L Oe Zwarte rcai Stad en Omgeving, Plaatselijke actie voor het „Koningin Wilhelmina-fonds" AGENDA Autobus door trein gegrepen Militairenscho deel van VLIEGEN radicaal uitroeit Jeugdige Alkmaarders misdragen zich in Castricum Heiloo Driehuizen Bergen Schoort Onze Kleuterschool aatsie De aflossing van ds troepen in de West Beemster VAN MARSDIEP TOT IJ Het bedrag, dat het vorig jaar werd ingezameld voor het aan H. M. Konin gin Wilhelmina aangeboden Nationale Huldeblijk is ondergebracht in de Stichting het „Koningin Wilhelmina- fonds", welke Stichting zich ten doel stelt ook in de toekomst de kankerbe strijding in Nederland krachtig ter hand te nemen. Om de strijd tegen een der vreselijk ste volksziekten met succes te kunnen voeren is voortdurende actie nodig en teneinde de Stichting jaarlijks van de middelen te voorzien om haar taak ten uitvoer te kunnen brengen is daarnaast thans een vereniging opgericht welke door middel van contributies, donaties en collecten deze middelen bijeen hoopt te brengen. Er is tijd nodig om deze vereniging op te bouwen tot een landelijke organi satie met provinciale afdelingen en plaatselijke onderafdelingen en daarom bleek het niet mogelijk om reeds dit jaar omstreeks 31 Augustus, de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhel mina, een landelijke collecte voor de kankerbestrijding te doen houden. De directie van de Stichting het „Ko ningin Wilhelminafonds" heeft daarom een beroep gedaan op het voormalige plaatselijke comité voor het Nationaal Huldeblijk om voor dit jaar omstreeks 31 Augustus in Alkmaar een collecte voor het fonds te willen organiseren. De bedoeling is, dat daarvoor dezelfde insignes als het vorig jaar zullen wor den gebruikt, thans evenwel voorzien van een oranje inplaats van een rood- wit-blauw lintje. De praktijk heeft bewezen, dat deze insignes gaarne gedragen worden. Het plaatselijk comité. Teneinde dit verzoek te bespreken, is een aantal dames en heren van het vroegere plaatselijke comité ten stadhuize bijeengekomen en het heeft zich, op verzoek van de burgemeester, opnieuw bereid verklaard aan deze actie in de strijd tegen de kanker zijn medewerking te verlenen. Het plaatselijk comité is als volgt samengesteld: mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar, voorzitter; mevr. E. A. Frielink-Nales, mevr. W C. Swanenburg de Veije-Mulder en de heren Tj. N. Adema. J. Dreeuws, G. J. Figee, Dr. F. J. Frederikse, J. H. Hazes, deken J. Th. Jacobs, dr. J. J. Junger hans, C. W. Keysper, A. B. A. Koster, mr. J. Krabbe, mr. G. A. de Lange, mr. A, J. M. Leesberg, dr. W. J. Lojenga, J. van Maarleveld, J. H. Meijer, J. H. Nijhuis, dr. A. D. A. Polman, G. van Slingerland, M. J. T. Vas Dias, D. J, Woldendorp en mr. J. G. C. Zijnen. Uit dit comité is een werkcomité gevormd bestaande uit de heren Van Maarle veld, Nijhuis, Keysper, Koster en Vas Dias. Secretaris van het comité is, evenals het vorige jaar, mr. J. A. Driessen ten stadhuize. Waar Alkmaar het vorige jaar een der gemeenten was, die naar verhou ding van het inwonertal het meest aan de actie voor de kankerbestrijding heeft bijgedragen, vertrouwt men, dat de Alkmaarders zich bij de voorzeting van deze strijd even actief zullen to nen. Men overweegt ook dit jaar weer de hulp van de brandweer en van de transportcolonne van het Rode Kruis in te roepen, evenals die van diverse grote winkelbedrijven, die in 1948 zo veel voor de verkoop der speldjes heb ben gedaan. Om de schaakkampioen schappen van Alkmaar De wedstrijden om het schaakkam pioenschap van Alkmaar in drie afd.: hoofd-, eerste en tweede klasse, ge organiseerd door de Alkm. Schaakclub VVV, zijn gisteravond begonnen. In elk der drie groepen zijn 12 deel nemers en elk dezer groepen zijn ver deeld in twee afdelingen van zes spe lers. In Hoofdklasse A I spelen: P. See- wald, C. Pranger, H. Huibers. A. Beem- sterboer, W. Kwak en W. Kaan. Twee partijen werden in deze groep tot een einde gebracht. A. Beemsterboer won met zwart van H. Huibers, terwijl W. Kwak met wit