...voor gezin! De Zwarte irriiidee ijf vredesvoorwaarden van Stalin? Artis Manoeuvres op de Veluwe geëindigd Voorzichtig met verkoop van pootaardappelen! Vervolg Stadsnieuw Elf Provinciale Hoofdstedenrit Vorig jaar deelde Gromyko ze mede aan een Amerikaans zakenman Het onafhankelijke Amerikaanse tfjd- schrift over buitenlandse politiek „Uni ted Nations World" maakt melding van Stalins vijI voorwaarden voor de we reldvrede, die vorig jaar door Gromy ko zouden zijn meegedeeld aan „een der grootste Amerikaanse zakenlieden, die tevens een leidende functie heeft in de republikeinse partij". De door de plaatsvervangende Sow- jetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, meegedeelde voor waarden zijn: Een verdrag tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjetunie, waarin de te Jalta en Potsdam aanvaarde verplich tingen van beide landen in vaste vorm worden gegoten; eenstemmigheid onder de vier mogenheiden over alle Duitse kwesties; een edelmoedige houding der westelijken betreffende herstelbetalin gen aan de Sowjetunie; onmiddellijke staking van een Engels-Amerikaanse steun aan de „subversieve fascistische en Hitleriaanse elementen", en afschaf fing van alle discriminerende handels- practijken. De genoemde zakenman zou bij het eerste punt de opmerking hebben ge plaatst, dat Stalin als „realist voor al les" dit verdrag strict bilateraal wil met uitsluiting van Engeland en de Westeuropese landen als „te verwaar lozen hoeveelheden". Met betrekking tot punt 2 noteerde hij, dat Stalin op dit punt nooit zal toegeven, omdat hij van mening is, dat een herstel van Duitsland onder één zijdige westelijke of oostelijke protec tie onvermijdelijk tot een wereldoor log zal leiden. Stichting van de Landbouw waarschuwt de boeren Naar de Stichting voor de Landbouw ons laat weten zijn de zgn. garantie prijzen of vergoedingsprijzen voorpoot- goed thans vastgesteld. Deze vergoe dingsprijzen, die worden uitgekeerd over de eventueel niet verkochte par tijen welke zo mogelijk tijdig uit de markt zullen worden genomen zijn ongeveer gelijk aan de berekende kale kostprijzen. Het pootgoed brengt bij export echter een hogere prijs op. Daarom wordt over het verkochte pootgoed aan de telers boven de ver- goedingsprijs nog een nabetaling uitge keerd, zodat in de uiteindelijke prijs behalve de kale kostprijs, ook een re delijk ondernemersinkomen zal zijn verdisconteerd. De Stichting voor de Landbouw waarschuwt de telers daar om met klem geen enkele pootaardap- pel tegen de thans vastgestelde ver- goedingsprijs te verkopen, aangezien via de BEA een hogere prijs zal wor den uitgekeerd. Men kan thans zijn pootgoed aanbie den aan de BEA en verkopen aan een exporteur tegen nog nader vast te stel len prijs. Men kan de nadere vaststel ling van deze prijs, die o.m. afhanke lijk is van de onderhandelingen met het buitenland, vol vertrouwen afwach ten Er is bij de huidige regeling dan ook geen enkele reden het pootgoed beneden deze nader vast te stellen prijs te verkopen of aan de handel enige reductie te verlenen. Er kan nog worden opgemerkt, dat het pootgoed uit het Zuidelijk kleige bied tegen lagere prijs aan het buiten land kan worden verkocht dan dat uit het Noorden Daarom is er verschil ge maakt in de vergoedingspriizen. Het ligt in de bedoeling de nabetaling bo ven de vergoedingsprijzen voor het Noordelijk en Zuidelijk kleigebied op dezelfde hoogte vast te stellen. Behalve de vergoedingspriizen zijn ook de prijzen vastgesteld, die de ex porteur aan de BEA moet betalen bij het betrekken van pootgoed voor indi viduele export. Uit deze prijzen blijkt dat de door de exporteur te betalen prijs aanzienlijk (bijv. bij A f 6f 7 per 100 kg) hcrger ligt dan de grond prijs. Stalin zou volgens een derde aan tekening de kwestie der herstelbeta lingen beschouwen als „een teken van westelijke erkenning van de verschrik kelijke