Opzienbarende Radio onthullingen van Moskou DE PLUIMVEEHOUDER Welke lengte bereiken? kunnen snoeken Als deze afbeeldingen spreken kond en Amerika maakt nu doelmatiger atoomwapens Lichte springladingen knabbelen aan de bunkers in de duinen Hei Nieuwe Boek Foto-albums uit Japanse dumps in Indisch Instituut i Talloze herinneringen Met 100 kg. springstof in Versnelling der productie een oude Opel ScheQpvaartberichten Troepen van kleine mogend heden in de plaats van Grote Vier? JJE ONTHULLINGEN van Radio Moskou over een opbouwplan voor West Duitsland van de voormalige pre sident van de rijksbank, dr. Schacht, hebben veel opzien gebaard. De Ame rikaanse economische politiek in West- Europa, zou volgens Radio Moskou 'steunen op een plan van dr. Schacht, tengevolge waarvan West-Duitsland in het kader van de hulp aan Europa, bij de opbouw voorrang zou krijgen. Daar bij is vooral gedacht aan een weder opbouw van de West-Duitse zware- en wapenindustrie. Radio Moskou deelde verder nog mede, dat dit plan de be slissende invloed van Engeland bij de wederopbouw 'van West-Europa ten gunste van Duitsland zal beperken. Op de PaWjse conferentie van de Marshall- landen zouden de Engelsen gedreigd hebben, de machinaties tussen de Ver enigde Staten en dr. Schacht bekend te maken. Het is in ieder geval bekend, dat Amerikaanse instanties in 1947 met de vroegere rijksminister van economische zaken contact hadden opgenomen en diens mening hadden gevraagd over de economische ontwikkeling van West- Duitsland. Ofschoon generaal Clay in dertijd deze mededeling tegen sprak is gebleken dat het contact tussen Schacht en de Amerikanen inderdaad heeft plaatsgevonden. De Moskouse radio deelde verder nog mede, dat naar aan leiding van de Engelse klacht de Franse afgevaardigde verklaarde, dat dr. Schacht met zijn voorstel voor een in tensieve uitwisseling van goederen tussen Frankrijk en Duitsland meer verstand toonde te bezitten dan Enge land, dat gekant was tegen een ver hoogde Franse export naar Groot Brit- tannie. Nog een ander onderwerp is het ge sprek van de dag in West-Duitsland. Dat is het tot in de alle bijzonderheden uitgewerkte plan van de afd. Duitsland van het Amerikaanse ministerie van Defensie, volgens hetwelk alle bezet tingstroepen uit Duitsland zullen wor den teruggetrokken en wel binnen veel kortere tijd dan men tot nu toe raad zaam en mogelijk achtte. In de pers wa ren reeds eerder mededelingen van deze aard verschenen. Belangrijk en actueel is echter het feit, dat het spoe dig doorvoeren van dit plan door vele prominente Amerikaanse politici en journalisten wordt bepleit, al is nog niet bekend of de regering in Washing ton het al eens geworden is over een definitieve stap ten aanzien van vraag stuk van de bezetting. Nadat op de conferentie van het oostelijk blok in Warschau in de zomer van het vorige jaar een spoedige ont ruiming van Duitsland op papier ge reed was, waren de politici en journa listen van de westerse mogendheden het erover eens, dat dit propagandis tisch handige Russische voorstel, de westerse mogendheden in een defen sieve houding moest brengen. Reeds toen stelden vooruitziende Amerikanen voor het voorstel aan te nemen en de Russen daardoor in verlegenheid te brengen. De ontruiming van West-Duitsland. De onderstaatssecretaris voor Duitse aangelegenheden Kennen, krachtig on dersteund door de journalisten Walter Lippmann en Drew Pearson, bracht de mogelijkheid in discusslie om gelijktijdig Duitsland door alle vier grote mogend heden te ontruimen. De verwachte uit werking volgde prompt. Over het plan van Warschau werd niet meer gespro ken. Nu komen er overeenkomstige voorstellen uit het Westen en leidende politici in Washington schijnen deze ernstig in overweging te nemen. Bin nen enkele weken heeft dit idee