won van W. Kaan. De partij SeewaldPranger werd uitge steld. In Hoofdklasse A II spelen: P. Vree ken, E. Kayser, ir. Cool, Meyer, P. Deugd en C. Langendijk. De partij VreekerKayser werd remise terwijl die tussen dr. Cool en Meyer werd af gebroken. Partij DeugdLangendijk uitgesteld. In Eerste klasse A I spelen: G. S. Groenewoud. C. Woutersen, Van Don, E. Hol, C. Korsman en R. v. Wezep. De uitslagen waren gisteren: Groenewoud —Woutersen yC. KorsmanR. v. Wezep 01, v. DonHol 10. In Eerste klasse A II nemen deel: D. Appel Sr., A. Holtes, J. Leegwater, J. C. Ruiter, G. F. v. Brenk en J. Struys. Hief won A. Holtes met zwart van D. Appel Sr. In 2e klas A I spelen: P. Hoekstra Jr, F. v. d. Vliet. Fransen. Wolters, Nij- man en Frank. Hier won P. Hoekstra Jr. met wit van Wolters. In 2e klas A II nemen deel: F. Bosch, P. Opdam, J. v. Loo, M. Sluiter, De Wolf en Groenenberg. In deze afdeling won Bosch met wit van Opdam. De Wolf won van Groeneberg en de partij v. LooSluiter werd afgebroken. Uitstekend geslaagde klaver- jasdrive Maandag werd de eerste avond in het kader van de Niwin-Sportweek geor ganiseerd. Het waren de klaverjassers die nadat Zondagmiddag de motorrij ders hun kunnen hadden gedemon streerd, de strijd aanbonden en daar mee hun steentje bijdroegen tot het welslagen van de sportweek. Twee en zeventig klaverjassers waren in de grote zaal van het Wapen van Heems kerk. Het is een uitstekend geslaagde avond geworden. Er heerste een pret tige sfeer, doch desondanks werd er serieus gespeeld. Niet „met het mes op tafel", zoals dat in kaartersjargon heet, doch wel zo dat ieder punt werd be twist. De wedstrijdleiding was in han den van de heer S. Kopjes, voorzitter van de klaverjasvereniging „De Door mars", die met zijn assistenten voor een vlot verloop zorg droeg. Na afloop van de wedstrijd reikte de heer P. Rolie de prijzen uit, nadat eerst nog een uitste kend geslaagde Amerikaanse verko ping was gehouden. De prijswinnaars waren de koppels: De WaardEderveen 5811 pt.; Velen- turfJ. de Jong 5652 pt.; De Ruyter Zonneveld 5022 pt.; HeldermanDe Wandeler 4854 pt.; VisserNyman 4830 pt.; MulderDe Buyzer 4764 pt.; WesterBurgert 4708 pt.; WilkeKore- man 4666 pt.. De twee extra-prijzen werden door de koppels Bonsema Schermer en HeldermanDe Wandeler gewonnen. Het eerstgenoemde koppel behaalde bovendien het hoogst aantal marsen. Jammer was dat het enige da meskoppel dat de moed had gevonden de strijd met het sterke geslacht aan te binden, met 2942 punten slechts in aanmerking kon komen voor de troost prijs. Een jubileum Maandag herdacht mej. C. Smet de dag dat zij 25 jaar als fijnstrijkster in dienst was van de Alkmaarse Wasserij N.V. Des morgens werd zij door direc tie en personeel spontaan gehuldigd. De heer J. H. van Straaten, directeur der N.V., roemde haar ijver, werklust en plichtsbetrachting en noemde haar een voorbeeld voor het personeel. Een mooie mand bloemen en een enveloppe met inhoud werd haar overhandigd. Tevens zegde spreker haar toe een di ploma voor 25 jaar trouwe dienst van de Vakgroep Witwasserij-Industrie. Namens het personeel werd 't woord gevoerd door de heer Chr. Weijmer. Spr. overhandigde haar een prachtige mand bloemen en een naaibox. Mejuffouw Smet, onder de indruk van deze huldiging, dankte met enkele vriendelijke woorden. Na een uurtje gezellig samenzijn, op gevrolijkt door zang en dans, vertrok de jubilaresse naar huis dat in een bloemenlusthof was herschapen» Ballonwedstrijd Woensdag 17 Augustus zullen op de hoek van de Laat en de Ridderstraat niet minder dan twee duizend ballons met onbekende bestemming 't lucht ruim ingaan. Aan deze ballontocht die V. en D. ,-foor haar jeugdige clien tele organiseert, zijn enkele aardige prijzen verbonden. Zo zal de eigenaar van de ballon die het verst komt een '"inderrijwiel ontvangen. Tentoonstelling van plastic artikelen Naast metaal, hout, glas en aarde werk wordt tegenwoordig zeer veel gebruik gemaakt van een kunststof, die in belangrijkheid niet voor de vier voorgaande klassen