I DORRESTEUN li Atlantische mogendheden hebben elk een eigen taak Duitsland, een zieke plek in ons economisch lichaam Jiedori ma lnzen leuv/s De bisamrat: gevaar voor onze dijken Reeds 500 exemplaren werden gevangen Intensieve bestrijding gebiedende eis! Nero zegevierde Nationale belangen moeien uitgeschakeld worden „Ouderwetse" begrippen dienen te verdwijnen De geschiedenis van de atoombom VAN MARSDIEP TOT IJ Limmen Uiigeest BERICHT DAGBLAD RECLAME is de besie reclame I Ragfijne Dameskousen 1.91 1.53 Half Linnen Theedoeken 1.76 1.48 Natuurlijk Steenbrug m •v 6 uitvallers •oren: l Dant'u- str.p2 G. a, 51 str.p.; 3 d5 str.p4 Jn. >rp 67 str.p. illers. oren: 1 G. v. d 32 str.p.; 2 p 103 str.p. /allers. ren: 1 R. Meyer, best. uit 3 per. huizen 104 str.. N. Niedorp 12; maar 131 str.p 3e best geplaat- gewonnen door ouwen :de de afdeling Ned. Bond van )e voorzitster Burg opende, ïotulen, werden waarna mevr. uitgebreid ver- stapje naar Ma. üt verslag bleek onder genoten oor de Marum. itengewoon har- lige feestverga. prachtige tocht Groningen. Het leggen tussen t verschillende 1 geslaagd. besprekingen, eptember in de gaven alle le- ouwendag, wel. n wordt, gehou- de meesten op. de dames nog ï.d. te maken istelling, welke gehouden, volgde van nog tukken, bracht imes. n.l. mevr. ivr. Middelburg VlamKoning, enkele liedjes esloten. STAND •ina, d. v. W, 'S. Cornelia A. de Nijs en ertruida Adria- en L. M. Mer- Maria, d. v. E. Dekker. N. A. Dekker ;onius J. Nan- in Indonesië. eduwn. van L, Nicolaas. Mooij I Jacobus v. I :ha S- Hilhorst. bus van Won- |l S. Hilhorst. laartje A. Wil- I ooij en Marga- I hfen ardappelen: Schotse timers 8; slabonen -83; stamsnijbonen tuinbonen 4,50 hl. blauwschokkers •,50; tomaten; A bloemkool: IA rode kool 5,20- spinazie 12-28; -6,00; anrijvie 14 ode bieten 6-7; 0—22; uien 6—10; -6; rode aalbessen perziken 6-22; ren: kruideniers 17 rs 1,36; meloenen: iNTENCENTRALE, 1 appelen: eerstelin- 0-5,70, bl. eigen- kg witte kool 7,50 ol 5-7,90; 75.000 5800 kg slabonen n 9,70-10,10; 700 en C 24. 4 Aug. - 58.000 n 8,30-9,10, rode jenheimers 8—8,70, Koopmans blau- 7,40-8; 4700 k? kg witte kool 7,80 9000 kg slabonen tug. 66.000 kg tuizen 8,60—9,60, eimers 6,60—8,30; •0 kg witte kool 8. serd) ndse film ieht" 'olygoon-ProfiW et de opnamen landse film, die agt: „De dijk is an deze film 's srstroming, de heropbouw van il van het her- foolhaas schreef de regie, Piet :amera-man en hoofdrol. er traint k Schermer uit naai wil oveJ" isdag tijdens de .ntig kilometer <atta bij ruwe m plan te zün' oging te onder omstandigheden ldt „Het Vrije (Van onze Haagse redacteur) toen voor de eerste KEER op ons grondgebied een muskusrat zo aenoemd, omdat hij een vocht ajscheidt, waarvan de geur aan muskus doet ..erlgesignaleerd en gevangen werd, was Leiden in last. Thans zijn er in tn'aal reeds 500 gevangen en hoewel dit aantal op zich zelf nog niet zo groot riet is het verontrustend genoeg, om tot een voortdurende waakzaamheid aan te sporen en een organisatie in het leven te roepen om de bestrijding van dit o idier, ook wel bisamrat genoemd, krachtig ter hand te nemen. Wanneer iemand in Noord-Brabant nE MUSKUSRAT STAMT uit Ameri- ka. Hij werd door de Belgen ge ïmporteerd, omdat het bont zeer kost baar is en het kweken van deze ratten dus een winstgevend bedrijf oplevert. Doch er ontsnapten in België enkele ratten, zij teelden zich voort en op het ogenblik komen er reeds zoveel voor, dat men zich er ernstig ongerust over maakt. Want de