aderlating, die de Sowjetunie in de tweede wereldoorlog heeft on dergaan. De soldaten van de „Grote Beer" Met het troepentransportschip „Gro te Beer" dat Zaterdag 30 Juli uit Tand jong Priok is vertrokken, komen op nieuw OVW-ers naar huis en wel 315 RI^ het z.g. „overschotjes bataljon", Evenals 1 en 2-15 RI werd 3-15 RI ruim een jaar geleden samengesteld uit die OVW-ers, die nog te kort in Indonesië waren om reeds toen met hun onder deel te repatriëren. Het bataljon heeft dit laatste jaar dienst gedaan op Noord-Sumatra, aan de grens van Atjeh, met als centrum Tandjong Poera. Garanties voor de Ned. ambtenaren in Indonesië Op 2 Augustus 1947 werd door de Nederlandse regering een verklaring afgegeven, teneinde aan de in Indone sië werkende ambtenaren betreffende hun rechtspositie een zodanige garantie te geven, dat zij hun werk met vol doende zekerheid ook voor de toekomst zouden kunnen verrichten. De garan tieverklaring werd afgegeven onder voorbehoud van bekrachtiging door de wet. In afwachting van deze wet heeft de regering het thans nodig geoordeeld een nadere omlijning van deze garan ties te geven, onder de titel „garantie verklaring 1949". Dit nieuwe document komt dan in de plaats van de verkla ring van, 1947. In het vertrouwen, dat de positie van het op het tijdstip van de souvereini- teitsoverdracht in dienst zijnde perso neel zich binnen verloop van enkele jaren voldoende zal hebben geconsoli deerd, heeft de regering besloten de thans te geven garanties te doen gel den voor hen, wier dienstverband be ëindigd wordt uiterlijk vijf jaren na de souvereiniteitsoverdracht. De regering neemt zich voor de po sitie van het personeel van het KNIL afzonderlijk in beschouwing te nemen. Er lopen vanzelfsprekend niet alle dagen jonge kameeltjes in „Artis" rond, maar toch kunnen wij elke zomer opnieuw in de hoofdstedelijke dieren tuin het jonge leven bewonderen. Als het zomert in de dierentuin DENT u wellicht ook al op de gedachte gekomen, om, zoals wij, een wande ling te maken door de onvolprezen die rentuin van het Genootschap „Natura Artis Magistra" in onze hoofdstad? Hier voelt men beter dan tussen de huizen en het drukke verkeer, dat de zomer reeds lang „volwassen" is! Ondanks de tegenwerking der „vorst- reuzen" werd het ook ditmaal voorjaar, lente, zomer en dat zijn drie perioden, die in elke dierentuin belangrijk zijn. En al zijn de aan de dierentuin gepaard gaande geluiden vertrouwd, toch schij nen ook deze elk jaar weer nieuw. Hier fluiten de vogels, trilt hun lokroep, hun imponeergeluid, en hier klinkt hun huldemelodie aan de zon. HET WERD de ooievaars anders maar weer gemakkelijk gemaakt! De Staking van Midinettes nog niet beëindigd Het centraal stakingscomité van de midinettes heeft bevel gegeven tot her vatting van het werk in alle Parijse modehuizen De stakende „midinettes" hebben deze opdracht niet opgevolgd. De sta kende meisjes hebben een vergade ring gehouden ter bespreking van de te volgen gedragslijn. De vergadering werd echter verdaagd, in afwachting van het resultaat der besprekingen, welke een delegatie der meisjes met de werkgevers ging voeren. hongaars polïtie-chef pleegt zelfmoord in de gevangenis Volgens het officiële Joegoslavische communistische blad „Borda" heeft het hoofd van de Hongaarse veiligheids politie, generaal Peter Gabor, kortgele den in een gevangenis te Boedapest zelfmoord gepleegd. Men is te Belgrado van mening, dat Gabor in nauw con tact stond met de voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken Laszlo Rajk. die in Juni, op beschuldiging van spionnage voor een buitenlandse mo gendheid, is gearresteerd. oppasser had enige prachtige nesten gebouwd en ma Langpoot kon bij de koekkoek af! zo maar haar eieren in het zorgvuldig opgemaakte bedje leg gen. Toen werd er druk gebroed en zo nu en dan liepen de bij voorbaat reeds trotse ouders rond het nest, teneinde