Het is natuurlijk jammer, dat Vrijdagavond dit nummer moet ver vallen, doch wij menen, dat de avond desondanks attractief genoeg is om een uitverkocht huis te garanderen. Overigens is dit wel de enige tegen valler, welke de organisatoren kregen te incasseren. De medewerking is allerwege zo spontaan en de interesse van het publiek zo groot, dat men vrijwel van een succes is verzekerd. Dat dit nodig is, zal duidelijk zijn, ris men weet, dat de baten van de Niwin-sportweek bestemd zijn voor de aanschaffing van rimbukisten en voor Niwin-kerstpakketten. Het Alkmaarse Niwin-Comité zal alleen al voor de kerstpakketten vijfduizend guldig nodig hebben. Eén rimbukist kost een slordige vierhonderd gulden, terwijl de jongens in Indonesië zo'n kist voor hun ontspanning brood nodig hebben. Wij kunnen die noodzakelijkheid niet beter illustreren dan döor een brief af te drukken, welke het Alkmaarse Niwin-Comité dezer dagen ontving van een pelotonscommandant, die met zijn manschappen een eenzame drop- Dingspost ergens in de bergen van Indonesië bezet. Te Velde, 8 Juli 1949 Aan het NIWIN-bestuur Afd. Alkmaar Ondergetekende, commandant van een peloton zware mortieren, neemt de vrijheid U het een en ander mede te delen over de omstandigheden, waar in zijn peloton zich bevindt. Mijn peloton is momenteel geplaatst op een droppingspost en gezien de snelheid waarmee gedemobiliseerd wordt, zal het nog maanden duren al vorens wij afgelost worden. Wat wil droppingspost zeggen? Wel, dat wij zover de bergen in zitten, dat het niet mogelijk is ons over de weg te foura- geren en wij ons eten en dergelijke per vliegtuig krijgen aangevoerd. Dit sluit natuurlijk in, dat wanneer de NIWIN eens iets heeft aan te bieden, wij er van verstoken blijven, omdat het voor de artisten niet doenlijk is ons te bereiken. Wij zijn dus wat dienst en ontspanning betreft volko men op ons zelf aangewezen. Wat het terste betreft, loopt de zaak gesmeerd, doch punt twee laat nog al iets te loensen over. Nu weet een ieder, dat men hier, zowel als in Nederland, doet wat men kan, doch daar de behoefte zo ontzaggelijk groot is, geldt hier De Weense charme in klank gereali seerd is en blijft nu eenmaal het ge heim van de beroemde componisten familie „Strauss", ongeacht of dit nu Johan of Oscar betreft. Het was dus begrijpelijk, dat de „Walsdroom", welke in Amsterdam duizenden bezoekers trok, hier ter stede een volle zaal zou trekken, al was het dan voor ons in feite een reprise. De Hoofdstad- Operette had aan deze opvoering weer alle zorgen besteed en het geheel werd weer effectief en charmant gebracht. Ruth Rhoden was weer de geestige en charmante dirigente van het dames orkest, Tini Alma gaf vocaal veel te genieten in haar rol als Prinses He- lene. Johan v. d. Zalm speelde zijn rol als luitenant Niki perfect, maar vocaal bleef hij in de forti, in de hogere tonen beneden de maat, zong min of meer krampachtig en zonder resonans. Paul Harden en Fritz Steiner ble ken weer onuitputtelijk te zijn in hu moristische vondsten. De rol van Fifi werd vervuld door een nieuwe ster aan het Operette firmament, n.l. Hel. Rajewsky. Deze jonge artiste was een ware verrassing in het komische genre. Ad. Heerings viel op door zijn ko mische dictie. De decor's waren, zoals we dit gewend zijn, weer Uiterst verzorgd. Dirigent Julius Susan interpreteerde met zijn orkest weer Oscar Strauss' partituur perfect. Het was een en al charme in klank omgezet. Het publiek toonde zich zeer enthousiast en er waren dan ook veel open-doekjes. In September komt dit ensemble weer terug met de beroemde operette de „Czardas-Fürstin". Deze operette zal worden gezongen