muskusrat houdt zich bij voorkeur op langs de oevers van ri viertjes en kanalen en maakt zijn holen in de dijken, die hij zodanig doorwoelt en ondergraaft, dat ernstige verzwak- king van deze waterkeringen optreedt met het gevaar van doorbraak bij hoge waterstand of storm. Nu nog slechts Noord-Brabant De muskusrat kwam langs de rivier tjes ons land binnen en verspreidde zich ook over andere landen. Tot nu toe heeft men hen uitsluitend gecon stateerd in Noord-Brabant langs de Belgische grens en bij de vennen. In andere streken van ons land komt hij, zoals deskundigen ons verzekerden, niet voor! En dat is maar gelukkig ook, want het leed zou niet te overzien zijn, als hij bezit nam van onze dijken en daar zijn verwoestende werking ver richtte. De taak van de Plantenziektenkun- dige Dienst in Wageningen is het om de muskusrat te bestrijden en te voor komen, dat hij bezit neemt van andere streken dan waar hij tot dusver gecon stateerd is. Dat dit absoluut noodzakelijk is, be grijpt men niet alleen hier, maar ook bij onze Zuiderburen. Daar looft de Dienst voor de Scheepvaart een premie uit voor elke bij de kanalen gevangen en ingeleverde rat. De Belgen waren echter niet bijster ijverig met dit inle veren, omdat met de velletjes op an dere wijze veel te verdienen was. Niet temin zijn in 1948 3000 premies toege kend en in het eerste halfjaar van 1949 reeds 2000. Dat bewijst, dat het kwaad er voortwoekert. Men leverde in België ook ratten in, die niet bij de kanalen gevangen wer den. Aanvankelijk keerde de Dienst voor de Scheepvaart ook daarvoor 'n premie uit, doch het totale bedrag liep zo hoog op, dat men zich weer is gaan beperken tot de bij de kanalen gevan gen ratten. Meldingsplicht VEDERLAND DIENT DUS terdege op Ijn hoede te zijn. Reeds ving men hier te lande 500 muskusratten ver- moedelük bijna het gehele aantal, dat naar ons land uitweek en zich hier vermenigvuldigde doch het kwaad is geenszins bezworen. Er zullen nieuwe ratten komen. Vandaar dat een mel dingsplicht is ingevoerd voor het ont dekken van muskusratten. Haring naar de vismeelfabrieken Hoewel de vangsten van do drijfnetvissers tot heden over het algemeen zeer teleurstellend 2i'" geweest en er op 23 Juli j.l. reeds niet minder dan 36.992 kantjes gezouten haring (pekel- en steurharing) minder waren aange voerd dan het vorige jaar op dezelfde datum liet geval was, worden er daarentegen door de trawlers, die momenteel de z.g.n. trawlharing- visii rij, op de Noordzee uitoefenen, reeds grote vangsten gemaakt. Zo waren er gedurende de at gelopen week meerdere trawlers aan de af slag te IJmuiden, die gemiddeld pl.m. 1750 k«ten (een kist bevat 50 kg haring) per vaar tuig aanbrachten, w.o. zich o.m. de trawler „Johannes Polderman" (IJM 20) van de rederij „De Marezaten" bevond, die zelfs 2070 kisten aanbracht. Daarom valt het te betreuren, dat er voor deze haring, die over het algemeen prima van kwaliteit was, helaas geen voldoende afzet gebied te vinden is, waardoor er grote partijen van deze kostelijke vis, die de minimum-prijzen van t 12,- (le soort) en f 10,50 per kist (2e soort) niet konden opbrengen, naar de vismeel- fabrieken moesten worden overgeheveld, om tot vismeel voor het vee en tot haringolie te V'orden verwerkt. Dat de reders en de opvarenden van de trawlers hiervan grote schade ondervinden, be hoeft natuurlijk geen betoog. In verband bier- wede zal de aanvoer van verse haring in ons and voorlopig dan ook belangrijk worden be perkt en zijn meerdere