de benen lenig te houden. Langs de struisvogels die kortge leden uitbreiding hebben ondergaan, daar Artis een vierde struis ontving, zodat er nu twee paren zijn wande len we naar het vogelhuis. Ook hier tal van pasgeborenen, die wij kunnen be wonderen bij hun eerste vliegpogingen. Wat treft ge hier in de dierentuin al niet aan! De jonge schaapjes, die iii jeugdige overmoed de dolste sprongen maken, de jonge leeuwtjes, die, zich aan moederszijde koesterend in het zonnetje, nu met hun jeugdig brein bedenken, dat het achteraf bekeken toch nog niet zo slecht in Artis is. Ver der de steenbok, die in melancholieke gelatenheid z'n wintervacht heeft afge worpen en last but not least onze vrien din de olifant die, met de dikwijls charmante last op de brede rug, blij is weer haar rondwandelingetjes door de tuin te kunnen maken. Nieuwe aanwinsten. VRTIS heeft kortgeleden een flinke uitbreiding ondergaan. Op 10 Juni j.l. is uit Mombassa in Kenya aan de Oost kust van Afrika een schip vertrokken met een belangrijke zending dieren voor de hooV stedelijke dierentuin. In de eerste plaats kreeg het vrouwe lijke nijlpaard, dat in Artis is geboren, een volwaardige echtgenoot: een vol wassen nijlpaard werd namelijk aange kocht. Over de nieuwe struis vertelden wij reeds. Ook de groep zebra's werd uitgelpeid. Artis' bezit op het ogenblik twee Chapman-zebra's, een grof- gestreept soort; uit Kenya werden nu drie Grevy'zebra's, een heel fijn 'ge streept type, aangevoerd. Bovendien kwam er met hetzelfde transport ook een derde Chapman-zebra. Twee beisa- antilopen of spiesbokken, waarvan Artis slechts een exemplaar bezat en twee wrattenzwijnen werden eveneens met deze zending verscheept. Al met al dus werd Artis door deze aankopen, die half Juli in de hoofdstad arriveerden, belangrijk uitgebreid. In najaar weer grote oefening De eerste na-oorlogse Iegeroefe- ningen, die van 2 Augustus af op de Veluwe werden gehouden, zijn geëin digd. Het was uiteraard nog te vroeg, om een gedetailleerd rapport over de oefe ningen uit te brengen, maar gen.-ma joor Opsomer en luit. kol. Koning van zijn staf wilden toch reeds enkele al gemene indrukken geven. Op de eerste dag ging het allesbehal ve gesmeerd met de verbindingen, maar later ging het beter en op de derde dag kon gezegd worden, dat al les perfect ging. Het hoofdkwartier was nu volledig op alles ingespeeld. Men bleef er slechts 3 minuten achter op het werkelijke gebeuren. Een wapen kan op zichzelf nooit de overwinning behalen, aldus de strateeg en tacticus, overste Koning. Men moet alles op de meest harmonieuze wijze inzetten. Daaruit blijkt weer van welk een belang deze oefeningen, waarbij alle onderdelen en wapens moeten sa menwerken, voor de staven en de troep zijn. De militaire attache's bleken alle waardering voor de gevechten te heb ben. Er zijn vele fouten gemaakt. Bij de staven, zowel als bij de troep. Ook bij de staf van de leider gaf deze laatste toe, maar daarvoor zijn juist deze oefe ningen. Bij volgende kan men daarmee rekening houden. Hier mag wel opgemerkt worden, dat het voor vrijwel alle staven een eerste oefening op dit gebied betrof. Alleen de staf van kol. Lindeboom, commandant van de P-brigade der blauwen, had een kleine vooroefening. Gen. majoor Opsomer had echter alle waardering voor de wijze, waar op de staven zich door de moeilijkhe den heen geslagen hebben. Over het al gemeen was de leider zeer tevreden over de oefeningen. In het bijzonder noemde hij het enthousiasme, waar mee gevochten werd. Dat geeft ver trouwen. Er zijn vele fouten gemaakt, maar de leider noemde het 't belang rijkste, dat er gewerkt is. Het ligt in de bedoeling van de commandant strijdkrachteri te velde meermalen per jaar oefeningen te hou den. Zo bestaat het plan eind Sep tember-begin October een grote oefe ning te houden. Men zal dan evenwel niet de beschikking hebben over een zelfde