veel prominente aanhangers gekregen. In 'n. buitengewone zitting van de in politiek opzicht belangrijke Commissie tot on derzoek van de Organisaties van net Amerikaanse bestuur (waarvan voor zitter is de vroegere Amerikaanse pre sident, Herbert Hoover) werd bekend gemaakt, dat het ministerie van Oorlog een gedetailleerd plan voor de spoedige ontruiming van Duitsland had uitge werkt. De bijzonderheden van dit streng geheim gehouden plan zijn na tuurlijk niet bekend. Uit de debatten van de commissie-Hoover, uit uitlatin gen van Gordon Gray, die na het aftre den van Royall de leiding heeft gehad van het Amerikaanse ministerie van Oorlog, en uit mededelingen van de bij zonder goed ingelichte prominente journalist Walter Winchell, zijn even wel enkele punten van het plan be kend geworden. De ontruiming van de vier zones van Duitsland zal, voor een vredesverdrag wordt gesloten, in het najaar van dit jaar de etappen gebeu ren. De etappen van de ontruiming zul len niet bestaan in een geleidelijk te rugtrekken van de troepen in de grens gebieden, doch in een geleidelijke ver mindering van de troepen. Commissies van de vier grote mogendheden zullen toezicht houden op de gelijkmatige ver mindering. Wanneer de laatste soldaten van de vier grote mogendheden Duitsland heb ben verlaten, zullen troepenonderdelen van de kleine bezettende landen, zoals d- Benelux-Ianden, Polen en Denemar ken, onder toezicht van de UNO de be langrijkste garnizoenen bezetten om de vreedzame overdracht in Duitse han den en de algemene Dnitse verkiezin gen te controleren. In ieder van de vier zones zal een bepaald aantal bestuurs ambtenaren, economische adviseurs en officieren voor de controle, van de vier grote mogendheden aanwezig blijven. VETTE KIPPEN Als kippen te vet zijn, moet men ze geen hardvoer geven, doch alleen de gewone portie ochtendvoer. Zit er nogal ve'el mais in gemengd graan, dan moet anders gevoerd worden b.v. de ene dag haver, de'andere dag tarwe en de derde dag gerst. Gedurende slecht weer hebben de kippen weinig beweging en dat is de reden, dat de dieren soms wat strak aanvoelen van achteren. GROENVOER ONDER IEDERS BEREIK Het is in de stad en ook wel op het platteland voor veel kippenhou- oers vaak een toer om steeds vers groenvoer te krijgen. Meestal is dat te oud, te hard. dus te arm aan vitaminen en niet erg gewild door de hoenders. Het is hoogst nadelig voor de gezond heid der dieren en de leg. Men neme eens een proef met gekiemde haver, n resultaten zullen hoogst bevredigend zijn. De proef is door elke kippenhou der te nemen, men heeft er geen tuin voor nodig. De haver liefst dikke wordt eerst een dag in koud water geweekt en daarna in een platte bak of schotel in een laag van 'n paar vingers dik uit gespreid. Deze bak wordt met een fcaalzak bedekt en voortdurend voch tig gehouden. Met 'n goede week zijn de haverkorrels ontkiemd en de jonge spruiten enige cm lang. De laatste da gen neemt men de zak weg. om de spruiten groen te doen worden. De ha- verplantjes zijn dan tot een vaste zode gegroeid en worden daarvan stukken afgegeven. Deze gekiemde haver is niet alleen een uitstekend groenvoer, dat door de kinpen gaarne wordt gegeten, doch heeft ook een grotere verteer baarheid dan de haverkorrels, zodat deze het hardvoer ten dele vervangen kunnen, 't Is een zeer voordelig groen voer. De bakken mogen niet koud staan, geven geen reuk af zodat het in de keuken of het woonvertrek kan ge schieden. Men neme er maar eens een proef mee. Zonder groenvoer hebben kippen, De ware lust tot leggen niet. Voer ze ecus pekiemde haVer, 't Goede resultaat ge zeker ziet. Stremming in ~~de scheep vaart bij „De Kooy" In verband met de montage van de bovenbouw van de nieuwe ophaalbrug over het Noordhollands Kanaal bij De Kooy zal de scheepvaart