Stad Pelileo verzonk onder de aardkorst ONTUUR Kort Bestek W' De vrees voor oorlog is afgenomen Twee partijen-regering in Belgie? Dinsdag 9 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 185 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN gh moet hangen MARSDIEP TOT IJ Dodencijfer in Ecuador Ook een aardbeving bij San Francisco toi 9000 gestegen Monty wil continent wel verdedigen m& 'mm Het Kanaal te ruw Canadese vrouwen zullen oorlogsgraven bezoeken Nederland maakt goede beurt Dr. Van Royen, Moh. Rum en Merle Cochran in Nederland aangekomen Republiek moet goede wil tonen Opening van R.T. C op 22 Augustus? Jaarlijks rapport van Trygve Lie UN.O. bracht 500 millioen mensen vrede V//, De „Groote Beer" niet in quarantaine? (Ongecorrigeerd) abrieksbrand te Amsterdam ;en om zes uur werd er agent rook waargenomen in ;1 Geldersekade 92 te Am n dit pand was een chemii ek gevestigd. Op het alarm andweer spoedig ter plaatse men met het blussen, Wat lijk gemaakt werd, doordat zuren waren opgeslagen, naskers drongen de brand- en naar binnen, doch men verhinderen, dat de vlam de bovengelegen zolder- ersloegen. Om ongeveer 7.15 nen de brand meester. Om- iorzaak tast men nog in het SCHAROWUDE, 6 Aug. rdermarktbond". Aange- den 44.000 kg aardappelen, 1 7.508,20; rode eerstelin- 0; eigenheimers 7,507,70; eimers 77,50; Bevelanders Koopman's blauwe 7; 39000 cool 13,50—16; 5700 kg sla- -27; 1600 kg zilvernep 23— bieten I 5; 800 stuks bloem- tikki onderzoekend aan. ;te ogenblik", denkt hij. 0 verzeild juffrouw?" lit hooien of zo?" „Ja," of zo". bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus incassokosten officiële mededeling wor- voldoende gronden aanwezig or uitstel of afgelasten Van ie van John Haigh, die bt- t negen moorden te hebben ;n die wegens moord op lurand-Deacon ter door ver- s. Twee geneesheren heb- nderzoek naar de geestesge- van Haigh ingesteld. Men dat Haigh Woensdag aan- rechtgesteld zal worden. mden Koets verbleef slechts Den Helder. Desondanks ch nog 2750 inwoners het rijtuig bewonderd. Twee dier stad hebben het leven cinderen gered die zich aan bij de Donkere Duinen te hadden gewaagd, meenteraad van Wieringer- ende 'n crediet van f 650.000 iuw van 50 woningen, uskee, de bekende speler van i, die overschrijving naar ad aangevraagd, is hierop ren en zal weer voor zijn uitkomen. ,V. Albert Heyn is eigenaar van Hotel „Reitsma" aan de te Zaandam. Met dat al zal binnenkort nog slechts één ten. In Koog aan de Zaan ionele belasting worden ver plaatsing der gemeente in classe. Behalve over een miging beschikt Marken nu :en korfbalclub. 'n Gevel- Et tot tweemaal toe een par tvreemd van het dak van de iriek Sombroek te Zaandam. bezoek werd hem echter want de politie heeft hem 1. Als heler werd een lom- ar gearresteerd, die als fungeert van de afdeling der vakgroep lompen en Volgens een officiële schatting is het aantal doden in Ecuador als ge volg van de aardbeving 9241. Het aan tal doden in de stad Ambato alleen ,ou ge 5000 hebben bereikt. Overal in het aardbevingsgebied verk: men zo snel mogelijk om de I lijken der slachtoffers op te delven en te begraven of te verbranden, doch de toestand is reeds zodanig dat men voor een epidemie moet vrezen. De reddingsploegen, die steeds meer doden uit de ruïnes te voorschijn [brengen, schatten, dat 70 procent van alle gebouwen in het getroffen gebied pet de grond gelijk gemaakt zijn. Meer dan 20.000 personen zouden zijn I gewond. Overlevenden van Pelileo verklaar- I den, dat Pelileo verzonken is. Op de plaats van het vrolijke stadje, waar de beroemde Ecuador tapijten gemaakt I werden, ligt thans een groot meer, waaruit slechts de voornaamste kerk toren van Pelileo boven water steekt. Van de 3500 inwoners van het stadje leven nog slechts 500. De regering van Ecuador heeft een luchtbrug georganisterd, die water en voedsel naar het getroffen gebied brengt. Iedere tien minuten stijgt