haringtrawlers in de !o^fn ^agen, wederom ter z.g.n, „verse visserij" naar zee vertrokken. Bovendien hebben de reders van de betrokken autoriteiten in Den Haag, thans toestemming kf regen, om in de eerstkomende weken een -{al trawlers, in Engelse havens te laten Warkten. Of de moeilijkheden, waarmede de reders Uitluiden thans te kampen hebben, bier- oor. zij het dan ook tijdelijk, uit de wegge- TOmd zijn. betwijfelen wij echter ten zeerste, daarom laat ons afwachten! Nu samen met T.N.I. strijden tegen benden De commandant van het Nederlands- ndonesische leger, de luit.-generaal Buurman van Vreeden, heeft via de radio een toespraak tot de strijdkrach ten gehouden, waarin hij er op wees, .atde order tot het staken der vijande lijkheden dient te worden nageleefd. Hij legde er de nadruk op, dat niet kan worden verwacht, dat er nu onmiddel- hjk pen toestand van rust zal intreden, hr zijn ook benden, die het alléén maar o doen is om te stelen en te plunderen en men kan niet verwachten, dat deze oenden de order letterlijk zullen opvol gen. Bovendien zal men niet meer strijden tegen, doch met de TNI, aangezien „het Republikeinse leger met de plicht deelt, de bevolking be scherming te verlenen tegen genoemde oenden." een muskusrat ontdekt of vangt, moet hij daarvan .aangifte doen bij de bur gemeester van zijn gemeente, die de Plantenziektenkundige Dienst in Wage ningen waarschuwt, welke Dienst op zijn beurt de bestrijding organiseert. Voor de landbouw is de bisamrat niet erg schadelijk; voor onze dijken zou hij funest kunnen worden, als het aantal zich uitbreidt en de dieren zich over ons land zouden gaan versprei den. Men zet daarom alles op alles, om hem tot de streek langs de Belgische grens te beperken. Tot nu toe met succes. SKYMASTERS OP DE BATAVIA- LIJN Binnenkort zal de KLM speciale vluchten op de AmsterdamBatavia rcute gaan uitvoeren met vliegtuigen van het type Skymaster. Dit geschiedt, daar volgens de KLM gebleken is. dat kinderen een onderbroken reis beter verdragen dan een tocht, waar op ononderbroken zeer lange afstan den worden gevlogen. Deze speciale vluchten zullen dan ook speciaal be stemd zijn voor families met kinderen, die van en naar Batavia moeten reizen. VROUW VAN RaDER GEVLUCHT. Erika Rader, de vrouw van admi raal Rader, die door het tribunaal te Neurenberg in 1946 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, is uit de Sowjetzone naar West-Duits- land gevlucht. Een wilde strijd tussen een tijger en een zwarte panter in de dierentuin van Vincennes te Parijs is de laatste van een serie gevechten, welke in de afgelopen dagen in verschillende delen van de wereld tussen gevaarlijke dieren geleverd zijn. In het einde van de vorige maand leed een gorilla de nederlaag in een worsteling met een zwarte panter in de arena van een rondreizend cricus te Seattle in de staat Washington. Ten aanschouwe van een dodelijk ontstelde menigte van drie honderd mensen scheurde de panter de 150 kg zware anthropoïde een arm af. Er bleef de eigenaar van het circus, aan wiens onvoorzichtig heid het te wijten was geweest, dat de beide dieren bij elkaar konden komen, niets anders over, dan de reusachtige aap neer te schieten. De zwarte panters moeten hetech ter afleggen, wanneer gij ruzie krijgen met een ander lid van de familie Felix. In de dierentuin van Vincennes was dezer dagen bij ongeluk t hek tus sen de kooi van een zwarte panter en die van een Bengaalse tijger open blij ven staan. De panter, die in het