door het ka naal ter plaatse zijn gestremd op Dins dag 23 Augustus, gedurende drie maal één uur, tussen 7 uur des voormiddags en 17 uur des namiddags, en van Woensdag 24 Augustus des voormid dags 7 uur tot Donderdag 25 Augustus des namiddags 17 uur, of zoveel langer of korter als noodzakelijk of mogelijk zal blijken. MILITAIRE OEFENING IN HET NOORDEN. Op 10, 11 en 12 Augustus zal een mi litaire colonne door het noordelijke deel van ons land trekken. Bijna 2000 manschappen van de Koninklijke Land macht zullen dan deelnemen aan een oefening, die in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland wordt gehouden door het vierde militaire gewest. NIEUWE STAKINGSGOLF IN ITALIË? De Romeinse correspondent van de „Financial Times" verklaart- dat het waarschijnlijk lijkt, dat binnenkort in Italië een „nieuwe serie stakingen" zal uitbreken onder de zeelieden, de spoormannen en het telefoonpersoneel. NAAR T.B.C.-VRIJ VEE IN FRIESLAND Het Fries Rundvee-Stamboek be sloot Zaterdag in zijn te Leeuwarden gehouden algemene vergadering met ingang van 1 Mei 1950 geen dieren meer te registreren uit bedrijven wel ke niet tbc- of reactie-vrij zijn. Door deze regeling draagt het Stamboek bij tot de laatste stoot, om de Friese veestapel tbc-vrij te maken. Dat er in meerdere binnenwateren van ons land grote snoeken leven, is kortgeleden wederom gebleken. Zoals reeds eerder gemeld, werd er op Zon dag j.l. in het Noordhollands Kanaal een snoek gevangen, die een lengte had van één meter en elf centimeter had, en enige dagen later werd er te Hippolytushoef een exemplaar ver-, schalkt, waarvan, de lengte niet minder dan één meter drie en twintig centi meter bedroeg. Laatstgenoemde water bewoner had bovendien een gewicht van 29 pond. Ontegenzeggelijk waren dit twee grote vissen. Doch welke lengte een snoek nu feitelijk kan be reiken, hierover lopen de opvattingen van velen, zowel biologen als brood- en sportvissers, nogal uiteen. Dit is ook het geval met de binnen- en bui tenlandse literatuur, die wij hierover opsloegen. Zo schrijft o.a. Dr. D. H. Redeke in één van zijn vele geschriften die over de visserij en de vissen in de loop der jaren van zijn hand zijn verschenen, dat „de haai van het binnenwater", zo- als de snoek dikwijls wordt genoemd, een lengte van circa 1 meter kan be reiken, doch zelden groter. Ook wordt dit vermeld door Dr. P. G. Buekers. Dr. Emil Walter vermeldt daarente gen in zijn boek, getiteld „Unsere Süszwasserfische" dat er vele snoeken gevangen zijn, die een lengte van cir ca 2 meter hadden met een gewicht van 35 kg. Hoewel een lengte vap twee meter ons wel enigszins vreemd voor komt, zijn er echter o.a. in Engeland in de loop van de jaren snoeken ge vangen die een lengte van een meter Verre overtroffen. Zo werd er o.m. volgens dr. J. Travis Jenkins, in zijn J2V HET INDISCH INSTITUUT in Amsterdam, ingang Mauritskade 63, zijn de albums, portretten en schilderijen tentoongelegd. die gevonden werden in de Japanse dumps in Indonesië. Talloze personen, onder wie vele oud-Indische gasten, kwamen deze grote collectie bezichtigen in, de hoop dierbare souvenirs uit de bonte verscheiden heid van afbeeldingen ie kunnen terug vinden. Daar zijn foto's uit alle hoeken en gaten van de gordel van smaragd en zij wekken veelsoortige herinnerin gen op. Velen vonden reeds, waarnaar zij zochten. Zij kunnen hun album, soms maar een enkele foto uit de grote hoop, waaraan veel waarde wordt gehecht, waaraan bijzondere herinneringen vastzitten, dadelijk meenemen. Vele albums en foto's kwamen weer in het bezit van de rechthebbenden. Het bezoek neemt toe. De Algemeen Secretaris van het In disch Instituut heeft daarom besloten om het publiek in de gelegenheid te stellen om voorlopig tot September a.s. de afbeeldingen te bezichtigen. Wanneer