onder doet en die zo veel gebruikt wordt, dat men haar met recht als een gelijkwaardige vijf de klasse kan beschouwen. Plastic is een begrip geworden; een stof die we in onze tegenwoordige samenleving niet meer zouden kunnen missen. Om het Alkmaarse publiek in de gelegenheid te stellen kennis te ne men van de importantie van deze stof, heeft V. en D. thans op de eerste ver dieping van haar bedrijf een stand ingericht, welke geheel over plastic handelt. Een groot aantal eindproduc ten is hier op overzichtelijke wijze bijeengebracht. Kop en schotels, verf, deurknoppen, thermosflessen, scheer gerei, radiokasten, regenmantels, tas sen, lampekappen en nog vele andere artikelen zijn hier verzameld. Er is ook een kast waarin de grondstoffen, waaronder de voornaamste grondstof, kunsthars, tentoongesteld zijn. Rode, groene en oranje kunsthars in staven en platen, die uit caseïne geperst zijn, zijn hier te bewonderen. V. en D. geeft haar cliëntele deze week een mooie gelegenheid kennis te nemen van de veelzijdigheid van de wonderstof „plastic". Kunstaankoop Door het Stedelijk Museum van Am sterdam is een werk aangekocht van de Alkmaarse schilder Piet Stenneberg. Dit werk zal worden tentoongesteld onder de titel „Oogst" op de a.s. expo sitie van nieuwe aanwinsten. Deze aankoop stelt de schilder, die dit voorjaar exposeerde bij „Van Lier". Rokin, Amsterdam, in staat binnenkort een tentoonstelling te houden in Ga lerie Colette Alendin, Rue de 1' As- somption in Parijs. Bekkenfractuur door auto botsing Naar wij vernemen worden in het Centraal Ziekenhuis twee Zweedse dames verpleegd, die de vorige week door het slippen van haar auto on der Limmen verwond zijn geworden Eén der dames had een bekkenfrac tuur opgelopen. Naar verluidt is de toestand van beide patiënten niet on rustbarend. ALKMAAR, 8 Aug. Opgave van het aan voerde vee: 85 stuks vette koeien, 55 nuchtere kalveren en 213 vette schapen; alles voor de Centrale, (Ontleend aan onze Advertentierubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur; Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) NIWIN-sportweek. Hotel de Nachte gaal: Biljartwedstrijd om 4 en 7.30 uur; 7.15 uur wandeltocht met muziek vanaf Waagplein. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, bovendien matiné om 2.30 uur. NIWIN-sportweek. Sportpark, 2 uur: Harddraverijen om kampioenschap van Noord-Holland. Gulden Vlies, 2.30 uur: Kindermiddag: „De betoverde kat uil". Theo van der Pas speelt meesterlijk Chopin De zeer grote belangstelling voor deze piano-avond gold niet alleen on ze Nederlandse kunstenaar Theo van der Pas, maar ook de componist Cho pin. Op de aanplakbiljetten stond vermeld dat deze avond werd gege ven ter herdenking van de componist die honderd jaar geleden stierf. Cho pin stierf 17 October, dus de herden king was rijkelijk vroeg. Er was een machtiger factor die de vele bezoe kers naar t Gulden Vlies deed gaan, Het was de sensuele inslag welke alle werken van Chopin nu eenmaal be zitten en het merendeel van de con- ■rtbezoekers schijnt bijzonder gevoe- g te zijn voor dit facet van de toon kunst. Het was Theo v. d. Pas, als pianist van groot formaat wel toever trouwd, duidelijk te maken, dat ook deze componist veelzijdiger was. Het is bijzonder te waarderen dat de con certgever de meest-populaire werken van Chopin niet in zijn programma opnam. De artistieke betekenis van deze avond was dus, dat er een meer volledig beeld van Chopin werd ge geven. De Polonaise In cis en de Im promptu in fis vormden een uitnemen de introductie voor dit Chopin-reci- tal. Hierna vier Balladen welke met grote spanning en juiste sfeer werden gereproduceerd. Na de pauze kwamen de z.g. kleinere werken aan de beurt, een charmante Nocturne in o en een geestig Scherzo in cis. De serie „Etu des", welke dit concert zou beslui ten, werd op verzoek gewijzigd. Twee walsen kwamen er voor in de plaats. Zonder de bekoorlijkheid van een Chopin-wals kan het publiek het nu eenmaal niet stellen. Na de „Valse brillante" volgde