hoofd en de nek gebeten werd, verkeert op het ogenblik volgens de veearts in deerniswekkende toestand. Het roof dier is slechts in staat, kleine hoeveel heden melk tot zich te nemen, maar de arts hoopt het met hulp van peni- cilline-inspuitingen in leven te kunnen houden. De mogelijkheid voor de tijger om de titel van kampioenworstelaar van het dierenrijk voor zich op te eisen, was echter reeds twee dagen eerder verloren gegaan bij een tragedie in de Australische stad Perth. Een an dere Bengaalse tijger, Tim geheten, betrad het domein van een leeuw, Nero genaamd, wiens wijfje, Bessie, het hek tussen de twee kooien had gebroken. Tim wandelde Nero's kooi binnen en lag drie minuten later met een gebroken nek dood op de grond. (Van onze diplomatieke medewerker) WANNEER DE AMERIKAANSE stafchefs volgende week In Washington teruggekeerd zijn, zullen zij in staat moeten zijn te verklaren, dat de Westeuropese landen bereid zijn op militair gebied af te zien van alle nationale belangen ten behoeve van het zoveel grotere belang der Atlantische gemeen schap. Kunnen de Amerikaanse legerleiders dit niet, dan is er weinig kans, dat het Congres de uitgave van 1.450 millioen dollar voor de militaire hulp verlening zal goedkeuren. Dit is duidelijk geworden uit de discussies tussen leden van de Truman-regering en de leiders van de groep, die zich tegen de aanvaarding van het betreffende wetsontwerp verzet. Aan het hoofd van deze groep staat de Invloedrijke republikeinse senator Vandenberg. men in de eerste plaats verantwoorde lijk wil stellen voor de strijdkrachten te land, moeten voorzien worden van lichte, middelzware en zware tanks, geschut, transportmateriaal en alle overige uitrustingen voor de strijd te velde. De Amerikanen willen wel erkennen, drt dit van het standpunt van de indi- viduële natie uit een onevenwichtig heid in de eigen landsverdediging be tekent, maar zij beschouwen het als de enige mogelijkheid om tot evenwicht op het uitgestrekte terrein der Atlan tische defensie te geraken. JJIJ EN ZIJN MEDESTANDERS zijn van mening, dat hoewel in het bij zonder de bij het Pact van Brussel aan gesloten naties reeds veel op het gebied der militaire samenwerking gedaan hebben, deze landen toch nog steeds te veel denken in termen, die golden in de tijd, dat elke mogendheid er naar moest streven, ieder onderdeel van haar defensie zo perfect mogelijk te maken. Eén van de opdrachten, welke de generaals Bradley en Hoyt Vandenberg en admiraal Denfeld op hun reis naar Europa zijn medegegeven, luidt, de Eu ropese militairen deze „ouderwetse" begrippen uit het hoofd te praten. Wat de Amerikanen wensen, is be kend geworden uit de mededelingen, die generaal Bradley onmiddellijk voor zijn vertrek naar Frankfort aan de commissie voor de buitenlandse betrek kingen van het Huis van Afgevaardig den heeft gedaan. De afzonderlijke taken. Hoewel, naar hij toegaf, de strategie voor de defensie der Atlantische mo gendheden eerst vastgesteld zal kun nen worden tijdens langdurige onder handelingen, staat de Amerikaanse le gerleiding in brede lijnen een verde ling der strategische verantwoordelijk heden voor, die als volgt kan worden omschreven: Ver. Staten: bombarde menten op strategische doelen 'in vij andelijk gebied, met inbegrip van bom bardementen met atoombommen; be scherming van de verbindingen ter zee en in de lucht tussen Amerika en West-Europa en het Middellandse Zee gebied. Groot-Brittannie: verdediging met jagers tegen vijandelijke