men zelf niets vindt, maar wellicht vrienden of bekenden her kent, is een bezoek al vruchtdragend geweest. De Sectie Algemene Zaken van hét Bureau Algemene Voorlich ting toch zal alles in het werk stellen om de adressen der herkende perso nen op te sporen, teneinde hen of de familie in het bezit te stellen van de souvenirs. QNDER DE BEZOEKERS, het zijn vooral dames en ook kinderen, be vinden zich energieke typen, die da gen achtereen terug komen en als rechercheurs zoeken, systematisch en nauwgezet de gehele verzameling na speurend. Maar er zijn er ook, die het al heel gauw opgeven en dadelijk de moed verliezen, wanneer zij de ber gen albums en fotomateriaal in aller lei formaten gewaar worden. De dames Hillerström en Hondius, die zich met veel enthousiasme en be langeloos beschikbaar stelden om het publiek wegwijs te maken en te hel pen, hebben altijd een bemoedigend woordje over voor de wankelmoedi gen, die het willen opgeven. Men zoekt dan verder en slaat be dachtzaam de bladzijden om, stille getuigen van zoveel vreugde, zoveel hoop, zoveel succes.... Daar zijn snapshots van het meer van Saran- gan, van Tosari, picnics in de bergen en aan zee. Daar zij ook albums met herinneringen aan Zwitserland en de Rivièrg, waar men na de moeizame Indische jaren zijn verlof doorbracht. Daar is een lieve, oude dame, die op een foto haar zoon herkent, een zee officier ..Hij diende onder Doorman en sneuvelde in de slag op de Javazee". Er klinkt trots in haar stem. „Daar heb je warempel Kees" zegt een Deliaan. „Je zou zeggen een ge moedelijke vent. We noemden hem Koentji-Kampioen, omdat hij nogal weg wist met dat gerstenat. We dach ten allemaal, dat hij een doodgoeie gemoedelijk vent was. Hij werd op de Oostkust, tussen Siantar en Seriboe Dolok met negen andere van die ge moedelijke kerels door een overmach tige Japanse vijand onder de aan flarden geschoten driekleur doodge schoten" en peinzend vervolgt hij: „Ze weigerden zich over te geven". Er is zoveel J7R ZIJN KIEKEN met jachtherin neringen, kieken van voor- en ach tergalerijen, kieken van klamboeka mers, artistieke Europees-aandoende interieurs. Er zijn snaps van verloofde paartjes, die elkaar diep in de ogen kijken en daar zijn grote trouwfoto's. „Daar heb je Non zowaar!" roept een dame uit. Non is een statige ma trone geworden en moeder van twee k'eine nons. Er zijn.... ach, er is zoveel. En de herinneringen komen als een lawine op de bezoeker af. Waar zijn ze geble ven al deze mensen? Waarheen zijn ze getrokken in de wijde wereld? Velen, veel te veel, gingen, soms na nameloos lijden in de kampen, barak ken en gevangenissen van de Far East, de grote stilte in. Een pracht exemplaar boek „The Fishes of the British lies" in 1851 bij de drooglegging van het z.g. „Whittlesea-meer" een snoek gevangen die 1.34 meter lang was en circa 24 kg woog en in latere jaren werd er in „Loch Ken" een exemplaar van niet minder dan circa 33 kg verschalkt. Welke lengte deze snoek had, is he laas niet vermeld. De snoek, die in de wetenschap „Esose lucius" wordt genoemd, komt behalve in Spanje en Portugal, in ge heel Europa en het Noordelijk gedeel te van het land van Uncle Sam voor. Ook in ons land wordt hij in vele zoe te en zwak brakke wateren over het algemeen Veelvuldig aangetroffen; vooral is dit het geval in sloten, waar in veel waterplanten voorkomen waar tussen hij vaak in „hinderlaag" ligt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat „nieuwe en doelmatiger (atoom) wa pens, die in 1948 op het Eniwetok-atol werden beproefd", worden geprodu ceerd „op industriële basis". Uranium en plutonium voor de atoombommen en voor ander gebruik van de atoomener gie worden geproduceerd „in groter hoeveelheden dan ooit tevoren", aldus de commissie. Onder de titel „vorderingen