aantal troepen als ditmaal. Dan zijn vele manschappen naar Indonesië, die nu nog in het land zijn. De gen. majoor Opsomer bracht in een dag order dank aan de troep. truman blijft bij vastgesteld bedrag President Truman heeft verklaard niet te willen weten van een compro mis aangaande het bedrag dat door hem voor wapenhulp aan bevriende landen is gevraagd, n.l. f 1.450.000.000 dollar. Hij was echter niet tegen de door een aantal Congresleden voorgestelde be perking van zijn bevoegdheden met be trekking tot de toewijzing der gelden .TANDpA PRODENTA - AMERSFOORT Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Moedigh ende Trouwe. 7.30 De drie lan den. 8.05 De gewone man. 8.12 Promenade concert. 9.00 Bantoe-mis. 9.20 Straatsburg. 9.35 Harmonie „Voorwaarts". 10.05 Piano recital. 10.20 Dansorkest. 11.15 Zomeravondbal HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 7.00 Denk om de bocht. 7.30 Drie figuren. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Kamer muziek. 8.30 Het innerlijke leven. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Vacantie in Nederland. 10.15 Swing an sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Symphonie. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Radio Philharmonisch orkest. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Fantasia. 12.03 Zangrecital. 12.30 Me dedelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Het septet Johnny Ombach. 1.00 Strijdkrach ten. 1.30 De Zevenklapper. 1.50 Film en toneel. 2.10 Omroep-orkest 3.00 Strijkkwartet. 3.30 Kerkkoor. 4.10 Harmonie „Kolpings Zo nen". 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5.00 De Wigwam. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Zuidzee- en Prairie-klanken. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Werken var, G. Rossini. 9.15 Zomersproeten. 10.00 Me- tropole-orkest. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.20 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Frans pro gramma. 9.00 Populair concert. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Voor da arbeiders. 11.05 Het squire celeste octet. 11.40 Friedrich Gulda. 12.00 Malando. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Giegor Serban. 1.20 Jan Vogel. 2.00 Neder lands Kamerkoor. 2.20 Amsterdamse Politie- kapel. 3.00 Streekuitzending. 3.25 Viool-con cert. 4.00 Komt U binnen. 4.15 De tophits van 1949. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuws van de platenmarkt. 5.30 om en nabij de twintig. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Johann Strauss. 10.45 Mensen die wij wel eens ontmoeten. 11.15 Kwartet Jan Corduwener. 11.35 Grote Fantasie van S tr aus s-melodieën. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.40 Gram. 9.05 Casinotprogramma. 10.00 Diversen. 10.30 Eng. H.S.: Ens. Davey. 11.00 London Light Concert Orch. 12.00 VI. Br.: Dansorkest. 12.32 Salon-orkest. 1.15 Gram. 2.0 Verslag uit Genève. 2.10 Gram. 3.00 Fr. Br.: Zang. 4.00 Klassiek programma. 500 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Accor deon. 6.15 Harmonie Orch. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Chansons. 8.00 Relais van Salzburg. 9.30 Zang. 10.15 Verz. pr. 11.05 Jazzmuziek. 11.30 Gram. gebeurde met jacht „victoria" was ee!n ongeluk James Nelson Clark, architect te Ipswich en eigenaar van het jacht „Victoria", wiens vrouw j.l. Zondag bij stormweer nabij Viissingen in de Schelde terecht kwam, heeft ver klaard, dat zij niet overboord is ge sprongen om zich in veiligheid te brengen, zoals aanvankelijk werd ge meld. Zijn vrouw, die 28 jaar was, was het slachtoffer van een ongeluk, zo zeide hij. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 131. Ja, Pepi moet toch wel heel sterk zijn, dat hij zo van boomtak tot boomtak kan zwaaien, terwijl er een gouden kooi aan zijn tenen hangt. Een gouden kooi, waarin de drie hofhon den gevangen zitten. Hoe gaat het eigenlijk met Pim, Pam en Pom? Ach, de arme honden zijn luchtziek van al dat gezwaai! Op en neer! Heen en weer! „Oh, wat ben ik akelig", zucht Pam. „Houd dat gezwaai nu nooit op!" „Oh, ik voel me ook ai zo draaierig", roept Pim uit. „Waarom zet die Pepi ons nu niet neer!" Maar Pepi heeft nog geen tijd om zich met de drie hondjes te bemoeien. Hij weet dat het noodzakelijk is om een heel eind uit de buurt van de Kwassie-negers te komen, want anders zullen ze nooit veilig zijn. En zo zwaait hij verder van boom tot boom, steeds dieper het oerwoud in. Totdat hij eindelijk de kooi neerzet op een boomtak. Tijdige enting tegen mond en klauwzeer spaarde millioenen De enting tegen mond- en klauw, zeer wordt uitgevoerd met het zoge. naamde mond- en klauwzeer-vaccin, dat is een verzwakte mond- en klauw, zeerentstof. Door het vee een bepaalde hoeveel, heid van dit vaccin in te spuiten, pro. beren wij deze dieren in zeer lichts graad mond- en klauwzeer te bezorgen en wel in zo lichte mate, 'dat het ge. zonde lichaam daarop afdoende rea. geert en de dieren niet zichtbaar ziek worden, maar wel een zekere weerstand immuniteit) verwerven tegen een eventueel latere besmetting met mond. en klauwzeersmetstof in de vrije na. tuur, op de markt, in de stal of waar dan ook. Wij dienen daarbij rekening te houden met het feit, dat de weer. stand of immuniteit pas twee weken na de enting op volle sterkte werkt, Om die reden is het ook niet raadzaam om af te wachten tot men mond- en klauwzeer onder zijn vee heeft en dan pas te laten enten. Want als zo'n mond. er, klauwzeeruitbraak eens wat storm achtig verloopt, kan het best gebeuren, dat er in dia. veertien dagen na de van enten nog meerdere ziektegevallen| optreden, omdat de door de enting op. gewekte immuniteit nog niet volledig is. In het algemeen is het zo dat rundi- ren, geënt met mond- en klauwzeer- vaccin, practisch gesproken minstens zeven maanden onvatbaar zijn geworden voor mond- en klauwzeer. Zijn er dan geen uitzonderingen! Inderdaad, deze zijn er. Was het nu maar zo dat er één bepaalde onveran derlijke mond- en klauwzeerverwek- ker was, dan zou het niet zo moeilijk zijn. Maar wij kennen meerdere stam men van de mond- en klauwzeersmet stof met verschillende verschijnselen, Zij komen soms afzonderlijk, soms ge lijktijdig voor en in eenzelfde seizoen kan dit variëren. De entstof, het mond- en klauwzeer-vaccin, dient daar op af gesteld te zijn. Hebben we n.l. met de A-stam te maken, dan moet er in de entstof ook naar verhouding veel van de A-stam verwerkt worden. Komt plotseling de O-stam meer naar voien, dan dient het S.V.O.I. (Staats Veeart senijkundig Onderzoekings Instituut! te Amsterdam daar rekening mee t( houden en de O-stam te vermeerderei in het te bereiden mond- en klauwzeer- vaccin. Bovendien moet men bedenken da men met levend materiaal wei kt en dan is 2 x 2 in plaats van 4 zoals in de wiskunde, wel eeps 5 en ook wel eens 3. Het werken met levend mate riaal maakt het allemaal zoveel moei lijker Wanneer er na het enten tegen mond en klauwzeer bij de behandelde run deren helemaal geen zichtbare reactie optreedt, vindt men dat aan het S.V, O.I. prachtig en de veehouders vinden dit gewoon, omdat het eigenlijk bijnz altijd zo is. Treden er na het enten lichte verschijnselen van mond- en klauwzeer op (en de verschijnselen be perken zich als regel tot enkele blaren in de mond en op de tepels) dan zegt men aan het S.V.O.I. dat dit heel nor maal is en dat is inderdaad ook zo, maar de veehouder vindt het niet nor maal en klaagt er over bij zijn dieren arts. Er komen dus en dat is wetenschap pelijk volkomen begrijpelijk en vtf klaarbaar, wel eens afwijkingen vo: afwijkingen welke teleurstellend si voor de betrokken veehouder. Deze uitzonderingen doen niets aan de onschatbare waarde van de en ting tegen mond- en klauwzeer. Mil- ioenen zijn er bespaard door tijdige enting. Was deze bijna vomaakte en ting er niet geweest, dan zou 1949 een rampjaar zijn geworden voor onze vee houders. Daar zal toch wel nlenmni aan twijfelen. 