luchtaan vallen op West-Europa; het uitvoeren van tactische bombardementen; deel neming aan het handhaven van de zee verbindingen en de defensie van Scan dinavië. Frankrijk en de Beneluxlan- den: bescherming van het grondgebied van West-Europa en Italië. Onderscheid in leveranties. N VERBAND MET DE TAKEN, die de Amerikanen'aan de verschillen de leden van het Atlantisch Pact toe bedeeld willen zien, zijn zij ook niet bereid, nu maar alles, wat de landen van de Westelijke Unie in samenwer king met de staf van maarschalk Montgomery te Fontainenbleau op hun militaire verlanglijstjes hebben gezet, te leveren. Daar van Groot-Brittannie hoofdza kelijk militaire kracht ter zee en in de lucht en slechts weinig medewerking te land verwacht wordt, moeten aan dit land. zo meent men, hoofdzakelijk vliegtuigen, met inbegrip van enige superforten van het type B-29 (voor de tactische bombardementen), radar-ap paraten en hoogstens een klein aantal tanks geleverd worden. Frankrijk en de Benelux-landen daarentegen, die Brand door hooibroei te Slootdorp Dinsdagmiddag brak brand uit op het pachtersbedrijf van de heer J. Liefheb ber aan de Ulkeweg te Slootdorp. Al hoewel reeds enkele dagen door de heer L. voor een te sterke hooibroei werd gevreesd en zelfs nog dezelfde dag was „gespit" in één der drie tassen met hooi, welke in de schuur waren op geslagen, waren niet genoeg voor zorgsmaatregelen getroffen voor een eventuele brpid, met 't gevolg, dat bij het uitbreken in een minimum van tijd de 12 H.A. hooi een prooi der vlammen werd. Aangewakkerd door een vrij sterke wind geraakten de gehele schuur en het woonhuis in brand. De brand weer van Middenmeer was het eerst op de plaats des onheils aanwezig en kon na een paar minuten reeds haar eerste stralen op de vuurzee openen, later geassisteerd door Wieringerwaard "en Wieringerwerf. Het huisraad kon, dank zij de vele Ijehulpzame handen, geheel in vei ligheid worden gebracht, evenals nog verschillende landbouwmachines en ge reedschappen. Daar de vuurhaard be neden wind lag ten opzichte van het woongedeelte, kon dit ondanks grote schade grotendeels worden gespaard. De schuur ging echter geheel in vlam men op, alsmede de brandvrije stal, die tegen deze grote hitte niet bestand was. De familie L. vond een gastvrij onder dak bij de omliggende buren. BESPREKING VAN DE GASPERI MET TITO? Het Bureau van de Italiaanse mi nister-president wilde berichten, vol gens welke de Italiaanse minister president, Alcide de Gasperi, in over weging zou hebben genomen een on derhoud met maarschalk Tito van Joegoslavië te hebben, bevestigen noeh ontkennen. Het Italiaanse depar tement van buitenlandse zaken ver klaarde, dat van een dergelijke on derhoud „niets bekend" was. ZITDAG LANDBOUWATTACHé VOOR ZÜID-AMERIKA De landbouwattaché voor Zuid Amerika, de heer dr. ir. R. L. Beuken kamp, zal voor belanghebbenden bij agrarische aangelegenheden betreffende de Zuid-Amerikaanse landen, op 9 Aug. van 9 tot 12 uur te spreken zijn. Hiertoe moet men zich vervoegen bij het regeringscommissariaat voor bui tenlandse agrarische aangelegenheden, Boorlaan 4 te 's-Gravenhage. Nu het op 6 Augustus vier jaar geleden is, dat de atoombom een einde maakte aan de tweede wereldoorlog, is het niet ondienstig de balans op te maken van het atoom-tijdperk, tot dusver. Het blijkt, dan dat de eerste experimentele bom op 16 Juli in 1945 in de woestijn van Nieuw-Mexico tot ontploffing werd gebracht. Na het bekend u orden van het „gunstige" resultaat