in alle fasen van het nationale program voor atoomenergie noemt de commissie vor deringen op medisch gebied, met in begrip van aanwijzingen, dat betrek kelijk goedkoop radio-actief kobalt ten slotte wellicht een betere behandeling voor kanker zal blijken te zijn dan radium. Nieuwe vondsten. De commissie meldt voorts, dat bij intensieve onderzoekingen in het ge hele land ertsen waren gevonden met een zeer laag gehalte aan uranium, die eventueel in de toekomst zouden kun nen worden gebruikt voor militaire doeleinden, indien het uranium, dat thans met lagere productiekosten uit het buitenland en de V, S. wordt ver kregen, niet meer beschikbaar kan zijn. (De V. S. krijgen het grootste deel van hun uranium uit de Belgische Congo en Canada). In het rapport wordt gezegd, dat maatregelen zijn genomen om „de le vering van uraniumertsen zowel uit 't buitenland als uit bronnen in de V. S." voor de productie van splijtbare stof fen voor wapens en andere doeleinden, „te verbeteren en zekerder te maken". Een lid van de commissie verklaar de dat de verwijzing in het rapport naar de gevonden ertsen met laag ura- niumgehalte geen verband hield met de jongste publicatie over de Ameri- kaans-Brits-Canadese betrekkingen. (Volgens een bericht zou David Li- lienthal, de voorzitter der commissie, een vermindering van uraniumleve- ringen van Canada en de Belgische Con go aan de V. S. vrezen, tenzij de V. S. Engeland en Canada atoomgeheimen zouden mededelen). Voorts vjordt in het rapport ver klaard, dat de werkzaamheden op het gebied van de militaire toepassing van de atoomenergie" in de afgelopen zes maanden verder zijn versneld'. Een knalrood gelakt Opeltje reed gistermorgen eenzaam op de Van Ol- denborghweg. Aan het stuur „schiet- meester" D. Versluis, op het scheefge zakte kussen naast hem Uw verslagge ver en achter de banken bijna 100 kg, in vierkante dozen verpakte springstof. Op het linkerspatbord rukte de stevige zuidwester aan de gerafelde rode lap, die daar was aangebracht ten teken dat het wagentje explosieven vervoer de. Het wegdek was niet best. Versluis, een gezellige prater, had juist verteld dat onze lading niets had te duchten van het schokken en stoten. „En als er met de wagen wat gebeurt, dan gooien we dit (hij stak nonchalant een .bos contactpijpjes, waarmede de stortingen langs electrische weg tot ontploffing gebracht worden, omhoog) het eerst op straat. Er is ook nog wel tijd genoeg om in geval van brand in de auto, de kistjes met springstoffen weg te dra gen. Geen kou aan de lucht dus!" Maar als de Opel in een geniepige kuil dook en de oude veren krakend protesteerden tegen deze krachtproef, voelden wij ons allerminst behagelijk. 10 kg springstof tegelijk. De voorlopige plaats van bestemming was een dubbele geschutsopstelling on der de rook van Wijk aan Zee. Nadat vele honderden andere in brokken uit eengeslagen zijn, is thans deze kolos aan de beurt om te verdwijnen. De schietmeester en zijn assistent waken er voor dat de brokstukken niet me ters ver in het rond vliegen. De ladin gen worden zó aangebracht, dat de muren naar binnen gedrukt worden. Het dak zakt er in stukken overheen en daarna komen de arbeiders er zand overheen spitten. Veel zand. dat later met helm beplant wordt. Maar voor dat het zover is, worden de konijntjes en de fazanten door heel wat ontplof fingen opgeschrikt. Telkens wordt er 10 kg springstof tegen de muur gelegd. Dit wordt geleverd door de Nederland se springstoffenfabriek en bestaat uit 90 proc. hexoniet en 10 proc. trotyl. Eén en ander afkomstig uit oude Duit se munitie. Zo snijdt het mes aan twee kanten; het oorlogstuig wordt opge ruimd en het kost Nederland geen de viezen om springstof te importeren. Rode vlaggen als waarschuwing. Alvorens Versluis met een enkele handbeweging de