in de oorspronkelijke taal, waarvoor het werk is geschreven. Men zou dit als een artistieke vooruitgang kunnen be schouwen. Zo zijn we dus weer in de gelegenheid in September een Weense operette te kunnen beluisteren, zoals men dat vroeger van Fritz Hirsch ge wend was. De Hoofdstad Operette ius een van harte „tot weerziens" met ar tistiek gespannen verwachtingen. M. S zeker het spreekwoord „Vele var kens maken de spoeling dun". Nu weet ik, dat U invloed kunt uit oefenen bij het verdelen van de be faamde rimbukisten, zodat ik U vrien- welijk verzoek in aanmerking te mo gen komen voor deze gewaardeerde kist. Bedenk echter wel, dat ik deze brief niet bedoel als bedelbrief en mochten er gevallen bekend zijn, die naar Uw mening eerder in aanmer king komen, geef hun dan dit mooie cadeau. Ik benijd hun dan niet, want dan zitten zij er nog beroerder voor dan wij. Ik kan echter niet nalaten, ook al komen wij er niet voor in aan merking, U namens mij en mijn pelo ton hartelijk te bedanken voor de in teresse welke U betoond hebt. Hoogachtend, De commandant van een peloton zware mortieren. Vliegtuig voor reclame. De reclame voor de Niwin-sport week wordt wel groots en in overeen stemming met het sympathieke doel aangepakt. Niet alleen hangen op vele plaatsen in Alkmaar en wijde om geving reclamebiljetten, Vrijdagmor gen zal bovendien een militair vlieg tuig tussen elf en twaalf uur boven de stad cirkelen en een dertigduizend strooibiljetten uitwerpen. Wij mogen dus wel aannemen, dat iedereen ken nis zal nemen van een sportweek, die in Alkmaar haar weerga nog niet vond en die dan ook ongetwijfeld veel be langstelling zal trekken. Speldjesdag Ten bate van de Combinatie van Prot. Christ. Instellingen voor Kinder bescherming in Nederland zal op Za terdag 6 Augustus te Alkmaar een speldjesdag worden gehouden. Zoals bekend wendden de hieronder genoem de instellingen zich tot nu toe ieder afzonderlijk tot de bevolking om finan ciële steun voor haar arbeid. Van 1948 af zullen deze instellingen, een zestal, gezamenlijk collecteren. Dit betekent dat de opbrengst van boven- aangekondigde speldjesdag gelijkelijk onder deze instellingen zal worden verdeeld. Aan allen wordt dan ook dringend verzocht, eraan te willen denken dat het hier zes instellingen tegelijk be treft. De instellingen zijn: Jongensopvoe dingsgesticht „Valkenheide" te Maars- bergen; Stichting Hoenderloo, te Hoen- derloo; Heldringstichting te Zetten; Marthastichting, Alphen aan de Rijn; Nederlands Mettray te Eefde en Wees inrichting „Neerbosch" te Neerbosch. De instellingen verplegen tezamen enige duizenden kinderen en jonge mensen. Elk van deze instellingen heeft zware lasten en zorgen en kampt met de door de oorlog toegebrachte schade en na delen; allen staan voor de bittere nood zaak tot uitbreiden, omdat een ontstel lend aantal jongeren, mede door de oorlog ontwricht, gzonken en verwaar loosd, wachten op opname in vorenge noemde instellingen. Laat daarom uw gave mild zijn! Dames en heren die aan deze collec te willen medewerken, worden verzocht zich daartoe op te geven aan de heer N. van de Poll, Nieuwlandersingel 48 Dokter Leeuwenberg gaat Alkmaar verlaten Naar wij vernelnen zal dokter B. J. Leeuwenberg onze gemeente, waar schijnlijk reeds met September, ver laten om zich in Goirle te vestigen. De practijk zal daarna door zijn as sistent, dokter Nijman, worden over genomen. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Blue Skies, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Per Luchtpost, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: 3 Ondernemende Meisjes, tot 14 jaar o.g. 2.30 uur Matiné. DONDERDAG Bioscopen zie Woensdag. Gulden Vlies, 2.30 uur: Kinder- en Familievoorstelling: Antonini. Nutsspaarbank te Alkmaar Maandoverzicht Juli 1949. In de loop der maand Juli werd op de spaarbankboekjes ingelegd ƒ333.526.29 (v. j. ƒ300.581.09) en terugbetaald 367.014.60 (v. j. 323.508.56) alzo minder ingelegd dan terugbetaald 33.488.31 (v. j. ƒ22.927.47). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar 10.872.315.37, bedraagt thans ƒ11.139.011.97 (v. j. ƒ10.523.748.94). Het aantal in de loop van Juli nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 193 (v j. 141). Ingetrokken werden 166 boekjes (v. j. 118). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bvj de aanvang van het jaar 26470, bedraagt thans 27034 (v. j. 25.846). Van dit aantal behoren 17.470 (v. j. 17.049) aan per sonen of instellingen te Alkmaar ge vestigd; 6429 (v. j. 5967) aan personen cf instellingen elders gevestigd en 3135 (v. j. 2830) aan schoolspaarders. Onder de in Juli nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 23 (v. j. 24) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van ƒ1. In Juli bedroeg het aantal posten van inleg 3605 (v. j. 3316) dat van terugbetaling 2312 (v^ j. 1984) teza men 5917 (v. j. 5300). De lediging in de loop der maand Juli van 552 (v. j. 433) spaarbusjes leverde een bedrag van ƒ8967.19 (v. j. 6475.76) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 4564, be draagt thans 4913 (v. j. 4145). Landmijn gevonden Gistermorgen werd in een sloot bij Westerlicht. een landmijn van Duitse origine gevonden. De mijn is direct door de Hulpverleningsdienst te IJmui- den opgeruimd. Hef Openbaar L. onderwijs Op de afdeling Onderwijs ten stad- huize is men er na veel passen en me ten in geslaagd een oplossing in elkaar te zetten voor de indeling der kinderen over de openbare lagere scholen, die, voor zover we dat kunnen beoordelen, zowel ouders als leerkrachten bevre digt. De enige parallelklasse, die voor het eerste jaar nodig is, wordt gevormd aan de Vondelschool, Het aantal aan meldingen was daar zeer groot en nu er twee eerste klassen komen, behoef den daar geen ouders te worden teleur gesteld. Het eerste leerjaar van de nieuwe Jan Ligthartschool zal tijdelijk worden on dergebracht in de Nicolaas Beetsschool aan de Snaarmanslaan. De kinderen blijven daar tot 1 October, op welk tijdstip de Finse school in gebruik zal kunnen worden genomen. In die Finse school zal dan tevens worden ondergebracht de school voor het 7de en 8ste leerjaar, hoofd de heer Bos. Hierdoor komt ter beschikking de school aan de Brillesteeg, waarin de heer Mol een plaats zal krijger. Zijn school zal voorlopig bestaan uit 4 klas sen. De drie hoogste daarvan, de twee de, derde en vierde klasse, zullen wor den gevormd door kinderen, die het vo rige jaar de Tesselschadeschool bezoch ten. Deze laatste, tot dusverre de enige opleidingsschool, wordt daardoor ge splitst. Ze werkte verleden jaar met parallelklassen in het eerste, tweede en derde schooljaar en van elk daar van deze klassen worden nu dus tweede, derde en vierde leerjaar gaat er een over naar de school in de Brillesteeg. Het eerste leerjaar daarvan wordt gevormd door kinderen uit de omgeving. De opleidingsschool ten slotte zal het komende jaar nog slechts één parallel klasse hebben, n.l. in het vijfde leer jaar. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, z. v. J. van den Heuvel en Th. W. Brouwer; Anna, d. v. J. Haans en N. Harder; Egberta, d. v. B. J. van Keulen en M. Bleijer- veld; Hendrikus P. B. M., z. v. C. A. H. Balder en G. C. Ris; Bernardus M., z. v. H. A. Bilars en M. A. C. Sünder; Yvonne A., d. v. P. C. Wortelboer en S. Egbergen; Maria C., d. v. O. de Rui ter en A. Groot; Johannes P. A., z. v. P. Ruiter en A. M. C. Schilder. Burgemeester Wytema feliciteert mej. G. Mijlhof met de gekregen Koninklijke onderscheiding. door haar Vanaf Vrijdag draait in de Cineijna Americain een alleraardigste film, n.l. „Mijnheer de Gouvernante, Cinein; die (n Amsterdam 15 weken achter elkaar heeft gelopen. Het is de ge schiedenis van 'n echtpaar, dat tevergeefs een gouvernante zoekt en ten slotte een man accepteert, die, naar hij zelf beweert op elk gebied geniaal is. Als de echtgenoot voor zaken op reis moet, dringt hij er bij zijn vrouw op aan om bij vrienden te gaan slapen ten einde geroddel in het stadje te vermijden. De vrouw keert midden in de nacht naar huis als één van de kinderen buikpijn krijgt en om zijn moeder roept en juist als zij het huis laten komt de grootste roddelaar van het stadje te voorschijn en de volgende morgen wordt overal het schandaal van de dag besproken. Een originele ontknoping besluit deze geestige film. Maar óók eerlijkheid Onder het opschrift „Daden ge vraagd" publiceerde het Nieuw-Noord- hollands Dagblad een artikel over de woningnood in Alkmaar, dat niet al leen alle kenmerken bezit van opper vlakkigheid, maar dat bovendien de schijn wekt als zou deze woningnood veel beter kunnen worden bestreden dan op het ogenblik het geval is. Wanneer men van R.K. zijde de noodzakelijkheid inziet om een actie comité Pater Piet Wesseling in het le ven te roepen, dan kan niemand daar tegen bezwaren hebben. Maar het doet wat demagogisch aan, wanneer de schrijver van het artikel zich eerst door de secretaris van dit comité een aantal werkelijk schrille gevallen laat voorleggen en daaraan zonder meer de conclusie verbindt, dat de algemene in druk is, dat op het gebied van inwo ning nog lang niet gebeurt wat moge lijk is. We zouden willen vragen: wat zeggen de R.K. wethouders hiervan? Want verantwoordelijk voor eventuele misstanden is niet een bepaalde wet houder, maar het hele college van B. en W. De toewijzing van lege wonin gen is door het college aan een wet houder gedelegeerd, maar dit betekent niet, dat het college op zijn bemoeiin gen geen op- of aanmerkingen zou kunnen maken. Nu hebben we er noou iets van ge hoord, dat binnen het college over de toewijzing van woonruimte ernstige geschillen zijn gerezen. In ieder geval is geen der R.K. wethouders ooit met bezwaren naar buiten getreden. Wat betekent, dat ze de gevolgde politiek onderschrijven. Verwonderlijk is dat natuurlijk allerminst. Het is een uiterst moeilijke materie, want wanneer er in Alkmaar 1000 woningen tekort zijn. dan komt dit er op neer. dat 1000 ge zinnen niet of slechts heel gebrekkig kunnen worden ondergebracht. We menen, dat de wethouders meer waardering hadden verdiend, want ons oordeel is, dat burgemeester en wet houders en daarmede ook de R.K. leden, welke het college telt de wo ningnood eerlijk en met de inzetting van hun beste krachten hebben bestre den. Dat ze hem niet konden opheffen, is vanzelfsprekend; het lag niet binnen hun vermogen. In 't artikel van het N.N.H.D. wordt verder gewezen op een groot pand, dat tot dusverre als woning werd gebruikt, nu als bedrijfspand wordt aangebo den en dat, naar het N.N.H.D. meent, zou kunnen worden ingericht voor 3 a 4 gezinnen. Dat een pand, dat tot dusverre ten dele als woning werd gebruikt, geheel als bedrijfspand zou kunnen worden aangeboden, achten we eenvoudig on mogelijk. We zouden gladweg willen zeggen: het is niet waar. De moeilijkheid is natuurlijk, dat geen naam of plaats wordt genoemd. Het resultaat daarvan is vermoedelijk geweest, dat iedere