een vliegtuig van verschillende vliegvel den in het land op. .Het Caraibische commando van de Amerikaanse lucht- De permanente commissie van de Westeuropese Unie heeft naar aan leiding van persberichten, als zou er tussen veldmaarschalk Montgomery en de Franse generaal Jean de Lattre de Tassigny een verschil van mening bestaan over de te vcrlgen stra tegie in geval van een con flict in Europa, een verklaring van laatstge noemde gene raal uitgegeven, waarin hij zegt, dat de verkla ringen als zou veldmaarschalk Montgomery er voorstander van zijn de defensie var de Westerse Unie buiten het con tingent terug te trekken, geheel on- gegrond zijn. Het Britse blad Sunday Express publiceerde Zondag op de voorpagina een artikel van zijn mili taire medewerker, volgens hetwelk Montgomery een „zeer ernstig ver schil van mening" met De Lattre de Tassigny had en „scherpzinnige waar nemers" van oordeel waren, dat hij niet veel langer zot kunnen aanblij ven als hoogste militaire bevelhebber var. de landen der Westerse Unie. „MONTY" Indonesië niet meer in de Veiligheidsraad? Aan de vooravond van zijn vertrek naar Lake Success heeft de heer Palar die sedert 29 Juli in Indonesië heeft vertoefd, op een persconferentie te Ba tavia verklaard, dat het niet in de be doeling ligt, in de algemene vergade ring der Verenigde Naties of in de Veiligheidsraad een debat uit te lok ken over de Indonesische kwestie, in dien crp de Ronde Tafel-conferentie de bespre!: ingen een vlot verloop hebben. Slechts indien men in Den Haag m een impasse geraakt, zal de Republikeinse delegatie in Lake Success verzoeken om een bespreking van het Indonesi sche probleem". Hij vervolgde: „Zelfs zai ik. indien de conferentie in Den Haag vlot verloopt, en de landen van het z g Aziatische bloc zouden een discussie verlangen, het als mijn plicht beschouwen, deze discussie te verhin deren." macht heeft vliegtuigen gezonden om aan deze luchtbrug deel te nemen. Beving te San Francisco Na de aardbeving, die Zondag in het centrale gebied van de Stille Zuid zee is geconstateerd, werd Maandag uit San Francisco een aardbeving' gemeld, die ver rondom de stad merkbaar was. Er ontstond hier en daar paniek, doch de aardbeving bleek niet zeer sterk. Deuren en ramen werden echter erdoor heen en weer geslagen. Dick Schermer wacht Dick Schermer heeft besloten zijn poging om het Kanaal over te zwem men tien dagen uit te stellen, zulks in verband met ongunstige omstandighe den van stromingen en getij. Zes internationale zwemmers en zwemsters, wier voornemen het is, het Kanaal over te zwemmen, wachten aan beide zijden van het Nauw van Calais, totdat de ruwe zee wat kalmer wordt. Temme, de 45-jarige oud-Kanaal zwemmer en trainer van twee der aspi ranten, verklaarde, dat de slechte weer berichten, tot zelfs van New Found- land af, de eerste vier dagen elke po ging om het Kanaal over te zwemmen, onmogelijk zullen maken. Van de twee mededingers, die aan de kust bij Calais vertoeven, traint de jonge Nederlander Dick Schermer al tien dagen lang hard om, zodra de omstandigheden dit toe staan, van Kaap Gris Nez naar Dover te zwemmen. Volgens Temme is Willy Croes van Rijsel absoluut in topconditie. „Zij is jong en taai en de wandeling van ruim 24 km, die zij Maandagavond maakten, heeft haar hoegenaamd niet vermoeid. Ik verwacht, dat ze nu zonder moeite het Kanaal zal overzwemmen". Twee Canadese vrouwen, mrs. w. J. Bristow en mrs. e. Bruin, beiden uit \ancouver, zijn in Nederland aangeko men om het bezoek van een groot aan tal Canadese vrouwen in 1951 aan de graven van hun gevallen echtgenoten of zonen voor te bereiden. De dames zijn bestuursleden van de „Silver Cross mothers of Canada", een van de organisaties in Canada, waarin moeders en echtgenoten van gevallen Canadese soldaten uit de laatste we reldoorlog zich hebben verenigd. Zij vertegenwoordigen 4000 vrouwen uit Brits Columbia. Mrs. Bristow vertelde, dat