stroom inschakelt, overtuigt zijn assistent zich ervan of de kust veilig is. Als extra voorzorgs maatregel is de omgeving bovendien afgezet met rode vlaggen en de toe gangsweg naar de bunker versperd door een draad. De schietmeester blaast op een fluitje. Zijn helper steekt de DUBIEUZE POSTEN Figuren uit de Bijbel door H. Veldkamp Uitgever T. Wever te Franeker In dit boek worden dertien merk waardige figuren uit de Bijbel behan deld. Alle figuren die in hun geloofs leven min of meer dubieus zijn, van wie we eigenlijk niet goed weten wat ze zijn, over wie ieder ernstig mens in dubio verkeert. Daarom heeft de schrijver ook tot titel van zijn boek ge kozen: dubieuze posten. De schrijver laat op uitnemende wijze zien welk een ernstige prediking er van deze dubieuze posten uitgaat. Die staan maar niet zo in de Bijbel, maar zijn ons beschreven tot voorbeelden, opdat wij niet in het zelfde kwaad van dubbelhartigheid zouden vallen. Er is een zekere moed toe nodig om een boek als dit uitsluitend met het oog op zich zelf te lezen. Doet men dit, dan is het niet onmogelijk dat de schellen van de ogen vallen en men plotseling ontdekt zelf zo'n dubieus geval te zijn. Maar die kennis is heilzaam, zoals alle zelfkennis heilzaam is. Niet wie zich zelf bedriegt komt tot de waarheid, m r wie ernstig vraagt: „Ontdekt mij of bij mij een schadelijke weg is en leidt mij op de eeuwige weg". En wie dat vraagt grijpt naar een boek als di> omdat het tot die begeerde zelfkennis leiden kan. Uitgenodigd door de firma A. Groot te Woude, hebben wij gistermorgen een bezoek gebracht aan het duin terrein van het Provinciaal Water leidingbedrijf tussen Wijk aan Zee en Castricum, waar personeel van deze firma bezig is met het oprui men van de her en der in het duin landschap verspreide bunkers. Dit gebeurde naar aanleiding van het krantenbericht, waaruit gelezen zou kunnen worden, dat bij het tot op- ploffing brengen van de spring ladingen geen afdoende veiligheids maatregelen worden genomen. hand omhoog. „Vooruit maar". Een wolk van stof en gruis van tier\Jallen meters hoogeen drukkend ge voel op de trommelvliezenen een fractie van een seconde later een doffe knal. Wëer is een gedeelte van de zwaar gewapende muur vernield. Het is een taaie, deze bunker. De grijze wand verbergt dikke ijzeren balken, rails, z.g. „asperges" of tankversperrin gen en meters oude veren. Maar de springstof is toch op de duur sterker dan dit restant Atlantic-Wall. En op het ogenblik dat u dit leest, zijn de triomfantelijke spreuken „Einigkeil macht stark" en „Nur der Freiheit ge hort unser Leben", eenmaal door een of andere Walter, Bruno of Fritz op de wand geschilderd, al lang onder het puin verdwenen. Bij „De Brabantsche Landbouw" We stapten weer in de auto, want we zouden nog meer te zien krijgen. De chauffeur verliet de straatweg en sloeg een verhard pad in. Nou pad. Een spoor met kuilen. Achter de banken bonkte iets over de vloer. Ver sluis ving onze blik naar achteren. „Da's een schop, die verschuift, me neer", stelde hij grijnzend vast. De vol gende halte was ,.De Braoantsche Landbouw", de boerderij iri het duin waar de auteur Jan de Hartog zijn kinderjaren heeft gesleten. In de na bijheid van dit huis is de bunker ge sloopt, waarvan in bovenbedoeld kran tenbericht sprake is geweest. „Waarbij „een wandelaar aan de dood ontsnapte, omdat hij juist op de bunker van het uitzicht stond te genieten, toen toeval lig een springlading weigerde". Verantwoordelijk werk. Die „wandelaar" blijkt volgens Ver sluis zijn assistent geweest te zijn, die een onderzoek naar de contacten in de doosjes met explosieven instelde. Hoe het bericht in de wereld is gekomen kan hij niet verklaren, maar wel kan hi; aantonen dat er geen onbevoegden bij de bunker geweest zijn toen hij daar