makelaar zich heeft afgevraagd: Ben ik soms de schuldige? Nu menen we wel te weten, welk pand het N.N.H.D. heeft bedoeld. Wan neer we met onze veronderstelling juist zijn, dan heeft het N.N.H.D. ten onrechte een van zijn eigen lezers be schuldigd. Dit had kunnen worden voorkomen, wanneer de nodige inlich tingen waren ingewonnen, hetzij bij 'n wethouder, hetzij bij de betreffende makelaar. Dit echter is blijkbaar niet geschied. Alles bijeen genomen zouden we wil len zeggen: Het is uitstekend daden te vragen, die het welzijn van onze ge meentelijke samenleving bevorderen. Maar het is nog beter in dit opzicht vóór te gaan. We betwijfelen of het N.N.H.D. dit laatste heeft gedaan. In tegendeel, er is onrust gewekt onder mensen, die toch al geneigd zijn tot klagen en veroordelen. En dit is niet in het belang van het algemeen. Tussen boom en autobus bekneld geraakt Gistermorgen om kwart over zes ge raakte een 64-jarige man op de Ken- nemerstraatweg nabij de Regulierslaan bekneld tussen een autobus en een boom en werd daardoor vrij ernstig verwond. De man stond bij de halte op de autobus te wachten en toen hij deze zag naderen stak hij zijn hand op om te beduiden dat hij wilde meerijden. De chauffeur remde, dóch door de regen was het wegdek glad geworden, waardoor de bus afgleed naar de weg berm. De bij de halte wachtende man raakte beklemd tussen de bus en een boom. Hij liep verwondingen aan het hoofd en de knie op en klaagde over pijn in de zij. Hij werd per ziekenauto overgebracht naar het St. Elisabethzie- kenhuis alwaar hij is opgenomen. Voor het vijftiende middenstands examen slaagden Maandag te Alkmaar de volgende candidaten: Mej. H Oosterveld, Wormer; P L Ootes, Beemster; J Ootjers, Oudkar spel; J A Ooyevaar, Heiloo; M J Op dam, Bloemendaal; mej. H G M van Opzeeland, Haarlem; P Ottens, Hippo- lytushoef; D den Otter, Alkmaar; J Out, Zaandam; P M Out, Heiloo; C Overmeijer, Alkmaar; mej. M G C de Nijs, Castricum; H C G Nijsen, Bever wijk; J P Offenberg, Zaandam; J W Olbers, Castricum; L Onrust, Oost- zaan; P G Onrust, Oostzaan; W Oort wijn, Wijde Wormer; mej. G T Ooster- meijer, Heiloo; mej. P M Oostermeijer, Heiloo; C C Mahieu, Den Helder; mêj. M A Noë, Assendelft; mej. N Nool, Alkmaar; W Noom, Alkmaar; F C J Nijman, Castricum; J H Nijntjes, Koog a d Zaan; J W de Nijs, Alkmaar; mej. A C Mulder, Zaandam; C T G Mulder, Heerhugowaard; G Mulder, Alkmaar; C F de Munk, Alkmaar; A Nannes, Warmenhuizen; T Nat, Limmen; ENS Neeft, Assendelft; N Nieuwland, Be verwijk; A C J Molenaar, Assenelft; B A Molenaar, Heerhugowaard; C M Molenaar, Beemster; mej. M W Mole naar, Schermerhorn; L Monen, Zaan dijk; mej. J M P Moone, Heemstede: mej. C Mooy, Assendelft; mej. E M Mooy, Warmenhuizen; N L Mooy, Heerhugowaard; P J Mooy, Limmen; W H M Mosch, Warmenhuizen; J G M Meulenkamp, Zaandam; J H Meijer. Beverwijk; mej. M Meijer, Heemskerk; W C M Middeldorp, Haarlem; T J Min, Limmen; W C J Moerel, Alkmaar; mej. M Mol, Noord-Scharwoude; mej. M C Lute, Castricum; P J Lute, Cas- 'tricum; MATT Luijckx, De Rijp; P Maas, Uitgeest; W H Manooy, Alkmaar; H Mars, Westzaan; A J C Martens. Heemskerk; G H Martin. Alkmaar; F S Masteling, Schoorl; H Metselaar, Limmen; A. van der Meulen, Bakkum; mej. G Overmeijer, Alkmaar; F P M Paanakker, Haarlem; D Paarlberg, Warmenhuizen; H N P Palmboom, Krommenie; B J M Paping, Bergen; mej. W J M ten Pas, Haarlem; E M Pauletta, Haarlem; mej. A L de Pauw, IJmuiden: J L de Pauw, IJmuiden; P A van der Peet. Alkmaar; P Pepping, Limmen; N Petrus, Den Helder; mej. W S Pieren, Heemstede; mej. N van der Plas, Broek op Langendijk; J Gvan der Ploeg, Haarlem; mevr. N v d Poll