volgden kort achter elkaar, op 6 en 9 Augustus 1945 de aanvallen op Hirosjima en Nagasaki, die de vrede tot ge volg hadden. In 1946 waren er de grote proeven bij Bikini, in de lucht en onder water en in April van het vorige jaar de proef bij Eniwetok. Uiteraard zijn geen gegevens bekend over de Russische proeven, waarvan er één mislukt zou zijn in de Oeral. Moeizame en iraaglopende export (Door onze economische medewerker) Hoe we het ook draaien of wenden, Duitsland blijft een zieke piek in ons economisch lichaam. De cijfers spre ken hier een taal, die nu eenmaal niet kan worden misverstaan. In 1938 voerden wij ten behoeve van onze industrie en onze consumptie in voor 317 millioen. Wij betaalden deze invoer met een uitvoer van 143 milli oen, met opbrengsten uit scheepvaart, Rijnvaart, transitodiensten en haven diensten ad 99 millioen en met divi denden van in Duitsland belegde kapi talen ter grootte van 41 millioen. Tien jaren later, in 1948, voerden wij in voor 267 millioen en uit voor 159 millioen, hetgeen dus een te beta len verschil van 108 millioen uitmaakt. Waar het nu voor Nederland op aan komt, dat is in de eerste plaats een afvoeren van het diensten-verkeer met onze Oosterburen. Beginnen wij met onze uitvoer. De handel van Duitsland is, niettegen staande er thans een bondsrepubliek met 12 lander bestaat, nog geheel in handen van de Joint Export Import Agenoy (JEIA) en deze wil bij voor keur slechts invoer toestaan van drin gend noodzakelijke goederen, de z.g. „essentials", welke dan afgerekend worden met dollars. Deze krijgen wij grotendeels niet in handen doch zij worden gestort op een speciale reke ning, waarvan wij dan het saldo kun nen gebruiken om onze invoer te be talen. Het opvallende en voor ons pijnlij ke is dus, dat de handelspolitiek voor de Westelijke zones is ingesteld op de dollar en dat er een niet-Duits li chaam (de JEIA) de lakens uitdeelt, welk lichaam (natuurlijk) de Duitse invoer (welke dan met dollars be taald moet worden) zo laag mogelijk tracht te houden. Nergens komt dat beter naar voren dan bij de invoer contingenten voor groenten: in Mei j.l. mocht Nederland voor 4 millioen ton leveren tot bepaalde maximumprijzen. Reeds begin Juni, was dit contingent uitgeput. Daarna mochten de Neder landers 250.000 ton per week aan groen ten leveren, die in1 dag de grens overgingen. M.i.v. 13 Juli werd dit kwantum verhoogd tot 500.000 ton per week. En hoe lang dit weer duurt, weten we niet; we weten echter wel dat de exporteurs de dupe worden. Loopt de export niet wat je noemt gesmeerd, even akelig gaat het met het diensten- en rentenverkeer, dat in 1938 zo voortreffelijk het import-saldo bepaalde. In dit licht moeten wij nu vooral de boze woorden zien, die mi nister Stikker kort geleden aan Duits land wijdde en die vooral de houding van de bezettingsautoriteiten t.o.v. onze Rijnvaart en de inschakeling van onze havens laken. De achterstelling van Nederlandse schepen in het Duit se binnenlandse verkeer is zo groot, dat nagenoeg van een uitsluiting van Nederland kan worden gesproken. Evenals bij de handel is het ook hier autarkie, het zich willen afsluiten van het buitenland, wat de klok. slaat. Ook de beloften, dat de voedselimporten van Amerika en andere landen uit naar Duitsland via Rotterdam en Ant werpen zullen worden geleid (waar door wij haven- en transitogelden ver dienen), worden maar heel bedroevend (voor 10 procent) ingelost. Eens was Duitsland de voornaamste handelspartner van ons