14 DOOR ALLAN SWINTON Toen Hugh trachtte een baan bij mij te krijgen, had hij geen idee, waar hij toevallig intrapte. Hij was er een voudig niet in geslaagd, om geld bij een te krijgen voor zijn jacht naar die schat en was volkomen blut en wan hopig. Dat hij -ons te zamen vond, was voor hem een pracht gelegenheid. Jouw onderzoek, plus mijn botanie en mijn vrijheid van handelen wat be treft de streek waar ik heen wilde gaan, was een kans, die hij maar al te gauw ontdekte. Hij kon er niets bij verliezen en alles bij winnen, dus pro beerde hij het er door te jagen. Hij dacht het een of andere verhaal uit, dat mij er misschien toe zou brengen hem mee te nemen naar de streek, 'waarin hij geïnteresseerd was en lan ceerde dat. Beiden hapten wij er in en van dat ogenblik af ging hij daar op door. Jij waart niet in zijn plan be grepen, maar je stond er op om mee te gaan en het kon hem feitelijk ook niet veel schelen. Als een opportunist is hij gewoonweg een genie; hij loopt overal gemakkelijk overheen en gaat verder, tenminste als hij het met de richting, waarin de dingen zich be wegen, eens is. Volgens dit boek was het slechts tien dagreizen verder van de plek waar Don Arturo zijn pijp achterliet naar de plaats, waar hij de nieuwe orchidee vond. Het land wordt van hier lager, zoals hij ook zegt, dat het in zijn geval deed. Wij zijn al eni ge honderden voeten gedaald. Binnen een week zullen we die stad berei ken". Mary zat naar de vallei te staren, die daar zo rustig in het schitterende zonlicht lag met bosjes bamboe en palmen, met het witgepluimde gras en met de weelderige groene struiken; die vallei, die zich uitstrekte naar de paarse heuvels in de verte, die op hun beurt weer overgingen in de met sneeuw bedekte Andes. Op een kale tak zat een rij vogels met geweldige gele snavels te krijsen. Zij zei een beetje ongelovig: „Je bedoelt, dat Hugh van die laatste tocht niets afweet en evenmin weet, wat er met mijn grootvader gebeurd is? Dat het gehele verhaal maar verzonnen was?" „Daar ziet het naar uit", antwoord- ,de Sam, die zich niet erg op zijn ge mak voelde. ..Er is altijd al een le gende geweest van de Zwarte Orchi dee. Die heeft hij eenvoudig gebruikt als een lokaas, om mij te bewegen daar heen te gaan, waar hij mij heb ben wilde". Haar lippen trilden en haar ogen werden vochtig. Hij stond op het punt, om haar ge rust te stellen, zoals hij al eens meer had gedaan. Te zeggen, dat voor haar alles terecht zou komen en om te be schrijven, hoe de bedrieger door zijn eigen verdichtsels gestrikt zou wor den tot haar grote voordeel. Maar vóór hij nogmaals een beeld kon ophangen van het succes, dat haar pogingen om geld bijeen te krijgen zou bekronen, barstte zij los: „Het was beestachtig van hem. Harteloos en zelfzuchtig. Mmmaar ik begrijp wel, waarom hij het deed. Ik heb gezien, hoe de Cottars vochten voor hun vrijheid. Voor zulke mensen telt niets anders". Ondanks het feit, dat zij zo diep gekwetst was, hield haar stem een ze kere sympathie voor Semple in. In gam streden verdriet en jalouzie om de voorrang tot hij dacht, dat hij er in stikken zou. Met een harde uitdruk king in de ogen keerde hij zich om en ging heen. Zes dagen later rustten zij weer na hun avondmaal. Semple was een dooi de draagriemen verwond muildier gaan verzorgen. Sam en Mary zaten te praten over een nieuw arrangement van hun dossiers. De spanning tussen hen was zo tastbaar geworden als vuur. De recente gebeurtenissen hadden een eind gemaakt aan de vroegere vlotte kameraadschap. Daarentegen v/as er nu een physiek bewustzijn, dat hem verlegen makte en haar in een verdedigingspositie had gedrongen en dat haar vaste besluit om haar tegen woordigheid in de expeditie te recht