Krijnen, Heiloo; mej. A Pool, Den Hoorn (Texel); mej. J Pool, Schoorl; K de Porto, Oosterend (Texel); F M Pronk, Warmenhuizen; I Prosée uit Wormerveer. Voor het vijftiende Middenstands examen, dat gisteren in Alkmaar werd afgenomen, slaagden de volgende can didaten: C W Tervoort, Beverwijk; A P M Thoolen, Heiloo; mevr. T v d ToornWezel, Zaandijk; H J van Tu- nen, Heemskerk; J G van Tunen, Heemskerk; N Tuyn, Heemskerk; F Twisk, Bakkum; mej. G W Uitendaal, Haarlem; N W Ursem, Uitgeest; C A A Steeman, Alkmaar; CMC Steeman, Castricum; T J C Steltenpool, Obdarn; R Stins, Broek op Langendijk; mej. A M Stokman, Schermerhorn; N G Stor, Zaandijk; mej. G Strampel, Wormer veer; J B Sünder, Alkmaar; mej. A M KORFBALCLUB OPGERICHT Het aantal korfbalverenigingen in Noord-Holland is dezer dagen weer uitgebreid. Het personeel van „Duin en Bosch" te Bakkum nam hiertoe het ini tiatief en stichtte de vereniging „O.V.A.". De jonge vereniging wil er geen gras over laten groeien en heeft het plan om reeds in September aan de competitie te gaan deelnmen. Zondag 7 Augustus zal het eerste twaalftal van O.V.A. een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen een sterke combinatie van ZKV uit Zaandam. Op deze dag zullen bovendien de eerste klasser Koog Zaan dijk en een Zaans twaalftal een propa- gandawedstrijd spelen. Swaalf, Haarlem; J C Swaalf, Haarlem l J M Stavenuiter, Oudorp; A A Sonne! I velt, Zaandam; mej. C M Sooniuj I Heiloo; C Sopjes, Westzaan; P Zuid- en Noord-Schermer; J J St. Maarten; J Spaansen, Warmenhui! I zen; W N P Spanjaard, Haarlem; mej, I C G Stam, Hoorn; mej. G C Stam, Schoorl; mej. J M Stavenuiter, Oudor»; I P M Sinnige, Alkmaar; T L SinnigV I Heemskerk; mej. B Sint, Wormerveer; I A Smit, Uitgeest; J Smit, Alkmaar; j I J P Smit, Den Helder; J N Smolenaars,! Beverwijk; mej. W P Sombroek, Hei. I loo; mej. M Schotte, Wieringen; pl Schouten, H.hugowaard; T P Schouws, I Heemskerk; H Schra, Heiloo; mej, i| Schrama, Den Burg (Texel)mej. A j I Schuit, Egmond aan Zee; mej. 1.' K C Schuit, Beverwijk; J J Schuyt, Hs kerk; M J Schuyt, Egmond a d 1 C Semeins, Noord-Scharwoude; C V, van Setten, Beverwijk; F L van Setter, I Wieringerwerf; mej. S Rentenaar, Oud. karspel; mej. H Schenk, Wormerveer;! F Schermer, Zaandam; A P van Schiej Haarlem; W. Scherrewitz, Oostzaan; 1,1 N Schimmel, Alkmaar; H Schoonho-1 ven. Alkmaar; A W Schoorl, Velsen;j mej. M S van Schooten, Bloemendaal; mej. A Schotman, Den Helder; J j| Rood. Heerhugowaard; C J de Root, Castricum; mej. A T Roozendaal, War menhuizen; A Ruitenbeek, Bergen; A Ruiter, Heiloo; W J Rumping, Bever wijk; mej. W C M Rutte, Haarlem; I Rijks, Zaandam; J van Rijn, Warmen huizen; P N J van Rijn, Beverwijk; K, J Rijper, Beemster; J N H RijsJHeems-y kerk; J v Sambeek, Den Burg (Texel J G van der Schaaf. Oostzaan; B (j Schavemaker, Zaandam; J G Schels; Wijk aan Zee; mej. J C Rep. Zaandarr; J Reijne, Krommenie; P de Ridder, Zaandam: mej. C M Rietveld, Limmen;; M Rodenburg, Uitgeest; A Roet, Beem-| ster; W Rol, Koedijk. In Schagen geslaagd:! Voor het te Schagen in hotel Igesiö afgenomen- Middenstandsexamen slaag-F den o.m. de volgende candidaten: J Al Admiraal, Alkmaar; N Bankersen. W-I Graftdijk; P. Burger, Hensbroek; E. Fl H Chatillon en J van Geene, beiden uil Alkmaar. P.R.A.-RECHERCHEUR NAAR RIJKSPOLITIE De P.R.A.