land. Vier ja ren na de bevrijding blijken er nog zGveel haken en ogen te zijn, dat we ons met zorg moeten afvragen wat hiervan terecht moet komen. Neder land wil gaarne importeren uit Duits land, maar dan moeten de bezetters ons in staat stellen deze uitgaven te betalen met uitvoer, met een normaal dienstenverkeer en vooral niet te ver geten, met een algehele, regelmatige betaling van de renten op door ons in Duitsland belegde kapitalen (voor West-Duitsland toch nog altijd R.M. 1300.000.000 groot). Op 30 Juli j.l. was het handelsver drag met West-Duitsland afgelopen Het zal vechten worden om goede re sultaten in de wacht te slepen. De Amerikanen zijn hard, keihard. Boerderij door hemelvuur getroffen en afgebrand Het zware onweer van hedennacht is niet zonder gevolgen gebleven. De boerderij van de heer J. Bakker te Oostwoud is door het hemelvuur ge troffen en tot de grond toe afgebrand. Om half vijf sloeg de bliksem in deze boerenplaats, die vrijwel onmiddellijk in lichter laaie stond. De bewoners wis ten zich in veiligheid te stellen, doch van de inboedel kon niets worden ge red. Ook verschillende landbouw machines en een grote voorraad nieuw hooi werden een prooi van het alles vernielende vuur. De motorspuit was spoedig ter plaatse. Zij gaf met vier stralen water, doch veel effect sorteerde dit niet. De behui zing is dan ook tot de grond toe afge brand. 't Mag een wonder heten, dat het woonhuis van de heer D. de Vries, dat vlak achter de boerderij staat, is ge spaard gebleven. De motorspuit van Sijbekarspel, die ter assistentie was, opgeroepen, behoef de geen dienst te doen. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedekt. Aanvoer van drijfnetharing Volgens de gegevens, die geregeld door de Dienst der Ned. Haring- contröle worden verstrekt, werden er in de week van 17 t/m 23 Juli j.l. te Scheveningen, Katwijk (IJmuiden) en te Vlaardinger. in totaal 13794 kantjes haring aangevoerd, waaronder zich 12.609 kantjes maatjes, 2 kantjes volle en 1183 kantjes steurharing bevonden. Aangezien de vangsten, die tot op heden door onze drijfnetvissers zijn ge maakt, over het algemeen nog steeds bedroevend zijn, hebben verscheidene loggers de haringtrawl aan boord ge nomen, ten einde hiermede hi^i geluk te beproeven. FINANCIËLE BELANGSTELLING VOOR WERK DER VOLKSHOGESCHOLEN De door de Vereniging tot stichting van Volkshogescholen uitgeschreven 20- jarige 3 obligatielening blijkt, nu de intekening gesloten is, voor ongeveer 20 overtekend te zijn. y. 'n Bekend ingezetene van Hoorn, de heer C. Kroon, was dezer dagen 40 jaar werkzaam in de kaashandel. O N» 39 dienstjaren heeft mej. Pels afscheid genomen als onderwijzeres aan de o. 1. school te Grosthuizen. In Enkhuizen weet men niet pre cies hoe de stadsvlag er uitziet, van daar dat B. en W. de gemeenteraad voorstellen in deze leemte te voorzien door een raadsbesluit dienaangaande. De vlag telt 13 banen, afwisselend bor* deaux-rood en oker-geel en in de hoek het stadswapen. Het station Castricum heeft weer een eerste prijs verworven voor de be planting van het stationsemplacement. Aan de haven van Zaandam heeft een volledige veldslag plaats gehad tussen vier Noorse schepelingen. De aanleiding: de liefde. Tenslotte keerde het viertal zich eensgezind tegen de politie. Twee der Noren blijven in ar» rest wegens mishandeling. Q De poli tierechter te Haarlem heeft een inwo ner van Koog aan de Zaan veroordeeld tot f 75 boete of 30 dagen en één week voorwaardelijk wegens