een stormachtige ovatie en v. d. Pas gaf zeer gul als toegift nog een brillante „Etude". De jongere generatie was ook deze avond niet slecht vertegenwoordigd. Dat zich hier de ontvankelijkheid voor de ware kunst demonstreert kan niet anders dan tot vreugde stemmen. Voor de toekomst hopen we deze ge niale pianist nog eens in deze ge meente te kunnen beluisteren, maar dan in een gemengd programma. M.s. Successen op het concours der Haarl. Muziekvereniging Voor de marswedstrijd welke Zondag op de laatste concoursdag van de Haar lemse Politiemuziekvereniging in het Graslaantje van het Bloemendaalse Bos werd gehouden zijn o.a. de vol gende prijzen toegekend: DSV te War- menhuizen (3e afd. fanfare) le prijs 399 p.; „Hugo" Heerhugowaard 2e prijs 377 punten. Aan de ere-wedstrijd die het con cours besloot namen de eerste prijs winnaars van de concertwedstrijd deel. DSV te Warmenhuizen behaalde 181 punten. Bij de einduitslag van de ere-wed strijd over de drie concoursdagen werd een 2e prijs behaald door „Excelsior" uit Noord-Scharwoude. Een extra-prijs voor het hoogst aantal punten werd behaald door „Excelsior" van Noord- Scharwoude. Belangstelling voor de Gouden Koets De Gouden Koets is na Zaterdag en Maandag in Alkmaar ter bezichtiging te zijn gesteld, naar Haarlem over gebracht. De oganisatie berustte hier ter stede bij de heer J. G. van Bur- ken. Naar wij vernemen heeft het Koninklijk eigendom te Alkmaar zeer veel belangstelling getrokken. Niet minder dan 8831 bezoekers hebben de expositie bezichtigd. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus H. en Simon N.t zoons van S. N. de Groot en A. van Diepen. Adalbertus M., zoon van J. Orij en A. Th. Mooij. Mettje, dochter van C. Hoppe en A. Wielenga. Overleden: Pieter Stam, 90 jaar, we duwnaar van A. van Diepen. Nicolaas L. Berger, 60 jaar, gehuwd met P. Appel. Alkmaar Packet N.V. In de heden gehouden jaarlijkse il gemene vergadering van aandeelhou ders der Maatschappij Alkmaar Pac ket N.V. werden de jaarstukken goed gekeurd. De heer G. H. Kaars Sijpe- stein werd als commissaris herkozen. I, één middel, dat MUGGEN O.D.T -POEDER de practische, voordelige siuilzak 65 cent Voor de Politierechter in Alkmaar, mr. J. Krabbe, stonden gisteren A. J. Q. uit Alkmaar en C. T. Z. uit Hei- loo terecht. Zij beiden hadden zich op 13 Februari te Castricum ernstig mis dragen tegenover de ambtenaren der N. S. Beentjes en Tiemstra. Op de avond van de 13e Februari toog een heel groepje jeugdige Alk maarders naar Castricum met de be doeling daar de bloemetjes eens buiten te zetten. In Heiloo werden al enige alcoholhoudende dranken gebruikt, zo dat de jongens in een overmoedige stemming te Castricum aankwamen. Een van hen, van L. gedroeg zich al buitengewoon dapper door aan de uit gang te weigeren zijn kaartje af te ge ven en een ruit stuk te slaan. De amb tenaar der N. S. verzocht v. L hierop met 'hem mee te gaan. Toen hij wei gerde pakte de heer Beentjes hem beet om hem met geweld mee te krijgen. De andere jongens gedroegen zich niet bijster sportief door hierop met z'n tienen de ambtenaar aan te vallen. Tijdens deze vechtpartij kreeg B. van A. J. Q. een stomp in het gezicht. Hoewel getuige B. ter rechtszitting na een vluchtige blik op de verdachte met grote stelligheid verklaarde dat hij ,van deze meneer" de klap had gekre gen, ontkende Q. dit. Getuige Tiemstra, die hierna werd gehoord, vermocht niet een ander licht op de zaak te doen schijnen; hij had helemaal onderaange legen en dus niets gezien. Ofschoon de officier, mr. A. W. Hol- steyn, overtuigd was van de misdra gingen van Q„ kon hij nu het wettig bewijs niet leveren en vroeg daarom vrijspraak. Mr. Krabbe sloot zich hier bij aan. Ook C. T. Z. uit Heiloo was bij de handtastelijkheden betrokken geweest. Hij had de ambtenaar Tiemstra een klap in het gezicht gegeven. Evenals de vorige verdachte, ontkende ook Z. zijn schuld. De getuige P. R„ die ook tot het groepje behoord had, ontkende ter rechtszitting gezien te hebben dat Z. sloeg. Toen