zij zeer verrast was over de hartelijke ont vangst in Nederland. Sedert ze over de Nederlandse grens waren, mbchten zii niets meer betalen. Ook over de vriendelijkheid van de Nederlandse bevolking geraakten beide dames niet uitgepraat. Voorts vonden zij de be handeling van de oorlogsgraven hier te lande overweldigend. „Zelfs de gra ven in Canada zijn niet zo goed ver zorgd", aldus de dames. Toen op hun voorstel om door de Canadese vrouwen het werk van het oorlogsgravencomité financieel te steu nen bovendien een vriendelijk maar dringend verzoek 'kwam om dit vooral niet te doen, wisten zij alleen nog maar te zeggen, dat deze gestes de volkeren van Nederland en Canada nog nader tot elkaar zullen brengen en dat de dankbaarheid van de Cana dezen nooit groot genoeg kan zijn. Amerikaanse stafchefs naar Washington vertrokken De Amerikaanse stafchefs generaal Bradley, admiraal Denfeld en generaal Vandenberg hebben het vliegveld van Wenen verlaten met rechtstreekse be stemming naar Washington. Heden weer export van groenten naar Duitsland Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt mede, dat de export van groenten naar Duitsland heden, Dins dag, op dezelfde voet voortgang kan vinden als gisteren Om kwart over vier Maandagmiddag landde op Schiphol de Constellation „Franeker" met aan boord dr. Van Royen en de heren Rum en Cochran, alsmede talrijke andere deelnemers aan de Ronde Tafelconferentie. Dr. Van Royen verklaarde, dat na bijna vier maanden onderhandelen een gezonde basis is gelegd voor een per manente samenwerking tussen Neder land en Indonesië. De order tot staken van de vijandelijkheden zou naar zijn mening worden uitgevoerd. De Repu bliek moet thans tonen dat zij werkelijk tot samenwerking wil komen," aldus dr. Van Royen. Mr. Moh. Rum verklaarde in het In donesisch en in het Nederlands, dat de republikeinen blij zijn, dat het zo ver is dat de RTC staat te beginnen. „Voor ons betekent de RTC de voltooiing van ons ideaal: de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Ik maak mij geen illusies over het verloop van de confe rentie. Er zullen harde noten moeten worden gekraakt, maar het succes van de preliminaire besprekingen te Bata via geeft ons goede hoop. De vereiste atmosfeer voor onderhandelen is thans aanwezig, zodat de conferentie een suc ces kan zijn." Merle Cochran bepaalde zich tot de volgende woorden: „Ik ben verheugd, dat we zover zijn, dat de Haagse con ferentie kan beginnen. Wij hopen, dat deze een volledig succes zal worden." Onder de talrijke autoriteiten die ter verwelkoming aanwezig waren bevond zich minister Van Maarseveen. Naar wij uit goede bron vernemen, ligt het in het voornemen van de rege ring, indien mogelijk de Ronde Tafel conferentie te openen op 22 Augustus. Het beroemde Romerhuis te Ven- lo, dat in renaissancestijl werd gebouwd, is één van de weinige historische gebouwen, dat door de oorlogshandelingen niet geheel werd verwoest. Dit mag een won der heten, want het historische gebouw ligt temidden van een puinzee. Het gedeeltelijk geres taureerde Romerhuis Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, verklaart in zijn gisteren gepubliceerd jaarlijks rapport, dat de Verenigde Naties hebben bijge dragen tot de verwezenlijking van een vreedzamer wereld door het voor komen of beëindigen van oorlogen, waarbij 500 millioen mensen zouden zijn betrokken. De vrees voor oorlog is afgenomen, aldus Trygve Lie. Het einde van de Berlijnse impasse is een der voor naamste factoren, die hiertoe heeft bij gedragen. Lie beschuldigt de grote mogendhe den er van, dat zij haar pogingen voortzetten „om haar posities te ver sterken voordat de toestand door slui ting der vredesverdragen meer gesta biliseerd is". Hij voegde hieraan toe, dat „ten gevolge van de geschillen tus sen de grote mogendheden geen vorde ringen zijn gemaakt bij het ter be schikking stellen van strijdkrachten aan de Veiligheidsraad