-rechercheur W. P. A. Wo- pereis, alhier, wordt op 1 Augustus als wachtmeester van de rijkspolitie inge deeld bij de parketgroep Alkmaar. Leger der verdoemden Nadat de regering besloten heeft het werk van de Missie tot Opsporing van de nog vele vermiste ex-politieke gevangen uit de bezettingsjaren stop te zetten, heeft het congres van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit de bezettingsjaren zich telegrafisch tot de minister-president, de minister van sociale zaken en de leden der Tweede Kamer gewend met een dringend beroep dit besluit te herzien. De vereniging is overtuigd van de noodzakelijkheid van bezuiniging, maar meent, dat de Missie zulk voortreffe lijk werk heeft verricht en op zo'n efficiente wijze haar dankbare en be langrijke taak heeft vervuld, dat men niet beter van dankbaarheid en ereschuld jegens de dapperen an ge tuigen, dan aan de martelende on zekerheid van de duizenden families der vermisten een einde te maken. Het is de N.V.E.P.G. bekend, dat niet alleen zij, doch ook het Neder landse volk vertrouwen heeft in het werk van de Missie tot Opsporing en daarom zal zij, indien de regering meent haar besluit niet te kunnen herzien, in het belang van de vermis ten en de nabestaande families, een beroep doen op het Nederlandse volk. Congres van paardenslagers op 17 Augustus Voor het eerst na de oorlog zal dt I Nederlandse Bond van Paardenslageriff weer in jaarvergadering bijeenkomen j Deze keer is Alkmaar uitgekozen vergaderplaats en de Alkmaarse afde-l Ting van de Bond zal als gastvrouw optreden. De bijeenkomst zal op 17 Aug. plaat'! vinden in de grote zaal van het Guide: I Vlies. Behoudens het zakelijke gedeel-1 te omvat het programma een aantal al-1 fracties voor de leden met hun damtl I die ongetwijfeld van heinde en vers naar Alkmaar zullen komen. (Ongecorrigeerd) Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang van 1 September a.s. wederom 45 textielpun ten zullen worden geldig verklaard. Ta zijner tijd zal nog bekend gemaak' worden, welke bonnen zijn aangewe zen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de per 1 September aan wijzen punten wederom voor een pe riode van vier maanden zullen dienen. „Amethyst" feestelijk in Hongkong ontvangen De „Amethyst" is hedenmorgen vroeg in Hongkong aangekomen. Het gehavende Britse oorlogsschip bereikte de haven onder escorte van de kruiser Jamaica en de torpedoja ger Cossack. Spitfires v-rn de RAT vlogen laag over, terwijl het de haven binnenstoomde, begroet met sirene- geloei van allerlei schepen en het ge knetter van vuurwerk.' Een grote me nigte Chinezen en Europeanen was getuige van de aankomst van °e „Amethyst". Zodra de loopplank was neergelaten, begaf de gouverneur van Hongkong. Sir Alexander Grantham, zich met hoge militairen en civiele autoriteiten aan boord om de kapitein, de officie ren en bemanning van de „Amethyst zijn gelukwensen aan te bieden. Ter ere van de bemanning heeft men een uitgebreid feestprogram samengesteld- Beweringen van radio-Peiping, dat de „Amethyst" bij zijn ontsnapping een Chinees schip heeft doen zinken, zijn door de Britse admiraliteit tegen gesproken. De heer D. Bruin 1. Het bovenstaande vormde één belangrijkste punten van de Maa door de Raad dezer gemeeqte b( delde agenda. Het huldigingswaa feit is echter door het plotse overlijden van de echtgenote va eemeente-opzichter in stilte dacht. De raad betreurde het yerlies voor onze gemeente-opzie Burgemeester C. Kroonei opende deze op één na de la vergadering van de oude raad een hartelijk welkomstwoord. De heer C. Burger was w ziekte verhinderd, evenals de hee Kloosterboer wegens drukke zaamheden. Bij de ingekomen stukken en i delingen werd o.a. bekend gem dat de klok onlangs in de tor gehangen. Zodra de toren geheel fs, o.a. schilderen, restauratie; vérlichting der wijzerplaten, z; klok worden ingewijd in het l van de tegenwoordige raad. Het dagelijks bestuur van Noordhollands Landschap" ve de raad een kleine jaarlijkse bij voor het vele werk, dat het doet het behoud van het natuurschoi door de aankoop van mooie p! in Noord-Holland. Op voorstel v en VV. besloot de raad ƒ10.t< lenen. Dnor Ged. Staten van IS Holland was de garantieverkl t.b.v. van een kasgeldlening bij d< terdamse bank goedgekeurd. Op beeld van Rijk en Provincie b de raad om ook de gratificatiere; van toepassing te verklaren i gemeente-ambtenaren. B. en W. stelden voor om eer geldlening aan te gaan t.b.v. de van 2 woningwetwoningen to' bedrag van 20.000.