de officier hem er ech ter op attent maakte dat hij aan de po litie het tegenovergestelde verklaard had, gaf hij toe gezien te hebben dat Z. een slaande beweging gemaakt had. Z. won niet aan sympathie door zijn vriend van een valse eed te be tichten. Mr. Holsteyn achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eis te f 75 subs. 25 dagen. Mr. Krabbe von niste ook in deze zaak conform de eis. ALPENFEEST UNION FOLKLORIQUE SUISSE Vrijdagavond 12 Augustus, 8 uur. zullen 45 Zwitsers in Nationale cos- tuums een groot folkloristisch Zwitsers programma voor het voetlicht brengen in het Gulden Vlies. Deze groep: Union Folklorique Suisse, trad in het buiten land op o.a. voor het Engelse Konings paar en voor de Franse Regering. Een enorm succes viel de spelers ten deel in alle belangüjke plaatsen van ons land. Alkmaar zal zeker niet achterblij ven, onze buitenlandse gasten een ent housiaste belangstelling te tonen. DIERENBESCHERMING Zwervend zijn te Alkmaar aangetrof fen een wit keeshondje, pl.m. 1 jaar oud reu, leren halsband om, en een jong cypers poesje. Ter beschikking enige jonge poesjes en twee jonge zwarte hondjes pl.m. 6 weken oud. C. Verwer, Inspecteur, Dierbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Arjan Couwenhoven kampioen Noord-Holland kogelstoten Zondag heeft een tweetal Doves- meisjes meegedaan aan de athletiek- kampioenschappen van Noord-Holland, welke te Amsterdam gehouden werden. Arjan Couwenhoven haalde het stou te stukje uit om als B-meisje tussen haar 2 en 3 jaar oudere sportzusters het Kampioenschap van Noord-Holland Kogelstoten te winnen met een worp van 10.01 m. Bij het vèrspringen bracht zij het uit 25 deelneemsters, tot de 6e plaats met 4.61 m. Netty Bakker (ook B-meisje) werd op dit laatste nummer 5e, met een zeer goede sprong van 4,92 m. Bij de 80 m. meisjes, waar ook de Ned. kampioene Wil Lust aan deelnam, wist Netty Bakker zich in de finale te plaatsen. Zij kwam als 5e door de finish, in de tijd van 10.8 sec. Voor beide meisjes dus goede resul taten, temeer daar Arjan Couwenhoven nog 3 jaar en Netty nog 2 jaar bij de meisjes uitkomt. A.s. Zondag gaat de Doves junioren en meisjesploeg door de vacanties wel wat gehavend naar Wieringer- waard om daar haar eerste plaats in de elubeompetitie te verdedigen. Loting Foresters-tournooi De loting heeft plaats gehatl voor het „Willem-Bruul-tournooi, dat' op de Zondagen 14 en 21 Augusus a.s. wordt gehouden. Het volgend programma werd vastgesteld: KaagvogelsHSV, 1 uur; Zeevogels—Koedijk, 2.15 uur; Alk maar—Foresters, 3.30 uur; SVA—RK AFC, 4.45 uur. Verwacht wordt, dat goede ontmoe tingen zullen plaats vinden, hetgeen de deelname der diverse ploegen waar borgt. Heiloo wacht dus weer twee goede voetbal Zondagen! „ALTIJD WAT" GING VISSEN Zondagmorgen vertrokken de leden van de visclub „Altijd Wat" uit Driehuizen naar de Schermerringvaart. Hoewel zij op baars uit gingen deden zij hun naam eer aan door des noods witvis te vangen. Naast de 125 baarzen- Osjes), die werden gevangen, haalde zij ook nog 18 witvissen op. Twee bovenmaatse werden opgehaald. Hiervan haalde de heer P. de Groot de grootste boven water, hij won daarmee een leren riem. Ook de penningmeester had nog beet. Ter versteviging van de kas werd n.l. deze baars met zijn bovenmaatse broeder of zuster, voor f 4,35 verkocht. De eerste baers werd gevangen door de heer K. SJooten Een snoer was hiervoor zijn be loning. „De getemde Feeks" in het Openluchttheater Het prachtig gelegen openlucht' theater, dat na de oorlog geheel ge restaureerd is, en waar de acoustiek niets te wensen overlaat, trekt steeds een grote schare bezoekers. Hadden let vorige seizoen de „Bergense Spe Iers", samengesteld uit de beste ama teurs uit Bergen en omgeving groot succes met de Paradijsvloek en Don Quichotte, dit jaar was het theater reeds enige malen tot de nok gevuld bij de opvoering van Circus Knie, het successtuk van van Van Dalsum en Charlotte Kohier. Maandagavond gaf voor een bijna uitverkocht theater het „Zuid