om zijn acties Liberalen onder voorbehoud tot samenwerking bereid Motz, de voorzitter van de Belgische liberale partij, heeft verklaard, dat de liberalen bereid zijn deel te nemen aan een katholiek-liberale regering. Aller eerst zal echter nog een laatste poging worden gedaan tot vorming van een drieledige regering. Naar Motz verder mededeelde, zal een eventuele katholiek-liberale regering in de allereerste plaats streven naar een oplossing van de Koningskwestie. Mocht blijken, dat onder de huidige om standigheden het Koningsprobleem niet op te lossen valt, dan zouden de libe rale ministers zich uit het kabinet te rugtrekken voordat een der wetgeven de Kamers een beslissing heeft geno men. Naar verder verluidt, zou de socia listen 24 uur de tijd zijn gelaten om te beslissen, of zij alsnog aan een drie- partijenregering willen deelnemen. In katholieke kringen maakt men zich Vermist kind onder vlet teruggevonden Gistermiddag hebben enige spelen de kinderen aan het Bloemendaalse strand crnder een halfgekantelde vlet var, de Bloemendaalse reddingbriga de, de 5-jarige Freddy van de Velden die sinds Zondagmiddag zoek was, te ruggevonden. Het kind was uitgeput en herinnerde zich weinig meer van de manier, waarop het van het IJmui- dense strand naar Bloemendaal was gezworven. Hiermee is een eind ge komen aan de grootscheepse zoekpar- tij, die politie, hulpverleningsdienst en padvinders in de duinen, op het strand en vlak voor de kust op touw hebben gezet. Alle midinettes weer aan het werk De laatsten van de 12.000 midinettes dit de vorige week om hoger loon staakten, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Een woordvoerder van het onder communistische leiding staande algemeen vakverbond (CGT) verklaarde, dat „de handhaving van de rust in de modehuizen zal afhangen van het resultaat van de te houden vergadering van werkgevers en ver- tcgenwoordiges van de vakbond, waarop de looneisen der midinettes zullen worden besproken." iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiwiiiiiiiiiiiiiiniiinii Zoals men zich herinnert heeft de arrondissementsrechtbank te Rotterdam op 11 Juni j.l. een vrijsprekend vonnis geveld in de zaak tegen R. Th. Fr. L., voorheen chef-president van de „Ver eniging particulier initiatief tot het doen van charitatieve werken", wien ten laste was gelegd enige personen on der oedriegeljke voorwendsels te heb ber bewogen tct afgifte van geldbedra gen. Naar wij thans vernemen heeft de officier van justitie, die hoger beroep had ingesteld, dit hoger beroep inge trokken. Weerbericht Vcrwachung tot Woensdagavond: Overwegend droeg met wisselende bewolking. Meest zwakke wind uit uiteenijoende richtingen. De zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 't Qebeurde in een plaats in Twente. Een jongeman, met een dief stal op zijn geweten en de gestolen fiets onder zijn bagage, wilde het karretje wel kwijt. Hij probeerde het eerst bij een rijwielhersteller, maar ving bot ming geconstateerd. Het totale aantal want de man kreeg argwaan en haas- van dit jaar is daarmede al tot 601 ge- tiglijk retireerde de zwijntjesjager stegen. De tentoonstelling van de pina- Toen vond hij nabij een straathoek een kotheek in München, die ook in Am man en zag zijn kans. Eerst vroeg hij sterdam en in Brussel te bezichtigen om een sigaret want hij was ook maar is geweest, is Zondag in Londen geslo- een gesjochte jongen. De sigaret kon ten, waar de expositie in de National hij krijgen. Toen kwam het gesprek op Gallery gehouden werd en 15 weken fietsen en hij had wel een prima kar retje te koop. „Goed", zei de man, „maar ga dan effe mee om de hoek. want hier ishet zo druk." Om de hoek waren nog meer mannen en daar Wis ook het politiebureau en de man was geen man meer, maar me neer de inspecteur De fiets was te recht en de jongeman was zuur. Je moet maar pech hebben! In Teheran in Perzie is de rust wedergekeerd. De staat van