vaardigen, verdubbelde. Zijn aanteke ningen en botaniseertrommels, zijn in strumenten en verdere uitrusting, zelfs zijn kleren, die men bij geen enkele mogelijkheid toch als haar zorg kon beschouwen, werden zonder ophouden door haar verzorgd. En inmiddels ste gen Sams gevoelens te haren opzichte al hoger en hoger. Zij beëindigden hun werk met de aantekeningen en zij hielp hem, om ze naar een bergplaats dicht bij zijn tent te brengen. Toen zij terugkwamen, was Semple weer bij het vuur. Hij zei tegen Sam: „Die bult op Mamies kruis' is een ab ces. Het is qog niet rijp en het ziet er erg vurig uit". „Wanneer zal het rijp zijn?" vroeg Sam. „Oh, met eén paar dagen. Dan kan ik het openmaken. Ik zal haar vracht voor morgen over de anderen ver delen". „We kunnen er ook op wachten, als je dat prefereert. Ik wai van plan geweest, om nog een paar dagen door te gaan voor ik weer met het werk be gon, maar ik kan ook hier nog wel een paar dagen werken". Semple scheen even te aarzelen. Toen zei hij: „We zullen nog één dag verder gaan. Dan zullen we gedurende enige tijd kamperen". Als zij er later nog eens aan terug dacht, kon Mary zich ieder detail van dat ogenblik herinneren. De zwerver in zijn kale kleren, z'n mes op de heup zelfverzekerd en onverschillig in het onzekere licht en Sam, de man van de wetenschap,, scherp op zijn qui vive tegenover hem. Het was misschien de vage toon van autoriteit in Semple's stem, of de uit drukking, die Sam in Mary's ogen oni dekte, toen zij op de hoofdman rust ten, maar /oor het eerst sedert hij hem in dienst had genomen, sprak Sam als patroon en vroeg kortaf: „Oh? Wat doetj je denken, dat we morgen voor langere tijd een kamp opslaan?" Zijn toon deed Semple met een ruk het hoofd opheffen. De blikken van de mannen ontmoetten elkaar en zij en het er bij staande meisje wisten, dat er een climax op komst was. Op effen toon zei Semple: „Ik geloof, dat het tijd wordt de kaarten op tafel te leggen. Je hebt allang geweten, dat er iets was, nietwaar?" „Ja", zei Sam, „ik heb al wekenlang geweten, dat Hulpé Spaans spreekt, maar toen mij getoond werd, waar een orchidee, zoals jij die getekend had ge staan zou hebben, terwijl dit onmoge lijk was, was de boot helemaal aan". „Oh?" vroeg Semple. „Heb ik ergens een fout gemaakt?" Toen Sam hem de bijzonderheden vertelde over deze soort orchideeën t" de hoogte, waarop zij groeien, merkte hij op: „Dat komt er van, als je een expert op zijn eigen terrein wilt bedu velen. Ik wist, dat het riskant was, maar het was de enige manier. Wel. ik wist de vorige week, toen je zoveel bijzonderheden over die bloem wilde weten, dat je ergens over gestruikeld waart. Dat is de reden, waarom ik m-J die andere avond liet uithoren. ja denkt toch zeker niet, dat ik gewoon lijk op die manier over mijn zaken praat, wel?" „En de rest heb je uit „Een Raadsel in Smaragd Groen" gehaald", zei Sam- „Weet je dat ook?" „Ik geloof, dat we het meeste wel weten" En Sam gaf hem een korte kenrachtige beschrijving van hetgeen er gebeurd v»as. Toen hij uitgesproken was, zei Sem ple met een zekere bewondering: -Ef ontgaat je niet veel, wei?" Het is een wonder, dat het nog zo goed uitgepa»" is, zoals je aanstonds zult bemerken- Vanmiddag zag ik de stad voor ons hg- gen". (Wordt vervolgd' rnige alkmaarse deelneü uitgeschakeld Gistermorgen om zes uur start! Breda de eerste van een groep ongeveer 120 motorrijders, die zo croberen de bijzonder zware betr baarheidsrit, die was uitgeschr door de Bredase Motorclub, uit te den Deze rit. die de „Elf Provin Hoofdsteden Rit 1949" was gene ging over een traject van 1150 km in 30 uur volbracht moest wordei totale rusttijd bedroeg zes uur. Xi ze tocht werd het uithoudingsve gen, de rijvaardigheid en het ori ringsvermogen van de rijders zow< dag als bij nacht op zware proel steld. Alkmaar was in deze rit door rijder vertegenwoordigd. Het wa heer