Neder lands Toneel" (artistiek leider Pierre Balledux) een schitterende vertoning van „De getemde feeks", een toneel spel in 5 bedrijven (12 tonelen) van William Shakespeare in de vertaling van dr. L. A. J. Burgersdijk. Battista, een rijk edelman, wenst zijn jongste dochter Bianca niet uit te huwen, vóór de oudste, een echte feeks, aan de man is gebracht. Dan daagt Petruccio, een onstuimig edel man op als huwelijkscandidaat. Hij zoekt slechts geld enzal de feeks wel temmen. Bepaald zacht pakt hij Katharine niet aan. maar het resul taat is verrassend. Het publiek heeft genoten van dit stuk „tot leringhe, enöe vermaeck", genoten van de dwaashe den en met verbazing de les aange hoord van de „getemde" feeks: „wat de onderdaan de vorst verschuldigd is, dat is de vrouw haar man verschul digd, de vrouw moet aan haar teder heid, haar broosheid, een zacht ge moed paren". De schone Bianca werd het hof ge maakt door drie minnaars. Met heel veel list werden er twee uitgescha keld en het slot was twee huwelijken. Aan het slot barstte een oorverdo vend tot een ovatie aangroeiend ap plaus los. Het was een mooie avond. Een nieuwe gids en een nieuwe kaart De V.V.V. heeft een nieuwe gids voor Bergen en Bergen aan Zee uitgegeven, die opvalt door haar smaakvolle uit voering en uitgebreide inhoud. Behalve de verkeersverbindingen met kaartje, een welkomstwoord, enige nuttige adressen, kerkdiensten en ontspanning leverde de heer P. Beyneveld een le zenswaardig stukje over de historische bezienswaardigheden in Bergen. Veel wetenswaardigs over Bergen aan Zee gaat aan de natuurbeschrijving door Jan Ivangh vooraf, terwijl uitvoerige wandeltochten en fietstochten vele gas ten van groot nut kunnen zijn. Talrijke fraaie foto's geven een uitstekende in druk van Bergens schoonheid. De fa. Herms. Coster te Alkmaar zorgde voor een keurige typografische verzorging, zodat onze V.V.V. met deze uitgave veel eer zal inleggen. Met de gids ontvingen wij da nieuwe kaart van Bergen op e schaal van 125.000. Voor de kom V3n het dorp wellicht wat onoverzichtelijk, voor de omliggende duin- en bosgebie den zal de kaart een goede leidsvrouwe zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria P. G„ dochter van G. J. Oostermeijer en A. van der Peet. Engelina M„ dochter van P. de Rover en G. Bos. Johanna M„ dochter van J. van der Veer en M. A. de Winter, Hendrikus A., zoon van II. A. Dekker en E. A. Groot. Paula M. L„ dochter van M. Smit en J. Dekker. Mar- tinus G., zoon van C. van der Molen en M. Nanne. „Onze Kleuterschool" heeft zich in de korte tijd van haar bestaan heel wat vrienden verworven, maar had ook geld nodig: de aankoop en restauratie van een eigen home efeten extra financiële offers. Enkele maan den geleden werd daarom besloten een bazar te organiseren. Een groep da mes was weken lang druk in de weer en de zakenmensen en anderen over laadden het comité met goeie gaven, zodat het er soms wat beduusd van werd. Vrijdagavond werd de drie daagse bazar in De Rustende Jager geopend. Burgemeester mr. C. A. J. Jochems sprak een kort openings woord. Spr. wees er op hoe het kleu teronderwijs in een dringende behoef te voorzag en zei er van overtuigd te zijn, dat deze bazar veel zou opbren gen. Hij gaf "het publiek in overweging eens diep in de zak te tasten om de financiële positie van „Onze Kleuter school" te versterken. Met de wens, dat de bazar een groot succes zou worden, verklaarde mr. Jochems deze voor geopend. Deze wens werd in alle opzichten vervuld. Er heerste drie avonden een echt gezellige stemming onder de talrijke bezoekers en het eindresultaat waseen batig saldo van ongeveer vijf en twintig honderd gulden. Reeds dadelijk na de opening wer den verschillende stands bestormd: schoten knalden, het rad van avon tuur draaide, de handwerkjes vonden gretige koopsters, de grabbeltonnen lokten groot en klein enz. enz. en in tussen werkte de oliebollenfabriek, waar v. d. Garde Senior de scepter zwaaide, op volle toeren en de zes duizend bolletjes met of zonder kren