aan het werk was. Deze man spreekt geen onwaarheid. In zijn taS heeft hij vele getuigschriften van mili taire en burgerlijke autoriteiten, die hem prijzen vanwege zijn vakman schap en de omzichtigheid waarmede hij zijn gevaarlijk werk doet. Op en kele meters van „De Brabantsche Landbouw" heeft hij een bunker ge sloopt, zonder dat er één dakpan of één ruit vernield is. Het is geen sensationeel werk dat hij doet; al spreekt het meer tot de verbeelding dan stenen bikken of bo nen afhalen. Het vraagt mannen met 'n groot gevoel voor verantwoordelijk heid, mannen die zich bewust zijn van het risico en njet in de laatste plaats van het feit dat de levens van anderen van hun oplettendheid afhan gen. Waarvan acte. De invlieger van de Havilland Cy., kapitein John Cunningham, heeft een proefvlucht gemaakt met het eerste Engelse verkeersvliegtuig met straal aandrijving, de De Havilland Comet (D.H. 106). De D.H. 106 op het vlieg veld Hatfield tezamen met het dwergtoestel D.H108, dat een snelheid kan ontwikkelen, die groter is dan het geluid. Alchiba, 1-8 van Khorrumshar te Basra. Alette (t), 1-8 van Pladjoe te Singapore Algenib, R'dam—Porto Alegre, 1-8 van Bahia Alhena, Buenos Aires—Antwerpen, passende 1-8 Ouessant Amsteldiep, Java—A'dam, 1-8 van Belawan Axeldijk, Havana—Antwerpen, passeerde 1-8 Scillies— Bantam, Java—R'dam, 1-8 van Belawan Beverwijk, Casablanca— Londen, passeerde 1-8 Oeussant Boskoop, Barbados—A'dam, 3<-8 te Plymouth verwacht Congostroom, 1-8 van Port Bouet naar Tako- radi Erinna (t), 2-8 van Manilla te Cebu Gudila (t), 1-8 van Colombo naar Miri Grootebeer, Batavia—A'dam, 1-8 op 170 mijl west van Engano-eiland. Grootekerk, 1-8 van Lorenzo Marques naar Beira Helena, 1-8 van A'dam te Paramaribo Johan van Oldenbarnevelt, 1-8 van Batavia naar Sema- rang. Kota Agoeng, 1-8 van Makassar naar Bima Laagkerk, R'dam—Basra, 1-8 te Alexan- drie Lievevrouwekerlc, 1-8 van R'dam te Calcutta Lissekerk, Muscat—R'dam, 1-8, te Fortugalete (bij Bilbao) Maasland, A'dam— Buenos Aires, passeerde 1-8 Fernando No- lonha Maetsuycker, Singapore—Freemantle, passeerde 1-8 Straat Bank a Malvina (t), Gi braltar—Singapore, 31-7 van Aden Marie- kerk, R'dam—Japan, passeerde 1-8 Finisterre Molei^erk. Japan—R'dam, passeerde 1-8 Ouessant Mirza (t). 2-8 van Miri te Sin gapore - Mijdrecht (t), Londen—Philadelphia, passeerde 1-8 Scillie Nijmegen, 2-8 van .Antwerpen te Savona verwacht Omala (tl, pdssr-erde Masira Abadan Frna'a (Bittermeer) Papendrecht (t), Abadan—A'dam, passeerde 1-8 Kaap St.^Vinccnt. Sarnena (t), 1-8 van Pladioe te Miri Sthiediik, Java—New Yorly 2-8 van Java te New York Sibaiak, R'dam—Tava, 2-8 te Port Said Stad Dordrecht, 2-8 van A'dam te Gdynia Stad Haarlem, 1-8 van Lulca naar R'dam Stad Vlaarcb'ngen, 1-8 van Savona te Sa.ffi Tab«n»a, 2-8 van R'dam te Quebpc Waterman, A'dam—Java. 1-8 350 mijl zuid oost Ceylon Willem Ruys, Batavia—R'dam, passeerde 1-8 Minicov. Albadi, R'dam—Buenos Aires, passeerde 2-8 Madeira Alderamin, 2-8 van Lulea naar R' dam Arnedijk, 31-7 van R'dam te New York. Lindekerk, R'dam—Calcutta, passeerde 1-8 Gibraltar Parkhaven, Buenos Aires—R' dam, passeerde 2-8 Grand Canarie (Las Pal- mas). Prins Maurits. Montreal—Antwerpen, passeerde 2-8 Vljssingen* - Veendam. 1-8, 7 uur, van Nassau te New York Volendam, 1-8, 17 uur, van Quebec naar R'dam. Akkrumdijk, 2-8 van Corpus Cristi te Houston Almdijk, New Orleans—Londen"; passeerde 1-8 Bahama-eilanden. Alphernt, New York —Buenos Aires, 2-8 te Trinidad Hercules, Lissabon—A'dam. passeerde 2-8 Burlinghs Joost van den Vondel, i_8 van R'dam te Nar vik Ondina (tb Curasao—Ttalie. 2-8 te Ma- racaibo Sloterdh'k, Java—New York. 2-8 te Suez Tarakan, 2-8 van Halifax te Boston Tiberius, 31-7 van New Orleans naar Grand Cayman.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6