-. De raac hiermede accoord. Deze lenin worden afgesloten bij de Ned. Purmerender markt PURMEREND, 2 Augustus 19 De levering van de vette koeie: hedenmorgen weer niet al te gri ook van het gebruiksvee was ma matig aanbod. Dit was voor de van zaken wel gelukkig, want he- was voor de grasgroei uitstekend daarom is het gras er direct ni vraag naar de verse melkkoeie niet te best, het ging er weer he pend, waardoor dan ook de prij: niet beter op worden. Met de klas geldekoeien is het niet gehe lig, maar deze zijn toch nog 1 plaatsen, maar met de afwijkenc het een stugge gang. Voor de was er ook hoegenaamd geen vr: dat was met de stieren niet veel Het wolvee was flink aangevoerd het grootste gedeelte was voor di ring bestemd en later op de da; den er nog heel wat van de marl de levering overgeheveld, da vraag naar fokschapen heel gerir Ook met de lammeren was h saaie boel en ging de handel ver vlot. Het geringe aanbod van 1 en geiten kon ook geen vlugge veroorzaken en de handel wa: eveneens stug. Op de biggenmai gint het er ook anders uit te zier wordt het van week tot week s Er was een flink aanbod, ma I vraag was niet zo groot vanwi gevraagde prijzen.. En tot lager zen zijn de verkopers maar n over te halen. Wilde men los dar ten de verkopers wel toegeven, schijnlijk moesten de fokzeugei ook onder lijden, want ook hier handel vrij stug. De paar'denha: ook weer geheel op de doders wezen maar er worden hier flinl zen betaald. Vooral veulens zijr voor goed gezocht. De pluimveemarkt maakte hed gen wel een uitzondering, daar pluimvee veel vraag was en de aanmerkelijk hoger waren. PURMEREND, 2 Augustus 1: Aangevoerd 539 runderen wal 103 vette koeien, 2 stieren, 285 i re kalveren, 660 schapen en 3 varkens voor de levering; 118 m kalfkoeien 475—750, handel st g idekoeien 350575, handel k; pinken 280—375, handel stug; ren 350600. handel stil; 320 en lammeren, schapen 4872,5 meren 3045, andel stug; 29 en geiten 1050, handel stug; gen 3560, handel stug; 15 fol 275400, handel stug; 33 paar veulens, paarden 380650, hand de slacht, veulens 90185, hand- Totaal aanvoer 2609 stuks. 81 kippen en hanen, rode en witte per kg; 400 idem blauwe 2.15 kg; 13.500 jonge hanen, rode e 22.25 per kg, 1200 idem, blaw Per stuk; 50 eenden 11.50 pe 2 70 per kg; 1200 jonge hennen 200 konijnen 0.50—6 per stuk. kipeieren 1111,75 per 100 stul eendeneieren 48.50 per 100 st; NOORDERMARTBOND, 3 Aug; 17.000 kg aardappelen: eersteling! 9>60, rode eerstelingen 9,80—10,10, mers 8,80, bl. eigenheimers 8—8,80 ei 6,70; 1800 kg rode kool 4—5; 100C kool 5; 39.000 kg witte kool 10—11. slabonen 36—38; 300 kg tuinbone stuks bloemkool 22—34. LANGENDIJKER GROENTENCE 3 Augustus. 20.000 kg aardappelei 1'ngen 8, drielingen 5,30 en bl. ei* 7,60-7,90; 34.000 kg rode kool 5-9: sole kool 5,40-8,50; 17.000 kg 8,20—11,60; 450 stuks bloemkool en I 21,80-30,30; 950 kg slabone 38,80. WARMENHUIZEN, 3 Augu 36700 kg. aardappelen, Schotse 8.60—9.20, grove 7.30—7.60, d; 5.605.80; Eigenheimers 7.208 ve 6.80; Bintje 5.30—7.50, gro\ 7.40; Bevelanders 6.707; 40 k| nen 32; 540 kg. tuinbonen 4.50.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2