ten en rozijnen vonden overal grage magen en bracht heel wat dubbeltjes in het laatje. „Onze Kleuterschool" kan tevreden zijn met deze schitterend geslaagde bazar. (Ongecorrigeerd) Zestien kinderen gedood Zestien kinderen zijn om het leve» gekomen doordat een autobus, waa' mede een vacantiereisje werd gemaakt op een overweg bij Schlesbusch in dj buurt van Leverkusen (Duitsland) doe* een trein werd gegrepen. Een-en-twin. tig andere van de in totaal tachtig kin- deren, die zich in het voertuig bevon. den, werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Naar aanleiding van vragen, die ge. rezen zijn inzake de aflossing van dj troepen van de Koninklijke Landmacht in de Nederlandse Antillen en Suri- name, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Als algemeen beginsel geldt, dat dj dienstplichtigen, die hun dienst vervul, len in de Nederlandse Antillen en Suri. name onder toch al gunstiger omstau- digheden dan het geval is in Indonesië, in verband met het streven naar gelijk! heid van tijdsduur van de militaire dienst in de verschillende overzeese gebiedsdelen, eenzelfde tijd onder de wapenen moeten blijven als overeen komstige categorieën dienstplichtigen in Indonesië. Ten aanzien van de thans in de Ne derlandse Antillen en Suriname ver blijvende militairen kan in het alge meen worden vermeld, dat de in het eerste kwartaal 1948 vertrokken groe pen zullen worden afgelost in het eerstel kwartaal 1950, de in Juni en Juli ISjjl vertrokken groepen in het derde kwar. taal 1950 en de in November en Decern- ber 1948 en Januari 1949 vertrokken groepen in het eerste kwartaal 1951. Aangezien geen speciale troepen schepen naar deze gebieden varen, doch het vervoer geschiedt met de normale lijnschepen en derhalve afhankelijk is van de beschikbare ruimte, kunnen geen definitieve data worden opgegt. ven. Alweer een beroving in Frankrijk Maandag is bij Versailles een kassier I door mannen, die in een pantserauto I reden, van honderdduizend francs be-1 roofd. Volgens de „France Soir" zou de politie van Marseille een persoon identificeerd hebben, die juwelen ir E ontvangst zou hebben genomen, welke afkomstig zijn van de berovingen van de Aga Khan en zijn begum. Beemster feestweek geëindigd Begunstigd door prachtig zomerweer verliep Zaterdag de laatste door de Beemster Ge meenschap georganiseerde feestdag. Tet gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de „Beemster Harddraverijvereniging" weid Zaterdag een Jubileum Draverij gehouden. Vooral de laatste ritten met Ju-Ju, eigenaar J. de Vlieger, pikeur J. Ham, en Edelman, eigenaresse mevr. C. Jacobs, pikeur K. Bakker, waren zeer spannend. De uitslag was: le prijs f 500,—, Ju-Ju; 2i prijs f 200,—, Edelman en de 3e prijs was voor Harras, eigenaar F. Broere, rijder K. Bakker, De vierde prijs werd onderling verdeeld. Veel belangstelling voor de totalisator was niet. Er werd totaal omgezet f 898,—. Een buitengewoon mooi vuurwerk besloot <k feestweek. De belangstelling hiervoor was overweldi gend. Naar schatting ongeveer 2000 mensfJ volgde met bewondering het keurig en vlot af gewerkte programma. Het weer was schiW- rend, de maan verschool zich tijdens het vuff- werk achter een donkere wolk, de achtergrcr- was goed gekozen en het ruime sportpark voor een ieder de gelegenheid alles behoof te bekijken. De fantastisch mooie kleuren vfl hoog boven het publiek ontploffende vuurpijl® of vanaf de grond opstijgende vuurzuilen v®' den afgewisseld door langs het publiek gie rende raketten, die de bezoekers de schrik o® het hart sloegen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria G., dochter van J, f" van Herwerden en G. Rijs. Getrouwd: Evert Joosten en Cornelia H. Prins. Overleden: Matthijs van Genderen, we duwnaar van J. van der Hoek (overleden le Purmerend). De gemeenteraad van. Oude Nis- dorp beschikte afwijzend op een request van caféhouders voor verlaging van 5e vermakelijkheidsbelasting van 33 tot 20%'. De gemeenteraad van Winkel besloot niet alleen tot invoering van een