belediging van de burgemeester dier gemeente. VAL VAN TSJANGSJA GEMELD In nationalistische kringen te Kanton werd heden toegegeven, dat Tsjangsja gedeeltelijk door de communisten is bezet. Telefoonverbindingen met de stad zijn verbroken. Besommingen IJmuiden Gisteren waren de volgende visserij-vaar tuigen aan de markt: 1 trawler f 21.080; IJM 39 „Schoorl" f 18.100; IJM 95 „Maria" t 10.390; IJM 73 „De Hoop" f 11.600; IJM 54 „Limburgia" f 12.700; RO 53 „Dirk je" f 8270; IJM 316 f 145; IJM 11 f350; IJM 229 f 780. De aanvoer bestond uit: 4350 kisten haring» 1580 makreel, 270 schelvis, 120 kabeljauw, 150 koolvis, 100 wijting, 25 leng, 10 schol, 10 tarbot-tong, 10 schartong, 50 haai, 5 heil bot en 50 kisten diversen. De prijzen per kg waren: gr. tong 2,90; gr. middel 2,95; kl. middel 2,90-2,85; kl. I 2,IS -2,10; kl. II 1,50-0,85; tarbot 2,25-1,75; heilbot 2,20—1,90. Per 50 kg: schartong 30; tongschar 59—57; schar 27; ham 40—34; gr. gul 48—37; gr. schol 58; middel schol 67—50; kl .schol 35—28; gr. schelvis 49—42; middel 34,50-39; kl. 24,50-18,50; kl. II 18-12,50; kl. koolvis 15—12,50; kl. koolvis wit 29; kl. gul 37—11; kl. haai 17,50—14,50; makreel 19,50—12; verse haring 17,50—10,30; lommen 30; poontjes 8,50; wijting 16—9,50. Per 125 kg: gr. leng 75—63; gr. koolvis 27—21,50; kabeljauw 160—75. V.V.V. OPGERICHT Hier ter plaatse is overgegaan tot de oprichting van een V.V.V. Tot voorzit ter werd benoemd dr. M. J. F. van Oppen; tot secretaris de heer I. J. M. Mak en tot penningmeester de heer J. Tuyn. Tot bestuursleden werden geko zen de heren P. v. Kessel, T. Valke- ring, C. Kieft, J. J. Blauw, K. C. Voo- ren en V. J. Admiraal. Het secretariaat is gevestigd Disseldorperweg 51, Lim men. BEDORVEN UITSTAPJE Tijdens een uitstapje van de buurt vereniging naar Rotterdam kwam mevrouw G. bij het bezoek aan de Maastunnel te vallen. Dit bleek ernstig te zijn aangekomen, want zij moest in bewusteloze toestand naar een zieken huis te Rotterdah worden overgebracht, waar bleek, dat zij een heukbeen en een pols had gebroken. DE RONDE VAN ZWITSERLAND De vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, van Genève naar Friburg over 185 km, werd gewonnen door de Zwitser Stettler in 4 uur 55 min. 39 sec. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. G. Weilenmann (Zw.) 35.18.26; 2. G. Aeschlimann (Zw.) 35.18.35; 3. Bruïe (Fr.) 35.^1.46; 4. Stett ler (Zw.) 35.33.007; 5. Barozzi (It.) 35.36.07; 6. Sforacehi (It.) 35.36.15. KINDJE OVERLEDEN DOOR MIERENZUUR. Een kindje van twee en een half jaar te Hengelo (O) bemachtigde in een onbewaakt ogenblik een flesje met mierenzuur, en dronk de inhoud op. Hoewel onmiddellijk medische hulp werd ingeroepen mocht dit niet meer baten. Het eerste nationale luchtverken- nerskamp dat van 3 tot 10 Aug. op het vliegveld Soesterberg gehouden wordt, is officieel geopend. Naast specifiek padvinderswerk staan demonstratie vluchten van de Nationale Luchtvaart- school en wedstrijden voor model vliegtuigen op het programma. Wegens vertrek van onze vertegenwoordiger, de Heer JAC. SLIJKER te St. Pancras, is per heden dit agentschap van onze zaadhandel overgegaan aan de Heer 3. 3. DUIF, Benedenweg 120, St. Pancras, die graag uw bestellingen in ontvangst zal nemen. Fa. JACOB JONG, Zaadteelt en Zaadhandel, Noord-Scharwoude. Bestelt nu reeds Uw VROEGE KOOL- en BLOEMKOOLZAAD, BAKWORTEL- en TOMATENZAAD! links geweven prima kwaliteit ALKMAAR EGMOAD AAM ZEE t! 5j]|

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3