C. Bammers, die een uitstek prestatie heeft geleverd, doch di rit niet heeft kunnen uitrijden, passeerde Alkmaar gistermiddag streeks vier uur. Nadat hij evei het Shellstation getankt had zett rijn tocht met vrij grote sne voort. Hij lag in uitstekende posit: was vol goede hoop. Helaas ki wij vanochtend het bericht dat de ge Alkmaarse rijder vannacht in buurt van Ermelo de strijd heeft ten staken. Hij had toen ongeveei km. achter de rug, waarover hij i veer 18 uur heeft gereden. Er toen dus nog alle hoop dat Bam deze tocht tot een goed einde zou 1 gen. Bij Ermelo dook echter oj het pechduiveltje op. Bammers zijn voorketting en voor deze ir pikdonker hersteld was had hij z tijd verloren, dat hij niet meer ge seerd werd. Het is nog niet bekend hoevee ders deze zware rit tot een goed de hebben gebracht. Toen zij g middag bij het passeren van Alk even in café Wanner op de Nie sloot, het clublokaal van de Kr waar hun gratis een verversing aangeboden, uitrustten, waren zij nog vol goede hoop. Zij hadden echter het zwaarste traject nog de boeg. Een halve eeuw Sidonius de Jong Deze week heeft men in een fo welke in de brievenbus was geo neerd een van de 45000, die in en verre omgeving werden versprei kunnen lezen, dat de bekende fa. nius de Jong, de zaak voor wonir richting alhier, dezer dagen 't feit denkt, dat deze'50 jaar geleden 1 gesticht. Dat gebeurde aan 't Verd kenoord. In "07 werd de zaak verpl naar da Mient, welk pand in '26 1 verbouwd. De zaken breidden zich ter zo uit, dat men voor de bedden; ling naar een ander pand moest uii Dit gelukte. In 1935 werd toen filiaal aan de Laat hoek Koors gesticht. De monumentale bover van de winkel op de Mient, die bi passeren sterk de aandacht trekt dit jaar gerestaureerd. Er zijn meer plannen. De onderzijde va pui en de voorkant van de zaak de Mient zullen ook nog een geda verwisseling ondergaan. Vijftig jaar met succes zaken do een hele tijd en wij kunnen ons ook indenken, dat de heer W. de gemeend heeft dit feit op extra f wijze te herdenken. Op elk der fo'. die zijn verspreid staat een nun Op vier van die nummers zullen zen vallen, die zeker aantrekkelijk Zij bevinden zich nu nog in een v gelde envelop en zullen straks na ning de gelukkigen aanwijzen een 16-els Wilton karpet, een persoons kapok bedstel 'n tweeper wollen deken of een moquette kleed hebben gewonnen. Tevens elk der folders een aantal waard; nen die bij aankoop gedurende de leumverkoop een belangrijke red vertegenwoordigen. De prijzen zijn reeds nu te zien een deel in de etalage aan de I voor een deel aan de Koorstraat, etalages zijn, dat ziet men bij oogopslag, uitstekend verzorgd, t; ook aan het interieur van de beid ken zeer bijzondere aandacht i; steed. De etaleur van Bureau B die een en ander in handen had, met de prachtige tapijten en karp de vitrages, het cocoswerk, het leum, marmoleum, de bedden e dekens iets gemaakt, dat werkeli aandacht van elke voorbijganger trekken. Het betekent voor elk zoeker van de zaken een weelde het oog en wij zijn ervan over dat het aantal bezoekers deze groot zal zijn. Einde van de middenstandsexamens Te Schagen zijn op de 1 examendag o.a. geslaagde de didaten' J. C. de Reus te Berge Schermerhorn te Alkmaar, J. de te Koedijk, J. van Thijm, D. Wie C. van Wier en H. v. d. Winden, te Alkmaar en J. B. Wit te Heilc Te veel aan Bacchus geof Op het station AssendelftE menie heeft de Rijkspolitie aang den M. uit Alkmaar, die zoveel Bacchus had geofferd, dat hij n: staat was om In de trein te k; M. werd overgebracht naar het p; bureau te Krommenie, waar hij zijn roes kon uitslapen en teven proces-verbaal kreeg. WEE MIST EEN HANDWAGE In de nacht van 31 Juli op 1 ■werd in de St. Jacobstraat een heerde handwagen aangetroffen, is aan het bureau van politie ge neerd. De eigenaar heeft zich t< den echter nog niet gemeld.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6