beleg, afgekondigd in Februa ri, toen een aanslag op het leven van de Sjah werd gepleegd, is opgeheven. Jn de afgelopen dagen zijn in New York weer 42 nieuwe gevallen van een lichte graad van kinderverlam- Wij werken aan een dagblad, wij gaan niet met vaoanttet geopend was. In Montana woedde een felle bosbrand, die het leven van niet minder dan elf brandweerlieden heeft geëist. Georges Raymond in Tou louse had een goede verklaring voor het feit, dat hij Jean Fontes tegen de wereld sloeg Jean had eerst geslagen, zei Georges. Dat was 26 jaar geleden. Maar dat vertelde hij er niet bij. |n Amerika is het gewoonte, dat een terdoodveroordeelde zijn laatste maaltijd mag kiezen. Harvey Rorie maakte op die gewoonte geen uitzondering. Zijn verlanglijstje omvat te gebraden kip, mayonnaise, cocosge- bak, citroentaart, een liter patates-frites •"irdappelsalade, een liter vanille-ijs, entensalade, een half pond boter, en liter limonade, een liter melk, een liter zwarte koffie, twee pakjes sigaret ten en vijf sigaren Er waren zeven gevangeniskellners nodig in plaats van de normale twee, om meneer te bedie nen. In Flushing (NY) heeft mrs. Mary Kovacik. 70 jaar oud, haar man aangeklaagd, omdat hij haar een pak slaag had gegeven De echtvriend, die 66 is, vond dat zijn gade te veel met jonge kerels omging. De gevaarlijke leefijdl evenwel geen illusies over het ant woord der socialisten. Kabinetsforma teur Eyskens zou maatregelen getrof fen hebben om binnen 48 uur een ka tholiek-liberale regering te vormen. In het nieuwe kabinet zouden zowel aan de katholieken als aan de liberalen ze ven zetels worden toegewezen. Wat de economische politiek betreft, zou in hoofdzaak het liberale programma wor den gevolgd. Zoals bekend zijn de li beralen sterk tegen geleide economie gekant en zij zijn voorstanders van een drastische belastingverlaging. Acheson dringt aan op wapenhulp De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft er bij een .senaatscommissie op aange drongen het program van President Truman tot militaire hulp aan een aantal landen tot een bedrag van 1450 millioen dollar goed te keuren. Hij verklaarde, dat de veiligheid van Amerika en die van West-Europa fei telijk onscheidbaar waren. Ondervraagd door de republikeinse senator Arthur Vandenberg, verklaar de Acheson, dat het wapenprogram onmogelijk kon blijven liggen tot de volgende zitting van het congres. Tot die tijd kon niet worden volstaan me een of andere tijdelijke maatregel. „Een kleiner program zou zichzelf verslaan", aldus de minister. „Hoe eerder wij het militaire vacuum vul len, hoe eerder we veilig zijn". Gratie verleend Bij K.B. is gratie verleend aan Adriana Valkenburg en Hendrik van der Kraan, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. In beide gevallen is de doodstraf ver anderd in levenslange gevangenisstraf. Adriana Valkenburg, beter bekend als „Jeanne", was als V-vrouw in dienst bij het bureu Joodse zaken van de S.D. te Amsterdam. Hendrik van der Kraan was eerst werkzaam bij de colonne Henneicke. Later kwam hij eveneens bij het bu reau Joodse zaken. Ernstige mishandeling tijdens voetbalwedstrijd Zondagmiddag werden in de buurt schap Haarle bij Nijverdal seriewed strijden gehouden, uitgeschreven door de voetbalvereniging Haarlense Boys. Tijdens de wedstrijd tussen de elftal len van de Zweef uit Nijverdal en Heino kreeg eens speler van de Zweef het te kwaad met één der backs van Heino. De Nijverdaller vloog de spe ler van Heino aan en mishandelde hem zodanig, dat de man, nadat hij door andere spelers bevrijd was, in bewusteloze toestand naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle moest worden vervoerd. CHINESE REACTIE OP AMERIKAANS WITBOEK Dr. Wellington Koo, de Chinese am bassadeur te Washington, noemde Maandag de publicatie van het Ameri kaanse witboek over de Chinees-Ame rikaanse betrekkingen „een ongewone st-p, in het bijzonder nu mijn land in een