nieuwe huisnummering, maar bo vendien tot demping van de Strook te Kolhorn, een zaak die reeds sinds 1881 slepende is. 61 Invalide en gebrekkige ouden van dagen uit Den Helder zijn door bet Rode Kruis aldaar onthaald op ®nn autobustocht. Namens het hoofdbe stuur van Het Nederlandse Rode Kruis zijn aan vier leden van de Helderse Rode Kruis-colonne decoraties toege kend wegens langdurige dienst. V Voor het jaarlijkse Hoogoven- Schaaktournooi te Beverwijk, dat in 1950 gehouden wordt van 7 t.e.m. 1® Januari, zijn nu reeds inschrijvingen ontvangen van 3 Tsjechische en 3 Joe goslavische schaakmeesters, o.a. van de bekende schaakmeester Foltys 0 Aan de rijksvisafslag te IJmuiden wer den gisteren zeven tonijnen aange voerd, welke reuzen onder de vissen in totaal f 1138 opbrachten. Oranje Boven" Genoeglijke plechtighe het Witte Paleis „Je moet er J"e loven lang n zyn", zei II.M. de Koningin, haar dochter gisterochtend bibliotheek van het paleis S geïmponeerd keek naar die p cassette tafelzilver, die vijf lei de Koninklijke Landmacht haar aangeboden. Het is nu al de de settc tafelzilver, die de prinses en zo zal het doorgaan tot zij de van achttien jaar heeft bereikt, het zilver compleet. Toen de koningin met haar vi ters om precies half elf de bib binnenkwam stonden zij daar vijf mannen van de landmacl kort geleden gerepatrieerd meti derkruis", onder leiding van de der Militaire Willemsorde, de 1 nant J. F. C. Toelen. In het midden van de kamer op de tafel een reus van een ta; tien kaarsjes en rozen, rose er met in het midden het wape prinses Irene in marsepein. Ze- twintig ons weegt de taart verklaarde een „expert". Prinse: stond even met haar ogen te kni toen luitenant Toelen plotseling moet er bij zeggen, dat deze taar maal voor prinses Irene alleen „Dus de anderen mogen er n mee eten", merkte de koningin Toelen glimlachte geheimzinnif zei hij; „Ik zou wel eens will, hoe ze 'm opeet". „Binnen hoeveel tijd moet beuren?" vroeg de koningin. Prinses Irene zei niets. Ze rei Intussen was prinses Beatri evenals haar zich nog jarig v< zusje, was gekleed in een rijbri een witte blouse, rondgegaan n geweldige doos bonbons, eveneer de deputatie meegenomen, met houd van vijf kilo. Ditmaal wer< waarschijnlijk ter opluchting vai se Irene zelf niet bij geze „dit alles voor haar alleen was" wel, dat er een aantal bonbo was, voorzien van een „I" en die exclusief voor Irene. En toen was de beurt aan „h deau, de cassette, waarvan Irene gauw de laden opentrok blinkende zilver te kunnen be- ren, terwijl de kleine Marijke mi stem „Oranje Boven" zong, de tijd haar lievelingslied. Alle vijf landmachtmannen een stevige hand van prinses voor dit prachtige geschenk e: voor de zilveren maquette van d plete cassette, die ze hadden bracht en waarin een volledige i QPgave wasc aangebracht. „Wees er altijd heel netjes op" de koningin haar dochter nogm< het hart, maar die kon niet an den, omdat ze haar mond vol h« een grote bonbon, met een „I" er „Een cadeau", ze! IW Geen twee minuten nadat de c tie van de landmacht het pak verlaten, werd een grote kist nei in de bibliotheek. De waarneme gimentscommandant majoor L. T S. van Einde*: stond aan het hoo DOOR 0 ALLAN SWIN1 Semple zei: „Herinner je je w< grot, waar zij de schat verb maakte een geluid, dat je een ver kon horen. Ga mee". Door het gras en de struiken dringend, leidde hij hen lang oude straten, tot zij ten slotte c plaats kwamen, waar de hoofds op het voornaamste punt van d< samen kwamen. Hier was een front van grote gebouwen, die mgang der straten van boven hogen verbonden waren en di combineerd met de rondlopende wand, een ovaal vormden met vr beelden, waarvan sommige warei gevallen, andere scheef stonde: tt°g andere hun rechtstandige i öo°r de eeuwen hadden behoud. Maar wat het meest hun aai jrok Was niet de melancholieke sc eid van dit metselaars werk, van de bouwmeesters reeds lai stof waren vergaan, maar het ft e gevuld was met een massa men. -

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2