wanhopige strijd tegen de commu nistische aggressie en voor zijn onaf hankelijkheid is gewikkeld". EMPLOYé'S VAN DE WAGONS- LITS IN STAKING De vierduizend employé's van de Wagon Lits zijn in geheel Frankrijk in staking gegaan om hogere lonen. De staking strekt zich ook uit tot het personeel der restauratiewagens. De Franse spoorwegen hebben de slaapwagens zo veel mogelijk door ge wone wagons van de overeenkomstige klasse vervangen. kracht bij te zetten". Ook zijn er wei nig vorderingen gemaakt inzake over eenstemming over de controle op atoomenergie en andere wapenen. „Een der meest bemoedigende ge beurtenissen van het jaar" noemt Lie „de stuwkracht van het Amerikaanse initiatief tot een veelomvattend pro gram van technische hulp aan de min der ontwikkelde gebieden." „De morele kracht van de Verenigde Naties en haar overredingskracht ten bate van een redelijke compromis en een vreedzame regeling" hadden in Palestina, Indonesië en Kasjmir tot de vrede geleid. De stichting van de staat Israel in Palestina zonder een grote oorlog acht Lie een der epische gebeurtenissen van de geschiedenis. „In Indonesië hebben de Verenigde Naties een beslis sende rol gespeeld bij de pogingen om een vreedzame regeling te verkrijgen en 70 millioen mensen op vreedzame wijze tot nationale onafhankelijkheid te leiden. Toen India en Pakistan de opdracht van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren in Kasjmir inwilligden, werd de 400 millioen zie len tellende bevolking van deze twee landen de ergste van alle rampen godsdienstoorlog en burgerstrijd be spaard". De inspecteur Geneeskundige Dienst der Kon. Landmacht, generaal-majoor dr. J. T. Wilkens, heeft voor het strijd krachten-programma aandacht gewijd aan het geval van pokken op de „Groo te Beer". Hij 2eide, dat de berichten die men tot nu toe van de „Groote Beer" kreeg geruststellend zijn. Indien zich geen nieuwe gevallen voordoen, zal, naar het zich thans laat aanzien, een quarantaine waarschijnlijk niet nodig zijn. Komen er nog nieuwe gevallen voor, dan zal men naar de wettelijk voorgeschreven quarantaine-bepalingen moeten hande len. Veiligheidshalve worden voorts een arts-hygiënist en een aantal ver pleegsters per vliegtuig naar Cairo ge stuurd, om de medische staf van de „Groote Beer" bij te staan wanneer dit nodig mocht zijn. Spreker sloot zich aan bij de Zater dag jongstleden door de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezond heid, dr. Banning, gegeven raad: „Laat een ieder, die reeds in zijn leven een maal gevaccineerd is, zich laten her inenten en laat alle kinderen beneden 2 jaar de inenting ondergaan." Nieuwe vredespoging in Griekenland De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft verklaard, dat de V.N. voorbereidingen treffen om nieuwe krachtige pogingen aan te wenden teneinde de Griekse kwestie op te lossen. Het was niet voldoende de gevolgen van dit conflict te beper ken, doch dit behoorde geheel tot een einde te komen. Op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" zal het Amsterdamse Jeugdorkest o.l.v. de heer W. Geh- rels concerteren. Een jeugdige cel liste tijdens één der laatste repetities. China tussen Oost en West Volgens berichten uit Peiping be staat er zonder twijfel een ernstig meningsverschil onder de hoogste communistische Chinese leiders, al dus meldt de correspondent van de Times" uit Hongkong. Een fractie van deze leiders bepleit een tijdelijke samenwerking met het westen op zuiver economische basis, terwijl de andere groep een verbond door dik en dun met de Sowjetunie voorstaat, zelfs indien dit ten koste van China's economisch welzijn zou gaan Men neemt aan. dat Mao Tsc-Toeng sympathie koestert voor de ideeën van samenwerking met het Westen, doch zich vooralsnog boven de partij en stelt, mogelijk om te zien weikw groep als de sterkste ui^ het geschil te voorschijn komt.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1